Trillium Dog Fanciers
Friday, October 18, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Virginia Lyne
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GCh Roaneden's Dream Catcher
Points: 246 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Virginia Lyne
Saluki  
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
Points: 195
Best Puppy In Show
Judge: Virginia Lyne
Russell Terrier  
Ell-Ell's Thief Of Hearts
Best Baby Puppy In Show
Judge: Virginia Lyne
Pharaoh Hound   Osiris Stars Align At Eretz








Group 1 - Virginia Lyne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   50
Group 2nd   
GCh Harbinger's Forest Ranger
  Setter (Gordon)   45
Group 3rd   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   42
Group 4th   
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd
  Retriever (Labrador)   41
BPIG   
Northern Love Texas Twang
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Breezeline's White Lightning   Retriever (Labrador)   0
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx DuValin Cayenne



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
Whisperfield Absolut N Perrier

Best Of Opposite Sex
Whisperfield Malibu Bay Breeze

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Whisperfield Absolut N Perrier

Best Puppy In Breed
Whisperfield Absolut N Perrier

Select Dog
Ch Shadowland Cuss A Blue Streak

Select Bitch
Ch Stannyfield's Who Is On First


Winners Dog: (1-3-3-1)
Whisperfield Absolut N Perrier


Winners Bitch: (1-3-3-1)
Whisperfield Malibu Bay Breeze

Reserve Winners Bitch
Stannyfield's Midnight Lace

Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
Rush's Just So Mighty

Best Of Opposite Sex
GCh Rowansgaard Paint It Black

Select Dog
GCh Rush's Just Another Werewolf



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Rush's Just So Mighty

Reserve Winners Bitch
Timberblac's Night Fury

Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
Honadore Bluemittn River Of Dreams

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Northern Love Texas Twang

Best Puppy In Breed
Northern Love Texas Twang

Select Dog
Ch Bitagold's Rising To The Top

Select Bitch
Ch Goldiva's Night Of A Thousand Stars At Poeticgold


Winners Dog: (1-1-2-1)
Northern Love Texas Twang


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Honadore Bluemittn River Of Dreams

Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 14 pts (1-9-3-2)
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Best Of Opposite Sex
Ch Shanbro's Twisted Sister

Best Of Winners: (1-9-3-2)
Cawarra's Kilimanjaro Summit

Best Puppy In Breed
Cawarra's Kilimanjaro Summit

Select Dog
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker

Select Bitch
Ch Wyndance's Chocolate Eclair


Winners Dog: (1-9-3-2)
Asklar's Lets Do This


Winners Bitch: (1-9-3-2)
Cawarra's Kilimanjaro Summit

Reserve Winners Bitch
Benacres Hollywood Covergirl

Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 4 pts (0-0-2-3)
GCh Roaneden's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Ch Manitou Abbey Carpe Diem

Best Puppy In Breed
Ch Manitou Abbey Carpe Diem

Select Dog
GCh Roaneden's Wingman Of Mayhem

Select Bitch
Ch Katyra Flat Top Beat 4 Glacial



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger

Best Puppy In Breed
Killbride's Then There's Wine


Winners Dog: (2-0-1-0)
Killbride's Then There's Wine

Reserve Winners Dog
Duurstede's Icefyre


Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Christycrest Topstar Clanagroe



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brighthope Lasting Merit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brighthope Lasting Merit


Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carnaby Night Shades



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bryden's Love Actually



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bryden's Love Actually

Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Bonneterre Hoxsy Willow

Select Bitch
GCh Ferngold's Dashing Charlotte







Group 2 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   49
Group 2nd   Ch Pax Mundi Bona Dea   Greyhound   47
Group 3rd   
GCh Telkel We Know Where You Live
  Dachshund (Standard Long-Haired)   46
Group 4th   
Ch Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador
  Deerhound (Scottish)   40
BPIG    Harambee's Calman Of Scarlett   Deerhound (Scottish)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Osiris Stars Align At Eretz   Pharaoh Hound   0
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Knightwinds Tiziri



