Association Canine Charlevoisienne
Sunday, May 7, 2023



Related Results

Conformation

Friday, May 05
Friday, May 05 (Ltd Show - Group 6)
Saturday, May 06
Saturday, May 06 (Ltd Show - Group 7)
Sunday, May 07
Sunday, May 07 (Ltd Show - Dachshunds)



Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am Ch. / MBIS / MRBIS Can G.CHB Cammcastle's Ima Steinway
"Solo"
Breeder: Suzan Guynn, Cammcastle Rottweilers
Handler in Canada: Linda Thompson


Best In Show
Judge: David Kelland
Old English Sheepdog  
GChS Bagatelle Set The Moon On Fire
Points: 259 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: David Kelland
Keeshond  
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
Points: 197
Best Puppy In Show
Judge: David Kelland
French Bulldog  
Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
Best Baby Puppy In Show
Judge: David Kelland
Miniature American Shepherd  
Loyaltypaw's Ocean Queen's Revenge








Group 1 - Penny Lewis Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   46
Group 2nd    DuValin Gigonne   Griffon (Wire-Haired Pointing)   35
Group 3rd   Ch Ildanoch's Party Rock Anthem   Spaniel (Irish Water)   34
Group 4th    Silvershadow Catching Some Rays   Spaniel (English Cocker)   32
BPIG    Silvershadow Catching Some Rays   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Authentique Hercule The Magnificent   Retriever (Labrador)   0
Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Frankia's Ruby

Best Puppy In Breed
Barbochos Zelda

Select Dog
GCh Barbochos Mons



Winners Bitch: (1-3-3-0)
Frankia's Ruby

Reserve Winners Bitch
Barbochos Zelda

Junior Puppy Bitch Class
1st Barbochos Zelda

Open Bitch Class
1st Frankia's Ruby
2nd Douxbarbu Gwendoline Shelby

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
DuValin Gigonne



Winners Bitch: (0-1-0-0)
DuValin Gigonne

Open Bitch Class
1st DuValin Gigonne

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 10 pts (2-4-3-2)
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight

Best Of Opposite Sex
Ch Sagagold Sydney Dancing Queen

Best Of Winners: (2-4-3-2)
De La Framboisiere Tessa

Best Puppy In Breed
De La Giraudais Ecaille d'Etoile Doree

Select Dog
GCh Nautilus Un Poco Loco Miguel

Select Bitch
Ch Sagagold Lilas's Breeze


Winners Dog: (2-4-3-2)
Majesty Authentique Magic Mike

Reserve Winners Dog
Beausoleil Lorek Byrmison

12-18 Month Dog Class
1st Majesty Authentique Magic Mike

Open Dog Class
1st Beausoleil Lorek Byrmison

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Labradale Rose Des Bois Fee Morgan

Select Bitch
Ch Chablais Rosa Rose


Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tuffntendr A Sketch Of A Little River

Best Puppy In Breed
GCh Tuffntendr A Sketch Of A Little River



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Gilni's Magie Du Temps

Best Puppy In Breed
Gilni's Magie Du Temps

Select Bitch
GChB Joie Du Cocker Desiree De Ma Vie



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Gilni's Magie Du Temps

Canadian Bred Bitch Class
1st Gilni's Magie Du Temps

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Newday Take The Opportunity



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Silvershadow Catching Some Rays

Best Of Opposite Sex
GChB Winfree It's A Bug's Life

Best Puppy In Breed
Silvershadow Catching Some Rays

Select Dog
Ch Beauty Of Independance I Will Be

Select Bitch
Ch Giroflee Vive Attraction



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Silvershadow Catching Some Rays

Reserve Winners Bitch
Nori Luciole Bleu De La Mer

Junior Puppy Bitch Class
1st Silvershadow Catching Some Rays

Open Bitch Class
1st Nori Luciole Bleu De La Mer

4-6 Month Bitch Class
1st Shine Bright Little Star

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Springdream's Daddy Girl

Best Of Opposite Sex
Descerisiers The King Of My Heart

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Springdream's Daddy Girl


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Springdream's Daddy Girl

Open Bitch Class
1st Springdream's Daddy Girl

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 7 pts (5-1-2-0)
GChB Leon De L'Amadis

