Club Canin Rive-Sud de Montreal
Sunday, April 28, 2024



Related Results

Conformation

Friday, April 26
Friday, April 26 (Ltd Show - Group 1)
Saturday, April 27
Saturday, April 27 (Ltd Show - Group 3)
Sunday, April 28
Sunday, April 28 (Ltd Show - Group 7)



Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Multi Select BISS / AM. CH. / CAN. CH. Ostara's Double Action Cammcastle
"Fitz"
Owner: Suzan Guynn
Breeder: Suzan Guynn & Davis Hahn
Presented by: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Pierre Talbot
Miniature American Shepherd  
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
Points: 268 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Pierre Talbot
Dachshund (Standard Long-Haired)  
GChB Telkel Karma Is A Bit Charmed SL
Points: 201
Best Puppy In Show
Judge: Pierre Talbot
Bernese Mountain Dog  
Dudswelriver's Ambitious Tarah
Best Baby Puppy In Show
Judge: Pierre Talbot
Retriever (Golden)  
Sunkozi Once Upon A Time








Group 1 - Pierre Talbot Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Katyra Ignite The Fire
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   59
Group 2nd   
GCh Cajun's Louisiana Christmas Day
  Spaniel (Clumber)   57
Group 3rd   
GCh Foxwoods Here Comes The Sun At Hufy
  Retriever (Golden)   56
Group 4th   
GChB Fieldday Austin Powers
  Retriever (Flat-Coated)   43
BPIG    Clussexx Buster Brown   Spaniel (Sussex)   1
Best Baby Puppy In Group   
Sunkozi Once Upon A Time
  Retriever (Golden)   1
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Barbochos Zelda

Best Of Opposite Sex
Baba MC De La Vieillegarde



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pageska's Lucky Odin




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor

Best Puppy In Breed
GCh Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB De Lombardie N Jaegersmann Proxima Centauri




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Fieldday Austin Powers




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 12 pts (1-3-5-4)
GCh Foxwoods Here Comes The Sun At Hufy

Best Of Opposite Sex
GCh Crangold Neat Or On Ice

Best Of Winners: (1-3-5-4)
Authentique Lady Juliette

Best Puppy In Breed
Majesty The Best Is Yet To Come

Select Dog
Ch De La Framboisiere Shelby Mustang

Select Bitch
GChS Coppermoon Orlagh's Happy One


Winners Dog: (1-3-5-4)
Majesty The Best Is Yet To Come

Senior Puppy Dog Class
1st Majesty The Best Is Yet To Come

4-6 Month Dog Class
1st Orlagh Two Spoons


Winners Bitch: (1-3-5-4)
Authentique Lady Juliette

Reserve Winners Bitch
Mesoka Le Vent Doux Alizé

Senior Puppy Bitch Class
1st Mesoka Le Vent Doux Alizé
2nd Mesoka Le Vent Des Plaines Loo

12-18 Month Bitch Class
1st Authentique Lady Juliette

4-6 Month Bitch Class
1st Sunkozi Once Upon A Time


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GCh Boreal Mister Hunter

Best Of Opposite Sex
Ch Hunterleigh Paradocs Isobel

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Authentique Hercule The Magnificent

Best Puppy In Breed
Ch Hunterleigh Paradocs Isobel


Winners Dog: (2-3-2-1)
Authentique Hercule The Magnificent

Reserve Winners Dog
Authentique Sweet Teddy Bear

Junior Puppy Dog Class
1st Authentique Sweet Teddy Bear

12-18 Month Dog Class
1st Authentique Hercule The Magnificent


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Boreal Miss Rose

Reserve Winners Bitch
Uapishka l'Authentique Taera

Senior Puppy Bitch Class
1st Boreal Miss Rose

Open Bitch Class
1st Uapishka l'Authentique Taera
2nd Monpaq's River Run


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Katyra Ignite The Fire

Best Of Opposite Sex
GCh Tuffntendr A Sketch Of A Little River



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Confettis La Belle Simone

Best Puppy In Breed
Confettis La Belle Simone

Select Bitch
Ch Confettis Caramel Bonbon



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Confettis La Belle Simone

Senior Puppy Bitch Class
1st Confettis La Belle Simone


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Annagh's Oscar Wilde


Winners Dog: (1-0-0-0)
Annagh's Oscar Wilde

Open Dog Class
1st Annagh's Oscar Wilde



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Docha's Red October Blaze

Best Of Opposite Sex
Ch Aki Spirit Of Dochas

Select Dog
Ch Dochas' Private Stock



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 5 pts (0-1-2-3)
GChB Joie Du Cocker Desiree De Ma Vie

