Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga
Friday, May 19, 2023



Related Results

Conformation

Friday, May 19
Friday, May 19 (Ltd Show - Scenthounds)
Saturday, May 20
Saturday, May 20 (Ltd Show - Group 1)
Sunday, May 21
Sunday, May 21 (Ltd Show - Group 3)
Monday, May 22
Monday, May 22 (Ltd Show - Group 7)

Related Specialties

Queon Lure Coursing Association - Saturday, May 20 - Conformation



Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am Ch. / MBIS / MRBIS Can G.CHB Cammcastle's Ima Steinway
"Solo"
Breeder: Suzan Guynn, Cammcastle Rottweilers
Handler in Canada: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Joy Lynne Huntley
Chinese Shar-Pei  
GChS Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen
Points: 240 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Joy Lynne Huntley
Bearded Collie  
GChB Dreamchaser La Vita A Bella
Points: 199
Best Puppy In Show
Judge: Joy Lynne Huntley
French Bulldog  
Valpo Foxmoor Mink And Pearls
Best Baby Puppy In Show
Judge: Joy Lynne Huntley
Spaniel (English Springer)   Filicia Too Twist 'N Shout








Group 1 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   51
Group 2nd   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   47
Group 3rd   Ch Skeet De L'Amadis   Spaniel (French)   33
Group 4th   
Gilni's Melodie Du Bonheur
  Spaniel (American Cocker)   30
BPIG   
Gilni's Melodie Du Bonheur
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Filicia Too Twist 'N Shout   Spaniel (English Springer)   0
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Barbochos Mons

Best Of Opposite Sex
Ch Florence Du 31 A La Vieille Garde

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Patronum Finite Incantatem Moxie

Best Puppy In Breed
Treebeard's Tangled Up In Blue


Winners Dog: (2-3-1-1)
Treebeard's Tangled Up In Blue

Reserve Winners Dog
Bruno Du 31 A La Vieille Garde

Junior Puppy Dog Class
1st Treebeard's Tangled Up In Blue

12-18 Month Dog Class
1st Bruno Du 31 A La Vieille Garde


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Patronum Finite Incantatem Moxie

Reserve Winners Bitch
Treebeard's Tickled Pink

Junior Puppy Bitch Class
1st Treebeard's Tickled Pink
2nd Barbochos Zelda

Open Bitch Class
1st Patronum Finite Incantatem Moxie

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Whisperfield Absolut N Perrier



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Boreal Mister Hunter

Best Of Opposite Sex
Staghorn's Lynbrook Sage

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Boreal Mister Hunter

Best Puppy In Breed
Boreal Mister Hunter


Winners Dog: (2-1-0-0)
Boreal Mister Hunter

Reserve Winners Dog
Mooselake's Seal The Deal

Senior Puppy Dog Class
1st Boreal Mister Hunter

Open Dog Class
1st Mooselake's Seal The Deal


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Staghorn's Lynbrook Sage

12-18 Month Bitch Class
1st Staghorn's Lynbrook Sage

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Autumncolors New Day Has Come

Best Of Opposite Sex
Reidwood Walking On Sunshine

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Autumncolors New Day Has Come

Best Puppy In Breed
Autumncolors Black Is The New Gold


Winners Dog: (1-2-0-0)
Reidwood Walking On Sunshine

Junior Puppy Dog Class
1st Reidwood Walking On Sunshine


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Autumncolors New Day Has Come

Reserve Winners Bitch
Autumncolors Black Is The New Gold

Senior Puppy Bitch Class
1st Autumncolors Black Is The New Gold

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Autumncolors New Day Has Come

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Gilni's Melodie Du Bonheur

Best Puppy In Breed
Gilni's Melodie Du Bonheur

Select Bitch
Ch Gilni's Eva Killutat



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Gilni's Melodie Du Bonheur

Canadian Bred Bitch Class
1st Gilni's Melodie Du Bonheur

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChEx Especially Classic Couture

Best Of Opposite Sex
Silvershadow Catching Some Rays

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Silvershadow Catching Some Rays

