Result Correction Page

Wildwood Kennel Club
Saturday, February 5, 2022



Related Results

Conformation

Thursday, February 03
Thursday, February 03 (Ltd Show - Rough/Broken/Wire Coat)
Friday, February 04
Friday, February 04 (Ltd Show - Group 1)
Saturday, February 05
Saturday, February 05 (Ltd Show - Group 3)
Sunday, February 06
Sunday, February 06 (Ltd Show - Group 7)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: James Reynolds
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's Video Game
Points: 321 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: James Reynolds
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 288
Best Puppy In Show
Judge: James Reynolds
Pomeranian   Mountaincrest Midnight Cowboy
Best Baby Puppy In Show
Judge: James Reynolds
Chinese Shar-Pei  
Periwrinkles Rackin ‘Em Up Nixon WrinkleRanch








Group 1 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   62
Group 2nd   
Ch Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   61
Group 3rd   
Ch Mtn. View's She Is A Keeper
  Retriever (Golden)   60
Group 4th   
GCh Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   51
BPIG   
Ch Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Fullcount's Touch 'Em All Joe
  Retriever (Labrador)   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GChB Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Northrock's Quintessential Joy

Best Puppy In Breed
Northrock's Quintessential Joy



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Northrock's Quintessential Joy

Reserve Winners Bitch
Northrock's Quantum Leap

Junior Puppy Bitch Class
1st Northrock's Quintessential Joy

12-18 Month Bitch Class
1st Rovers Rocknroll Stevie Nicks

Canadian Bred Bitch Class
1st Northrock's Quantum Leap
2nd Desiree Biscay's Smoky Quartz

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Duvalin Louisiana Blues



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 9 pts (2-5-2-1)
GChS Legacyk Justice For All

Best Of Opposite Sex
Ch Shadowlands Fire In My Heart

Best Of Winners: (2-5-2-1)
Mi Karmas Legacyk Fifty Shades Of Blue

Best Puppy In Breed
Fondcombe The One To Rule Them All

Select Dog
Ch Cezar De Dancas


Winners Bitch: (2-5-2-1)
Shadowland Canis Salix

Reserve Winners Bitch
Sepia Sands Of Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Fondcombe The One To Rule Them All
2nd Shadowland's The Spice Is Right

Senior Puppy Bitch Class
1st Whisperfield Java's Junebug Jive

Open Bitch Class
1st Shadowland Canis Salix
2nd Sepia Sands Of Time

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 7 pts (1-6-1-0)
GChS Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Thomashenry's A Shade Naughty

Best Of Winners: (1-6-1-0)
Thomashenry's A Shade Naughty

Best Puppy In Breed
Kriscoland's Wistaria


Winners Dog: (1-6-1-0)
Devonsleigh's Fast Breaking News

Canadian Bred Dog Class
1st Devonsleigh's Fast Breaking News

4-6 Month Dog Class
1st Fullcount's Touch 'Em All Joe


Winners Bitch: (1-6-1-0)
Thomashenry's A Shade Naughty

Reserve Winners Bitch
Kriscoland's Wistaria

Junior Puppy Bitch Class
1st Castilleja's Hot & Spicy At Saugeen

Senior Puppy Bitch Class
1st Kriscoland's Wistaria

12-18 Month Bitch Class
1st Danrich's Simply Fetching

Canadian Bred Bitch Class
1st Castilleja's Dutchie

Open Bitch Class
1st Thomashenry's A Shade Naughty
2nd Castilleja's Kelsey At Fullcount

