Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association
Monday, August 29, 2022



Related Results

Obedience

Saturday, August 27 (Obedience Trial-1)
Saturday, August 27 (Obedience Trial-2)
Sunday, August 28 (Obedience Trial-3)
Sunday, August 28 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Friday, August 26 (Rally Trial-1)
Friday, August 26 (Rally Trial-2)
Friday, August 26 (Rally Trial-3)
Friday, August 26 (Rally Trial-4)
Saturday, August 27 (Rally Trial-5)
Saturday, August 27 (Rally Trial-6)
Sunday, August 28 (Rally Trial-7)
Sunday, August 28 (Rally Trial-8)

Related Specialties

Afghan Hound Club Of Canada [National] - Saturday, August 27 - Conformation
Border Terrier Canada [National] - Friday, August 26 - Conformation
Border Terrier Club of Ontario - Friday, August 26 - Conformation
Canadian Association Of Parson Russell Terrier Fanciers [National] - Saturday, August 27 - Conformation
Canadian Bloodhound Club [National] - Saturday, August 27 - Conformation
Field Spaniel Society of Canada [National] - Saturday, August 27 - Conformation
German Shorthaired Pointer Club Of Canada [National] - Saturday, August 27 - Conformation
Irish Red & White Setter Club Of Canada [Regional] - Friday, August 26 - Conformation
Nova Scotia Duck Tolling Retriever Club Of Canada [National] - Sunday, August 28 - Conformation
Nova Scotia Duck Tolling Retriever Club Of Canada [National] - Saturday, August 27 - Obedience
Nova Scotia Duck Tolling Retriever Club Of Canada [National] - Saturday, August 27 - Rally Obedience
Ontario Sighthound Association - Saturday, August 27 - Conformation
Ottawa Valley All Setter Association - Saturday, August 27 - Conformation
Ottawa Valley Pointing Dog Club - Sunday, August 28 - Conformation
Pomeranian Club Of Ontario - Saturday, August 27 - Conformation
Rideau Terrier Club [Group Specialty] - Saturday, August 27 - Conformation
Rideau Terrier Club [Miniature Schnauzer Specialty] - Sunday, August 28 - Conformation
Schapendoes Club Of Canada [National] - Saturday, August 27 - Conformation
Wire-Haired Pointing Griffon Club of Canada [National] - Saturday, August 27 - Conformation
Rhodesian Ridgeback Club Of Eastern Canada - Saturday, August 27 - Conformation
Brittany Spaniel Club Of Canada [National] - Saturday, August 27 - Conformation
Gordon Setter Club Of Canada [National] - Friday, August 26 - Conformation



Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS RBIS CAN GCHS / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Newfoundland  
GChS Midnight Lady's Rumble In The Jungle
Points: 300 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 266
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Havanese  
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Samoyed  
Samtos's Rise Kelly At Supersammy








Group 1 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   89
Group 2nd   
GCh Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   84
Group 3rd   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   74
Group 4th   Ch Fenwyck's Celtic Cross From Shaker Tree   Setter (Gordon)   59
BPIG    Redshadow's Home Run   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stargazer N Freedom Hill's Escape To Starwood   Weimaraner   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
GCh Barbochos Jazz

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Spiritrock's Dream Catcher

Select Dog
Ch Neigenuveaux's Merveilleux


Winners Dog: (1-1-2-1)
Spiritrock's Dream Catcher

Open Dog Class
1st Spiritrock's Dream Catcher

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Duvalin Louisiana Blues

Best Of Opposite Sex
GChB DuValin Quartz



Winners Bitch: (0-1-1-1)
DuValin Gigonne

Open Bitch Class
1st DuValin Gigonne

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Perryglen Hylife Lady Sophia



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Perryglen Hylife Lady Sophia

Reserve Winners Bitch
Hylife's Golden Lace Cloud At Solivia

12-18 Month Bitch Class
1st Hylife's Golden Lace Cloud At Solivia

Open Bitch Class
1st Perryglen Hylife Lady Sophia



Winners Dog: (0-1-0-0)
HHH Man On Fire

Reserve Winners Dog
Skypoint's Back In Black

Bred By Exhibitor Dog Class
1st HHH Man On Fire

Open Dog Class
1st Skypoint's Back In Black

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blucollars I Put A Spell On You



