Club Canin Rive-Sud de Montreal
Saturday, April 29, 2023



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am Ch. / MBIS / MRBIS Can G.CHB Cammcastle's Ima Steinway
"Solo"
Breeder: Suzan Guynn, Cammcastle Rottweilers
Handler in Canada: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Michelle Scott
Soft-Coated Wheaten Terrier  Ch Keepsake's No Jacket Required
Points: 355 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michelle Scott
Havanese  
GChS Oeste's Askin For Kisses
Points: 342
Best Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
Setter (English)  
Autumncolors Black Is The New Gold
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
Australian Shepherd  
Skyborne's In Decent Sea








Group 1 - Murray Eason Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   80
Group 2nd    Duvalin's Sierra Nevada At FDS   Griffon (Wire-Haired Pointing)   63
Group 3rd   
Autumncolors Black Is The New Gold
  Setter (English)   61
Group 4th   
Olympic Lightning Bolt De Kihivas
  Vizsla (Smooth)   57
BPIG   
Autumncolors Black Is The New Gold
  Setter (English)   N/A
Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
GChEx Roidethule Sire Puz Boucledeau

Best Of Opposite Sex
Ch Florence Du 31 A La Vieille Garde

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Treebeard's Tickled Pink

Best Puppy In Breed
Treebeard's Tickled Pink


Winners Dog: (2-4-1-1)
Bruno Du 31 A La Vieille Garde

Reserve Winners Dog
Treebeard's Tangled Up In Blue

Junior Puppy Dog Class
1st Treebeard's Tangled Up In Blue

12-18 Month Dog Class
1st Bruno Du 31 A La Vieille Garde


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Treebeard's Tickled Pink

Reserve Winners Bitch
Frankia's Ruby

Junior Puppy Bitch Class
1st Treebeard's Tickled Pink
2nd Barbochos Zelda

12-18 Month Bitch Class
1st Frankia's Tchoupie

Open Bitch Class
1st Frankia's Ruby

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-0)
Duvalin's Sierra Nevada At FDS



Winners Bitch: (1-0-0-0)
Duvalin's Sierra Nevada At FDS

Reserve Winners Bitch
DuValin Gigonne

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Duvalin's Sierra Nevada At FDS

Open Bitch Class
1st DuValin Gigonne

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Seasyde Whisky In A Teacup

Best Of Opposite Sex
Bookstor Fabello Cary Grant

Best Puppy In Breed
Bookstor Fabello Cary Grant


Winners Dog: (1-0-0-1)
Bookstor Fabello Cary Grant

Senior Puppy Dog Class
1st Bookstor Fabello Cary Grant


Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Whisperfield Absolut N Perrier

Best Puppy In Breed
Fondcombe King Under The Mountain


Winners Dog: (1-0-1-0)
Fondcombe King Under The Mountain

Junior Puppy Dog Class
1st Fondcombe King Under The Mountain


Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rowansgaard Rustle Of Spring


Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 7 pts (1-5-0-2)
Ch Chablais Prada

Best Of Opposite Sex
Mooselake's Seal The Deal

Best Of Winners: (1-5-0-2)
Blackwoods Maktawae Buckel Bunni

Best Puppy In Breed
Monpaq Penny At Al

Select Bitch
GCh Labradale Rose Des Bois Fee Morgan


Winners Dog: (1-5-0-2)
Mooselake's Seal The Deal

Open Dog Class
1st Mooselake's Seal The Deal


Winners Bitch: (1-5-0-2)
Blackwoods Maktawae Buckel Bunni

Reserve Winners Bitch
Authentique Opale

Senior Puppy Bitch Class
1st Monpaq Penny At Al

12-18 Month Bitch Class
1st Authentique Opale
2nd Staghorn's Lynbrook Sage

Open Bitch Class
1st Blackwoods Maktawae Buckel Bunni
2nd Uapishka l'Authentique Taera

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Autumncolors Black Is The New Gold

Best Of Opposite Sex
Violethill String Symphony

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Autumncolors Black Is The New Gold

Best Puppy In Breed
Autumncolors Black Is The New Gold


Winners Dog: (1-3-0-0)
Violethill String Symphony

12-18 Month Dog Class
1st Violethill String Symphony

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GChB Joie Du Cocker Desiree De Ma Vie

