Club Canin Rive-Sud de Montreal
Sunday, April 30, 2023



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am Ch. / MBIS / MRBIS Can G.CHB Cammcastle's Ima Steinway
"Solo"
Breeder: Suzan Guynn, Cammcastle Rottweilers
Handler in Canada: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Rita Walker
Rottweiler  
GChS Cammcastle's Ima Steinway
Points: 338 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Rita Walker
Coton De Tulear  
GChB Pegase du Domaine de Polana
Points: 288
Best Puppy In Show
Judge: Rita Walker
Retriever (Golden)  
Sunkozi Rock And Roll All Night
Best Baby Puppy In Show
Judge: Rita Walker
Siberian Husky   Astablak's Silver Hammer At Trailroc








Group 1 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Coppermoon Orlagh's Happy One
  Retriever (Golden)   85
Group 2nd    Kihivas The Furiousncute Ramsey   Vizsla (Smooth)   67
Group 3rd    Winfarthing's Solitaire   Spaniel (Field)   63
Group 4th   
Ch Seasyde Whisky In A Teacup
  Pointer   62
BPIG   
Sunkozi Rock And Roll All Night
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Springdream's Vicky Babby Girl   Spaniel (English Springer)   0
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
Ch Florence Du 31 A La Vieille Garde

Best Of Opposite Sex
GChEx Roidethule Sire Puz Boucledeau

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Frankia's Ruby

Best Puppy In Breed
Barbochos Zelda


Winners Dog: (2-4-1-1)
Bruno Du 31 A La Vieille Garde

Reserve Winners Dog
Treebeard's Tangled Up In Blue

Junior Puppy Dog Class
1st Treebeard's Tangled Up In Blue

12-18 Month Dog Class
1st Bruno Du 31 A La Vieille Garde


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Frankia's Ruby

Reserve Winners Bitch
Barbochos Zelda

Junior Puppy Bitch Class
1st Barbochos Zelda
2nd Treebeard's Tickled Pink

12-18 Month Bitch Class
1st Frankia's Tchoupie

Open Bitch Class
1st Frankia's Ruby

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Duvalin's Sierra Nevada At FDS



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Duvalin's Sierra Nevada At FDS

Reserve Winners Bitch
DuValin Gigonne

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Duvalin's Sierra Nevada At FDS

Open Bitch Class
1st DuValin Gigonne

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Seasyde Whisky In A Teacup

Best Of Opposite Sex
Bookstor Fabello Cary Grant

Best Puppy In Breed
Bookstor Fabello Cary Grant


Winners Dog: (1-0-0-1)
Bookstor Fabello Cary Grant

Senior Puppy Dog Class
1st Bookstor Fabello Cary Grant


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Whisperfield Absolut N Perrier



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Fieldday Austin Powers

Best Of Opposite Sex
Rowansgaard Rustle Of Spring


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 8 pts (2-5-0-2)
Ch Blackwoods Maktawae Buckel Bunni

Best Of Opposite Sex
Monpaq Echo From The Past

Best Of Winners: (2-5-0-2)
Monpaq Echo From The Past

Best Puppy In Breed
Monpaq Echo From The Past

Select Bitch
GCh Labradale Rose Des Bois Fee Morgan


Winners Dog: (2-5-0-2)
Monpaq Echo From The Past

Reserve Winners Dog
Mooselake's Seal The Deal

Senior Puppy Dog Class
1st Monpaq Echo From The Past

Open Dog Class
1st Mooselake's Seal The Deal


Winners Bitch: (2-5-0-2)
Monpaq's Cleopatra

Senior Puppy Bitch Class
1st Monpaq Penny At Al

12-18 Month Bitch Class
1st Authentique Opale
2nd Staghorn's Lynbrook Sage

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Monpaq's Cleopatra

Open Bitch Class
1st Uapishka l'Authentique Taera

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Autumncolors New Day Has Come

Best Of Opposite Sex
Violethill String Symphony

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Autumncolors New Day Has Come

Best Puppy In Breed
Autumncolors Black Is The New Gold


Winners Dog: (1-3-0-0)
Violethill String Symphony

12-18 Month Dog Class
1st Violethill String Symphony

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GChB Joie Du Cocker Desiree De Ma Vie

Best Puppy In Breed
Gilni's Melodie Du Bonheur

Select Bitch
Ch Gilni's Eva Killutat



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Gilni's Melodie Du Bonheur

Reserve Winners Bitch
Gilni's Magie Du Temps

Canadian Bred Bitch Class
1st Gilni's Melodie Du Bonheur
2nd Gilni's Magie Du Temps

