Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga
Friday, August 20, 2021



Related Results

Conformation

Friday, August 20
Friday, August 20 (Ltd Breed Show - Group 1)
Saturday, August 21
Saturday, August 21 (Ltd Breed Show - Scent Hounds)
Sunday, August 22
Sunday, August 22 (Ltd Breed Show - Group 3)



Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am/Can. G.Ch. Cammcastle's 007 Secret Agent Man
"JB"
Owners: Micheal & Dee Hooey and Suzan Guynn
Breeder: Suzan Guynn
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: Michelle Scott
Pekingese  
GCh Lionking Blaze Of Glory
Points: 357 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michelle Scott
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 326
Best Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
Welsh Corgi (Pembroke)   Rite-of-Spring For Jolifilo Du Chemin Des Korrigans
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
Samoyed   Vanderbilt's Please Just A Sprinkle








Group 1 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   85
Group 2nd   
GCh Legacyk Justice For All
  Pointer (German Short-Haired)   83
Group 3rd   
GCh Roidethule Sire Puz Boucledeau
  Barbet   76
Group 4th   
GCh Linwood Foreign Exchange
  Setter (English)   67
BPIG   
Sagagold Gwen's Angel Eyes
  Retriever (Golden)   N/A
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
GCh Roidethule Sire Puz Boucledeau

Best Of Opposite Sex
Ch Patronum Bleuzorange Olivia

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Roi De Thule Dame Rose Des Vents

Best Puppy In Breed
Barbochos Watson

Select Dog
Ch Patronum Circumrota Parzival First To The Key


Winners Dog: (2-4-2-1)
Barbochos Watson

Reserve Winners Dog
Roi De Thule Sire River Treebeard

Senior Puppy Dog Class
1st Barbochos Watson

12-18 Month Dog Class
1st Roi De Thule Sire River Treebeard

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
DuValin Gigonne

Best Puppy In Breed
DuValin Gigonne



Winners Bitch: (0-1-0-0)
DuValin Gigonne

Junior Puppy Bitch Class
1st DuValin Gigonne

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 6 pts (0-5-1-1)
GCh Legacyk Justice For All

Best Of Opposite Sex
GCh Whisperfield Absolut N Perrier

Best Puppy In Breed
HHH Classic Sonata



Winners Bitch: (0-5-1-1)
Fondcombe Rosie Chaumine

Reserve Winners Bitch
HHH Classic Sonata

Junior Puppy Bitch Class
1st HHH Classic Sonata

Senior Puppy Bitch Class
1st Leaside's Blue Azalea

Open Bitch Class
1st Fondcombe Rosie Chaumine
2nd Irda
3rd Queenie Oberon Haus

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Susquehanna You're Breathtaking

Best Of Opposite Sex
Susquehanna Coat Of Many Colors

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Susquehanna You're Breathtaking


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Susquehanna Coat Of Many Colors

Open Bitch Class
1st Susquehanna Coat Of Many Colors

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
Ch Fieldday One For All

Best Of Opposite Sex
Dowerky Our Sassy Rose Cider

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Duenorth Cosmic Encounter

Select Dog
Ch Flatcove Ukl Blackgem Jasper


Winners Dog: (1-4-2-0)
Duenorth Cosmic Encounter

12-18 Month Dog Class
1st Duenorth Cosmic Encounter

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 10 pts (5-3-1-2)
GChEx Masonridge's Right As Rain

Best Of Opposite Sex
Ch Miron Roi Arthur

Best Of Winners: (5-3-1-2)
Nycoma Way Due North To Ranbourne

Best Puppy In Breed
Nycoma Way Due North To Ranbourne

Select Bitch
Ch Chablais Rosa Rose


Winners Bitch: (5-3-1-2)
Chablais Celestine

Reserve Winners Bitch
Miron Miss Mollie

Senior Puppy Bitch Class
1st Miron Miss Mollie

Canadian Bred Bitch Class
1st Gorsebrook Solaia Cwene Cersei

Open Bitch Class
1st Chablais Celestine

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pointdujour A Blooming Rose

Best Of Opposite Sex
Pointdujour Always Sunny Side Up

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pointdujour A Blooming Rose


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pointdujour Always Sunny Side Up

12-18 Month Dog Class
1st Pointdujour Always Sunny Side Up


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pointdujour A Blooming Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Pointdujour A Blooming Rose

