United Kennel Club
Friday, September 30, 2022



Related Results

Conformation

Friday, September 30
Friday, September 30 (Ltd Show - Group 1)
Saturday, October 01
Saturday, October 01 (Ltd Show - Nordic Breeds)
Sunday, October 02
Sunday, October 02 (Ltd Show - Group 7)

Related Specialties

All Hound Club of Quebec - Saturday, October 01 - Conformation



Results courtesy of:

-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am/Can Ch Cammcastle’s Ima Steinway
"Solo"
Breeder: Suzan Guynn, Cammcastle Rottweilers
Handler in Canada: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Ed Wild
Borzoi  
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 269 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ed Wild
Poodle (Standard)  
GChB Classique Ivy Lane Moonstruck
Points: 248
Best Puppy In Show
Judge: Ed Wild
Dachshund (Miniature Wire-Haired)   Cocktail Arya N Carmin MW
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ed Wild
Bouvier des Flandres  
Lumarc Violet A Dream Come True








Group 1 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   63
Group 2nd   
GChG Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   61
Group 3rd   
GCh DuValin California Dreams
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   60
Group 4th   
GCh Whisperfield Absolut N Perrier
  Pointer (German Short-Haired)   58
BPIG   
Ch Segre's Time Is Relative
  Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kihivas Colin How Far Can I Fly   Vizsla (Smooth-Haired)   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Florence Du 31 A La Vieille Garde

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Florence Du 31 A La Vieille Garde

Best Puppy In Breed
Florence Du 31 A La Vieille Garde


Winners Dog: (1-1-1-0)
Bruno Du 31 A La Vieille Garde

Senior Puppy Dog Class
1st Bruno Du 31 A La Vieille Garde


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Florence Du 31 A La Vieille Garde

Senior Puppy Bitch Class
1st Florence Du 31 A La Vieille Garde

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh DuValin California Dreams

Best Puppy In Breed
Pageska's Tiktok



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Pageska's Tiktok

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pageska's Tiktok

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Whisperfield Absolut N Perrier

Best Of Opposite Sex
Elsy De Dancas

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Evoslo De Dancas

Best Puppy In Breed
Evoslo De Dancas


Winners Dog: (1-2-1-0)
Evoslo De Dancas

Junior Puppy Dog Class
1st Evoslo De Dancas


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Elsy De Dancas

Reserve Winners Bitch
Chrishelle's A Girl Worth Fighting For

Junior Puppy Bitch Class
1st Elsy De Dancas
2nd Chrishelle's A Girl Worth Fighting For

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Rowansgaard Rustle Of Spring

Best Puppy In Breed
Dix Huit Carats Tout Simplement Kali


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 15 pts (3-6-6-1)
Sunkozi Let It Snow

Best Of Opposite Sex
Ch OTCh Gowrielea As Fur As We Can Go

Best Of Winners: (3-6-6-1)
Sunkozi Let It Snow

Best Puppy In Breed
Foxwoods Here Comes The Sun At Hufy

Select Dog
Ch Cedargrove's Pinot Noir

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChB Tchesinkut Link To Blackwoods

Best Of Opposite Sex
Blackwoods Sir Finnigan

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Mooselake's Impossible Dream


Winners Dog: (2-1-0-1)
Blackwoods Sir Finnigan

Reserve Winners Dog
Chablais Victor Lessard

Canadian Bred Dog Class
1st Blackwoods Sir Finnigan

Open Dog Class
1st Chablais Victor Lessard


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Mooselake's Impossible Dream

Open Bitch Class
1st Mooselake's Impossible Dream

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Roaneden's Shorelander

Select Dog
GChB Roaneden's Thunderstruck



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Autumncolors New Day Has Come

Best Of Opposite Sex
Plaisance Comte Olivier De Confettis

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Autumncolors New Day Has Come

Best Puppy In Breed
Confettis Tulipe d'Espoir


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Autumncolors New Day Has Come

Reserve Winners Bitch
Confettis Tulipe d'Espoir

Senior Puppy Bitch Class
1st Confettis Tulipe d'Espoir

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Autumncolors New Day Has Come

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
Ch Nikomidiya Oath Of Winning

