Club Canin Chomedey
Friday, September 16, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am/Can Ch Cammcastle’s Ima Steinway
"Solo"
Breeder: Suzan Guynn, Cammcastle Rottweilers
Handler in Canada: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Pekingese  
GChG Lionking Blaze Of Glory
Points: 342 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Poodle (Standard)  
GChB Classique Ivy Lane Moonstruck
Points: 288
Best Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Bouvier des Flandres   Rocheca Logan The Great Galheights
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Samoyed   Supersammy's Lorelei
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Retriever (Golden)   Sunkozi A Day At The Races








Group 1 - Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   76
Group 2nd   
GCh Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   75
Group 3rd   Ch Nikomidiya Oath Of Winning   Spaniel (American Cocker)   66
Group 4th   
GChG Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   62
BPIG    Gilni's Alyss De La Rue Chantante   Spaniel (American Cocker)   12
Best Baby Puppy In Group    Sunkozi A Day At The Races   Retriever (Golden)   0
Judge: Sylvie Miron

Best Of Breed: 17 pts (4-3-8-3)
GChB Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Ch Douxbarbu Hadele

Best Of Winners: (4-3-8-3)
Salina

Best Puppy In Breed
Anam Chara Magicwood Sun Salutations

Select Dog
Ch Douxbarbu Henry Dit Renco

Select Bitch
Ch Patronum Dissendium Monya de la Vieille Garde


Winners Dog: (4-3-8-3)
Anam Chara Polar Express

Reserve Winners Dog
Spiritrock's Dream Catcher

Junior Puppy Dog Class
1st Bombadee Obelix
2nd Bruno Du 31 A La Vieille Garde

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Anam Chara Polar Express

Open Dog Class
1st Spiritrock's Dream Catcher


Winners Bitch: (4-3-8-3)
Salina

Reserve Winners Bitch
Anam Chara Magicwood Sun Salutations

Junior Puppy Bitch Class
1st Florence Du 31 A La Vieille Garde

Senior Puppy Bitch Class
1st Anam Chara Magicwood Sun Salutations

Open Bitch Class
1st Salina

4-6 Month Bitch Class
1st Anam Chara Suite Thursday

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
GCh DuValin California Dreams

Best Of Opposite Sex
Sir Arthur Du Bourgroyal

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Stella Mysticete Du Bourgroyal

Best Puppy In Breed
Fly Butterfly Reach Dream Arcandciel

Select Bitch
Ch Cecilia Louisiana Arcandciel


Winners Dog: (1-3-0-2)
Sir Arthur Du Bourgroyal

Canadian Bred Dog Class
1st Sir Arthur Du Bourgroyal


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Stella Mysticete Du Bourgroyal

Reserve Winners Bitch
Fly Butterfly Reach Dream Arcandciel

Senior Puppy Bitch Class
1st Fly Butterfly Reach Dream Arcandciel

12-18 Month Bitch Class
1st Stella Mysticete Du Bourgroyal

Canadian Bred Bitch Class
1st Romignone Des Etangs Du Bourgroyal

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
De Lombardie Grande Alvearo d'Oro


Winners Dog: (1-0-0-0)
De Lombardie Grande Alvearo d'Oro

12-18 Month Dog Class
1st De Lombardie Grande Alvearo d'Oro


4-6 Month Bitch Class
1st Thetys Du Pech Du Cayrol

Judge: Sylvie Miron

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brackenmoor Royal Finest



Judge: Sylvie Miron

Best Of Breed: 8 pts (2-2-4-1)
GChB Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Ch De Lombardie Bohemian Rhapsody

Best Of Winners: (2-2-4-1)
Fondcombe The Elven Prince

Best Puppy In Breed
Elsy De Dancas

Select Dog
GCh Whisperfield Absolut N Perrier


Winners Dog: (2-2-4-1)
Fondcombe The Elven Prince

Reserve Winners Dog
Evoslo De Dancas

Junior Puppy Dog Class
1st Evoslo De Dancas

12-18 Month Dog Class
1st Fondcombe The Elven Prince


Winners Bitch: (2-2-4-1)
Elsy De Dancas

Reserve Winners Bitch
Freya De Dancas

Junior Puppy Bitch Class
1st Elsy De Dancas
2nd Freya De Dancas

Judge: Sylvie Miron

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rowansgaard Fireflies Dancing