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
GCh Linwood Foreign Exchange

Best Of Opposite Sex
Artizoe Keeley's Dazzled By The Night

Best Puppy In Breed
Confettis Caramel Bonbon

Select Dog
Ch Setterrama's Trading Paint



Winners Bitch: (0-4-2-0)
Artizoe Keeley's Dazzled By The Night

Reserve Winners Bitch
Confettis Caramel Bonbon

Senior Puppy Bitch Class
1st Confettis Caramel Bonbon

12-18 Month Bitch Class
1st Confettis Amethys

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Artizoe Keeley's Dazzled By The Night
2nd Broughall's Run For Carnations

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Vermelho Flower In The Sun


Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Gilni's Nana Di Mouskouri

Best Of Opposite Sex
Brimat's This First Star Is Mine

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Brimat's This First Star Is Mine

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Select Dog
Ch Prairiestorm Fired Up



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Casmir's Spirit In The Sky @ Newday

Best Of Opposite Sex
GCh Nexus King In The North



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Casmir's Spirit In The Sky @ Newday

Reserve Winners Bitch
Newday All Around The World

12-18 Month Bitch Class
1st Newday All Around The World

Open Bitch Class
1st Casmir's Spirit In The Sky @ Newday

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Malysse Bleu Cobalt Mystique

Best Of Opposite Sex
Casino Royal Of La Vie Magnifique

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Malysse Bleu Cobalt Mystique


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Malysse Bleu Cobalt Mystique

Reserve Winners Bitch
Haradwater Diamonds Are Forever

12-18 Month Bitch Class
1st Haradwater Diamonds Are Forever

Open Bitch Class
1st Malysse Bleu Cobalt Mystique

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Society's My Name Is Bond


Winners Dog: (1-0-0-0)
Society's My Name Is Bond

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Society's My Name Is Bond


Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Vasco De Gama d'Arthemis

Best Of Opposite Sex
Elle du Nordet

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Vasco De Gama d'Arthemis


Winners Dog: (1-2-0-0)
Vasco De Gama d'Arthemis

Open Dog Class
1st Vasco De Gama d'Arthemis


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Elle du Nordet

Reserve Winners Bitch
Mila d'Arthemis

Open Bitch Class
1st Elle du Nordet
2nd Mila d'Arthemis

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ballyhoo's Winnie Wain Whistle de l'Alto


Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Kihivas Wild Flower Power

Best Of Opposite Sex
Akar Smooth As Tennessee Whiskey

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Kihivas Wild Flower Power

Best Puppy In Breed
Akar Smooth As Tennessee Whiskey


Winners Dog: (1-2-0-0)
Akar Smooth As Tennessee Whiskey

Junior Puppy Dog Class
1st Akar Smooth As Tennessee Whiskey


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kihivas Wild Flower Power

Reserve Winners Bitch
Lekka The One And Unik

Open Bitch Class
1st Kihivas Wild Flower Power
2nd Lekka The One And Unik

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sarga Spuri Spicy Szilva

Best Of Opposite Sex
Sarga's Baron Von Nordstern

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sarga Spuri Spicy Szilva


Winners Dog: (1-2-0-0)
Sarga's Baron Von Nordstern

Open Dog Class
1st Sarga's Baron Von Nordstern


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sarga Spuri Spicy Szilva

Reserve Winners Bitch
Diana Z. Cervenychvrsku

Open Bitch Class
1st Sarga Spuri Spicy Szilva
2nd Diana Z. Cervenychvrsku

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Faerie's Tragically Hip



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Faerie's Tragically Hip

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Faerie's Tragically Hip





Group 2 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Telkel Guilty Pleasure SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   39
Group 2nd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   32
Group 3rd   
Ch Kishniga's Diamond Lopitkina
  Borzoi   29
Group 4th   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   24
BPIG   
Freckashpeng Cause For Applause
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lohengrin II Of Gentle Mind
  Whippet   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zen's Grab Your Gear



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
TraJam Muckross Moment Like This

Best Puppy In Breed
TraJam Muckross Moment Like This



Winners Bitch: (0-1-0-0)
TraJam Muckross Moment Like This

Senior Puppy Bitch Class
1st TraJam Muckross Moment Like This

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (3-0-0-2)
Ch Kishniga's Diamond Lopitkina