4-6 Month Bitch Class
1st Danrich Maktawae Lightning Bug

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
Ch Hawks Nest Piper Archer

Best Of Opposite Sex
Ch Roaneden's Wild Flower

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Roaneden's Shorelander

Best Puppy In Breed
Roaneden's Shorelander

Select Dog
GChB Roaneden's Thunderstruck


Winners Bitch: (3-1-2-1)
Roaneden's Summer Squeeze

Open Bitch Class
1st Roaneden's Summer Squeeze

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Reidwood Train To Win

Best Puppy In Breed
Reidwood Train To Win



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Reidwood Train To Win

Junior Puppy Bitch Class
1st Reidwood Train To Win

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Naisha From Gorgeous Team

Best Of Opposite Sex
Wynridges He Who Holds The Sky

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Naisha From Gorgeous Team

Best Puppy In Breed
Naisha From Gorgeous Team


Winners Dog: (2-3-0-0)
Wynridges He Who Holds The Sky

Reserve Winners Dog
Clanagroe Tri-ple Play Blue Jay

Junior Puppy Dog Class
1st Wynridges He Who Holds The Sky

Open Dog Class
1st Clanagroe Tri-ple Play Blue Jay

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Especially Classic Couture

Best Of Opposite Sex
Ch Henley's Blow Out The Candles

Best Of Winners: (2-1-1-2)
R'Pinot Noir du Bois d'Achelles

Best Puppy In Breed
Brass Ring Winsome Diamonds Are Forever

Select Bitch
Ch Julo's Can't Stop At One


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Hufy's Praying To A God Hazel

Open Bitch Class
1st Hufy's Praying To A God Hazel

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch Kivalo's Black Gold Brew

Best Of Opposite Sex
Ch Bonneterre Orla

Best Puppy In Breed
Calabri Celtic Casey Cavell


Winners Dog: (2-0-1-1)
Gunner Highball

Reserve Winners Dog
Calabri Celtic Casey Cavell

Senior Puppy Dog Class
1st Calabri Celtic Casey Cavell

Open Dog Class
1st Gunner Highball


4-6 Month Bitch Class
1st Red Oak Windhill Cilarybryn Cwantwm

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Breica's Locked Out Of Heaven

Best Of Opposite Sex
Ch Trademark's First Edition

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Waypoints Millie's Lil Intruder

Best Puppy In Breed
Versa's Spoiled Red Pearl Of The North





Group 2 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Chilcotin's Silver Cloud
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   43
Group 2nd    Sarangrave Buckle Up   Beagle   41
Group 3rd   Ch Starkeeper Aoibheann Ailis   Irish Wolfhound   40
Group 4th   
Ch McCartney's Soul Mate
  Whippet   35
BPIG   
Ridishia's Redemption Song
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Vrymeer Eagle Squadron
  Whippet   0
Judge: Mary White

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Pahlavi Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Sardula Aphra Gem Of Riverdance

Select Bitch
Ch Sardula MMXX Unforgettable U



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Sardula Aphra Gem Of Riverdance

Open Bitch Class
1st Sardula Aphra Gem Of Riverdance

Judge: Mary White

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Habari's Aurelia By Heart Beat Ttlover

Best Of Opposite Sex
Heartbeat Treetop Lover V Darksun

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Habari's Aurelia By Heart Beat Ttlover

Best Puppy In Breed
Habari's Aurelia By Heart Beat Ttlover


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Habari's Aurelia By Heart Beat Ttlover

Reserve Winners Bitch
Bushwacker High Heels Intrigue

Junior Puppy Bitch Class
1st Habari's Aurelia By Heart Beat Ttlover

12-18 Month Bitch Class
1st Heartbeat Sparkle And Shine

Open Bitch Class
1st Bushwacker High Heels Intrigue

Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pridebass Child Gold



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sarangrave Buckle Up



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sarangrave Buckle Up

Open Bitch Class
1st Sarangrave Buckle Up

Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Abdeka's Bayaway Glenisla



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Abdeka's Bayaway Glenisla

Reserve Winners Bitch
Abdeka's Bayaway Glenrothes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Abdeka's Bayaway Glenisla
2nd Abdeka's Bayaway Glenrothes

Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Virgo Southern Comfort



Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
RHill Racebrook Cumlaude MS

Best Puppy In Breed
Ch GrandGables Ms Cilla Black



Winners Bitch: (0-1-0-1)
RHill Racebrook Cumlaude MS

Open Bitch Class
1st RHill Racebrook Cumlaude MS

Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Endachs Butter Tart



Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Chilcotin's Silver Cloud

Best Of Opposite Sex
Dublin Creek's Wee Bit Of Irish



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dublin Creek's Wee Bit Of Irish

Open Bitch Class
1st Dublin Creek's Wee Bit Of Irish

Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Icycold Parallels Sixth Avenue

Best Puppy In Breed
Icycold Parallels Sixth Avenue



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Icycold Parallels Sixth Avenue

Reserve Winners Bitch
Icycold Sixth Cent

Junior Puppy Bitch Class
1st Icycold Sixth Cent

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Icycold Parallels Sixth Avenue

