Result Correction Page

Wildwood Kennel Club
Friday, February 4, 2022



Related Results

Conformation

Thursday, February 03
Thursday, February 03 (Ltd Show - Rough/Broken/Wire Coat)
Friday, February 04
Friday, February 04 (Ltd Show - Group 1)
Saturday, February 05
Saturday, February 05 (Ltd Show - Group 3)
Sunday, February 06
Sunday, February 06 (Ltd Show - Group 7)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Sharon Derrick
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's Video Game
Points: 288 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sharon Derrick
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 249
Best Puppy In Show
Judge: Sharon Derrick
Pomeranian   Mountaincrest Midnight Cowboy
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sharon Derrick
Retriever (Labrador)  
Danrich Maktawae Lightning Bug








Group 1 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   63
Group 2nd   
Ch Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   62
Group 3rd   
GCh Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   61
Group 4th   
GCh Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   51
BPIG   
Kriscoland's Wistaria
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Danrich Maktawae Lightning Bug
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GChB Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Northrock's Quantum Leap

Best Puppy In Breed
Northrock's Quantum Leap



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Northrock's Quantum Leap

Reserve Winners Bitch
Northrock's Quintessential Joy

Junior Puppy Bitch Class
1st Northrock's Quintessential Joy

12-18 Month Bitch Class
1st Rovers Rocknroll Stevie Nicks

Canadian Bred Bitch Class
1st Northrock's Quantum Leap
2nd Desiree Biscay's Smoky Quartz

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Duvalin Louisiana Blues



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 8 pts (3-3-1-2)
GCh Stonehills Naughty Constellation

Best Of Opposite Sex
Ch Cezar De Dancas

Best Of Winners: (3-3-1-2)
Whisperfield Bee-Lieving In Sepia

Best Puppy In Breed
Whisperfield Bee-Lieving In Sepia

Select Bitch
GChS Legacyk Justice For All


Winners Bitch: (3-3-1-2)
Whisperfield Bee-Lieving In Sepia

Reserve Winners Bitch
Shadowland's The Spice Is Right

Junior Puppy Bitch Class
1st Shadowland's The Spice Is Right

Senior Puppy Bitch Class
1st Whisperfield Bee-Lieving In Sepia

Open Bitch Class
1st Shadowland Canis Salix

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 9 pts (1-7-2-0)
GChS Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Kriscoland's Wistaria

Best Of Winners: (1-7-2-0)
Kriscoland's Wistaria

Best Puppy In Breed
Kriscoland's Wistaria

Select Dog
GCh Castlegar Autumwynd He Shall Be Levon


Winners Dog: (1-7-2-0)
Devonsleigh's Fast Breaking News

Canadian Bred Dog Class
1st Devonsleigh's Fast Breaking News

4-6 Month Dog Class
1st Fullcount's Touch 'Em All Joe


Winners Bitch: (1-7-2-0)
Kriscoland's Wistaria

Reserve Winners Bitch
Simbelair's Attraversiamo

Junior Puppy Bitch Class
1st Castilleja's Hot & Spicy At Saugeen

Senior Puppy Bitch Class
1st Kriscoland's Wistaria

12-18 Month Bitch Class
1st Danrich's Simply Fetching

Canadian Bred Bitch Class
1st Castilleja's Dutchie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Simbelair's Attraversiamo

Open Bitch Class
1st Thomashenry's A Shade Naughty
2nd Castilleja's Kelsey At Fullcount

4-6 Month Bitch Class
1st Danrich Maktawae Lightning Bug

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 5 pts (3-0-3-0)
Roaneden's Shorelander

Best Puppy In Breed
Roaneden's Shorelander

Select Dog
GCh Roaneden's King Of The Tides


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Naisha From Gorgeous Team

Best Of Opposite Sex
Wynridges He Who Holds The Sky

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Naisha From Gorgeous Team

Best Puppy In Breed
Naisha From Gorgeous Team


Winners Dog: (1-2-0-0)
Wynridges He Who Holds The Sky

Junior Puppy Dog Class
1st Wynridges He Who Holds The Sky


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Naisha From Gorgeous Team

Reserve Winners Bitch
Kingdoms Blue Crown Royal For Ramah

Junior Puppy Bitch Class
1st Naisha From Gorgeous Team

Senior Puppy Bitch Class
1st Kingdoms Blue Crown Royal For Ramah

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Ch Henley's Blow Out The Candles