Best Puppy In Breed
Freckashpeng Khellovin

Select Bitch
Ch Freckashpeng Videniye


Winners Dog: (3-0-0-2)
Freckashpeng Khellovin

Reserve Winners Dog
Kinobi Fire And Rain

Canadian Bred Dog Class
1st Freckashpeng Prizrachnyy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Freckashpeng Khellovin

Open Dog Class
1st Kinobi Fire And Rain


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Palakore's Tune From Yesterday

Best Of Opposite Sex
GCh Palakore's Paperback Writer

Select Dog
Ch Palakore's Danubleu Mochaccino


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trakehndachs Glamour Girl For Sunrise-XO


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Stonedach Gimme A Break

Best Of Opposite Sex
Ch Ironwill's Ironman

Best Puppy In Breed
Stonedach Gimme A Break



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Stonedach Gimme A Break

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonedach Gimme A Break

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch It's Rock 'n' Roll VomBranche

Best Of Opposite Sex
Ma Cherie D'Amour Vom Branche



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ma Cherie D'Amour Vom Branche

Reserve Winners Bitch
Harvest Moon Vom Butzer Berg

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ma Cherie D'Amour Vom Branche

Open Bitch Class
1st Harvest Moon Vom Butzer Berg

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragorra's I Move The Stars For No One


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Olaf Du Second Souffle

Best Of Opposite Sex
Kalkinny Glamour Of Laislinn


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Ridishia Diamond Sky Cassie Opeia

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ridishia Diamond Sky Cassie Opeia


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ridishia Lonestar Ranger

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ridishia Lonestar Ranger


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ridishia Diamond Sky Cassie Opeia

12-18 Month Bitch Class
1st Ridishia Diamond Sky Cassie Opeia

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChB Deiconsorti Baghdad Acclaimed


Winners Dog: (2-0-1-0)
Fresco Aliuzija

Reserve Winners Dog
Feinouk Storm Rider

Open Dog Class
1st Fresco Aliuzija
2nd Feinouk Storm Rider


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 6 pts (2-5-0-0)
Jetstream Image In The Mist

Best Of Opposite Sex
Wroxton Dont They Know Who I Am

Best Of Winners: (2-5-0-0)
Jetstream Image In The Mist

Best Puppy In Breed
Freckashpeng Cause For Applause


Winners Dog: (2-5-0-0)
Wroxton Dont They Know Who I Am

Reserve Winners Dog
Freckashpeng Cause For Applause

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Freckashpeng Cause For Applause

Open Dog Class
1st Wroxton Dont They Know Who I Am

4-6 Month Dog Class
1st Lohengrin II Of Gentle Mind





Group 3 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Snowmist's Hennessey
  Siberian Husky   64
Group 2nd   
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man
  Rottweiler   58
Group 3rd   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   57
Group 4th   
Sendosan Naxxramas
  Akita   53
BPIG    Danaro Live Your Life Vee   Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Please Just A Sprinkle   Samoyed   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Sendosan Naxxramas

Select Dog
Ch Daomori's King Of The West


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sendosan Naxxramas

Open Dog Class
1st Sendosan Naxxramas


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Soul Of Angels Camry

Best Of Opposite Sex
Bearhug N Northernsong's Brightest Star

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Soul Of Angels Camry

Best Puppy In Breed
Bearhug N Northernsong's Brightest Star


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Soul Of Angels Camry

Reserve Winners Bitch
Soul Of Angels Cindy

Open Bitch Class
1st Soul Of Angels Camry
2nd Soul Of Angels Cindy

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 7 pts (2-4-2-0)
GCh Indygo Lesna Magia

Best Of Opposite Sex
Belnois I Won't Let You Down

Best Of Winners: (2-4-2-0)
Belnois I Won't Let You Down

Best Puppy In Breed
Belnois Everybody Dance Now

Select Dog
Ch Mountmagic Jury's Out V Avatar


Winners Bitch: (2-4-2-0)
Belnois I Won't Let You Down

Reserve Winners Bitch
Belnois Everybody Dance Now

Junior Puppy Bitch Class
1st Alpenspirit Cortina d'Ampezzo

Senior Puppy Bitch Class
1st Belnois Everybody Dance Now
2nd Simcroix Magnifique Arwen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Belnois I Won't Let You Down