Judge: Sylvie Miron

Best Of Breed: 7 pts (1-2-1-4)
Ch Paradoc's AK Daniel

Best Of Opposite Sex
Ch Hunterleigh AK Gabby

Best Of Winners: (1-2-1-4)
Hunterleigh Mitzi

Select Bitch
GCh Tchesinkut's Going The Distanze To Uapishka


Winners Dog: (1-2-1-4)
Labradale's Winning Streak

Open Dog Class
1st Labradale's Winning Streak

4-6 Month Dog Class
1st Masonridge's Top Gun


Winners Bitch: (1-2-1-4)
Hunterleigh Mitzi

Reserve Winners Bitch
Labradale Rose Des Bois Fee Morgan

12-18 Month Bitch Class
1st Labradale Rose Des Bois Fee Morgan

Open Bitch Class
1st Hunterleigh Mitzi

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tollerpride's Roasted Wake Up

Best Of Opposite Sex
Gold Star A Kwack Shot For 2 At Tuffntendr

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tollerpride's Roasted Wake Up


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tollerpride's Roasted Wake Up

Open Dog Class
1st Tollerpride's Roasted Wake Up

Judge: Sylvie Miron

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Harbinger's Just For The Record



Judge: Sylvie Miron

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Midnightblue Return Of The Jedi

Best Of Opposite Sex
Avon Farm New Sweetness At Vermelho

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Midnightblue Return Of The Jedi

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Nikomidiya Oath Of Winning

Best Of Opposite Sex
Gilni's Alyss De La Rue Chantante

Best Puppy In Breed
Gilni's Alyss De La Rue Chantante



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Gilni's Alyss De La Rue Chantante

Reserve Winners Bitch
Legend The Fifth Element Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Gilni's Alyss De La Rue Chantante

12-18 Month Bitch Class
1st Legend The Fifth Element Star

Canadian Bred Bitch Class
1st Joie Du Cocker Desiree De Ma Vie

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Nonnies Atomic Number Six

Best Of Opposite Sex
Ch Giroflee Etoile Filante

Best Puppy In Breed
Hufy's Precious And Rare At Silvershadow



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Hufy's Precious And Rare At Silvershadow

Junior Puppy Bitch Class
1st Hufy's Precious And Rare At Silvershadow

4-6 Month Bitch Class
1st Emerald Abbey's Road

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Segre's Time Is Relative

Best Of Opposite Sex
Springdream's Bluetooth Connect

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Springdream's Chocolat Cake

Best Puppy In Breed
Ch Segre's Time Is Relative


Winners Dog: (1-2-0-1)
Springdream's Bluetooth Connect

Senior Puppy Dog Class
1st Springdream's Bluetooth Connect

4-6 Month Dog Class
1st Descerisiers The King Of My Heart

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Antares Dit Helios des Deux Rives



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kihivas Majic Of Ozz


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kihivas Majic Of Ozz

12-18 Month Dog Class
1st Kihivas Majic Of Ozz


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Cazaway Enchantress Of Woods

Best Of Opposite Sex
GCh Jewel's Midnight Blu



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cazaway Enchantress Of Woods

12-18 Month Bitch Class
1st Cazaway Enchantress Of Woods





Group 2 - Denys Janssen Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   19
Group 2nd   
GChB Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   16
Group 3rd   
GCh Branston Trajam Onestep Beyond
  Beagle   13
Group 4th   
Ch Ridishia Diamond Sky Cassie Opeia
  Rhodesian Ridgeback   12
BPIG    Deloubelle I'm Glad You're Mine   Afghan Hound   12
Best Baby Puppy In Group    Distingue Just A Little Spicy Chili   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Deloubelle I'm Glad You're Mine

Best Puppy In Breed
Deloubelle I'm Glad You're Mine


Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Branston Trajam Onestep Beyond



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Onyx Noir Des Svoras La Centauresse

Best Of Opposite Sex
Secret Haven's Feia Lubvi Hawk

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Onyx Noir Des Svoras La Centauresse


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Secret Haven's Feia Lubvi Hawk

Open Bitch Class
1st Secret Haven's Feia Lubvi Hawk

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Chetcote The Grandmaster

Best Of Opposite Sex
Distingue Little Spicy Red Sausage

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Chetcote The Grandmaster


Winners Dog: (1-3-0-0)
Chetcote The Grandmaster

Open Dog Class
1st Chetcote The Grandmaster

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cocktail Arya N Carmin MW

Best Puppy In Breed
Cocktail Arya N Carmin MW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cocktail Arya N Carmin MW