Best Puppy In Breed
Gilni's Melodie Du Bonheur

Select Bitch
Ch Gilni's Eva Killutat



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Gilni's Melodie Du Bonheur

Reserve Winners Bitch
Gilni's Magie Du Temps

Canadian Bred Bitch Class
1st Gilni's Melodie Du Bonheur
2nd Gilni's Magie Du Temps

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Beauvert I Found My Happy Pace

Best Puppy In Breed
Beauvert I Found My Happy Pace


Winners Dog: (1-0-0-0)
Beauvert I Found My Happy Pace

Senior Puppy Dog Class
1st Beauvert I Found My Happy Pace


Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Winfree It's A Bug's Life

Best Of Opposite Sex
Ch Giroflee Vive Attraction

Best Puppy In Breed
Silvershadow Catching Some Rays



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Silvershadow Catching Some Rays

Reserve Winners Bitch
Lily Poter

Junior Puppy Bitch Class
1st Silvershadow Catching Some Rays

Senior Puppy Bitch Class
1st Lily Poter

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Segre's Time Is Relative

Best Of Opposite Sex
Descerisiers The King Of My Heart

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Springdream's Daddy Girl

Best Puppy In Breed
Descerisiers The King Of My Heart


Winners Dog: (1-2-0-1)
Descerisiers The King Of My Heart

Senior Puppy Dog Class
1st Descerisiers The King Of My Heart


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Springdream's Daddy Girl

Reserve Winners Bitch
Society's Lt Natasha Phoenix Trace

Junior Puppy Bitch Class
1st Society's Lt Natasha Phoenix Trace

Open Bitch Class
1st Springdream's Daddy Girl

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winfarthing's Solitaire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winfarthing's Solitaire

12-18 Month Bitch Class
1st Winfarthing's Solitaire

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 10 pts (2-5-3-1)
GChB Leon De L'Amadis

Best Of Winners: (2-5-3-1)
Hardy Prohunter Des Appalaches

Best Puppy In Breed
Hardy Prohunter Des Appalaches

Select Dog
GCh Antares Dit Helios des Deux Rives


Winners Dog: (2-5-3-1)
Hardy Prohunter Des Appalaches

Reserve Winners Dog
Newton Prohunter Des Appalaches

Senior Puppy Dog Class
1st Hardy Prohunter Des Appalaches

Open Dog Class
1st Newton Prohunter Des Appalaches


Winners Bitch: (2-5-3-1)
Mila d'Arthemis

Reserve Winners Bitch
Angelique d'Arthemis

Senior Puppy Bitch Class
1st Plume Prohunter Des Appalaches
2nd Kiev For Freedom Du Nordet

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Angelique d'Arthemis

Open Bitch Class
1st Mila d'Arthemis
2nd Gunny Girl de l'Amadis

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Ildanoch's Party Rock Anthem


Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Olympic Lightning Bolt De Kihivas

Best Of Opposite Sex
Kihivas The Furiousncute Ramsey

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Olympic Lightning Bolt De Kihivas

Best Puppy In Breed
Kihivas The Furiousncute Ramsey

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sarga's Famous Jazmin



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sarga's Famous Jazmin

Reserve Winners Bitch
Sarga's Flamboyant Suzie-Q

Open Bitch Class
1st Sarga's Famous Jazmin
2nd Sarga's Flamboyant Suzie-Q

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wynder's I Sea What You Did There


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wynder's I Sea What You Did There

12-18 Month Dog Class
1st Wynder's I Sea What You Did There






Group 2 - Murray Eason Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   33
Group 2nd   
GChG Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   30
Group 3rd   
GChS Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   27
Group 4th    Foxpolis Jamaica   Whippet   25
BPIG   
Requiem N Dragorra's Cloud Strife
  Ibizan Hound   N/A
Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
GChB Deloubelle Viva Las Vegas At First Klas

Best Of Opposite Sex
Deloubelle Love Me Tender

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Deloubelle I'm Glad You're Mine

Best Puppy In Breed
Generations For Chakotay


Winners Dog: (2-3-0-1)
Deloubelle Love Me Tender

Reserve Winners Dog
Generations For Chakotay

Senior Puppy Dog Class
1st Generations For Chakotay

12-18 Month Dog Class
1st Deloubelle Love Me Tender


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Deloubelle I'm Glad You're Mine