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Beauvert I Found My Happy Pace

Best Puppy In Breed
Beauvert I Found My Happy Pace


Winners Dog: (1-0-0-0)
Beauvert I Found My Happy Pace

Senior Puppy Dog Class
1st Beauvert I Found My Happy Pace


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Giroflee Vive Attraction

Best Of Opposite Sex
GChB Winfree It's A Bug's Life

Best Puppy In Breed
Silvershadow Catching Some Rays



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Silvershadow Catching Some Rays

Reserve Winners Bitch
Lily Poter

Junior Puppy Bitch Class
1st Silvershadow Catching Some Rays

Senior Puppy Bitch Class
1st Lily Poter

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Segre's Time Is Relative

Best Of Opposite Sex
Descerisiers The King Of My Heart

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Springdream's Daddy Girl

Best Puppy In Breed
Society's Lt Natasha Phoenix Trace


Winners Dog: (1-2-0-1)
Descerisiers The King Of My Heart

Senior Puppy Dog Class
1st Descerisiers The King Of My Heart


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Springdream's Daddy Girl

Reserve Winners Bitch
Society's Lt Natasha Phoenix Trace

Junior Puppy Bitch Class
1st Society's Lt Natasha Phoenix Trace

Open Bitch Class
1st Springdream's Daddy Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Springdream's Vicky Babby Girl

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winfarthing's Solitaire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winfarthing's Solitaire

12-18 Month Bitch Class
1st Winfarthing's Solitaire

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 11 pts (3-6-3-0)
Angelique d'Arthemis

Best Of Opposite Sex
GChB Leon De L'Amadis

Best Of Winners: (3-6-3-0)
Angelique d'Arthemis

Best Puppy In Breed
Plume Prohunter Des Appalaches

Select Dog
Ch Oliver Spark de l'Amadis


Winners Bitch: (3-6-3-0)
Angelique d'Arthemis

Reserve Winners Bitch
Mila d'Arthemis

Senior Puppy Bitch Class
1st Plume Prohunter Des Appalaches
2nd Kiev For Freedom Du Nordet

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Angelique d'Arthemis

Open Bitch Class
1st Mila d'Arthemis
2nd Skeet De L'Amadis
3rd Gunny Girl de l'Amadis

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ballyhoo's Winnie Wain Whistle de l'Alto

Select Bitch
GCh Ildanoch's Party Rock Anthem


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Seven Pines Measure For Measure


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Kihivas The Furiousncute Ramsey

Best Of Opposite Sex
Olympic Lightning Bolt De Kihivas

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Kihivas The Furiousncute Ramsey

Best Puppy In Breed
Kihivas The Furiousncute Ramsey


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Kihivas The Furiousncute Ramsey

Reserve Winners Bitch
Manuus Penny

Senior Puppy Bitch Class
1st Kihivas The Furiousncute Ramsey
2nd Ourdream's Whats Wrong Wth B'n Confident

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Manuus Penny

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sarga's Famous Jazmin



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sarga's Famous Jazmin

Reserve Winners Bitch
Sarga's Flamboyant Suzie-Q

Open Bitch Class
1st Sarga's Famous Jazmin
2nd Sarga's Flamboyant Suzie-Q

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wynder's I Sea What You Did There


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wynder's I Sea What You Did There

12-18 Month Dog Class
1st Wynder's I Sea What You Did There






Group 2 - Veronica Mercer Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   30
Group 2nd   
GChB Granvalero Moonbeam Special SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   27
Group 3rd   
Ch Deloubelle Viva Las Vegas At First Klas
  Afghan Hound   25
Group 4th   
GChG Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   21
BPIG    Requiem N Dragorra's Tifa Lockhart   Ibizan Hound   N/A
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChB Deloubelle Viva Las Vegas At First Klas

Best Of Opposite Sex
Deloubelle Love Me Tender

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Deloubelle Love Me Tender

Best Puppy In Breed
Generations For Chakotay


Winners Dog: (2-1-0-1)
Deloubelle Love Me Tender

Reserve Winners Dog
Generations For Chakotay

Senior Puppy Dog Class
1st Generations For Chakotay

12-18 Month Dog Class
1st Deloubelle Love Me Tender


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Deloubelle I'm Glad You're Mine