Best Of Opposite Sex
Plume Prohunter Des Appalaches

Best Of Winners: (5-1-2-0)
Hardy Prohunter Des Appalaches

Best Puppy In Breed
Solo Earl Du Nordet

Select Dog
Ch Oliver Spark de l'Amadis


Winners Dog: (5-1-2-0)
Hardy Prohunter Des Appalaches

Reserve Winners Dog
Solo Earl Du Nordet

Junior Puppy Dog Class
1st Saphyr Decambresis

Senior Puppy Dog Class
1st Solo Earl Du Nordet

12-18 Month Dog Class
1st Hardy Prohunter Des Appalaches

Open Dog Class
1st High Spirit Dawson L'Amadis
2nd Newton Prohunter Des Appalaches


Winners Bitch: (5-1-2-0)
Plume Prohunter Des Appalaches

12-18 Month Bitch Class
1st Plume Prohunter Des Appalaches

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Ildanoch's Party Rock Anthem

Best Puppy In Breed
Realtas & Sycomore Lady Colette Of Evora


Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kihivas The Furiousncute Ramsey

Best Puppy In Breed
Kihivas The Furiousncute Ramsey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kihivas The Furiousncute Ramsey

Senior Puppy Bitch Class
1st Kihivas The Furiousncute Ramsey

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jewel's Midnight Blu







Group 2 - Penny Lewis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Telkel Karma Is A Bit Charmed SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   24
Group 2nd   
GCh Feinouk The Smiler
  Saluki   18
Group 3rd   
Ch TraJam Muckross Moment Like This
  Beagle   15
Group 4th   
Ch Joska Forgetmenot Take A Chance On Me
  Whippet   14
BPIG   Ch E R Dox With Bells And Whistles   Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stardust Ive Got A Crush On You SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   0
Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Deloubelle I'm Glad You're Mine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Deloubelle I'm Glad You're Mine

12-18 Month Bitch Class
1st Deloubelle I'm Glad You're Mine

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Heartbeat La Diva de l'Empire

Best Of Opposite Sex
Heartbeat Orion's Belt At Moonrise

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Heartbeat La Diva de l'Empire


Winners Dog: (1-1-0-0)
Heartbeat Orion's Belt At Moonrise

12-18 Month Dog Class
1st Heartbeat Orion's Belt At Moonrise


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Heartbeat La Diva de l'Empire

Open Bitch Class
1st Heartbeat La Diva de l'Empire

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch TraJam Muckross Moment Like This



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cocktail Arya N Carmin MW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cocktail Arya N Carmin MW

12-18 Month Bitch Class
1st Cocktail Arya N Carmin MW

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GChB Telkel Karma Is A Bit Charmed SL

Best Of Opposite Sex
GChB Aviance Luna Caprese An Army Of One L

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Telkel Hashtag I Like To Move It SL

Best Puppy In Breed
GCh E R Dox With Bells And Whistles


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Telkel Hashtag I Like To Move It SL

Reserve Winners Bitch
Telkel Look At Me Now SL

Canadian Bred Bitch Class
1st Telkel Look At Me Now SL

Open Bitch Class
1st Telkel Hashtag I Like To Move It SL

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Stonedach's Miracle Whip

Best Puppy In Breed
Stonedach Black Hole Sun



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Stonedach's Miracle Whip

Reserve Winners Bitch
Stonedach Black Hole Sun

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonedach Black Hole Sun

Open Bitch Class
1st Stonedach's Miracle Whip

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Freya Freydis Of Shannonbridge



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Freya Freydis Of Shannonbridge