Best Of Opposite Sex
Ch Madilane's Northern Flash

Best Puppy In Breed
Ch Blackgem's Chasing The Dream

Select Dog
Ch Blackgem's Chasing The Dream

Select Bitch
Ch Windstar's Visions Of Contraband



Winners Bitch: (0-1-2-3)
Mar-K's Hot N Heavy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mar-K's Hot N Heavy


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cajun's Louisiana Christmas Day




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-1-0)
Award Cancelled

Best Of Opposite Sex
Hufy's Femme Fatal

Best Puppy In Breed
Hufy's Femme Fatal



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hufy's Femme Fatal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hufy's Femme Fatal


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Segre's Time Is Relative



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northaven Sandscape Aces High


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northaven Sandscape Aces High

Open Dog Class
1st Northaven Sandscape Aces High



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Leon De L'Amadis

Best Of Opposite Sex
Miss Stella Delamadis Des Appalaches

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Miss Stella Delamadis Des Appalaches

Best Puppy In Breed
Hermes d'Arthemis

Select Dog
GCh Antares Dit Helios des Deux Rives


Winners Dog: (1-1-2-0)
Hermes d'Arthemis

Junior Puppy Dog Class
1st Hermes d'Arthemis


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Miss Stella Delamadis Des Appalaches

12-18 Month Bitch Class
1st Miss Stella Delamadis Des Appalaches


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Alto's Could It Be Magic



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Clussexx Buster Brown

Best Puppy In Breed
Clussexx Buster Brown


Winners Dog: (1-0-0-0)
Clussexx Buster Brown

Senior Puppy Dog Class
1st Clussexx Buster Brown



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Seven Pines Measure For Measure



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Cazaway Enchantress Of Woods

Best Of Opposite Sex
Cazaway's Cosmos Oups I Did It Again



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 2 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Telkel Karma Is A Bit Charmed SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   32
Group 2nd   
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations
  Otterhound   24
Group 3rd   
Tayleefarm Rebel Rebel
  Irish Wolfhound   22
Group 4th   
Martita De La Casa Failin
  Basset Hound   21
BPIG   
Tayleefarm Rebel Rebel
  Irish Wolfhound   1
Best Baby Puppy In Group    E R Dox Tantrums And Silver Tiaras   Dachshund (Miniature Long-Haired)   1
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Martita De La Casa Failin

Best Puppy In Breed
Martita De La Casa Failin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Martita De La Casa Failin

Junior Puppy Bitch Class
1st Martita De La Casa Failin


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh E R Dox J'en Ai Aucune Indy

Best Of Opposite Sex
GChS Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Chetcote No Time Out

Best Puppy In Breed
GCh E R Dox J'en Ai Aucune Indy


Winners Dog: (1-3-1-1)
Chetcote No Time Out

Senior Puppy Dog Class
1st Chetcote No Time Out


Winners Bitch: (1-3-1-1)
E R Dox Out Of Bounds

Reserve Winners Bitch
E R Dox Fancy Reba

12-18 Month Bitch Class
1st E R Dox Fancy Reba

Canadian Bred Bitch Class
1st E R Dox Out Of Bounds

Open Bitch Class
1st Distingue Don't Stop Me Now

4-6 Month Bitch Class
1st E R Dox Tantrums And Silver Tiaras


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Pageska's Zoldmali Whisper

Best Of Opposite Sex
GCh T-Rex Pageska De L'Abbaye Sainte Marie

Best Puppy In Breed
Pageska's Zoldmali Whisper



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pageska's Zoldmali Whisper

Senior Puppy Bitch Class
1st Pageska's Zoldmali Whisper


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tayleefarm Rebel Rebel

Best Puppy In Breed
Tayleefarm Rebel Rebel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tayleefarm Rebel Rebel

