MBIS MRBIS Can GChEx/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
Newfoundland
(Click on breed to view standings)

Call Name: Tupak - (Male)
Owner: Leo Jaime Rabinovitz (Kelef Newfoundlands), Christina Koffman-Heard (Summerford Newfoundlands) and Sun Bears Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 1 2
All Breed Ranking: 7 11 11 9 13

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
14 15 62 35 16 6   0 0 0 0 0   6902
Win Record - 2018
Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Denise Cornelssen 37
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 4 (0-2-3-0)
Saturday Select Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A
Friday Best In Show   Patricia Lanctot 185 *
  Best In Show   Michael Hill 188 *
  Group 1st   Michael Lanctot 40
  Group 1st   Michael Hill 39
  Best Of Breed   Michael Lanctot 5 (2-3-1-0)
  Best Of Breed   Michael Hill 4 (1-3-1-0)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 06 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Rita Walker 117
  Group 1st   Rita Walker 20
  Group 2nd   Len Harfield 18
  Best Of Breed   Rita Walker 2
Sunday Best In Show   Mark Johnston 167 *
  Reserve Best In Show   Dayna Johnston 146
  Group 1st   Mark Johnston 23
  Group 1st   Bonnie Linnell Clarke 23
  Best Of Breed   Mark Johnston 2
  Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 2
Saturday Group 2nd   Bruce Owen 20
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 19
  Best Of Breed   Bruce Owen 2
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 29 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Olga Gagne 15
  Group 1st   Margaret Jones 23
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Saturday Group 1st   Melody Roth 27
  Group 1st   Heather Langfeld 26
  Best Of Breed   Melody Roth 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Carol Graham 29
  Best Of Breed   Carol Graham 2 (1-0-1-1)
Saturday Group 3rd   Bruce Fraser 27
  Best Of Breed   Bruce Fraser 2 (1-0-1-1)
Friday Best In Show   Nancy Tibben 157 *
  Group 1st   Nancy Tibben 19
  Best Of Breed   Nancy Tibben 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Carlos Navarro Seemann 303 *
  Group 1st   Carlos Navarro Seemann 60
  Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 0
Saturday Group 3rd   Jeremy Browne 44
  Best Of Breed   Jeremy Browne 1
Friday Group 1st   Judith Byrne 65
  Group 1st LTD Breed Show Joy Hodgkinson 62
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Joy Hodgkinson 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Davor Javor 29
  Best Of Breed   Davor Javor 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 2nd   Ursula (Timmy) Ralfe 42
  Best Of Breed   Colm Beatie 1 (0-0-1-1)
Friday Group 3rd   Cherie Holmes 16
  Group 2nd   Mavis McClintock 16
  Best Of Breed   Cherie Holmes 0
  Best Of Breed   Mavis McClintock 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 30 to September 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Doug Gaudin 23
  Group 2nd LTD Breed Show Anik Primeau 14
  Best Of Breed LTD Breed Show Anik Primeau 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Saturday Reserve Best In Show   Doug Gaudin 168 (0-1-1-1)
  Group 1st   Sylvia Barkey 32
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Friday Group 3rd   Erin Brown 10
  Best Of Breed   Erin Brown 0
Thursday Group 2nd   Lucie Paradis 16
  Best Of Breed   Kathryn Young 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Alejandro Rojas Sanchez 31
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 1
Saturday Group 2nd   Denys Janssen 28
  Group 2nd LTD Breed Show Heather Brennan 23
  Best Of Breed   Denys Janssen 1
  Best Of Breed LTD Breed Show Heather Brennan 1

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Terry Stacy 17
  Best Of Breed   Terry Stacy 0
Saturday Group 1st   Michel Chaloux 22
  Best Of Breed   Michel Chaloux 0
Friday Group 1st   Fred Dewsbury 17
  Group 1st   Barbara Heal 18
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Judith Shurb 28
  Best Of Breed   Judith Shurb 1 (0-0-1-1)
Sunday Group 3rd   Laurent Pichard 28
  Best Of Breed   Roberta Parish 0
Saturday Group 4th   Davida Brown 31
  Group 2nd LTD Breed Show Larry Kereluke 39
  Best Of Breed LTD Breed Show Larry Kereluke 1
  Best Of Breed   Davida Brown 1 (0-0-1-1)

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Robert Rowbotham 102
  Group 1st   Robert Rowbotham 9
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Thursday Best In Show   Joy Hodgkinson 157 *
  Best In Show   John Hodgkinson 168 *
  Group 1st   Judith Byrne 24
  Group 1st   Joy Hodgkinson 21
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
Wednesday Group 1st   William Byrne 21
  Group 2nd   John Hodgkinson 16
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 180 *
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 33
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Reserve Best In Show   Donna Conod 169
  Group 1st   Philip Wendling 30
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
Friday Reserve Best In Show   Joy Lynne Huntley 143
  Group 1st   Jacqueline Rusby 30
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 30
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Anna Hewson 29
  Group 1st LTD Breed Show Aramis (Joy) Lim 24
  Best Of Breed LTD Breed Show Aramis (Joy) Lim 0
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
Saturday Group 3rd   Honey Glendinning 20
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Best In Show   Diane Adorno-LeGrande 189 *
  Group 1st   Diane Adorno-LeGrande 19
  Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 0
Thursday Group 3rd   Maribel Sy 12
  Best Of Breed   Maribel Sy 0