Junior Puppy Bitch Class
1st Cocktail Arya N Carmin MW

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
GChB Granvalero's Rising Sun SL

Select Bitch
Ch Granvalero's Light Up The Sky SL



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Carrig's Lil Marcy

Select Bitch
Ch Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Carrig's Lil Marcy

12-18 Month Bitch Class
1st Carrig's Lil Marcy

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Ridishia Diamond Sky Cassie Opeia

Best Of Opposite Sex
Ch Ridishia Lone Star Ranger



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChB Sirhan Madiidu Al Basari

Select Dog
Ch Fresco Aliuzija







Group 3 - Denys Janssen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Du Kalinour Jackson
  Bernese Mountain Dog   35
Group 2nd   
GChB Liberator's Eros
  Doberman Pinscher   34
Group 3rd   
GCh Vanderbilt's Talk About Luck
  Samoyed   26
Group 4th   
GChB Sendosan Naxxramas
  Akita   21
BPIG    Supersammy's Lorelei   Samoyed   12
Best Baby Puppy In Group   
Nanook's Footprints Lead To Kannook
  Siberian Husky   0
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Sendosan Naxxramas

Best Puppy In Breed
Ruthdales First Klas Cent Gladiatore


Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Du Kalinour Jackson


4-6 Month Dog Class
1st Creo's In St. Moritz


Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Haltonhill's Storm Warning

Best Of Opposite Sex
GCh Chucky Little Bambi

Best Puppy In Breed
Ch Haltonhill's Storm Warning


4-6 Month Dog Class
1st Haltonhill's Show Me The Money


Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 7 pts (1-2-1-4)
GChB Liberator's Eros

Best Of Opposite Sex
Ch Accatabriga Helena

Best Of Winners: (1-2-1-4)
Jolydobes Liberty Lily

Best Puppy In Breed
Jolydobes Liberty Lily

Select Bitch
Ch Whitcam's Ruby Slippers


Winners Dog: (1-2-1-4)
Glitterati Time Bomb

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Glitterati Time Bomb

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Danaro Live Your Life Vee

Best Of Opposite Sex
Rockingdane's Seeing Is Believing

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Rockingdane's Seeing Is Believing

Best Puppy In Breed
Rockingdane's Seeing Is Believing


Winners Dog: (1-3-0-1)
Rockingdane's Seeing Is Believing

Junior Puppy Dog Class
1st Rockingdane's Seeing Is Believing


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Honey The Great Of Persia

Reserve Winners Bitch
Safrandane Back In The Days

Junior Puppy Bitch Class
1st Safrandane Country'd Look Good On You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Safrandane Back In The Days

Open Bitch Class
1st Honey The Great Of Persia

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Morfrends Faial De Inga

Best Puppy In Breed
Morfrends Faial De Inga



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Morfrends Faial De Inga

Reserve Winners Bitch
Penny Lanes Water Lily At Rarjo Macduff

Junior Puppy Bitch Class
1st Morfrends Faial De Inga

Senior Puppy Bitch Class
1st Penny Lanes Water Lily At Rarjo Macduff

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cammcastle's Ima Steinway



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Napoleo Olive La Coquine



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChS Vanderbilt's Talk About Luck

Best Of Opposite Sex
Ch Polarfleece's My Ferrari At Nikita

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Supersammy's Lorelei

Best Puppy In Breed
Supersammy's Lorelei


Winners Dog: (1-2-1-1)
Skilo Bear's Deluxe Bentley

Junior Puppy Dog Class
1st Skilo Bear's Deluxe Bentley


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Supersammy's Lorelei

Reserve Winners Bitch
Samtos's Miss-B-Haven

Junior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Lorelei
2nd Samtos's Miss-B-Haven

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Aspen Leaf's Sako Selectiondor

Best Of Opposite Sex
Selectiondor Jolene Blackstar

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Aspen Leaf's Sako Selectiondor


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Selectiondor Jolene Blackstar

Open Bitch Class
1st Selectiondor Jolene Blackstar

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Cinnar Warrior (Spirit)

Best Of Opposite Sex
Condesa Flandopromise

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Cinnar Warrior (Spirit)

Best Puppy In Breed
Cinnar Warrior (Spirit)


Winners Dog: (3-4-0-0)
Cinnar Warrior (Spirit)

Reserve Winners Dog
Nanook's Want To Play With Fire At Kannook

Junior Puppy Dog Class
1st Nanook's Want To Play With Fire At Kannook

Senior Puppy Dog Class
1st Cinnar Warrior (Spirit)