Reserve Winners Bitch
Tokabout Living A Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Deloubelle I'm Glad You're Mine
2nd Tokabout Living A Dream

Open Bitch Class
1st Tokabout The Only One

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Heartbeat Orion's Belt At Moonrise

Best Of Opposite Sex
Heartbeat La Diva de l'Empire

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Heartbeat Orion's Belt At Moonrise


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Heartbeat La Diva de l'Empire

Open Bitch Class
1st Heartbeat La Diva de l'Empire

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear

Best Of Opposite Sex
Vanlousvir's Ziva

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Vanlousvir's McGee

Best Puppy In Breed
Vanlousvir's McGee


Winners Dog: (1-1-1-0)
Vanlousvir's McGee

Junior Puppy Dog Class
1st Vanlousvir's McGee


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Vanlousvir's Ziva

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanlousvir's Ziva

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Branston Trajam Onestep Beyond



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elance Winsome Wilhelmina

Best Puppy In Breed
Elance Winsome Wilhelmina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Elance Winsome Wilhelmina

Senior Puppy Bitch Class
1st Elance Winsome Wilhelmina

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Zoldmali Simba

Best Of Opposite Sex
Cocktail Variant Beauty MW

Best Puppy In Breed
GCh Zoldmali Simba

Select Dog
GCh T-Rex Pageska De L'Abbaye Sainte Marie



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Cocktail Variant Beauty MW

12-18 Month Bitch Class
1st Cocktail Variant Beauty MW

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Altadach Aston Martin SL



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Whisper Hills Settostun At Bopar SW


Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Requiem N Dragorra's Cloud Strife

Best Of Opposite Sex
Requiem N Dragorra's Tifa Lockhart

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Requiem N Dragorra's Cloud Strife

Best Puppy In Breed
Requiem N Dragorra's Cloud Strife


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Requiem N Dragorra's Tifa Lockhart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Requiem N Dragorra's Tifa Lockhart

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations


Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Parnassus' Rising Sun At Zeni


Winners Dog: (1-0-0-0)
Parnassus' Rising Sun At Zeni

12-18 Month Dog Class
1st Parnassus' Rising Sun At Zeni


Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari

Select Dog
GCh Feinouk Storm Rider



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Foxpolis Jamaica

Best Puppy In Breed
Cariad's Mystic Memory



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Foxpolis Jamaica

Reserve Winners Bitch
Cariad's Mystic Memory

Junior Puppy Bitch Class
1st Cariad's Mystic Memory

Open Bitch Class
1st Foxpolis Jamaica





Group 3 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st    Trinacria's Gold Medallion   Siberian Husky   63
Group 2nd   
GChS Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   48
Group 3rd    Sagacious N Kalora's Foolish Games   Doberman Pinscher   45
Group 4th   
GCh Daomori's King Of The West
  Akita   38
BPIG    Sagacious N Kalora's Foolish Games   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody
  Boxer   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Dudswelriver Starlook It's Me

Best Puppy In Breed
Du Kalinour Fall Of The Wall At Dudswelriver


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tayniy Sovetnik Iz Teremka



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChB Chucky Little Bambi

Best Of Opposite Sex
GCh Haltonhill's Storm Warning

Select Bitch
Ch Hitt N Duclocher's So Said The Who's Who


Winners Dog: (1-0-1-2)
Haltonhill's Show Me The Money

12-18 Month Dog Class
1st Haltonhill's Show Me The Money

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fireweed Arcticice Ukiuk


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fireweed Arcticice Ukiuk

Open Dog Class
1st Fireweed Arcticice Ukiuk


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 6 pts (0-3-0-4)
Sagacious N Kalora's Foolish Games

Best Puppy In Breed
Sagacious N Kalora's Foolish Games

Select Bitch
GCh Midnightsky's Cinder Danandre


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 8 pts (2-6-1-0)
Cilka's Milkway

