Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga
Saturday, May 18, 2024



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Multi Select BISS / AM. CH. / CAN. CH. Ostara's Double Action Cammcastle
"Fitz"
Owner: Suzan Guynn
Breeder: Suzan Guynn & Davis Hahn
Presented by: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Richard Paquette
Xoloitzcuintli (Standard)  
GChEx Negra Consentida (Arena)
Points: 270 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Richard Paquette
Russell Terrier  
Ch Touch Star De Moonjack
Points: 235
Best Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Whippet  
Ch Iron Maiden VIP Poppet
Best Baby Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Welsh Corgi (Pembroke)  
Cadwyn Country Queen








Group 1 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cajun's Louisiana Christmas Day
  Spaniel (Clumber)   60
Group 2nd   
GCh DuValin California Dreams
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   59
Group 3rd   
GChS Treebeard's Open The Pod Doors
  Barbet   49
Group 4th   
GChB Leon De L'Amadis
  Spaniel (French)   45
BPIG   
Ch Blackgem's Chasing The Dream
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Pageska's Billie Of Maine Backwoods
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Ch Imhotep MC De La Vieillegarde

Select Dog
GCh Patronum Circumrota Parzival First To The Key


Winners Dog: (1-0-2-1)
Douxbarbu King Miles

Open Dog Class
1st Douxbarbu King Miles



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 9 pts (0-3-3-4)
GCh DuValin California Dreams

Best Of Opposite Sex
GChB DuValin Quartz

Select Dog
GCh Pageska's Lucky Odin

Select Bitch
GChB Duvalin Louisiana Blues



Winners Bitch: (1-1-0-0)
Whiskeytown Lights On Broadway

Reserve Winners Bitch
Black Watch Mayzee

12-18 Month Bitch Class
1st Whiskeytown Lights On Broadway

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st DuValin Salem

Open Bitch Class
1st Black Watch Mayzee

4-6 Month Bitch Class
1st Pageska's Billie Of Maine Backwoods


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB De Lombardie N Jaegersmann Proxima Centauri

Best Puppy In Breed
Stannyfield's Future Is Exquisite



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Stannyfield's Future Is Exquisite

Reserve Winners Bitch
Fondcombe Queen Of Minas Tirith

Senior Puppy Bitch Class
1st Stannyfield's Future Is Exquisite

Open Bitch Class
1st Fondcombe Queen Of Minas Tirith

4-6 Month Bitch Class
1st Skypoint's Wabi-Sabi Synergy


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GChB Fieldday Austin Powers

Best Of Opposite Sex
Rowansgaard Fireflies Dancing



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 11 pts (4-3-4-1)
Mesoka Le Vent Des Plaines Loo

Best Of Opposite Sex
GCh Crangold Neat Or On Ice

Best Of Winners: (4-3-4-1)
Mesoka Le Vent Des Plaines Loo

Best Puppy In Breed
Mesoka Le Vent Des Plaines Loo

Select Dog
Ch Sunkozi In Through The Out Door

Select Bitch
Ch Gowrielea's Flourish


Winners Bitch: (4-3-4-1)
Mesoka Le Vent Des Plaines Loo

Reserve Winners Bitch
Mesoka Le Vent Doux Alizé

Junior Puppy Bitch Class
1st Lulugold I Am The Lady

Senior Puppy Bitch Class
1st Mesoka Le Vent Des Plaines Loo
2nd Mesoka Le Vent Doux Alizé

4-6 Month Bitch Class
1st Sunkozi Once Upon A Time


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 11 pts (1-8-3-0)
Ch Tchesinkut's Black Tie Affair

