Chateauguay Valley Kennel Club
Saturday, July 8, 2023



Related Results

Conformation

Friday, July 07
Friday, July 07 (Ltd Show - Group 1)
Saturday, July 08
Saturday, July 08 (Ltd Show - Nordic Breeds)
Sunday, July 09
Sunday, July 09 (Ltd Show - Group 7)



Results courtesy of:


-- Diana Edwards Show Services --
www.dess.ca


Best In Show
Judge: Heather Langfeld
Keeshond  
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
Points: 178 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Heather Langfeld
Saluki  
GChB Sirhan Madiidu Al Basari
Points: 156
Best Puppy In Show
Judge: Heather Langfeld
Siberian Husky  
Snowmist's Cheers
Best Baby Puppy In Show
Judge: Heather Langfeld
Great Dane  
Cupar's Blake Newday At Danaro








Group 1 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   34
Group 2nd   
GCh Newday Take The Opportunity
  Spaniel (Clumber)   25
Group 3rd   
GChEx Rainydaze Let Freedom Reign
  Retriever (Labrador)   24
Group 4th   
Ch RedShadow's Light Up The Sky
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   18
BPIG    Reidwood Autumncolors Dial Of Destiny   Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fondcombe Queen Of Minas Tirith   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Pageska's Thunderstruck

Best Of Opposite Sex
Pageska's Tiktok

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Pageska's Thunderstruck

Best Puppy In Breed
Pageska's Arnie


Winners Dog: (2-1-0-0)
Pageska's Thunderstruck

Reserve Winners Dog
Pageska's Arnie

Junior Puppy Dog Class
1st Pageska's Arnie

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pageska's Thunderstruck


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Pageska's Tiktok

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pageska's Tiktok

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hotwired's Pocket Full Of Sunshine

Best Puppy In Breed
Hotwired's Pocket Full Of Sunshine


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hotwired's Pocket Full Of Sunshine

Senior Puppy Dog Class
1st Hotwired's Pocket Full Of Sunshine


4-6 Month Bitch Class
1st Fondcombe Queen Of Minas Tirith

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 8 pts (1-2-5-1)
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight

Best Of Opposite Sex
GChS Coppermoon Orlagh's Happy One

Best Of Winners: (1-2-5-1)
Hollykins Doing What She Likes

Best Puppy In Breed
Springdream's Chaps At Canopy

Select Dog
GCh Coppermoon Catch Me Russell


Winners Dog: (1-2-5-1)
Springdream's Chaps At Canopy

Junior Puppy Dog Class
1st Springdream's Chaps At Canopy


Winners Bitch: (1-2-5-1)
Hollykins Doing What She Likes

Reserve Winners Bitch
Mesoka Le Lac En Automne Charlie

12-18 Month Bitch Class
1st Hollykins Doing What She Likes

Open Bitch Class
1st Mesoka Le Lac En Automne Charlie

4-6 Month Bitch Class
1st Kulta Lope To The Moon With Canopy

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
GChEx Rainydaze Let Freedom Reign

Best Of Opposite Sex
Labradale's Ice Diamond

Best Puppy In Breed
Labradale's Ice Diamond

Select Dog
GCh Labradale's Fame And Fortune



Winners Bitch: (0-4-2-0)
Labradale's Ice Diamond

Reserve Winners Bitch
Storius Done Out Of Love Meraki

Junior Puppy Bitch Class
1st Labradale's Reflections In Ice

12-18 Month Bitch Class
1st Staghorn's Lynbrook Sage

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Labradale's Ice Diamond
2nd Storius Done Out Of Love Meraki

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch RedShadow's Light Up The Sky

Best Of Opposite Sex
Ch Redshadow's Here's The Kaboom



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Autumncolor's Lentigo's Knight Of Bel Canto

Best Puppy In Breed
Reidwood Autumncolors Dial Of Destiny


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Newday Take The Opportunity



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChB Nonnies Atomic Number Six

Best Of Opposite Sex
Shine Bright Little Star

Best Puppy In Breed
Shine Bright Little Star

Select Dog
Ch Casino Royal Of La Vie Magnifique



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Shine Bright Little Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Shine Bright Little Star

4-6 Month Bitch Class
1st Zahircocker Dream Team Jane

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Springdream's Worthy Of Love

Best Of Opposite Sex
Springdream Playlist Of Music

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Springdream's Worthy Of Love

Best Puppy In Breed
Springdream Playlist Of Music


Winners Dog: (1-1-0-0)
Springdream Playlist Of Music

Junior Puppy Dog Class
1st Springdream Playlist Of Music


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Springdream's Worthy Of Love