Best Of Opposite Sex
GChB Rockingdane's Seeing Is Believing

Best Of Winners: (2-6-1-0)
Cilka's Milkway

Best Puppy In Breed
CrownDane Dior


Winners Dog: (2-6-1-0)
CrownDane Dior

Reserve Winners Dog
CrownDane Gucci

Senior Puppy Dog Class
1st CrownDane Dior
2nd CrownDane Gucci


Winners Bitch: (2-6-1-0)
Cilka's Milkway

Reserve Winners Bitch
Journey's N Midnight Sun Watch Over You

Senior Puppy Bitch Class
1st CrownDane Amethyste
2nd Elena De Majal Oba

12-18 Month Bitch Class
1st Journey's N Midnight Sun Watch Over You

Canadian Bred Bitch Class
1st Cilka's Milkway

Open Bitch Class
1st Chanoz N Ransom Luxury Design
2nd Safrandane Sorry Not Sorry

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau

Best Of Opposite Sex
Ch Pattedeau Denzel Bubba

Best Puppy In Breed
Pattedeau Call Of The Loon


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway

Best Of Opposite Sex
Sue Vom Geyik

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sue Vom Geyik

Best Puppy In Breed
Sue Vom Geyik


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sue Vom Geyik

Senior Puppy Bitch Class
1st Sue Vom Geyik

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Napoleo Olive La Coquine



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Skilo Bear's Deluxe Bentley

Best Of Opposite Sex
Supersammy's Heidi

Best Puppy In Breed
Supersammy's Heidi



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Supersammy's Heidi

Reserve Winners Bitch
Samspirit First Legacy Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Heidi
2nd Samspirit First Legacy Rose

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 14 pts (8-5-1-1)
Trinacria's Gold Medallion

Best Of Opposite Sex
Ch Trinacria's Maid Of Honor

Best Of Winners: (8-5-1-1)
Trinacria's Gold Medallion

Best Puppy In Breed
Trinacria's Canadian Snowflake

Select Dog
GCh Laskaroad's Rafale Of Blueberry


Winners Bitch: (8-5-1-1)
Trinacria's Premiere Danse

Reserve Winners Bitch
Astablak's Leia

12-18 Month Bitch Class
1st Nanook's Footprints Lead To Kannook

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Trinacria's Premiere Danse
2nd Astablak's Leia

Open Bitch Class
1st Trailroc Starfall
2nd Kannook Sora

4-6 Month Bitch Class
1st Trinacria's Black Tornado





Group 4 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   Ch Keepsake's No Jacket Required   Soft-Coated Wheaten Terrier   12
Group 2nd   
Ch Northcote Of Course
  Lakeland Terrier   9
Group 3rd   
Fairstone Margeline Maverick
  Airedale Terrier   8
Group 4th    Fanfare Quite The Catch   Border Terrier   5
BPIG   
Fairstone Margeline Maverick
  Airedale Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Misbehavin' Jive At Five   Fox Terrier (Wire)   0
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Fairstone Margeline Maverick

Best Of Opposite Sex
Satie She Loves You Kana Haus

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Fairstone Margeline Maverick

Best Puppy In Breed
Fairstone Margeline Maverick


Winners Dog: (2-1-0-0)
Fairstone Margeline Maverick

Reserve Winners Dog
Maya Just Give Me A Reason

Senior Puppy Dog Class
1st Fairstone Margeline Maverick

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Maya Just Give Me A Reason


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Satie She Loves You Kana Haus

Senior Puppy Bitch Class
1st Satie She Loves You Kana Haus

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fanfare Quite The Catch


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fanfare Quite The Catch

Open Dog Class
1st Fanfare Quite The Catch


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Clanlilly's Holly Golightly

Best Of Opposite Sex
Clanlilly's Mood Indigo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Clanlilly's Holly Golightly

Best Puppy In Breed
Clanlilly's Mood Indigo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Clanlilly's Mood Indigo

Junior Puppy Dog Class
1st Clanlilly's Mood Indigo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Clanlilly's Holly Golightly

Open Bitch Class
1st Clanlilly's Holly Golightly

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Misbehavin' Witchcraft


4-6 Month Dog Class
1st Misbehavin' Jive At Five


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Misbehavin' Witchcraft

Open Bitch Class
1st Misbehavin' Witchcraft

4-6 Month Bitch Class
1st Misbehavin' Skylark

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rockledge Mr. Watson Of Griffintown


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Northcote Of Course



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Maiha Step Aside Boys



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Keepsake's No Jacket Required