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   James Osborne 142
  Group 1st   James Osborne 24
  Group 4th   Guy Jeavons 13
  Best Of Breed   James Osborne 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Group 1st   Brian Reid 29
  Group 2nd   Pamela Bruce 27
  Best Of Breed   Brian Reid 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Best In Show   Ron Mahon 132
  Group 1st   Ron Mahon 23
  Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 07 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thora Brown 16
  Group 1st   Allan Brown 16
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Saturday Group 1st   Richard Paquette 14
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 14
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Jocelyne Gagne 177 *
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 18
  Group 1st   David Swartwood 19
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0
Thursday Group 1st   Tony Vandendool 19
  Group 1st   Jocelyne Gagne 15
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Sarnia Kennel Club June 29 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 88
  Group 1st   Robert Stein 16
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 12
  Best Of Breed   Robert Stein 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Sunday Group 2nd   James Noe 20
  Best Of Breed   James Noe 0
Saturday Group 3rd   James Frederiksen 10
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
Friday Best In Show   Barbara Heal 118
  Group 1st   Barbara Heal 13
  Group 2nd   Olga Gagne 8
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Dianne Miller 23
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Saturday Group 2nd   Cathy Delmar 34
  Best Of Breed   Cathy Delmar 0
Friday Group 4th   Sean Delmar 9
  Group 2nd   Terry Gains 15
  Best Of Breed   Sean Delmar 0
  Best Of Breed   Terry Gains 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandy Alexander 18
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Group 2nd   Carol Graham 23
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Friday Group 2nd   Paul Odenkirchen 12
  Group 2nd   Thomas Alexander 18
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Janet Lobb 29
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Group 4th   Joe Lobb 39
  Best Of Breed   Joe Lobb 2 (2-0-1-0)
Friday Group 3rd   Stephen Dainard 21
  Group 4th   Jeremy Browne 19
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (2-0-1-0)
  Best Of Breed   Jeremy Browne 2 (2-0-1-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Shreve 0
Sunday Group 4th   Rita Biddle 32
  Best Of Breed   Rita Biddle 0
Saturday Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 62
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
Friday Group 3rd   Paula Nykiel 40
  Best Of Breed   Paula Nykiel 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Elizabeth Hindley 0

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 24
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Saturday Reserve Best In Show   Carlos Roberto Flaquer Rocha 180 (0-0-1-0)
  Group 1st   Carlos Roberto Flaquer Rocha 32
  Best Of Breed   Carlos Roberto Flaquer Rocha 0
Friday Reserve Best In Show   Doris Willis 132 (0-0-1-0)
  Group 1st   Doris Willis 27
  Group 1st   Linda Kraft 29
  Best Of Breed   Kathryn Young 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Grant Townsend 23
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Sunday Group 2nd   Pamela Bruce 16
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 1st   Ed Wild 33
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Gopi Krishnan 17
  Best Of Breed   Gopi Krishnan 0
Saturday Reserve Best In Show   Gopi Krishnan 116
  Group 1st   Kenneth Chuah 22
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 0
Friday Best In Show   Starr White 125
  Group 2nd   Anna Hewson 24
  Group 1st   Nancy Tibben 25
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Best Of Breed   Nancy Tibben 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lynda Saranchuk 82
  Group 1st LTD Breed Show Eugenio Aguilo Gonzales 85
  Best Of Breed LTD Breed Show Eugenio Aguilo Gonzales 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Group 2nd   Mel Saranchuk 53
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Friday Group 1st   Letitia Bett 29
  Group 2nd   Heather Brennan 35
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Heather Brennan 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Nicholas De Bedout 109
  Group 1st   Edna Gonzalez-Rubio 20
  Group 2nd   Nicolas De Bedout 20
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 0
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
Saturday Reserve Best In Show   Joy Lynne Huntley 128
  Group 1st   Mary White 22
  Group 2nd   Kathrine Grant 21
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
Friday Group 1st   Joy Lynne Huntley 13
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 24 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Charles Olvis 31
  Best Of Breed   Charles Olvis 0

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st LTD Breed Show Guillermo Carrillo 35
  Best Of Breed LTD Breed Show Guillermo Carrillo 3 (2-1-1-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Margaret Jones 267 *
  Group 1st   Margaret Jones 36
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Saturday Group 1st   Brian Taylor 41
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
Friday Group 1st   Cheryl Paterson 30
  Group 1st LTD Breed Show Irene Latchford 24
  Best Of Breed LTD Breed Show Irene Latchford 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michael Leonard 248
  Group 1st   Michael Leonard 41
  Best Of Breed   Michael Leonard 0
  Reserve Best In Show   Michael Leonard N/A
Saturday Group 3rd   Lana Ferguson 39
  Winners Dog   Lana Ferguson N/A
  Best Of Breed   Lana Ferguson 0
Friday Group 2nd   Mike Macbeth 36
  Winners Dog LTD Breed Show Barbara Dempsey Alderman N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Barbara Dempsey Alderman 0
  Winners Dog   Mike Macbeth N/A
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Thursday Group 3rd   Robert Whitney 24
  Winners Dog   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By