Best Puppy In Breed
Silvershadow Catching Some Rays

Select Dog
Ch Hufy's He's The One


Winners Dog: (1-1-2-0)
Talk About Me Du Bois D'Achelles

Senior Puppy Dog Class
1st Talk About Me Du Bois D'Achelles


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Silvershadow Catching Some Rays

Junior Puppy Bitch Class
1st Silvershadow Catching Some Rays

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Ch Bryden N Springfire's Our Song

Best Of Opposite Sex
Seamist N Caryhill Duke Of The North River

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Seamist N Caryhill Duke Of The North River

Best Puppy In Breed
Caryhill Kirwin Bottoms Up


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Filicia Too N Springfire's Mia Amora

Reserve Winners Bitch
Caryhill Kirwin Bottoms Up

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caryhill Kirwin Bottoms Up

Open Bitch Class
1st Filicia Too N Springfire's Mia Amora

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Skeet De L'Amadis

Best Of Opposite Sex
GChB Leon De L'Amadis

Select Dog
GCh Antares Dit Helios des Deux Rives



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Skeet De L'Amadis

Open Bitch Class
1st Skeet De L'Amadis

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Akar Sweet Henri's Spirit

Best Of Opposite Sex
Ourdream's Whats Wrong Wth B'n Confident

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Akar Sweet Henri's Spirit

Best Puppy In Breed
Ourdream's Whats Wrong Wth B'n Confident

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sarga's Flamboyant Suzie-Q



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sarga's Flamboyant Suzie-Q

Reserve Winners Bitch
Sarga's Famous Jazmin

12-18 Month Bitch Class
1st Sarga's Flamboyant Suzie-Q
2nd Sarga's Famous Jazmin

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Seven Hills Timon

Best Puppy In Breed
Seven Hills Timon


Winners Dog: (1-0-0-0)
Seven Hills Timon

Senior Puppy Dog Class
1st Seven Hills Timon






Group 2 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   Ch Agha Djari's Ondaza Mijkelh   Afghan Hound   26
Group 2nd   
GChG Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   23
Group 3rd   
Ch Zoldmali Simba
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   20
Group 4th   
GChB Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   18
BPIG   
Ch Zoldmali Simba
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Liberty's Fancy By Design At Jetstream   Whippet   0
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Agha Djari's Ondaza Mijkelh

Best Of Opposite Sex
Deloubelle You Belong To My Heart

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Deloubelle Love Me Tender


Winners Dog: (1-1-1-0)
Deloubelle Love Me Tender

12-18 Month Dog Class
1st Deloubelle Love Me Tender


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Deloubelle You Belong To My Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Deloubelle You Belong To My Heart

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Heartbeat Orion's Belt At Moonrise


Winners Dog: (1-0-0-0)
Heartbeat Orion's Belt At Moonrise

12-18 Month Dog Class
1st Heartbeat Orion's Belt At Moonrise


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear

Best Of Opposite Sex
Vanlousvir's Ziva

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Vanlousvir's McGee

Best Puppy In Breed
Vanlousvir's McGee


Winners Dog: (1-1-1-0)
Vanlousvir's McGee

Junior Puppy Dog Class
1st Vanlousvir's McGee


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Vanlousvir's Ziva

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanlousvir's Ziva

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch TraJam Muckross Moment Like This



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Distingue Don't Stop Me Now



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Distingue Don't Stop Me Now

Reserve Winners Bitch
Chetcote's Little Princess

12-18 Month Bitch Class
1st Distingue Don't Stop Me Now

Canadian Bred Bitch Class
1st Chetcote's Little Princess

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Zoldmali Simba

Best Puppy In Breed
GCh Zoldmali Simba

Select Dog
GCh T-Rex Pageska De L'Abbaye Sainte Marie



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChG Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
Altadach Bush Morning Glory SL

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Altadach Bachelor's Button SL

Select Dog
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL


Winners Dog: (1-2-2-0)
Altadach Bachelor's Button SL

12-18 Month Dog Class
1st Altadach Bachelor's Button SL


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Altadach Bush Morning Glory SL

Reserve Winners Bitch
Altadach Bleeding Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Altadach Bush Morning Glory SL
2nd Altadach Bleeding Heart