Senior Puppy Bitch Class
1st Tayleefarm Rebel Rebel


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations

Select Dog
GCh Conestoga & Crossroads Family Tradition




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Nashira's Duke Of RidgePeak

Best Puppy In Breed
Nashira's Duke Of RidgePeak

Select Dog
GCh County Line's It Is Written In The Stars


Winners Dog: (1-0-1-0)
Nashira's Duke Of RidgePeak

Junior Puppy Dog Class
1st Nashira's Duke Of RidgePeak



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Aisling's Christmas Dasher

Best Of Opposite Sex
Freckashpeng I Put A Spell On You

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Freckashpeng I Put A Spell On You

Best Puppy In Breed
Freckashpeng I Put A Spell On You


Winners Dog: (2-1-1-0)
Freckashpeng I Am Banksy

Reserve Winners Dog
Cariad's Give'em H'll Harry

Junior Puppy Dog Class
1st Freckashpeng I Am Banksy

12-18 Month Dog Class
1st Cariad's Give'em H'll Harry


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Freckashpeng I Put A Spell On You

Junior Puppy Bitch Class
1st Freckashpeng I Put A Spell On You


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 3 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Serdess Merlin With First Klas
  Akita   37
Group 2nd   
Ch Timaru Guardian Of The North
  Anatolian Shepherd Dog   36
Group 3rd   
Ch Ostara's Double Action Cammcastle
  Rottweiler   35
Group 4th    Hi-Air Lockheed Cheyenne   Great Dane   33
BPIG   
Dudswelriver's Ambitious Tarah
  Bernese Mountain Dog   1
Best Baby Puppy In Group    Astablak's Can't Stop This Thing   Siberian Husky   1
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Serdess Merlin With First Klas




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Tonomi's Strange Magic

Best Of Opposite Sex
Tonomi's A Kind Of Magic

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Tonomi's Strange Magic

Best Puppy In Breed
Tonomi N Strawberry Mountain's Paint It Black


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Tonomi's A Kind Of Magic

12-18 Month Bitch Class
1st Tonomi's A Kind Of Magic


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Timaru Guardian Of The North




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dudswelriver's Ambitious Tarah

Best Puppy In Breed
Dudswelriver's Ambitious Tarah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dudswelriver's Ambitious Tarah

Junior Puppy Bitch Class
1st Dudswelriver's Ambitious Tarah


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Deversailles Ray Of Light At Bullmax

Best Of Opposite Sex
GCh Bravesouls Sir Davos Devoted Knight

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Banstock What Is It All About Alfie


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Sagacious N Kalora's Foolish Games

Best Of Opposite Sex
Shadeko's The Wonder Years

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Angeldream The Bicth Is Back

Best Puppy In Breed
Shadeko's The Wonder Years

Select Bitch
GChB Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul


Winners Dog: (1-1-0-2)
Shadeko's The Wonder Years

Junior Puppy Dog Class
1st Shadeko's The Wonder Years


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Angeldream The Bicth Is Back

12-18 Month Bitch Class
1st Angeldream The Bicth Is Back


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Hi-Air Lockheed Cheyenne

Select Bitch
Ch Cupar's Blake Newday At Danaro



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Hi-Air Lockheed Cheyenne

Reserve Winners Bitch
Hi-Air Lockheed Vega

Open Bitch Class
1st Hi-Air Lockheed Cheyenne
2nd Hi-Air Lockheed Vega


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Belle Mp Monark Chanting The Little Secret



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Francis Z Osoblazskeho Lesa

Best Of Opposite Sex
Alsafi Leon Sangreal



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Alsafi Leon Sangreal

12-18 Month Bitch Class
1st Alsafi Leon Sangreal


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Seabury Vulcan Cool Shades



4-6 Month Bitch Class
1st Amiavie Elsa Reine Des Neiges


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Ostara's Double Action Cammcastle