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Trinacria's Besame Mucho


Winners Bitch: (3-4-0-0)
Condesa Flandopromise

Reserve Winners Bitch
Kannook Beauty In Chaos At Heska

Senior Puppy Bitch Class
1st Condesa Flandopromise
2nd Kannook Beauty In Chaos At Heska

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Trinacria's Dolce Vita
2nd Heska Leave You Breathless

4-6 Month Bitch Class
1st Nanook's Footprints Lead To Kannook





Group 4 - Denys Janssen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Northcote Child's Play   Lakeland Terrier   19
Group 2nd   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   18
Group 3rd   
GCh Szulik's Mister Olaf
  Manchester Terrier   17
Group 4th   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   16
BPIG   Ch Boreal Seventh Heaven Quest For Perfection   Soft-Coated Wheaten Terrier   12
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Kana Haus The Queen's Gambit

Best Of Opposite Sex
GCh Margeline Sire Balzac

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Kana Haus The Queen's Gambit

Select Bitch
Ch Margeline Violette Sybil


Winners Dog: (1-3-1-1)
Kana Haus Rocket Man

Open Dog Class
1st Kana Haus Rocket Man


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Kana Haus The Queen's Gambit

Reserve Winners Bitch
Copperfields Shining Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Copperfields Shining Star

Open Bitch Class
1st Kana Haus The Queen's Gambit
2nd Margeline Daenerys Destiny

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Jewelbox Amethiste

Best Puppy In Breed
Integrity's Sound Of Spring



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Integrity's Sound Of Spring

Junior Puppy Bitch Class
1st Integrity's Sound Of Spring

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Ch MySidekicks Tengo Esperanza

Select Dog
Ch Mysidekicks Contigo



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Northcote Child's Play



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Luckyhill Spreed The Joy Bess

Best Puppy In Breed
Luckyhill Spreed The Joy Bess



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Luckyhill Spreed The Joy Bess

Reserve Winners Bitch
Yvana La Fee Meduz

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Luckyhill Spreed The Joy Bess

Open Bitch Class
1st Yvana La Fee Meduz

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Boreal Seventh Heaven Quest For Perfection

Best Of Opposite Sex
Troy's Best Jayson

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Boreal Seventh Heaven Quest For Perfection

Best Puppy In Breed
Boreal Seventh Heaven Quest For Perfection

Select Bitch
Ch Boreal Victory Goddess Nikko


Winners Dog: (1-1-0-1)
Troy's Best Jayson

Junior Puppy Dog Class
1st Troy's Best Jayson

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Quinta Od Guvernera



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   53
Group 2nd   
GCh Circlecity Valentino
  English Toy Spaniel   51
Group 3rd   
GCh Grandepatte VIP SpecialEdition
  Italian Greyhound   47
Group 4th   
GCh Pegase du Domaine de Polana
  Coton De Tulear   46
BPIG    Cogie's Yur My Lucky Star   Chihuahua (Short Coat)   12
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Lutindor Ohla Labella

Best Of Opposite Sex
Mini's Top Of The Line Noah


Winners Dog: (1-0-0-1)
Mini's Top Of The Line Noah

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mini's Top Of The Line Noah


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
Ch Jems Get Me Some Of That

Best Of Opposite Sex
Dazzles The Duchess

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Cogie's Yur My Lucky Star

Best Puppy In Breed
Cogie's Yur My Lucky Star

Select Dog
GCh Mini's Cooper Edge Of Glory


Winners Dog: (2-3-2-0)
Cogie's Yur My Lucky Star

Reserve Winners Dog
Moongate's Little Trickster

Junior Puppy Dog Class
1st Cogie's Yur My Lucky Star

Senior Puppy Dog Class
1st Moongate's Little Trickster


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Dazzles The Duchess

Reserve Winners Bitch
BCBG N Mc Lutindor Snowball

12-18 Month Bitch Class
1st BCBG N Mc Lutindor Snowball
2nd BCBG Eden Of Mc

Open Bitch Class
1st Dazzles The Duchess

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Taja Spirit Of Dragon Soul-Long



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Taja Spirit Of Dragon Soul-Long

