Club Canin Rive-Sud de Montreal
Friday, April 28, 2023



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am Ch. / MBIS / MRBIS Can G.CHB Cammcastle's Ima Steinway
"Solo"
Breeder: Suzan Guynn, Cammcastle Rottweilers
Handler in Canada: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Murray Eason
Lakeland Terrier  
Ch Northcote Of Course
Points: 312 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Murray Eason
Havanese  
GChS Oeste's Askin For Kisses
Points: 298
Best Puppy In Show
Judge: Murray Eason
Biewer Terrier  
Great Scott's Strike It Rich At Babylove
Best Baby Puppy In Show
Judge: Murray Eason
Australian Shepherd   Hearthside Mast-R Leaguer








Group 1 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Roidethule Sire Puz Boucledeau
  Barbet   73
Group 2nd    Duvalin's Sierra Nevada At FDS   Griffon (Wire-Haired Pointing)   64
Group 3rd   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   62
Group 4th   
Autumncolors Black Is The New Gold
  Setter (English)   47
BPIG   
Autumncolors Black Is The New Gold
  Setter (English)   N/A
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
GChEx Roidethule Sire Puz Boucledeau

Best Of Opposite Sex
Ch Florence Du 31 A La Vieille Garde

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Roi De Thule Sire Tanuki Dit Forrest

Best Puppy In Breed
Roi De Thule Sire Tanuki Dit Forrest


Winners Bitch: (3-4-1-1)
Barbochos Zelda

Reserve Winners Bitch
Frankia's Ruby

Junior Puppy Bitch Class
1st Barbochos Zelda
2nd Treebeard's Tickled Pink

12-18 Month Bitch Class
1st Frankia's Tchoupie

Open Bitch Class
1st Frankia's Ruby

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-0)
Duvalin's Sierra Nevada At FDS



Winners Bitch: (1-0-0-0)
Duvalin's Sierra Nevada At FDS

Reserve Winners Bitch
DuValin Gigonne

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Duvalin's Sierra Nevada At FDS

Open Bitch Class
1st DuValin Gigonne

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Seasyde Whisky In A Teacup

Best Of Opposite Sex
Bookstor Fabello Cary Grant

Best Puppy In Breed
Bookstor Fabello Cary Grant


Winners Dog: (1-0-0-1)
Bookstor Fabello Cary Grant

Senior Puppy Dog Class
1st Bookstor Fabello Cary Grant


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Whisperfield Absolut N Perrier

Best Puppy In Breed
Fondcombe King Under The Mountain


Winners Dog: (1-0-1-0)
Fondcombe King Under The Mountain

Junior Puppy Dog Class
1st Fondcombe King Under The Mountain


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
GCh Labradale Rose Des Bois Fee Morgan

Best Of Opposite Sex
Mooselake's Seal The Deal

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Blackwoods Maktawae Buckel Bunni

Best Puppy In Breed
Monpaq Penny At Al


Winners Dog: (1-4-0-1)
Mooselake's Seal The Deal

Open Dog Class
1st Mooselake's Seal The Deal


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Blackwoods Maktawae Buckel Bunni

Reserve Winners Bitch
Authentique Opale

Senior Puppy Bitch Class
1st Monpaq Penny At Al

12-18 Month Bitch Class
1st Authentique Opale

Open Bitch Class
1st Blackwoods Maktawae Buckel Bunni
2nd Uapishka l'Authentique Taera

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Autumncolors Black Is The New Gold

Best Of Opposite Sex
Violethill String Symphony

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Autumncolors Black Is The New Gold

Best Puppy In Breed
Autumncolors Black Is The New Gold


Winners Dog: (1-2-0-0)
Violethill String Symphony

12-18 Month Dog Class
1st Violethill String Symphony


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Autumncolors Black Is The New Gold

Reserve Winners Bitch
Autumncolors New Day Has Come

Senior Puppy Bitch Class
1st Autumncolors Black Is The New Gold

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Autumncolors New Day Has Come

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GChB Joie Du Cocker Desiree De Ma Vie