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blucollars I Put A Spell On You

Open Bitch Class
1st Blucollars I Put A Spell On You

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Wyreriver's Charles Parker Invincible

Select Dog
GChB Fieldday Austin Powers



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GChEx Ambertru's I'll Call'M George

Best Of Opposite Sex
GChB Happy Acres Rising Tide

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Goldpaw Lookin' Fine And Dandy

Best Puppy In Breed
Goldpaw Lookin' Fine And Dandy

Select Dog
Pebwin Int'l Interest Two Cheer


Winners Dog: (2-2-2-1)
Goldpaw Lookin' Fine And Dandy

Reserve Winners Dog
Jackson Turngolds Miles Away

Junior Puppy Dog Class
1st Goldpaw Lookin' Fine And Dandy

12-18 Month Dog Class
1st Jackson Turngolds Miles Away


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Ballangeigh's Assembly Required

Reserve Winners Bitch
Foxwoods Here Comes The Sun At Hufy

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxwoods Here Comes The Sun At Hufy

Open Bitch Class
1st Ballangeigh's Assembly Required

4-6 Month Bitch Class
1st Honeymoon Poco Loco La Rosita

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Bugaboo Romeo Miron

Best Of Opposite Sex
Miron Miss Mia

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Bugaboo Romeo Miron

Best Puppy In Breed
Bugaboo Romeo Miron


Winners Dog: (2-3-0-0)
Bugaboo Romeo Miron

Reserve Winners Dog
Kriscoland's Unruffled

Junior Puppy Dog Class
1st Bugaboo Romeo Miron

Open Dog Class
1st Kriscoland's Unruffled


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Miron Miss Mia

Reserve Winners Bitch
Labradale Rose Des Bois Fee Morgan

12-18 Month Bitch Class
1st Labradale Rose Des Bois Fee Morgan

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Miron Miss Mia

Open Bitch Class
1st Mooselake's Impossible Dream

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 14 pts (5-2-5-3)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Ch RedShadow's Light Up The Sky

Best Of Winners: (5-2-5-3)
Redshadow's Home Run

Best Puppy In Breed
Redshadow's Home Run

Select Dog
GChB Katyra Ignite The Fire

Select Bitch
Ch Foxbrookes Canadian Maple Syrup


Winners Dog: (5-2-5-3)
Redshadow's Home Run

Reserve Winners Dog
Katyra's Flying Space Cadet

Junior Puppy Dog Class
1st Redshadow's Home Run
2nd Cfyre's Thunder Storm At Gapanova

12-18 Month Dog Class
1st Seaside's R'Jr

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Katyra's Flying Space Cadet
2nd Redaero Foxbrooke Double Double


Winners Bitch: (5-2-5-3)
Roaneden's Windtrieve Sunset Echos

Reserve Winners Bitch
Redaero's Baked To Perfection

Junior Puppy Bitch Class
1st Roaneden's Windtrieve Sunset Echos

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Redaero's Baked To Perfection

4-6 Month Bitch Class
1st Katyra Runs North To Riverhund

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Jada Just Another Day In Paradise

Best Of Opposite Sex
Ambush Bourbon Indiscretion

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Set'r Ridge's Blessed To Be American


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Ambush Bourbon Indiscretion

Open Bitch Class
1st Ambush Bourbon Indiscretion



Winners Dog: (2-1-2-3)
Shiloh's First Snow At Windcrest

Reserve Winners Dog
Harbinger's King's Ransom

Junior Puppy Dog Class
1st Shiloh's First Snow At Windcrest

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Harbinger's King's Ransom


Winners Bitch: (2-1-2-3)
Laurel Hill Stormtrooper In Stilettos

Junior Puppy Bitch Class
1st Laurel Hill Stormtrooper In Stilettos

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aislingcudo Is Aingeal Milis


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aislingcudo Is Aingeal Milis

12-18 Month Dog Class
1st Aislingcudo Is Aingeal Milis


Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Beauvert Ruffwood Fille Epicee

Best Puppy In Breed
Beauvert Ruffwood Fille Epicee

Select Dog
GCh Horizon's Song Of Myself


Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Hufy's Precious And Rare At Silvershadow