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Whisper Hills Settostun At Bopar SW


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Caretta's In Love With Ivy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Caretta's In Love With Ivy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caretta's In Love With Ivy

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari

Select Dog
GCh Feinouk Storm Rider



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Vrymeer Sonata

Best Puppy In Breed
Jetstream Ooh La Latte


Winners Bitch: (0-3-0-1)
Jetstream Ooh La Latte

Reserve Winners Bitch
Jetstream Winter Breeze

Senior Puppy Bitch Class
1st Jetstream Ooh La Latte

Open Bitch Class
1st Jetstream Winter Breeze
2nd Foxpolis Jamaica





Group 3 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   35
Group 2nd   
GCh Daomori's King Of The West
  Akita   34
Group 3rd   
Supersammy's Doris
  Samoyed   33
Group 4th   
Ch Midnightsky's Cinder Danandre
  Doberman Pinscher   28
BPIG   
Supersammy's Doris
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Mallaig's Mystic Fire Storm
  Bullmastiff   0
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Daomori's King Of The West



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
GChB Ruling Waves At Tonomi Z Snieznej Doliny

Best Of Opposite Sex
Tonomi's Secret Agent Man

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Tonomi's Dancing On A Cloud

Best Puppy In Breed
Tonomi's Secret Agent Man

Select Bitch
GCh Bearhug's NorthernSong


Winners Dog: (1-3-0-2)
Tonomi's Secret Agent Man

Junior Puppy Dog Class
1st Tonomi's Secret Agent Man


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Tonomi's Dancing On A Cloud

Reserve Winners Bitch
Winterchill's Mystic Snowmoon

12-18 Month Bitch Class
1st Winterchill's Mystic Snowmoon
2nd Tonomi's Fresher Than Fresh

Open Bitch Class
1st Tonomi's Dancing On A Cloud

4-6 Month Bitch Class
1st Tonomi's Rolling In The Deep




4-6 Month Dog Class
1st Snowpaw's Noel Is Hygge


4-6 Month Bitch Class
1st Snowpaw's Zola's First Noel V Oleka

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Chucky Little Bambi

Best Of Opposite Sex
GCh Haltonhill's Storm Warning


Winners Dog: (1-0-1-1)
Haltonhill's Show Me The Money

12-18 Month Dog Class
1st Haltonhill's Show Me The Money


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mallaig's Moves Like Mick Jagger



4-6 Month Bitch Class
1st Mallaig's Mystic Fire Storm

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (2-0-0-3)
GCh Midnightsky's Cinder Danandre

Best Of Opposite Sex
Cybo Yvhann Marchello

Best Puppy In Breed
GCh Sagacious N Kalora's Foolish Games

Select Bitch
GCh Jolydobes Liberty Lily


Winners Dog: (2-0-0-3)
Cybo Yvhann Marchello

Reserve Winners Dog
Fabert S Bee My Valentine

12-18 Month Dog Class
1st Cybo Yvhann Marchello

Canadian Bred Dog Class
1st Fabert S Bee My Valentine


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Cilka's Milkway

Best Puppy In Breed
CrownDane Amethyste



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Cilka's Milkway

Reserve Winners Bitch
Chanoz N Ransom Luxury Design

Senior Puppy Bitch Class
1st CrownDane Amethyste
2nd Elena De Majal Oba

Canadian Bred Bitch Class
1st Cilka's Milkway

Open Bitch Class
1st Chanoz N Ransom Luxury Design

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ukulele Cavis Leonis

Best Of Opposite Sex
Faithful Amigo Kings Elizabeth

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ukulele Cavis Leonis

Best Puppy In Breed
Casino Royal Bory Cysterskie


Winners Dog: (2-1-0-0)
Ukulele Cavis Leonis

Reserve Winners Dog
Casino Royal Bory Cysterskie

Junior Puppy Dog Class
1st Casino Royal Bory Cysterskie

Open Dog Class
1st Ukulele Cavis Leonis


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Faithful Amigo Kings Elizabeth

Junior Puppy Bitch Class
1st Faithful Amigo Kings Elizabeth

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Arcadia N Lalande Sharp Dressed Man

