Societe Canine de Quebec
Saturday, August 6, 2022



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Terry Carter
Australian Shepherd  
GChS Limelite's Tee Off
Points: 332 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Terry Carter
Doberman Pinscher  
Angeldream Calling All Angels
Points: 225
Best Puppy In Show
Judge: Terry Carter
Doberman Pinscher  
Angeldream Calling All Angels
Best Veteran In Show
Judge: Terry Carter
Spaniel (English Cocker)  
GCh Malysse Hot Summer
Best Altered In Show
Judge: Terry Carter
Welsh Corgi (Pembroke)  
Spock Dancing With The Storm








Group 1 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   82
Group 2nd   
GCh Sagagold Gwen's Angel Eyes
  Retriever (Golden)   81
Group 3rd   
Ch DuValin Quartz
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   68
Group 4th   
Ch Fieldday Austin Powers
  Retriever (Flat-Coated)   58
BPIG   
Ch DuValin Quartz
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Malysse Hot Summer
  Spaniel (English Cocker)   0
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 9 pts (3-5-2-0)
GChB DuValin Quartz

Best Of Opposite Sex
Fly Butterfly Reach Dream Arcandciel

Best Of Winners: (3-5-2-0)
Fly Butterfly Reach Dream Arcandciel

Best Puppy In Breed
GChB DuValin Quartz

Select Dog
GCh BourgRoyal Nature Boy


Winners Bitch: (3-5-2-0)
Fly Butterfly Reach Dream Arcandciel

Reserve Winners Bitch
DuValin Gigonne

12-18 Month Bitch Class
1st Stella Mysticete Du Bourgroyal
2nd Mikwes Sokanon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fly Butterfly Reach Dream Arcandciel
2nd Romignone Des Etangs Du Bourgroyal

Open Bitch Class
1st DuValin Gigonne

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
De Lombardie Grande Alvearo d'Oro

Best Of Opposite Sex
Praxtar's Ruth Rebell

Best Of Winners: (1-1-0-0)
De Lombardie Grande Alvearo d'Oro

Best Puppy In Breed
De Lombardie Grande Alvearo d'Oro


Winners Dog: (1-1-0-0)
De Lombardie Grande Alvearo d'Oro

Senior Puppy Dog Class
1st De Lombardie Grande Alvearo d'Oro


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Praxtar's Ruth Rebell

Open Bitch Class
1st Praxtar's Ruth Rebell

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Fondcombe Rosie Chaumine

Best Of Opposite Sex
GCh De Lombardie Alpha du Centaure

Best Of Winners: (2-1-1-1)
De Lombardie Bohemian Rhapsody


Winners Dog: (2-1-1-1)
Fondcombe The Elven Prince

Reserve Winners Dog
Karpaten Irbis Vulcanus

12-18 Month Dog Class
1st Fondcombe The Elven Prince

Open Dog Class
1st Karpaten Irbis Vulcanus


Winners Bitch: (2-1-1-1)
De Lombardie Bohemian Rhapsody

Open Bitch Class
1st De Lombardie Bohemian Rhapsody

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Susquehanna Coat Of Many Colors

Best Of Opposite Sex
Susquehanna You're Breathtaking

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Susquehanna Coat Of Many Colors


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Susquehanna Coat Of Many Colors

Open Bitch Class
1st Susquehanna Coat Of Many Colors

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChB Fieldday Austin Powers

Best Of Opposite Sex
Ch Duenorth Tag Your It

Select Dog
Ch Fieldday One For All



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Masonridge's Someone Like You

Select Bitch
GCh Tchesinkut's Going The Distanze To Uapishka



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Labradale Rose Des Bois Fee Morgan

12-18 Month Bitch Class
1st Labradale Rose Des Bois Fee Morgan

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Saltydogs RC Tollers Peachy Keen

