Association Canine de la Mauricie
Sunday, June 26, 2022



Related Results


Results courtesy of:

-- Karyna Cazelais --
Am/Can Ch Winfree It's A Bug's Life
Owner/Handler: Karyna Cazelais


Best In Show
Judge: Ron Mahon
Irish Wolfhound  
Ch Olaf Du Second Souffle
Points: 281 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ron Mahon
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 268
Best Puppy In Show
Judge: Ron Mahon
Dachshund (Standard Long-Haired)   Telkel Love Is Psycho SL
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ron Mahon
Alaskan Malamute  
Integrity Silverdream Mother Trucker








Group 1 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   64
Group 2nd   
Ch Sagagold Gwen's Angel Eyes
  Retriever (Golden)   63
Group 3rd   Ch Akar Sweet Sivam   Vizsla (Smooth)   49
Group 4th   
Ch Giroflee Etoile Filante
  Spaniel (English Cocker)   48
BPIG   
Ch Newday Take The Opportunity
  Spaniel (Clumber)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sagagold Lilas's Breeze
  Retriever (Golden)   0
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
Anam Chara Nuview Atticus Finch

Best Of Opposite Sex
Ch Patronum Circumrota Lara Croft

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Anam Chara Nuview Atticus Finch

Best Puppy In Breed
Barbochos Mons

Select Dog
GChEx Roidethule Sire Puz Boucledeau


Winners Dog: (3-3-1-1)
Anam Chara Nuview Atticus Finch

Reserve Winners Dog
Barbochos Mons

Junior Puppy Dog Class
1st Patronum Finite Incantatem Marseille

Senior Puppy Dog Class
1st Barbochos Mons

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Anam Chara Nuview Atticus Finch

4-6 Month Dog Class
1st Bruno Du 31 A La Vieille Garde

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Cecilia Louisiana Arcandciel

Best Puppy In Breed
Fly Butterfly Reach Dream Arcandciel



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Fly Butterfly Reach Dream Arcandciel

Reserve Winners Bitch
DuValin Senora Chichera

Junior Puppy Bitch Class
1st Fly Butterfly Reach Dream Arcandciel

Senior Puppy Bitch Class
1st Stella Mysticete Du Bourgroyal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st DuValin Senora Chichera

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Legacyk Justice For All



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Fieldday Austin Powers

Best Of Opposite Sex
Ch Flatcove Uk Blackgem Hematite



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 12 pts (5-5-0-3)
Ch Boreal Miss Yeezy

Best Of Opposite Sex
Chablais Alfred

Best Of Winners: (5-5-0-3)
Chablais Encore

Select Bitch
Ch Chablais Celestine


Winners Dog: (5-5-0-3)
Chablais Alfred

Reserve Winners Dog
Rebel Land's Kingdom Of Troy

12-18 Month Dog Class
1st Mooselake's Seal The Deal

Canadian Bred Dog Class
1st Chablais Vicomte Trius

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chablais Alfred

Open Dog Class
1st Rebel Land's Kingdom Of Troy
2nd Zinfndel For Boreal Mister Beau


Winners Bitch: (5-5-0-3)
Chablais Encore

Reserve Winners Bitch
Junipers Torch Of Light

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chablais Encore

Open Bitch Class
1st Junipers Torch Of Light
2nd Tchesinkut's Going The Distanze To Uapishka
3rd Chablais Prada
4th Hunterleigh Mitzi

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Confettis Caramel Bonbon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Confettis Caramel Bonbon

Reserve Winners Bitch
Confettis Etoile d'Alicia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Confettis Caramel Bonbon

Open Bitch Class
1st Confettis Etoile d'Alicia

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Dochas' Private Stock

Best Puppy In Breed
Dochas' Private Stock


Winners Dog: (2-0-0-0)
Dochas' Private Stock

Reserve Winners Dog
Captiva Wind Luck Zephyr

Junior Puppy Dog Class
1st Dochas' Private Stock
2nd Captiva Wind Luck Zephyr


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Legend Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
Brimat's This First Star Is Mine