Best Puppy In Breed
Arcadia N Lalande Sharp Dressed Man


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Penny Lanes Water Lily At Rarjo MacDuff


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway



4-6 Month Bitch Class
1st Konigliche Penny For Your Thoughts

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Supersammy's Doris

Best Of Opposite Sex
GCh Polarfleece's My Ferrari At Nikita

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Supersammy's Doris

Best Puppy In Breed
Supersammy's Doris

Select Bitch
Ch Supersammy's Hera


Winners Dog: (1-1-1-2)
Zvyozdnyi Mir Ontario Elegant

Open Dog Class
1st Zvyozdnyi Mir Ontario Elegant


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Supersammy's Doris

Junior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Doris

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Trinacria's Gold Medallion

Best Of Opposite Sex
Kannook Full Eclipse Born At Heska

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Trinacria's Gold Medallion

Best Puppy In Breed
Kannook Full Eclipse Born At Heska

Select Dog
GCh Laskaroad's Rafale Of Blueberry


Winners Dog: (1-2-1-0)
Trinacria's Gold Medallion

Open Dog Class
1st Trinacria's Gold Medallion


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Kannook Full Eclipse Born At Heska

Reserve Winners Bitch
Nanook's Footprints Lead To Kannook

Junior Puppy Bitch Class
1st Kannook Full Eclipse Born At Heska

12-18 Month Bitch Class
1st Nanook's Footprints Lead To Kannook





Group 4 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Keepsake's Fashion Icon
  Soft-Coated Wheaten Terrier   17
Group 2nd   
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment
  Fox Terrier (Wire)   13
Group 3rd   
Satie She Loves You Kana Haus
  Airedale Terrier   12
Group 4th   Ch Yvana La Fee Meduz   Schnauzer (Miniature)   11
BPIG   
Boreal Rickard's Red
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Boreal Go Your Own Way To Pointbreak
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Satie She Loves You Kana Haus

Best Puppy In Breed
Satie She Loves You Kana Haus



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Satie She Loves You Kana Haus

Senior Puppy Bitch Class
1st Satie She Loves You Kana Haus

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
GCh Ravencreek Aim For A Star

Best Of Opposite Sex
Ravencreek Maximus Odyssea

Best Puppy In Breed
Ravencreek Maximus Odyssea


Winners Dog: (3-0-0-1)
Ravencreek Maximus Odyssea

Reserve Winners Dog
Versaterre Owi Wan Kenobi

Junior Puppy Dog Class
1st Ravencreek Maximus Odyssea

12-18 Month Dog Class
1st Versaterre Owi Wan Kenobi

Open Dog Class
1st Fanfare Quite The Catch


Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rockledge Mr. Watson Of Griffintown


Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Venturi Snowvalley Alphonse

Best Of Opposite Sex
Ch Snowvalley D'Mon Geraldine


Winners Dog: (1-0-0-1)
Venturi Snowvalley Alphonse

Open Dog Class
1st Venturi Snowvalley Alphonse


Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Yvana La Fee Meduz

Best Puppy In Breed
Bandsman Chances R

Select Bitch
Ch Maiha Step Aside Boys



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Yvana La Fee Meduz

Reserve Winners Bitch
Bandsman Chances R

Senior Puppy Bitch Class
1st Bandsman Chances R

Open Bitch Class
1st Yvana La Fee Meduz

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tayann Chess Touch The Sky

Best Puppy In Breed
Tayann Chess Touch The Sky



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tayann Chess Touch The Sky

Senior Puppy Bitch Class
1st Tayann Chess Touch The Sky

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GChS Keepsake's Fashion Icon

