Club Canin Rive-Sud de Montreal
Saturday, April 27, 2024



Related Results

Conformation

Friday, April 26
Friday, April 26 (Ltd Show - Group 1)
Saturday, April 27
Saturday, April 27 (Ltd Show - Group 3)
Sunday, April 28
Sunday, April 28 (Ltd Show - Group 7)



Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Multi Select BISS / AM. CH. / CAN. CH. Ostara's Double Action Cammcastle
"Fitz"
Owner: Suzan Guynn
Breeder: Suzan Guynn & Davis Hahn
Presented by: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Pamela Bruce
Anatolian Shepherd Dog  
Ch Timaru Guardian Of The North
Points: 268 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Pamela Bruce
English Toy Spaniel  
Ch Clussexx Coronation Of A King From Sandscape
Points: 220
Best Puppy In Show
Judge: Pamela Bruce
Pointer  
Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor
Best Baby Puppy In Show
Judge: Pamela Bruce
Bouvier des Flandres  
Boyero Ziggy Stardust








Group 1 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Katyra Ignite The Fire
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   58
Group 2nd   Ch Boreal Mister Hunter   Retriever (Labrador)   57
Group 3rd   
GCh De Lombardie N Jaegersmann Proxima Centauri
  Pointer (German Short-Haired)   53
Group 4th   
Ch Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor
  Pointer   51
BPIG   
Ch Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor
  Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sunkozi Once Upon A Time
  Retriever (Golden)   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChEx Roidethule Sire Puz Boucledeau

Best Of Opposite Sex
Ch Imhotep MC De La Vieillegarde

Select Bitch
Ch Barbochos Zelda


Winners Dog: (1-0-1-2)
Baba MC De La Vieillegarde

12-18 Month Dog Class
1st Baba MC De La Vieillegarde



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pageska's Lucky Odin




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor

Best Puppy In Breed
Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB De Lombardie N Jaegersmann Proxima Centauri



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Fondcombe Queen Of Minas Tirith

12-18 Month Bitch Class
1st Fondcombe Queen Of Minas Tirith


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Fieldday Austin Powers

Best Of Opposite Sex
Knightcastle Blessing Miss Daisy



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Knightcastle Blessing Miss Daisy

Reserve Winners Bitch
Knightcastle Wanda Maximoff

Canadian Bred Bitch Class
1st Knightcastle Wanda Maximoff

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Knightcastle Blessing Miss Daisy


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 11 pts (1-2-5-4)
Ch Gowrielea's Flourish

Best Of Opposite Sex
GCh Coppermoon Catch Me Russell

Best Of Winners: (1-2-5-4)
Authentique Lady Juliette

Best Puppy In Breed
Mesoka Le Vent Des Plaines Loo

Select Dog
Ch Norsehaven Ossian Maccool

Select Bitch
GChS Coppermoon Orlagh's Happy One


Winners Dog: (1-2-5-4)
Majesty The Best Is Yet To Come

Senior Puppy Dog Class
1st Majesty The Best Is Yet To Come

4-6 Month Dog Class
1st Orlagh Two Spoons


Winners Bitch: (1-2-5-4)
Authentique Lady Juliette

Reserve Winners Bitch
Mesoka Le Vent Des Plaines Loo

Senior Puppy Bitch Class
1st Mesoka Le Vent Des Plaines Loo

12-18 Month Bitch Class
1st Authentique Lady Juliette

4-6 Month Bitch Class
1st Sunkozi Once Upon A Time
2nd Orlagh Mae-Be Too Spoons


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Boreal Mister Hunter

Best Of Opposite Sex
Ch Hunterleigh Paradocs Isobel

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Authentique Hercule The Magnificent

Best Puppy In Breed
Ch Hunterleigh Paradocs Isobel


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Boreal Miss Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Boreal Miss Rose