Best Of Opposite Sex
GCh Cockerlea's Against All Odds

Best Puppy In Breed
Hufy's Precious And Rare At Silvershadow

Select Bitch
GCh Cockerlea's The Heat Is On



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Hufy's Precious And Rare At Silvershadow

Reserve Winners Bitch
Nonnies Dowtree Peppermint Patty

Junior Puppy Bitch Class
1st Hufy's Precious And Rare At Silvershadow

Canadian Bred Bitch Class
1st Nonnies Dowtree Peppermint Patty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Proclaim's Ripple In Time

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Segre's Time Is Relative

Best Puppy In Breed
GCh Segre's Time Is Relative



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Leon De L'Amadis

Best Of Opposite Sex
Alysson d'Arthemis

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Alysson d'Arthemis


Winners Dog: (1-2-1-0)
Vasco De Gama d'Arthemis

Open Dog Class
1st Vasco De Gama d'Arthemis


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Alysson d'Arthemis

Reserve Winners Bitch
Toundra De L'Amadis

12-18 Month Bitch Class
1st Toundra De L'Amadis

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Alysson d'Arthemis

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Long Lane Seafaring Maiden @ Stannyfield



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stargazer Freedom Hills N Starwoods Lila Rose






Group 2 - Peggy Gutierrez-Otero Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Mylakhan Karob So Be It
  Saluki   44
Group 2nd   
Ch Foxtrot's C'est La Vie
  Rhodesian Ridgeback   41
Group 3rd   
Ch Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   35
Group 4th   
Ch Boru's Birth Of Venus
  Bloodhound   27
BPIG   
Foxtrot's Lasting Legacy
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Labrie's Fang On Conspiracy Theory   Coonhound (Black & Tan)   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 7 pts (2-2-1-3)
Sardula Lotus Elise

Best Of Opposite Sex
Mijkelh Monsoon

Best Of Winners: (2-2-1-3)
Sardula Lotus Elise

Best Puppy In Breed
Sardula Lotus Elise

Select Dog
GChS Lyrical's Let Me Tell You

Select Bitch
Ch Sardula MMXX Unforgettable U


Winners Dog: (2-2-1-3)
Mijkelh Monsoon

Reserve Winners Dog
Sardula Audi Quattro

Senior Puppy Dog Class
1st Sardula Audi Quattro

Open Dog Class
1st Mijkelh Monsoon


Winners Bitch: (2-2-1-3)
Sardula Lotus Elise

Reserve Winners Bitch
Lyrical's You Had Me At Hello

Senior Puppy Bitch Class
1st Sardula Lotus Elise

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lyrical's You Had Me At Hello

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bushwacker Jagged Little Frill



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Boru's Birth Of Venus






Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
GChS Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML

Best Of Opposite Sex
GChB Rabows Rebellion ML

Best Of Winners: (1-3-2-2)
HeavenlyHund's Hadley

Best Puppy In Breed
HeavenlyHund's Hadley

Select Dog
Ch Er Dox He Shoots He Scores

Select Bitch
Ch Er Dox Where Dwell The Brave At Heart


Winners Dog: (1-3-2-2)
Rabows Smoky Quart'z ML

12-18 Month Dog Class
1st Rabows Smoky Quart'z ML


Winners Bitch: (1-3-2-2)
HeavenlyHund's Hadley

Reserve Winners Bitch
Keen N Palakore's I Love Ewe

Junior Puppy Bitch Class
1st HeavenlyHund's Hadley

Canadian Bred Bitch Class
1st ER Dox Frankie Mae The Northernbelle

Open Bitch Class
1st Keen N Palakore's I Love Ewe

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Admindac Shellac Chartered MS