Best Of Opposite Sex
Ch RCTollers Heartbreaker



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Confettis Etoile d'Alicia

Best Puppy In Breed
Confettis Tulipe d'Espoir



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Confettis Etoile d'Alicia

Reserve Winners Bitch
Confettis Tulipe d'Espoir

Junior Puppy Bitch Class
1st Confettis Tulipe d'Espoir

Open Bitch Class
1st Confettis Etoile d'Alicia

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Aki Spirit Of Dochas

Best Of Opposite Sex
Dochas' Private Stock

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Aki Spirit Of Dochas

Best Puppy In Breed
Aki Spirit Of Dochas


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Aki Spirit Of Dochas

Reserve Winners Bitch
Duvieuxpin Begonia Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Aki Spirit Of Dochas

12-18 Month Bitch Class
1st Duvieuxpin Begonia Rose

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Legend The Fifth Element Star

Best Of Opposite Sex
Ch Nikomidiya Oath Of Winning

Best Puppy In Breed
Joie Du Cocker Desiree De Ma Vie



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Legend The Fifth Element Star

Reserve Winners Bitch
Joie Du Cocker Desiree De Ma Vie

Junior Puppy Bitch Class
1st Gilni's Alyss De La Rue Chantante

12-18 Month Bitch Class
1st Legend The Fifth Element Star

Canadian Bred Bitch Class
1st Joie Du Cocker Desiree De Ma Vie

Open Bitch Class
1st Brimat's Never Without My Chocolate Baby

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Quail Trail I'm Just Warming Up


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Ch Giroflee Etoile Filante

Best Of Opposite Sex
Ch Beauty Of Independance I Will Be

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Dixie Blues Hey Jude

Best Puppy In Breed
Dixie Blues Hey Jude

Select Bitch
Ch Malysse Douce Brise d'Automne


Winners Dog: (1-2-1-2)
Malysse Hit The Floor Levy

Open Dog Class
1st Malysse Hit The Floor Levy


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Dixie Blues Hey Jude

Reserve Winners Bitch
Giroflee Dorothee

Senior Puppy Bitch Class
1st Dixie Blues Hey Jude

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Giroflee Dorothee

Veteran Female
GCh Malysse Hot Summer

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Segre's Time Is Relative

Best Puppy In Breed
GCh Segre's Time Is Relative



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GCh Antares Dit Helios des Deux Rives

Best Of Opposite Sex
Skeet De L'Amadis

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Skeet De L'Amadis

Select Dog
GChB Leon De L'Amadis


Winners Dog: (2-2-2-0)
Tao Ghibli du Nordet

Reserve Winners Dog
Decambresis Folco

Open Dog Class
1st Tao Ghibli du Nordet
2nd Decambresis Folco


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Skeet De L'Amadis

Reserve Winners Bitch
Rya de la Vallee de la Seulles

Open Bitch Class
1st Skeet De L'Amadis
2nd Rya de la Vallee de la Seulles

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kihivas Khalessi Of Flowers



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cazaway Enchantress Of Woods



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cazaway Enchantress Of Woods

12-18 Month Bitch Class
1st Cazaway Enchantress Of Woods





Group 2 - Christian Jouanchicot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ridishia Diamond Sky Cassie Opeia
  Rhodesian Ridgeback   21
Group 2nd   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   19
Group 3rd   
Ch Agha Djari White Oleander
  Afghan Hound   18
Group 4th   
Carrig's Lil Marcy
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   17
BPIG    Stonedach's Miracle Whip   Dachshund (Standard Smooth)   N/A
Best Altered In Group   
GCh Ridishia Wind Inthe Willows
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Agha Djari White Oleander



Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear



Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Abdeka's Bayaway Black Bowmore

Best Of Opposite Sex
Jazzman Oxford Is The New Harvard

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Abdeka's Bayaway Black Bowmore


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Abdeka's Bayaway Black Bowmore

Open Bitch Class
1st Abdeka's Bayaway Black Bowmore

Judge: Christian Jouanchicot

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Palakore's Tune From Yesterday