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Katyra Ignite The Fire




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Confettis La Belle Simone

Best Puppy In Breed
Confettis La Belle Simone

Select Bitch
Ch Confettis Caramel Bonbon



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Confettis La Belle Simone

Senior Puppy Bitch Class
1st Confettis La Belle Simone


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Annagh's Oscar Wilde


Winners Dog: (1-0-0-0)
Annagh's Oscar Wilde

Open Dog Class
1st Annagh's Oscar Wilde



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch Dochas' Private Stock

Best Of Opposite Sex
Ch Aki Spirit Of Dochas



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
Mar-K's Hot N Heavy

Best Of Opposite Sex
Ch Blackgem's Chasing The Dream

Best Puppy In Breed
Ch Blackgem's Chasing The Dream

Select Bitch
GChB Joie Du Cocker Desiree De Ma Vie



Winners Bitch: (0-1-1-3)
Mar-K's Hot N Heavy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mar-K's Hot N Heavy


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Beauvert's Marvelous Mischief



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cajun's Louisiana Christmas Day




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hufy's Femme Fatal

Best Puppy In Breed
Hufy's Femme Fatal



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hufy's Femme Fatal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hufy's Femme Fatal


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Segre's Time Is Relative



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northaven Sandscape Aces High


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northaven Sandscape Aces High

Open Dog Class
1st Northaven Sandscape Aces High



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Leon De L'Amadis

Best Of Opposite Sex
Miss Stella Delamadis Des Appalaches

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Hermes d'Arthemis

Best Puppy In Breed
Hermes d'Arthemis

Select Dog
GCh Antares Dit Helios des Deux Rives


Winners Dog: (1-1-2-0)
Hermes d'Arthemis

Junior Puppy Dog Class
1st Hermes d'Arthemis


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Miss Stella Delamadis Des Appalaches

12-18 Month Bitch Class
1st Miss Stella Delamadis Des Appalaches


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Alto's Makin' Whoopee To Ella


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Clussexx Buster Brown

Best Puppy In Breed
Clussexx Buster Brown


Winners Dog: (1-0-0-0)
Clussexx Buster Brown

Senior Puppy Dog Class
1st Clussexx Buster Brown



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Akar Nala's Pearl Of Margot

Best Of Opposite Sex
Kihivas Sweet Child Of Mine

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Akar Nala's Pearl Of Margot


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kihivas Sweet Child Of Mine

Open Dog Class
1st Kihivas Sweet Child Of Mine


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Akar Nala's Pearl Of Margot

Open Bitch Class
1st Akar Nala's Pearl Of Margot


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Cazaway Enchantress Of Woods

Best Of Opposite Sex
Cazaway's Cosmos Oups I Did It Again



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 2 - Pierre Talbot Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Telkel Karma Is A Bit Charmed SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   30
Group 2nd   
Tayleefarm Rebel Rebel
  Irish Wolfhound   22
Group 3rd   
Martita De La Casa Failin
  Basset Hound   21
Group 4th   
Ch Iron Maiden VIP Poppet
  Whippet   20
BPIG   
Tayleefarm Rebel Rebel
  Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Summerwinds-Sandscript Papa'z Magnificent Gift   Afghan Hound   0
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
GChB Deloubelle Viva Las Vegas At First Klas

Best Of Opposite Sex
Summerwinds-Aslan Worth A Royal Ransom

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Summerwinds-Aslan Worth A Royal Ransom

Best Puppy In Breed
Summerwinds-Aslan Worth A Royal Ransom


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Deloubelle You Belong To My Heart

Reserve Winners Bitch
Deloubelle Infinity Dreams Forevermore

Junior Puppy Bitch Class
1st Deloubelle Infinity Dreams Forevermore

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Marquis Lucinda Of Simoon

Open Bitch Class
1st Deloubelle You Belong To My Heart

4-6 Month Bitch Class
1st Summerwinds-Sandscript Papa'z Magnificent Gift


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Martita De La Casa Failin

Best Puppy In Breed
Martita De La Casa Failin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Martita De La Casa Failin

Junior Puppy Bitch Class
1st Martita De La Casa Failin


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GChS Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML

Best Of Opposite Sex
GCh E R Dox J'en Ai Aucune Indy

Best Of Winners: (1-3-1-1)
E R Dox Out Of Bounds

Best Puppy In Breed
GCh E R Dox J'en Ai Aucune Indy


Winners Dog: (1-3-1-1)
Chetcote No Time Out

Senior Puppy Dog Class
1st Chetcote No Time Out


Winners Bitch: (1-3-1-1)
E R Dox Out Of Bounds

Reserve Winners Bitch
E R Dox Fancy Reba

12-18 Month Bitch Class
1st E R Dox Fancy Reba

Canadian Bred Bitch Class
1st E R Dox Out Of Bounds

Open Bitch Class
1st Distingue Don't Stop Me Now

4-6 Month Bitch Class
1st E R Dox Tantrums And Silver Tiaras


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh T-Rex Pageska De L'Abbaye Sainte Marie