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Quirina V. Hollandheim



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Quirina V. Hollandheim

Reserve Winners Bitch
Shecaras The Dock Of The Bay

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Kishniga's Millenium Gal

Best Of Opposite Sex
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Kishniga's Millenium Gal

Select Dog
GCh Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy


Winners Dog: (1-2-2-0)
Coburn Horchata Ice


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Kishniga's Millenium Gal

Reserve Winners Bitch
Kishniga's Diamond Lopitkina

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 10 pts (2-2-5-2)
Ch Fantasia Crown Jewels At Famke

Best Of Opposite Sex
GCh Palakore's Talisman

Best Of Winners: (2-2-5-2)
Hart N Keens Little Miss Independent

Best Puppy In Breed
Westwinds Q The Rosie View ML

Select Dog
GCh Nepachee's The Dance

Select Bitch
GCh Chetcote The Edge Of Glory


Winners Dog: (2-2-5-2)
Chetcote The Emperor

Reserve Winners Dog
Chetcote Casa Nova


Winners Bitch: (2-2-5-2)
Hart N Keens Little Miss Independent

Reserve Winners Bitch
Westwinds Q The Rosie View ML

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW

Best Of Opposite Sex
Timberblac's Magik Rainbow

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Brighthope Flanders Field MW


Winners Dog: (2-3-1-0)
Brighthope Flanders Field MW

Reserve Winners Dog
Prelude's Academy Award MW


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Timberblac's Magik Rainbow

Reserve Winners Bitch
Prelude N Bryden's Lacey MW

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Telkel We Know Where You Live

Best Of Opposite Sex
GCh Granvalero's Moonbeam Special SL

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Telkel Dare To Be SL

Best Puppy In Breed
Telkel Dare To Be SL


Winners Dog: (2-2-1-1)
Lavendell I'm Going To Jackson SL

Reserve Winners Dog
Jarbsy's Let The River Run


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Telkel Dare To Be SL

Reserve Winners Bitch
Jarbsy's You Only Live Once

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chilcotin's Silver Cloud



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bopar Sydney Sea To Sea SW

Best Of Opposite Sex
Daybreak's Vferrahunde Mark Of Favor W

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bopar Sydney Sea To Sea SW

Best Puppy In Breed
Starbarrack Sweet Victory SW


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bopar Sydney Sea To Sea SW

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador

Best Of Opposite Sex
Harambee's Huntmaster Of Lux

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Harambee's Calman Of Scarlett

Best Puppy In Breed
Harambee's Calman Of Scarlett


Winners Dog: (1-1-0-1)
Harambee's Huntmaster Of Lux


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Harambee's Calman Of Scarlett

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Inugami's Fox And The Hound

Best Puppy In Breed
Inugami's Fox And The Hound



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Inugami's Fox And The Hound

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pax Mundi Bona Dea



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Best Puppy In Breed
Three Little Birds' Grooving ToThe Music






Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi


Winners Dog: (1-0-1-0)
Cataraqui Coeur De Super Heros


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm

Select Bitch
Ch Zahara Aindifae Al Daoud



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Albelarm Audacity From Ceide Fields

Best Of Opposite Sex
Ch Touchstone We Made Memories

Select Dog
Ch Clandara's Driving The Bentley







Group 3 - John Wade Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Devael Attitude Pays
  Bernese Mountain Dog   38
Group 2nd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   37
Group 3rd   
GCh Ravalleses Casino Royale
  Doberman Pinscher   30
Group 4th   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   24
BPIG    Snowmist's Qi   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Naku's Travelin' Man   Eurasier   0
Judge: John Wade

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat

Best Of Opposite Sex
Indevor Ray Of Light



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Indevor Ray Of Light

Judge: John Wade

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Devael Attitude Pays



Judge: John Wade

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
Ch Sora's Amore Krizzia

Best Of Opposite Sex
Ch Black Spirit All Eyez On Me

Select Dog
Ch Kalinka Esugey Bagatur



Judge: John Wade

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh CinniBon's She's The One



Judge: John Wade

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
GCh Ravalleses Casino Royale