12-18 Month Bitch Class
1st Deloubelle I'm Glad You're Mine

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Heartbeat La Diva de l'Empire

Best Of Opposite Sex
Heartbeat Orion's Belt At Moonrise

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Heartbeat La Diva de l'Empire


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Heartbeat La Diva de l'Empire

Open Bitch Class
1st Heartbeat La Diva de l'Empire

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear

Best Of Opposite Sex
Vanlousvir's Ziva

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Vanlousvir's McGee

Best Puppy In Breed
Vanlousvir's McGee


Winners Dog: (1-1-1-0)
Vanlousvir's McGee

Junior Puppy Dog Class
1st Vanlousvir's McGee


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Vanlousvir's Ziva

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanlousvir's Ziva

Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Onyx Noir Des Svoras La Centauresse

Best Of Opposite Sex
Elance Winsome Wilhelmina

Best Puppy In Breed
Elance Winsome Wilhelmina



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Elance Winsome Wilhelmina

Senior Puppy Bitch Class
1st Elance Winsome Wilhelmina

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chetcote's Little Princess

Best Puppy In Breed
Chetcote's Little Princess



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Chetcote's Little Princess

Reserve Winners Bitch
Distingue Don't Stop Me Now

Senior Puppy Bitch Class
1st Distingue Don't Stop Me Now

Canadian Bred Bitch Class
1st Chetcote's Little Princess

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Zoldmali Simba

Best Puppy In Breed
GCh Zoldmali Simba

Select Dog
GCh T-Rex Pageska De L'Abbaye Sainte Marie



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Granvalero Moonbeam Special SL

Select Dog
GChG Altadach Aston Martin SL



Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Nightwatch Royal Purple Of Secret Haven

Best Of Opposite Sex
Nwatch Tanglewood I Did It My Way At Secret Haven

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Nightwatch Royal Purple Of Secret Haven


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Nightwatch Royal Purple Of Secret Haven

Reserve Winners Bitch
Sabine Has It At Secret Haven

Canadian Bred Bitch Class
1st Sabine Has It At Secret Haven

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Secret Haven's Wren Wren

Open Bitch Class
1st Nightwatch Royal Purple Of Secret Haven

Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Requiem N Dragorra's Tifa Lockhart

Best Of Opposite Sex
Requiem N Dragorra's Cloud Strife

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Requiem N Dragorra's Tifa Lockhart

Best Puppy In Breed
Requiem N Dragorra's Tifa Lockhart


Winners Dog: (1-1-0-0)
Requiem N Dragorra's Cloud Strife

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Requiem N Dragorra's Cloud Strife


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Requiem N Dragorra's Tifa Lockhart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Requiem N Dragorra's Tifa Lockhart

Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations


Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Parnassus' Rising Sun At Zeni


Winners Dog: (1-0-0-0)
Parnassus' Rising Sun At Zeni

12-18 Month Dog Class
1st Parnassus' Rising Sun At Zeni


Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari

Select Dog
GCh Fresco Aliuzija



Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cariad's Mystic Memory

Best Puppy In Breed
Cariad's Mystic Memory



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cariad's Mystic Memory

Reserve Winners Bitch
Foxpolis Jamaica

Junior Puppy Bitch Class
1st Cariad's Mystic Memory

Open Bitch Class
1st Foxpolis Jamaica





Group 3 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   49
Group 2nd   
Ch Midnightsky's Cinder Danandre
  Doberman Pinscher   47
Group 3rd   
Deversailles Ray Of Light At Bullmax
  Bullmastiff   42
Group 4th   
GCh Daomori's King Of The West
  Akita   40
BPIG   
Samspirit First Legacy Rose
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Astablak's Silver Hammer At Trailroc   Siberian Husky   0
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tonomi's Dancing On A Cloud



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tonomi's Dancing On A Cloud

Reserve Winners Bitch
Winterchill's Mystic Snowmoon

12-18 Month Bitch Class
1st Winterchill's Mystic Snowmoon

Open Bitch Class
1st Tonomi's Dancing On A Cloud

Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Dudswelriver Starlook It's Me

Best Puppy In Breed
Du Kalinour Fall Of The Wall At Dudswelriver


Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Chucky Little Bambi

Best Of Opposite Sex
GCh Haltonhill's Storm Warning


Winners Dog: (1-0-1-1)
Haltonhill's Show Me The Money

12-18 Month Dog Class
1st Haltonhill's Show Me The Money

Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Deversailles Ray Of Light At Bullmax


Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fireweed Arcticice Ukiuk


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fireweed Arcticice Ukiuk

Open Dog Class
1st Fireweed Arcticice Ukiuk


Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GCh Midnightsky's Cinder Danandre

Select Bitch
GChB Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Morningstar The Mystic Raven

Reserve Winners Bitch
Cedarbarks Dancing Mase

12-18 Month Bitch Class
1st Morningstar The Mystic Raven

Canadian Bred Bitch Class
1st Cedarbarks Dancing Mase

Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
GChB Rockingdane's Seeing Is Believing

Best Of Opposite Sex
Chanoz N Ransom Luxury Design

Best Puppy In Breed
Elena De Majal Oba



Winners Bitch: (0-5-1-0)
Chanoz N Ransom Luxury Design

Reserve Winners Bitch
Journey's N Midnight Sun Watch Over You

Senior Puppy Bitch Class
1st Elena De Majal Oba

12-18 Month Bitch Class
1st Journey's N Midnight Sun Watch Over You

Canadian Bred Bitch Class
1st Cilka's Milkway

Open Bitch Class
1st Chanoz N Ransom Luxury Design
2nd Safrandane Sorry Not Sorry

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway

Best Of Opposite Sex
Sue Vom Geyik

Best Puppy In Breed
Sue Vom Geyik



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sue Vom Geyik

Senior Puppy Bitch Class
1st Sue Vom Geyik

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Napoleo Olive La Coquine



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Samspirit First Legacy Rose

Best Of Opposite Sex
GCh Skilo Bear's Deluxe Bentley

Best Puppy In Breed
Samspirit First Legacy Rose



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Samspirit First Legacy Rose

Reserve Winners Bitch
Supersammy's Heidi

Junior Puppy Bitch Class
1st Samspirit First Legacy Rose
2nd Supersammy's Heidi

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 11 pts (7-3-1-1)
Ch Trinacria's Maid Of Honor

Best Of Opposite Sex
GCh Laskaroad's Rafale Of Blueberry

Best Of Winners: (7-3-1-1)
Trailroc Starfall

Best Puppy In Breed
Trinacria's Canadian Snowflake


Winners Bitch: (7-3-1-1)
Trailroc Starfall

Reserve Winners Bitch
Trinacria's Premiere Danse

12-18 Month Bitch Class
1st Nanook's Footprints Lead To Kannook

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Trinacria's Premiere Danse

Open Bitch Class
1st Trailroc Starfall

4-6 Month Bitch Class
1st Trinacria's Black Tornado





Group 4 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   Ch Keepsake's No Jacket Required   Soft-Coated Wheaten Terrier   15
Group 2nd   
Ch Northcote Of Course
  Lakeland Terrier   13
Group 3rd   
Fairstone Margeline Maverick
  Airedale Terrier   12
Group 4th    Loving You Luciano   West Highland White Terrier   9
BPIG   
Fairstone Margeline Maverick
  Airedale Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ravencreek Maximus Odyssea   Border Terrier   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Fairstone Margeline Maverick

Best Of Opposite Sex
Satie She Loves You Kana Haus

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Fairstone Margeline Maverick

Best Puppy In Breed
Fairstone Margeline Maverick


Winners Dog: (2-1-0-0)
Fairstone Margeline Maverick

Reserve Winners Dog
Maya Just Give Me A Reason

Senior Puppy Dog Class
1st Fairstone Margeline Maverick

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Maya Just Give Me A Reason


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Satie She Loves You Kana Haus

Senior Puppy Bitch Class
1st Satie She Loves You Kana Haus

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Ravencreek Aim For A Star

Best Of Opposite Sex
Fanfare Quite The Catch


Winners Dog: (1-0-0-1)
Fanfare Quite The Catch

Open Dog Class
1st Fanfare Quite The Catch

4-6 Month Dog Class
1st Ravencreek Maximus Odyssea


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Clanlilly's Mood Indigo

Best Of Opposite Sex
Clanlilly's Holly Golightly

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Clanlilly's Mood Indigo

Best Puppy In Breed
Clanlilly's Mood Indigo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Clanlilly's Mood Indigo

Junior Puppy Dog Class
1st Clanlilly's Mood Indigo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Clanlilly's Holly Golightly

Open Bitch Class
1st Clanlilly's Holly Golightly

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rockledge Mr. Watson Of Griffintown