Best Of Opposite Sex
Pageska's Zoldmali Whisper

Best Puppy In Breed
Pageska's Zoldmali Whisper



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pageska's Zoldmali Whisper

Senior Puppy Bitch Class
1st Pageska's Zoldmali Whisper


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tayleefarm Rebel Rebel

Best Puppy In Breed
Tayleefarm Rebel Rebel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tayleefarm Rebel Rebel

Senior Puppy Bitch Class
1st Tayleefarm Rebel Rebel


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations

Select Dog
GCh Conestoga & Crossroads Family Tradition




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh County Line's It Is Written In The Stars

Best Puppy In Breed
Nashira's Duke Of RidgePeak


Winners Dog: (1-0-1-0)
Nashira's Duke Of RidgePeak

Junior Puppy Dog Class
1st Nashira's Duke Of RidgePeak



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Iron Maiden VIP Poppet

Best Of Opposite Sex
Aisling's Christmas Dasher

Best Puppy In Breed
GCh Iron Maiden VIP Poppet


Winners Dog: (2-0-0-1)
Aisling's Christmas Dasher

Reserve Winners Dog
Cariad's Give'em H'll Harry

12-18 Month Dog Class
1st Cariad's Give'em H'll Harry

Open Dog Class
1st Aisling's Christmas Dasher



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 3 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Timaru Guardian Of The North
  Anatolian Shepherd Dog   47
Group 2nd   
Ch Serdess Merlin With First Klas
  Akita   46
Group 3rd   
Ch Ostara's Double Action Cammcastle
  Rottweiler   45
Group 4th   
Hi-Air Lockheed Vega
  Great Dane   43
BPIG   
Dudswelriver's Ambitious Tarah
  Bernese Mountain Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Astablak's Can't Stop This Thing   Siberian Husky   0
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Serdess Merlin With First Klas




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tonomi's Strange Magic

Best Of Opposite Sex
Tonomi's A Kind Of Magic

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tonomi's Strange Magic


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tonomi's Strange Magic

12-18 Month Dog Class
1st Tonomi's Strange Magic


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tonomi's A Kind Of Magic

12-18 Month Bitch Class
1st Tonomi's A Kind Of Magic


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Timaru Guardian Of The North




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dudswelriver's Ambitious Tarah

Best Puppy In Breed
Dudswelriver's Ambitious Tarah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dudswelriver's Ambitious Tarah

Junior Puppy Bitch Class
1st Dudswelriver's Ambitious Tarah


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Tybrushe's Down By The River

Best Of Opposite Sex
Duclocher's Who's The Dark Knight

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Duclocher's Her Name Is Lola She Is A Showgirl

Best Puppy In Breed
Duclocher's Her Name Is Lola She Is A Showgirl


Winners Dog: (1-1-0-1)
Duclocher's Who's The Dark Knight

Junior Puppy Dog Class
1st Duclocher's Who's The Dark Knight


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Banstock What Is It All About Alfie

Best Of Opposite Sex
GCh Deversailles Ray Of Light At Bullmax

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Banstock What Is It All About Alfie

Select Dog
GCh Bravesouls Sir Davos Devoted Knight


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 9 pts (2-2-0-6)
GCh Sagacious N Kalora's Foolish Games

Best Of Opposite Sex
Glitterati Time Bomb

Best Of Winners: (2-2-0-6)
Angeldream The Bicth Is Back

Best Puppy In Breed
Shadeko's The Wonder Years

Select Bitch
GChB Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul


Winners Dog: (2-2-0-6)
Glitterati Time Bomb

Reserve Winners Dog
Shadeko's The Wonder Years

Junior Puppy Dog Class
1st Shadeko's The Wonder Years

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Glitterati Time Bomb


Winners Bitch: (2-2-0-6)
Angeldream The Bicth Is Back

Reserve Winners Bitch
Beatrice Von Schwarzer Stolz

12-18 Month Bitch Class
1st Angeldream The Bicth Is Back

Canadian Bred Bitch Class
1st Beatrice Von Schwarzer Stolz


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glenfell's Amazing Electra Au Barka