Best Of Opposite Sex
Ch Boreal Victory Goddess Nikko

Best Puppy In Breed
Boreal Rickard's Red


Winners Dog: (1-0-1-1)
Boreal Rickard's Red

Senior Puppy Dog Class
1st Boreal Rickard's Red






Group 5 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   47
Group 2nd   
Saphir de Bijoux de Coton
  Coton De Tulear   41
Group 3rd   
Ch Happyhounds Hocus Pocus
  Italian Greyhound   39
Group 4th   
Great Scott's Strike It Rich At Babylove
  Biewer Terrier   29
BPIG   
Great Scott's Strike It Rich At Babylove
  Biewer Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lutindor Arthur The Little Warrior
  Chihuahua (Short Coat)   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
FleurDeLys Etiquette At Tea



Winners Bitch: (0-2-0-0)
FleurDeLys Etiquette At Tea

Reserve Winners Bitch
FleurDeLys Queen In Her Own Right

Canadian Bred Bitch Class
1st FleurDeLys Etiquette At Tea

Open Bitch Class
1st FleurDeLys Queen In Her Own Right

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Un Principe Tutto Mio

Best Of Opposite Sex
Sin Who Will Resist This Gossip

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Un Principe Tutto Mio

Best Puppy In Breed
Un Principe Tutto Mio


Winners Dog: (1-2-0-0)
Un Principe Tutto Mio

Senior Puppy Dog Class
1st Un Principe Tutto Mio


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sin Who Will Resist This Gossip

Reserve Winners Bitch
Linandy's For Me Formidable

Canadian Bred Bitch Class
1st Linandy's For Me Formidable

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sin Who Will Resist This Gossip

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Sin's Zira's Glorious Return To Power

Best Of Opposite Sex
GCh Jems Get Me Some Of That

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Sin's Zira's Glorious Return To Power

Best Puppy In Breed
Sin's Zira's Glorious Return To Power


Winners Dog: (1-3-1-0)
Applegarden Go Play Circus

Junior Puppy Dog Class
1st Applegarden Go Play Circus

4-6 Month Dog Class
1st Lutindor Arthur The Little Warrior


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Sin's Zira's Glorious Return To Power

Reserve Winners Bitch
BCBG N Mc Lutindor Snowball

Junior Puppy Bitch Class
1st Lovering Burning Hopeful

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sin's Zira's Glorious Return To Power

Open Bitch Class
1st BCBG N Mc Lutindor Snowball

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Colliwood's Well Worth The Wait


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Saphir de Bijoux de Coton

Best Of Opposite Sex
GChB Pegase du Domaine de Polana



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Saphir de Bijoux de Coton

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Saphir de Bijoux de Coton

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
Ch Nimiq's Swat Thirty David

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Leighway's La Gioconda At Amyla

Best Puppy In Breed
Leighway's La Gioconda At Amyla

Select Bitch
GCh That's One Sexy Redhead Eh


Winners Dog: (1-1-1-3)
P.S. I Love You Mano Gentis

Senior Puppy Dog Class
1st P.S. I Love You Mano Gentis


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Leighway's La Gioconda At Amyla

Junior Puppy Bitch Class
1st Leighway's La Gioconda At Amyla

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 9 pts (1-7-1-1)
GCh Happyhounds Hocus Pocus

Best Of Opposite Sex
GChB Grandepatte VIP SpecialEdition

Best Of Winners: (1-7-1-1)
Happyhounds La Boheme

Best Puppy In Breed
Happyhounds La Boheme


Winners Dog: (1-7-1-1)
Belina's Oscar Nomination

Junior Puppy Dog Class
1st Belina's Oscar Nomination

4-6 Month Dog Class
1st Grandepatte Vanilla Ice
2nd Grandepatte Captain Jack Sparrow

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Best Of Opposite Sex
Laperlerare Diamond