Canadian Bred Bitch Class
1st Taja Spirit Of Dragon Soul-Long

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Pegase du Domaine de Polana

Best Of Opposite Sex
Ch Emeraude De Bijoux De Coton


Winners Dog: (1-0-1-1)
Flamencoton Kit Kat

Open Dog Class
1st Flamencoton Kit Kat


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Circlecity Valentino

Best Of Opposite Sex
Fleurdelys Queen Of Spades

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Tickitbou's Designed By Louis

Best Puppy In Breed
Tickitbou's Designed By Louis


Winners Dog: (1-2-1-0)
Tickitbou's Designed By Louis

Junior Puppy Dog Class
1st Tickitbou's Designed By Louis


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Fleurdelys Queen Of Spades

Reserve Winners Bitch
Fleurdelys Mists Of Avallon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fleurdelys Mists Of Avallon

Open Bitch Class
1st Fleurdelys Queen Of Spades

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pax Mundi N Tickitbou Allblack



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Amyla's Zalae Pretty In Pink

Best Of Opposite Sex
Amyla's Traded For Five Magic Beans

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Domlina's Free Spirit Frida

Best Puppy In Breed
Ch Amyla's Zalae Pretty In Pink


Winners Dog: (1-2-0-1)
Amyla's Traded For Five Magic Beans

Senior Puppy Dog Class
1st Amyla's Traded For Five Magic Beans


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Domlina's Free Spirit Frida

Reserve Winners Bitch
Domlina's Zoey

Junior Puppy Bitch Class
1st Domlina's Free Spirit Frida

Open Bitch Class
1st Domlina's Zoey

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Grandepatte VIP SpecialEdition



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Best Puppy In Breed
La Perle Rare Princesse


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mightymites Scooter

Best Puppy In Breed
Ch Mightymites Scooter



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Sallysvalley Young Warrior

Best Of Opposite Sex
Sallysvalley Storybook Janneke

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Sallysvalley A Star Is Born

Best Puppy In Breed
Sallysvalley A Star Is Born


Winners Dog: (2-1-1-0)
Sallysvalley A Star Is Born

Reserve Winners Dog
Sallysvalley Kings Traits

Junior Puppy Dog Class
1st Sallysvalley A Star Is Born

12-18 Month Dog Class
1st Sallysvalley Kings Traits


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Sallysvalley Storybook Janneke

Senior Puppy Bitch Class
1st Sallysvalley Storybook Janneke

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Lionking Blaze Of Glory


Winners Dog: (1-0-1-0)
Liondance Hey Jude

Open Dog Class
1st Liondance Hey Jude


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Giroflee Baba Au Rhum

Best Of Opposite Sex
Ch Pomsdapi Dancing Queen Of Shareco

Best Puppy In Breed
Ch Pomsdapi Dancing Queen Of Shareco

Select Dog
Ch Silhouette's Shadow Summoner



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChB Cuddle's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Ch Hyclass Shake Your Groove Thing!

Best Puppy In Breed
Ch Hyclass Shake Your Groove Thing!

Select Dog
GCh Wright's Triumphant Jasper At Vigelais



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Drageltik Heroes Never Die

Open Bitch Class
1st Drageltik Heroes Never Die

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Annevan Sparkler

Best Of Opposite Sex
Annevan Grizabella Of Lore

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Annevan Sparkler


Winners Dog: (1-1-0-0)
Annevan Sparkler

Open Dog Class
1st Annevan Sparkler


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Annevan Grizabella Of Lore

Canadian Bred Bitch Class
1st Annevan Grizabella Of Lore

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Diventy's Fast And Furious

Select Bitch
Ch Szulik's Lovely Pasha Britany







Group 6 - Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   63
Group 2nd   
GCh Purejoy's Double Legacy
  Bichon Frise   50
Group 3rd   
GCh Karendon's A Whole Latte Love
  French Bulldog   39
Group 4th   
Ch Mardeck's The Magic Ingredient
  Schipperke   29
BPIG   
Ch Lakeridge Quality Spender
  Poodle (Standard)   12
Best Baby Puppy In Group    Ridgeside A Night In Vegas   Poodle (Standard)   0
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 10 pts (3-4-2-2)
GCh Purejoy's Double Legacy

Best Of Opposite Sex
Ch Bellissimo Armani Di Seta Parlare

Best Of Winners: (3-4-2-2)
Windstar's I'm Always Humble N Kind

Best Puppy In Breed
Dalnavert's Ice Berg

Select Dog
Ch Bellissimo's Cashing In @ FourOaks

Select Bitch
Ch Bellissimo's Warrior Queen


Winners Dog: (3-4-2-2)
Windstar's I'm Always Humble N Kind

Reserve Winners Dog
Bellissimo's The Famous Warrior

Junior Puppy Dog Class
1st Dalnavert's Ice Berg

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Windstar's I'm Always Humble N Kind