Best Of Opposite Sex
Ch Kitkat Da Ya Think I'm Sexy

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Kelviews Loves To Parti

Best Puppy In Breed
Ch Kitkat Da Ya Think I'm Sexy

Select Dog
Ch Kitkat Rhythm Of My Heart


Winners Dog: (1-1-3-1)
Dubai's Wingman


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Kelviews Loves To Parti





Judge: John Wade

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jerdans The Great Code



Judge: John Wade

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Nottinghill Fires Burn N Cauldron Bubble

Best Of Opposite Sex
Bendegeit's Bejul'd N Bedazzld

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Nottinghill Fires Burn N Cauldron Bubble

Best Puppy In Breed
Nottinghill Fires Burn N Cauldron Bubble


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Bendegeit's Bejul'd N Bedazzld

Reserve Winners Bitch
Therecco's Queen Of Soul

Judge: John Wade

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso

Best Of Opposite Sex
Jalynn's Ashmoor Bowater Nina

Best Puppy In Breed
Ashmoor's Martha My Dear



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Jalynn's Ashmoor Bowater Nina

Reserve Winners Bitch
Ashmoor's Martha My Dear

Judge: John Wade

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Claircreek Olympia De La Seine

Best Of Opposite Sex
Ch Acostar OshKosh Bgosh Tanaki

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Claircreek Olympia De La Seine

Best Puppy In Breed
Claircreek Here Comes The Sun


Winners Dog: (3-1-1-0)
Claircreek Here Comes The Sun

Reserve Winners Dog
Rarjo Quicksilver


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Claircreek Olympia De La Seine

Judge: John Wade

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Esmonds Nor'easter

Best Of Opposite Sex
Roxanhaus' Macho Man

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Esmonds Nor'easter


Winners Dog: (1-1-0-0)
Roxanhaus' Macho Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Esmonds Nor'easter

Judge: John Wade

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shiraz Last Temptation



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shiraz Last Temptation

Judge: John Wade

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Snowmist's Qi

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Snowmist's Qi

Best Puppy In Breed
Snowmist's Qi

Select Dog
Ch Perun's Turbo Charged


Winners Dog: (3-2-1-1)
Snowmist's Qi

Reserve Winners Dog
Unicornhill N Huskystars Huck


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Huskystars Canada Ice Crystal

Reserve Winners Bitch
Unicornhill Slow Burn





Group 4 - Virginia Lyne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Accolade's Black Caviar
  Airedale Terrier   15
Group 2nd   
Ell-Ell's Thief Of Hearts
  Russell Terrier   12
Group 3rd   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   11
Group 4th   
GCh Irvonhill Bugaboo
  Fox Terrier (Wire)   8
BPIG   
Ell-Ell's Thief Of Hearts
  Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Blythfell Search Engine   West Highland White Terrier   0
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Accolade's Black Caviar

Best Of Opposite Sex
Mintvalley Blue Realm

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Mintvalley Blue Realm

Best Puppy In Breed
Shannon's Daisy's Caramel Crunch


Winners Dog: (1-1-0-1)
Mintvalley Blue Realm


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Shannon's Daisy's Caramel Crunch

Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxrun Snow Fiddler



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxrun Snow Fiddler

Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire

Select Dog
Ch Karramba Don Pedro Pokora



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Skye Dreamer Pocket Princess



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Irvonhill Bugaboo

Best Of Opposite Sex
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow



Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ell-Ell's Thief Of Hearts

Best Puppy In Breed
Ell-Ell's Thief Of Hearts



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ell-Ell's Thief Of Hearts

Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Brandenburg's Kissing Rain

Best Puppy In Breed
Brandenburg's Kissing Rain



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Brandenburg's Kissing Rain

Reserve Winners Bitch
Classywags Diamonds For Daisy

Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek

Best Of Opposite Sex
Afterglow's Going For The Gold

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Afterglow's Going For The Gold