Select Dog
GCh Eirians Uttr Kaos At Rugerlane




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Nikita Perle Rose

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Something's Burning

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Supersammy's Hestia

Best Puppy In Breed
Supersammy's Hestia


Winners Dog: (1-1-0-1)
Vanderbilt's Something's Burning

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Something's Burning


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Supersammy's Hestia

Junior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Hestia


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mistic's Ring Of Stellar Fire

Best Puppy In Breed
Mistic's Ring Of Stellar Fire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mistic's Ring Of Stellar Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Mistic's Ring Of Stellar Fire


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sur Mesure De La Plume Artik

Best Of Opposite Sex
Moon Of Starlight U-Turn Lili

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sur Mesure De La Plume Artik


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sur Mesure De La Plume Artik

Open Dog Class
1st Sur Mesure De La Plume Artik


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Moon Of Starlight U-Turn Lili

12-18 Month Bitch Class
1st Moon Of Starlight U-Turn Lili


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 4 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Casanova Od Guvernera
  Welsh Terrier   10
Group 2nd   
Ch Camerata Silver Lining Of Ispy
  Bedlington Terrier   9
Group 3rd   
Ch Rockledge Mr. Watson Of Griffintown
  Irish Terrier   8
Group 4th   
GChB Westhams Little Ol Cowgirl
  Parson Russell Terrier   7
BPIG   
Ch Camerata Silver Lining Of Ispy
  Bedlington Terrier   1
Best Baby Puppy In Group   
Andado's Flying Away With Bea
  Rat Terrier   1
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Camerata Silver Lining Of Ispy

Best Puppy In Breed
Ch Camerata Silver Lining Of Ispy




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rockledge Mr. Watson Of Griffintown



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Green Lantern's I Am Kind Of A Big Dill

Best Puppy In Breed
Green Lantern's I Am Kind Of A Big Dill



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Szulik's Solid Rocky




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl

Best Of Opposite Sex
Dobaella's Lennox At Duclocher

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Caudlewood Move With Gladice

Select Bitch
Ch Snowvalley D'Mon Geraldine


Winners Dog: (1-1-0-2)
Dobaella's Lennox At Duclocher

12-18 Month Dog Class
1st Dobaella's Lennox At Duclocher


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Caudlewood Move With Gladice

12-18 Month Bitch Class
1st Caudlewood Move With Gladice


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Andado's Flying Away With Bea


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lemontvallois Geisha



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lemontvallois Geisha

Open Bitch Class
1st Lemontvallois Geisha


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diamondjewel's Tinkerbelle At Wheatnridge



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Casanova Od Guvernera




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 5 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Clussexx Coronation Of A King From Sandscape
  English Toy Spaniel   21
Group 2nd   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   20
Group 3rd    Romiche Eternal Flame At Lionking   Pekingese   17
Group 4th   
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   16
BPIG   
Falconcrest Mischievious Boy At Banquise
  Cavalier King Charles Spaniel   1
Best Baby Puppy In Group    Tickitbou's Bunny XO   English Toy Spaniel   1
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Vogelflight's A Christmas Memory

Best Puppy In Breed
Babylove Simply Striking

Select Bitch
Ch Pure Passion Diyana Princess Of Hope @ Babylove



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Vogelflight's A Christmas Memory

Reserve Winners Bitch
Babylove Simply Striking

Junior Puppy Bitch Class
1st Babylove Simply Striking

Senior Puppy Bitch Class
1st Une Etoile Dans La Voie Lactee Aupoildange Stella

Open Bitch Class
1st Vogelflight's A Christmas Memory


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Falconcrest Mischievious Boy At Banquise

Best Of Opposite Sex
Ch Ultime Duchesse Fergie De Bettignies

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Falconcrest Mischievious Boy At Banquise

Best Puppy In Breed
Falconcrest Mischievious Boy At Banquise


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh BCBG N MC Mystic




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clussexx Coronation Of A King From Sandscape