Best Of Opposite Sex
GCh Especially Classic Couture

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Twinsmade Hoity Toity

Best Puppy In Breed
Brass Ring Winsome Diamonds Are Forever

Select Bitch
Ch Julo's Can't Stop At One


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Twinsmade Hoity Toity

Reserve Winners Bitch
Hufy's Praying To A God Hazel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Twinsmade Hoity Toity

Open Bitch Class
1st Hufy's Praying To A God Hazel

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch Bonneterre Orla

Best Of Opposite Sex
Ch Kivalo's Black Gold Brew

Best Puppy In Breed
Calabri Celtic Casey Cavell


Winners Dog: (2-0-1-1)
Calabri Celtic Casey Cavell

Reserve Winners Dog
Gunner Highball

Senior Puppy Dog Class
1st Calabri Celtic Casey Cavell

Open Dog Class
1st Gunner Highball


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Breica's Locked Out Of Heaven

Best Of Opposite Sex
Ch Trademark's First Edition

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Waypoints Millie's Lil Intruder

Best Puppy In Breed
Versa's Spoiled Red Pearl Of The North





Group 2 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Chilcotin's Silver Cloud
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   32
Group 2nd   
Ch Pridebass Child Gold
  Basset Hound   30
Group 3rd   
Ch Inglenook's Thank You For The Music
  Whippet   29
Group 4th   
Ch Virgo Southern Comfort
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   22
BPIG   
Castlekeep's Prim
  Irish Wolfhound   N/A
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Pahlavi Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Ch Sardula MMXX Unforgettable U



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Sardula Aphra Gem Of Riverdance

Open Bitch Class
1st Sardula Aphra Gem Of Riverdance

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pridebass Child Gold



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sarangrave Buckle Up



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sarangrave Buckle Up

Open Bitch Class
1st Sarangrave Buckle Up

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Virgo Southern Comfort



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
RHill Racebrook Cumlaude MS

Best Puppy In Breed
Ch GrandGables Ms Cilla Black



Winners Bitch: (0-1-0-1)
RHill Racebrook Cumlaude MS

Open Bitch Class
1st RHill Racebrook Cumlaude MS

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Endachs Butter Tart



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Chilcotin's Silver Cloud

Best Of Opposite Sex
Dublin Creek's Wee Bit Of Irish



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dublin Creek's Wee Bit Of Irish

Open Bitch Class
1st Dublin Creek's Wee Bit Of Irish

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Icycold Parallels Sixth Avenue

Best Puppy In Breed
Icycold Parallels Sixth Avenue



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Icycold Parallels Sixth Avenue

Reserve Winners Bitch
Icycold Sixth Cent

Junior Puppy Bitch Class
1st Icycold Sixth Cent

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Icycold Parallels Sixth Avenue

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Starkeeper Aoibheann Ailis

Best Of Opposite Sex
Ch Tayleefarm Carlos Santana

Best Puppy In Breed
Castlekeep's Prim



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Castlekeep's Prim

Reserve Winners Bitch
Kalkinny Triumph Of Laislinn

Senior Puppy Bitch Class
1st Castlekeep's Prim

12-18 Month Bitch Class
1st Tayleefarm Dancing In The Moonlight

Open Bitch Class
1st Kalkinny Triumph Of Laislinn

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Arthayr C Three Pe Ohhh

Best Of Opposite Sex
Arthayr B My Winter Goddess

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Arthayr C Three Pe Ohhh


Winners Dog: (1-1-0-0)
Arthayr C Three Pe Ohhh

12-18 Month Dog Class
1st Arthayr C Three Pe Ohhh


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Arthayr B My Winter Goddess

Open Bitch Class
1st Arthayr B My Winter Goddess

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Conestoga & Crossroads Good Vibrations

Best Puppy In Breed
Conestoga & Crossroads Good Vibrations


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ndoropresidiocoprrdg Harmony Ofit All At Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Ridishia's Redemption Song