Best Of Opposite Sex
Joie Du Cocker Desiree De Ma Vie

Best Puppy In Breed
Joie Du Cocker Desiree De Ma Vie

Select Dog
Ch Brimat's This First Star Is Mine

Select Bitch
Ch Gilni's Eva Killutat



Winners Bitch: (0-4-2-1)
Joie Du Cocker Desiree De Ma Vie

Reserve Winners Bitch
Legend The Fifth Element Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Brimat's Sweet And Spicy

12-18 Month Bitch Class
1st Legend The Fifth Element Star

Canadian Bred Bitch Class
1st Joie Du Cocker Desiree De Ma Vie

Open Bitch Class
1st Brimat's Never Without My Chocolate Baby

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Newday Take The Opportunity



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChB Nonnies Atomic Number Six

Best Of Opposite Sex
Ch Giroflee Etoile Filante

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Danby Pond Whitfield Goodfella

Select Dog
Ch Winfree It's A Bug's Life


Winners Dog: (1-2-2-1)
Danby Pond Whitfield Goodfella

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Danby Pond Whitfield Goodfella

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Segre's Time Is Relative

Best Of Opposite Sex
Springdream's Bluetooth Connect

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Springdream's Bluetooth Connect

Best Puppy In Breed
Ch Segre's Time Is Relative


Winners Dog: (1-2-0-1)
Springdream's Bluetooth Connect

Senior Puppy Dog Class
1st Springdream's Bluetooth Connect


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Springdream's Chocolat Cake

Reserve Winners Bitch
Bryden's Sense And Sensibility

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Springdream's Chocolat Cake

Open Bitch Class
1st Bryden's Sense And Sensibility

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Leon De L'Amadis

Best Of Opposite Sex
Toundra De L'Amadis

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Vasco De Gama d'Arthemis

Select Dog
Ch Antares Dit Helios des Deux Rives


Winners Dog: (1-1-2-0)
Vasco De Gama d'Arthemis

Open Dog Class
1st Vasco De Gama d'Arthemis


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Toundra De L'Amadis

12-18 Month Bitch Class
1st Toundra De L'Amadis

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bajolo Northern Stella

Best Of Opposite Sex
Paradox Long Time Running (usa)

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bajolo Northern Stella


Winners Dog: (2-1-0-0)
Paradox Long Time Running (usa)

Reserve Winners Dog
Kihivas Majic Of Ozz

12-18 Month Dog Class
1st Kihivas Majic Of Ozz

Open Dog Class
1st Paradox Long Time Running (usa)

4-6 Month Dog Class
1st Kihivas Colin How Far Can I Fly


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bajolo Northern Stella

Open Bitch Class
1st Bajolo Northern Stella

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jewel's Midnight Blu







Group 2 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   20
Group 2nd   Ch Graedon N Mibre's Dirty Martini   Basenji   19
Group 3rd   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   18
Group 4th   
GCh Kalkinny Glamour Of Laislinn
  Irish Wolfhound   17
BPIG    Cocktail Arya N Carmin MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Pageska's Zoldmali Simba
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Deloubelle Viva Las Vegas At First Klas

Best Puppy In Breed
Deloubelle Viva Las Vegas At First Klas


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Graedon N Mibre's Dirty Martini



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Saranans Crown Royal



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Saranans Crown Royal

Open Bitch Class
1st Saranans Crown Royal

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Starling's Lady In Red

Best Puppy In Breed
Starling's Lady In Red



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Starling's Lady In Red

Senior Puppy Bitch Class
1st Starling's Lady In Red

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cocktail Arya N Carmin MW

Best Puppy In Breed
Cocktail Arya N Carmin MW


4-6 Month Dog Class
1st Pageska's Zoldmali Simba


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cocktail Arya N Carmin MW

Junior Puppy Bitch Class
1st Cocktail Arya N Carmin MW

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChB Granvalero's Rising Sun SL

Best Of Opposite Sex
GChS Altadach Aston Martin SL

Best Puppy In Breed
Ch Telkel Must Be A Magician SL

Select Dog
Ch Telkel Must Be A Magician SL

Select Bitch
GCh Telkel We Know Where You Live



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kalkinny Glamour Of Laislinn