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Laperlerare Diamond

Best Puppy In Breed
Laperlerare Diamond


Winners Dog: (1-1-0-1)
Laperlerare Diamond

Senior Puppy Dog Class
1st Laperlerare Diamond


Winners Bitch: (1-1-0-1)
La Perle Rare Princesse

12-18 Month Bitch Class
1st La Perle Rare Princesse

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Mightymites Scooter

Best Of Opposite Sex
Mightymites Precieuse Opale

Best Puppy In Breed
Mightymites Precieuse Opale



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mightymites Precieuse Opale

Junior Puppy Bitch Class
1st Mightymites Precieuse Opale

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Giroflee Stan Laurel

Best Puppy In Breed
Lion Dor Poms Milan Di Amore

Select Dog
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante


Winners Dog: (1-0-2-0)
Lion Dor Poms Milan Di Amore

Junior Puppy Dog Class
1st Lion Dor Poms Milan Di Amore


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Pocket's Asti Spumante

Best Of Opposite Sex
Northgate's Hyclass Bugaboo

Best Puppy In Breed
Northgate's Hyclass Bugaboo



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Northgate's Hyclass Bugaboo

Junior Puppy Bitch Class
1st Northgate's Hyclass Bugaboo

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cantell Komodo 3000 Of Lore

Best Puppy In Breed
Cantell Komodo 3000 Of Lore



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cantell Komodo 3000 Of Lore

Reserve Winners Bitch
Cantell Cherry Bombs Of Lore

Junior Puppy Bitch Class
1st Cantell Cherry Bombs Of Lore

Canadian Bred Bitch Class
1st Cantell Komodo 3000 Of Lore

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Iren Victorius Hunter

Best Of Opposite Sex
Linandy Coco Chanel

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Iren Victorius Hunter

Best Puppy In Breed
Linandy Coco Chanel


Winners Dog: (1-1-0-0)
Iren Victorius Hunter

Open Dog Class
1st Iren Victorius Hunter


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Linandy Coco Chanel

Senior Puppy Bitch Class
1st Linandy Coco Chanel





Group 6 - Peter Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   42
Group 2nd   
GChB Masino's One Hot Cookie
  French Bulldog   38
Group 3rd   
Fortuna Elizabeth Queen Of Ace
  Dalmatian   35
Group 4th   
GCh Satika N Sunojo's Something Special
  Shiba Inu   30
BPIG   
Fortuna Elizabeth Queen Of Ace
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Masino's Romance Inattendue
  French Bulldog   0
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GChS Jolibully Delenclos Walter

Best Of Opposite Sex
Delenclos Bulldacious Philo-Sophie

Best Puppy In Breed
GCh The Ritz How Sweet It Is

Select Dog
GCh The Ritz How Sweet It Is



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Delenclos Bulldacious Philo-Sophie

Reserve Winners Bitch
Delenclos Jasmine Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delenclos Bulldacious Philo-Sophie

Open Bitch Class
1st Delenclos Jasmine Love

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Long Feng Sheldon Cooper

Best Puppy In Breed
Long Feng Sheldon Cooper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Long Feng Sheldon Cooper

Junior Puppy Dog Class
1st Long Feng Sheldon Cooper


4-6 Month Bitch Class
1st Princess Raya Of Three Rivers

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Fortuna Elizabeth Queen Of Ace

Best Of Opposite Sex
Ch SpecialD Chlorophyll Breakdown

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Fortuna Elizabeth Queen Of Ace

Best Puppy In Breed
Fortuna Elizabeth Queen Of Ace

Select Bitch
GCh Shenandal's Optimism And Joy


Winners Dog: (1-1-1-2)
DotsOn Feel The Twist

12-18 Month Dog Class
1st DotsOn Feel The Twist


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Fortuna Elizabeth Queen Of Ace

Senior Puppy Bitch Class
1st Fortuna Elizabeth Queen Of Ace

4-6 Month Bitch Class
1st DotsOn Rewrite The Stars

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChS Masino's One Hot Cookie

Best Of Opposite Sex
Konigliche Eltorro Meant To Be Mine

Best Puppy In Breed
Konigliche Eltorro Meant To Be Mine

Select Dog
Ch Robespierre De L'Or Noir De Paris

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChB Okami Go Kitanoarashi

Best Of Opposite Sex
Ryuukita Akitake Go

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Ryuukita Akitake Go

Best Puppy In Breed
Inukata No Romi


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Inukata No Romi

Senior Puppy Bitch Class
1st Inukata No Romi

4-6 Month Bitch Class
1st Inukata No Chisana

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook

Best Of Opposite Sex
Admiraal's Fire Opal

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Admiraal's Lively Up Yourself At Inukshuk

Best Puppy In Breed
Admiraal's Lively Up Yourself At Inukshuk


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Admiraal's Fire Opal

Reserve Winners Bitch
Brenda Sumbarsky Pramen

Senior Puppy Bitch Class
1st Admiraal's Fire Opal
2nd Brenda Sumbarsky Pramen

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Canterbury's Midnight Kiki

Best Of Opposite Sex
Ch Glow Cosmo Reaching For The Stars

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Boucledamour Good Company With Opus