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Northcote Of Course



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Snowvalley D'Mon Style

Best Of Opposite Sex
Venturi Snowvalley Alphonse

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Snowvalley D'Mon Style

Best Puppy In Breed
Venturi Snowvalley Alphonse

Select Bitch
Ch Snowvalley D'Mon Geraldine


Winners Dog: (1-1-0-1)
Venturi Snowvalley Alphonse

Senior Puppy Dog Class
1st Venturi Snowvalley Alphonse


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Snowvalley D'Mon Style

Open Bitch Class
1st Snowvalley D'Mon Style

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Maiha Step Aside Boys



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Keepsake's No Jacket Required

Best Puppy In Breed
Boreal Rickard's Red


Winners Dog: (1-0-1-0)
Boreal Rickard's Red

Senior Puppy Dog Class
1st Boreal Rickard's Red


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Loving You Luciano

Best Puppy In Breed
Loving You Luciano


Winners Dog: (1-0-0-0)
Loving You Luciano

Senior Puppy Dog Class
1st Loving You Luciano






Group 5 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Pegase du Domaine de Polana
  Coton De Tulear   42
Group 2nd   
GChS Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   40
Group 3rd   
Ch Happyhounds Hocus Pocus
  Italian Greyhound   34
Group 4th   
Great Scott's Strike It Rich At Babylove
  Biewer Terrier   24
BPIG   
Great Scott's Strike It Rich At Babylove
  Biewer Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Grandepatte Vanilla Ice
  Italian Greyhound   0
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
FleurDeLys Etiquette At Tea



Winners Bitch: (0-2-0-0)
FleurDeLys Etiquette At Tea

Reserve Winners Bitch
FleurDeLys Queen In Her Own Right

Canadian Bred Bitch Class
1st FleurDeLys Etiquette At Tea

Open Bitch Class
1st FleurDeLys Queen In Her Own Right

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sin Who Will Resist This Gossip

Best Of Opposite Sex
Un Principe Tutto Mio

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sin Who Will Resist This Gossip

Best Puppy In Breed
Un Principe Tutto Mio


Winners Dog: (1-1-0-0)
Un Principe Tutto Mio

Senior Puppy Dog Class
1st Un Principe Tutto Mio


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sin Who Will Resist This Gossip

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sin Who Will Resist This Gossip

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Sin's Zira's Glorious Return To Power

Best Of Opposite Sex
GCh Jems Get Me Some Of That

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Sin's Zira's Glorious Return To Power

Best Puppy In Breed
Sin's Zira's Glorious Return To Power


Winners Dog: (1-3-1-0)
Applegarden Go Play Circus

Junior Puppy Dog Class
1st Applegarden Go Play Circus

4-6 Month Dog Class
1st Lutindor Arthur The Little Warrior


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Sin's Zira's Glorious Return To Power

Reserve Winners Bitch
Lovering Burning Hopeful

Junior Puppy Bitch Class
1st Lovering Burning Hopeful

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sin's Zira's Glorious Return To Power

Open Bitch Class
1st BCBG N Mc Lutindor Snowball

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Pegase du Domaine de Polana

Best Of Opposite Sex
Ch Saphir de Bijoux de Coton



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
Ch Nimiq's Swat Thirty David

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Leighway's La Gioconda At Amyla

Best Puppy In Breed
Ch That's Un Chica Caliente


Winners Dog: (1-1-1-3)
P.S. I Love You Mano Gentis

Senior Puppy Dog Class
1st P.S. I Love You Mano Gentis


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Leighway's La Gioconda At Amyla

Junior Puppy Bitch Class
1st Leighway's La Gioconda At Amyla

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 9 pts (1-7-1-1)
GCh Happyhounds Hocus Pocus

Best Of Opposite Sex
GChB Grandepatte VIP SpecialEdition

Best Of Winners: (1-7-1-1)
Belina Jade De La Chevrotiere

Best Puppy In Breed
Belina's Oscar Nomination


Winners Dog: (1-7-1-1)
Belina's Oscar Nomination

Junior Puppy Dog Class
1st Belina's Oscar Nomination

4-6 Month Dog Class
1st Grandepatte Vanilla Ice
2nd Grandepatte Captain Jack Sparrow

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Best Of Opposite Sex
Laperlerare Diamond