Winners Dog: (1-1-0-1)
Afterglow's Going For The Gold


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Rocglen Goldmark At Bushwell









Group 5 - Gloria Kerr Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   46
Group 2nd   
GCh Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   43
Group 3rd   
GCh Wind's Da Vinci Code
  Chinese Crested   38
Group 4th   
GCh Pekehuis Shazam
  Pekingese   36
BPIG   
Pocopayasos SPF30 Ltd Edition
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Keesbrook Top Hat NTails Parti   Pomeranian   0
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Midsummer AllAbout The Journey

Best Of Opposite Sex
Embee Amitola Etoile De Nuit

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Embee Amitola Etoile De Nuit

Best Puppy In Breed
Embee Amitola Etoile De Nuit

Select Bitch
Ch Embee Cabella Tanami Sunset


Winners Dog: (2-1-1-1)
Embee's Tasmanian Night

Reserve Winners Dog
Rowantree Golden Promise


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Embee Amitola Etoile De Nuit

Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Wind's Da Vinci Code

Best Of Opposite Sex
Denali's Pretty In Pink

Best Puppy In Breed
Denali's Pretty In Pink



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Denali's Pretty In Pink

Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Weylinmarsh's Jackson

Best Of Opposite Sex
Weylinmarsh's Presley

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Weylinmarsh's Jackson

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's Jackson

Select Bitch
Ch Onyx The Sweetest Coton


Winners Dog: (2-1-0-1)
Weylinmarsh's Jackson

Reserve Winners Dog
Pegase du Domaine de Polana


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Weylinmarsh's Presley

Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Tickitbou's Sing It Tomee

Best Of Opposite Sex
Ch Cinnamonhill Sunshinen Whiskey

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Maplebruxe Dr Finkelstein


Winners Dog: (2-1-1-1)
Maplebruxe Dr Finkelstein

Reserve Winners Dog
St Johns Masterpiece At Homestead


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Somershire's Fast Express Lane

Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
Danny Boy From Bohemica Land

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Pocopayasos SPF30 Ltd Edition

Best Puppy In Breed
Pocopayasos SPF30 Ltd Edition

Select Dog
Ch Twinkle's Van Gogh

Select Bitch
Ch Weylinmarsh's Barrymore


Winners Dog: (2-3-2-2)
Danny Boy From Bohemica Land

Reserve Winners Dog
Ashstones Gizmotron At Delsol


Winners Bitch: (2-3-2-2)
Pocopayasos SPF30 Ltd Edition

Reserve Winners Bitch
HeartsDelites Faith In Sandant

Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Rythm's Front Runner

Best Puppy In Breed
Mystic Dramatique Decadence



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Mystic Dramatique Decadence

Reserve Winners Bitch
Voici Ur Gonna Hear Me Roar At Ojibway

Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Altos Cutting Edge


Winners Dog: (1-0-0-0)
Altos Cutting Edge


Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Pinkribbon's Life Of The Party

Best Puppy In Breed
Ch Sallysvalley Na Al Die Tijd

Select Bitch
Ch Sallysvalley Na Al Die Tijd



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Pinkribbon's Life Of The Party

Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pekehuis Shazam



Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Sunterra Sudden Impact

Best Of Opposite Sex
Ch Fluke Pom's Alena

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Keesbrook's Sleep Over Parti

Best Puppy In Breed
Ch Fluke Pom's Alena


Winners Dog: (1-2-1-1)
Babydoll's Brace Yourself


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Keesbrook's Sleep Over Parti

Reserve Winners Bitch
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Zhou Fei Elf


Winners Dog: (1-0-0-0)
Zhou Fei Elf


Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 4 pts (0-1-4-0)
Ch Charchen's Hot Topic At Siosalach