Best Of Opposite Sex
Boreal Miss Rose

Best Of Winners: (1-8-3-0)
Mediangeles Tchesinkut's Magic In The Night

Best Puppy In Breed
Mediangeles Tchesinkut's Magic In The Night

Select Dog
GCh Boreal Mister Hunter


Winners Bitch: (1-8-3-0)
Boreal Miss Rose

Reserve Winners Bitch
Miron Miss Iris At Lynbrook

Junior Puppy Bitch Class
1st Kriscoland's Led By Dreams
2nd Rose Des Bois Hoya

Senior Puppy Bitch Class
1st Boreal Miss Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Miron Miss Iris At Lynbrook

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kriscoland's Jitter Bug
2nd Monpaq's Egyptian Snow

Open Bitch Class
1st Monpaq Penny At Al
2nd Monpaq's River Run


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Autumncolors Cake By The Ocean



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Autumncolors Cake By The Ocean

Reserve Winners Bitch
Autumncolors Demolition Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Autumncolors Demolition Queen

Open Bitch Class
1st Autumncolors Cake By The Ocean


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Annagh's Oscar Wilde


Winners Dog: (1-0-0-0)
Annagh's Oscar Wilde

Open Dog Class
1st Annagh's Oscar Wilde



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Blackgem's Chasing The Dream

Best Puppy In Breed
Ch Blackgem's Chasing The Dream




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cajun's Louisiana Christmas Day




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pemberley's Walk On The Wyld Cider



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pemberley's Walk On The Wyld Cider

12-18 Month Bitch Class
1st Pemberley's Walk On The Wyld Cider


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Leon De L'Amadis

Best Of Opposite Sex
Miss Stella Delamadis Des Appalaches

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Hermes d'Arthemis

Best Puppy In Breed
Hermes d'Arthemis

Select Dog
GCh Antares Dit Helios des Deux Rives


Winners Dog: (1-1-2-0)
Hermes d'Arthemis

Junior Puppy Dog Class
1st Hermes d'Arthemis


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Miss Stella Delamadis Des Appalaches

12-18 Month Bitch Class
1st Miss Stella Delamadis Des Appalaches


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Akar Nala's Pearl Of Margot

Best Of Opposite Sex
Bajolo Dexter Slice Of Life

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Akar Nala's Pearl Of Margot


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bajolo Dexter Slice Of Life

12-18 Month Dog Class
1st Bajolo Dexter Slice Of Life


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Akar Nala's Pearl Of Margot

Open Bitch Class
1st Akar Nala's Pearl Of Margot


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Cazaway Enchantress Of Woods

Best Of Opposite Sex
Cazaway Dreams Of Life



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 2 - Lyzane Hamel Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   26
Group 2nd   
Ch Iron Maiden VIP Poppet
  Whippet   25
Group 3rd   
GChB Telkel Karma Is A Bit Charmed SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   21
Group 4th   
GChB Deloubelle Viva Las Vegas At First Klas
  Afghan Hound   18
BPIG   
Ch Iron Maiden VIP Poppet
  Whippet   N/A
Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChB Deloubelle Viva Las Vegas At First Klas

Best Of Opposite Sex
Zanzara's House Of Wolves

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Zanzara's House Of Wolves


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Starfire's A Star Is Rising

Best Puppy In Breed
Starfire's A Star Is Rising


Winners Dog: (1-0-0-0)
Starfire's A Star Is Rising

Junior Puppy Dog Class
1st Starfire's A Star Is Rising



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Martita De La Casa Failin

Best Puppy In Breed
Martita De La Casa Failin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Martita De La Casa Failin

Junior Puppy Bitch Class
1st Martita De La Casa Failin


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Ctl Alt Del @ Freckashpeng

Best Of Opposite Sex
Svetlana De Flaming Fenyx

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sevastyan Tsar De Flaming Fenyx

Best Puppy In Breed
Sevastyan Tsar De Flaming Fenyx


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sevastyan Tsar De Flaming Fenyx