Best Puppy In Breed
Gilni's Melodie Du Bonheur

Select Bitch
Ch Gilni's Eva Killutat



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Gilni's Melodie Du Bonheur

Reserve Winners Bitch
Gilni's Magie Du Temps

Canadian Bred Bitch Class
1st Gilni's Melodie Du Bonheur
2nd Gilni's Magie Du Temps

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Beauvert I Found My Happy Pace

Best Puppy In Breed
Beauvert I Found My Happy Pace


Winners Dog: (1-0-0-0)
Beauvert I Found My Happy Pace

Senior Puppy Dog Class
1st Beauvert I Found My Happy Pace


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Winfree It's A Bug's Life

Best Of Opposite Sex
Ch Giroflee Vive Attraction

Best Puppy In Breed
Lily Poter



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Lily Poter

Reserve Winners Bitch
Silvershadow Catching Some Rays

Junior Puppy Bitch Class
1st Silvershadow Catching Some Rays

Senior Puppy Bitch Class
1st Lily Poter

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Segre's Time Is Relative

Best Puppy In Breed
Society's Lt Natasha Phoenix Trace



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Society's Lt Natasha Phoenix Trace

Junior Puppy Bitch Class
1st Society's Lt Natasha Phoenix Trace

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 11 pts (3-5-3-1)
GChB Leon De L'Amadis

Best Of Opposite Sex
Kiev For Freedom Du Nordet

Best Of Winners: (3-5-3-1)
Kiev For Freedom Du Nordet

Best Puppy In Breed
Kiev For Freedom Du Nordet

Select Dog
GCh Antares Dit Helios des Deux Rives


Winners Bitch: (3-5-3-1)
Kiev For Freedom Du Nordet

Reserve Winners Bitch
Mila d'Arthemis

Senior Puppy Bitch Class
1st Kiev For Freedom Du Nordet
2nd Plume Prohunter Des Appalaches

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Angelique d'Arthemis

Open Bitch Class
1st Mila d'Arthemis
2nd Gunny Girl de l'Amadis

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Ildanoch's Party Rock Anthem

Best Puppy In Breed
Realtas & Sycomore Lady Colette Of Evora


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Olympic Lightning Bolt De Kihivas

Best Of Opposite Sex
Manuus Penny

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Olympic Lightning Bolt De Kihivas

Best Puppy In Breed
Manuus Penny


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Manuus Penny

Reserve Winners Bitch
Ourdream's Whats Wrong Wth B'n Confident

Senior Puppy Bitch Class
1st Manuus Penny
2nd Ourdream's Whats Wrong Wth B'n Confident

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sarga's Flamboyant Suzie-Q



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sarga's Flamboyant Suzie-Q

Reserve Winners Bitch
Sarga's Famous Jazmin

Open Bitch Class
1st Sarga's Flamboyant Suzie-Q
2nd Sarga's Famous Jazmin

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wynder's I Sea What You Did There


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wynder's I Sea What You Did There

12-18 Month Dog Class
1st Wynder's I Sea What You Did There






Group 2 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   33
Group 2nd   
GChB Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   30
Group 3rd   
GChB Granvalero Moonbeam Special SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   27
Group 4th   
GCh Branston Trajam Onestep Beyond
  Beagle   25
BPIG   
Cariad's Mystic Memory
  Whippet   N/A
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
GChB Deloubelle Viva Las Vegas At First Klas

Best Of Opposite Sex
Deloubelle Love Me Tender

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Deloubelle I'm Glad You're Mine

Best Puppy In Breed
Generations For Chakotay


Winners Dog: (2-3-0-1)
Deloubelle Love Me Tender

Reserve Winners Dog
Generations For Chakotay

Senior Puppy Dog Class
1st Generations For Chakotay

12-18 Month Dog Class
1st Deloubelle Love Me Tender


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Deloubelle I'm Glad You're Mine

Reserve Winners Bitch
Tokabout The Only One

12-18 Month Bitch Class
1st Deloubelle I'm Glad You're Mine
2nd Tokabout Living A Dream

Open Bitch Class
1st Tokabout The Only One

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Heartbeat La Diva de l'Empire

Best Of Opposite Sex
Heartbeat Orion's Belt At Moonrise

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Heartbeat La Diva de l'Empire


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Heartbeat La Diva de l'Empire