12-18 Month Bitch Class
1st Freya Freydis Of Shannonbridge

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Voiture Noire Of Course



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChB Feinouk The Smiler

Select Dog
GCh Feinouk Storm Rider


4-6 Month Dog Class
1st Arabica Jamal


Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Joska Forgetmenot Take A Chance On Me







Group 3 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   32
Group 2nd   
GCh Daomori's King Of The West
  Akita   30
Group 3rd   
Ch Haltonhill's Storm Warning
  Boxer   28
Group 4th   
Ch Jolydobes Liberty Lily
  Doberman Pinscher   25
BPIG   
Pattedeau Call Of The Loon
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody
  Boxer   0
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Daomori's King Of The West

Best Puppy In Breed
Daomori's A New World Begins


Winners Dog: (1-0-1-0)
Daomori's A New World Begins

Junior Puppy Dog Class
1st Daomori's A New World Begins


Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ice Gangsta's Ball Of Fire For Chayo

Best Of Opposite Sex
Tonomi's Dancing On A Cloud

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ice Gangsta's Ball Of Fire For Chayo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tonomi's Dancing On A Cloud

Open Bitch Class
1st Tonomi's Dancing On A Cloud

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Dudswelriver Starlook It's Me



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Belnois Brewed Just Right

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Belnois Brewed Just Right

4-6 Month Bitch Class
1st Belnois What A Feeling

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Haltonhill's Storm Warning

Best Of Opposite Sex
GChB Chucky Little Bambi


Winners Dog: (1-0-1-1)
Haltonhill's Show Me The Money

12-18 Month Dog Class
1st Haltonhill's Show Me The Money

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Bravesouls Sir Davos Devoted Knight

Best Of Opposite Sex
GCh Deversailles Ray Of Light At Bullmax

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Bravesouls Sir Davos Devoted Knight


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Banbury & Backshift's Opale De Malabar

Reserve Winners Bitch
Stitch Du Temps Des Paluns

12-18 Month Bitch Class
1st Banbury & Backshift's Opale De Malabar

Open Bitch Class
1st Stitch Du Temps Des Paluns

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Jolydobes Liberty Lily



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Morningstar The Mystic Raven

Reserve Winners Bitch
Cedarbarks Dancing Mase

12-18 Month Bitch Class
1st Morningstar The Mystic Raven

Canadian Bred Bitch Class
1st Cedarbarks Dancing Mase

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChB Rockingdane's Seeing Is Believing

Best Of Opposite Sex
Honey The Great Of Persia

Best Puppy In Breed
CrownDane Dior

Select Dog
Ch KOC EB Borduas Some Guys Have All The Luck


Winners Dog: (1-0-2-1)
CrownDane Dior

Senior Puppy Dog Class
1st CrownDane Dior


Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Faithful Amigo Kings Elizabeth

Best Puppy In Breed
Faithful Amigo Kings Elizabeth


Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pattedeau Call Of The Loon

Best Puppy In Breed
Pattedeau Call Of The Loon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pattedeau Call Of The Loon

Senior Puppy Bitch Class
1st Pattedeau Call Of The Loon

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway

Best Of Opposite Sex
Von Stoisch's Little Piece Of My Heart


Judge: David Kelland

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
GCh Skilo Bear's Deluxe Bentley

Best Of Opposite Sex
Samspirit First Legacy Rose

Best Puppy In Breed
Samspirit First Legacy Rose

Select Dog
GCh Snowpride Nauvik



Winners Bitch: (0-4-2-0)
Samspirit First Legacy Rose

Reserve Winners Bitch
Snowlegend Glamorous Skyhlee

Junior Puppy Bitch Class
1st Samspirit First Legacy Rose
2nd Supersammy's Doris

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowlegend Josephine Is A Beauty

Open Bitch Class
1st Snowlegend Glamorous Skyhlee

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nanook's Footprints Lead To Kannook



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nanook's Footprints Lead To Kannook

