MBIS MRBIS GCHG Bagatelle Set The Moon On Fire
Old English Sheepdog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Jack - (Male)
Owner: Bernard & Joanne Charest, Matt Vincent & Gaby Castro
Breeder: Bernard & Joanne Charest
Conformation Handler: Matt Vincent
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 N/A
Group Ranking: 6 5 4 4 N/A
All Breed Ranking: 25 19 13 21 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 9 10 1 2   0 0 0 0 0   1455
Win Record - 2024
Show Date
Monarch Kennel Club June 13 to June 16, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 42

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Irene Latchford 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Barbara Arndt 1 (0-0-1-1)
  Group 1st LTD Breed Show Barbara Arndt 44
  Group 1st   Irene Latchford 48
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Richard Paquette 47
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 35
Friday Best Of Breed   Sandra Lex 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Sandra Lex 23

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 03 to May 05, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Andrea Robins 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Andrea Robins 51

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 26 to April 28, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st LTD Breed Show Anik Primeau 63
  Group 2nd   Pierre Talbot 62
  Best Of Breed   Pierre Talbot 5 (3-1-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Anik Primeau 5 (3-1-1-1)
Saturday Group 1st   Stephen Dainard 57
  Best Of Breed   Stephen Dainard 4 (3-0-1-1)
Friday Best In Show   Stephen Dainard 240 *
  Group 1st   Pamela Bruce 42
  Best Of Breed   Pamela Bruce 4 (3-0-1-1)

Show Date
Champlain Dog Club April 19 to April 21, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 25
  Group 4th   Glen Stark 20
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed   Glen Stark 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Sharon Luckhart 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Robert Denis 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Ann Felske-Jackman 29
  Group 1st   Robert Denis 27

Show Date
Club Canin de l'Estrie March 29 to April 01, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Todd Foley 2 (0-1-1-1)
  Group 4th   Todd Foley 42
Sunday Best Of Breed   John Rowton 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   John Rowton 55
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 2nd   Terry Carter 62
Friday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Dann Wilson 2 (0-1-1-1)
  Group 2nd LTD Breed Show Dann Wilson 46
  Group 2nd   Jo Ann Pavey 63

Show Date
The Olde York Kennel Club March 08 to March 10, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Tabatha Buckley-Bettis 320 *
  Best Of Breed   Ernesto Lara 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Ernesto Lara 41
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Wendy Paquette 52

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 11 9 7 7 6
All Breed Ranking: 55 52 45 41 32

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 2 16 7 7 7   0 0 0 0 0   2044
Win Record - 2023
Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Julie Keenan N/A
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 42
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (0-0-2-1)
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 2 (0-0-2-1)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Best Of Breed   Denys Janssen 3 (2-0-1-1)
  Group 3rd   Denys Janssen 59

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 2nd   Judy McVeigh 29
Saturday Best In Show   Lee Steeves 241 *
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 1st   Lee Steeves 36
Friday Best Of Breed   Vandra Huber (Dr) 0
  Group 4th   Jean-Louis Blais 14

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 12 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Carol Graham 43
  Group 1st   Kathrine Grant 40
Saturday Reserve Best In Show   Mary White 130
  Best Of Breed   Sei-ichiro Ishimaru 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Mary White 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Sei-ichiro Ishimaru 43
  Group 1st   Mary White 37

Show Date
Club Canin de l'Estrie July 30 to August 01, 2023
Day Position   Judge Points
Tuesday Reserve Best In Show   Marilyn O'Neill 127
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Group 1st   Peter Laventhall-Wolfish 30
Monday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 3rd   Olga Gagne 21

Show Date
Club Canin du Fjord July 29 to July 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 29
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 4th   Yvonne Savard 24

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 07 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Heather Langfeld 22
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 1st LTD Breed Show Patricia Cummins 25
  Best Of Breed LTD Breed Show Patricia Cummins 0
Saturday Group 3rd   Stewart Dankner 22
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 3rd   Judith Taylor 17

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 1st   Pamela Bruce 33
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 1st   Mike Jackman 32

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Melody Roth 4 (2-2-1-0)
Saturday Group 2nd   Glen Stark 72
  Best Of Breed   Glen Stark 4 (2-2-1-0)

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 08 to June 11, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 4 (1-2-2-0)
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 51
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Jeremy Browne N/A
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 5 (1-2-2-1)
  Group 3rd   David Swartwood 46
Friday Best Of Breed   Corinne Walker 4 (0-3-2-0)
  Group 1st   Corinne Walker 47

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 19 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kristen Francis 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Joanne Fernall 2 (1-1-1-0)
  Group 4th   Kristen Francis 21
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (1-1-1-0)
  Group 4th   Elaine Whitney 28
Saturday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 28
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 1 (0-1-1-0)

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 05 to May 07, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   David Kelland 259 *
  Best Of Breed   David Kelland 5 (1-3-2-0)
  Group 1st   David Kelland 61
Saturday Best Of Breed   Wendy Anderson 5 (1-3-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Penny Lewis 5 (1-3-2-0)
  Group 1st LTD Breed Show Penny Lewis 64
  Group 1st   Wendy Anderson 63
Friday Best Of Breed   Robert Denis 5 (2-3-1-0)
  Group 1st   Robert Denis 55