Open Bitch Class
1st Heartbeat La Diva de l'Empire

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear

Best Of Opposite Sex
Vanlousvir's Ziva

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Vanlousvir's McGee

Best Puppy In Breed
Vanlousvir's McGee


Winners Dog: (1-1-1-0)
Vanlousvir's McGee

Junior Puppy Dog Class
1st Vanlousvir's McGee


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Vanlousvir's Ziva

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanlousvir's Ziva

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Branston Trajam Onestep Beyond



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elance Winsome Wilhelmina

Best Puppy In Breed
Elance Winsome Wilhelmina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Elance Winsome Wilhelmina

Senior Puppy Bitch Class
1st Elance Winsome Wilhelmina

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh T-Rex Pageska De L'Abbaye Sainte Marie

Best Of Opposite Sex
Cocktail Variant Beauty MW

Best Puppy In Breed
GCh T-Rex Pageska De L'Abbaye Sainte Marie

Select Dog
GCh Zoldmali Simba



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Cocktail Variant Beauty MW

12-18 Month Bitch Class
1st Cocktail Variant Beauty MW

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Granvalero Moonbeam Special SL



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vomgussaroff's Dora Les Petites Pattes

Best Puppy In Breed
Vomgussaroff's Dora Les Petites Pattes


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Sabine Has It At Secret Haven

Best Of Opposite Sex
Nwatch Tanglewood I Did It My Way At Secret Haven

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Sabine Has It At Secret Haven


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Sabine Has It At Secret Haven

Reserve Winners Bitch
Nightwatch Royal Purple Of Secret Haven

Canadian Bred Bitch Class
1st Sabine Has It At Secret Haven

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Secret Haven's Wren Wren

Open Bitch Class
1st Nightwatch Royal Purple Of Secret Haven

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Requiem N Dragorra's Cloud Strife

Best Of Opposite Sex
Requiem N Dragorra's Tifa Lockhart

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Requiem N Dragorra's Cloud Strife

Best Puppy In Breed
Requiem N Dragorra's Cloud Strife


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Requiem N Dragorra's Tifa Lockhart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Requiem N Dragorra's Tifa Lockhart

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Parnassus' Rising Sun At Zeni


Winners Dog: (1-0-0-0)
Parnassus' Rising Sun At Zeni

12-18 Month Dog Class
1st Parnassus' Rising Sun At Zeni


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari

Select Dog
GCh Feinouk Storm Rider



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cariad's Mystic Memory

Best Of Opposite Sex
Domino Group Of Seven

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cariad's Mystic Memory

Best Puppy In Breed
Cariad's Mystic Memory


Winners Dog: (1-1-0-0)
Domino Group Of Seven

Open Dog Class
1st Domino Group Of Seven


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cariad's Mystic Memory

Junior Puppy Bitch Class
1st Cariad's Mystic Memory





Group 3 - Murray Eason Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Midnightsky's Cinder Danandre
  Doberman Pinscher   47
Group 2nd   
GChB Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   41
Group 3rd   
GCh Daomori's King Of The West
  Akita   38
Group 4th   
Ch Skilo Bear's Deluxe Bentley
  Samoyed   31
BPIG   
Serdess Merlin With First Klas
  Akita   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody
  Boxer   0
Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tonomi's Dancing On A Cloud


4-6 Month Dog Class
1st Tonomi's Special Agent Man


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tonomi's Dancing On A Cloud

Reserve Winners Bitch
Winterchill's Mystic Snowmoon

12-18 Month Bitch Class
1st Winterchill's Mystic Snowmoon

Open Bitch Class
1st Tonomi's Dancing On A Cloud

4-6 Month Bitch Class
1st Tonomi's A Kind Of Magic

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Dudswelriver Starlook It's Me

Best Puppy In Breed
Du Kalinour Fall Of The Wall At Dudswelriver


Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Chucky Little Bambi

Best Of Opposite Sex
GCh Haltonhill's Storm Warning


Winners Dog: (1-0-1-1)
Haltonhill's Show Me The Money

12-18 Month Dog Class
1st Haltonhill's Show Me The Money

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fireweed Arcticice Ukiuk


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fireweed Arcticice Ukiuk

Open Dog Class
1st Fireweed Arcticice Ukiuk


Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
GChB Rockingdane's Seeing Is Believing