12-18 Month Bitch Class
1st Nanook's Footprints Lead To Kannook





Group 4 - Penny Lewis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Adrian's The One And Only Leopold Shawndee
  Russell Terrier   14
Group 2nd    Clanlilly's Mood Indigo   Cairn Terrier   13
Group 3rd    Maciffen Seeking Mayhem at Misbehavin'   Fox Terrier (Wire)   10
Group 4th   
Debessiere Knight Of My Heart Of Deloka
  Schnauzer (Miniature)   9
BPIG    Clanlilly's Mood Indigo   Cairn Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Misbehavin' Skylark   Fox Terrier (Wire)   0
Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Maya Just Give Me A Reason

Best Puppy In Breed
Fairstone Margeline Maverick


Winners Dog: (2-0-0-0)
Maya Just Give Me A Reason

Reserve Winners Dog
Fairstone Margeline Maverick

Senior Puppy Dog Class
1st Fairstone Margeline Maverick

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Maya Just Give Me A Reason


Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Underhill The Joker And The Queen

Best Of Opposite Sex
Thistlebitt Valkyrie

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Underhill The Joker And The Queen

Best Puppy In Breed
Terriland Keep The Beat


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Thistlebitt Valkyrie

Reserve Winners Bitch
Terriland Keep The Beat

Senior Puppy Bitch Class
1st Terriland Keep The Beat

Open Bitch Class
1st Thistlebitt Valkyrie

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Clanlilly's Mood Indigo

Best Of Opposite Sex
Clanlilly's Holly Golightly

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Clanlilly's Mood Indigo

Best Puppy In Breed
Clanlilly's Mood Indigo


Winners Dog: (1-2-0-0)
Clanlilly's Mood Indigo

Junior Puppy Dog Class
1st Clanlilly's Mood Indigo


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Clanlilly's Holly Golightly

Reserve Winners Bitch
Graffiti Ready Or Not Here I Come

Senior Puppy Bitch Class
1st Graffiti Ready Or Not Here I Come

Open Bitch Class
1st Clanlilly's Holly Golightly

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maciffen Seeking Mayhem at Misbehavin'



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maciffen Seeking Mayhem at Misbehavin'

12-18 Month Bitch Class
1st Maciffen Seeking Mayhem at Misbehavin'

4-6 Month Bitch Class
1st Misbehavin' Skylark

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Adrian's The One And Only Leopold Shawndee



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Debessiere Knight Of My Heart Of Deloka

Best Of Opposite Sex
Debessiere Princess Lollipop

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Debessiere Knight Of My Heart Of Deloka

Best Puppy In Breed
Debessiere Knight Of My Heart Of Deloka

Select Bitch
Ch Maiha Step Aside Boys


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Debessiere Princess Lollipop

Reserve Winners Bitch
Deloka's Shania You've Got A Way

Senior Puppy Bitch Class
1st Debessiere Black Geisha

12-18 Month Bitch Class
1st Deloka's Shania You've Got A Way

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Debessiere Princess Lollipop

4-6 Month Bitch Class
1st Maiha Yas Queen





Group 5 - Bea Sawka Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Pegase du Domaine de Polana
  Coton De Tulear   42
Group 2nd   
Ch Great Scott's Strike It Rich At Babylove
  Biewer Terrier   38
Group 3rd    That's Amyla's On My Own   Havanese   35
Group 4th   
Ch JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans
  Maltese   26
BPIG   
Ch Great Scott's Strike It Rich At Babylove
  Biewer Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Havadream Finest Red   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Merania George Harrison

Best Of Opposite Sex
Havadream Courage Of Our Hearts

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Fields Edge Something To Talk About

Best Puppy In Breed
Merania Mariah Carey

Select Bitch
GCh Sigma Chi's Liberty Bell


Winners Dog: (1-3-1-1)
Fields Edge Something To Talk About

12-18 Month Dog Class
1st Fields Edge Something To Talk About

4-6 Month Dog Class
1st Havadream Finest Red


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Havadream Courage Of Our Hearts