Best Of Opposite Sex
Boreal Rickard's Red

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Boreal Rickard's Red

Best Puppy In Breed
Boreal Rickard's Red

Select Bitch
Ch Boreal Victory Goddess Nikko


Winners Dog: (1-1-0-2)
Boreal Rickard's Red

Senior Puppy Dog Class
1st Boreal Rickard's Red


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Forget-Hannah-Spell-Laroc

Open Bitch Class
1st Forget-Hannah-Spell-Laroc

4-6 Month Bitch Class
1st Boreal Go Your Own Way To Pointbreak

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Loving You Luciano

Best Puppy In Breed
Loving You Luciano


Winners Dog: (1-0-0-0)
Loving You Luciano

Senior Puppy Dog Class
1st Loving You Luciano






Group 5 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
GChB WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   33
Group 2nd   
Ch Mightymites Scooter
  Miniature Pinscher   28
Group 3rd   
Applegarden Creamy Hot Vanilla
  Chihuahua (Short Coat)   26
Group 4th   
Ch Great Scott's Strike It Rich At Babylove
  Biewer Terrier   24
BPIG   
Applegarden Creamy Hot Vanilla
  Chihuahua (Short Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Riverhaus Gold Sovereign   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Mabinie Precieuse Royal Lilibeth Uniq

Best Of Opposite Sex
To You Elensis-The Royal Choice

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Mabinie Precieuse Royal Lilibeth Uniq

Best Puppy In Breed
Mabinie Precieuse Royal Lilibeth Uniq


Winners Dog: (1-4-0-0)
To You Elensis-The Royal Choice

12-18 Month Dog Class
1st To You Elensis-The Royal Choice

4-6 Month Dog Class
1st Riverhaus Gold Sovereign

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Applegarden Creamy Hot Vanilla

Best Puppy In Breed
Applegarden Creamy Hot Vanilla


Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Harpersband Mind The Gap

Best Puppy In Breed
Navyn Ginlor Hocus Pocus



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Navyn Busy Bee

Reserve Winners Bitch
Navyn Ginlor Hocus Pocus

Junior Puppy Bitch Class
1st Navyn Ginlor Hocus Pocus

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Navyn Busy Bee

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
Ch That's Un Chica Caliente

Select Bitch
GCh That's One Sexy Redhead Eh


Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChB Grandepatte VIP SpecialEdition

Best Of Opposite Sex
Belina Jade De La Chevrotiere

Best Puppy In Breed
Belina Woz De La Chevrotiere

Select Bitch
GCh Happyhounds Hocus Pocus


4-6 Month Dog Class
1st Grandepatte Vanilla Ice


Winners Bitch: (0-3-1-1)
Belina Jade De La Chevrotiere

Reserve Winners Bitch
Belina Woz De La Chevrotiere

Senior Puppy Bitch Class
1st Belina Woz De La Chevrotiere

Canadian Bred Bitch Class
1st Rythm's Nightshade At Silverland

Open Bitch Class
1st Belina Jade De La Chevrotiere

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Best Of Opposite Sex
Luxury Beauty Grant La Perlerare

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Luxury Beauty Grant La Perlerare

Best Puppy In Breed
Luxury Beauty Grant La Perlerare


Winners Dog: (2-1-0-1)
Luxury Beauty Grant La Perlerare

Reserve Winners Dog
Laperlerare Diamond

Senior Puppy Dog Class
1st Luxury Beauty Grant La Perlerare

12-18 Month Dog Class
1st Laperlerare Diamond


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Arya De Silkylove

Junior Puppy Bitch Class
1st Arya De Silkylove

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Mightymites Scooter

Best Of Opposite Sex
Mightymites Precieuse Opale

Best Puppy In Breed
Mightymites Precieuse Opale



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mightymites Precieuse Opale

Senior Puppy Bitch Class
1st Mightymites Precieuse Opale

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Canadian Bred Bitch Class
1st Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Drageltik Heroes Never Die



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Drageltik Heroes Never Die

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drageltik Heroes Never Die

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Depasquiet Always On My Mind

Best Of Opposite Sex
Dazzlingshine Rendezvous

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Depasquiet Always On My Mind


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dazzlingshine Rendezvous

Open Dog Class
1st Dazzlingshine Rendezvous


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Depasquiet Always On My Mind