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Nirokii's Peaceful Tribe

Best Of Opposite Sex
Nirokii's Decoded

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Nirokii's Peaceful Tribe

Select Bitch
Ch Nirokii's Code Black


Winners Dog: (1-1-0-1)
Nirokii's Decoded

Open Dog Class
1st Nirokii's Decoded


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Nirokii's Peaceful Tribe

Open Bitch Class
1st Nirokii's Peaceful Tribe

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch Feinouk Storm Rider

Select Dog
GChB Sirhan Madiidu Al Basari



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Freckashpeng Time Waits For No One

Best Puppy In Breed
Freckashpeng Monet's Water Lilies



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Clandara's Just Like Fire

Reserve Winners Bitch
Freckashpeng Monet's Water Lilies

Canadian Bred Bitch Class
1st Clandara's Just Like Fire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Freckashpeng Monet's Water Lilies





Group 3 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Marqways Born Into Royalty
  Akita   51
Group 2nd   
GCh Vanderbilt's Talk About Luck
  Samoyed   48
Group 3rd   
Ch Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   43
Group 4th   
GChB Fado's Estrelaleal Rei
  Portuguese Water Dog   42
BPIG   
Ch Nikita Miss Personnalite
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Haltonhill's Show Me The Money   Boxer   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChS Marqways Born Into Royalty

Best Puppy In Breed
Ruthdales First Klas Cent Gladiatore


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
GCh Soul Of Angels Camry

Best Of Opposite Sex
Tonomi's Try A Lil Tenderness

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Tonomi's Try A Lil Tenderness

Best Puppy In Breed
Winterchill's Mystic Snowmoon

Select Bitch
Ch Ruling Waves At Tonomi Z Snieznej Doliny


Winners Dog: (1-2-0-3)
Tonomi's Try A Lil Tenderness

Open Dog Class
1st Tonomi's Try A Lil Tenderness


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Bearhug N Northernsong's Moonlight Sonata

Reserve Winners Bitch
Winterchill's Mystic Snowmoon

Junior Puppy Bitch Class
1st Winterchill's Mystic Snowmoon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bearhug N Northernsong's Moonlight Sonata

4-6 Month Bitch Class
1st Northernsong's Written In The Stars

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Turiya's Sultry Amalaya

Best Of Opposite Sex
GCh Du Kalinour Jackson



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Turiya's Sultry Amalaya

Open Bitch Class
1st Turiya's Sultry Amalaya

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tayniy Sovetnik Iz Teremka



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Chucky Little Bambi

Best Of Opposite Sex
Ch Haltonhill's Storm Warning

Best Puppy In Breed
Ch Haltonhill's Storm Warning


4-6 Month Dog Class
1st Haltonhill's Show Me The Money


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch EGGO Brusati's Love

Best Of Opposite Sex
Knatchbull's Lola Du Village Valois


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 5 pts (0-1-1-4)
Ch Angeldream Falling In Love

Best Of Opposite Sex
GChB Liberator's Eros

Best Puppy In Breed
Ch Jolydobes Liberty Lily

Select Bitch
Ch Accatabriga Helena



Winners Bitch: (0-1-1-4)
Cambria's Sophisticate

Open Bitch Class
1st Cambria's Sophisticate

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Danaro Live Your Life Vee



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Cilka's Milkway

Reserve Winners Bitch
Chanoz N Ransom Luxury Design

12-18 Month Bitch Class
1st Safrandane Sorry Not Sorry

Canadian Bred Bitch Class
1st Cilka's Milkway

Open Bitch Class
1st Chanoz N Ransom Luxury Design

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GChS Fado's Estrelaleal Rei

Best Of Opposite Sex
Ch Acostar's Flaming Doctor Pepper

Best Puppy In Breed
Ch Acostar's Flaming Doctor Pepper

Select Bitch
Ch Amiavie Maya Orca du Lac Beau



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Morfrends Faial De Inga

Reserve Winners Bitch
Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau

Junior Puppy Bitch Class
1st Morfrends Faial De Inga

Senior Puppy Bitch Class
1st Penny Lanes Water Lily At Rarjo Macduff

Open Bitch Class
1st Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cammcastle's Ima Steinway



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChS Vanderbilt's Talk About Luck

Best Of Opposite Sex
Ch Nikita Adam Scott

Best Puppy In Breed
Ch Nikita Miss Personnalite

Select Bitch
Ch Nikita Miss Personnalite



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Nikita Perle Rose

Reserve Winners Bitch
Fire On Fire Savage Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Nikita Perle Rose