Best Of Opposite Sex
HeavenlyHund Haughty

Best Of Winners: (1-3-2-0)
HeavenlyHund Haughty

Best Puppy In Breed
HeavenlyHund Haughty

Select Dog
GCh Leaside's Sweet Treat MS


Winners Bitch: (1-3-2-0)
HeavenlyHund Haughty

Reserve Winners Bitch
Admindac Ideal Opportunity MSP

Junior Puppy Bitch Class
1st HeavenlyHund Haughty

Canadian Bred Bitch Class
1st Admindac Ideal Opportunity MSP

Open Bitch Class
1st Admindacs Hidden Jewel MS

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Passport Are There Lines SS



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wiretap Let The Girl Drive



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wiretap Let The Girl Drive

Canadian Bred Bitch Class
1st Wiretap Let The Girl Drive

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChB Foxtrot's C'est La Vie

Best Of Opposite Sex
Ch Foxtrot's Lethal Kiss

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Foxtrot's Lasting Legacy

Best Puppy In Breed
Foxtrot's Lasting Legacy

Select Dog
GChG Priderock's Aedan Of Mobukhosi


Winners Dog: (1-2-2-1)
Kopera's Gamba

Open Dog Class
1st Kopera's Gamba

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Mylakhan Karob So Be It

Best Of Opposite Sex
GCh Feinouk Storm Rider

Select Dog
GCh Fresco Aliuzija



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Moon Dia Perfect Sunrise

Best Puppy In Breed
Chapleton Juniper And Lamplight At Tailwind






Group 3 - Peggy Gutierrez-Otero Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   33
Group 2nd   
GCh Delta Liberator Commandicate
  Doberman Pinscher   32
Group 3rd   
Ch Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   25
Group 4th   
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview
  Great Pyrenees   20
BPIG   
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview
  Great Pyrenees   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Samtos's Rise Kelly At Supersammy
  Samoyed   0
Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Marqways Born Into Royalty

Select Dog
GChS Sendosan Naxxramas



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Barentsnight Templar Treasure



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Tybrushe's Down By The River

Best Of Opposite Sex
KG N Miss Mac's Colt Forty-Five

Best Puppy In Breed
KG N Miss Mac's Colt Forty-Five


Winners Dog: (1-0-0-1)
KG N Miss Mac's Colt Forty-Five

Senior Puppy Dog Class
1st KG N Miss Mac's Colt Forty-Five


Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mallaig's Moves Like Mick Jagger

Best Puppy In Breed
Mallaig's Moves Like Mick Jagger


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mallaig's Moves Like Mick Jagger

Senior Puppy Dog Class
1st Mallaig's Moves Like Mick Jagger


Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 6 pts (0-2-1-4)
GCh Delta Liberator Commandicate

Best Of Opposite Sex
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn

Best Puppy In Breed
Jolydobes Liberty Lily

Select Bitch
Ch Angeldream Devil In Disquise



Winners Bitch: (0-2-1-4)
Jolydobes Liberty Lily

Reserve Winners Bitch
Dobereich's Xanadu

Junior Puppy Bitch Class
1st Jolydobes Liberty Lily

12-18 Month Bitch Class
1st Dobereich's Xanadu

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Chateaurouge's X-Rated Diva



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Chateaurouge's Bewitched

Open Bitch Class
1st Chateaurouge's Bewitched

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Best Puppy In Breed
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Senior Puppy Bitch Class
1st Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Fado's Estrelaleal Rei



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway

Best Of Opposite Sex
Vonwadges Material Girl

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Vonwadges Material Girl

Best Puppy In Breed
Vonwadges Material Girl

Select Dog
Ch Roxanhaus' Mr Daydream


Winners Dog: (1-2-2-0)
Vasfor's Alexander The Great

12-18 Month Dog Class
1st Vasfor's Alexander The Great


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Vonwadges Material Girl

Reserve Winners Bitch
Roxanhaus' Royal Flush

Junior Puppy Bitch Class
1st Roxanhaus' Royal Flush

Senior Puppy Bitch Class
1st Vonwadges Material Girl

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Lady Abeille

Best Of Opposite Sex
Pattes De Velours Paco Du Mont Megantic

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Pattes De Velours Paco Du Mont Megantic

Best Puppy In Breed
Pattes De Velours Paco Du Mont Megantic

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Vanderbilt's Talk About Luck



4-6 Month Bitch Class
1st Samtos's Rise Kelly At Supersammy

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Condesa Flandopromise

Best Of Opposite Sex
Cinnar Warrior (Spirit)

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Condesa Flandopromise

Best Puppy In Breed
Condesa Flandopromise


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cinnar Warrior (Spirit)

Junior Puppy Dog Class
1st Cinnar Warrior (Spirit)