Senior Puppy Dog Class
1st Sevastyan Tsar De Flaming Fenyx


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Svetlana De Flaming Fenyx

Senior Puppy Bitch Class
1st Svetlana De Flaming Fenyx


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Zoldmali Simba

Best Of Opposite Sex
Pageska's Zoldmali Whisper

Best Puppy In Breed
Pageska's Zoldmali Whisper

Select Dog
GCh T-Rex Pageska De L'Abbaye Sainte Marie



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Pageska's Zoldmali Whisper

Senior Puppy Bitch Class
1st Pageska's Zoldmali Whisper


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChS Telkel Karma Is A Bit Charmed SL

Best Puppy In Breed
Granvalero's The Power Of Love SL

Select Bitch
GCh Granvalero's Light Up The Sky SL



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Granvalero's The Power Of Love SL

Junior Puppy Bitch Class
1st Granvalero's The Power Of Love SL


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Whisper Hills Settostun At Bopar SW



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services

Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations

Select Dog
GCh Conestoga & Crossroads Family Tradition




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Aziza's High Roller By Presidio

Best Puppy In Breed
Nashira's Duke Of RidgePeak


Winners Dog: (1-0-1-0)
Nashira's Duke Of RidgePeak

Junior Puppy Dog Class
1st Nashira's Duke Of RidgePeak



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Iron Maiden VIP Poppet

Best Of Opposite Sex
Freckashpeng I Am Banksy

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Freckashpeng I Put A Spell On You

Best Puppy In Breed
GCh Iron Maiden VIP Poppet


Winners Dog: (2-1-0-1)
Freckashpeng I Am Banksy

Reserve Winners Dog
Inglenook's Boom Box At Tailwind

Junior Puppy Dog Class
1st Inglenook's Boom Box At Tailwind

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Freckashpeng I Am Banksy


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Freckashpeng I Put A Spell On You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Freckashpeng I Put A Spell On You


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 3 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Serdess Merlin With First Klas
  Akita   44
Group 2nd   
Ch Snowpaw's Noel Is Hygge
  Bernese Mountain Dog   43
Group 3rd   
GChG Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   37
Group 4th   
Banstock What Is It All About Alfie
  Bullmastiff   35
BPIG   
Nikita's Georgy Girl
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    West Leopaws Force Of Nordic Storm   Leonberger   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Serdess Merlin With First Klas




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Tonomi's Strange Magic

Best Of Opposite Sex
Tonomi's Dancing In The Moonlight



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
Ch Snowpaw's Noel Is Hygge

Best Of Opposite Sex
Dudswelriver Hint Of Mischie F

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Dudswelriver Hint Of Mischie F

Best Puppy In Breed
Dudswelriver Hint Of Mischie F

Select Dog
Ch Belnois Fire Away

Select Bitch
Ch Dudswelriver The Girl Is Mine


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Dudswelriver Hint Of Mischie F

Junior Puppy Bitch Class
1st Dudswelriver Hint Of Mischie F


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services


Winners Dog: (1-2-2-1)
Duclocher's Who's The Dark Knight

Junior Puppy Dog Class
1st Duclocher's Who's The Dark Knight


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Banstock What Is It All About Alfie

Best Of Opposite Sex
Knatchbull's Lola Du Village Valois

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Banstock What Is It All About Alfie


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 9 pts (1-5-2-2)
Ch Angeldream The Bicth Is Back

Best Of Opposite Sex
Ch Holmrun's Last Call

Best Of Winners: (1-5-2-2)
Whitcam's Deep In The South

Best Puppy In Breed
Ch Holmrun's Last Call

Select Dog
GCh Gatehouse Forty Creek V Arete

Select Bitch
GCh Glitterati Deadly Attraction


Winners Dog: (1-5-2-2)
Themiscyra's Gift Of The Vanir

12-18 Month Dog Class
1st Themiscyra's Gift Of The Vanir

4-6 Month Dog Class
1st ConnQuest Bad Influence


Winners Bitch: (1-5-2-2)
Whitcam's Deep In The South

Reserve Winners Bitch
Vision Gem Of The Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Cybo Brienne Fredis
2nd Cresswell's High Octane