Reserve Winners Bitch
Merania Mariah Carey

Junior Puppy Bitch Class
1st Merania Mariah Carey

Senior Puppy Bitch Class
1st Merania Beyonce Knowles

Open Bitch Class
1st Havadream Courage Of Our Hearts

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sin Who Will Resist This Gossip

Best Of Opposite Sex
Un Principe Tutto Mio

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sin Who Will Resist This Gossip

Best Puppy In Breed
Un Principe Tutto Mio


Winners Dog: (1-1-0-0)
Un Principe Tutto Mio

Senior Puppy Dog Class
1st Un Principe Tutto Mio


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sin Who Will Resist This Gossip

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sin Who Will Resist This Gossip

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Shelby Toxic Romance

Best Puppy In Breed
Lovering Burning Hopeful



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Shelby Toxic Romance

Reserve Winners Bitch
Lovering Burning Hopeful

Junior Puppy Bitch Class
1st Lovering Burning Hopeful

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sin's Zira's Glorious Return To Power

Open Bitch Class
1st Shelby Toxic Romance

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hot N Spicy Big Wow At First Sight Oxmo

Best Puppy In Breed
Hot N Spicy Big Wow At First Sight Oxmo





Winners Bitch: (0-1-2-1)
Tya Du Domaine De Polana

Open Bitch Class
1st Tya Du Domaine De Polana

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 8 pts (2-4-0-3)
That's Amyla's On My Own

Best Of Opposite Sex
P.S. I Love You Mano Gentis

Best Of Winners: (2-4-0-3)
P.S. I Love You Mano Gentis

Best Puppy In Breed
That's Amyla's On My Own

Select Bitch
GCh That's One Sexy Redhead Eh


Winners Dog: (2-4-0-3)
P.S. I Love You Mano Gentis

Reserve Winners Dog
Almendares Magic Diamond

Junior Puppy Dog Class
1st Almendares Magic Diamond

Senior Puppy Dog Class
1st P.S. I Love You Mano Gentis

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Grandepatte VIP SpecialEdition

Best Of Opposite Sex
Happyhounds Xena Warrior Princess

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Belina's Oscar Nomination

Best Puppy In Breed
Happyhounds Xena Warrior Princess


Winners Dog: (1-2-1-0)
Belina's Oscar Nomination

Junior Puppy Dog Class
1st Belina's Oscar Nomination

4-6 Month Dog Class
1st Grandepatte Vanilla Ice


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Happyhounds Xena Warrior Princess

Reserve Winners Bitch
Belina Mila De Lizie

Junior Puppy Bitch Class
1st Happyhounds Xena Warrior Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Belina Mila De Lizie

4-6 Month Bitch Class
1st Triskell June 2e

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans



Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Mightymites Scooter

Best Of Opposite Sex
Mightymites Precieuse Opale

Best Puppy In Breed
Mightymites Precieuse Opale



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mightymites Precieuse Opale

Senior Puppy Bitch Class
1st Mightymites Precieuse Opale

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Melpoms Shine Bright Like A Diamond

Best Of Opposite Sex
Firesprite Moonlight Music

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Melpoms Shine Bright Like A Diamond

Best Puppy In Breed
Melpoms Shine Bright Like A Diamond

Select Dog
GCh Giroflee Baba Au Rhum


Winners Dog: (1-1-1-0)
Firesprite Moonlight Music

Senior Puppy Dog Class
1st Firesprite Moonlight Music


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Melpoms Shine Bright Like A Diamond

Junior Puppy Bitch Class
1st Melpoms Shine Bright Like A Diamond

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Iren Victorius Hunter

Best Of Opposite Sex
Depasquiet Jungle Queen

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Iren Victorius Hunter

Best Puppy In Breed
Depasquiet Queenside Castling


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Depasquiet Jungle Queen

Reserve Winners Bitch
Depasquiet Queenside Castling

Junior Puppy Bitch Class
1st Depasquiet Queenside Castling

Open Bitch Class
1st Depasquiet Jungle Queen





Group 6 - Penny Lewis Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   34
Group 2nd   
GCh Satika N Sunojo's Something Special
  Shiba Inu   31
Group 3rd   
Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
  French Bulldog   25
Group 4th   
Ch Jolibully Delenclos Walter
  Bulldog   19
BPIG   
Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Delenclos Dealan de Tristan   Bulldog   0
Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dalnavert's Ice Berg