Best Of Opposite Sex
Distingue Little Spicy Red Sausage

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Chetcote The Grandmaster

Best Puppy In Breed
Daclier's Destiny To Distingue


Winners Dog: (1-3-1-0)
Chetcote The Grandmaster

Open Dog Class
1st Chetcote The Grandmaster

Judge: Joanne Boudreault

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Telkel Must Be A Magician SL

Best Of Opposite Sex
Telkel I Belive I Can Fly SL

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Telkel Must Be A Magician SL

Best Puppy In Breed
Telkel Must Be A Magician SL

Select Dog
Ch Telkel Cocktails For Two SL


Winners Dog: (1-3-1-0)
Telkel Must Be A Magician SL

Junior Puppy Dog Class
1st Telkel Must Be A Magician SL

Judge: Joanne Boudreault

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Stonedach's Miracle Whip

Best Of Opposite Sex
Ch Ironwill's Ironman

Best Puppy In Breed
Stonedach's Miracle Whip



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Stonedach's Miracle Whip

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonedach's Miracle Whip

Judge: Joanne Boudreault

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Carrig's Lil Marcy

Select Bitch
GCh Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Carrig's Lil Marcy

12-18 Month Bitch Class
1st Carrig's Lil Marcy

Judge: Joanne Boudreault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Olaf Du Second Souffle



Judge: Joanne Boudreault

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Ridishia Diamond Sky Cassie Opeia


Judge: Joanne Boudreault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fresco Aliuzija







Group 3 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
Angeldream Calling All Angels
  Doberman Pinscher   27
Group 2nd   
Pattedeau Denzel Bubba
  Portuguese Water Dog   22
Group 3rd   
Kannook Sora
  Siberian Husky   21
Group 4th   
Fire On Fire Stand By Me
  Samoyed   16
BPIG   
Angeldream Calling All Angels
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Sendosan Naxxramas

Best Puppy In Breed
Ruthdales First Klas Centurion Gladiator


Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Belnois Call The Sweet Shots

Best Of Opposite Sex
GCh Du Kalinour Jackson

Best Puppy In Breed
Belnois Brewed Just Right



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Belnois Call The Sweet Shots

Reserve Winners Bitch
Belnois Brewed Just Right

Senior Puppy Bitch Class
1st Belnois Brewed Just Right

Open Bitch Class
1st Belnois Call The Sweet Shots

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fineview's Taste Of Ginger At Northnlites

Best Puppy In Breed
Fineview's Taste Of Ginger At Northnlites


Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Arpa Select Hinata Noir



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Arpa Select Hinata Noir

12-18 Month Bitch Class
1st Arpa Select Hinata Noir

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
Angeldream Calling All Angels

Best Puppy In Breed
Angeldream Calling All Angels

Select Bitch
GCh Glitterati Deadly Attraction



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Angeldream Calling All Angels