Open Bitch Class
1st Fire On Fire Savage Love

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Aspen Leaf's Sako Selectiondor

Best Of Opposite Sex
Selectiondor Jolene Blackstar

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Aspen Leaf's Sako Selectiondor


Winners Dog: (1-1-0-0)
Aspen Leaf's Sako Selectiondor

Junior Puppy Dog Class
1st Aspen Leaf's Sako Selectiondor


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Selectiondor Jolene Blackstar

Open Bitch Class
1st Selectiondor Jolene Blackstar

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 9 pts (5-5-0-0)
Laskaroads Rafale Of Blueberry

Best Of Opposite Sex
Astablak's Leia

Best Of Winners: (5-5-0-0)
Laskaroads Rafale Of Blueberry

Best Puppy In Breed
Cinnar Warrior (Spirit)


Winners Dog: (5-5-0-0)
Laskaroads Rafale Of Blueberry

Reserve Winners Dog
Cinnar Warrior (Spirit)

Junior Puppy Dog Class
1st Nanook's Want To Play With Fire At Kannook

Senior Puppy Dog Class
1st Cinnar Warrior (Spirit)

12-18 Month Dog Class
1st Astablak's Griffin At Trailroc

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Laskaroads Rafale Of Blueberry

Open Dog Class
1st Raise To The Sound Wolves Dream Of Ice


Winners Bitch: (5-5-0-0)
Astablak's Leia

Reserve Winners Bitch
Laskaroad's Madrid Foret Boreale

Senior Puppy Bitch Class
1st Condesa Flandopromise

12-18 Month Bitch Class
1st Astablak's Leia

Open Bitch Class
1st Laskaroad's Madrid Foret Boreale
2nd Trailroc Starfall
3rd Lady's Loukko Ever-wisky

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sur Mesure De La Plume Artik


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sur Mesure De La Plume Artik

12-18 Month Dog Class
1st Sur Mesure De La Plume Artik






Group 4 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   Ch Northcote Child's Play   Lakeland Terrier   10
Group 2nd   
Ch High Pointe Worth The Wait
  Russell Terrier   9
Group 3rd    Leman Ulysse   West Highland White Terrier   8
Group 4th    Inglewood's Rowan In The Deep   Norfolk Terrier   6
BPIG    Leman Ulysse   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Clanlilly's Some Kind Of Wonderful   Cairn Terrier   0
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kana Haus Rocket Man

Best Of Opposite Sex
Kana Haus The Queen's Gambit

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kana Haus Rocket Man


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kana Haus Rocket Man

Open Dog Class
1st Kana Haus Rocket Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kana Haus The Queen's Gambit

Open Bitch Class
1st Kana Haus The Queen's Gambit

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ravencreek Aim For A Star

Best Puppy In Breed
Ch Ravencreek Aim For A Star







4-6 Month Bitch Class
1st Clanlilly's Some Kind Of Wonderful

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Northcote Child's Play



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Inglewood's Rowan In The Deep

Best Puppy In Breed
Inglewood's Rowan In The Deep


Winners Dog: (1-0-0-0)
Inglewood's Rowan In The Deep

Senior Puppy Dog Class
1st Inglewood's Rowan In The Deep


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Snowvalley D'Mon Style



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Snowvalley D'Mon Style

Reserve Winners Bitch
Snowvalley D'mon Geraldine

Open Bitch Class
1st Snowvalley D'Mon Style
2nd Snowvalley D'mon Geraldine

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
High Pointe Worth The Wait



Winners Bitch: (0-1-0-0)
High Pointe Worth The Wait

Open Bitch Class
1st High Pointe Worth The Wait

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Leman Ulysse

Best Of Opposite Sex
Leman Delfie

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Leman Ulysse

Best Puppy In Breed
Leman Ulysse


Winners Dog: (1-1-0-0)
Leman Ulysse

Senior Puppy Dog Class
1st Leman Ulysse


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Leman Delfie

Open Bitch Class
1st Leman Delfie





Group 5 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   35
Group 2nd   
GChG Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   34
Group 3rd   
GCh Lutindor Ohla Labella
  Chihuahua (Long Coat)   33
Group 4th    Toscane Thalie Hop La Vie   Italian Greyhound   32
BPIG    Toscane Thalie Hop La Vie   Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Saphir de Bijoux de Coton   Coton De Tulear   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
GChB Shirmont Custom Built