Judge: Mary White

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
GCh Starkeeper Aoibheann Ailis

Best Puppy In Breed
Castlekeep's Prim



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Tayleefarm Dancing In The Moonlight

Reserve Winners Bitch
Castlekeep's Prim

Senior Puppy Bitch Class
1st Castlekeep's Prim

12-18 Month Bitch Class
1st Tayleefarm Go Your Own Way

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tayleefarm Dancing In The Moonlight

Open Bitch Class
1st Kalkinny Triumph Of Laislinn

Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Arthayr C Three Pe Ohhh

Best Of Opposite Sex
Arthayr B My Winter Goddess

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Arthayr C Three Pe Ohhh


Winners Dog: (1-1-0-0)
Arthayr C Three Pe Ohhh

12-18 Month Dog Class
1st Arthayr C Three Pe Ohhh


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Arthayr B My Winter Goddess

Open Bitch Class
1st Arthayr B My Winter Goddess

Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Conestoga & Crossroads Good Vibrations

Best Puppy In Breed
Conestoga & Crossroads Good Vibrations


Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Mary White

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ridishia's Redemption Song

Best Of Opposite Sex
Ndoropresidiocoprrdg Harmony Ofit All At Mobukhosi

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Ridishia's Redemption Song

Best Puppy In Breed
Ridishia's Redemption Song

Select Dog
Ch Nirokii Da Vinci Code At Kopera


Winners Dog: (1-3-2-0)
Ridishia's Redemption Song

Junior Puppy Dog Class
1st Ridishia's Redemption Song

Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Khamsin's Melody



Judge: Mary White

Best Of Breed: 7 pts (2-1-1-4)
GCh McCartney's Soul Mate

Best Of Opposite Sex
Ch Leelo Redcliffe Simply Sensational

Best Of Winners: (2-1-1-4)
Lohengrin II Of Gentle Mind At Inglenook

Best Puppy In Breed
Ch Leelo Redcliffe Simply Sensational

Select Bitch
GCh Inglenook's Thank You For The Music


Winners Dog: (2-1-1-4)
Lohengrin II Of Gentle Mind At Inglenook

Reserve Winners Dog
Clandara's Obi Wan

Junior Puppy Dog Class
1st Clandara's Obi Wan

Senior Puppy Dog Class
1st Lohengrin II Of Gentle Mind At Inglenook

4-6 Month Dog Class
1st Vrymeer Eagle Squadron


Winners Bitch: (2-1-1-4)
McCartney's Neon Lights

Junior Puppy Bitch Class
1st McCartney's Neon Lights

4-6 Month Bitch Class
1st Vrymeer Sonata





Group 3 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MacDuff's Critical Acclaim
  Portuguese Water Dog   55
Group 2nd   
GChB Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   50
Group 3rd   
GCh Snowmist's Hennessey
  Siberian Husky   46
Group 4th   
GCh Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   42
BPIG   
Ch Broadways Both Sides Now
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Polarfleece's My Ferrari At Nikita
  Samoyed   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChS Marqways Born Into Royalty

Select Dog
Ch Daomori's King Of The West



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Knockout Northstar Of Tonomi Hajndlberg

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Knockout Northstar Of Tonomi Hajndlberg

Best Puppy In Breed
Moonsnoe's Pride Of The Bruce


Winners Dog: (1-2-1-0)
Moonsnoe's Pride Of The Bruce

Senior Puppy Dog Class
1st Moonsnoe's Pride Of The Bruce

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alpenbliss Travelin Man



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
Xelascon Guns N' Roses

Best Of Opposite Sex
K Krew-Anscha In Sevinth Heaven

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Xelascon Guns N' Roses

Best Puppy In Breed
Xelascon Guns N' Roses

Select Dog
Ch Mephisto N Hi Desert Don't Stop Me Now


Winners Dog: (2-3-2-0)
K Krew-Anscha In Sevinth Heaven

Reserve Winners Dog
Vanquish Maestro Nobody's Fool

Senior Puppy Dog Class
1st Vanquish Maestro Nobody's Fool

Open Dog Class
1st K Krew-Anscha In Sevinth Heaven


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Xelascon Guns N' Roses

Reserve Winners Bitch
Vanquish Maestro You Should See Me In A Crown

Senior Puppy Bitch Class
1st Xelascon Harlequin Romance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Xelascon Guns N' Roses