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ndoropresidiocoprrdg Harmony Ofit All At Mobukhosi

Best Puppy In Breed
Ridishia's Redemption Song


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ridishia's Redemption Song

Junior Puppy Dog Class
1st Ridishia's Redemption Song

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts (3-2-0-2)
Inglenook's Thank You For The Music

Best Of Opposite Sex
Lishima's Fantastico

Best Of Winners: (3-2-0-2)
Inglenook's Thank You For The Music

Best Puppy In Breed
Lishima's Fantastico

Select Bitch
GChB Altcar's Over The Lydiate


Winners Bitch: (3-2-0-2)
Inglenook's Thank You For The Music

Reserve Winners Bitch
McCartney's Neon Lights

Junior Puppy Bitch Class
1st McCartney's Neon Lights

12-18 Month Bitch Class
1st Inglenook's Thank You For The Music





Group 3 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   44
Group 2nd   
Ch Snowmist's Mackenzie
  Siberian Husky   38
Group 3rd    Vanderbilt Strike Oil Cinnabar   Samoyed   33
Group 4th   
GChB Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   29
BPIG    Unicornhill Charmed One   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Polarfleece's My Ferrari At Nikita
  Samoyed   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch Indevor High On Life

Select Dog
Ch Daomori's King Of The West



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChS Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Ch Shelaskan's Rebirth Of Moonsnoe

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Knockout Northstar Of Tonomi Hajndlberg

Best Puppy In Breed
Moonsnoe's Pride Of The Bruce


Winners Dog: (1-1-1-1)
Moonsnoe's Pride Of The Bruce

Senior Puppy Dog Class
1st Moonsnoe's Pride Of The Bruce

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alpenbliss Travelin Man





Winners Dog: (1-2-2-0)
Vanquish Maestro Nobody's Fool

Senior Puppy Dog Class
1st Vanquish Maestro Nobody's Fool

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Saxmark'n Stonehills Power Play



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
North Kingdom's Summer Solstice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
North Kingdom's Summer Solstice

Open Bitch Class
1st North Kingdom's Summer Solstice

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Ch Broadways Both Sides Now

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Outlaws Buchanan V Liberator

Best Puppy In Breed
Ch Broadways Both Sides Now

Select Dog
GCh Liberator's Unfinished Business


Winners Dog: (1-2-2-1)
Broadways A Case Of You

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Broadways A Case Of You


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Outlaws Buchanan V Liberator

Reserve Winners Bitch
Ravalleses Marilyn Monroe

Junior Puppy Bitch Class
1st Ravalleses Marilyn Monroe

Open Bitch Class
1st Outlaws Buchanan V Liberator

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Naku's Dark Side Of The Moon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Naku's Dark Side Of The Moon

Open Bitch Class
1st Naku's Dark Side Of The Moon

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jerdans The Great Code



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Shanlimore Cidwm Glenire

Best Of Opposite Sex
Cidwm's Glenire Blitzen



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Cidwm's Glenire Blitzen

Reserve Winners Bitch
Cidwm's Forsaken Avenger

12-18 Month Bitch Class
1st Cidwm's Forsaken Avenger

Open Bitch Class
1st Cidwm's Glenire Blitzen

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
CR Jedi Warrior


Winners Dog: (1-0-0-0)
CR Jedi Warrior

Open Dog Class
1st CR Jedi Warrior


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Nottinghill's Oh To Be A Fly On The Wall

Select Bitch
Ch Cabezons Best Kept Secret At Nottinghill



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Nottinghill's Oh To Be A Fly On The Wall

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nottinghill's Oh To Be A Fly On The Wall

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh MacDuff's Critical Acclaim

Best Of Opposite Sex
Claircreek Polina

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Claircreek On The Waterfront

Select Dog
GCh Fado's Estrelaleal Rei


Winners Dog: (1-1-2-0)
Claircreek On The Waterfront

Open Dog Class
1st Claircreek On The Waterfront


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Claircreek Polina

Open Bitch Class
1st Claircreek Polina

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bernore G Nou Nour's Newton


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bernore G Nou Nour's Newton

Open Dog Class
1st Bernore G Nou Nour's Newton

4-6 Month Dog Class
1st Desertwind's King Of The Road V Orph


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Vanderbilt Strike Oil Cinnabar