Best Of Opposite Sex
Falconcrest Flamenco Windancer

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Falconcrest Flamenco Windancer

Best Puppy In Breed
Falconcrest Flamenco Windancer

Select Bitch
Ch FleurDelys Absence Makes The Heart Grow Fonder


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Falconcrest Flamenco Windancer

Reserve Winners Bitch
Mabini Fay The Purple Girl Uniq

Senior Puppy Bitch Class
1st Falconcrest Flamenco Windancer
2nd Mabini Fay The Purple Girl Uniq

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mabinie Lady Pénélope UniQ

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Lutindor Ohla Labella



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Taja Spirit Of Dragon Soul-Long



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Taja Spirit Of Dragon Soul-Long

Canadian Bred Bitch Class
1st Taja Spirit Of Dragon Soul-Long

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Flamencoton Kit Kat

Best Of Opposite Sex
Domaine De Polana Lapis Lazuli

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Flamencoton Kit Kat


Winners Dog: (1-1-0-0)
Flamencoton Kit Kat

Open Dog Class
1st Flamencoton Kit Kat


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Domaine De Polana Lapis Lazuli

12-18 Month Bitch Class
1st Domaine De Polana Lapis Lazuli

4-6 Month Bitch Class
1st Saphir de Bijoux de Coton

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fleurdelys Mists Of Avallon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Fleurdelys Mists Of Avallon

Reserve Winners Bitch
Fleurdelys Pandora's Box

Canadian Bred Bitch Class
1st Fleurdelys Pandora's Box

Open Bitch Class
1st Fleurdelys Mists Of Avallon

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pax Mundi N Tickitbou Allblack



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
GCh Weylinmarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
GCh Weylinmarsh's Thyme After Time

Select Bitch
Ch Amyla's Zalae Pretty In Pink



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Domlina's Free Spirit Frida

Junior Puppy Bitch Class
1st Domlina's Free Spirit Frida

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
Toscane Thalie Hop La Vie

Best Of Opposite Sex
GCh Grandepatte VIP SpecialEdition

Best Puppy In Breed
Toscane Thalie Hop La Vie

Select Dog
GChB Grandepatte Midnight Blue



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Toscane Thalie Hop La Vie

Reserve Winners Bitch
Happyhounds Guerrita

Junior Puppy Bitch Class
1st Toscane Thalie Hop La Vie

12-18 Month Bitch Class
1st Happyhounds Guerrita
2nd Toscane Mademoiselle Patata

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
La Perle Rare Princesse

Best Puppy In Breed
La Perle Rare Princesse



Winners Bitch: (0-3-0-0)
La Perle Rare Princesse

Reserve Winners Bitch
Mademoiselle Jade De La Perle Rare

Junior Puppy Bitch Class
1st La Perle Rare Princesse
2nd Mademoiselle Jade De La Perle Rare

12-18 Month Bitch Class
1st Donna Angela Rose

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mightymites Scooter

Best Puppy In Breed
Ch Mightymites Scooter



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lionking Blaze Of Glory



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Lion Dor Poms Dolce Diamante

Best Of Opposite Sex
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Tanver's Step Foward


Winners Dog: (1-1-1-0)
Tanver's Step Foward

Open Dog Class
1st Tanver's Step Foward


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Canadian Bred Bitch Class
1st Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Annevan Grizabella Of Lore

Best Of Opposite Sex
Lamplighter Bendill Bob Tail-Not

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Annevan Grizabella Of Lore


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Annevan Grizabella Of Lore

Canadian Bred Bitch Class
1st Annevan Grizabella Of Lore

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut







Group 6 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   37
Group 2nd   
GChEx Shenandal's My Kind Of Joy
  Dalmatian   27
Group 3rd   
GChB Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   19
Group 4th   
Ch Belletruffe N Loredo's Purple Beauty
  Boston Terrier   18
BPIG   
Ch Belletruffe N Loredo's Purple Beauty
  Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Shenandal's Optimism And Joy
  Dalmatian   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Belletruffe N Loredo's Purple Beauty

Best Puppy In Breed
Ch Belletruffe N Loredo's Purple Beauty



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jolibully Delenclos Walter



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Siosalach's Slayer Of Monsters