Best Of Winners: (1-1-0-1)
La Perle Rare Princesse

Best Puppy In Breed
Laperlerare Diamond


Winners Dog: (1-1-0-1)
Laperlerare Diamond

Senior Puppy Dog Class
1st Laperlerare Diamond


Winners Bitch: (1-1-0-1)
La Perle Rare Princesse

12-18 Month Bitch Class
1st La Perle Rare Princesse

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Mightymites Scooter

Best Puppy In Breed
Mightymites Precieuse Opale



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mightymites Precieuse Opale

Junior Puppy Bitch Class
1st Mightymites Precieuse Opale

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Giroflee Stan Laurel

Best Puppy In Breed
Lion Dor Poms Milan Di Amore

Select Dog
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante


Winners Dog: (1-0-2-0)
Lion Dor Poms Milan Di Amore

Junior Puppy Dog Class
1st Lion Dor Poms Milan Di Amore


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cantell Cherry Bombs Of Lore

Best Puppy In Breed
Cantell Cherry Bombs Of Lore



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cantell Cherry Bombs Of Lore

Reserve Winners Bitch
Cantell Komodo 3000 Of Lore

Junior Puppy Bitch Class
1st Cantell Cherry Bombs Of Lore

Canadian Bred Bitch Class
1st Cantell Komodo 3000 Of Lore

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Iren Victorius Hunter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Iren Victorius Hunter

Open Dog Class
1st Iren Victorius Hunter






Group 6 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   47
Group 2nd   
Ch Belletruffe N Loredo's Purple Beauty
  Boston Terrier   43
Group 3rd   
GCh Okami Go Kitanoarashi
  Japanese Akita   40
Group 4th   
GChS Wolfriver's Taiho Koki
  Shiba Inu   34
BPIG   
Fortuna Elizabeth Queen Of Ace
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Inukata No Chisana   Japanese Akita   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GChS Jolibully Delenclos Walter

Best Of Opposite Sex
Delenclos Bulldacious Philo-Sophie

Best Puppy In Breed
GCh The Ritz How Sweet It Is



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Delenclos Bulldacious Philo-Sophie

Reserve Winners Bitch
Delenclos Jasmine Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delenclos Bulldacious Philo-Sophie

Open Bitch Class
1st Delenclos Jasmine Love

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Long Feng Sheldon Cooper

Best Puppy In Breed
Long Feng Sheldon Cooper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Long Feng Sheldon Cooper

Junior Puppy Dog Class
1st Long Feng Sheldon Cooper


4-6 Month Bitch Class
1st Princess Raya Of Three Rivers

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch DotsOn Taste The Rainbow

Best Of Opposite Sex
Ch SpecialD Chlorophyll Breakdown

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Fortuna Elizabeth Queen Of Ace

Best Puppy In Breed
Fortuna Elizabeth Queen Of Ace

Select Bitch
GCh Shenandal's Optimism And Joy


Winners Dog: (1-1-1-2)
DotsOn Feel The Twist

12-18 Month Dog Class
1st DotsOn Feel The Twist


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Fortuna Elizabeth Queen Of Ace

Senior Puppy Bitch Class
1st Fortuna Elizabeth Queen Of Ace

4-6 Month Bitch Class
1st DotsOn Rewrite The Stars

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Masino's One Hot Cookie

Best Of Opposite Sex
GCh Masino's Stella By Starlight

Best Puppy In Breed
Konigliche Eltorro Meant To Be Mine


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Konigliche Eltorro Meant To Be Mine

Senior Puppy Bitch Class
1st Konigliche Eltorro Meant To Be Mine

4-6 Month Bitch Class
1st Masino's Petite Demone!

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GChB Okami Go Kitanoarashi

Best Of Opposite Sex
Hasshu Arashi Go Tochiotomeso

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Hasshu Arashi Go Tochiotomeso

Best Puppy In Breed
T'Sakura Go Sanako Ken

Select Bitch
Ch Taiga Sakuro Go Naoko No Senshi Yuugensou


Winners Bitch: (2-2-0-2)
T'Sakura Go Sanako Ken

Reserve Winners Bitch
Inukata No Romi

Junior Puppy Bitch Class
1st T'Sakura Go Sanako Ken

Senior Puppy Bitch Class
1st Inukata No Romi

4-6 Month Bitch Class
1st Inukata No Chisana

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook

Best Of Opposite Sex
Brenda Sumbarsky Pramen

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Admiraal's Lively Up Yourself At Inukshuk

Best Puppy In Breed
Admiraal's Lively Up Yourself At Inukshuk


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Brenda Sumbarsky Pramen

Reserve Winners Bitch
Admiraal's Fire Opal

Senior Puppy Bitch Class
1st Brenda Sumbarsky Pramen
2nd Admiraal's Fire Opal

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Classique Ivy Lane Onyx Noir