Best Of Opposite Sex
Chanoz N Ransom Luxury Design

Best Puppy In Breed
Elena De Majal Oba



Winners Bitch: (0-5-1-0)
Chanoz N Ransom Luxury Design

Reserve Winners Bitch
Cilka's Milkway

Senior Puppy Bitch Class
1st Elena De Majal Oba

12-18 Month Bitch Class
1st Journey's N Midnight Sun Watch Over You

Canadian Bred Bitch Class
1st Cilka's Milkway

Open Bitch Class
1st Chanoz N Ransom Luxury Design
2nd Safrandane Sorry Not Sorry

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Pattedeau Denzel Bubba

Best Of Opposite Sex
Pattedeau Call Of The Loon

Best Puppy In Breed
Pattedeau Call Of The Loon



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pattedeau Call Of The Loon

Reserve Winners Bitch
Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau

Senior Puppy Bitch Class
1st Pattedeau Call Of The Loon

Open Bitch Class
1st Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway

Best Of Opposite Sex
Sue Vom Geyik

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sue Vom Geyik

Best Puppy In Breed
Sue Vom Geyik


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sue Vom Geyik

Senior Puppy Bitch Class
1st Sue Vom Geyik

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Skilo Bear's Deluxe Bentley

Best Of Opposite Sex
Samspirit First Legacy Rose

Best Puppy In Breed
Samspirit First Legacy Rose



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Samspirit First Legacy Rose

Reserve Winners Bitch
Supersammy's Heidi

Junior Puppy Bitch Class
1st Samspirit First Legacy Rose
2nd Supersammy's Heidi

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 9 pts (5-3-1-1)
GCh Laskaroad's Rafale Of Blueberry

Best Of Opposite Sex
Ch Trinacria's Maid Of Honor

Best Of Winners: (5-3-1-1)
Trinacria's Gold Medallion

Best Puppy In Breed
Trinacria's Canadian Snowflake


Winners Dog: (5-3-1-1)
Trinacria's Gold Medallion

Reserve Winners Dog
Trinacria's Canadian Snowflake

Senior Puppy Dog Class
1st Trinacria's Canadian Snowflake

12-18 Month Dog Class
1st Laskaroad's Paris Wave Of Sound
2nd Cinnar Warrior (Spirit)

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Trinacria's Gold Medallion

Open Dog Class
1st Snowdancer R U Fureal At Astablak


Winners Bitch: (5-3-1-1)
Trinacria's Premiere Danse

Reserve Winners Bitch
Astablak's Leia

12-18 Month Bitch Class
1st Nanook's Footprints Lead To Kannook

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Trinacria's Premiere Danse
2nd Astablak's Leia

4-6 Month Bitch Class
1st Trinacria's Black Tornado





Group 4 - Peter Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Northcote Of Course
  Lakeland Terrier   13
Group 2nd   
Ch Maiha Step Aside Boys
  Schnauzer (Miniature)   12
Group 3rd   
Snowvalley D'Mon Geraldine
  Parson Russell Terrier   11
Group 4th   
Maya Just Give Me A Reason
  Airedale Terrier   8
BPIG   
Boreal Rickard's Red
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Maya Just Give Me A Reason

Best Of Opposite Sex
Satie She Loves You Kana Haus

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Maya Just Give Me A Reason

Best Puppy In Breed
Fairstone Margeline Maverick


Winners Dog: (2-1-0-0)
Maya Just Give Me A Reason

Reserve Winners Dog
Fairstone Margeline Maverick

Senior Puppy Dog Class
1st Fairstone Margeline Maverick

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Maya Just Give Me A Reason


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Satie She Loves You Kana Haus

Senior Puppy Bitch Class
1st Satie She Loves You Kana Haus

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fanfare Quite The Catch


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fanfare Quite The Catch

Open Dog Class
1st Fanfare Quite The Catch


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Clanlilly's Holly Golightly

Best Of Opposite Sex
Clanlilly's Mood Indigo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Clanlilly's Holly Golightly

Best Puppy In Breed
Clanlilly's Mood Indigo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Clanlilly's Mood Indigo