Open Bitch Class
1st Vanquish Maestro You Should See Me In A Crown

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Knatchbull's Heart Of Gold

Select Dog
GChB Saxmark'n Stonehills Power Play


Winners Dog: (1-0-1-0)
Knatchbull's Heart Of Gold

12-18 Month Dog Class
1st Knatchbull's Heart Of Gold


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
North Kingdom's Summer Solstice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
North Kingdom's Summer Solstice

Open Bitch Class
1st North Kingdom's Summer Solstice

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts (0-1-2-3)
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Ch Broadways Both Sides Now

Best Puppy In Breed
Ch Broadways Both Sides Now

Select Dog
Ch Broadways A Case Of You

Select Bitch
Ch Outlaws Buchanan V Liberator



Winners Bitch: (0-1-2-3)
ConnQuest Runnin' With The Devil

Junior Puppy Bitch Class
1st ConnQuest Runnin' With The Devil

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chateaurouge's Ce-Ce Ryder

Best Puppy In Breed
Chateaurouge's Ce-Ce Ryder



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Chateaurouge's Ce-Ce Ryder

Reserve Winners Bitch
Chateaurouge's C'est Pollyanna

Junior Puppy Bitch Class
1st Chateaurouge's C'est Pollyanna

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chateaurouge's Ce-Ce Ryder

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Pacific Coast's Victra Au Barka


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Jerdans The Great Code

Select Dog
GCh Danetastixs Bust A Move



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Pyrview's Don Julio Blanco

Best Of Opposite Sex
Cidwm's Glenire Blitzen

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Cidwm's Fullmetal Silver Dragon


Winners Dog: (1-2-1-0)
Cidwm's Fullmetal Silver Dragon

12-18 Month Dog Class
1st Cidwm's Fullmetal Silver Dragon


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Cidwm's Glenire Blitzen

Reserve Winners Bitch
Cidwm's Forsaken Avenger

12-18 Month Bitch Class
1st Cidwm's Forsaken Avenger

Open Bitch Class
1st Cidwm's Glenire Blitzen

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
CR Jedi Warrior

Best Of Opposite Sex
Kumnc Lewenhart's Impressive Ivy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
CR Jedi Warrior

Best Puppy In Breed
Kumnc Lewenhart's Impressive Ivy


Winners Dog: (1-1-0-0)
CR Jedi Warrior

Open Dog Class
1st CR Jedi Warrior


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kumnc Lewenhart's Impressive Ivy

Junior Puppy Bitch Class
1st Kumnc Lewenhart's Impressive Ivy

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Nottinghill's Oh To Be A Fly On The Wall

Select Bitch
Ch Cabezons Best Kept Secret At Nottinghill



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Nottinghill's Oh To Be A Fly On The Wall

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nottinghill's Oh To Be A Fly On The Wall

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GCh MacDuff's Critical Acclaim

Best Of Opposite Sex
Claircreek Polina

Select Dog
GCh Fado's Estrelaleal Rei



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Claircreek Polina

Reserve Winners Bitch
Wheatley's Born To Sniff Chanel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wheatley's Born To Sniff Chanel

Open Bitch Class
1st Claircreek Polina

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bernore G Nou Nour's Newton


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bernore G Nou Nour's Newton

Open Dog Class
1st Bernore G Nou Nour's Newton

4-6 Month Dog Class
1st Desertwind's King Of The Road V Orph


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Vanderbilt's Better Be Good

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Promises Promises

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Vanderbilt's Better Be Good

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Promises Promises


Winners Dog: (3-2-0-0)
Vanderbilt's Better Be Good

Reserve Winners Dog
Snowshoe's Sleigh Boy

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Big Spender

Open Dog Class
1st Vanderbilt's Better Be Good
2nd Snowshoe's Sleigh Boy

4-6 Month Dog Class
1st Polarfleece's My Ferrari At Nikita


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Vanderbilt's Promises Promises

Reserve Winners Bitch
Snowshoe's Night Before Christmas

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowshoe's Night Before Christmas