4-6 Month Bitch Class
1st Tickitbou's Bunny XO


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
Amyla's Mister It's Five O'Clock Somewhere

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Amyla's Pot Of Gold

Best Puppy In Breed
Amyla's Mister It's Five O'Clock Somewhere


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Amyla's Pot Of Gold

12-18 Month Bitch Class
1st Amyla's Pot Of Gold


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck

Best Of Opposite Sex
Nubiad Nil Under Monarque Wings

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Belina Woz De La Chevrotiere

Best Puppy In Breed
Nubiad Nil Under Monarque Wings


Winners Dog: (1-1-0-1)
Nubiad Nil Under Monarque Wings

Senior Puppy Dog Class
1st Nubiad Nil Under Monarque Wings


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Belina Woz De La Chevrotiere

Open Bitch Class
1st Belina Woz De La Chevrotiere


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chiyoko Mister Miyagi For Chinhooked



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Laperlerare Jazz Man Aupoildange



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Romiche Eternal Flame At Lionking



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Fuzzy Puppy Pretty Yurie Goes To Valmy

Best Of Opposite Sex
Fuzzy Puppy Happy Yuki At Furrytale

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Fuzzy Puppy Pretty Yurie Goes To Valmy

Best Puppy In Breed
Fuzzy Puppy Pretty Yurie Goes To Valmy


Winners Dog: (1-3-0-0)
Fuzzy Puppy Happy Yuki At Furrytale

Junior Puppy Dog Class
1st Fuzzy Puppy Happy Yuki At Furrytale


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Fuzzy Puppy Pretty Yurie Goes To Valmy

Reserve Winners Bitch
Furrytale's Luna La Petite Robe Noire

Junior Puppy Bitch Class
1st Fuzzy Puppy Pretty Yurie Goes To Valmy

Senior Puppy Bitch Class
1st Furrytale's Luna La Petite Robe Noire

12-18 Month Bitch Class
1st Lollipop Julia's Park


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 6 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   37
Group 2nd   
GCh Okami Go Kitanoarashi
  Japanese Akita   36
Group 3rd   
GChS Satika N Sunojo's Something Special
  Shiba Inu   34
Group 4th   
GChS Jolibully Delenclos Walter
  Bulldog   26
BPIG    Supersammy's Inu Melody   Shiba Inu   1
Best Baby Puppy In Group    Inukata No Shiroi Kokoro   Japanese Akita   1
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Sierra's Icing On The Cake


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sierra's Icing On The Cake

Open Dog Class
1st Sierra's Icing On The Cake



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bellissimo's Heavenly Desire



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bellissimo's Heavenly Desire

Reserve Winners Bitch
Bellissimo's Warrior Queen

Canadian Bred Bitch Class
1st Bellissimo's Heavenly Desire

Open Bitch Class
1st Bellissimo's Warrior Queen


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Jolibully Delenclos Walter




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
GCh Shenandal's Optimism And Joy

Best Of Opposite Sex
Ch DotsOn Always Fresh

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Croata Dals Picolo

Best Puppy In Breed
Ch DotsOn Always Fresh

Select Dog
Ch DotsOn Feel The Twist

Select Bitch
Ch Fortuna Elizabeth Queen Of Ace


Winners Dog: (1-2-2-3)
Croata Dals Picolo

Open Dog Class
1st Croata Dals Picolo


Winners Bitch: (1-2-2-3)
DotsOn Blend With Love

Reserve Winners Bitch
DotsOn Sunshine In A Cup

Senior Puppy Bitch Class
1st DotsOn Sunshine In A Cup

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st DotsOn Blend With Love


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GChB Masino's Petite Demone!