12-18 Month Bitch Class
1st Springdream's Worthy Of Love

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Akar Sweet Henri's Spirit

Best Of Opposite Sex
Bajolo Northern Stella

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Bajolo Northern Stella


Winners Dog: (2-1-1-0)
Olympic Lightning Bolt De Kihivas

Reserve Winners Dog
Kihivas Sweet Child Of Mine

12-18 Month Dog Class
1st Kihivas Sweet Child Of Mine

Open Dog Class
1st Olympic Lightning Bolt De Kihivas


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Bajolo Northern Stella

Open Bitch Class
1st Bajolo Northern Stella

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sarga's Famous Jazmin



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sarga's Famous Jazmin

Reserve Winners Bitch
Sarga's Flamboyant Suzie-Q

12-18 Month Bitch Class
1st Sarga's Famous Jazmin
2nd Sarga's Flamboyant Suzie-Q





Group 2 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   19
Group 2nd    Caretta's In Love With Ivy   Deerhound (Scottish)   18
Group 3rd   
GCh County Line's It Is Written In The Stars
  Rhodesian Ridgeback   17
Group 4th   
Ch Conestoga & Crossroads Good Vibrations
  Otterhound   15
BPIG   
Vanlousvir's McGee
  Basset Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Unbridled Smashing Pumpkins
  Greyhound   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Deloubelle I'm Glad You're Mine

Best Of Opposite Sex
Ch Deloubelle Love Me Tender



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Marquis Lucinda Of Simoon

Reserve Winners Bitch
Deloubelle You Belong To My Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Deloubelle You Belong To My Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Marquis Lucinda Of Simoon

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vanlousvir's McGee

Best Puppy In Breed
Vanlousvir's McGee


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vanlousvir's McGee

Junior Puppy Dog Class
1st Vanlousvir's McGee


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChS Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML

Best Of Opposite Sex
E R Dox The Blonde Thunder Rolls

Best Of Winners: (1-1-2-1)
E R Dox The Blonde Thunder Rolls

Best Puppy In Breed
E R Dox The Blonde Thunder Rolls

Select Dog
GCh Palakore's Tune From Yesterday


Winners Bitch: (1-1-2-1)
E R Dox The Blonde Thunder Rolls

Junior Puppy Bitch Class
1st E R Dox The Blonde Thunder Rolls

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zoldmali Simba



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh E R Dox With Bells And Whistles

Best Of Opposite Sex
Ch E R Dox Merlin Green The Great



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Caretta's In Love With Ivy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Caretta's In Love With Ivy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caretta's In Love With Ivy




4-6 Month Dog Class
1st Unbridled Smashing Pumpkins


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh County Line's It Is Written In The Stars


Winners Dog: (1-0-1-0)
Parnassus' Rising Sun At Zeni

Open Dog Class
1st Parnassus' Rising Sun At Zeni


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxpolis Jamaica







Group 3 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Daomori's King Of The West
  Akita   35
Group 2nd   
Ch Snowmist's Taffy
  Siberian Husky   31
Group 3rd   
Ch Cilka's Milkway
  Great Dane   16
Group 4th   
Ukulele Cavis Leonis
  Leonberger   11
BPIG   
Snowmist's Cheers
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cupar's Blake Newday At Danaro
  Great Dane   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Chucky Little Bambi

Best Of Opposite Sex
GCh Haltonhill's Storm Warning


Winners Dog: (1-0-1-1)
Haltonhill's Show Me The Money

12-18 Month Dog Class
1st Haltonhill's Show Me The Money


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Accatabriga Helena



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
Ch Cilka's Milkway

Best Of Opposite Sex
CrownDane Gucci

Best Of Winners: (2-1-0-2)
CrownDane Gucci

Best Puppy In Breed
R-Oslo-F Di Castelcampo

Select Bitch
GCh Journey's N Midnight Sun Watch Over You


Winners Dog: (2-1-0-2)
CrownDane Gucci

Reserve Winners Dog
R-Oslo-F Di Castelcampo

Senior Puppy Dog Class
1st R-Oslo-F Di Castelcampo

12-18 Month Dog Class
1st CrownDane Gucci


Winners Bitch: (2-1-0-2)
CrownDane Amethyste

12-18 Month Bitch Class
1st CrownDane Amethyste

4-6 Month Bitch Class
1st Cupar's Blake Newday At Danaro

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ukulele Cavis Leonis

Best Of Opposite Sex
Faithful Amigo Kings Elizabeth

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ukulele Cavis Leonis

Best Puppy In Breed
Casino Royal Bory Cysterskie


Winners Dog: (2-1-0-0)
Ukulele Cavis Leonis

Reserve Winners Dog
Casino Royal Bory Cysterskie

Senior Puppy Dog Class
1st Casino Royal Bory Cysterskie

Open Dog Class
1st Ukulele Cavis Leonis


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Faithful Amigo Kings Elizabeth