Junior Puppy Dog Class
1st Clanlilly's Mood Indigo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Clanlilly's Holly Golightly

Open Bitch Class
1st Clanlilly's Holly Golightly

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Northcote Of Course



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Snowvalley D'Mon Geraldine

Best Of Opposite Sex
Venturi Snowvalley Alphonse

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Snowvalley D'Mon Geraldine

Best Puppy In Breed
Venturi Snowvalley Alphonse


Winners Dog: (1-2-0-0)
Venturi Snowvalley Alphonse

Senior Puppy Dog Class
1st Venturi Snowvalley Alphonse


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Snowvalley D'Mon Geraldine

Reserve Winners Bitch
Snowvalley D'Mon Style

Open Bitch Class
1st Snowvalley D'Mon Geraldine
2nd Snowvalley D'Mon Style

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Maiha Step Aside Boys



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Boreal Rickard's Red

Best Of Opposite Sex
Ch Boreal Victory Goddess Nikko

Best Puppy In Breed
Boreal Rickard's Red


Winners Dog: (1-0-0-1)
Boreal Rickard's Red

Senior Puppy Dog Class
1st Boreal Rickard's Red


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Loving You Luciano

Best Puppy In Breed
Loving You Luciano


Winners Dog: (1-0-0-0)
Loving You Luciano

Senior Puppy Dog Class
1st Loving You Luciano






Group 5 - Murray Eason Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   40
Group 2nd   
GChB Pegase du Domaine de Polana
  Coton De Tulear   34
Group 3rd    Pocket's Asti Spumante   Pug   32
Group 4th   
Great Scott's Strike It Rich At Babylove
  Biewer Terrier   31
BPIG   
Great Scott's Strike It Rich At Babylove
  Biewer Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Grandepatte Vanilla Ice
  Italian Greyhound   0
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
FleurDeLys Etiquette At Tea



Winners Bitch: (0-2-0-0)
FleurDeLys Etiquette At Tea

Reserve Winners Bitch
FleurDeLys Queen In Her Own Right

Canadian Bred Bitch Class
1st FleurDeLys Etiquette At Tea

Open Bitch Class
1st FleurDeLys Queen In Her Own Right

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Un Principe Tutto Mio

Best Of Opposite Sex
Sin Who Will Resist This Gossip

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Un Principe Tutto Mio

Best Puppy In Breed
Un Principe Tutto Mio


Winners Dog: (1-1-0-0)
Un Principe Tutto Mio

Senior Puppy Dog Class
1st Un Principe Tutto Mio


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sin Who Will Resist This Gossip

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sin Who Will Resist This Gossip

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Sin's Zira's Glorious Return To Power

Best Puppy In Breed
Sin's Zira's Glorious Return To Power


Winners Bitch: (0-3-0-0)
Sin's Zira's Glorious Return To Power

Reserve Winners Bitch
Lovering Burning Hopeful

Junior Puppy Bitch Class
1st Lovering Burning Hopeful

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sin's Zira's Glorious Return To Power

Open Bitch Class
1st BCBG N Mc Lutindor Snowball

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Colliwood's Well Worth The Wait


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Pegase du Domaine de Polana

Best Of Opposite Sex
Saphir de Bijoux de Coton



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Saphir de Bijoux de Coton

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Saphir de Bijoux de Coton

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
Ch Nimiq's Swat Thirty David

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Leighway's La Gioconda At Amyla

Best Puppy In Breed
Leighway's La Gioconda At Amyla

Select Bitch
GCh That's One Sexy Redhead Eh


Winners Dog: (1-1-1-3)
P.S. I Love You Mano Gentis

Senior Puppy Dog Class
1st P.S. I Love You Mano Gentis


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Leighway's La Gioconda At Amyla

Junior Puppy Bitch Class
1st Leighway's La Gioconda At Amyla

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 7 pts (1-6-1-0)
GChB Grandepatte VIP SpecialEdition

