BIS MBIS MRBIS GCHS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
Keeshond
(Click on breed to view standings)

Call Name: Indy - (Male)
Owner: Brenda Brookes and Susan Coulson
Breeder: Roseann Vorce and Brenda Brookes
Conformation Handler: Susan Coulson
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 31 32 30 37 42

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 2 24 30 10 9   1 0 0 0 1   2952
Win Record - 2022
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kresten Scheel 0
  Group 2nd   Kresten Scheel 34
Saturday Best Of Breed   Jeremy Browne 0
  Group 1st   Jeremy Browne 42
Friday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Group 1st   Peter Laventhall-Wolfish 39

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Michael Hill 32
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 2nd   Sandy Alexander 28
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 1st   Janet Lobb 27

Show Date
Club VI (Non Sporting) Ontario October 30 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Eugene Blake 0
  Group 1st   Eugene Blake 55

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 3rd   James Reynolds 53
Saturday Best In Show   Eugene Blake 456 *
  Best Of Breed   Gary Anderson 0
  Group 1st   Gary Anderson 60
Friday Best Of Breed   Robert Dawson 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 10, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jon Cole 0
Sunday Best Of Breed   Gerardo Paolucci 0
  Group 2nd   Gerardo Paolucci 30
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Mary White 33
Friday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
  Group 2nd   Roberto Velez-Pico 31

Show Date
United Kennel Club September 30 to October 02, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 3rd   Pamela Bruce 28
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 2nd   Barbara Heal 33
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 3rd   Stephen Dainard 19

Show Date
Miramichi Kennel Club September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 0
  Group 1st   Dana Garcia Tice 22
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Jussi Liimatainen 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 32
Friday Best Of Breed   Laurent Heinesche 0
  Group 2nd   Laurent Heinesche 23

Show Date
Fredericton Kennel Club September 21 to September 22, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Reserve Best In Show   Laurent Heinesche 118
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 1st   Richard Paquette 24
Wednesday Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Group 1st   Tony Vandendool 23

Show Date
Oromocto Kennel Club September 19 to September 20, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Group 1st   Wendy Anderson 19
Monday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Kathrine Grant 19

Show Date
Charlotte County Kennel Club September 16 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   David Kelland 121 *
  Best Of Breed   Diane Fast 0
  Group 1st   Diane Fast 19
Saturday Best In Show   Edna Gonzalez-Rubio 133 *
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 0
  Group 1st   Edna Gonzalez-Rubio 21
Friday Best Of Breed   Susan Norris-Jones 0
  Best Of Breed LTD Breed Show David Kelland 0
  Group 1st LTD Breed Show David Kelland 15
  Group 2nd   Susan Norris-Jones 16

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 01 to September 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brenton Wright 0
Saturday Best Of Breed   Diane Fast 0
Friday Best Of Breed   Charles Bett 0
Thursday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 2nd   Letitia Bett 30

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 2nd   David Swartwood 30
Sunday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
  Group 1st   David Miller 44
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 39
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 45

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wera Hubenthal 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Wera Hubenthal 14
Saturday Best Of Breed   John Hodgkinson 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   John Hodgkinson 25

Show Date
North Shore Dog Club August 05 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 1st   Shawn Nichols 10
Saturday Reserve Best In Show   Sandra Lex 82
  Group 1st   Sandra Lex 9
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
Friday Group 2nd   Cheryl Paterson 8
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0

Show Date
Kars Dog Club July 22 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Andrea Robins 0
  Group 2nd   Andrea Robins 9
Friday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0

Show Date
Ontario Breeders Association July 18 to July 21, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed LTD Breed Show Peter Scott 0
  Group 2nd LTD Breed Show Peter Scott 16
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Group 4th   Edgar Bajona 12
Wednesday Best Of Breed   Kenneth Chuah 0
Tuesday Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 0
Monday Best Of Breed   Yogesh Tuteja 0
  Group 2nd   Yogesh Tuteja 19

Show Date
Kars Dog Club July 14 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Colbourn 0
  Group 4th   Peter Martin 21
Saturday Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Group 2nd   Nikki Riggsbee 25
Friday Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 0
Thursday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 2nd   Kristen Francis 21

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 01 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 2nd   Sandy Gelinas 20
Saturday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 1st   Barbara Arndt 26
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 2nd   Joe Lobb 23

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 09 to June 12, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jean Delisle 0
  Group 1st   Bonnie Derry 43
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 39
Thursday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 3rd   Allan Brown 16
  Group 1st   Thora Brown 29