Open Dog Class
1st Bellissimo's The Famous Warrior


Winners Bitch: (3-4-2-2)
Craigdale Cabochon Kiss Me Kate

Reserve Winners Bitch
Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou

Senior Puppy Bitch Class
1st Soyeux Rever De Paris

12-18 Month Bitch Class
1st Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Craigdale Cabochon Kiss Me Kate

Open Bitch Class
1st Bellissimo's Sonate Au Claire Lune At Campion

4-6 Month Bitch Class
1st Soyeux Stirling Coco Chanel

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Belletruffe N Loredo's Purple Beauty

Best Of Opposite Sex
Belletruffe N Loredo's Morning Rain

Best Puppy In Breed
Ch Belletruffe N Loredo's Purple Beauty


Winners Dog: (1-0-0-1)
Belletruffe N Loredo's Morning Rain

Senior Puppy Dog Class
1st Belletruffe N Loredo's Morning Rain


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Delenclos Green Mt Feliciano



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
Ch Rockstar's Perilous Adventure

Best Of Opposite Sex
Mediolanum Lulia Dreamy

Best Puppy In Breed
DotsOn Taste The Rainbow

Select Dog
GCh Southern Spots Shoot For The Stars

Select Bitch
Ch Southern Spots Rub Rub Rub



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Mediolanum Lulia Dreamy

Reserve Winners Bitch
DotsOn Taste The Rainbow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st DotsOn Taste The Rainbow

Open Bitch Class
1st Mediolanum Lulia Dreamy
2nd DotsOn Ginevra Molly

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 9 pts (1-3-3-3)
GCh Karendon's A Whole Latte Love

Best Of Opposite Sex
GChB Masino's One Hot Cookie

Best Of Winners: (1-3-3-3)
Konigliche Joelle Du Ciel

Best Puppy In Breed
Ch Abellio Purple You

Select Dog
Ch Fantasia's Prepare To Be Dazzled

Select Bitch
Ch Abellio Purple You


Winners Dog: (1-3-3-3)
Leafre Ice Cream Man

12-18 Month Dog Class
1st Leafre Ice Cream Man

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Okami Go Kitanoarashi



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Marymay Bruno







4-6 Month Bitch Class
1st Brenda Sumbarsky Pramen

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (0-4-2-3)
Ch Idris Signet Shining One

Best Of Opposite Sex
Ch Glow Candy Sweet Porto

Best Puppy In Breed
Ch Glow Candy Sweet Porto

Select Dog
Ch Tyramara's Season Of The Wolf

Select Bitch
Ch Valmy Fly Me To The Moon Simone


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 12 pts (4-3-3-3)
GChS Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
Ch Lakeridge Quality Spender

Best Of Winners: (4-3-3-3)
Safari's Visualart Can't Dim My Shine

Best Puppy In Breed
Ch Lakeridge Quality Spender

Select Dog
GCh Briarside The Favourite One

Select Bitch
Ch Valmy's Staying Alive Sadie


Winners Dog: (4-3-3-3)
Royal Shades Zalto

Reserve Winners Dog
Chirripo Killer Whale

Junior Puppy Dog Class
1st Kameo's Arthurian Romance At Tatyana

Senior Puppy Dog Class
1st Lil Blue

12-18 Month Dog Class
1st Chirripo Killer Whale

Canadian Bred Dog Class
1st Royal Shades Zalto

4-6 Month Dog Class
1st Opus' All For Love

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mardeck's The Magic Ingredient



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GCh Dio D'Urajiro

Best Of Opposite Sex
Tenseibou Gaia Bou

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Keroro

Best Puppy In Breed
Ch Sayuki Happi Go Miyuki

Select Dog
Ch Sayuki Happi Go Miyuki


Winners Dog: (2-3-2-0)
Keroro

Reserve Winners Dog
Shou No Mogateru Go Sapport Kagasou

Open Dog Class
1st Keroro
2nd Shou No Mogateru Go Sapport Kagasou


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Tenseibou Gaia Bou

Reserve Winners Bitch
Bushido's Skye At Shibalove

Canadian Bred Bitch Class
1st Tenseibou Gaia Bou

Open Bitch Class
1st Bushido's Skye At Shibalove
2nd Innisfree Pika Bou

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fabulous I'll Never Love Again