12-18 Month Bitch Class
1st Whitcam's Deep In The South
2nd Themiscyra's Thorduna

Open Bitch Class
1st Vision Gem Of The Heart


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Hi-Air Lockheed Cheyenne

Best Puppy In Breed
Quadco Acres She's Making Headlines

Select Bitch
Ch Cupar's Blake Newday At Danaro



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Hi-Air Lockheed Cheyenne

Reserve Winners Bitch
Hi-Air Lockheed Vega

Junior Puppy Bitch Class
1st Quadco Acres She's Making Headlines

Open Bitch Class
1st Hi-Air Lockheed Cheyenne
2nd Hi-Air Lockheed Vega


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Francis Z Osoblazskeho Lesa

Best Of Opposite Sex
Alsafi Leon Sangreal

Best Puppy In Breed
Celticknots Bitt Thistle Beats The Drum


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Alsafi Leon Sangreal

Reserve Winners Bitch
Celticknots Bitt Thistle Beats The Drum

Senior Puppy Bitch Class
1st Celticknots Bitt Thistle Beats The Drum

12-18 Month Bitch Class
1st Alsafi Leon Sangreal


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls

Select Dog
GChB Seabury Vulcan Cool Shades




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Nikita's Georgy Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Polar Mist N Mishka's Party Guy At Roka

Best Puppy In Breed
Nikita's Georgy Girl

Select Bitch
GCh Nikita Perle Rose



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Nikita's Georgy Girl

Reserve Winners Bitch
Willows Aurore Boréale

Junior Puppy Bitch Class
1st Nikita's Georgy Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Willows Aurore Boréale

4-6 Month Bitch Class
1st Rafale Miss Daneva De Plemya


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 4 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Touch Star De Moonjack
  Russell Terrier   13
Group 2nd   
Ch Kana Haus Rocket Man
  Airedale Terrier   12
Group 3rd   
Ch SeptiemeCiel Buen Camino
  Parson Russell Terrier   9
Group 4th   
Ch Szulik's Solid Rocky
  Manchester Terrier   7
BPIG    Misbehavin' Sunny Side Up   Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Szulik's Jos Louis de Nanrox
  Manchester Terrier   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Kana Haus Rocket Man

Best Of Opposite Sex
Fairstone Struck With Awe

Select Dog
Ch Fairstone Margeline Maverick



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Fairstone Struck With Awe

Open Bitch Class
1st Fairstone Struck With Awe


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Coeur De Lion D'Hongrie U Are My Sunshine



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Misbehavin' Sunny Side Up

Best Puppy In Breed
Misbehavin' Sunny Side Up


Winners Dog: (1-0-0-0)
Misbehavin' Sunny Side Up

Senior Puppy Dog Class
1st Misbehavin' Sunny Side Up



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Rockledge Mr. Watson Of Griffintown


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rockledge Sir Magnus Of Maplestar

12-18 Month Dog Class
1st Rockledge Sir Magnus Of Maplestar



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Szulik's Solid Rocky


4-6 Month Dog Class
1st Szulik's Jos Louis de Nanrox



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Inglewood's Rowan In The Deep




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
SeptiemeCiel Buen Camino


Winners Dog: (2-0-0-0)
SeptiemeCiel Buen Camino

Reserve Winners Dog
Dobaella's Lennox At Duclocher

12-18 Month Dog Class
1st Dobaella's Lennox At Duclocher

Bred By Exhibitor Dog Class
1st SeptiemeCiel Buen Camino



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Touch Star De Moonjack


Winners Dog: (1-0-0-0)
Touch Star De Moonjack

Open Dog Class
1st Touch Star De Moonjack



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Lemontvallois-Debessiere Yuki