Reserve Winners Bitch
Glitterati Eternal Fire Bird

Junior Puppy Bitch Class
1st Glitterati Eternal Fire Bird

Senior Puppy Bitch Class
1st Angeldream Calling All Angels

Open Bitch Class
1st Cedarbarks Dancing Mase

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pattedeau Denzel Bubba


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pattedeau Denzel Bubba

Open Dog Class
1st Pattedeau Denzel Bubba


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ajax Vom Luchweg


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ajax Vom Luchweg

Open Dog Class
1st Ajax Vom Luchweg


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Lady Abeille

Best Of Opposite Sex
Bernore G Nou Nour's Newton

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Bernore G Nou Nour's Newton

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Fire On Fire Stand By Me

Best Of Opposite Sex
GCh Nikita Miss Personnalite

Best Puppy In Breed
GCh Nikita Miss Personnalite


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Kannook Sora

Best Of Opposite Sex
Trinacria's Prince Antares

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Kannook Sora

Select Bitch
Ch Trailroc Winter Myst


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Kannook Sora

Reserve Winners Bitch
Trinacria's En Toute Elegance

Open Bitch Class
1st Kannook Sora
2nd Trinacria's En Toute Elegance





Group 4 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Jewelbox Amethyste
  Bedlington Terrier   23
Group 2nd    Symphonie's Ropin The Wind   Kerry Blue Terrier   22
Group 3rd    Maiha Sharp Dressed Man At Maplewynd   Schnauzer (Miniature)   21
Group 4th    Forget-Lily-Luna-Potter   Soft-Coated Wheaten Terrier   13
BPIG    Leman Ulysse   West Highland White Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Dorlin's Graffiti Masterpiece
  Cairn Terrier   0
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Margeline Violette Sybil

Best Of Opposite Sex
GCh Margeline Sire Balzac

Select Bitch
GCh Maya Love Me Anyway



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Maya Mazzy Glitter In The Air

12-18 Month Bitch Class
1st Maya Mazzy Glitter In The Air

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Jewelbox Amethyste



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Ashiyas RaindropsOfMoonshine

Best Puppy In Breed
Ravencreek Aim For A Star


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Symphonie's Ropin The Wind



Winners Bitch: (1-0-0-0)
Symphonie's Ropin The Wind

Open Bitch Class
1st Symphonie's Ropin The Wind

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Adrian's The One And Only Leopold Shawndee

Best Of Opposite Sex
High Pointe Worth The Wait

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Adrian's The One And Only Leopold Shawndee


Winners Bitch: (1-1-0-0)
High Pointe Worth The Wait

Open Bitch Class
1st High Pointe Worth The Wait

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 7 pts (0-5-2-1)
Ch Maiha Sharp Dressed Man At Maplewynd

Best Of Opposite Sex
Debessiere Styling Thunder

Best Puppy In Breed
Luckyhill Spreed The Joy Bess



Winners Bitch: (0-5-2-1)
Debessiere Styling Thunder

Reserve Winners Bitch
Luckyhill Spreed The Joy Bess

Senior Puppy Bitch Class
1st Maiha Step Aside Boys

Canadian Bred Bitch Class
1st Luckyhill Spreed The Joy Bess
2nd Yvana La Fee Meduz

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Deloka's Sing Of Hope

Open Bitch Class
1st Debessiere Styling Thunder

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Forget-Lily-Luna-Potter

Best Of Opposite Sex
Troy's Best Jayson

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Forget-Lily-Luna-Potter

Best Puppy In Breed
Troy's Best Jayson


Winners Dog: (1-1-0-0)
Troy's Best Jayson

Junior Puppy Dog Class
1st Troy's Best Jayson


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Forget-Lily-Luna-Potter

Canadian Bred Bitch Class
1st Forget-Lily-Luna-Potter

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Leman Ulysse

Best Puppy In Breed
Leman Ulysse


Winners Dog: (1-0-0-0)
Leman Ulysse

Junior Puppy Dog Class
1st Leman Ulysse






Group 5 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cuddle's Dream Catcher
  Pug   35
Group 2nd   
Ch Antonio From Castle Of White Sweethearts Polana
  Coton De Tulear   33
Group 3rd    Shelby Impossible Love   Chihuahua (Short Coat)   27
Group 4th   
Ch Szulik's Lovely Pasha Britany
  Toy Manchester Terrier   25
BPIG   Ch Sir Kobi de Joyeux Coton   Coton De Tulear   N/A
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 8 pts (3-5-0-1)
Ch Mesoka Lollipop Das De Passion Uniq

Best Of Opposite Sex
Tetris Du Clos De Larpege

Best Of Winners: (3-5-0-1)
Tetris Du Clos De Larpege

Best Puppy In Breed
Tetris Du Clos De Larpege


Winners Dog: (3-5-0-1)
Tetris Du Clos De Larpege

Reserve Winners Dog
Merania Paul McCartney

Junior Puppy Dog Class
1st Tetris Du Clos De Larpege

Open Dog Class
1st Merania Paul McCartney
2nd Merania Elton John

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Lutindor Ohla Labella



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shelby Impossible Love

Best Of Opposite Sex
Shelby Toxic Romance

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shelby Impossible Love


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shelby Impossible Love

Open Dog Class
1st Shelby Impossible Love


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shelby Toxic Romance

Open Bitch Class
1st Shelby Toxic Romance

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
GCh Antonio From Castle Of White Sweethearts Polana