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 7 pts (2-1-1-4)
GChEx Shenandal's My Kind Of Joy

Best Of Opposite Sex
GCh Southern Spots Shoot For The Stars

Best Of Winners: (2-1-1-4)
SpecialD Chlorophyll Breakdown

Best Puppy In Breed
GCh Alofa's Queen Of Hearts At Harbrook

Select Bitch
GCh Alofa's Queen Of Hearts At Harbrook


Winners Dog: (2-1-1-4)
SpecialD Chlorophyll Breakdown

Reserve Winners Dog
DotsOn Feel The Twist

Junior Puppy Dog Class
1st DotsOn Feel The Twist

Open Dog Class
1st SpecialD Chlorophyll Breakdown


Winners Bitch: (2-1-1-4)
DotsOn Ginevra Molly

Open Bitch Class
1st DotsOn Ginevra Molly

4-6 Month Bitch Class
1st Shenandal's Optimism And Joy

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
DiOro Fabuleux Tresor



Winners Bitch: (0-1-0-0)
DiOro Fabuleux Tresor

Open Bitch Class
1st DiOro Fabuleux Tresor

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Okami Go Kitanoarashi



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook



4-6 Month Bitch Class
1st Brenda Sumbarsky Pramen

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 7 pts (0-5-2-1)
Acepassion Little Madona

Best Of Opposite Sex
Ch Glow Candy Sweet Porto

Best Puppy In Breed
Acepassion Little Madona

Select Dog
Ch Glow Cosmo Reaching For The Stars

Select Bitch
GCh Idris Signet Shining One

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 9 pts (3-2-2-3)
GChG Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
Ch Valmy's Staying Alive Sadie

Best Of Winners: (3-2-2-3)
Royal Shades Zalto

Best Puppy In Breed
Ch Valmy's Staying Alive Sadie

Select Dog
GCh Briarside The Favourite One

Select Bitch
Ch Boucledamour Aka Melia Flower In Paradise


Winners Dog: (3-2-2-3)
Royal Shades Zalto

Reserve Winners Dog
Chirripo Killer Whale

Junior Puppy Dog Class
1st Royal Shades Zalto
2nd Kameo's Arthurian Romance At Tatyana

12-18 Month Dog Class
1st Chirripo Killer Whale

4-6 Month Dog Class
1st Opus' All For Love


Winners Bitch: (3-2-2-3)
Whitedoves Calm Before The Storm

Reserve Winners Bitch
Qi Yu Ge Tina

Junior Puppy Bitch Class
1st Whitedoves Calm Before The Storm
2nd Qi Yu Ge Tina

4-6 Month Bitch Class
1st Ridgeside First Class To Vegas
2nd Ridgeside A Night In Vegas

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Wolfriver's Taiho Koki

Best Of Opposite Sex
Innisfree Pika Bou

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Supersammy's Inu You Are Handsome


Winners Dog: (1-2-1-0)
Supersammy's Inu You Are Handsome

Canadian Bred Dog Class
1st Supersammy's Inu You Are Handsome


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Innisfree Pika Bou

Reserve Winners Bitch
Tenseibou Gaia Bou

12-18 Month Bitch Class
1st Tenseibou Gaia Bou

Open Bitch Class
1st Innisfree Pika Bou

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fabulous I'll Never Love Again

Best Puppy In Breed
Stef Ma Listen To Your Heart



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Fabulous I'll Never Love Again

Reserve Winners Bitch
Stef Ma Listen To Your Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Stef Ma Listen To Your Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Fabulous I'll Never Love Again



Group 7 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   47
Group 2nd   
GChB Galheights Eli Teemu Rysy
  Bouvier des Flandres   46
Group 3rd   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   41
Group 4th   
GCh Dreamchaser's You Had Me At Hello
  Bearded Collie   34
BPIG    Dusousbois Princesse Leia   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lumarc Violet A Dream Come True
  Bouvier des Flandres   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 10 pts (1-5-3-2)
Ch Jolifilo Kelebelle Notre Chance

Best Of Opposite Sex
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Winners: (1-5-3-2)
Northside Corail