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Better Be Good

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Vanderbilt Strike Oil Cinnabar

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Big Spender


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Vanderbilt Strike Oil Cinnabar

Reserve Winners Bitch
Snowshoe's Night Before Christmas

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowshoe's Night Before Christmas

Open Bitch Class
1st Vanderbilt Strike Oil Cinnabar

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lindsayleigh's Iron Man

Best Of Opposite Sex
Lindsayleigh's Catwoman

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lindsayleigh's Iron Man


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lindsayleigh's Iron Man

Open Dog Class
1st Lindsayleigh's Iron Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lindsayleigh's Catwoman

Open Bitch Class
1st Lindsayleigh's Catwoman

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GChB Snowmist's Mackenzie

Best Of Opposite Sex
Kannook The Kraken Black Roast

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Unicornhill Charmed One

Best Puppy In Breed
Unicornhill Charmed One


Winners Dog: (2-2-0-1)
Kannook The Kraken Black Roast

Reserve Winners Dog
Snowmist's Yachtsman

Junior Puppy Dog Class
1st Snowmist's Yachtsman

12-18 Month Dog Class
1st Kannook The Kraken Black Roast


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Unicornhill Charmed One

Reserve Winners Bitch
Snowmist's U'ilani

Senior Puppy Bitch Class
1st Unicornhill Charmed One

Open Bitch Class
1st Snowmist's U'ilani





Group 4 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   38
Group 2nd   
Ch Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   34
Group 3rd   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   27
Group 4th   
Ch Ispy Eons A Game Changer
  Bedlington Terrier   26
BPIG   
Paradym Just For Laughs
  Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Thunderally's Shining Starr
  Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ispy Eons A Game Changer



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Buldor Flyspy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Buldor Flyspy

Canadian Bred Dog Class
1st Buldor Flyspy


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Mischevious Casper



4-6 Month Bitch Class
1st Thunderally's Shining Starr

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Meliagold's Middle Ground

Best Of Opposite Sex
Clanlilly's Dial 'M' For Mousse

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Clanlilly's Dial 'M' For Mousse

Best Puppy In Breed
Clanlilly's Dial 'M' For Mousse

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
King's Mtn Marvelous Mrs Maisel

Best Puppy In Breed
King's Mtn Marvelous Mrs Maisel

Select Bitch
Ch Skyedreamer Bairn Of Campbell



Winners Bitch: (0-1-0-1)
King's Mtn Marvelous Mrs Maisel

Junior Puppy Bitch Class
1st King's Mtn Marvelous Mrs Maisel

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluestone Con Artist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bluestone Con Artist

Open Dog Class
1st Bluestone Con Artist


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Random Rising Tide

Best Puppy In Breed
Foxheart's I'm Not For Everyone



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Foxheart's I'm Not For Everyone

Reserve Winners Bitch
Misbehavin' Witchcraft

Junior Puppy Bitch Class
1st Misbehavin' Witchcraft

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxheart's I'm Not For Everyone

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Finnabair Blue Suede Shoes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Finnabair Blue Suede Shoes

Open Dog Class
1st Finnabair Blue Suede Shoes


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Symphonie's Brazen Behaviour

Best Puppy In Breed
Symphonie's Brazen Behaviour


Winners Dog: (1-0-0-0)
Symphonie's Brazen Behaviour

Junior Puppy Dog Class
1st Symphonie's Brazen Behaviour


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Paradym Just For Laughs

Best Of Opposite Sex
Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Paradym Just For Laughs

Best Puppy In Breed
Paradym Just For Laughs


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Paradym Just For Laughs

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Paradym Just For Laughs

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend How Sweet It Is



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Ch Ratitatt I'm Smitten At Venturehill