Best Of Opposite Sex
Ch Emeraude De Bijoux De Coton

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Flamencoton Kit Kat

Best Puppy In Breed
GCh Sir Kobi de Joyeux Coton

Select Dog
GCh Sir Kobi de Joyeux Coton


Winners Dog: (1-1-3-1)
Flamencoton Kit Kat

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Flamencoton Kit Kat


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Tya Du Domaine De Polana

Junior Puppy Bitch Class
1st Tya Du Domaine De Polana

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
FleurDeLys Pandora's Box

Best Of Opposite Sex
Russisch Geist Vivaldi

Best Of Winners: (2-1-0-0)
FleurDeLys Pandora's Box


Winners Dog: (2-1-0-0)
Russisch Geist Vivaldi

Reserve Winners Dog
Russisch Geist Giligan

Open Dog Class
1st Russisch Geist Vivaldi
2nd Russisch Geist Giligan


Winners Bitch: (2-1-0-0)
FleurDeLys Pandora's Box

Open Bitch Class
1st FleurDeLys Pandora's Box

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Beauview Better By Design



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Domlina's Zoey

Best Puppy In Breed
Domlina's Free Spirit Frida



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Domlina's Zoey

Reserve Winners Bitch
Domlina's Free Spirit Frida

Junior Puppy Bitch Class
1st Domlina's Free Spirit Frida

Open Bitch Class
1st Domlina's Zoey

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChB Grandepatte VIP SpecialEdition

Best Of Opposite Sex
Triskell Frida (2e)

Best Puppy In Breed
Happyhounds Hocus Pocus



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Triskell Frida (2e)

Reserve Winners Bitch
Triskell June

Senior Puppy Bitch Class
1st Happyhounds Hocus Pocus

12-18 Month Bitch Class
1st Triskell June

Open Bitch Class
1st Triskell Frida (2e)

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Giroflee Baba Au Rhum

Select Dog
GCh Silhouette's Shadow Summoner


Winners Dog: (1-0-2-0)
Pomsadmirer's Prince Gareth

12-18 Month Dog Class
1st Pomsadmirer's Prince Gareth


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Cuddle's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Hyclass Shake Your Groove Thing!

Best Puppy In Breed
Hyclass Shake Your Groove Thing!



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hyclass Shake Your Groove Thing!

Junior Puppy Bitch Class
1st Hyclass Shake Your Groove Thing!

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Szulik's Lovely Pasha Britany



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Depasquiet Jungle Queen



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Depasquiet Jungle Queen

Reserve Winners Bitch
Depasquiet Queen's Gambit

Open Bitch Class
1st Depasquiet Jungle Queen
2nd Depasquiet Queen's Gambit





Group 6 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Maciain's The Northern Giant
  Tibetan Spaniel   32
Group 2nd   
Ch Belletruffe N Loredo's Purple Beauty
  Boston Terrier   31
Group 3rd   
Ch Jolibully Delenclos Walter
  Bulldog   29
Group 4th   
Ch Karendon's A Whole Latte Love
  French Bulldog   27
BPIG   
Ch Belletruffe N Loredo's Purple Beauty
  Boston Terrier   N/A
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Belletruffe N Loredo's Purple Beauty

Best Of Opposite Sex
Belletruffe N Loredo's Morning Rain

Best Puppy In Breed
GCh Belletruffe N Loredo's Purple Beauty


Winners Dog: (1-0-0-1)
Belletruffe N Loredo's Morning Rain

Senior Puppy Dog Class
1st Belletruffe N Loredo's Morning Rain


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Jolibully Delenclos Walter

Best Of Opposite Sex
Labrie's Brocoli



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Labrie's Brocoli

Open Bitch Class
1st Labrie's Brocoli

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GCh Rockstar's Perilous Adventure