Best Of Opposite Sex
Belina Mila De Lizie

Best Of Winners: (1-6-1-0)
Belina's Oscar Nomination

Best Puppy In Breed
Belina's Oscar Nomination


Winners Dog: (1-6-1-0)
Belina's Oscar Nomination

Junior Puppy Dog Class
1st Belina's Oscar Nomination

4-6 Month Dog Class
1st Grandepatte Vanilla Ice


Winners Bitch: (1-6-1-0)
Belina Mila De Lizie

Reserve Winners Bitch
Belina Jade De La Chevrotiere

Junior Puppy Bitch Class
1st Happyhounds Xena Warrior Princess
2nd Belina Woz De La Chevrotiere

Senior Puppy Bitch Class
1st Belina Mila De Lizie

12-18 Month Bitch Class
1st Belina Jade De La Chevrotiere
2nd Toscane Thalie Hop La Vie

Open Bitch Class
1st Grandepatte Black Magic Woman

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Best Of Opposite Sex
Laperlerare Diamond

Best Of Winners: (2-2-0-1)
La Perle Rare Princesse

Best Puppy In Breed
Laperlerare Diamond


Winners Dog: (2-2-0-1)
Laperlerare Diamond

Reserve Winners Dog
Laperlerare Jazz Man Aupoildange

Junior Puppy Dog Class
1st Laperlerare Jazz Man Aupoildange

Senior Puppy Dog Class
1st Laperlerare Diamond


Winners Bitch: (2-2-0-1)
La Perle Rare Princesse

Reserve Winners Bitch
Jolie Lady Aupoildange

12-18 Month Bitch Class
1st La Perle Rare Princesse

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jolie Lady Aupoildange

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Mightymites Scooter

Best Of Opposite Sex
Mightymites Precieuse Opale

Best Puppy In Breed
Mightymites Precieuse Opale



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mightymites Precieuse Opale

Junior Puppy Bitch Class
1st Mightymites Precieuse Opale

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Giroflee Stan Laurel

Best Puppy In Breed
Lion Dor Poms Milan Di Amore

Select Dog
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante


Winners Dog: (1-0-2-0)
Lion Dor Poms Milan Di Amore

Junior Puppy Dog Class
1st Lion Dor Poms Milan Di Amore


Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Pocket's Asti Spumante



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Iren Victorius Hunter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Iren Victorius Hunter

Open Dog Class
1st Iren Victorius Hunter






Group 6 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Shenandal's Optimism And Joy
  Dalmatian   40
Group 2nd   
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   35
Group 3rd   
GCh Masino's Stella By Starlight
  French Bulldog   31
Group 4th   
GCh Satika N Sunojo's Something Special
  Shiba Inu   28
BPIG   
Ch Shenandal's Optimism And Joy
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Attitude Knight In Shining Armor   Poodle (Miniature)   0
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChS Jolibully Delenclos Walter

Best Of Opposite Sex
Delenclos Jasmine Love

Best Puppy In Breed
GCh The Ritz How Sweet It Is

Select Dog
GCh The Ritz How Sweet It Is



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Delenclos Jasmine Love

Reserve Winners Bitch
Delenclos Bulldacious Philo-Sophie

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Long Feng Sheldon Cooper

Best Puppy In Breed
Long Feng Sheldon Cooper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Long Feng Sheldon Cooper

Junior Puppy Dog Class
1st Long Feng Sheldon Cooper


4-6 Month Bitch Class
1st Princess Raya Of Three Rivers

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Shenandal's Optimism And Joy

Best Of Opposite Sex
DotsOn Feel The Twist

Best Of Winners: (1-1-1-2)
DotsOn Feel The Twist

Best Puppy In Breed
GCh Shenandal's Optimism And Joy

Select Dog
Ch SpecialD Chlorophyll Breakdown

Select Bitch
Ch DotsOn Taste The Rainbow


Winners Dog: (1-1-1-2)
DotsOn Feel The Twist

12-18 Month Dog Class
1st DotsOn Feel The Twist


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Fortuna Elizabeth Queen Of Ace