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dalnavert's Ice Berg

12-18 Month Dog Class
1st Dalnavert's Ice Berg


Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChS Jolibully Delenclos Walter

Best Of Opposite Sex
Jolibully Watch Me Rock The Roll

Select Dog
GCh Sir Georgio Of Windermere


4-6 Month Dog Class
1st Delenclos Dealan de Tristan


Winners Bitch: (0-3-2-0)
Jolibully Watch Me Rock The Roll

Reserve Winners Bitch
Lady Brianna Of Windemere

12-18 Month Bitch Class
1st Jolibully Watch Me Rock The Roll

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delenclos Bulldacious Philo-Sophie

Open Bitch Class
1st Lady Brianna Of Windemere

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cinderella Of Three Rivers

Best Puppy In Breed
Princess Raya Of Three Rivers



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cinderella Of Three Rivers

Reserve Winners Bitch
Princess Raya Of Three Rivers

Junior Puppy Bitch Class
1st Princess Raya Of Three Rivers

Open Bitch Class
1st Cinderella Of Three Rivers

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fortuna Elizabeth Queen Of Ace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fortuna Elizabeth Queen Of Ace

Senior Puppy Bitch Class
1st Fortuna Elizabeth Queen Of Ace

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear

Best Of Opposite Sex
GCh Bazingabulls That's My Spot

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear

Best Puppy In Breed
Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear

Select Dog
GChS Masino's One Hot Cookie

Select Bitch
GCh Karendon's Island Girl


Winners Dog: (2-1-1-2)
Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear

Reserve Winners Dog
LaChristina Axel Mon Valentin

12-18 Month Dog Class
1st LaChristina Axel Mon Valentin

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear

4-6 Month Dog Class
1st Masino's Romance Inattendue


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Karendon's Back And To The Future

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karendon's Back And To The Future

4-6 Month Bitch Class
1st Masino's Petite Demone!

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GChB Okami Go Kitanoarashi

Best Of Opposite Sex
Hasshu Arashi Go Tochiotomeso

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Hasshu Arashi Go Tochiotomeso

Best Puppy In Breed
Chi'ikigai Go Yuugensou

Select Bitch
Ch Taiga Sakuro Go Naoko No Senshi Yuugensou


Winners Dog: (1-1-0-2)
Hasshu Arashi Go Tochiotomeso

Open Dog Class
1st Hasshu Arashi Go Tochiotomeso


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Chi'ikigai Go Yuugensou

Junior Puppy Bitch Class
1st Chi'ikigai Go Yuugensou

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook

Best Of Opposite Sex
Brenda Sumbarsky Pramen

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Brenda Sumbarsky Pramen

Best Puppy In Breed
Brenda Sumbarsky Pramen


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Brenda Sumbarsky Pramen

Senior Puppy Bitch Class
1st Brenda Sumbarsky Pramen

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Goldbourne's Golden Phoenix

Best Puppy In Breed
Belmisa Moka The Happy Gentleman


Winners Dog: (2-0-0-0)
Goldbourne's Golden Phoenix

Reserve Winners Dog
Belmisa Moka The Happy Gentleman

Senior Puppy Dog Class
1st Belmisa Moka The Happy Gentleman

Open Dog Class
1st Goldbourne's Golden Phoenix


Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Boucledamour Jasmine Symbol Of Love

Best Of Opposite Sex
Opus' U've Got A Friend In Mee

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Boucledamour Jasmine Symbol Of Love

