GCh Pegase du Domaine de Polana
Coton De Tulear
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Nathalie Vaillancourt And Mireille Lepine
Breeder:
Conformation Handler: Mélina Vanasse
Website: https://cotondeneige.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 2 3
Group Ranking: 28 27 22 20 87
All Breed Ranking: 214 205 186 141 614

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 4 4 3   0 0 0 0 1   346
Win Record - 2022
Show Date
Societe Canine de Quebec August 05 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Terry Carter N/A
Friday Best Of Breed   Sharon Luckhart 5 (1-1-3-1)
  Group 4th   Christian Jouanchicot 31

Show Date
Kars Dog Club July 22 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 1st   Rita Walker 17

Show Date
Kars Dog Club July 14 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nikki Riggsbee 0
  Group 2nd   Nikki Riggsbee 29

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 17 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Sandra Anderson 10
  Group 2nd   Avery Gaudin 12

Show Date
Toy Dog Club Of Ontario June 04 to June 04, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Timothy Catterson 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Owner Handled In Show   Carrie Paine N/A
  Best Of Breed   Rony Doedijns 1 (0-0-1-1)
  Best Owner Handled In Group   Rony Doedijns N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Bea Sawka N/A
Saturday Best Of Breed   Douglas Johnson 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 1 (0-0-1-1)

Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 2 (0-1-1-1)
  Group 3rd   Cheryl Paterson 12
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 2 (0-1-1-1)
  Group 1st   Heather Langfeld 11
  Group 1st   Robert Rowbotham 12
Friday Group 1st   David Swartwood 20
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   David Swartwood 2 (0-1-1-1)
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 19

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 20 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Johan Becerra-Hernandez 30
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 3 (1-2-1-0)

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Laurie Campbell 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Laurie Campbell 42
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 3 (1-2-1-0)
  Group 3rd   Raymond Yurick 46
Friday Best Of Breed   Kim Leblanc 3 (1-2-1-0)
  Group 3rd   Kim Leblanc 33

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 3rd   Michael Lanctot 12

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 1 (0-1-1-0)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 9 9 8 7 6
Group Ranking: 281 274 252 215 149
All Breed Ranking: 1997 1944 1820 1622 1131

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   9
Win Record - 2021
Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Murray Eason 0
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
Friday Best Of Breed   Jean Delisle 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Darle Heck 3 (0-3-1-0)
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Nancy Tibben 3 (0-3-1-0)

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Jo Ann Pavey N/A
Saturday Select Dog   Sandy Gelinas N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Elaine Whitney (2-1-1-0)
  Winners Dog   Elaine Whitney (2-1-1-0)
Saturday Best Of Winners   Donna Conod (2-1-1-0)
  Winners Dog   Donna Conod (2-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Winners Dog   Bruce Owen (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Winners Dog   Jocelyne Gagne (1-0-0-0)

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Brian Reid N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Vivian Maury N/A
Friday Winners Dog   Jean Tremblay (1-1-1-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Michael Woods (Dr) (1-0-1-0)
Saturday Winners Dog   Michael Hill (1-0-1-0)
Friday Winners Dog   Arne Foss (1-0-1-0)
Thursday Winners Dog   Irene Latchford (1-0-1-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 16 16 15 N/A N/A
Group Ranking: 574 568 575 N/A N/A
All Breed Ranking: 4378 4301 4388 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2019
Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Best Of Winners   Pamela Bruce (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Pamela Bruce (1-1-0-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Gloria Geringer N/A
  Best Of Breed   Gloria Geringer 0
  Winners Dog   Gloria Geringer (1-0-0-0)
Friday Reserve Winners Dog   Peter Machen N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
  Best Of Winners   David Swartwood (1-1-1-1)
  Best Of Breed   David Swartwood 3 (1-1-1-1)
  Winners Dog   David Swartwood (1-1-1-1)
  BPIG   David Swartwood N/A
Saturday Winners Dog   James Reynolds (2-1-1-1)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Susan St.John-Brown N/A
  Winners Dog   Susan St.John-Brown (1-1-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Virginia Lyne N/A
  Winners Dog   Virginia Lyne (2-1-0-1)
Friday Reserve Winners Dog   Gloria Kerr N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Antonio Di Lorenzo N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Len Harfield N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Edgar Bajona N/A

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Ben Wasylyshen N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Janelle Robbins N/A

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Sandra Lex N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By