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Promises Promises

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lindsayleigh's Catwoman

Best Of Opposite Sex
Lindsayleigh's Iron Man

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lindsayleigh's Catwoman


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lindsayleigh's Iron Man

Open Dog Class
1st Lindsayleigh's Iron Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lindsayleigh's Catwoman

Open Bitch Class
1st Lindsayleigh's Catwoman

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChB Snowmist's Hennessey

Best Of Opposite Sex
Snowmist's U'ilani

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Snowmist's U'ilani

Best Puppy In Breed
Snowmist's Yachtsman


Winners Dog: (2-1-1-0)
Snowmist's Yachtsman

Reserve Winners Dog
Kannook The Kraken Black Roast

Junior Puppy Dog Class
1st Snowmist's Yachtsman

12-18 Month Dog Class
1st Kannook The Kraken Black Roast


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Snowmist's U'ilani

Open Bitch Class
1st Snowmist's U'ilani





Group 4 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   32
Group 2nd   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   28
Group 3rd   
Paradym Just For Laughs
  Norwich Terrier   27
Group 4th   
Ch Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   26
BPIG   
Paradym Just For Laughs
  Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Forestfield Lil Miss Rider   West Highland White Terrier   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Ispy Eons A Game Changer

Best Of Opposite Sex
Lamz Snowbrook To Switch A Witch

Best Puppy In Breed
Lamz Snowbrook To Switch A Witch



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lamz Snowbrook To Switch A Witch

Senior Puppy Bitch Class
1st Lamz Snowbrook To Switch A Witch

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Buldor Flyspy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Buldor Flyspy

Canadian Bred Dog Class
1st Buldor Flyspy


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Mischevious Casper



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Meliagold's Middle Ground

Best Of Opposite Sex
Clanlilly's Dial 'M' For Mousse

Best Puppy In Breed
Clanlilly's Dial 'M' For Mousse


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Skyedreamer Bairn Of Campbell

Best Puppy In Breed
King's Mtn Marvelous Mrs Maisel



Winners Bitch: (0-1-0-1)
King's Mtn Marvelous Mrs Maisel

Junior Puppy Bitch Class
1st King's Mtn Marvelous Mrs Maisel

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluestone Con Artist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bluestone Con Artist

Open Dog Class
1st Bluestone Con Artist


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Random Rising Tide

Best Puppy In Breed
Foxheart's I'm Not For Everyone



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Foxheart's I'm Not For Everyone

Reserve Winners Bitch
Misbehavin' Witchcraft

Junior Puppy Bitch Class
1st Misbehavin' Witchcraft

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxheart's I'm Not For Everyone

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Finnabair Blue Suede Shoes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Finnabair Blue Suede Shoes

Open Dog Class
1st Finnabair Blue Suede Shoes


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Symphonie's Brazen Behaviour

Best Puppy In Breed
Symphonie's Brazen Behaviour


Winners Dog: (1-0-0-0)
Symphonie's Brazen Behaviour

Junior Puppy Dog Class
1st Symphonie's Brazen Behaviour


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Paradym Just For Laughs

Best Puppy In Breed
Ch Paradym Just For Laughs



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend How Sweet It Is



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Silverline I Declare



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Silverline I Declare

Reserve Winners Bitch
Rivendell Good Gracious

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Silverline I Declare

Open Bitch Class
1st Rivendell Good Gracious

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
GCh Keepsake Boreal Victorious

Best Of Opposite Sex
Ch Diamondjewel's Stylish One

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Honeywheat's Back To The Future

Best Puppy In Breed
Honeywheat's Back To The Future

Select Dog
Ch Boreal Pimm's No 1 Cup

Select Bitch
GCh Sandywheat's Celtic Senorita


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Diamondjewel's Agent Opal

Reserve Winners Bitch
Sandywheat's Brown-Eyed Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Diamondjewel's Agent Opal

Open Bitch Class
1st Sandywheat's Brown-Eyed Girl

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Clandara's Loverboy Of Deltorro