Best Of Opposite Sex
GCh Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Abellio Road To Romance

Best Puppy In Breed
French Cancan Aster

Select Bitch
Ch Karendon's Back And To The Future


Winners Dog: (1-3-1-2)
Masino's Plein La Vue

12-18 Month Dog Class
1st Masino's Plein La Vue


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Abellio Road To Romance

Reserve Winners Bitch
Masino's Attache Ta Tuque

Senior Puppy Bitch Class
1st French Cancan Aster

12-18 Month Bitch Class
1st Masino's Attache Ta Tuque

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Abellio Road To Romance


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Okami Go Kitanoarashi

Best Of Opposite Sex
Naruhito Go Di Bordakitainu Kensha Yuugensou


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Opus' If I Didn't Have U

Best Puppy In Breed
Opus' If I Didn't Have U


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch AMH's Dance To The Music

Best Puppy In Breed
Dalia De Nicheca 2e



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dalia De Nicheca 2e

Canadian Bred Bitch Class
1st Dalia De Nicheca 2e


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 7 pts (2-1-0-5)
GChG Satika N Sunojo's Something Special

Best Of Opposite Sex
Usha Du Bois De Compiegne

Best Of Winners: (2-1-0-5)
Usha Du Bois De Compiegne

Best Puppy In Breed
Supersammy's Inu Melody

Select Bitch
Supersammy's Inu Melody


Winners Bitch: (2-1-0-5)
Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'

Senior Puppy Bitch Class
1st Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shente's It's All About Jazz




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services


Group 7 - Pierre Talbot Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
  Miniature American Shepherd   66
Group 2nd   
GChS Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   62
Group 3rd   
GChB Northbay Xsell's Tommy Bahama
  Australian Shepherd   56
Group 4th   
Ch Boyero You Bloom Me Away
  Bouvier des Flandres   46
BPIG    Orcades Come And Get It   Shetland Sheepdog   1
Best Baby Puppy In Group   
Boyero Zero Gravity
  Bouvier des Flandres   1
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Priestcreek's Mahina Piha

Best Puppy In Breed
Byeyo's She's Got The Look



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Priestcreek's Mahina Piha

Reserve Winners Bitch
Byeyo's She's Got The Look

Senior Puppy Bitch Class
1st Byeyo's She's Got The Look

12-18 Month Bitch Class
1st Priestcreek's Mahina Piha


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 9 pts (1-5-1-3)
GChS Northbay Xsell's Tommy Bahama

Best Of Opposite Sex
Ch Mast-R Sooner Or Later

Best Of Winners: (1-5-1-3)
Ultra Top Modele des Reves d'Opaline

Best Puppy In Breed
Cheynat's The Best Of Us

Select Bitch
GChB Mychazo Lost In The Wood


Winners Dog: (1-5-1-3)
Northside Ticket Master

Open Dog Class
1st Northside Ticket Master


Winners Bitch: (1-5-1-3)
Ultra Top Modele des Reves d'Opaline

Reserve Winners Bitch
Cheynat's The Best Of Us

Junior Puppy Bitch Class
1st Northside She's Everything You Desire

Senior Puppy Bitch Class
1st Cheynat's The Best Of Us
2nd Saltymbanque Denki Kaminari Bonzay

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mychazo Let It Go

Open Bitch Class
1st Ultra Top Modele des Reves d'Opaline


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Dovmars Best Reviews

Best Puppy In Breed
Sweetwater's Abbeyroad One More Ribbon


Winners Dog: (2-0-0-0)
Dovmars Best Reviews

Reserve Winners Dog
Sweetwater's Abbeyroad One More Ribbon

Junior Puppy Dog Class
1st Sweetwater's Abbeyroad One More Ribbon

Open Dog Class
1st Dovmars Best Reviews



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Lady Pagaille Du Grand Chene

Best Of Opposite Sex
Spencer Du Grand Chene

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Lady Pagaille Du Grand Chene


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Lady Pagaille Du Grand Chene

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lady Pagaille Du Grand Chene


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ghoststar De La Pagaille

Best Of Opposite Sex
GCh Hidalgo Shogun l'Astre de Feu

Best Puppy In Breed
Ghoststar De La Pagaille

Select Bitch
Ch Hidalgo Kyrane Song Of Ice And Fire



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Ghoststar De La Pagaille

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ghoststar De La Pagaille


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GCh Boyero You Bloom Me Away