Senior Puppy Bitch Class
1st Faithful Amigo Kings Elizabeth

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Penny Lanes Water Lily At Rarjo MacDuff


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Nikita Nordic Sky De Nymeria



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Snowlegend Glamorous Skyhlee

Open Bitch Class
1st Snowlegend Glamorous Skyhlee

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 14 pts (4-7-1-3)
GChB Snowmist's Taffy

Best Of Opposite Sex
Rockland’s He Shoots---He Scores!

Best Of Winners: (4-7-1-3)
Rockland’s He Shoots---He Scores!

Best Puppy In Breed
Snowmist's Cheers

Select Dog
GCh Sherakan's Arctic Vortex

Select Bitch
GCh Snoebears Astrid At Sugarrun


Winners Bitch: (4-7-1-3)
Snowfire's Rachel Alexandra

Reserve Winners Bitch
Snowmist's Cheers

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Cheers

Senior Puppy Bitch Class
1st Loukko's Walts Of The Automn Witch At Flandor

12-18 Month Bitch Class
1st Debalys The Sequel At Chieko

Canadian Bred Bitch Class
1st Astablak Simply The Best Mika

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stoli's Follow Your Dreams!!

Open Bitch Class
1st Snowfire's Rachel Alexandra
2nd Empire Canin Riley





Group 4 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st    Inglewood's Rowan In The Deep   Norfolk Terrier   5
Group 2nd   
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment
  Fox Terrier (Wire)   4
Group 3rd   
GCh Szulik's Mister Olaf
  Manchester Terrier   3
Group 4th   
Kana Haus Something's Gotta Give
  Airedale Terrier   2
BPIG   
Kana Haus Something's Gotta Give
  Airedale Terrier   N/A
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Kana Haus Something's Gotta Give

Best Puppy In Breed
Kana Haus Something's Gotta Give

Select Bitch
Ch Satie She Loves You Kana Haus



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kana Haus Something's Gotta Give

Junior Puppy Bitch Class
1st Kana Haus Something's Gotta Give

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Inglewood's Rowan In The Deep


Winners Dog: (1-0-0-0)
Inglewood's Rowan In The Deep

Open Dog Class
1st Inglewood's Rowan In The Deep


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boreal Go Your Own Way To Pointbreak

Best Puppy In Breed
Boreal Go Your Own Way To Pointbreak



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boreal Go Your Own Way To Pointbreak

Junior Puppy Bitch Class
1st Boreal Go Your Own Way To Pointbreak





Group 5 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Szulik's Lovely Pasha Britany
  Toy Manchester Terrier   30
Group 2nd   
Marchwind Riverport's Punte Bianche
  Italian Greyhound   29
Group 3rd   
GCh Moongate's Little Trickster
  Chihuahua (Short Coat)   26
Group 4th   
Ch Great Scott's Strike It Rich At Babylove
  Biewer Terrier   24
BPIG   
Ch Great Scott's Strike It Rich At Babylove
  Biewer Terrier   N/A
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Great Scott's Strike It Rich At Babylove

Best Of Opposite Sex
Dahlia Nane Biewer Du Bonheur

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Dahlia Nane Biewer Du Bonheur

Best Puppy In Breed
GCh Great Scott's Strike It Rich At Babylove


Winners Dog: (1-2-1-0)
Billy-Bee Des Biewers Du Lac

12-18 Month Dog Class
1st Billy-Bee Des Biewers Du Lac

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Sotis Du Parc De Lormoy

Best Of Opposite Sex
Offenbach Du Domaine De Machrisor

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Sotis Du Parc De Lormoy

Best Puppy In Breed
Mabinie Precieuse Royal Lilibeth Uniq


Winners Bitch: (3-4-0-0)
Sotis Du Parc De Lormoy

Reserve Winners Bitch
Mabinie Precieuse Royal Lilibeth Uniq

Senior Puppy Bitch Class
1st Mabinie Precieuse Royal Lilibeth Uniq

12-18 Month Bitch Class
1st Ebony Star Elensis-The Royal Choice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Atarie Des Cavaliers D'As