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Douglas Johnson 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Douglas Johnson 33
Sunday Best Of Breed   Paul Stanton 4 (1-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Carrie Paine 6 (3-3-1-0)
  Group 1st   Carrie Paine 54
Friday Best Of Breed   Timothy Catterson 5 (2-3-1-0)
  Group 4th   Timothy Catterson 38

Show Date
Societe Canine de Thetford May 28 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 2nd   Richard Paquette 25
  Group 2nd   Tempest Deptuch 22
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Douglas Anderson 0
  Group 2nd   Douglas Anderson 29
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 26

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 20 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 28
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 0
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 34
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 29

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 0
  Group 4th   Juan Miranda Saucedo 30
Saturday Group 4th   Raymond Yurick 35
  Best Of Breed   Raymond Yurick 0
Friday Group 3rd   Patrick Mudge 41
  Best Of Breed   Patrick Mudge 0

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 2nd   Elaine Whitney 36
Saturday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 1st   Robert Whitney 46
Friday Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Group 2nd   Wendy Anderson 49
Thursday Best Of Breed   Tony Vandendool 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Dana Garcia Tice N/A
Saturday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 2 (2-0-1-0)
  Group 3rd   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 41
Friday Best Of Breed   Peter Scott 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Peter Scott 30

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Group 2nd   Anna Hewson 30
Sunday Best Of Breed   Karen Day 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Karen Day 35
Saturday Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Stewart Dankner 33

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   James Reynolds 35
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 3rd   Darle Heck 33
Thursday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 3rd   Stephen Dainard 27

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 2 2 2 3 N/A
Group Ranking: 18 18 22 30 N/A
All Breed Ranking: 158 154 185 335 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 10 2 3 2   0 0 0 0 0   408
Win Record - 2021
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Cheryl Paterson 32
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Group 1st   Anik Primeau 46
  Best Of Breed   Anik Primeau 0
Friday Group 2nd   Janet Lobb 25
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Saturday Best Of Breed   Laurie Campbell 0
Friday Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Group 3rd   Wendy Anderson 44

Show Date
United Kennel Club October 15 to October 18, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 3rd   Barbara Heal 35
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 1st   Doug Gaudin 23
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 1st   Avery Gaudin 29
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 4th   Thora Brown 19
Friday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Show Date
The Olde York Kennel Club October 07 to October 07, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Judith Shurb 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Judith Shurb 26

Show Date
Miramichi Kennel Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anik Primeau 0
  Group 1st   Anik Primeau 19
Saturday Best Of Breed   Diane Fast 0
  Group 1st   Diane Fast 21
Friday Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Group 1st   Corinne Walker 17

Show Date
Fredericton Kennel Club September 22 to September 23, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 1st   Terry Carter 12
Wednesday Best Of Breed   Sandra Orford 0
  Winners Dog   Sandra Orford (1-0-0-0)
  1st Open Dog Class   Sandra Orford N/A
  Group 2nd   Sandra Orford 11

Show Date
Oromocto Kennel Club September 20 to September 21, 2021
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 1st   Kristen Francis 13
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Winners Dog   Kristen Francis (1-0-0-0)
  1st Open Dog Class   Kristen Francis N/A
Monday Group 1st   Sandra Anderson 17
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Winners Dog   Sandra Anderson (1-0-0-0)
  1st Open Dog Class   Sandra Anderson N/A

Show Date
Charlotte County Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Scott 0
  Winners Dog   Peter Scott (1-0-0-0)
  1st Open Dog Class   Peter Scott N/A
  Group 3rd   Peter Scott 19
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Winners Dog   Michelle Scott (1-0-0-0)
  1st Open Dog Class   Michelle Scott N/A
Friday Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Winners Dog   Wendy Anderson (1-0-0-0)
  1st Open Dog Class   Wendy Anderson N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Kristen Francis (1-0-1-0)
Saturday Winners Dog   Margaret Moran McQuinn (1-0-1-0)
Friday Winners Dog   Andrea Robins (1-0-1-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Peter Machen N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Pamela Bruce N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Show   Ian Rasmussen N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Alex Yu-Feng Zee N/A
  Best Baby Puppy In Group   Alex Yu-Feng Zee N/A
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Honey Glendinning N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Alex Yu-Feng Zee N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Ian Rasmussen N/A
  Best Baby Puppy In Group   Ian Rasmussen N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By