Best Puppy In Breed
Stef Ma Listen To Your Heart



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Fabulous I'll Never Love Again

Reserve Winners Bitch
Stef Ma Listen To Your Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Stef Ma Listen To Your Heart

Open Bitch Class
1st Fabulous I'll Never Love Again



Group 7 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   71
Group 2nd   
GChG Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   70
Group 3rd   
Davan Stay Humble And Kind De Bejaune At Nuview
  Briard   59
Group 4th   
GChB Spock La Mignonne Fille En Feu
  Welsh Corgi (Pembroke)   58
BPIG    Rocheca Logan The Great Galheights   Bouvier des Flandres   12
Best Baby Puppy In Group    Venus de Belgique des Fauves du Marais   Belgian Shepherd Dog   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 10 pts (2-2-5-2)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Ch KMK We Don't Stop Believing

Best Of Winners: (2-2-5-2)
Northside Running Out To Please

Best Puppy In Breed
Ch KMK We Don't Stop Believing

Select Dog
Ch Relic's Pure Perfection

Select Bitch
Ch Please Breaking The Rules


Winners Dog: (2-2-5-2)
Northside Running Out To Please

Reserve Winners Dog
Lagenevoise Lights Up The Sky

Senior Puppy Dog Class
1st Lagenevoise Lights Up The Sky

Canadian Bred Dog Class
1st Northside Running Out To Please


Winners Bitch: (2-2-5-2)
Northside Corail

Reserve Winners Bitch
Chahar's 'Twas Foretold

Senior Puppy Bitch Class
1st Chahar's 'Twas Foretold

Canadian Bred Bitch Class
1st Northside Corail

4-6 Month Bitch Class
1st Aussiedream Gabanna's Treasure

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Defacto Black Diamond Ruby

Best Puppy In Breed
Defacto Black Diamond Ruby



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Defacto Black Diamond Ruby

Senior Puppy Bitch Class
1st Defacto Black Diamond Ruby

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 7 pts (2-1-2-3)
Ch Nicha Chaho Le Mix Parfait

Best Of Opposite Sex
Ch Valter L'Adorable Falco

Best Of Winners: (2-1-2-3)
Delapagaille Future Jewel O'Bellsha

Best Puppy In Breed
Delapagaille Future Jewel O'Bellsha

Select Dog
GCh Chateau Blanc's The Mighty Quinn

Select Bitch
GCh Galaxy Astra Meum


Winners Dog: (2-1-2-3)
De La Pagaille Gotham

Reserve Winners Dog
Nicha Gaspard Sur Glace

Bred By Exhibitor Dog Class
1st De La Pagaille Gotham

Open Dog Class
1st Nicha Gaspard Sur Glace


Winners Bitch: (2-1-2-3)
Delapagaille Future Jewel O'Bellsha

Canadian Bred Bitch Class
1st Delapagaille Future Jewel O'Bellsha

4-6 Month Bitch Class
1st Venus de Belgique des Fauves du Marais

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Passionbc Show Your Team Pride

Best Of Opposite Sex
Passionbc Running Time

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Passionbc Show Your Team Pride

Best Puppy In Breed
Bordernova Perfect Harley Quinnzel


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Passionbc Running Time

Reserve Winners Bitch
Kenoma Priya Dream Lovers

Senior Puppy Bitch Class
1st Bordernova Perfect Harley Quinnzel

Open Bitch Class
1st Passionbc Running Time
2nd Kenoma Priya Dream Lovers

4-6 Month Bitch Class
1st Canipur Daisy Hope Angel Flower

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 8 pts (1-5-1-2)
GChB Galheights Eli Teemu Rysy

Best Of Opposite Sex
Tesla Du Lac

Best Of Winners: (1-5-1-2)
Rocheca Logan The Great Galheights

Best Puppy In Breed
Rocheca Logan The Great Galheights

Select Bitch
Ch Galheights Fabulous Mauna Loa


Winners Dog: (1-5-1-2)
Rocheca Logan The Great Galheights

Junior Puppy Dog Class
1st Rocheca Logan The Great Galheights


Winners Bitch: (1-5-1-2)
Tesla Du Lac

Reserve Winners Bitch
Galheights Follia Cabral Superbinome Francnord

Junior Puppy Bitch Class
1st Rocheca De La Montagne Deesse Gaia

Senior Puppy Bitch Class
1st Galheights Follia Cabral Superbinome Francnord

12-18 Month Bitch Class
1st Geisha-Kisshoten W Du Truffenoire

Open Bitch Class
1st Tesla Du Lac
2nd Mercedes Du Lac

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Davan Stay Humble And Kind De Bejaune At Nuview