12-18 Month Bitch Class
1st Depasquiet Always On My Mind





Group 6 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen
  Chinese Shar-Pei   40
Group 2nd   
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   39
Group 3rd   
Nuuktok's The Spice Of Life
  American Eskimo Dog (Standard)   33
Group 4th   
Valpo Foxmoor Mink And Pearls
  French Bulldog   32
BPIG   
Valpo Foxmoor Mink And Pearls
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tayann Peachie Keen
  Boston Terrier   0
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nuuktok's The Spice Of Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nuuktok's The Spice Of Life

12-18 Month Bitch Class
1st Nuuktok's The Spice Of Life

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tayann Shake The Devil

Best Of Opposite Sex
Abacab's Dream A Little Dream

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tayann Shake The Devil

Best Puppy In Breed
Tayann Shake The Devil


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tayann Shake The Devil

Senior Puppy Dog Class
1st Tayann Shake The Devil


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Abacab's Dream A Little Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Abacab's Dream A Little Dream

4-6 Month Bitch Class
1st Tayann Peachie Keen

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Jolibully Delenclos Walter



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
GCh Shenandal's Optimism And Joy

Best Of Opposite Sex
DotsOn Feel The Twist

Best Puppy In Breed
Arcticridge A Serendipitous Surprise In Dots

Select Bitch
Ch DotsOn Taste The Rainbow


Winners Dog: (2-0-0-2)
DotsOn Feel The Twist

Reserve Winners Dog
Arcticridge A Serendipitous Surprise In Dots

Senior Puppy Dog Class
1st Arcticridge A Serendipitous Surprise In Dots

12-18 Month Dog Class
1st DotsOn Feel The Twist


Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Valpo Foxmoor Mink And Pearls

Best Of Opposite Sex
GChS Masino's One Hot Cookie

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Valpo Foxmoor Mink And Pearls

Best Puppy In Breed
Valpo Foxmoor Mink And Pearls

Select Bitch
GCh Bazingabulls That's My Spot


Winners Dog: (1-1-1-1)
Bazingabulls I'm Kind Of A Big Deal

Senior Puppy Dog Class
1st Bazingabulls I'm Kind Of A Big Deal


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Valpo Foxmoor Mink And Pearls

Junior Puppy Bitch Class
1st Valpo Foxmoor Mink And Pearls

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Okami Go Kitanoarashi



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Red Rendell Limoncello

Best Puppy In Breed
Inukshuk Mojave Desert Breeze


Winners Dog: (3-0-0-0)
Red Rendell Limoncello

Reserve Winners Dog
Zeus Ranastar Grand

Junior Puppy Dog Class
1st Inukshuk Mojave Desert Breeze

12-18 Month Dog Class
1st Red Rendell Limoncello

Open Dog Class
1st Zeus Ranastar Grand


4-6 Month Bitch Class
1st Inukshuk Om Namah Shivaya

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook

Best Of Opposite Sex
Brenda Sumbarsky Pramen

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Admiraal's Lively Up Yourself At Inukshuk

Best Puppy In Breed
Admiraal's Lively Up Yourself At Inukshuk

Select Dog
Ch Masada's Lord Banting Of Rock Island


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Brenda Sumbarsky Pramen

Reserve Winners Bitch
Admiraal's Fire Opal

Senior Puppy Bitch Class
1st Admiraal's Fire Opal
2nd Legend's Lady Haskell Of Rock Island

12-18 Month Bitch Class
1st Brenda Sumbarsky Pramen

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 8 pts (1-5-2-1)
Ch Logos II

Best Of Opposite Sex
Glow Carmina Bourana Little Doll

Best Of Winners: (1-5-2-1)
Glow Carmina Bourana Little Doll

Best Puppy In Breed
Ch Logos II

Select Dog
Ch Glow Cosmo Reaching For The Stars

Select Bitch
Ch Glow Snow White Princess

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Opus' All For Love

Best Of Opposite Sex
Theory Season's Diamond

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Opus' All For Love

Best Puppy In Breed
Theory Season's Diamond

Select Dog
Ch Lil Blue Not So Little Now


Winners Dog: (1-2-1-0)
Opus' All For Love

12-18 Month Dog Class
1st Opus' All For Love

4-6 Month Dog Class
1st Glicks Bellini Forever Young


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Theory Season's Diamond

Reserve Winners Bitch
Shuvaloff Pola Of Nicheka

Senior Puppy Bitch Class
1st Theory Season's Diamond

Open Bitch Class
1st Shuvaloff Pola Of Nicheka

4-6 Month Bitch Class
1st Valmy's Something To Believe In

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
GChS Satika N Sunojo's Something Special