Best Puppy In Breed
Boucledamour Jasmine Symbol Of Love


Winners Dog: (1-1-0-0)
Boucledamour Jasmine Symbol Of Love

Senior Puppy Dog Class
1st Boucledamour Jasmine Symbol Of Love


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Opus' U've Got A Friend In Mee

Senior Puppy Bitch Class
1st Opus' U've Got A Friend In Mee

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Opus' All For Love

Best Of Opposite Sex
Theory Season's Diamond

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Opus' All For Love

Best Puppy In Breed
Theory Season's Diamond


Winners Dog: (1-2-0-0)
Opus' All For Love

12-18 Month Dog Class
1st Opus' All For Love


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Theory Season's Diamond

Reserve Winners Bitch
AMH's Dance To The Music

Senior Puppy Bitch Class
1st Theory Season's Diamond

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st AMH's Dance To The Music

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
GChS Satika N Sunojo's Something Special

Best Of Opposite Sex
Urajiro's Rafiki

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Urajiro's Rafiki

Best Puppy In Breed
Urajiro's Rafiki


Winners Dog: (3-2-0-1)
Urajiro's Rafiki

Reserve Winners Dog
Nikkou Of Fu Guo

Junior Puppy Dog Class
1st Urajiro's Rafiki
2nd Dark Knight Akakiyosou

Open Dog Class
1st Nikkou Of Fu Guo


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Urajiro's I'm Not Just A Princess To Nogitsune

Reserve Winners Bitch
Supersammy's Inu Kuromi

Junior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Inu Kuromi

Senior Puppy Bitch Class
1st Urajiro's I'm Not Just A Princess To Nogitsune



Group 7 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   61
Group 2nd   
Ch Northside Chill At Lagenevoise
  Australian Shepherd   55
Group 3rd   
De Berthy Ziva d'Agathe Delfis
  German Shepherd Dog   36
Group 4th    Dusousbois Princesse Leia   Welsh Corgi (Pembroke)   34
BPIG   
Lagenevoise Symbols Of Eternity
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Loyaltypaw's Ocean Queen's Revenge
  Miniature American Shepherd   0
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 18 pts (5-11-1-2)
GCh Northside Chill At Lagenevoise

Best Of Opposite Sex
Tadam Dribble And Smash

Best Of Winners: (5-11-1-2)
Tadam Dribble And Smash

Best Puppy In Breed
Lagenevoise Symbols Of Eternity

Select Dog
Goldcrest Polaris My Ideal

Select Bitch
Ch Morningdove Ninebark Trunorth


Winners Dog: (5-11-1-2)
Tadam Dribble And Smash

Reserve Winners Dog
Amalgam Radioactive Blue Element

Junior Puppy Dog Class
1st Ventura Who's Bodacious Lover Boy

Canadian Bred Dog Class
1st Tadam Dribble And Smash

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Boomrang King In The North

Open Dog Class
1st Amalgam Radioactive Blue Element
2nd Ventura Consent To The Power Red

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Defacto Black Diamond Ruby

Best Of Opposite Sex
Nota Bene Argente Du Mont Des Croisettes

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Nota Bene Argente Du Mont Des Croisettes


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Defacto Purple Cristal Nova

12-18 Month Bitch Class
1st Defacto Purple Cristal Nova

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Reyki Du Domaine De La Sure

Best Of Opposite Sex
Chancerys Deja Vu At LegendeNoire

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Conann d'Aquivelt

Best Puppy In Breed
Conann d'Aquivelt

Select Dog
Ch Hidalgo Shogun l'Astre de Feu


Winners Dog: (2-1-2-0)
Conann d'Aquivelt

Reserve Winners Dog
Moby Deabei

Senior Puppy Dog Class
1st Conann d'Aquivelt

Open Dog Class
1st Moby Deabei


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Chancerys Deja Vu At LegendeNoire

Senior Puppy Bitch Class
1st Chancerys Deja Vu At LegendeNoire

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Passionbc Running Time

Best Of Opposite Sex
Passionbc Show Your Team Pride

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Passionbc Show Your Team Pride