Best Puppy In Breed
Glenfell's Amazing Electra Au Barka



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glenfell's Amazing Electra Au Barka

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenfell's Amazing Electra Au Barka


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Hi-Air Lockheed Vega

Best Of Opposite Sex
Ch CrownDane Dior

Select Bitch
Ch Cupar's Blake Newday At Danaro



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Hi-Air Lockheed Vega

Reserve Winners Bitch
Hi-Air Lockheed Cheyenne

Open Bitch Class
1st Hi-Air Lockheed Vega
2nd Hi-Air Lockheed Cheyenne


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Alsafi Leon Sangreal

Best Of Opposite Sex
GCh Francis Z Osoblazskeho Lesa



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Alsafi Leon Sangreal

Reserve Winners Bitch
Fia Z Osoblazskeho Lesa

12-18 Month Bitch Class
1st Alsafi Leon Sangreal
2nd Fia Z Osoblazskeho Lesa


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Seabury Vulcan Cool Shades



4-6 Month Bitch Class
1st Amiavie Elsa Reine Des Neiges


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Ostara's Double Action Cammcastle

Select Dog
GCh Eirians Uttr Kaos At Rugerlane




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Nikita Perle Rose

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Something's Burning

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Supersammy's Hestia

Best Puppy In Breed
Supersammy's Hestia


Winners Dog: (1-1-0-1)
Vanderbilt's Something's Burning

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Something's Burning


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Supersammy's Hestia

Junior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Hestia


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mistic's Ring Of Stellar Fire

Best Puppy In Breed
Mistic's Ring Of Stellar Fire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mistic's Ring Of Stellar Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Mistic's Ring Of Stellar Fire


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 4 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Casanova Od Guvernera
  Welsh Terrier   12
Group 2nd   
Ch Rockledge Mr. Watson Of Griffintown
  Irish Terrier   11
Group 3rd   
Ch Camerata Silver Lining Of Ispy
  Bedlington Terrier   10
Group 4th   
SeptiemeCiel Buen Camino
  Parson Russell Terrier   9
BPIG   
Ch Camerata Silver Lining Of Ispy
  Bedlington Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    ISpy You Got The Knockoff   Bedlington Terrier   0
Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Camerata Silver Lining Of Ispy

Best Puppy In Breed
Ch Camerata Silver Lining Of Ispy



4-6 Month Bitch Class
1st ISpy You Got The Knockoff


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fanfare Quite The Catch


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fanfare Quite The Catch

Open Dog Class
1st Fanfare Quite The Catch



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Misbehavin' Sunny Side Up

Best Puppy In Breed
Misbehavin' Sunny Side Up


Winners Dog: (1-0-0-0)
Misbehavin' Sunny Side Up

Senior Puppy Dog Class
1st Misbehavin' Sunny Side Up



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rockledge Mr. Watson Of Griffintown



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jean Delisle

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Green Lantern's I Am Kind Of A Big Dill

Best Puppy In Breed
Green Lantern's I Am Kind Of A Big Dill



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Szulik's Solid Rocky




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
SeptiemeCiel Buen Camino

Best Of Opposite Sex
GChB Westhams Little Ol Cowgirl


Winners Dog: (2-0-0-1)
SeptiemeCiel Buen Camino

Reserve Winners Dog
Dobaella's Lennox At Duclocher

12-18 Month Dog Class
1st Dobaella's Lennox At Duclocher

Bred By Exhibitor Dog Class
1st SeptiemeCiel Buen Camino



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Luckyhill Lucille Stir Up The Fire

Best Puppy In Breed
Luckyhill Lucille Stir Up The Fire



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Luckyhill Lucille Stir Up The Fire

Reserve Winners Bitch
Lemontvallois Geisha

Senior Puppy Bitch Class
1st Luckyhill Lucille Stir Up The Fire

Open Bitch Class
1st Lemontvallois Geisha


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diamondjewel's Tinkerbelle At Wheatnridge