Best Of Opposite Sex
GCh Alofa's Queen Of Hearts At Harbrook

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Element Green Arrow

Best Puppy In Breed
GCh Alofa's Queen Of Hearts At Harbrook


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Element Joie De Vivre

Reserve Winners Bitch
Olrif Zillion Sunrise

Open Bitch Class
1st Element Joie De Vivre
2nd Olrif Zillion Sunrise

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 7 pts (1-2-3-2)
GCh Karendon's A Whole Latte Love

Best Of Opposite Sex
GChB Celtmacbhaid I Got You Babe

Best Of Winners: (1-2-3-2)
Karendon's Morning Bliss At Masino

Best Puppy In Breed
Ch Abellio Purple You


Winners Dog: (1-2-3-2)
Leafre Ice Cream Man

Open Dog Class
1st Leafre Ice Cream Man

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Okami Go Kitanoarashi



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Goldbourne's Golden Phoenix


Winners Dog: (1-0-0-0)
Goldbourne's Golden Phoenix

Open Dog Class
1st Goldbourne's Golden Phoenix


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ocharovanie Doma Romanovyh Gertruda

Best Of Opposite Sex
Ch Bibelot Hallmark925

Best Puppy In Breed
Ch Bibelot Hallmark925


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 5 pts (2-1-0-3)
GCh Hillwood Rosalynda Of Canterbury

Best Of Opposite Sex
Boucledamour Opus Todo Esta Bien

Best Of Winners: (2-1-0-3)
Ismira Kobwitler

Best Puppy In Breed
Ch Valmy's Staying Alive Sadie

Select Bitch
Ch Valmy's Staying Alive Sadie


Winners Bitch: (2-1-0-3)
Ismira Kobwitler

Junior Puppy Bitch Class
1st Ismira Kobwitler

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sayuki Happi Go Miyuki

Best Puppy In Breed
Ch Sayuki Happi Go Miyuki



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fabulous I'll Never Love Again

Best Puppy In Breed
Fabulous I'll Never Love Again



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fabulous I'll Never Love Again

Senior Puppy Bitch Class
1st Fabulous I'll Never Love Again

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Maciain's The Northern Giant


Winners Dog: (1-0-0-0)
Maciain's The Northern Giant

12-18 Month Dog Class
1st Maciain's The Northern Giant




Group 7 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   106
Group 2nd   
GCh Instinct's Raising The Bar
  Border Collie   72
Group 3rd    Colbyhaus Twas The Night Before Christmas   German Shepherd Dog   67
Group 4th   
GChB Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   64
BPIG   
Defacto Black Diamond Ruby
  Beauceron   N/A
Best Veteran In Group   Ch Belmark Enough Said   Shetland Sheepdog   0
Best Altered In Group   
Spock Dancing With The Storm
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Defacto Black Diamond Ruby

Best Of Opposite Sex
Eagle Valley Seabiscuit

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Defacto Black Diamond Ruby

Best Puppy In Breed
Defacto Black Diamond Ruby


Winners Dog: (1-1-0-0)
Eagle Valley Seabiscuit

Junior Puppy Dog Class
1st Eagle Valley Seabiscuit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Defacto Black Diamond Ruby

Senior Puppy Bitch Class
1st Defacto Black Diamond Ruby

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
GChB Instinct's Raising The Bar

Best Puppy In Breed
ShowTime Onyx Strong&Confident



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Kenoma Phoebe Dream On

Reserve Winners Bitch
Passionbc Running Time

Senior Puppy Bitch Class
1st Bordernova Perfect Harley Quinnzel

12-18 Month Bitch Class
1st Kenoma Phoebe Dream On

Canadian Bred Bitch Class
1st ShowTime Onyx Strong&Confident

Open Bitch Class
1st Passionbc Running Time

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GCh Galheights Easy Rey On Makalu