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Bespechnaya Energiya

Best Of Opposite Sex
Femme Fatale Iz Teremka

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bespechnaya Energiya

Select Dog
Ch Mystery Keeper Iz Teremka


Winners Dog: (1-1-1-0)
Bespechnaya Energiya

Open Dog Class
1st Bespechnaya Energiya


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Femme Fatale Iz Teremka

Open Bitch Class
1st Femme Fatale Iz Teremka

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 10 pts (3-5-1-2)
GCh Tybrushe's Cover Paige of Denshaw

Best Of Opposite Sex
Chucky Little Bambi

Best Of Winners: (3-5-1-2)
Chucky Little Bambi

Best Puppy In Breed
GCh Tybrushe's Cover Paige of Denshaw

Select Dog
Ch Chieftain's Hit The Jackpot

Select Bitch
Ch Indialy Duclocher Legend Of Z


Winners Dog: (3-5-1-2)
Chucky Little Bambi

Reserve Winners Dog
Livin's Ring Of Fire

12-18 Month Dog Class
1st Livin's Ring Of Fire
2nd Lynbary's Prince Of Darkness

Open Dog Class
1st Chucky Little Bambi


Winners Bitch: (3-5-1-2)
Tybrushe's Down By The River

Reserve Winners Bitch
Bits Of Ritz

Junior Puppy Bitch Class
1st Hitt N Duclocher's So Said The Who's Who

12-18 Month Bitch Class
1st Lynbary's Goddess Of Storms

Open Bitch Class
1st Tybrushe's Down By The River
2nd Bits Of Ritz
3rd Jinny

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chuck DeVersailles



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 13 pts (5-7-0-2)
Jolydobes Princesse Aura

Best Of Opposite Sex
Fabert S Bee My Valentine

Best Of Winners: (5-7-0-2)
Jolydobes Princesse Aura

Best Puppy In Breed
Dobereich's All You Need Is Love

Select Bitch
GCh Shameless Craz On U Supernova


Winners Dog: (5-7-0-2)
Fabert S Bee My Valentine

Reserve Winners Dog
Dobereich's All You Need Is Love

Junior Puppy Dog Class
1st Dubai's All In The Details

Senior Puppy Dog Class
1st Dobereich's All You Need Is Love

Canadian Bred Dog Class
1st Fabert S Bee My Valentine

Open Dog Class
1st Jolydobes The Shadow Of Your Smile
2nd Xindel Von Schwarze Kraft


Winners Bitch: (5-7-0-2)
Jolydobes Princesse Aura

Reserve Winners Bitch
Midnightsky's Atria

Junior Puppy Bitch Class
1st Dubai's Shelbie

Senior Puppy Bitch Class
1st Whitcam's Ruby Slippers

12-18 Month Bitch Class
1st Midnightsky's Atria
2nd Themiscyra Step Into Your Power
3rd Beatrice Von Schwarzer Stolz

Open Bitch Class
1st Jolydobes Princesse Aura
2nd Fabert's Dirty Lil Secret

4-6 Month Bitch Class
1st Glitterati Deadly Attraction

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Puppy In Breed
Danaro Live Your Life Vee

Select Bitch
GCh Sterling's Daybreak On Phaedra's Vale V Bgdawgs



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Danaro Live Your Life Vee

Reserve Winners Bitch
Chanoz N Ransom Luxury Design

Senior Puppy Bitch Class
1st Danaro Live Your Life Vee

Open Bitch Class
1st Chanoz N Ransom Luxury Design

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pouch Cove's What Say You Cayuga



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
Ch Amiavie Maya Orca du Lac Beau

Best Of Opposite Sex
Acostar's Hennessey Louis Vuitton

Select Dog
Ch Cutwater Where The Wind Takes Me


Winners Dog: (1-0-1-2)
Acostar's Hennessey Louis Vuitton

12-18 Month Dog Class
1st Acostar's Hennessey Louis Vuitton


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 6 pts (1-6-0-0)
Vanderbilt's Do Tell

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Bearfaced Lie

Best Of Winners: (1-6-0-0)
Vanderbilt's Do Tell

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Bearfaced Lie


Winners Bitch: (1-6-0-0)
Vanderbilt's Do Tell

Reserve Winners Bitch
Nikita's New Holiday Tradition

Junior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Hera
2nd Nikita's Sugar Cookie
3rd Nikita Akyla De Luba