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Casanova Od Guvernera




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 5 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Clussexx Coronation Of A King From Sandscape
  English Toy Spaniel   24
Group 2nd   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   23
Group 3rd   
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   20
Group 4th   
Falconcrest Mischievious Boy At Banquise
  Cavalier King Charles Spaniel   19
BPIG   
Falconcrest Mischievious Boy At Banquise
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pocopayasos Let's Dance With Heart's Delite   Havanese   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Vogelflight's A Christmas Memory

Best Puppy In Breed
Babylove Simply Striking

Select Bitch
Ch Pure Passion Diyana Princess Of Hope @ Babylove



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Vogelflight's A Christmas Memory

Reserve Winners Bitch
Babylove Simply Striking

Junior Puppy Bitch Class
1st Babylove Simply Striking

Senior Puppy Bitch Class
1st Une Etoile Dans La Voie Lactee Aupoildange Stella

Open Bitch Class
1st Vogelflight's A Christmas Memory


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Falconcrest Mischievious Boy At Banquise

Best Of Opposite Sex
Ch Ultime Duchesse Fergie De Bettignies

Best Puppy In Breed
Falconcrest Mischievious Boy At Banquise



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh BCBG N MC Mystic




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Love Bee Crazy Passion



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Love Bee Crazy Passion

Open Bitch Class
1st Love Bee Crazy Passion


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's That Grl Is Mine

Best Of Opposite Sex
Quartz Blue De Bijoux De Coton

Best Puppy In Breed
Quartz Blue De Bijoux De Coton


Winners Dog: (1-0-0-1)
Quartz Blue De Bijoux De Coton

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Quartz Blue De Bijoux De Coton



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clussexx Coronation Of A King From Sandscape



4-6 Month Bitch Class
1st Tickitbou's Bunny XO


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Zilcan Toy Soldier




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
Amyla's Mister It's Five O'Clock Somewhere

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Amyla's Pot Of Gold

Best Puppy In Breed
Amyla's Mister It's Five O'Clock Somewhere


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Amyla's Pot Of Gold

12-18 Month Bitch Class
1st Amyla's Pot Of Gold


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Laperlerare Jazz Man Aupoildange



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Mightymites Scooter

Best Of Opposite Sex
Mightymites Precieuse Opale



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mightymites Precieuse Opale

Open Bitch Class
1st Mightymites Precieuse Opale


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Romiche Eternal Flame At Lionking



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Fuzzy Puppy Pretty Yurie Goes To Valmy

Best Of Opposite Sex
Fuzzy Puppy Happy Yuki At Furrytale

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Fuzzy Puppy Pretty Yurie Goes To Valmy

Best Puppy In Breed
Fuzzy Puppy Pretty Yurie Goes To Valmy


Winners Dog: (1-2-0-0)
Fuzzy Puppy Happy Yuki At Furrytale

Junior Puppy Dog Class
1st Fuzzy Puppy Happy Yuki At Furrytale


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Fuzzy Puppy Pretty Yurie Goes To Valmy

Reserve Winners Bitch
Lollipop Julia's Park

Junior Puppy Bitch Class
1st Fuzzy Puppy Pretty Yurie Goes To Valmy

12-18 Month Bitch Class
1st Lollipop Julia's Park


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Drageltik's Steel Magnolia For Gryphon



4-6 Month Bitch Class
1st Gryphon's Just Janice


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Road Runner At Radiant

Best Puppy In Breed
Road Runner At Radiant


Winners Dog: (1-0-0-0)
Road Runner At Radiant

Senior Puppy Dog Class
1st Road Runner At Radiant



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 6 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   34
Group 2nd   
GChS Jolibully Delenclos Walter
  Bulldog   33
Group 3rd   
GChS Satika N Sunojo's Something Special
  Shiba Inu   32
Group 4th   
GCh Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
  French Bulldog   25
BPIG    Dalia De Nicheca 2e   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Inukata No Niji   Japanese Akita   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sierra's Icing On The Cake