Best Of Opposite Sex
Bravura's I Am Legend @ Pyxis

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Andado's Perfect Shot

Best Puppy In Breed
Bravura's I Am Legend @ Pyxis


Winners Dog: (3-1-0-1)
Bravura's I Am Legend @ Pyxis

Reserve Winners Dog
Pyxis I Do My Own Stunts

Junior Puppy Dog Class
1st Bravura's I Am Legend @ Pyxis

12-18 Month Dog Class
1st Pyxis I Do My Own Stunts

Open Dog Class
1st Andado's I Speak Of D Pompadus

4-6 Month Dog Class
1st Kickingbear Go For The Gusto@Andado


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Andado's Perfect Shot

Open Bitch Class
1st Andado's Perfect Shot

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rivendell Bring Me A Whiskey

Best Of Opposite Sex
Rivendell Good Gracious

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rivendell Bring Me A Whiskey


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rivendell Bring Me A Whiskey

Open Dog Class
1st Rivendell Bring Me A Whiskey


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rivendell Good Gracious

Open Bitch Class
1st Rivendell Good Gracious

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GCh Keepsake Boreal Victorious

Best Of Opposite Sex
Ch Diamondjewel's Stylish One

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Diamondjewel's Agent Opal

Best Puppy In Breed
Diamondjewel's Agent Opal


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Diamondjewel's Agent Opal

Reserve Winners Bitch
Sandywheat's Brown-Eyed Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Diamondjewel's Agent Opal

Open Bitch Class
1st Sandywheat's Brown-Eyed Girl

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Clandara's Loverboy Of Deltorro



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Forestfield Rosie Girl

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Starlight Blazing Comet

Best Puppy In Breed
Starlight Blazing Comet


Winners Dog: (1-2-1-0)
Starlight Blazing Comet

Junior Puppy Dog Class
1st Starlight Blazing Comet


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Forestfield Rosie Girl

Reserve Winners Bitch
Forestfield Daisy

Senior Puppy Bitch Class
1st Forestfield Rosie Girl
2nd Forestfield Daisy

4-6 Month Bitch Class
1st Forestfield Lil Miss Rider





Group 5 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sunterra So Fired Up
  Pomeranian   31
Group 2nd   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   27
Group 3rd   
GCh Delsols Jazz It Up At Weatherford
  Havanese   26
Group 4th   
Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   18
BPIG    Mountaincrest Midnight Cowboy   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Hearts Delite I Put A Spell On You
  Havanese   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Shirmont Custom Built

Best Puppy In Breed
Birchrun Dressed To Impress


Winners Dog: (1-0-1-0)
Birchrun Dressed To Impress

Junior Puppy Dog Class
1st Birchrun Dressed To Impress






4-6 Month Bitch Class
1st Moon Harbour Stacy

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tickitbou's Sing It Tomee



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GCh Delsols Jazz It Up At Weatherford

Best Of Opposite Sex
Ch Lancaster's Phoenix At Twinkle And Amistosa

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Ashstone's Mimi Likes To Mambo

Best Puppy In Breed
Ashstone's Mimi Likes To Mambo

Select Bitch
GCh Hearts Delites' A Change Is Gonna Come


Winners Dog: (2-3-1-2)
Ashstone's Cracker Jack

Reserve Winners Dog
Twinkle's Positively Likeable Simon

Junior Puppy Dog Class
1st Twinkle's Positively Likeable Simon

Senior Puppy Dog Class
1st Ashstone's Cracker Jack

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Clandara's Love Story

Select Bitch
Ch Alura Boccalupo Goodness Gracious



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Clandara's Love Story

12-18 Month Bitch Class
1st Clandara's Love Story

4-6 Month Bitch Class
1st Celtic Petit Verdot

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
GCh Pinkribbon's The Bees Knees

Best Of Opposite Sex
Ch Heaven Sent Gator Quest

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Bluechip Bee My Wild Rose

Best Puppy In Breed
Bluechip Bee My Wild Rose

Select Dog
Ch Papirusse Tyno's Son


Winners Bitch: (2-4-2-1)
Bluechip Bee My Wild Rose

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Play The Lotto

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluechip Bee My Wild Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Play The Lotto

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Papirusse Abeille

Open Bitch Class
1st Heavensent Onyx To Tokabout

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lionking Blaze Of Glory



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChS Sunterra So Fired Up

Best Of Opposite Sex
Ch Tinyprints Let Ur Colours Burst

Best Puppy In Breed
Mountaincrest Midnight Cowboy

Select Dog
GCh Tinyprints Dark N Manly


Winners Dog: (1-0-2-1)
Mountaincrest Midnight Cowboy

Senior Puppy Dog Class
1st Mountaincrest Midnight Cowboy


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChB CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Xoe's Prick Of The Finger