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Brimat's This First Star Is Mine

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Newday Take The Opportunity

Best Puppy In Breed
GCh Newday Take The Opportunity



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Giroflee Etoile Filante

Best Puppy In Breed
Dixie Blues Hey Jude



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Dixie Blues Hey Jude

Reserve Winners Bitch
Giroflee Dorothee

Senior Puppy Bitch Class
1st Dixie Blues Hey Jude

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Giroflee Dorothee

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Springdream's La Bamba

Best Of Opposite Sex
Springdream's One More Dance

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Springdream's La Bamba

Best Puppy In Breed
Springdream's La Bamba


Winners Dog: (1-1-0-0)
Springdream's La Bamba

Junior Puppy Dog Class
1st Springdream's La Bamba


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Springdream's One More Dance

Junior Puppy Bitch Class
1st Springdream's One More Dance

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Akar Sweet Sivam



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Faerie's Tragically Hip

Best Of Opposite Sex
Faerie's I Got A Crush On You

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Faerie's Tragically Hip


Winners Dog: (1-2-0-0)
Faerie's I Got A Crush On You

Open Dog Class
1st Faerie's I Got A Crush On You


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Faerie's Tragically Hip

Reserve Winners Bitch
Cazaway Enchantress Of Woods

12-18 Month Bitch Class
1st Cazaway Enchantress Of Woods

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Faerie's Tragically Hip





Group 2 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Olaf Du Second Souffle
  Irish Wolfhound   12
Group 2nd   
Ch Feinouk The Smiler
  Saluki   11
Group 3rd   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   7
Group 4th   Ch Calamus Grace-Kelly   Afghan Hound   6
BPIG    Telkel Love Is Psycho SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cocktail Arya N Carmin MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Calamus Grace-Kelly



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW


4-6 Month Dog Class
1st Cocktail One Boy One Dragon MW


4-6 Month Bitch Class
1st Cocktail Arya N Carmin MW

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Tryamours Against All Odds SL

Best Of Opposite Sex
Telkel Cocktails For Two SL

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Telkel Cocktails For Two SL

Best Puppy In Breed
Telkel Love Is Psycho SL


Winners Dog: (1-2-0-0)
Telkel Cocktails For Two SL

Open Dog Class
1st Telkel Cocktails For Two SL


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Tryamours Against All Odds SL

Reserve Winners Bitch
Telkel Love Is Psycho SL

Junior Puppy Bitch Class
1st Telkel Love Is Psycho SL

12-18 Month Bitch Class
1st Tryamours Against All Odds SL

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vom Pirschmann Joe


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vom Pirschmann Joe

12-18 Month Dog Class
1st Vom Pirschmann Joe


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Olaf Du Second Souffle



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChB Feinouk The Smiler

Best Of Opposite Sex
GCh Feinouk Belle Starr

Select Dog
GCh Feinouk Storm Rider






4-6 Month Dog Class
1st Interlude When Hell Freezes Over






Group 3 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Napoleo Olive La Coquine
  Saint Bernard   21
Group 2nd   
GCh Trinacria's Mlle Bretzel
  Siberian Husky   20
Group 3rd    Aspen Leaf's Sako Selectiondor   Schnauzer (Giant)   19
Group 4th   
GChB Sendosan Naxxramas
  Akita   18
BPIG   
Haltonhill's Storm Warning
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Integrity Silverdream Mother Trucker
  Alaskan Malamute   0
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Sendosan Naxxramas

Best Of Opposite Sex
Ch Serdess Queen Of South With First Klas


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Silverdream's Electric Power

Best Of Opposite Sex
Tonomi's Dancing On A Cloud

Best Puppy In Breed
Tonomi's Dancing On A Cloud


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tonomi's Dancing On A Cloud

Junior Puppy Bitch Class
1st Tonomi's Dancing On A Cloud

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Jinny

Best Of Opposite Sex
GChB Chucky Little Bambi

Best Puppy In Breed
GCh Haltonhill's Storm Warning

Select Bitch
GCh Haltonhill's Storm Warning


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Amulets Fastback Eleanor At Bravesouls N Deversailles