Best Of Opposite Sex
Canterbury Hillwood Samuel

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Classique Ivy Lane Onyx Noir

Best Puppy In Breed
Classique Ivy Lane Onyx Noir


Winners Dog: (3-3-0-0)
Canterbury Hillwood Samuel

Reserve Winners Dog
Opus' All For Love

Junior Puppy Dog Class
1st Canterbury Hillwood Samuel

Senior Puppy Dog Class
1st Opus' All For Love

12-18 Month Dog Class
1st Royal Shades Zalto


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Classique Ivy Lane Onyx Noir

Reserve Winners Bitch
Canterbury's Hillwood Hannelore

Junior Puppy Bitch Class
1st Canterbury's Hillwood Hannelore

Senior Puppy Bitch Class
1st Classique Ivy Lane Onyx Noir
2nd Theory Season's Diamond

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lupus Dei Smoukie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lupus Dei Smoukie

12-18 Month Bitch Class
1st Lupus Dei Smoukie

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
GChS Wolfriver's Taiho Koki

Best Of Opposite Sex
GChS Satika N Sunojo's Something Special

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Urajiro's Wasabi Girl At Supersammy

Best Puppy In Breed
Supersammy's Inu Kuromi


Winners Dog: (2-5-1-1)
Urajiro's Rafiki

Reserve Winners Dog
Dark Knight Akakiyosou

Junior Puppy Dog Class
1st Urajiro's Rafiki
2nd Dark Knight Akakiyosou


Winners Bitch: (2-5-1-1)
Urajiro's Wasabi Girl At Supersammy

Reserve Winners Bitch
Supersammy's Inu Kuromi

Junior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Inu Kuromi

Senior Puppy Bitch Class
1st Urajiro's I'm Not Just A Princess To Nogitsune

12-18 Month Bitch Class
1st Urajiro's Wasabi Girl At Supersammy

Canadian Bred Bitch Class
1st Tenseibou Gaia Bou

Open Bitch Class
1st Innisfree Pika Bou

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Maciain's The Northern Giant


Winners Dog: (1-0-0-0)
Maciain's The Northern Giant

Open Dog Class
1st Maciain's The Northern Giant




Group 7 - Linda St-Hilaire Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
  Australian Shepherd   64
Group 2nd   
GChB Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
  Miniature American Shepherd   49
Group 3rd   
Boyero Yours Forever Llama
  Bouvier des Flandres   47
Group 4th   
GChS Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   46
BPIG   
Boyero Yours Forever Llama
  Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hearthside Mast-R Leaguer   Australian Shepherd   0
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Downriver Link

Best Puppy In Breed
Downriver Link



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Downriver Link

Junior Puppy Bitch Class
1st Downriver Link

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 14 pts (4-6-3-2)
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way

Best Of Opposite Sex
Ch Northside Enough Is Enough

Best Of Winners: (4-6-3-2)
Please Check It Out

Best Puppy In Breed
Mast-R Sooner Or Later

Select Dog
Ch Shepherds Of Paradise Perfect Dream's Come True

Select Bitch
Ch Please Playing By The Rules


Winners Dog: (4-6-3-2)
Please Check It Out

Reserve Winners Dog
Blue Pearl Teddy Bear Kenai

Junior Puppy Dog Class
1st Northside Ticket Master

Senior Puppy Dog Class
1st Ace Le Magnifique

Open Dog Class
1st Please Check It Out
2nd Blue Pearl Teddy Bear Kenai

4-6 Month Dog Class
1st Hearthside Mast-R Leaguer


Winners Bitch: (4-6-3-2)
Northside Our Destiny Lives Within Us

Reserve Winners Bitch
Mast-R Sooner Or Later

Junior Puppy Bitch Class
1st Mast-R Sooner Or Later
2nd Lagenevoise Symbols Of Eternity

Senior Puppy Bitch Class
1st Lagenevoise Miss Hawaiian Tropic
2nd Crystalheart's Over The Top