Senior Puppy Bitch Class
1st Nikita's New Holiday Tradition

12-18 Month Bitch Class
1st Vanderbilt's Do Tell

Open Bitch Class
1st Nikita DJ Dream Dolly de Snowpride

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Snowmist's Hennessey

Best Of Opposite Sex
Snowmist's Vivacious

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Snowmist's Vivacious

Best Puppy In Breed
Ch Snowmist's Vendetta

Select Dog
Ch Snowmist's Vendetta


Winners Dog: (1-3-2-0)
Everest Of Siberian Country

Open Dog Class
1st Everest Of Siberian Country

4-6 Month Dog Class
1st Laskaroads Rafale Of Blueberry


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Snowmist's Vivacious

Reserve Winners Bitch
Snowmist's Willow

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Willow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Snowmist's Vivacious

Open Bitch Class
1st Trinacria's Maid Of Honor

4-6 Month Bitch Class
1st Trinacria's Blueberry Kiss





Group 4 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   19
Group 2nd    Northcote's Isn't That The Way   Lakeland Terrier   18
Group 3rd   
GCh Greentree Olympic Charm
  Soft-Coated Wheaten Terrier   17
Group 4th   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   14
BPIG   
Chess Risky Business
  Scottish Terrier   N/A
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Margeline Violette Sybil

Best Of Opposite Sex
Margeline Sire Balzac

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Margeline Violette Sybil


Winners Dog: (1-1-0-0)
Margeline Sire Balzac

Open Dog Class
1st Margeline Sire Balzac


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Margeline Violette Sybil

12-18 Month Bitch Class
1st Margeline Violette Sybil

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch L'End Show Must Be Winner



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Castle Guards Phoebe Sunshine



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Castle Guards Phoebe Sunshine

Open Bitch Class
1st Castle Guards Phoebe Sunshine

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Clanlilly's All Things Considered



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Clanlilly's All Things Considered

Reserve Winners Bitch
Graffiti Pret Pas Pret J'Y Vais

12-18 Month Bitch Class
1st Graffiti Pret Pas Pret J'Y Vais

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Graffiti Be Bop A Lula

Open Bitch Class
1st Clanlilly's All Things Considered

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northcote's Isn't That The Way


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northcote's Isn't That The Way

12-18 Month Dog Class
1st Northcote's Isn't That The Way


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Adrian's The One And Only Leopold Shawndee

Best Puppy In Breed
Adrian's The One And Only Leopold Shawndee


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Maiha It's Expensive To Be Mee

Best Puppy In Breed
Luckyhill Mazee



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Maiha It's Expensive To Be Mee

Reserve Winners Bitch
Maiha Outrageous

Junior Puppy Bitch Class
1st Luckyhill Mazee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maiha It's Expensive To Be Mee

Open Bitch Class
1st Maiha Outrageous

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chess Risky Business

Best Puppy In Breed
Chess Risky Business



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chess Risky Business

Senior Puppy Bitch Class
1st Chess Risky Business

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Greentree Olympic Charm

Best Of Opposite Sex
Boreal Notorious Hennessey X.O.

Best Puppy In Breed
Boreal Victory Goddess Nikko



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Boreal Notorious Hennessey X.O.

Reserve Winners Bitch
Boreal Victory Goddess Nikko

Junior Puppy Bitch Class
1st Boreal Victory Goddess Nikko

12-18 Month Bitch Class
1st Boreal Notorious Hennessey X.O.

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seawest Bit Of Biscotti



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seawest Bit Of Biscotti

12-18 Month Bitch Class
1st Seawest Bit Of Biscotti





Group 5 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   30
Group 2nd   
GCh Diventy's Fast And Furious
  Toy Manchester Terrier   29
Group 3rd   
Starpom Kvins
  Pomeranian   27
Group 4th   Ch Bugaboo Double Dutch   Pug   26
BPIG   Ch Bugaboo Double Dutch   Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Xoe's Legend Of Mor'du   Pug   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
Ch Karidana The One And Only Louis

Best Of Opposite Sex
Mabini The Last Song Ronnie Uniq

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Purple Rain De Cartledge

Best Puppy In Breed
Halcyonia Hemingway At Night

Select Dog
Ch Obi Wan Kenobi De La Geode

Select Bitch
Ch Havadream Fight The Moonlight


Winners Bitch: (2-4-2-1)
Mabini The Last Song Ronnie Uniq

Reserve Winners Bitch
Falconcrest Who's That Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Halcyonia Hemingway At Night