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Napoleo Olive La Coquine



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 7 pts (1-3-0-4)
GCh Rafale Fiona Princesse Petite Godzilla

Best Of Opposite Sex
Fire On Fire Stand By Me

Best Of Winners: (1-3-0-4)
Samtos's Northern Storm Viuga

Best Puppy In Breed
GCh Nikita Miss Personnalite

Select Bitch
GCh Nikita Miss Personnalite


Winners Dog: (1-3-0-4)
Fire On Fire Stand By Me

12-18 Month Dog Class
1st Fire On Fire Stand By Me

4-6 Month Dog Class
1st Skilo Bear's Deluxe Bentley


Winners Bitch: (1-3-0-4)
Samtos's Northern Storm Viuga

Reserve Winners Bitch
Nikita Nordic Sky De Nymeria

Junior Puppy Bitch Class
1st Nikita Nordic Sky De Nymeria

Open Bitch Class
1st Samtos's Northern Storm Viuga
2nd Nikita Akyla De Luba

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aspen Leaf's Sako Selectiondor


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Trinacria's Mlle Bretzel







Group 4 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st    Deloka's Sing Of Hope   Schnauzer (Miniature)   16
Group 2nd   
Maya Love Me Anyway
  Airedale Terrier   13
Group 3rd   
GCh Szulik's Mister Olaf
  Manchester Terrier   10
Group 4th   
Ch Boreal I've Got A Crush On You
  Soft-Coated Wheaten Terrier   9
BPIG   
Maya Love Me Anyway
  Airedale Terrier   N/A
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Maya Love Me Anyway

Best Of Opposite Sex
GCh Margeline Sire Balzac

Best Puppy In Breed
Maya Love Me Anyway



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Maya Love Me Anyway

Reserve Winners Bitch
Margeline Violette Sybil

Senior Puppy Bitch Class
1st Maya Love Me Anyway

Open Bitch Class
1st Margeline Violette Sybil

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jewelbox Amethiste



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jewelbox Amethiste

12-18 Month Bitch Class
1st Jewelbox Amethiste

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Clanlilly's Dial 'M' For Mousse

Best Puppy In Breed
Ch Clanlilly's Dial 'M' For Mousse



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fiery Fox Round Of Applause


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Symphonie's Ropin The Wind



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Symphonie's Ropin The Wind

Open Bitch Class
1st Symphonie's Ropin The Wind

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Adrian's The One And Only Leopold Shawndee


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Deloka's Sing Of Hope

Best Puppy In Breed
Maiha Step Aside Boys



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Deloka's Sing Of Hope

Reserve Winners Bitch
Maiha Step Aside Boys

Senior Puppy Bitch Class
1st Maiha Step Aside Boys

12-18 Month Bitch Class
1st Deloka's Lucy In The Sky (Lozano)

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Deloka's Sing Of Hope

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Boreal I've Got A Crush On You

Best Of Opposite Sex
Boreal Luck Of The Irish

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Boreal Luck Of The Irish


Winners Dog: (1-2-0-1)
Boreal Luck Of The Irish

Open Dog Class
1st Boreal Luck Of The Irish


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Forget-Ginny Weasley-Holy

Reserve Winners Bitch
Forget-Lily-Luna-Potter

12-18 Month Bitch Class
1st Forget-Ginny Weasley-Holy

Open Bitch Class
1st Forget-Lily-Luna-Potter

4-6 Month Bitch Class
1st Boreal Seventh Heaven Quest For Perfection





Group 5 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   55
Group 2nd   
Ch Circlecity Valentino
  English Toy Spaniel   32
Group 3rd   
GCh Cuddle's Dream Catcher
  Pug   29
Group 4th    VeeVee Sweet Treat   Yorkshire Terrier   26
BPIG    Shannieangel's Falling In Love With The Perfection   Yorkshire Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hyclass Shake Your Groove Thing!   Pug   0
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 7 pts (2-5-0-1)
Falconcrest Thief Of Hearts