Senior Puppy Bitch Class
1st Fortuna Elizabeth Queen Of Ace

4-6 Month Bitch Class
1st DotsOn Rewrite The Stars

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GChB Okami Go Kitanoarashi

Best Of Opposite Sex
Hasshu Arashi Go Tochiotomeso

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Inukata No Romi

Best Puppy In Breed
Inukata No Romi

Select Bitch
Ch Taiga Sakuro Go Naoko No Senshi Yuugensou


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Inukata No Romi

Senior Puppy Bitch Class
1st Inukata No Romi

4-6 Month Bitch Class
1st Inukata No Chisana

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook

Best Of Opposite Sex
Brenda Sumbarsky Pramen

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Brenda Sumbarsky Pramen

Best Puppy In Breed
Brenda Sumbarsky Pramen


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Brenda Sumbarsky Pramen

Reserve Winners Bitch
Admiraal's Fire Opal

Senior Puppy Bitch Class
1st Brenda Sumbarsky Pramen
2nd Admiraal's Fire Opal

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Glow Cosmo Reaching For The Stars

Best Of Opposite Sex
Ch Canterbury's Midnight Kiki

Best Puppy In Breed
Boucledamour Jasmine Symbol Of Love


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Classique Ivy Lane Onyx Noir

Best Of Opposite Sex
Canterbury Hillwood Samuel

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Classique Ivy Lane Onyx Noir

Best Puppy In Breed
Classique Ivy Lane Onyx Noir


Winners Dog: (3-3-0-0)
Canterbury Hillwood Samuel

Reserve Winners Dog
Opus' All For Love

Junior Puppy Dog Class
1st Canterbury Hillwood Samuel

Senior Puppy Dog Class
1st Opus' All For Love

12-18 Month Dog Class
1st Royal Shades Zalto


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Classique Ivy Lane Onyx Noir

Reserve Winners Bitch
Theory Season's Diamond

Junior Puppy Bitch Class
1st Canterbury's Hillwood Hannelore

Senior Puppy Bitch Class
1st Classique Ivy Lane Onyx Noir
2nd Theory Season's Diamond

4-6 Month Bitch Class
1st Valmy's Something To Believe In

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
GChS Satika N Sunojo's Something Special

Best Of Opposite Sex
GChS Wolfriver's Taiho Koki

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Urajiro's Rafiki

Best Puppy In Breed
Urajiro's Rafiki


Winners Dog: (3-4-1-1)
Urajiro's Rafiki

Reserve Winners Dog
Sunrise Akeno Sunichiban

Junior Puppy Dog Class
1st Urajiro's Rafiki
2nd Dark Knight Akakiyosou

Open Dog Class
1st Sunrise Akeno Sunichiban

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Maciain's The Northern Giant


Winners Dog: (1-0-0-0)
Maciain's The Northern Giant

Open Dog Class
1st Maciain's The Northern Giant




Group 7 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
  Australian Shepherd   59
Group 2nd   
Ch Zesta Lynphil Clairvoyant
  Shetland Sheepdog   44
Group 3rd   
Boyero Yours Forever Llama
  Bouvier des Flandres   39
Group 4th   
Ch Defacto Black Diamond Ruby
  Beauceron   38
BPIG   
Boyero Yours Forever Llama
  Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hearthside Mast-R Leaguer   Australian Shepherd   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Downriver Link

Best Of Opposite Sex
Stellar's Irish Warrior

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Downriver Link

Best Puppy In Breed
Downriver Link


Winners Dog: (1-1-0-0)
Stellar's Irish Warrior

Junior Puppy Dog Class
1st Stellar's Irish Warrior


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Downriver Link

Junior Puppy Bitch Class
1st Downriver Link

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 14 pts (4-8-2-1)
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way

Best Of Opposite Sex
Please Playing By The Rules

Best Of Winners: (4-8-2-1)
Please Playing By The Rules

Best Puppy In Breed
Mast-R Sooner Or Later

Select Dog
Ch Please No Bullying

Select Bitch
Ch Northside Enough Is Enough

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Defacto Black Diamond Ruby



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ginko De La Destinee

Best Of Opposite Sex
Nahida The First Sera Of Summer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ginko De La Destinee

Best Puppy In Breed
Nahida The First Sera Of Summer


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ginko De La Destinee

Canadian Bred Dog Class
1st Ginko De La Destinee


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nahida The First Sera Of Summer

Senior Puppy Bitch Class
1st Nahida The First Sera Of Summer

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Canipur Daisy Hope Angel Flower



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Canipur Daisy Hope Angel Flower