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Forestfield Rosie Girl

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Forestfield Rosie Girl

Best Puppy In Breed
Forestfield Rosie Girl


Winners Dog: (1-2-1-0)
Starlight Blazing Comet

Junior Puppy Dog Class
1st Starlight Blazing Comet


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Forestfield Rosie Girl

Reserve Winners Bitch
Forestfield Daisy

Senior Puppy Bitch Class
1st Forestfield Rosie Girl
2nd Forestfield Daisy

4-6 Month Bitch Class
1st Forestfield Lil Miss Rider





Group 5 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   32
Group 2nd   
Ch Sunterra So Fired Up
  Pomeranian   31
Group 3rd   
Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   29
Group 4th   
GCh CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   28
BPIG    Mountaincrest Midnight Cowboy   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Hearts Delite I Put A Spell On You
  Havanese   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sigma Chi's Marigold The 2nd At Glenorchy


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hileigh's The One With The Monkey

Best Puppy In Breed
Hileigh's The One With The Monkey


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hileigh's The One With The Monkey

Junior Puppy Dog Class
1st Hileigh's The One With The Monkey


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tickitbou's Sing It Tomee



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 7 pts (3-3-0-2)
GCh Delsols Jazz It Up At Weatherford

Best Of Opposite Sex
Ashstone's Cracker Jack

Best Of Winners: (3-3-0-2)
Ashstone's Mimi Likes To Mambo

Best Puppy In Breed
Ashstone's Mimi Likes To Mambo

Select Bitch
GCh Hearts Delites' A Change Is Gonna Come


Winners Dog: (3-3-0-2)
Ashstone's Cracker Jack

Reserve Winners Dog
Twinkle's Positively Likeable Simon

Junior Puppy Dog Class
1st Twinkle's Positively Likeable Simon

Senior Puppy Dog Class
1st Ashstone's Cracker Jack

12-18 Month Dog Class
1st Sonrisas Pongo At Old Havana

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Alura Boccalupo Goodness Gracious



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Clandara's Love Story

Open Bitch Class
1st Clandara's Love Story

4-6 Month Bitch Class
1st Celtic Petit Verdot

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lionheart Mi Supa Monsuta



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 9 pts (1-5-3-1)
GCh Pinkribbon's The Bees Knees

Best Of Opposite Sex
GCh Bluechip Meet Me At Gibraltar

Best Of Winners: (1-5-3-1)
Regaloake's Play The Lotto

Best Puppy In Breed
Regaloake's Play The Lotto

Select Dog
Ch Heaven Sent Gator Quest


Winners Bitch: (1-5-3-1)
Regaloake's Play The Lotto

Reserve Winners Bitch
Bluechip Bee My Wild Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluechip Bee My Wild Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Play The Lotto
2nd Tokabout Solitaire At Lewenhart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Papirusse Abeille

Open Bitch Class
1st Heavensent Onyx To Tokabout

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lionking Blaze Of Glory



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Sunterra So Fired Up

Best Puppy In Breed
Mountaincrest Midnight Cowboy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mountaincrest Midnight Cowboy

Senior Puppy Dog Class
1st Mountaincrest Midnight Cowboy


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChB CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Jimary's Corina Corina

Best Puppy In Breed
Jimary's Corina Corina



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Jimary's Corina Corina

Reserve Winners Bitch
Xoe's Prick Of The Finger

Junior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Corina Corina

Senior Puppy Bitch Class
1st Xoe's Prick Of The Finger

Open Bitch Class
1st Jimary's Lilibeth B





Group 6 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Periwrinkles Wild At Heart
  Chinese Shar-Pei   52
Group 2nd   
Ch Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   50
Group 3rd   
Ch Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie
  French Bulldog   42
Group 4th   
Ch Brightspot Beholder
  Dalmatian   31
BPIG   
Ch Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Periwrinkles Rackin ‘Em Up Nixon WrinkleRanch
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Belle Creek's Top Of The World

Best Of Opposite Sex
Luvit Dalnavert Forever Ferguson At Starlit

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Belle Creek's Top Of The World

Best Puppy In Breed
Starlit's Bizzie Lizzie


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Luvit Dalnavert Forever Ferguson At Starlit

Reserve Winners Bitch
Starlit's Bizzie Lizzie

Junior Puppy Bitch Class
1st Starlit's Bizzie Lizzie

Open Bitch Class
1st Luvit Dalnavert Forever Ferguson At Starlit

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Dalhousie's Gambling On Gunner

Best Of Opposite Sex
Kaliska's Sonic Boom At Kadan

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Dalhousie's Gambling On Gunner