Open Bitch Class
1st Sotis Du Parc De Lormoy

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wizzard Houdini Volpino-Mini

Best Of Opposite Sex
Witch Samantha Volpino-Mini

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wizzard Houdini Volpino-Mini

Best Puppy In Breed
Wizzard Houdini Volpino-Mini


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wizzard Houdini Volpino-Mini

Senior Puppy Dog Class
1st Wizzard Houdini Volpino-Mini


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Witch Samantha Volpino-Mini

Open Bitch Class
1st Witch Samantha Volpino-Mini

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Moongate's Little Trickster

Best Of Opposite Sex
Love Bee Crazy Passion

Best Puppy In Breed
Love Bee Crazy Passion



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Love Bee Crazy Passion

Senior Puppy Bitch Class
1st Love Bee Crazy Passion

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch That's Amyla's Castle On A Cloud

Best Puppy In Breed
Ch That's Amyla's Castle On A Cloud

Select Bitch
That's Amyla's On My Own



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Marchwind Riverport's Punte Bianche

Best Of Opposite Sex
Belina Woz De La Chevrotiere

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Marchwind Riverport's Punte Bianche

Best Puppy In Breed
Belina Woz De La Chevrotiere


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Belina Woz De La Chevrotiere

Senior Puppy Bitch Class
1st Belina Woz De La Chevrotiere

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sunrize Poms Bright As The Sun

Best Puppy In Breed
Sunrize Poms Bright As The Sun



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sunrize Poms Bright As The Sun

Reserve Winners Bitch
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Senior Puppy Bitch Class
1st Sunrize Poms Bright As The Sun

Canadian Bred Bitch Class
1st Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Acepassion Midnight Ebony At Furrytale

Best Of Opposite Sex
Golden Bells Kenichi Keni

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Acepassion Midnight Ebony At Furrytale

Best Puppy In Breed
Darling Mariella Iz Volzhskoy Serenady


Winners Dog: (1-3-0-0)
Golden Bells Kenichi Keni

12-18 Month Dog Class
1st Golden Bells Kenichi Keni

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Goloka Monsieur Saphir Yoda



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Szulik's Lovely Pasha Britany



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Mister Muffin Sharbest

Best Of Opposite Sex
Depasquiet Always On My Mind

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Mister Muffin Sharbest


Winners Dog: (1-2-0-0)
Mister Muffin Sharbest

Open Dog Class
1st Mister Muffin Sharbest


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Depasquiet Always On My Mind

Reserve Winners Bitch
Linandy Coco Chanel

12-18 Month Bitch Class
1st Depasquiet Always On My Mind
2nd Linandy Coco Chanel





Group 6 - Patricia Cummins Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   21
Group 2nd   
GChB Jolibully Delenclos Walter
  Bulldog   20
Group 3rd   
Opus' All For Love
  Poodle (Standard)   19
Group 4th   
GCh Dscho Utra Q Zopa Phuntsok
  Tibetan Terrier   14
BPIG    Elan's Bright Blossom De Nicheca   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Summerwind's Beam Me Up To Keesbrook   Keeshond   0
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Jolibully Delenclos Walter



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook


Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
Ch Glow Cosmo Reaching For The Stars

