MBIS BISS MRBIS GChB./Am.Ch.Mylakhan Karob So Be It
Saluki
(Click on breed to view standings)

Call Name: SoBe - (Female)
Owner: Melissa Williams & Sharron Williams
Breeder: Melissa Williams & Sharron Williams & Karen Frost
Conformation Handler: Melissa Williams
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 2 7 5
All Breed Ranking: 37 34 34 75 43

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 5 9 3 2 3   0 0 1 0 2   1504
Win Record - 2022
Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   William Byrne 13
Wednesday Reserve Best In Show   Thora Brown 158
  Group 1st   Thora Brown 13

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Heather Brennan 0
  Group 1st   Heather Brennan 13
Friday Best In Show   Heather Brennan 145 *
  Reserve Best In Show   Cheryl Paterson 127
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 1st   Cheryl Paterson 14
  Group 1st   Carol Graham 16

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 17 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Avery Gaudin 156
  Group 1st   Avery Gaudin 35
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-0-1-1)
Saturday Best In Show   Doug Gaudin 174 *
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Doug Gaudin 26
  Best Of Breed   Sandra Anderson 1 (0-0-1-1)
Friday Reserve Best In Show   Jeremy Browne 136
  Best Of Breed   Jeremy Browne 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 1st   Jeremy Browne 23
  Group 2nd   Barbara Heal 22

Show Date
Gazehound Ontario June 05 to June 05, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carrie Paine 10
  Best In Multi Breed Specialty   Carrie Paine N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Timothy Catterson 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 10 (4-2-1-4)
Friday Best Of Breed   Rony Doedijns 4 (2-1-1-1)

Show Date
All Hound Club Of Ontario June 03 to June 03, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Douglas Johnson 4
  Group 3rd   Douglas Johnson 92

Show Date
Kent Kennel Club May 27 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 3rd   David Swartwood 8
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Group 4th   Raymond Yurick 11

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 1 (1-0-0-1)
  Group 3rd   Robert Whitney 24
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Owner Handled In Group   Elaine Whitney N/A
  Group 2nd   Elaine Whitney 25

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kristen Francis 30
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (1-0-0-1)
Saturday Reserve Best In Show   Jaime Ganoza 238
  Best Owner Handled In Show   Jaime Ganoza N/A
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 0
  Best Owner Handled In Group   Jaime Ganoza N/A
  Group 1st   Jaime Ganoza 42

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 1 (1-0-0-1)
  Group 2nd   Thora Brown 52
Saturday Best Of Breed   Joanne Boudreault 0
Friday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 1 (1-0-0-1)
  Group 4th   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 52

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 8 8 8 13 20
All Breed Ranking: 67 67 69 108 196

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 2 5 5 2 2   0 0 0 0 1   893
Win Record - 2021
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 4 (1-2-0-2)
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 43
Friday Best Of Breed   Jean Tremblay 2 (1-0-0-2)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 20 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4 (0-0-2-3)
  Group 1st   Richard Lopaschuk 39
Saturday Best Of Breed   David Miller 8 (0-3-3-3)
  Group 2nd   David Miller 46

Show Date
All Hound Club of Ontario October 31 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Johan Becerra-Hernandez N/A

Show Date
Ontario Sighthound Association October 30 to October 30, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 4 (0-2-1-2)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Gaudin 2 (0-0-1-2)
  Group 1st   Doug Gaudin 32
Sunday Reserve Best In Show   Doug Gaudin 235
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2 (0-0-1-2)
  Group 1st   Avery Gaudin 41
Saturday Group 1st   Thora Brown 40
  Best Of Breed   Thora Brown 5 (0-2-1-3)
Friday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 7 (0-3-1-4)
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 39

Show Date
Miramichi Kennel Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Terry Carter 183
  Group 1st   Terry Carter 28
  Best Of Breed   Lynn White 2 (0-0-2-1)

Show Date
Fredericton Kennel Club September 22 to September 23, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Anik Primeau 0
Wednesday Best Of Breed   Pierrette McLean 0

Show Date
Oromocto Kennel Club September 20 to September 21, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandra Anderson 2 (2-0-0-1)

Show Date
Charlotte County Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Jean-Christophe Boulinguez 21
  Best Of Breed   Mary Spinelli 2 (2-0-0-1)

Show Date
Seaway Kennel Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 2nd   Kristen Francis 25
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 2nd   Stephen Dainard 32

Show Date
Elgin County Kennel Club August 26 to August 29, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3 (1-1-0-2)
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 48

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Winners Bitch   Darle Heck (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Darle Heck 2 (0-2-0-1)
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Darle Heck N/A
  Group 4th   Darle Heck 41
Sunday Winners Bitch   Gordon Hayburn (0-5-0-1)
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 5 (0-5-0-1)
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Gordon Hayburn N/A
  Group 4th   Gordon Hayburn 61

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 27 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 645 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 5000 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Richard Paquette (0-1-0-1)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-1-0-1)
Saturday Winners Bitch   Sylvia Barkey (0-1-0-1)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 1 (0-1-0-1)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Nicholas De Bedout N/A
  1st 12-18 Month Bitch Class   Nicholas De Bedout N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 4-6 Month Bitch Class   Judith Shurb N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By