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sierra's Icing On The Cake

Open Dog Class
1st Sierra's Icing On The Cake



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bellissimo's Warrior Queen



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bellissimo's Warrior Queen

Reserve Winners Bitch
Bellissimo's Heavenly Desire

Canadian Bred Bitch Class
1st Bellissimo's Heavenly Desire

Open Bitch Class
1st Bellissimo's Warrior Queen


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Jolibully Delenclos Walter




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GCh Shenandal's Optimism And Joy

Best Of Opposite Sex
Ch DotsOn Always Fresh

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Croata Dals Picolo

Best Puppy In Breed
Ch DotsOn Always Fresh

Select Dog
Ch DotsOn Feel The Twist

Select Bitch
Ch DotsOn Taste The Rainbow


Winners Dog: (1-2-2-2)
Croata Dals Picolo

Open Dog Class
1st Croata Dals Picolo


Winners Bitch: (1-2-2-2)
DotsOn Blend With Love

Reserve Winners Bitch
DotsOn Sunshine In A Cup

Senior Puppy Bitch Class
1st DotsOn Sunshine In A Cup

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st DotsOn Blend With Love


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
GCh Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear

Best Of Opposite Sex
GChB Masino's Petite Demone!

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Masino's Plein La Vue

Best Puppy In Breed
French Cancan Aster

Select Dog
Ch Masino's Dirt Devil

Select Bitch
Ch Karendon's Back And To The Future


Winners Dog: (1-3-2-2)
Masino's Plein La Vue

12-18 Month Dog Class
1st Masino's Plein La Vue


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Abellio Road To Romance

Reserve Winners Bitch
Masino's Attache Ta Tuque

Senior Puppy Bitch Class
1st French Cancan Aster

12-18 Month Bitch Class
1st Masino's Attache Ta Tuque

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Abellio Road To Romance


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Naruhito Go Di Bordakitainu Kensha Yuugensou

Best Of Opposite Sex
GChB Okami Go Kitanoarashi


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Boucledamour Jasmine Symbol Of Love

Best Of Opposite Sex
Opus' If I Didn't Have U

Best Puppy In Breed
Opus' If I Didn't Have U


Winners Bitch: (0-3-1-0)
Opus' If I Didn't Have U

Reserve Winners Bitch
Boucledamour Aka Alysse Trust Reighs In My Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Therian Glow Gigi Lollobrigida @ Distinction

Senior Puppy Bitch Class
1st Opus' If I Didn't Have U

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boucledamour Aka Alysse Trust Reighs In My Heart


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dalia De Nicheca 2e

Best Puppy In Breed
Dalia De Nicheca 2e



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dalia De Nicheca 2e

Canadian Bred Bitch Class
1st Dalia De Nicheca 2e


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shente's It's All About Jazz




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services


Group 7 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   57
Group 2nd   
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
  Miniature American Shepherd   52
Group 3rd   
GCh Riverhund Kyon's He Who Must Not Be Named
  Norwegian Buhund   49
Group 4th   
GChB Northbay Xsell's Tommy Bahama
  Australian Shepherd   48
BPIG   
Ch Applestream's Jumpin' Jive New Edition
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Boyero Ziggy Stardust
  Bouvier des Flandres   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Byeyo's She's Got The Look

Best Puppy In Breed
Byeyo's She's Got The Look



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Byeyo's She's Got The Look

Reserve Winners Bitch
Priestcreek's Mahina Piha

Senior Puppy Bitch Class
1st Byeyo's She's Got The Look

12-18 Month Bitch Class
1st Priestcreek's Mahina Piha


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 10 pts (1-5-1-4)
GChS Northbay Xsell's Tommy Bahama

Best Of Opposite Sex
GChB Mychazo Lost In The Wood

Best Of Winners: (1-5-1-4)
Northside She's Everything You Desire

Best Puppy In Breed
Ch Applestream's Jumpin' Jive New Edition

Select Bitch
Ch Applestream's Jumpin' Jive New Edition


Winners Dog: (1-5-1-4)
Northside Ticket Master

Open Dog Class
1st Northside Ticket Master


Winners Bitch: (1-5-1-4)
Northside She's Everything You Desire

Reserve Winners Bitch
Saltymbanque Denki Kaminari Bonzay

Junior Puppy Bitch Class
1st Northside She's Everything You Desire

Senior Puppy Bitch Class
1st Saltymbanque Denki Kaminari Bonzay
2nd Cheynat's The Best Of Us