4-6 Month Dog Class
1st Nanook's Want To Play With Fire At Kannook


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Condesa Flandopromise

Junior Puppy Bitch Class
1st Condesa Flandopromise





Group 4 - Wayne Douglas Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   22
Group 2nd   
GCh Szulik's Mister Olaf
  Manchester Terrier   15
Group 3rd   
GChB Westhams Little Ol Cowgirl
  Parson Russell Terrier   14
Group 4th   
Ch Silvershadow Talia At Tuxntails
  Schnauzer (Miniature)   12
BPIG    Greycottage Larkspur Soul Sensation   Lakeland Terrier   N/A
Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ispy Eons All Stitched Up



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ispy Eons All Stitched Up

12-18 Month Bitch Class
1st Ispy Eons All Stitched Up

Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Thistlebitt Valkyrie

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Otterden Salacious B.Crumb

Best Puppy In Breed
Thistlebitt Valkyrie

Select Dog
Ch Brankell Mastermind


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Thistlebitt Valkyrie

Reserve Winners Bitch
Dobereich's Winter Lily

Senior Puppy Bitch Class
1st Thistlebitt Valkyrie

12-18 Month Bitch Class
1st Dobereich's Winter Lily

Open Bitch Class
1st Greywoode Little Auk at High Dyke

Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh



Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Greycottage Larkspur Soul Sensation

Best Puppy In Breed
Greycottage Larkspur Soul Sensation



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Greycottage Larkspur Soul Sensation

Senior Puppy Bitch Class
1st Greycottage Larkspur Soul Sensation

Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl

Best Puppy In Breed
Ravenlore's Phantom Queen



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Ravenlore's Phantom Queen

Senior Puppy Bitch Class
1st Ravenlore's Phantom Queen

Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
Ch Silvershadow Talia At Tuxntails

Best Of Opposite Sex
Classywags Ziggy Zack Zodiac

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Classywags Ziggy Zack Zodiac

Best Puppy In Breed
Luckyhill Spreed The Joy Bess

Select Bitch
Ch Luckyhill Mazee


Winners Dog: (1-2-0-3)
Classywags Ziggy Zack Zodiac

Open Dog Class
1st Classywags Ziggy Zack Zodiac


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Yvana La Fee Meduz

Reserve Winners Bitch
Luckyhill Spreed The Joy Bess

12-18 Month Bitch Class
1st Yvana La Fee Meduz

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Luckyhill Spreed The Joy Bess

Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Killeshin Dunluce Kailin

Best Of Opposite Sex
Troy's Best Jayson

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Killeshin Dunluce Kailin

Best Puppy In Breed
Dunluce Killeshin KD's Annie Of Earlecroft


Winners Dog: (1-3-0-0)
Troy's Best Jayson

Junior Puppy Dog Class
1st Troy's Best Jayson





Group 5 - Peggy Gutierrez-Otero Top Dog
Points
Group 1st   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   26
Group 2nd   
Ch Lion Dor Poms Dolce Diamante
  Pomeranian   22
Group 3rd   
GCh Weylinmarsh's Billie Jean
  Coton De Tulear   17
Group 4th   
GCh Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   14
BPIG   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   N/A
Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Gentle Star Lord Of The Rings

Best Of Opposite Sex
Amitola Nina Utina

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Gentle Star Lord Of The Rings

Best Puppy In Breed
Embee's Rising Star At Amitola


Winners Dog: (1-3-0-0)
Gentle Star Lord Of The Rings

12-18 Month Dog Class
1st Gentle Star Lord Of The Rings


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Amitola Nina Utina

Reserve Winners Bitch
Halcyonia Lady Mischief Maker

Junior Puppy Bitch Class
1st Embee's Rising Star At Amitola

Canadian Bred Bitch Class
1st Halcyonia Lady Mischief Maker

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Amitola Nina Utina

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Lutindor Ohla Labella

Best Of Opposite Sex
GCh Miso Found My Courage



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Applegarden Sparkle Dust

Open Bitch Class
1st Applegarden Sparkle Dust

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mar-El-To Riverport's Let's Fly