Best Of Opposite Sex
GCh Galheights Go Dutton To Electric Peak


4-6 Month Dog Class
1st Boyero Zero Gravity


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Xena Mighty Princess du MontOlympe

Best Puppy In Breed
Dejade Dream Girl

Select Bitch
Ch Melodaly Mousseline



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Cove Run's She's Like The Wind

Reserve Winners Bitch
Dejade Dream Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Dejade Dream Girl

Open Bitch Class
1st Cove Run's She's Like The Wind


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Eden Deep Blue Sea


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Leev Von Dalmo Hof

Best Of Opposite Sex
Fancyforest Straight To The Point

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Leev Von Dalmo Hof

Select Bitch
GCh Donquichotte Show Must Go On Belladonna


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Leev Von Dalmo Hof

Open Bitch Class
1st Leev Von Dalmo Hof

4-6 Month Bitch Class
1st Sweet Dream Vondandico


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Sokki Lundisson Saeldarlifs



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy

Best Of Opposite Sex
GChB Tanasi's Lightly Toasted

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Tanasi's You've Got A Friend In Me

Best Puppy In Breed
Follow Me Chandeliers Black Velvet


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Follow Me Chandeliers Black Velvet

Senior Puppy Bitch Class
1st Follow Me Chandeliers Black Velvet


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Herdabout Impatiently Awaited

Best Puppy In Breed
Herdabout Impatiently Awaited



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Herdabout Impatiently Awaited

Junior Puppy Bitch Class
1st Herdabout Impatiently Awaited


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Riverhund Kyon's He Who Must Not Be Named




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Chenard Mademoiselle Lotus

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Chenard Cameron


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 9 pts (3-5-1-1)
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Best Of Opposite Sex
Ch Grandfort It's All Fun N' Games

Best Of Winners: (3-5-1-1)
Orcades Come And Get It

Best Puppy In Breed
Orcades Come And Get It


Winners Dog: (3-5-1-1)
Orcades Shine Without Burning

Reserve Winners Dog
Sweetedel Onyx

Junior Puppy Dog Class
1st Orcades Shine Without Burning

Senior Puppy Dog Class
1st Sweetedel Onyx
2nd Nicha Flash Copie Conforme


Winners Bitch: (3-5-1-1)
Orcades Come And Get It

Reserve Winners Bitch
Sweetedel Mackenzy Of Mazory

Junior Puppy Bitch Class
1st Orcades Come And Get It

Senior Puppy Bitch Class
1st Sweetedel Mackenzy Of Mazory

Canadian Bred Bitch Class
1st Melodaly Damia Zora

Open Bitch Class
1st Eldee Mamzelle At Kendale
2nd Levallon Horizon Le Diable Est En Prada

4-6 Month Bitch Class
1st Nicha Alyjess Tesla


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 10 pts (2-4-2-3)
GChB Spock La Mignonne Fille En Feu

Best Of Opposite Sex
GCh Cadwyn Mighty Memories

Best Of Winners: (2-4-2-3)
Cadwyn Lookin' Sharp

Best Puppy In Breed
Bredright Delightful Lover

Select Dog
GCh Born To Be Your Magical Mystery

Select Bitch
Ch Hazel Ranch Juna


Winners Dog: (2-4-2-3)
Cadwyn Lookin' Sharp

Reserve Winners Dog
Celiray Jewel Of The Crown Saphir

Senior Puppy Dog Class
1st Celiray Jewel Of The Crown Saphir

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cadwyn Lookin' Sharp

4-6 Month Dog Class
1st Deleonik Nothing But A Blue Ribbon


Winners Bitch: (2-4-2-3)
Cadwyn Wondertini

Reserve Winners Bitch
Cadwyn Lively Foxtrot

Junior Puppy Bitch Class
1st Bredright Delightful Lover

Senior Puppy Bitch Class
1st Celiray Jewel Of The Crown Rubis

Canadian Bred Bitch Class
1st Cadwyn Lively Foxtrot

Open Bitch Class
1st Cadwyn Wondertini

4-6 Month Bitch Class
1st Cadwyn Country Queen


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By