Reserve Winners Bitch
Bordernova Perfect Harley Quinnzel

12-18 Month Bitch Class
1st Canipur Daisy Hope Angel Flower

Open Bitch Class
1st Bordernova Perfect Harley Quinnzel

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boyero Yours Forever Llama

Best Puppy In Breed
Boyero Yours Forever Llama



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boyero Yours Forever Llama

Junior Puppy Bitch Class
1st Boyero Yours Forever Llama

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Xena Mighty Princess du MontOlympe

Best Of Opposite Sex
Glasgowhill's Dejade Bentley

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Xena Mighty Princess du MontOlympe

Best Puppy In Breed
Xena Mighty Princess du MontOlympe


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Xena Mighty Princess du MontOlympe

Reserve Winners Bitch
Dejade Just Call Me Tina Turner

Senior Puppy Bitch Class
1st Xena Mighty Princess du MontOlympe

Open Bitch Class
1st Dejade Just Call Me Tina Turner

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Eden Midnight Thunder

Best Of Opposite Sex
Eden Saia

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Eden Midnight Thunder


Winners Dog: (1-1-0-0)
Eden Midnight Thunder

12-18 Month Dog Class
1st Eden Midnight Thunder


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Eden Saia

Open Bitch Class
1st Eden Saia

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
De Berthy Ziva d'Agathe Delfis

Best Of Opposite Sex
Ch Harmonia's Quasar Pantagonia

Best Of Winners: (2-3-1-0)
De Berthy Ziva d'Agathe Delfis

Best Puppy In Breed
De Berthy Ziva d'Agathe Delfis


Winners Bitch: (2-3-1-0)
De Berthy Ziva d'Agathe Delfis

Reserve Winners Bitch
Fancyforest Speed Supra

Senior Puppy Bitch Class
1st De Berthy Ziva d'Agathe Delfis

Open Bitch Class
1st Fancyforest Speed Supra
2nd Eliseberg Marge Dragon's Dream

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy

Best Of Opposite Sex
Ketadog Cravin' Chocolate At Keecam

Best Puppy In Breed
Ketadog Cravin' Chocolate At Keecam


Winners Dog: (1-0-0-1)
Ketadog Cravin' Chocolate At Keecam

Senior Puppy Dog Class
1st Ketadog Cravin' Chocolate At Keecam


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire

Best Of Opposite Sex
Chenard Mademoiselle Lotus

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Chenard Debut De Temps Nouveau

Best Puppy In Breed
Chenard Debut De Temps Nouveau


Winners Bitch: (3-4-1-0)
Chenard Mademoiselle Lotus

Reserve Winners Bitch
Welove Schtroumpfette Zoe

Junior Puppy Bitch Class
1st Chenard Mademoiselle Lotus
2nd Welove The Last One Katou

12-18 Month Bitch Class
1st Welove Schtroumpfette Zoe

Open Bitch Class
1st Bagatelle Celeste Moon Diamond

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Zesta Lynphil Clairvoyant

Best Of Opposite Sex
Levallon Selegance Contre Vents Et Marees

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Bridgeway Just The Two Of Us

Best Puppy In Breed
Levallon Selegance Contre Vents Et Marees

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 8 pts (2-3-3-1)
Joska Kreme De Menthe

Best Of Opposite Sex
Bredright Brave Mateo

Best Of Winners: (2-3-3-1)
Joska Kreme De Menthe

Best Puppy In Breed
Joska Kreme De Menthe

Select Dog
GCh Born To Be Your Magical Mystery

Select Bitch
Ch Velvet Queen Faier Stalker


Winners Dog: (2-3-3-1)
Bredright Brave Mateo

Reserve Winners Dog
Mezzoo Winston Secret Garden

Canadian Bred Dog Class
1st Bredright Brave Mateo

Open Dog Class
1st Mezzoo Winston Secret Garden


Winners Bitch: (2-3-3-1)
Joska Kreme De Menthe

Reserve Winners Bitch
Cadwyn Too Hot To Handle

Senior Puppy Bitch Class
1st Joska Kreme De Menthe

12-18 Month Bitch Class
1st Hazel Ranch Juna

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cadwyn Too Hot To Handle

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By