Best Of Opposite Sex
GChB Galheights Eli Teemu Rysy

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Geribear Bright Star Du Truffenoire

Best Puppy In Breed
Galheights Follia Cabral Superbinome Francnord

Select Dog
GCh Boyero Where No Man Has Gone Before


Winners Dog: (1-4-2-1)
Khal Du Lac

Senior Puppy Dog Class
1st Khal Du Lac

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shooting Star Wishes Du MontOlympe

Best Of Opposite Sex
Melodaly Mousquetaire

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shooting Star Wishes Du MontOlympe

Best Puppy In Breed
Shooting Star Wishes Du MontOlympe


Winners Dog: (1-2-0-0)
Melodaly Mousquetaire

Senior Puppy Dog Class
1st Melodaly Mousquetaire


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shooting Star Wishes Du MontOlympe

Reserve Winners Bitch
Trivia Du Montolympe

Junior Puppy Bitch Class
1st Shooting Star Wishes Du MontOlympe

Open Bitch Class
1st Trivia Du Montolympe

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maplemyst's Legendary Adventure



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maplemyst's Legendary Adventure

Open Bitch Class
1st Maplemyst's Legendary Adventure

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Colbyhaus Twas The Night Before Christmas

Best Of Opposite Sex
Deberthy Thiarel Micky

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Colbyhaus Twas The Night Before Christmas


Winners Dog: (1-2-0-0)
Deberthy Thiarel Micky

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Deberthy Thiarel Micky

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Moonbaby's Wanted Man

Best Of Opposite Sex
Ch Forestwood Confetti From The Clouds

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Loyaltypaw's Japan's Winterdreams

Best Puppy In Breed
Loyaltypaw's Japan's Winterdreams

Select Bitch
Ch Red Rock You Are My Candy Girl


Winners Dog: (1-1-1-2)
Bowe's Royal Thunder

Open Dog Class
1st Bowe's Royal Thunder


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Loyaltypaw's Japan's Winterdreams

Junior Puppy Bitch Class
1st Loyaltypaw's Japan's Winterdreams

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire

Best Of Opposite Sex
Bagatelle Magic Moon Spirit



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bagatelle Magic Moon Spirit

Reserve Winners Bitch
Chenard L'Unique Diva

12-18 Month Bitch Class
1st Bagatelle Magic Moon Spirit
2nd Chenard L'Unique Diva

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 9 pts (4-3-1-2)
Ch Grandgables Quite Imposing

Best Of Opposite Sex
GCh Magikdream An Epiphany

Best Of Winners: (4-3-1-2)
Lynphil Bubble Time

Best Puppy In Breed
Ch Ennismoor Worth The Wait

Select Bitch
Ch Ennismoor Worth The Wait


Winners Bitch: (4-3-1-2)
Lynphil Bubble Time

Reserve Winners Bitch
Magikdream Sweet Illusion

Canadian Bred Bitch Class
1st Melodaly Tourmaline

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Magikdream Sweet Illusion

Open Bitch Class
1st Lynphil Bubble Time

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Edgebrook's Zorro's Revenge


Winners Dog: (1-0-0-0)
Edgebrook's Zorro's Revenge

Canadian Bred Dog Class
1st Edgebrook's Zorro's Revenge


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
GCh Born To Be Your Magical Mystery

Best Of Opposite Sex
Mezzoo Let's Dance Sweet Angel

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Mezzoo Let's Dance Sweet Angel

Select Bitch
Ch Queenly's Daylight Herbie


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Mezzoo Let's Dance Sweet Angel

Reserve Winners Bitch
Elisa Spice Up Your Life

12-18 Month Bitch Class
1st Mezzoo Let's Dance Sweet Angel

Canadian Bred Bitch Class
1st Elisa Spice Up Your Life

Veteran Female
Spock Dancing With The Storm

Altered Female
Spock Dancing With The Storm

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By