Best Of Opposite Sex
Bugaboo Miss Saigon

Select Dog
GCh Jimary's Ka Ching



Winners Bitch: (0-1-4-0)
Bugaboo Miss Saigon

Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Diventy's Fast And Furious



Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle

Best Of Opposite Sex
Rigair Blossom Lily

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Rigair Sweet Chily Pepper


Winners Dog: (1-1-1-0)
Rigair Sweet Chily Pepper


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Rigair Blossom Lily





Group 6 - John Wade Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   22
Group 2nd   
Ch Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   14
Group 3rd   
GCh Siosalach's Bibbidi Bobbidi Boo
  Chinese Shar-Pei   11
Group 4th   Ch Foxmoor Petit Cherie Nonchalant   French Bulldog   10
BPIG   Ch Foxmoor Petit Cherie Nonchalant   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Asa's Easy On The Eyes   Poodle (Miniature)   0
Judge: John Wade

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Siosalach's Bibbidi Bobbidi Boo



Judge: John Wade

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Shenandal's My Kind Of Joy



Judge: John Wade

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Foxmoor Petit Cherie Nonchalant

Best Puppy In Breed
Ch Foxmoor Petit Cherie Nonchalant

Select Bitch
Ch DiOro Fabelhaft Petit Tresor



Judge: John Wade

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice



Judge: John Wade

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable



Judge: John Wade

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Bellefleet's Full Speed Ahead

Best Of Opposite Sex
Liang Mu Yuan Easo

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Denali's Hot Gossip

Best Puppy In Breed
Adanac's Champagne Bubbles


Winners Dog: (1-3-0-1)
Liang Mu Yuan Easo


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Denali's Hot Gossip

Reserve Winners Bitch
LeeAnns Liberty O'Honey Bear

Judge: John Wade

Best Of Breed: 7 pts (3-3-0-2)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Sanvar's Rough And Ready From Kriscross

Best Of Winners: (3-3-0-2)
Sanvar's Rough And Ready From Kriscross

Best Puppy In Breed
Sanvar's Rough And Ready From Kriscross

Select Bitch
Ch Alaman's Show Me The Money


Winners Bitch: (3-3-0-2)
Tallan My Kinda Party

Reserve Winners Bitch
Bloom's Dark Bubbly

Judge: John Wade

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wolfriver Taiho Koki

Best Puppy In Breed
Ch Wolfriver Taiho Koki



Judge: John Wade

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Souyen's Brass In Pocket

Best Puppy In Breed
Arcticecho's Lov-a-lot N Parkway




Group 7 - Gloria Kerr Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollowshots A Twist Of Fate
  Border Collie   20
Group 2nd   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   19
Group 3rd   
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   16
Group 4th   
GCh Briarpatch Looking Back
  Bearded Collie   14
BPIG    Bayouland's Heart Of Soul At Fortis   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Omega Comeaway Over The Glen   Collie (Rough)   0
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Catalyst's Bush Party At TK

Best Of Opposite Sex
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum



Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
Bayouland's Heart Of Soul At Fortis

Best Puppy In Breed
Bayouland's Heart Of Soul At Fortis



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bayouland's Heart Of Soul At Fortis

Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Briarpatch Looking Back

Best Puppy In Breed
Kaboodle Soulmate For Strathearn


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kaboodle Soulmate For Strathearn


Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh MNM's Soleila du Belgiador



Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollowshots A Twist Of Fate



Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Omega Comeaway Moon River



Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Select Dog
Ch Timberline's Dust Bowl Dance



Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hampton Hills Inked In Pink



Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kyon's One Prim And Proper



Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shaggylamb Look What You Made Me Do Cottondog



Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Valleygems Livin' The Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Valleygems Livin' The Dream

Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Yasashiikuma Jumpin Jack Flash

Best Of Opposite Sex
Eyespy Edgebrook's Arianadu

Best Puppy In Breed
Eyespy Edgebrook's Arianadu



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Eyespy Edgebrook's Arianadu

Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ravinel The Sugar Plum Fairy

Best Of Opposite Sex
Shannon's White Face

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ravinel The Sugar Plum Fairy

Best Puppy In Breed
Shannon's White Face


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shannon's White Face


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ravinel The Sugar Plum Fairy

Reserve Winners Bitch
Queenly's Queen Of Hearts

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By