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mychazo Let It Go

Open Bitch Class
1st Ultra Top Modele des Reves d'Opaline


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Hidalgo Shogun l'Astre de Feu

Best Of Opposite Sex
Ch Hidalgo Kyrane Song Of Ice And Fire




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GCh Boyero You Bloom Me Away

Best Of Opposite Sex
GCh Galheights Go Dutton To Electric Peak



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Xena Mighty Princess du MontOlympe

Best Puppy In Breed
Dejade Dream Girl

Select Bitch
Ch Melodaly Mousseline



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Dejade Dream Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Dejade Dream Girl


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Santa Dunder De La Maison Des Phemokoiran



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Donquichotte Show Must Go On Belladonna

Best Of Opposite Sex
Ch Woodside's Always Remember

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Fancyforest Straight To The Point

Select Bitch
Ch Eliseberg Marge Dragon's Dream


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Leev Von Dalmo Hof

Open Bitch Class
1st Leev Von Dalmo Hof

4-6 Month Bitch Class
1st Sweet Dream Vondandico


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy

Best Of Opposite Sex
Tanasi's You've Got A Friend In Me

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Tanasi's You've Got A Friend In Me

Best Puppy In Breed
Follow Me Chandeliers Black Velvet


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Follow Me Chandeliers Black Velvet

Senior Puppy Bitch Class
1st Follow Me Chandeliers Black Velvet


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Herdabout Impatiently Awaited

Best Puppy In Breed
Herdabout Impatiently Awaited



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Herdabout Impatiently Awaited

Junior Puppy Bitch Class
1st Herdabout Impatiently Awaited


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Riverhund Kyon's He Who Must Not Be Named




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Chenard Mademoiselle Lotus


4-6 Month Bitch Class
1st Chenard Madame Bonnie


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Best Of Opposite Sex
Orcades Shine Without Burning

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Orcades Shine Without Burning

Best Puppy In Breed
Orcades Shine Without Burning

Select Dog
Ch Grandfort It's All Fun N' Games


Winners Dog: (3-4-1-1)
Orcades Shine Without Burning

Reserve Winners Dog
Sweetedel Onyx

Junior Puppy Dog Class
1st Orcades Shine Without Burning

Senior Puppy Dog Class
1st Sweetedel Onyx
2nd Nicha Flash Copie Conforme


Winners Bitch: (3-4-1-1)
Orcades Come And Get It

Reserve Winners Bitch
Sweetedel Mackenzy Of Mazory

Junior Puppy Bitch Class
1st Orcades Come And Get It

Senior Puppy Bitch Class
1st Sweetedel Mackenzy Of Mazory

Canadian Bred Bitch Class
1st Melodaly Damia Zora

Open Bitch Class
1st Eldee Mamzelle At Kendale

4-6 Month Bitch Class
1st Nicha Alyjess Tesla


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 8 pts (3-3-1-2)
GChB Spock La Mignonne Fille En Feu

Best Of Opposite Sex
GCh Cadwyn Mighty Memories

Best Of Winners: (3-3-1-2)
Bredright Delightful Lover

Best Puppy In Breed
Bredright Delightful Lover

Select Bitch
Ch Hazel Ranch Juna


Winners Dog: (3-3-1-2)
Cadwyn Lookin' Sharp

Reserve Winners Dog
Celiray Jewel Of The Crown Saphir

Senior Puppy Dog Class
1st Celiray Jewel Of The Crown Saphir

12-18 Month Dog Class
1st Deleonik's Fierce Like The Fire

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cadwyn Lookin' Sharp

4-6 Month Dog Class
1st Deleonik Nothing But A Blue Ribbon


Winners Bitch: (3-3-1-2)
Bredright Delightful Lover

Reserve Winners Bitch
Cadwyn Wondertini

Junior Puppy Bitch Class
1st Bredright Delightful Lover

Senior Puppy Bitch Class
1st Celiray Jewel Of The Crown Rubis

Open Bitch Class
1st Cadwyn Wondertini

4-6 Month Bitch Class
1st Cadwyn Country Queen


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By