12-18 Month Bitch Class
1st Please Are You Gonna Go My Way

Canadian Bred Bitch Class
1st Northside Our Destiny Lives Within Us

4-6 Month Bitch Class
1st Skyborne's In Decent Sea

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Defacto Black Diamond Ruby

Best Of Opposite Sex
Tibone Summit Of A Dream

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Defacto Purple Cristal Nova


Winners Dog: (2-1-0-1)
Tibone Summit Of A Dream

Reserve Winners Dog
Eagle Valley Seabiscuit

12-18 Month Dog Class
1st Tibone Summit Of A Dream
2nd Eagle Valley Seabiscuit


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Defacto Purple Cristal Nova

12-18 Month Bitch Class
1st Defacto Purple Cristal Nova

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
Ch Hidalgo Kyrane Song Of Ice And Fire

Best Of Opposite Sex
Hidalgo Shogun l'Astre de Feu

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Chancerys Tresor De La Pagaille

Best Puppy In Breed
Conann d'Aquivelt

Select Bitch
GCh Gamora Astra Meum


Winners Dog: (2-3-0-2)
Hidalgo Shogun l'Astre de Feu

Reserve Winners Dog
Conann d'Aquivelt

Senior Puppy Dog Class
1st Conann d'Aquivelt

Open Dog Class
1st Hidalgo Shogun l'Astre de Feu

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bordernova Perfect Harley Quinnzel



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bordernova Perfect Harley Quinnzel

Reserve Winners Bitch
Canipur Daisy Hope Angel Flower

12-18 Month Bitch Class
1st Canipur Daisy Hope Angel Flower

Open Bitch Class
1st Bordernova Perfect Harley Quinnzel

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boyero Yours Forever Llama

Best Puppy In Breed
Boyero Yours Forever Llama



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boyero Yours Forever Llama

Junior Puppy Bitch Class
1st Boyero Yours Forever Llama

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Glasgowhill's Dejade Bentley

Best Of Opposite Sex
Dejade Just Call Me Tina Turner

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Dejade Just Call Me Tina Turner

Best Puppy In Breed
Ch Xena Mighty Princess du MontOlympe

Select Bitch
Ch Xena Mighty Princess du MontOlympe


Winners Dog: (1-1-1-1)
Melodaly Mousquetaire

Open Dog Class
1st Melodaly Mousquetaire


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Dejade Just Call Me Tina Turner

Open Bitch Class
1st Dejade Just Call Me Tina Turner

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Eden Midnight Thunder

Best Of Opposite Sex
Eden Saia

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Eden Midnight Thunder


Winners Dog: (1-1-0-0)
Eden Midnight Thunder

12-18 Month Dog Class
1st Eden Midnight Thunder


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Eden Saia

Open Bitch Class
1st Eden Saia

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Eliseberg Marge Dragon's Dream

Best Of Opposite Sex
Whisper Hill Swagger Never Give Up

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Eliseberg Marge Dragon's Dream

Best Puppy In Breed
Axel Vom Vama

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy

Best Of Opposite Sex
Ketadog Cravin' Chocolate At Keecam

Best Puppy In Breed
Ketadog Cravin' Chocolate At Keecam


Winners Dog: (1-0-0-1)
Ketadog Cravin' Chocolate At Keecam

Senior Puppy Dog Class
1st Ketadog Cravin' Chocolate At Keecam


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire

Best Of Opposite Sex
Bagatelle Celeste Moon Diamond

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Chenard Debut De Temps Nouveau

Best Puppy In Breed
Chenard Debut De Temps Nouveau


Winners Bitch: (3-4-1-0)
Bagatelle Celeste Moon Diamond

Reserve Winners Bitch
Welove The Last One Katou

Junior Puppy Bitch Class
1st Welove The Last One Katou
2nd Chenard Mademoiselle Lotus

12-18 Month Bitch Class
1st Welove Schtroumpfette Zoe

Open Bitch Class
1st Bagatelle Celeste Moon Diamond

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GCh Zesta Lynphil Clairvoyant

Best Of Opposite Sex
Ch Amberlyn's Incredible Dream


4-6 Month Dog Class
1st Grandfort It's All Fun N' Games

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
GCh Spock A Dream Is A Wish

Best Of Opposite Sex
Ch Velvet Queen Faier Stalker

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Mezzoo Winston Secret Garden

Select Dog
Ch Bredright Brave Mateo


Winners Dog: (1-2-3-1)
Mezzoo Winston Secret Garden

Open Dog Class
1st Mezzoo Winston Secret Garden


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Cadwyn Lively Foxtrot

Reserve Winners Bitch
Hazel Ranch Juna

12-18 Month Bitch Class
1st Hazel Ranch Juna

Canadian Bred Bitch Class
1st Cadwyn Lively Foxtrot

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By