12-18 Month Bitch Class
1st Mabini The Last Song Ronnie Uniq

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Falconcrest Who's That Girl

Open Bitch Class
1st De Mabini Fleudelys Pr

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lutindor Ohla Labella



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lutindor Ohla Labella

Open Bitch Class
1st Lutindor Ohla Labella

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Cogie's One With The Force

Best Of Opposite Sex
Dulce's Rise Of The Phoenix

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Cogie's N Lutindor Ultimate Warrior

Best Puppy In Breed
Sins Shenzi Has The Last Laugh


Winners Dog: (1-2-1-0)
Cogie's N Lutindor Ultimate Warrior

Junior Puppy Dog Class
1st Cogie's N Lutindor Ultimate Warrior


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Dulce's Rise Of The Phoenix

Reserve Winners Bitch
Sins Shenzi Has The Last Laugh

Senior Puppy Bitch Class
1st Sins Shenzi Has The Last Laugh

Open Bitch Class
1st Dulce's Rise Of The Phoenix

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Cotondeneige Elsa d'Arendelle

Best Puppy In Breed
Cotondeneige Elsa d'Arendelle

Select Bitch
Ch Kyanite De Bijou De Coton



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cotondeneige Elsa d'Arendelle

Senior Puppy Bitch Class
1st Cotondeneige Elsa d'Arendelle

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Pocopayasos Dirty Gerty

Best Puppy In Breed
Pocopayasos Dirty Gerty


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Grandepatte VIP SpecialEdition


Winners Dog: (1-0-0-0)
Grandepatte VIP SpecialEdition

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Grandepatte VIP SpecialEdition


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Best Puppy In Breed
JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans



Winners Bitch: (0-1-0-0)
JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Junior Puppy Bitch Class
1st JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pinsha GoneWithTheWind Fabert



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pinsha GoneWithTheWind Fabert

Canadian Bred Bitch Class
1st Pinsha GoneWithTheWind Fabert

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Papirusse Abeille

Best Puppy In Breed
Papirusse Abeille



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Papirusse Abeille

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Papirusse Abeille

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lionking Blaze Of Glory



4-6 Month Bitch Class
1st Romiche I Have A Dream

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Starpom Kvins



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Starpom Kvins

Open Bitch Class
1st Starpom Kvins

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Bugaboo Double Dutch

Best Puppy In Breed
Bugaboo Double Dutch


4-6 Month Dog Class
1st Xoe's Lead Jammer


Winners Bitch: (0-4-0-0)
Bugaboo Double Dutch

Reserve Winners Bitch
Gryphon's True Daily Double

Senior Puppy Bitch Class
1st Bugaboo Double Dutch

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryphon's True Daily Double
2nd Drageltik Heroes Never Die

Open Bitch Class
1st Heroncrests It All Comes Around

4-6 Month Bitch Class
1st Xoe's Legend Of Mor'du

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Diventy's Fast And Furious

Select Bitch
Ch Szulik's Lovely Pasha Britany







Group 6 - Peter Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Goodspice Maclain Call Of The Wild Alpenspirit
  Tibetan Spaniel   48
Group 2nd   
GChEx Shenandal's My Kind Of Joy
  Dalmatian   47
Group 3rd   Ch Siosalach's Playing The Odds   Chinese Shar-Pei   37
Group 4th   
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie
  French Bulldog   35
BPIG    Masino's One Hot Cookie   French Bulldog   N/A
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bellissimo's Cashing In @ FourOaks



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jolibully Delenclos Walter

Best Puppy In Breed
Jolibully Delenclos Walter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jolibully Delenclos Walter

Senior Puppy Dog Class
1st Jolibully Delenclos Walter


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Siosalach's Playing The Odds

Select Bitch
GCh Carmichael's Cruisin On Home



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Lilo Of Three Rivers

Best Of Opposite Sex
Three Rivers Beast

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Lilo Of Three Rivers

Best Puppy In Breed
Lilo Of Three Rivers

Select Bitch
GCh Kelin's Lucky Lassie


Winners Dog: (1-1-0-1)
Three Rivers Beast

Open Dog Class
1st Three Rivers Beast


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Lilo Of Three Rivers

Senior Puppy Bitch Class
1st Lilo Of Three Rivers

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 9 pts (2-4-1-3)
GChEx Shenandal's My Kind Of Joy