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 28 to April 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 7 (3-4-1-0)
  Group 4th   Linda St-Hilaire 46
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 7 (3-4-1-0)
  Group 1st   Rita Walker 72
Friday Best Of Breed   Michelle Scott 7 (3-4-1-0)

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 2nd   Sandra Lex 43
Saturday Best Of Breed   Douglas Anderson 0
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 3rd   Douglas Anderson 35
  Group 2nd   Michael Gelinas 33
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 4th   Sharon Derrick 28
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 1st   Sandy Gelinas 44

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 2 2 3 2
Group Ranking: 7 7 10 9
All Breed Ranking: 41 40 36 47 44

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 4 8 12 8 8   0 0 0 0 0   2274
Win Record - 2022
Show Date
United Kennel Club September 30 to October 02, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Barbara Heal 288
  Group 2nd LTD Breed Show Barbara Heal 61
  Group 1st   Stephen Dainard 73
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Barbara Heal 0
Saturday Reserve Best In Show   Pamela Bruce 281
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 1st   Ed Wild 61
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 1st   Pamela Bruce 47

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Denys Janssen 64
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
Saturday Group 4th   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 48
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 71

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wayne Douglas 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Wayne Douglas 33
Sunday Best Of Breed   Ann Yuhasz 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Ann Yuhasz 60
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 51

Show Date
Societe Canine de Quebec August 05 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Christian Jouanchicot 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Terry Carter 64
Friday Best Of Breed   Anik Primeau 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Anik Primeau 63

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 01 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Joe Lobb 149
  Group 1st   Joe Lobb 44
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Group 1st   Sandy Gelinas 51
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Friday Reserve Best In Show   Sandy Gelinas 178
  Group 1st   Michael Gelinas 42
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Ron Mahon 3 (1-1-2-0)
  Group 3rd   William Byrne 55
  Best Of Breed   William Byrne 3 (1-1-2-0)

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 20 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Johan Becerra-Hernandez 48

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Joanne Fernall 0
  Group 4th   Robert Whitney 24
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 3rd   Elaine Whitney 28
Friday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 4th   Lee Steeves 21
Thursday Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Group 4th   Tony Vandendool 19

Show Date
Victoria City Kennel Club March 04 to March 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Ann Felske-Jackman 3 (2-1-1-0)
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 3rd LTD Breed Show Ann Felske-Jackman 36
  Group 3rd   Michael Woods (Dr) 44
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 3 (2-1-1-0)
Friday Group 2nd   Marilyn O'Neill 49
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 3 (2-1-1-0)

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 25 to February 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thora Brown 40
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Group 2nd   Sharon Derrick 41
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Friday Group 1st   Wayne Thompson 39
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Group 2nd   Anna Hewson 37
Sunday Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 2nd   Karen Day 31
Saturday Group 3rd   Melody Roth 33
  Best Of Breed   Melody Roth 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Jeremy Browne 0
  Group 4th LTD Breed Show Jeremy Browne 27
  Group 2nd   Sharon Derrick 39
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 3rd   Mary White 31
Friday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 2nd   James Reynolds 30
Thursday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 2nd   Darle Heck 25

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 28 to January 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Tony Vandendool N/A
Saturday Select Dog   Todd Foley N/A
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 5 (2-2-2-0)
  Group 2nd   Kristen Francis 59

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 2 2 2 3 3
Group Ranking: 9 9 10 15 29
All Breed Ranking: 64 58 64 90 177

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 3 3 5 3   0 0 0 0 0   926
Win Record - 2021
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 3 (0-3-1-0)
  Group 4th   Janet Lobb 42
Saturday Best Of Breed   Anik Primeau 4 (1-3-1-0)
  Group 3rd   Anik Primeau 53
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Cheryl Paterson 38

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 65
  Best Of Breed   Grant Townsend 3 (1-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Starr White 4 (1-2-2-0)
  Group 3rd   Starr White 74

Show Date
United Kennel Club October 15 to October 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 4th   Barbara Heal 51
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 74
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 3rd   Janet Lobb 61

Show Date
Charlotte County Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 2nd   Michelle Scott 29
Friday Best Of Breed   Delvina Beaulac 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Winners Dog   Thomas Nesbitt (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Thomas Nesbitt 50
Thursday Reserve Best In Show   Thomas Nesbitt 216
  Winners Dog   David Swartwood (1-0-0-0)
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 1st   David Swartwood 45

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga August 20 to August 22, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Glen Stark (1-0-0-0)
  1st Open Dog Class   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 3rd   Glen Stark 59
Saturday Group 2nd   Michelle Scott 65
  Winners Dog   Michelle Scott (1-0-0-0)
  1st Open Dog Class   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 3rd   Cheryl Paterson 49
  Winners Dog   Cheryl Paterson (1-0-0-0)
  1st Open Dog Class   Cheryl Paterson N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By