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Cove Run's Just Call Me Hank

Best Puppy In Breed
Melodaly Mousquetaire


Winners Dog: (2-0-1-0)
Melodaly Mousquetaire

Reserve Winners Dog
Glasgohill's New Kid In Town

Senior Puppy Dog Class
1st Melodaly Mousquetaire

12-18 Month Dog Class
1st Glasgohill's New Kid In Town


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Eden Saia



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Eden Saia

Reserve Winners Bitch
Eden Midnight Storm

Open Bitch Class
1st Eden Saia
2nd Eden Midnight Storm

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh MapleMyst Lights Camera Action


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Aftica's Goin To Jomika Justintyme

Best Of Opposite Sex
Ch Hendrix Du Domaine

Best Puppy In Breed
Eliseberg Marge Dragon's Dream



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Aftica's Goin To Jomika Justintyme

Reserve Winners Bitch
Fancyforest Raven

Senior Puppy Bitch Class
1st Eliseberg Marge Dragon's Dream

Canadian Bred Bitch Class
1st Aftica's Goin To Jomika Justintyme

Open Bitch Class
1st Fancyforest Raven

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Red Rock You Are My Candy Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Moonbaby's Wanted Man

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Loyaltypaw's The Lightness Of The Wind

Best Puppy In Breed
Loyaltypaw's The Lightness Of The Wind

Select Dog
GCh Stellar's In Trump We Trust


Winners Dog: (1-2-2-1)
Hearthside Time To Ride

Junior Puppy Dog Class
1st Hearthside Time To Ride


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Loyaltypaw's The Lightness Of The Wind

Reserve Winners Bitch
Dudswelriver Head In The Cloud

Junior Puppy Bitch Class
1st Loyaltypaw's The Lightness Of The Wind

Senior Puppy Bitch Class
1st Dudswelriver Head In The Cloud

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Bagatelle Set The Moon On Fire



4-6 Month Bitch Class
1st Chenard L'Unique Doualé

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Reflet Time For Freestyle

Best Of Opposite Sex
Melodaly Damia Zora

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Amberlyn's Incredible Dream

Best Puppy In Breed
Gicomels Lovely Lady Phybie


Winners Dog: (1-2-1-0)
Amberlyn's Incredible Dream

Open Dog Class
1st Amberlyn's Incredible Dream


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Melodaly Damia Zora

Reserve Winners Bitch
Gicomels Lovely Lady Phybie

Senior Puppy Bitch Class
1st Gicomels Lovely Lady Phybie

Canadian Bred Bitch Class
1st Melodaly Damia Zora

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Llydaw Stay Humble

Best Of Opposite Sex
Tim Pride Legacy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Llydaw Stay Humble

Best Puppy In Breed
Llydaw Stay Humble


Winners Dog: (1-1-0-0)
Llydaw Stay Humble

Senior Puppy Dog Class
1st Llydaw Stay Humble


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tim Pride Legacy

Open Bitch Class
1st Tim Pride Legacy

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 12 pts (4-4-2-3)
GChB Spock La Mignonne Fille En Feu

Best Of Opposite Sex
Mezzoo My Secret Lover's

Best Of Winners: (4-4-2-3)
Mezzoo My Secret Lover's

Best Puppy In Breed
Hazel Ranch Juna

Select Dog
Ch Born To Be Your Magical Mystery

Select Bitch
Ch Alenclaud Joaquina


Winners Dog: (4-4-2-3)
Mezzoo My Secret Lover's

Reserve Winners Dog
Echo De Kartenhaus

12-18 Month Dog Class
1st Echo De Kartenhaus
2nd Fire Fox's Ragnar Galahad

Canadian Bred Dog Class
1st Deleonik's Perfect Blend

Open Dog Class
1st Mezzoo My Secret Lover's


Winners Bitch: (4-4-2-3)
Joska Godelia Mencia

Reserve Winners Bitch
Hazel Ranch Juna

Junior Puppy Bitch Class
1st Hazel Ranch Juna

Open Bitch Class
1st Joska Godelia Mencia
2nd Mezzoo Bark At The Star
3rd Chelsea

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By