Best Puppy In Breed
Mar-El-To Riverport's Let's Fly


Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean

Best Of Opposite Sex
Flamencoton Kit Kat

Select Bitch
Ch Emeraude De Bijoux De Coton


Winners Dog: (1-0-0-2)
Flamencoton Kit Kat

Open Dog Class
1st Flamencoton Kit Kat


Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Beauview Better By Design

Select Dog
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Marchwind Riverport's Punte Bianche


Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans


Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mightymites Scooter

Best Puppy In Breed
Mightymites Scooter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mightymites Scooter

Junior Puppy Dog Class
1st Mightymites Scooter


Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante

Best Of Opposite Sex
Ch Pomsdapi Dancing Queen Of Shareco

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Best Puppy In Breed
Ch Pomsdapi Dancing Queen Of Shareco


Winners Dog: (1-2-1-1)
Tanver's Step Foward

Open Dog Class
1st Tanver's Step Foward


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Reserve Winners Bitch
Starpom Kvins

Canadian Bred Bitch Class
1st Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Open Bitch Class
1st Starpom Kvins

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Gryphon's Chunky Monkey



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut







Group 6 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
  Bulldog   37
Group 2nd   
GChB Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   30
Group 3rd   
GCh Dragonslayer Tai's CharCoal
  Chow Chow   29
Group 4th   
Ch Lakeridge Quality Spender
  Poodle (Standard)   28
BPIG   
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ridgeside 1st Class To Vegas   Poodle (Standard)   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kennedy's Fuel The Fire At Dalhousie

Best Puppy In Breed
Kennedy's Fuel The Fire At Dalhousie


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 6 pts (0-3-3-1)
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Best Of Opposite Sex
GChS Jolibully Delenclos Walter

Best Puppy In Breed
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Select Dog
GChG Muldoon In The Arms Of Angels



Winners Bitch: (0-3-3-1)
Jacib's Hermes

Reserve Winners Bitch
Jacib's Frozen In Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Jacib's Hermes
2nd Jacib's The Big Bang

Open Bitch Class
1st Jacib's Frozen In Time

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dragonslayer Tai's CharCoal



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GChEx Shenandal's My Kind Of Joy

Best Of Opposite Sex
DotsOn Feel The Twist

Best Of Winners: (1-2-0-2)
DotsOn Feel The Twist

Best Puppy In Breed
DotsOn Feel The Twist

Select Bitch
GCh Alofa's Queen Of Hearts At Harbrook


Winners Dog: (1-2-0-2)
DotsOn Feel The Twist

Junior Puppy Dog Class
1st DotsOn Feel The Twist


Winners Bitch: (1-2-0-2)
DotsOn Taste The Rainbow

Reserve Winners Bitch
DotsOn Fuzzy Peach

Junior Puppy Bitch Class
1st DotsOn Fuzzy Peach

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st DotsOn Taste The Rainbow

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
Frustyle Maxim

Best Of Opposite Sex
GCh Karendon's A Whole Latte Love

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Frustyle Maxim

Select Dog
GChB Celtmacbhaid I Got You Babe

Select Bitch
GCh Seulement Light Of Foot Stevie


Winners Dog: (1-2-2-3)
Frustyle Maxim

Open Dog Class
1st Frustyle Maxim

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ryuukita Akitake Go

Best Of Opposite Sex
Umiko No Eiko Go Naoko No Senshi

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ryuukita Akitake Go


Winners Dog: (2-1-0-0)
Ryuukita Akitake Go

Reserve Winners Dog
Bakusai De Shitan

Open Dog Class
1st Ryuukita Akitake Go
2nd Bakusai De Shitan


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Umiko No Eiko Go Naoko No Senshi

12-18 Month Bitch Class
1st Umiko No Eiko Go Naoko No Senshi

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Bibelot Hallmark925

Best Of Opposite Sex
Ch Valmy Fly Me To The Moon Simone

Best Puppy In Breed
Ch Bibelot Hallmark925



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Lakeridge Quality Spender

Best Of Opposite Sex
Ch Lakeridge Spending It In Again At Ridgeside

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Ismira Kobwitler

Best Puppy In Breed
Ch Lakeridge Quality Spender

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mardeck's The Magic Ingredient



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry

Best Of Opposite Sex
Supersammy's Inu Sakura

Best Puppy In Breed
Supersammy's Inu Sakura

Select Dog
Ch Sayuki Happi Go Miyuki



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Supersammy's Inu Sakura

Senior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Inu Sakura

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ponche (Avalos)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ponche (Avalos)