Best Puppy In Breed
Dalhousie's Gambling On Gunner


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Kaliska's Sonic Boom At Kadan

Reserve Winners Bitch
Shropshall's Hey Louise

Junior Puppy Bitch Class
1st Kaliska's Sonic Boom At Kadan

Open Bitch Class
1st Shropshall's Hey Louise

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Pelee's My Ride's A Pumpkin Coach

Best Of Opposite Sex
Ch Bulldacious Lucky Underpants

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Pelee's Standing Strong In The Chaos

Best Puppy In Breed
Pelee's Standing Strong In The Chaos

Select Dog
Ch Starlight Serenity Now


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Bulldacious Here Comes The Sun

Senior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious Here Comes The Sun

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Periwrinkles Wild At Heart

Best Of Opposite Sex
Siosalach's Cinco De Mayo


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Siosalach's Cinco De Mayo

Open Bitch Class
1st Siosalach's Cinco De Mayo

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Brightspot Beholder

Best Of Opposite Sex
Suttella's Rewrite The Stars

Best Puppy In Breed
Suttella's Rewrite The Stars


Winners Dog: (2-0-0-1)
Suttella's Rewrite The Stars

Reserve Winners Dog
Pepperlane Ruckus At Optimist

Junior Puppy Dog Class
1st Suttella's Rewrite The Stars

12-18 Month Dog Class
1st Pepperlane Ruckus At Optimist


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Discover Fortune N Glory At Keesbrook

Best Of Opposite Sex
Astarz Practically Perfect For Foxwood

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Astarz Practically Perfect For Foxwood

Best Puppy In Breed
Keepsake The Rhythm Is A Ride


Winners Dog: (1-1-1-0)
Keepsake The Rhythm Is A Ride

Junior Puppy Dog Class
1st Keepsake The Rhythm Is A Ride

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Ch Fringe Set To Stun

Best Of Opposite Sex
Airy Arabeska Jaguar

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Airy Arabeska Jaguar

Best Puppy In Breed
Ch Fringe Set To Stun


Winners Dog: (2-3-0-1)
Airy Arabeska Jaguar

Reserve Winners Dog
Adanac's Souped Up

Canadian Bred Dog Class
1st Adanac's Souped Up

Open Dog Class
1st Airy Arabeska Jaguar


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Impressya Iz Mimoletnogo Videnja

Reserve Winners Bitch
Glow Ziveren Jewelen

Senior Puppy Bitch Class
1st Glow Whoopy The Black Star

12-18 Month Bitch Class
1st Impressya Iz Mimoletnogo Videnja

Open Bitch Class
1st Glow Ziveren Jewelen

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
GChB Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
Amanda Miguel

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Amanda Miguel

Best Puppy In Breed
Avery Hot Stuff At Bloom


Winners Bitch: (2-5-1-0)
Amanda Miguel

Reserve Winners Bitch
Hillwood Rosalynda Of Canterbury

Senior Puppy Bitch Class
1st Waterbender's Dance With Elan

12-18 Month Bitch Class
1st Mazinblue Bala Brasileira

Open Bitch Class
1st Amanda Miguel
2nd Hillwood Rosalynda Of Canterbury
3rd Amh's Hollywood Star

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mardeck's The Sorcerer's Quest



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChB Wolfriver Taiho Koki

Best Of Opposite Sex
D'Urajiro Fee Clochette

Best Of Winners: (2-2-1-0)
D'Urajiro Fee Clochette

Best Puppy In Breed
Hibiscus Chisana Takaramono


Winners Dog: (2-2-1-0)
Kortars Akashi Shiganosuke

Reserve Winners Dog
Dio D'Urajiro

12-18 Month Dog Class
1st Dio D'Urajiro

Open Dog Class
1st Kortars Akashi Shiganosuke


Winners Bitch: (2-2-1-0)
D'Urajiro Fee Clochette

Reserve Winners Bitch
Hibiscus Chisana Takaramono

Junior Puppy Bitch Class
1st Hibiscus Chisana Takaramono

Open Bitch Class
1st D'Urajiro Fee Clochette



Group 7 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   39
Group 2nd   
Ch Whisper Hill's Shining Star
  German Shepherd Dog   32
Group 3rd   
Ch Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   31
Group 4th   
Ch Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   30
BPIG   
Dreamchaser's You Had Me At Hello
  Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dreamstorie High Jinx My Heart   Australian Shepherd   0
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Old Country Soul