Best Of Opposite Sex
Amitola Nina Utina

Best Of Winners: (2-5-0-1)
Falconcrest Thief Of Hearts

Best Puppy In Breed
Ch Havadream Hoist The Colours

Select Bitch
Ch Havadream Hoist The Colours


Winners Dog: (2-5-0-1)
Falconcrest Thief Of Hearts

Reserve Winners Dog
Ruler's Thief Of Hearts

12-18 Month Dog Class
1st Ruler's Thief Of Hearts

Open Dog Class
1st Falconcrest Thief Of Hearts


Winners Bitch: (2-5-0-1)
Amitola Nina Utina

Reserve Winners Bitch
Falconcrest Who's That Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Havadream Courage Of Our Hearts
2nd FleurDeLys Princess In Peril
3rd Mabinie Lady Pénélope UniQ

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Amitola Nina Utina

Open Bitch Class
1st Falconcrest Who's That Girl

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Neverland's Alohomora



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Neverland's Alohomora

Reserve Winners Bitch
Deloka's Don't Stop Me Now

12-18 Month Bitch Class
1st Deloka's Don't Stop Me Now

Open Bitch Class
1st Neverland's Alohomora
2nd Neverland's Endless Bliss

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Neverland's Expecto Patronum Deloka

Best Of Opposite Sex
Deloka's Those Angel Eyes Are Dynamite

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Neverland's Expecto Patronum Deloka


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Deloka's Those Angel Eyes Are Dynamite

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Deloka's Those Angel Eyes Are Dynamite

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Circlecity Valentino

Best Of Opposite Sex
FleurDeLys Queen Of Spades


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Pomsadmirer's Prince Gareth

Best Of Opposite Sex
Giroflee Juliette

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Pomsadmirer's Prince Gareth

Select Dog
GCh Giroflee Stan Laurel


Winners Dog: (3-1-1-0)
Pomsadmirer's Prince Gareth

Reserve Winners Dog
Tanver's Step Foward

12-18 Month Dog Class
1st Pomsadmirer's Prince Gareth
2nd Tanver's Step Foward

Open Dog Class
1st Giroflee Baba Au Rhum


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Giroflee Juliette

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Giroflee Juliette

4-6 Month Bitch Class
1st Pomsdapi Dancing Queen Of Shareco

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Honey Bear's Marvelous Miss Midge

Best Puppy In Breed
Honey Bear's Marvelous Miss Midge



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Honey Bear's Marvelous Miss Midge

Senior Puppy Bitch Class
1st Honey Bear's Marvelous Miss Midge

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Cuddle's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Mme Peach Saphir

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mme Peach Saphir


Winners Dog: (1-1-1-0)
Monsieur Pablo-Saphir

12-18 Month Dog Class
1st Monsieur Pablo-Saphir


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Mme Peach Saphir

12-18 Month Bitch Class
1st Mme Peach Saphir

4-6 Month Bitch Class
1st Hyclass Shake Your Groove Thing!

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Duenna's Love Of Dance



Winners Bitch: (0-1-0-1)
IslandGems Glory Of Love

Open Bitch Class
1st IslandGems Glory Of Love

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
VeeVee Sweet Treat


Winners Bitch: (0-4-0-0)
VeeVee Sweet Treat

Reserve Winners Bitch
Depasquiet Jungle Queen

12-18 Month Bitch Class
1st VeeVee Sweet Treat
2nd Depasquiet Queen's Gambit

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shannieangel's Falling In Love With The Perfection

Open Bitch Class
1st Depasquiet Jungle Queen





Group 6 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st    Highprofile Naughty But Nice   Poodle (Standard)   34
Group 2nd   
Ch Jolibully Delenclos Walter
  Bulldog   31
Group 3rd   
Fabulous I'll Never Love Again
  Shih Tzu   30
Group 4th   
GCh Masino's One Hot Cookie
  French Bulldog   29
BPIG   
Fabulous I'll Never Love Again
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
DotsOn Taste The Rainbow
  Dalmatian   0
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Belletruffe N Loredo's Dahlia Wake Me Up