Best Of Opposite Sex
GCh Shenandal's Take A Chance On Me

Best Of Winners: (2-4-1-3)
Prestige's Danger Mouse

Best Puppy In Breed
Southern Spots Rub Rub Rub

Select Bitch
Ch Whitecap Illy Expresso


Winners Dog: (2-4-1-3)
Element Green Arrow

Reserve Winners Dog
Southern Spots Shoot For The Stars

Junior Puppy Dog Class
1st Southern Spots Shoot For The Stars

Open Dog Class
1st Element Green Arrow


Winners Bitch: (2-4-1-3)
Prestige's Danger Mouse

Reserve Winners Bitch
Southern Spots Rub Rub Rub

Junior Puppy Bitch Class
1st Southern Spots Rub Rub Rub

12-18 Month Bitch Class
1st Dotson A Breeze Of Happiness

Open Bitch Class
1st Prestige's Danger Mouse
2nd Element Joie De Vivre

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie

Best Of Opposite Sex
Ch Abellio Ballet Romantique

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Masino's One Hot Cookie

Best Puppy In Breed
Masino's One Hot Cookie


Winners Dog: (1-3-1-1)
Masino's One Hot Cookie

Senior Puppy Dog Class
1st Masino's One Hot Cookie


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Karendon's Brise De Mer At Masino

Reserve Winners Bitch
Jantarniy Svet Yuzjeni

12-18 Month Bitch Class
1st Karendon's Brise De Mer At Masino

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karendon's A Whole Latte Love

Open Bitch Class
1st Jantarniy Svet Yuzjeni

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Megami Taika Of Ango Angari


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Franca's Axel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Franca's Axel

Open Dog Class
1st Franca's Axel


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Opus' Chi Mai

Best Of Opposite Sex
Ace Passion Sweet Lola

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Opus' Chi Mai

Best Puppy In Breed
Opus' Chi Mai


Winners Dog: (3-4-0-0)
Opus' Chi Mai

Reserve Winners Dog
Arioso Barokko Iz Voderviya

Junior Puppy Dog Class
1st Opus' Chi Mai

Open Dog Class
1st Arioso Barokko Iz Voderviya
2nd Rosemel's San Francisco Way At Attitude


Winners Bitch: (3-4-0-0)
Ace Passion Sweet Lola

Reserve Winners Bitch
Valmy's The Fantastique Silver Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Valmy's The Fantastique Silver Star

12-18 Month Bitch Class
1st Glow Eydis Stellar Dazzle

Open Bitch Class
1st Ace Passion Sweet Lola
2nd Ace Passion Kalua

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Ruth Bader De Nicheca

Best Of Opposite Sex
Legacy Of Tudorose There Ain't No Shortcuts

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Ruth Bader De Nicheca

Best Puppy In Breed
Greco De Nicheca


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Ruth Bader De Nicheca

Reserve Winners Bitch
Greco De Nicheca

Junior Puppy Bitch Class
1st Masha De Nicheca

Senior Puppy Bitch Class
1st Greco De Nicheca

12-18 Month Bitch Class
1st Ruth Bader De Nicheca

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Tsukime's A Star Is Born

Best Of Opposite Sex
Merlin D'Urajiro

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Tsukime's A Star Is Born

Best Puppy In Breed
Merlin D'Urajiro


Winners Dog: (1-5-0-0)
Merlin D'Urajiro

Junior Puppy Dog Class
1st Merlin D'Urajiro

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
MeTshag Wangmo Creme de la Creme

Best Puppy In Breed
MeTshag Wangmo Creme de la Creme



Winners Bitch: (0-3-0-0)
MeTshag Wangmo Creme de la Creme

Reserve Winners Bitch
Metshag Vanna White

Senior Puppy Bitch Class
1st MeTshag Wangmo Creme de la Creme

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Metshag Vanna White
2nd KhoQeemo Metog Tsering



Group 7 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   66
Group 2nd   
GCh Nishtha De La Vallee De Katahdin
  Beauceron   50
Group 3rd   
Ch Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   49
Group 4th   
GCh Galheights Eli Teemu Rudy
  Bouvier des Flandres   48
BPIG    Rite-of-Spring For Jolifilo Du Chemin Des Korrigans   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shalligy's Angelica Emma Swan   Shetland Sheepdog   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Hold My Beer



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 10 pts (2-5-3-1)
GCh Northside Presidential