Best Puppy In Breed
Mast-R Something To Talk About

Select Dog
Ch Lotta Spots Mast-R Cowboy Tuff

Select Bitch
Ch Hearthside League Of Her Own


Winners Dog: (1-5-3-2)
Letoitrouge I'm The Boss

Open Dog Class
1st Letoitrouge I'm The Boss


Winners Bitch: (1-5-3-2)
Northside Corail

Reserve Winners Bitch
Barberry Forest Done For Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Mast-R Something To Talk About
2nd Northside Sweet Bailey's To KMK

Canadian Bred Bitch Class
1st Northside Corail
2nd Please Playing By The Rules

Open Bitch Class
1st Barberry Forest Done For Me

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Dreamchaser's You Had Me At Hello



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ginko De La Destinee

Best Of Opposite Sex
LGD Circé Légende de l'Odyssée

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ginko De La Destinee

Best Puppy In Breed
McComb's nimm den Bosewicht


Winners Dog: (2-1-0-0)
Ginko De La Destinee

Reserve Winners Dog
McComb's nimm den Bosewicht

Junior Puppy Dog Class
1st McComb's nimm den Bosewicht

Open Dog Class
1st Ginko De La Destinee

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Instinct's Raising The Bar



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChB Galheights Eli Teemu Rysy

Best Of Opposite Sex
Ch Galheights Fabulous Mauna Loa

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Rocheca Logan The Great Galheights

Best Puppy In Breed
Ch Galheights Fabulous Mauna Loa

Select Dog
GCh Boyero Where No Man Has Gone Before


Winners Dog: (1-1-2-1)
Rocheca Logan The Great Galheights

Junior Puppy Dog Class
1st Rocheca Logan The Great Galheights

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Fameuse Finniloo Bella's Liberi



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glasgowhill's Dejade Bentley


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glasgowhill's Dejade Bentley

Open Dog Class
1st Glasgowhill's Dejade Bentley


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Aftica's Goin To Jomika Justintyme

Best Of Opposite Sex
Ch Hendrix Du Domaine

Best Puppy In Breed
Winsome's An Another Dream Come True


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChB Follow Me Must Have Been Love

Best Of Opposite Sex
Milldamcreek Grace N Grit

Select Dog
GCh Stellar's In Trump We Trust



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Milldamcreek Grace N Grit

Reserve Winners Bitch
Rocky Ridge Shake It If Ya Got It

Canadian Bred Bitch Class
1st Milldamcreek Grace N Grit

Open Bitch Class
1st Rocky Ridge Shake It If Ya Got It

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Bagatelle Set The Moon On Fire



4-6 Month Bitch Class
1st Chenard L'Unique Doualé

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Joly Kala Du Bouleau Blanc

Best Puppy In Breed
Princesse Karat Du Bouleau Blanc



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Joly Kala Du Bouleau Blanc

Reserve Winners Bitch
Princesse Karat Du Bouleau Blanc

Junior Puppy Bitch Class
1st Princesse Karat Du Bouleau Blanc

Open Bitch Class
1st Joly Kala Du Bouleau Blanc

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Ch Dury Voe Double Double

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Laureate Frangipane

Best Puppy In Breed
Laureate Frangipane


Winners Dog: (2-3-1-1)
Melodaly Gamer

Reserve Winners Dog
Grandgables Look Twice He's Jmell

Canadian Bred Dog Class
1st Melodaly Gamer

Open Dog Class
1st Grandgables Look Twice He's Jmell


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Laureate Frangipane

Reserve Winners Bitch
Melodaly Damia Zora

Senior Puppy Bitch Class
1st Laureate Frangipane

Canadian Bred Bitch Class
1st Melodaly Damia Zora

Open Bitch Class
1st Laureate Velvetfog Vision

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GChB Spock La Mignonne Fille En Feu

Best Of Opposite Sex
Bredright Brave Mateo

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Dusousbois Princesse Leia

Best Puppy In Breed
Dusousbois Princesse Leia

Select Dog
Ch Capriccio's Firestorm At Bredright

Select Bitch
Ch Capriccio's Spirit In The Spotlight


Winners Dog: (1-2-2-2)
Bredright Brave Mateo

Canadian Bred Dog Class
1st Bredright Brave Mateo


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Dusousbois Princesse Leia

Reserve Winners Bitch
Bredright Uptown Girl To Kalkinny

Junior Puppy Bitch Class
1st Dusousbois Princesse Leia

Canadian Bred Bitch Class
1st Bredright Uptown Girl To Kalkinny

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By