Best Puppy In Breed
Belletruffe N Loredo's Dahlia Wake Me Up


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Jolibully Delenclos Walter



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 5 pts (0-3-0-3)
GCh Alofa's Queen Of Hearts At Harbrook

Best Puppy In Breed
GCh Alofa's Queen Of Hearts At Harbrook

Select Bitch
Ch Southern Spots Rub Rub Rub



Winners Bitch: (0-3-0-3)
Element Joie De Vivre

Reserve Winners Bitch
Olrif Zillion Sunrise

Open Bitch Class
1st Element Joie De Vivre
2nd Olrif Zillion Sunrise
3rd Mediolanum Lulia Dreamy

4-6 Month Bitch Class
1st DotsOn Taste The Rainbow

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChS Masino's One Hot Cookie

Best Of Opposite Sex
GCh Masino's Stella By Starlight

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Bauross Klinton

Best Puppy In Breed
Bauross Klinton

Select Dog
Ch Robespierre De L'Or Noir De Paris


Winners Dog: (1-2-2-1)
Bauross Klinton

Senior Puppy Dog Class
1st Bauross Klinton


Winners Bitch: (1-2-2-1)
DiOro Fabuleux Tresor

Reserve Winners Bitch
Abellio Purple You

Junior Puppy Bitch Class
1st Abellio Purple You

Open Bitch Class
1st DiOro Fabuleux Tresor

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChB Okami Go Kitanoarashi

Best Of Opposite Sex
Ryuujin Go Shinrin Sou

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Ryuujin Go Shinrin Sou


Winners Dog: (2-1-0-1)
Ryuujin Go Shinrin Sou

Reserve Winners Dog
Ryuukita Akitake Go

Open Dog Class
1st Ryuujin Go Shinrin Sou
2nd Ryuukita Akitake Go

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Marymay Bruno

Best Of Opposite Sex
Belletristix Witch Of The Wood

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Belletristix Witch Of The Wood

Best Puppy In Breed
Zeus Ranastar Grand


Winners Dog: (1-1-1-0)
Zeus Ranastar Grand

Junior Puppy Dog Class
1st Zeus Ranastar Grand


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Belletristix Witch Of The Wood

Open Bitch Class
1st Belletristix Witch Of The Wood

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
LeeAnns Glow Polka Dot Berry

Best Puppy In Breed
Opus' Ma Rose Chez Boucledamour



Winners Bitch: (0-4-0-0)
LeeAnns Glow Polka Dot Berry

Reserve Winners Bitch
Opus' Ma Rose Chez Boucledamour

Senior Puppy Bitch Class
1st Opus' Ma Rose Chez Boucledamour
2nd Honey Bear's Little Beachcomber

12-18 Month Bitch Class
1st LeeAnns Glow Polka Dot Berry

Open Bitch Class
1st Amh Kiss'n Love

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Highprofile Naughty But Nice

Best Of Opposite Sex
Chirripo Killer Whale

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Highprofile Naughty But Nice

Best Puppy In Breed
Chirripo Killer Whale


Winners Dog: (1-1-0-1)
Chirripo Killer Whale

Senior Puppy Dog Class
1st Chirripo Killer Whale


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Highprofile Naughty But Nice

Open Bitch Class
1st Highprofile Naughty But Nice

4-6 Month Bitch Class
1st Pristine's Midnite Pride Mikasa

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry

Best Of Opposite Sex
Pocahontas D'Urajiro

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Pocahontas D'Urajiro

Best Puppy In Breed
Sayuki Happi Go Miyuki


Winners Dog: (2-3-1-0)
Sayuki Happi Go Miyuki

Reserve Winners Dog
Seizo Go Sakura Kensha

Junior Puppy Dog Class
1st Sayuki Happi Go Miyuki

12-18 Month Dog Class
1st Seizo Go Sakura Kensha

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fabulous I'll Never Love Again