Open Dog Class
1st Ponche (Avalos)




Group 7 - Wayne Douglas Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   43
Group 2nd   
GCh Galheights Eli Teemu Rysy
  Bouvier des Flandres   39
Group 3rd   
GChB Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   33
Group 4th   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   30
BPIG    Galheights Fabulous Mauna Loa   Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group    Urban Legends Meant To Be   Miniature American Shepherd   0
Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Tresrullah's Whoa Black Betty

Select Dog
Ch Manchester My Game My Rules



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Tresrullah's Whoa Black Betty

Reserve Winners Bitch
Cedarpaws Four Leaf Clover

12-18 Month Bitch Class
1st Cedarpaws Four Leaf Clover

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tresrullah's Whoa Black Betty

Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella



Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Valter L'Adorable Falco

Best Of Opposite Sex
Ch Lemon V. Moned

Select Bitch
Ch India Astra Meum



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Valter l'Anneau de Nessa

Open Bitch Class
1st Valter l'Anneau de Nessa

Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GChB Galheights Eli Teemu Rysy

Best Of Opposite Sex
Mercedes Du Lac

Best Puppy In Breed
Galheights Fabulous Mauna Loa

Select Bitch
GCh Geribear Bright Star Du Truffenoire


Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Fameuse Finniloo Bella's Liberi



Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Melodaly Mousseline

Best Puppy In Breed
Melodaly Mousseline



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Melodaly Mousseline

Senior Puppy Bitch Class
1st Melodaly Mousseline

Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 6 pts (1-2-1-3)
Ch Peikkovuoren Paras On Panthera

Best Of Opposite Sex
Midnight White Be Prepared

Best Of Winners: (1-2-1-3)
Midnight White Be Prepared

Best Puppy In Breed
MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Select Dog
GChB Maplemyst's Moonshadow

Select Bitch
Ch Maplemyst's String'em Along


Winners Dog: (1-2-1-3)
Midnight White Be Prepared

Open Dog Class
1st Midnight White Be Prepared


Winners Bitch: (1-2-1-3)
MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Reserve Winners Bitch
Maplemyst's I Can't Wait

Senior Puppy Bitch Class
1st MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Open Bitch Class
1st Maplemyst's I Can't Wait





4-6 Month Bitch Class
1st Milkweed Isd Alda Gna

Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire

Best Of Opposite Sex
Bagatelle Magic Moon Spirit



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bagatelle Magic Moon Spirit

Reserve Winners Bitch
Deja Blu Alexandra The Great Blu Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Bagatelle Magic Moon Spirit

Open Bitch Class
1st Deja Blu Alexandra The Great Blu Moon

4-6 Month Bitch Class
1st Deja Blu's Scarlett O'Haira

Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
TLC's Magnetic

Best Of Winners: (2-2-0-2)
TLC's Magnetic

Best Puppy In Breed
TLCs Eye Candy

Select Bitch
Ch Ennismoor Worth The Wait


Winners Dog: (2-2-0-2)
TLC's Magnetic

Reserve Winners Dog
Glencastle Triumphant Journey

Canadian Bred Dog Class
1st Glencastle Triumphant Journey

Open Dog Class
1st TLC's Magnetic


Winners Bitch: (2-2-0-2)
TLCs Eye Candy

Reserve Winners Bitch
Laureate Frangipane

Senior Puppy Bitch Class
1st TLCs Eye Candy
2nd Laureate Frangipane

Judge: Wayne Douglas

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Cymry Country Sweet Cider

Best Of Opposite Sex
Cymry Midnight Wanderer

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Cymry Country Sweet Cider

Best Puppy In Breed
Cymry Midnight Wanderer

Select Bitch
GChB Spock La Mignonne Fille En Feu


Winners Dog: (2-1-0-1)
Cymry Midnight Wanderer

Reserve Winners Dog
Ravinel The Renaissance

Senior Puppy Dog Class
1st Cymry Midnight Wanderer

Open Dog Class
1st Ravinel The Renaissance


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Cymry Country Sweet Cider

Open Bitch Class
1st Cymry Country Sweet Cider

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By