Best Puppy In Breed
Xoe's Prick Of The Finger



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Xoe's Prick Of The Finger

Reserve Winners Bitch
Jimary's Corina Corina

Junior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Corina Corina

Senior Puppy Bitch Class
1st Xoe's Prick Of The Finger

Open Bitch Class
1st Jimary's Lilibeth B





Group 6 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   43
Group 2nd   
GCh Periwrinkles Wild At Heart
  Chinese Shar-Pei   34
Group 3rd   
GCh Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   33
Group 4th   
GCh Mardeck's The Sorcerer's Quest
  Schipperke   32
BPIG   
Ch Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Periwrinkles Rackin ‘Em Up Nixon WrinkleRanch
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Belle Creek's Top Of The World

Best Of Opposite Sex
Luvit Dalnavert Forever Ferguson At Starlit

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Belle Creek's Top Of The World

Best Puppy In Breed
Starlit's Bizzie Lizzie


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Luvit Dalnavert Forever Ferguson At Starlit

Reserve Winners Bitch
Starlit's Bizzie Lizzie

Junior Puppy Bitch Class
1st Starlit's Bizzie Lizzie

Open Bitch Class
1st Luvit Dalnavert Forever Ferguson At Starlit

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Kaliska's Sonic Boom At Kadan

Best Of Opposite Sex
Selectabull's Tart It Up CC

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Kaliska's Sonic Boom At Kadan

Best Puppy In Breed
Kaliska's Sonic Boom At Kadan


Winners Dog: (2-2-0-0)
Selectabull's Tart It Up CC

Reserve Winners Dog
Brenheather's Why So Serious

Junior Puppy Dog Class
1st Selectabull's Tart It Up CC

Open Dog Class
1st Brenheather's Why So Serious


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Kaliska's Sonic Boom At Kadan

Reserve Winners Bitch
Shropshall's Hey Louise

Junior Puppy Bitch Class
1st Kaliska's Sonic Boom At Kadan

Open Bitch Class
1st Shropshall's Hey Louise

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch Bulldacious Lucky Underpants

Best Of Opposite Sex
GCh Pelee's My Ride's A Pumpkin Coach

Best Puppy In Breed
Pelee's Standing Strong In The Chaos


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Periwrinkles Wild At Heart


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Pepperlane Ruckus At Optimist

Best Puppy In Breed
Suttella's Rewrite The Stars


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GCh Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie

Best Of Opposite Sex
GCh Paris Dream Bizzy

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Nifty Got A Trick Hat

Best Puppy In Breed
GCh Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Nifty Got A Trick Hat

Reserve Winners Bitch
Seulement Light Of Foot Stevie

Junior Puppy Bitch Class
1st Nifty Got A Trick Hat
2nd Seulement Light Of Foot Stevie

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Fringe Set To Stun

Best Of Opposite Sex
Airy Arabeska Jaguar

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Fringe Set To Stun

Best Puppy In Breed
Fringe Set To Stun


Winners Dog: (2-4-0-0)
Airy Arabeska Jaguar

Reserve Winners Dog
Adanac's Souped Up

Canadian Bred Dog Class
1st Adanac's Souped Up

Open Dog Class
1st Airy Arabeska Jaguar


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Fringe Set To Stun

Reserve Winners Bitch
Glow Ziveren Jewelen

Senior Puppy Bitch Class
1st Fringe Set To Stun
2nd Glow Whoopy The Black Star

12-18 Month Bitch Class
1st Impressya Iz Mimoletnogo Videnja

Open Bitch Class
1st Glow Ziveren Jewelen

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 8 pts (2-6-1-0)
GChB Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
Hillwood Rosalynda Of Canterbury

Best Of Winners: (2-6-1-0)
Hillwood Rosalynda Of Canterbury

Best Puppy In Breed
Avery Hot Stuff At Bloom

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mardeck's The Sorcerer's Quest