Best Puppy In Breed
Fabulous I'll Never Love Again



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fabulous I'll Never Love Again

Senior Puppy Bitch Class
1st Fabulous I'll Never Love Again



Group 7 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   73
Group 2nd   
Ch Boyero XMB 975 Tonka
  Bouvier des Flandres   59
Group 3rd   
GChB Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   55
Group 4th    Vanlousvir Scarlet   German Shepherd Dog   51
BPIG   
Ch Boyero XMB 975 Tonka
  Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lagenevoise Hangs His Hat On
  Australian Shepherd   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 13 pts (3-5-3-3)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
GCh Northside Metting Out To Please

Best Of Winners: (0-0-0-1)
Please Save The Queen

Best Puppy In Breed
Springdream's Bubble Gum

Select Dog
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Select Bitch
GCh Tadam Bewitched By Boomrang


Winners Dog: (0-0-0-1)
Callibreeze Soul Dreamer

Reserve Winners Dog
Kylone's Written In The Stars

12-18 Month Dog Class
1st Kylone's Written In The Stars

Canadian Bred Dog Class
1st Tadam Dribble And Smash

Open Dog Class
1st Callibreeze Soul Dreamer

4-6 Month Dog Class
1st Lagenevoise Hangs His Hat On
2nd Tadam Le Prince Caspian


Winners Bitch: (0-0-0-1)
Please Save The Queen

Reserve Winners Bitch
Serendipity Don't Jazz Me Rag

Junior Puppy Bitch Class
1st Chahar's 'Twas Foretold

Senior Puppy Bitch Class
1st Springdream's Bubble Gum

12-18 Month Bitch Class
1st Barberry Forest Done For Me

Canadian Bred Bitch Class
1st Please Save The Queen

Open Bitch Class
1st Serendipity Don't Jazz Me Rag

4-6 Month Bitch Class
1st Tadam Let The Adventure Begin
2nd Tadam Natsu The Dragonslayer

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Defacto Black Diamond Ruby

Best Puppy In Breed
Defacto Black Diamond Ruby



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Defacto Black Diamond Ruby

Junior Puppy Bitch Class
1st Defacto Black Diamond Ruby

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
Ch India Astra Meum

Best Of Opposite Sex
Reyki Du Domaine De La Sure

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Reyki Du Domaine De La Sure

Select Bitch
GChB Nicha Cha-Ho Le Mix Parfait


Winners Dog: (2-1-0-2)
Reyki Du Domaine De La Sure

Reserve Winners Dog
Moby Deabei

12-18 Month Dog Class
1st Moby Deabei

Open Dog Class
1st Reyki Du Domaine De La Sure


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Hidalgo Kyrane Song Of Ice And Fire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hidalgo Kyrane Song Of Ice And Fire

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa

Best Puppy In Breed
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Boyero XMB 975 Tonka

Best Of Opposite Sex
Geribear Bright Star Du Truffenoire

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Boyero XMB 975 Tonka

Best Puppy In Breed
Boyero XMB 975 Tonka

Select Dog
GChB Galheights Eli Teemu Rysy


Winners Dog: (2-1-1-0)
Boyero XMB 975 Tonka

Reserve Winners Dog
Khal Du Lac

Senior Puppy Dog Class
1st Boyero XMB 975 Tonka
2nd Khal Du Lac


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Geribear Bright Star Du Truffenoire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Geribear Bright Star Du Truffenoire

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Trivia Du Montolympe

Best Of Opposite Sex
Ennismoor Dark Seas Of Eden

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Ennismoor Dark Seas Of Eden

Best Puppy In Breed
Ennismoor Dark Seas Of Eden


Winners Dog: (1-2-0-1)
Ennismoor Dark Seas Of Eden

Senior Puppy Dog Class
1st Ennismoor Dark Seas Of Eden


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Ennismoor's Summer At Eden

Reserve Winners Bitch
Melodaly Mousseline

Junior Puppy Bitch Class
1st Melodaly Mousseline

Canadian Bred Bitch Class
1st Ennismoor's Summer At Eden

4-6 Month Bitch Class
1st Shooting Star Wishes Du MontOlympe

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glasgowhill's Paradise Is Here