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bordernova Perfect Harley Quinnzel

Open Bitch Class
1st Bordernova Perfect Harley Quinnzel

4-6 Month Bitch Class
1st Kenoma's Oupsss Why Not

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lumarc Violet A Dream Come True

Best Puppy In Breed
Ch Lumarc Violet A Dream Come True



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
Ch Xena Mighty Princess du MontOlympe

Best Of Opposite Sex
Shadow Du Montolympe

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Shadow Du Montolympe

Best Puppy In Breed
Ch Xena Mighty Princess du MontOlympe

Select Bitch
Ch Trivia Du Montolympe


Winners Dog: (2-1-0-2)
Shadow Du Montolympe

Reserve Winners Dog
Melodaly Mousquetaire

Canadian Bred Dog Class
1st Melodaly Mousquetaire

Open Dog Class
1st Shadow Du Montolympe


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Dejade Evoli

Open Bitch Class
1st Dejade Evoli

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
De Berthy Ziva d'Agathe Delfis

Best Puppy In Breed
De Berthy Ziva d'Agathe Delfis



Winners Bitch: (0-2-0-0)
De Berthy Ziva d'Agathe Delfis

Reserve Winners Bitch
Fancyforest Speed Supra

Senior Puppy Bitch Class
1st De Berthy Ziva d'Agathe Delfis

Open Bitch Class
1st Fancyforest Speed Supra

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy



4-6 Month Bitch Class
1st Loyaltypaw's Ocean Queen's Revenge

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire

Best Of Opposite Sex
Welove The Last One Katou

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Welove The Last One Katou

Best Puppy In Breed
Welove The Last One Katou

Select Dog
Ch Chenard Debut De Temps Nouveau


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Welove The Last One Katou

Reserve Winners Bitch
Welove Schtroumpfette Zoe

Junior Puppy Bitch Class
1st Chenard Mademoiselle Lotus

Senior Puppy Bitch Class
1st Welove The Last One Katou

12-18 Month Bitch Class
1st Welove Schtroumpfette Zoe

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
Ch Laureate Velvetfog Vienna

Best Of Opposite Sex
GChB Reflet Time For Freestyle

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Sweetedel Watson

Best Puppy In Breed
Cathance Magikdream Expression


Winners Dog: (3-3-1-1)
Sweetedel Watson

Reserve Winners Dog
Cathance Magikdream Expression

Senior Puppy Dog Class
1st Cathance Magikdream Expression
2nd Divine Coming Full Circle

Open Dog Class
1st Sweetedel Watson


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Melodaly Damia Zora

Reserve Winners Bitch
Sweetedel Never Enough

Junior Puppy Bitch Class
1st Lynphil A Beautiful Lie

Canadian Bred Bitch Class
1st Melodaly Damia Zora

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sweetedel Never Enough

4-6 Month Bitch Class
1st Orcades Unstopable Aberdeen First
2nd Orcades Sorcha Perpetuel Presence Of Light

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
Ch Dusousbois Princesse Leia

Best Of Opposite Sex
GCh Joska Andrade Jus de Pomme

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Dusousbois Mon Cocktail De Lete

Best Puppy In Breed
Dusousbois Mon Cocktail De Lete

Select Bitch
GChB Spock La Mignonne Fille En Feu


Winners Dog: (2-4-1-2)
Mezzoo Secret Dream Freedom

Reserve Winners Dog
Joska Gin Tonic

Open Dog Class
1st Mezzoo Secret Dream Freedom
2nd Joska Gin Tonic


Winners Bitch: (2-4-1-2)
Dusousbois Mon Cocktail De Lete

Reserve Winners Bitch
Joska Kreme De Menthe

Senior Puppy Bitch Class
1st Dusousbois Mon Cocktail De Lete
2nd Joska Kreme De Menthe

12-18 Month Bitch Class
1st Hazel Ranch Juna

Open Bitch Class
1st Joska Godelia Mencia

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By