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChB Wolfriver Taiho Koki

Best Of Opposite Sex
D'Urajiro Fee Clochette

Best Of Winners: (2-2-1-0)
D'Urajiro Fee Clochette

Best Puppy In Breed
Hibiscus Chisana Takaramono


Winners Dog: (2-2-1-0)
Dio D'Urajiro

Reserve Winners Dog
Kortars Akashi Shiganosuke

12-18 Month Dog Class
1st Dio D'Urajiro

Open Dog Class
1st Kortars Akashi Shiganosuke


Winners Bitch: (2-2-1-0)
D'Urajiro Fee Clochette

Reserve Winners Bitch
Hibiscus Chisana Takaramono

Junior Puppy Bitch Class
1st Hibiscus Chisana Takaramono

Open Bitch Class
1st D'Urajiro Fee Clochette



Group 7 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Whisper Hill's Shining Star
  German Shepherd Dog   31
Group 2nd   
Ch Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   30
Group 3rd   
Ch Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   29
Group 4th   
Ch Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   24
BPIG    Thistlebrae Arn't I A Jewel   Collie (Smooth)   N/A
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Old Country Soul



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GChS Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Please Peaches N Cream

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Northbay Xsell's I Gotta Do It My Way

Best Puppy In Breed
Please Peaches N Cream


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Please Peaches N Cream

Junior Puppy Bitch Class
1st Please Peaches N Cream

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Dreamchaser La Vita A Bella

Best Of Opposite Sex
Dreamchaser Gone Platinum

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dreamchaser Gone Platinum

Best Puppy In Breed
Dreamchaser Gone Platinum


Winners Dog: (1-1-0-1)
Dreamchaser Gone Platinum

Junior Puppy Dog Class
1st Dreamchaser Gone Platinum


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Dreamchaser's You Had Me At Hello

Junior Puppy Bitch Class
1st Dreamchaser's You Had Me At Hello

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
R'Drizzt de la Falaise


Winners Dog: (1-0-0-0)
R'Drizzt de la Falaise

Open Dog Class
1st R'Drizzt de la Falaise


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Colwick Long Acre Reminiscent

Best Puppy In Breed
Colwick Long Acre Reminiscent


Winners Dog: (1-0-0-0)
Colwick Long Acre Reminiscent

Junior Puppy Dog Class
1st Colwick Long Acre Reminiscent


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Colwick InForAPennyInForAPound

Best Of Opposite Sex
Thistlebrae Arn't I A Jewel

Best Puppy In Breed
Thistlebrae Arn't I A Jewel



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Thistlebrae Arn't I A Jewel

Reserve Winners Bitch
Thistlebrae Bewitched

Senior Puppy Bitch Class
1st Thistlebrae Arn't I A Jewel

Open Bitch Class
1st Thistlebrae Bewitched

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Whisper Hill's Shining Star



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Follow Me Must Have Been Love



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Bagatelle Set The Moon On Fire



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GCh Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
GChB Crinan Executive Decision

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Canrosea Granite Sweetest Taboo

Best Puppy In Breed
Brantstar's Classic Beauty

Select Bitch
Ch MacLaren We The North


Winners Dog: (1-3-1-2)
Granite Canrosea Desperado

Open Dog Class
1st Granite Canrosea Desperado


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Canrosea Granite Sweetest Taboo

Reserve Winners Bitch
Lynphil Morning Fog

Senior Puppy Bitch Class
1st Brantstar's Classic Beauty

12-18 Month Bitch Class
1st Lynphil Morning Fog

Open Bitch Class
1st Canrosea Granite Sweetest Taboo

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 7 pts (2-5-0-1)
Ch Riverside Xtra Wicked

Best Of Opposite Sex
Glenora Moonlit Knight

Best Of Winners: (2-5-0-1)
Rite-of-Spring For Jolifilo du Chemin des Korrigans

Best Puppy In Breed
Alenclaud Joaquina


Winners Dog: (2-5-0-1)
Glenora Moonlit Knight

Reserve Winners Dog
Dragonjoy Horatio Caine

Senior Puppy Dog Class
1st Dragonjoy Horatio Caine

12-18 Month Dog Class
1st Glenora Moonlit Knight

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By