Best Of Opposite Sex
Opus' U've Got A Friend In Mee

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Acepassion Kash

Best Puppy In Breed
Zoelle Shining Light With Elegance


Winners Dog: (3-4-1-0)
Acepassion Kash

Reserve Winners Dog
Therian Time Lord

Junior Puppy Dog Class
1st Therian Time Lord
2nd Star Therian This Charming Man

Open Dog Class
1st Acepassion Kash


Winners Bitch: (3-4-1-0)
Opus' U've Got A Friend In Mee

Reserve Winners Bitch
Zoelle Shining Light With Elegance

Junior Puppy Bitch Class
1st Zoelle Shining Light With Elegance

Senior Puppy Bitch Class
1st Acepassion Rachel

12-18 Month Bitch Class
1st Boucledamour Good Company With Opus

Canadian Bred Bitch Class
1st Opus' U've Got A Friend In Mee

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Opus' All For Love

Best Of Opposite Sex
GCh Theory Season's Diamond

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Opus' All For Love

Best Puppy In Breed
Elan's Bright Blossom De Nicheca


Winners Dog: (3-1-0-1)
Opus' All For Love

Reserve Winners Dog
Royal Shades Zalto

Junior Puppy Dog Class
1st Glicks Bellini Forever Young

12-18 Month Dog Class
1st Opus' All For Love

Canadian Bred Dog Class
1st Royal Shades Zalto

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Ch Raiponce d'Urajiro

Best Of Opposite Sex
Sunrise Akeno Sunichiban

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Sunrise Akeno Sunichiban

Best Puppy In Breed
GCh Urajiro's I'm Not Just A Princess To Nogitsune

Select Bitch
GCh Urajiro's I'm Not Just A Princess To Nogitsune


Winners Dog: (1-3-0-2)
Sunrise Akeno Sunichiban

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sunrise Akeno Sunichiban


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Urajiro's Experiment 624

Reserve Winners Bitch
Urajiro's Zaza Vanderquack

Junior Puppy Bitch Class
1st Urajiro's Zaza Vanderquack

Open Bitch Class
1st Urajiro's Experiment 624
2nd Ioshi Kiku Iz Arkaima

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dscho Utra Q Zopa Phuntsok





Group 7 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
  Australian Shepherd   28
Group 2nd   
Ch Chaparral's Irish Red
  Berger Des Pyrenees   23
Group 3rd   
GChS Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   22
Group 4th   
Snoaire's HBHP Rubix Cube
  Briard   21
BPIG   
Melodaly Tempo
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ennismoor Coronation At Eden   Collie (Rough)   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way

Best Of Opposite Sex
Cedarpaws Four Leaf Clover

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Cedarpaws Four Leaf Clover

Best Puppy In Breed
Please Bread N Breakfast


Winners Dog: (2-2-1-0)
Please Bread N Breakfast

Reserve Winners Dog
Northside The Quest To Please

Senior Puppy Dog Class
1st Please Bread N Breakfast

Canadian Bred Dog Class
1st Northside The Quest To Please


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Cedarpaws Four Leaf Clover

Reserve Winners Bitch
Saltimbanque Bellissima Bymbo

12-18 Month Bitch Class
1st Saltimbanque Bellissima Bymbo

Open Bitch Class
1st Cedarpaws Four Leaf Clover

4-6 Month Bitch Class
1st Woodland's Here's To Never Growing Up

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Chaparral's Irish Red



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bordernova Perfect Harley Quinnzel

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Snoaire's HBHP Rubix Cube



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Cove Run's Practical Magic


Winners Dog: (2-0-0-0)
Cove Run's Practical Magic

Reserve Winners Dog
Kaiser

Open Dog Class
1st Cove Run's Practical Magic
2nd Kaiser

4-6 Month Dog Class
1st Ennismoor Coronation At Eden


4-6 Month Bitch Class
1st Miss Duchesse

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Eden Midnight Thunder

Best Of Opposite Sex
Eden Frida

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Eden Midnight Thunder

Best Puppy In Breed
Creekwood Taiaut Silverblu Ivy


Winners Dog: (1-2-0-0)
Eden Midnight Thunder

12-18 Month Dog Class
1st Eden Midnight Thunder


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Eden Frida

Reserve Winners Bitch
Creekwood Taiaut Silverblu Ivy

Senior Puppy Bitch Class
1st Creekwood Taiaut Silverblu Ivy

Canadian Bred Bitch Class
1st Eden Frida

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
Melodaly Jazzy Blues

Best Of Opposite Sex
Melodaly Tempo

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Melodaly Jazzy Blues

Best Puppy In Breed
Melodaly Tempo

Select Dog
Ch Melodaly Gamer

Select Bitch
Ch Laureate Velvetfog Vienna


Winners Dog: (1-4-2-2)
Melodaly Tempo

Senior Puppy Dog Class
1st Melodaly Tempo


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Melodaly Jazzy Blues

Reserve Winners Bitch
Shalligy's Zazie Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Orcades Sorcha Perpetuel Presence Of Light

Senior Puppy Bitch Class
1st Shalligy's Zazie Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Melodaly Jazzy Blues

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Orcades Unstopable Aberdeen First

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChB Cadwyn Silver Dreams At Glenora

Best Of Opposite Sex
Glenora Light The Way

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Mezzoo Winston Secret Garden

Best Puppy In Breed
Glenora Light The Way


Winners Dog: (1-3-1-0)
Mezzoo Winston Secret Garden

Open Dog Class
1st Mezzoo Winston Secret Garden


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Glenora Light The Way

Reserve Winners Bitch
Mezzoo Dream Forever

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenora Light The Way

12-18 Month Bitch Class
1st Hazel Ranch Juna

Canadian Bred Bitch Class
1st Mezzoo Dream Forever

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By