Best Puppy In Breed
Glasgowhill's Paradise Is Here



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glasgowhill's Paradise Is Here

Senior Puppy Bitch Class
1st Glasgowhill's Paradise Is Here

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maplemyst's Legendary Adventure



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maplemyst's Legendary Adventure

Open Bitch Class
1st Maplemyst's Legendary Adventure

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-1)
Vanlousvir Scarlet

Best Of Opposite Sex
Ch Hendrix Du Domaine

Best Puppy In Breed
Eliseberg Marge Dragon's Dream



Winners Bitch: (0-0-0-1)
Vanlousvir Scarlet

Reserve Winners Bitch
Eliseberg Marge Dragon's Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Eliseberg Marge Dragon's Dream

Open Bitch Class
1st Vanlousvir Scarlet

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
GChS Keecams Almond Joy 2E

Best Of Opposite Sex
Ch Alta Gerly Dream Of Cooper

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Dudswelriver Head In The Cloud

Best Puppy In Breed
GCh Milldamcreek Followme To The Rosebud

Select Dog
GCh Moonbaby's Wanted Man

Select Bitch
GCh Milldamcreek Followme To The Rosebud


Winners Dog: (2-3-2-2)
Legacy's King Clovis

Reserve Winners Dog
Bowe's Royal Thunder

12-18 Month Dog Class
1st Legacy's King Clovis

Open Dog Class
1st Bowe's Royal Thunder

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire

Best Of Opposite Sex
Welove Schtroumpfette Zoe

Best Of Winners: (0-0-0-1)
Wynsilot The Best Is Yet To Come

Best Puppy In Breed
Ch Chenard L'Extra

Select Dog
Ch Chenard L'Extra


Winners Dog: (0-0-0-1)
Wynsilot The Best Is Yet To Come

Senior Puppy Dog Class
1st Wynsilot The Best Is Yet To Come


Winners Bitch: (0-0-0-1)
Welove Schtroumpfette Zoe

Junior Puppy Bitch Class
1st Welove Schtroumpfette Zoe

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 10 pts (3-5-1-2)
Ennismoor Worth The Wait

Best Of Opposite Sex
Divine's Ni Froid Ni Chaud Kopi Luwak

Best Of Winners: (3-5-1-2)
Ennismoor Worth The Wait

Best Puppy In Breed
Gicomels Lovely Lady Phybie

Select Dog
GCh Magikdream An Epiphany

Select Bitch
Ch Velvetfog Abigael


Winners Bitch: (3-5-1-2)
Ennismoor Worth The Wait

Reserve Winners Bitch
Lynphil Bubble Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Gicomels Lovely Lady Phybie

Senior Puppy Bitch Class
1st Ennismoor Worth The Wait

Canadian Bred Bitch Class
1st Melodaly Tourmaline

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Magikdream Sweet Illusion

Open Bitch Class
1st Lynphil Bubble Time

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
GCh Joska Andrade Jus de Pomme

Best Of Opposite Sex
Chelsea

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Echo De Kartenhaus

Best Puppy In Breed
Echo De Kartenhaus

Select Dog
GCh Born To Be Your Magical Mystery


Winners Dog: (3-3-2-0)
Echo De Kartenhaus

Reserve Winners Dog
Elisa Pour Le Meilleur Et Pour Le Piri

Senior Puppy Dog Class
1st Echo De Kartenhaus

Canadian Bred Dog Class
1st Cadwyn Silver Lion

Open Dog Class
1st Elisa Pour Le Meilleur Et Pour Le Piri


Winners Bitch: (3-3-2-0)
Chelsea

Reserve Winners Bitch
Elisa Spice Up Your Life

Senior Puppy Bitch Class
1st Viktoria Secret Faier Stalker

Open Bitch Class
1st Chelsea
2nd Elisa Spice Up Your Life

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By