Best Puppy In Breed
Boucledamour Good Company With Opus


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Boucledamour Good Company With Opus

Senior Puppy Bitch Class
1st Boucledamour Good Company With Opus

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Classique Ivy Lane Onyx Noir

Best Of Opposite Sex
Canterbury Hillwood Samuel

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Classique Ivy Lane Onyx Noir

Best Puppy In Breed
Classique Ivy Lane Onyx Noir


Winners Dog: (3-3-0-0)
Canterbury Hillwood Samuel

Reserve Winners Dog
Opus' All For Love

Junior Puppy Dog Class
1st Canterbury Hillwood Samuel

Senior Puppy Dog Class
1st Opus' All For Love

12-18 Month Dog Class
1st Royal Shades Zalto

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 9 pts (2-6-1-1)
GChS Satika N Sunojo's Something Special

Best Of Opposite Sex
GChS Wolfriver's Taiho Koki

Best Of Winners: (2-6-1-1)
Supersammy's Inu Kuromi

Best Puppy In Breed
Supersammy's Inu Kuromi


Winners Dog: (2-6-1-1)
Urajiro's Rafiki

Reserve Winners Dog
Dark Knight Akakiyosou

Junior Puppy Dog Class
1st Urajiro's Rafiki
2nd Dark Knight Akakiyosou


Winners Bitch: (2-6-1-1)
Supersammy's Inu Kuromi

Reserve Winners Bitch
Urajiro's I'm Not Just A Princess To Nogitsune

Junior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Inu Kuromi

Senior Puppy Bitch Class
1st Urajiro's I'm Not Just A Princess To Nogitsune
2nd Lesand's Goddess Of Thunder

12-18 Month Bitch Class
1st Urajiro's Wasabi Girl At Supersammy

Canadian Bred Bitch Class
1st Tenseibou Gaia Bou

Open Bitch Class
1st Innisfree Pika Bou

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Maciain's The Northern Giant


Winners Dog: (1-0-0-0)
Maciain's The Northern Giant

Open Dog Class
1st Maciain's The Northern Giant




Group 7 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   72
Group 2nd   
GChB Dreamchaser La Vita A Bella
  Bearded Collie   64
Group 3rd   
Chancerys Tresor De La Pagaille
  Belgian Shepherd Dog   63
Group 4th   
Ch Defacto Black Diamond Ruby
  Beauceron   56
BPIG    Downriver Link   Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Skyborne's In Decent Sea
  Australian Shepherd   0
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Downriver Link

Best Puppy In Breed
Downriver Link



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Downriver Link

Junior Puppy Bitch Class
1st Downriver Link

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 15 pts (5-7-2-2)
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way

Best Of Opposite Sex
Mast-R Sooner Or Later

Best Of Winners: (5-7-2-2)
Please Check It Out

Best Puppy In Breed
Mast-R Sooner Or Later

Select Dog
Ch Please No Bullying

Select Bitch
Ch Please Playing By The Rules


Winners Bitch: (5-7-2-2)
Mast-R Sooner Or Later

Reserve Winners Bitch
Lagenevoise First Tee Off

Junior Puppy Bitch Class
1st Mast-R Sooner Or Later
2nd Lagenevoise Symbols Of Eternity

Senior Puppy Bitch Class
1st Lagenevoise Miss Hawaiian Tropic

12-18 Month Bitch Class
1st Please Are You Gonna Go My Way

Canadian Bred Bitch Class
1st Northside Our Destiny Lives Within Us

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lagenevoise First Tee Off

Open Bitch Class
1st Limelite's Lalalux

4-6 Month Bitch Class
1st Skyborne's In Decent Sea

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Defacto Black Diamond Ruby

Best Of Opposite Sex
Tibone Summit Of A Dream


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
Chancerys Tresor De La Pagaille

Best Of Opposite Sex
Conann d'Aquivelt

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Chancerys Tresor De La Pagaille

Best Puppy In Breed
Conann d'Aquivelt

Select Bitch
GCh Gamora Astra Meum


Winners Dog: (2-3-0-2)
Conann d'Aquivelt

Reserve Winners Dog
Hidalgo Shogun l'Astre de Feu

Senior Puppy Dog Class
1st Conann d'Aquivelt

Open Dog Class
1st Hidalgo Shogun l'Astre de Feu

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Canipur Daisy Hope Angel Flower