Best Of Winners: (2-5-3-1)
Relic's Pure Perfection

Best Puppy In Breed
Kylone's Written In The Stars

Select Dog
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy


Winners Dog: (2-5-3-1)
Relic's Pure Perfection

Reserve Winners Dog
Kylone's Written In The Stars

Junior Puppy Dog Class
1st Kylone's Written In The Stars

Open Dog Class
1st Relic's Pure Perfection

4-6 Month Dog Class
1st Boomrang King In The North

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Dreamchaser La Vita A Bella

Select Bitch
GCh Dreamchaser Positively Pink



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Nishtha De La Vallee De Katahdin



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
Ch MNM's Double Take

Best Of Opposite Sex
Lemon V. Moned

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Lemon V. Moned

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Galheights Eli Teemu Rudy

Best Of Opposite Sex
GCh Galheights Easy Rey On Makalu



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Llewellyn Kairos de la Chaume du Bois Dieu

Best Of Opposite Sex
Ch Fameuse Finniloo Bella's Liberi



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Brookdale Over The Sea To Skye

Best Of Opposite Sex
Ch Dejade Soft Silver Dream

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Shadow Du Montolympe


Winners Dog: (2-2-1-1)
Shadow Du Montolympe

Reserve Winners Dog
Colleycoeur Gatsby Le Magnifique

Canadian Bred Dog Class
1st Colleycoeur Gatsby Le Magnifique

Open Dog Class
1st Shadow Du Montolympe

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Eden Frida



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Eden Frida

Reserve Winners Bitch
Taiaut Windancer Against The Wind

12-18 Month Bitch Class
1st Eden Frida

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Creekwood Taiaut Pop Star

Open Bitch Class
1st Taiaut Windancer Against The Wind

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vanlousvir Scarlet

Best Puppy In Breed
Vanlousvir Scarlet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vanlousvir Scarlet

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanlousvir Scarlet

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Alta Gerly Dream Of Cooper

Best Of Opposite Sex
Forestwood Confetti From The Clouds

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Alta Gerly Dream Of Cooper

Best Puppy In Breed
Milldamcreek Bringing Sexy Back


Winners Dog: (2-1-0-0)
Alta Gerly Dream Of Cooper

Reserve Winners Dog
Milldamcreek Bringing Sexy Back

Junior Puppy Dog Class
1st Milldamcreek Bringing Sexy Back

Open Dog Class
1st Alta Gerly Dream Of Cooper


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Forestwood Confetti From The Clouds

Junior Puppy Bitch Class
1st Forestwood Confetti From The Clouds

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bagatelle Set The Moon On Fire


4-6 Month Bitch Class
1st Chenard L'Unique Diva

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 15 pts (3-11-0-2)
Ch Laureate Diamond Is Forever

Best Of Winners: (3-11-0-2)
Shalligy's La Deesse Louna

Best Puppy In Breed
Laureate Lavania

Select Bitch
Ch Divine's Precious Gem

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kendall Wavelet


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kendall Wavelet

Open Dog Class
1st Kendall Wavelet


Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 8 pts (4-4-1-0)
Ch Triple H Mezzoo Knight Memories

Best Of Opposite Sex
Mezzoo You Are My Secret Lady

Best Of Winners: (4-4-1-0)
Mezzoo You Are My Secret Lady

Best Puppy In Breed
Rite-of-Spring For Jolifilo Du Chemin Des Korrigans


Winners Dog: (4-4-1-0)
Foxlore Oliver Twist

Reserve Winners Dog
Spock A Dream Is A Wish

Canadian Bred Dog Class
1st Corgitail's Pawfect Pint

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Spock A Dream Is A Wish

Open Dog Class
1st Foxlore Oliver Twist
2nd Corgitail's Duke Of Edinburgh

4-6 Month Dog Class
1st Dusousbois Unikk Anakin


Winners Bitch: (4-4-1-0)
Mezzoo You Are My Secret Lady

Reserve Winners Bitch
Rite-of-Spring For Jolifilo Du Chemin Des Korrigans

Senior Puppy Bitch Class
1st Rite-of-Spring For Jolifilo Du Chemin Des Korrigans

Canadian Bred Bitch Class
1st Mezzoo You Are My Secret Lady

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Spock La Mignonne Fille En Feu

Open Bitch Class
1st Carbo Stella Gemini

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By