Judge: Mary White

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GChS Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
GCh Hearthside Eloquence

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Bailiwick Sky's The Limit

Best Puppy In Breed
Please Peaches N Cream

Select Dog
GCh Northbay Xsell's I Gotta Do It My Way


Winners Dog: (2-2-2-1)
Bailiwick Sky's The Limit

Reserve Winners Dog
Vulcan's Ahead By A Century

12-18 Month Dog Class
1st Vulcan's Ahead By A Century

Open Dog Class
1st Bailiwick Sky's The Limit

Judge: Mary White

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Dreamchaser's You Had Me At Hello

Best Of Opposite Sex
Dreamchaser Gone Platinum

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dreamchaser's You Had Me At Hello

Best Puppy In Breed
Dreamchaser's You Had Me At Hello

Select Bitch
GChB Dreamchaser La Vita A Bella


Winners Dog: (1-1-0-1)
Dreamchaser Gone Platinum

Junior Puppy Dog Class
1st Dreamchaser Gone Platinum


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Dreamchaser's You Had Me At Hello

Junior Puppy Bitch Class
1st Dreamchaser's You Had Me At Hello

Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
R'Drizzt de la Falaise


Winners Dog: (1-0-0-0)
R'Drizzt de la Falaise

Open Dog Class
1st R'Drizzt de la Falaise


Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Assets Take A Chance On Me



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Whisper Hill's Shining Star



Judge: Mary White

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Ch Ashland's Mystery And Magic At RW

Best Of Opposite Sex
Hybris Hey Sugar Sugar

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Hybris Hey Sugar Sugar

Best Puppy In Breed
Milldamcreek Long Cool Woman

Select Dog
GChB Follow Me Must Have Been Love

Select Bitch
GCh Headline's Poester Child


Winners Dog: (1-3-2-1)
Followme Feel The Thunder

Senior Puppy Dog Class
1st Followme Feel The Thunder


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Hybris Hey Sugar Sugar

Reserve Winners Bitch
Milldamcreek Long Cool Woman

Junior Puppy Bitch Class
1st Milldamcreek Long Cool Woman

12-18 Month Bitch Class
1st Follow Me Amazing Maisie Jane

Canadian Bred Bitch Class
1st Hybris Hey Sugar Sugar

4-6 Month Bitch Class
1st Headline's Bodacious Lady

Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Bagatelle Set The Moon On Fire



Judge: Mary White

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
GCh Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
GChS Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Brantstar's Classic Beauty

Best Puppy In Breed
Brantstar's Classic Beauty

Select Dog
GChB Crinan Executive Decision

Select Bitch
Ch MacLaren We The North


Winners Dog: (1-4-2-2)
Granite Canrosea Desperado

Open Dog Class
1st Granite Canrosea Desperado


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Brantstar's Classic Beauty

Reserve Winners Bitch
Lynphil Morning Fog

Senior Puppy Bitch Class
1st Brantstar's Classic Beauty

12-18 Month Bitch Class
1st Lynphil Morning Fog

Open Bitch Class
1st Williamslee's Hearts Wee Bonny Lass
2nd Canrosea Granite Sweetest Taboo

Judge: Mary White

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
Ch Riverside Xtra Wicked

Best Of Opposite Sex
GCh Cadwyn Silver Dreams At Glenora

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Dragonjoy Horatio Caine

Best Puppy In Breed
Dragonjoy Horatio Caine

Select Bitch
Ch Rite-of-Spring For Jolifilo du Chemin des Korrigans


Winners Dog: (2-4-1-2)
Dragonjoy Horatio Caine

Reserve Winners Dog
Glenora Moonlit Knight

Senior Puppy Dog Class
1st Dragonjoy Horatio Caine

12-18 Month Dog Class
1st Glenora Moonlit Knight


Winners Bitch: (2-4-1-2)
Alenclaud Joaquina

Reserve Winners Bitch
Calawynn Love You Forever

Junior Puppy Bitch Class
1st Alenclaud Joaquina
2nd Velvet Queen Faier Stalker

12-18 Month Bitch Class
1st Calawynn Love You Forever

Open Bitch Class
1st Balletcor Olympic Victory

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By