Best Puppy In Breed
Lesand's Goddess Of Thunder




Group 7 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Dreamchaser La Vita A Bella
  Bearded Collie   32
Group 2nd   
GCh Runway Down To The River
  Australian Shepherd   31
Group 3rd   
Boyero Yours Forever Llama
  Bouvier des Flandres   23
Group 4th   
GChB Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
  Miniature American Shepherd   20
BPIG   
Boyero Yours Forever Llama
  Bouvier des Flandres   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 7 pts (1-4-3-0)
GChG Runway Down To The River

Best Of Opposite Sex
Lagenevoise Just Give Me A Reason

Best Of Winners: (1-4-3-0)
Lagenevoise Just Give Me A Reason

Best Puppy In Breed
Lagenevoise Just Give Me A Reason

Select Dog
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way


Winners Dog: (1-4-3-0)
Ace Le Magnifique

Senior Puppy Dog Class
1st Ace Le Magnifique


Winners Bitch: (1-4-3-0)
Lagenevoise Just Give Me A Reason

Reserve Winners Bitch
Cedarpaws Four Leaf Clover

Junior Puppy Bitch Class
1st Mast-R Sooner Or Later
2nd Silverstone Prayers N Promises

Senior Puppy Bitch Class
1st Lagenevoise Just Give Me A Reason

Open Bitch Class
1st Cedarpaws Four Leaf Clover

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Defacto Black Diamond Ruby



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Defacto Purple Cristal Nova

12-18 Month Bitch Class
1st Defacto Purple Cristal Nova

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Valter Sagesse du Wicca



4-6 Month Bitch Class
1st Lara De La Destinee

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
ShowTime Onyx Strong&Confident


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Boyero Yours Forever Llama

Best Of Opposite Sex
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma

Best Puppy In Breed
Boyero Yours Forever Llama



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Boyero Yours Forever Llama

Reserve Winners Bitch
Laroc Bulle Enchantee

Senior Puppy Bitch Class
1st Boyero Yours Forever Llama

12-18 Month Bitch Class
1st Laroc Bulle Enchantee

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Sylvan Argent Windsong Rocketman

Best Of Opposite Sex
Melodaly Mousseline

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sylvan Argent Windsong Starry Starry Night

Best Puppy In Breed
Sylvan Argent Windsong Starry Starry Night


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Melodaly Mousseline

Canadian Bred Bitch Class
1st Melodaly Mousseline

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Axel Vom Vama

Best Puppy In Breed
Axel Vom Vama


Winners Dog: (1-0-0-0)
Axel Vom Vama

Junior Puppy Dog Class
1st Axel Vom Vama


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire

Best Of Opposite Sex
Bagatelle Celeste Moon Diamond



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bagatelle Celeste Moon Diamond

Open Bitch Class
1st Bagatelle Celeste Moon Diamond

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Velvetfog Laureate Pumpkin Spice

Best Of Opposite Sex
Ch Melodaly Gamer

Best Puppy In Breed
Velvetfog Laureate Pumpkin Spice

Select Bitch
Ch Laureate Velvetfog Vienna



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Velvetfog Laureate Pumpkin Spice

Reserve Winners Bitch
Laureate Velvetfog Astrid

Senior Puppy Bitch Class
1st Velvetfog Laureate Pumpkin Spice

Open Bitch Class
1st Laureate Velvetfog Astrid

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Cadwyn Silver Dreams At Glenora

Best Of Opposite Sex
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Spock One And Only

Best Puppy In Breed
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet


Winners Dog: (1-2-1-1)
Spock One And Only

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Spock One And Only


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Glenora Light The Way

Reserve Winners Bitch
Wenlisa's Sunset N Kisses

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenora Light The Way

12-18 Month Bitch Class
1st Wenlisa's Sunset N Kisses

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By