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Canipur Daisy Hope Angel Flower

Reserve Winners Bitch
Bordernova Perfect Harley Quinnzel

12-18 Month Bitch Class
1st Canipur Daisy Hope Angel Flower

Open Bitch Class
1st Bordernova Perfect Harley Quinnzel

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boyero Yours Forever Llama

Best Puppy In Breed
Boyero Yours Forever Llama



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boyero Yours Forever Llama

Junior Puppy Bitch Class
1st Boyero Yours Forever Llama

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Xena Mighty Princess du MontOlympe

Best Of Opposite Sex
Glasgowhill's Dejade Bentley

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Xena Mighty Princess du MontOlympe

Best Puppy In Breed
Xena Mighty Princess du MontOlympe


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Xena Mighty Princess du MontOlympe

Reserve Winners Bitch
Silverblu A Sky Full Of Stars

Senior Puppy Bitch Class
1st Xena Mighty Princess du MontOlympe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Silverblu A Sky Full Of Stars

Open Bitch Class
1st Dejade Just Call Me Tina Turner

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Eden Midnight Thunder

Best Of Opposite Sex
Taiaut Silverblu Vice Versa

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Eden Midnight Thunder


Winners Dog: (1-3-0-0)
Eden Midnight Thunder

12-18 Month Dog Class
1st Eden Midnight Thunder


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Taiaut Silverblu Vice Versa

Reserve Winners Bitch
Eden Saia

Open Bitch Class
1st Taiaut Silverblu Vice Versa
2nd Eden Saia
3rd Creekwood Taiaut Pop Star

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Eliseberg Marge Dragon's Dream

Best Of Opposite Sex
Whisper Hill Swagger Never Give Up

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Eliseberg Marge Dragon's Dream

Best Puppy In Breed
Axel Vom Vama


Winners Dog: (3-2-0-0)
Whisper Hill Swagger Never Give Up

Reserve Winners Dog
Axel Vom Vama

Junior Puppy Dog Class
1st Axel Vom Vama

Open Dog Class
1st Whisper Hill Swagger Never Give Up
2nd Zokylahy Von Brogklinberg

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy

Best Of Opposite Sex
Ketadog Cravin' Chocolate At Keecam

Best Puppy In Breed
Ketadog Cravin' Chocolate At Keecam


Winners Dog: (1-0-0-1)
Ketadog Cravin' Chocolate At Keecam

Senior Puppy Dog Class
1st Ketadog Cravin' Chocolate At Keecam


4-6 Month Bitch Class
1st Loyaltypaw's Ocean Queen's Revenge

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire

Best Of Opposite Sex
Bagatelle Celeste Moon Diamond

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Bagatelle Celeste Moon Diamond

Best Puppy In Breed
Chenard Debut De Temps Nouveau


Winners Bitch: (3-4-1-0)
Bagatelle Celeste Moon Diamond

Reserve Winners Bitch
Chenard Mademoiselle Lotus

Junior Puppy Bitch Class
1st Chenard Mademoiselle Lotus
2nd Welove The Last One Katou

12-18 Month Bitch Class
1st Welove Schtroumpfette Zoe

Open Bitch Class
1st Bagatelle Celeste Moon Diamond

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 10 pts (1-4-5-1)
GCh Joska Andrade Jus de Pomme

Best Of Opposite Sex
Ch Velvet Queen Faier Stalker

Best Of Winners: (1-4-5-1)
Joska Kreme De Menthe

Best Puppy In Breed
Joska Kreme De Menthe

Select Dog
Ch Bredright Brave Mateo


Winners Dog: (1-4-5-1)
Mezzoo Winston Secret Garden

Open Dog Class
1st Mezzoo Winston Secret Garden


Winners Bitch: (1-4-5-1)
Joska Kreme De Menthe

Reserve Winners Bitch
Joska Godelia Mencia

Senior Puppy Bitch Class
1st Joska Kreme De Menthe

12-18 Month Bitch Class
1st Hazel Ranch Juna

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cadwyn Too Hot To Handle

Open Bitch Class
1st Joska Godelia Mencia

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By