Select Bitch
Ch Maiha Yas Queen




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 5 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fields Edge Casey Jones
  Cavalier King Charles Spaniel   48
Group 2nd   
GCh BCBG N MC Mystic
  Chihuahua (Long Coat)   32
Group 3rd   
GCh Happyhounds Xena Warrior Princess
  Italian Greyhound   29
Group 4th   
Ch Fluke Pom's Kari
  Pomeranian   24
BPIG   
Falconcrest Mischievious Boy At Banquise
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Babylove Classy Freya A Tatie's Love
  Biewer Terrier   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Pure Passion Diyana Princess Of Hope @ Babylove

Best Of Opposite Sex
Billy-Bee Des Biewers Du Lac

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Babylove Simply Striking

Best Puppy In Breed
Babylove Simply Striking


Winners Dog: (1-1-0-1)
Billy-Bee Des Biewers Du Lac

Open Dog Class
1st Billy-Bee Des Biewers Du Lac


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Babylove Simply Striking

Senior Puppy Bitch Class
1st Babylove Simply Striking

4-6 Month Bitch Class
1st Babylove Classy Freya A Tatie's Love


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh BCBG N MC Mystic

Best Puppy In Breed
Lilpawz N Bloomsbury Hooch N Hellraisin



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Lilpawz N Bloomsbury Hooch N Hellraisin

Reserve Winners Bitch
Witch Samantha Volpino-Mini

Senior Puppy Bitch Class
1st Lilpawz N Bloomsbury Hooch N Hellraisin

Open Bitch Class
1st Witch Samantha Volpino-Mini


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Bloomsbury Bejeebers

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Boot Scootin Boogie

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Love Bee Crazy Passion


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bloomsbury Boot Scootin Boogie

12-18 Month Dog Class
1st Bloomsbury Boot Scootin Boogie


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Love Bee Crazy Passion

Open Bitch Class
1st Love Bee Crazy Passion

4-6 Month Bitch Class
1st Lovering There It Is, The Comet


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Amyla's Mister It's Five O'Clock Somewhere

Best Of Opposite Sex
Amyla's Pot Of Gold

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Amyla's Mister It's Five O'Clock Somewhere

Best Puppy In Breed
Amyla's Mister It's Five O'Clock Somewhere

Select Dog
Ch Weylinmarsh's Northern Lights


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Amyla's Pot Of Gold

12-18 Month Bitch Class
1st Amyla's Pot Of Gold


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Happyhounds Xena Warrior Princess

Best Of Opposite Sex
Nubiad Nil Under Monarque Wings

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Belina Woz De La Chevrotiere

Best Puppy In Breed
Triskell Juliette 2e


Winners Dog: (2-2-0-1)
Nubiad Nil Under Monarque Wings

Reserve Winners Dog
Grandepatte Stitch

Junior Puppy Dog Class
1st Grandepatte Stitch

Senior Puppy Dog Class
1st Nubiad Nil Under Monarque Wings


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Belina Woz De La Chevrotiere

Reserve Winners Bitch
Triskell Juliette 2e

Senior Puppy Bitch Class
1st Triskell Juliette 2e

Open Bitch Class
1st Belina Woz De La Chevrotiere


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Romiche Legacy To Lionking




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Fluke Pom's Kari

Select Dog
Ch Lion Dor Poms Milan Di Amore




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Lollipop Julia's Park

Best Of Opposite Sex
Hillwood Dassin Foxmore Kobe

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Lollipop Julia's Park

Best Puppy In Breed
Kameo Beauty Mary-Lee And Valmy


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Lollipop Julia's Park

Reserve Winners Bitch
Kameo Beauty Mary-Lee And Valmy

Junior Puppy Bitch Class
1st Kameo Beauty Mary-Lee And Valmy

12-18 Month Bitch Class
1st Lollipop Julia's Park


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Casa Blanca's People's Choice

Best Of Opposite Sex
Gryphon's Queen Of The Naboo

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Casa Blanca's People's Choice

Best Puppy In Breed
Gryphon's Queen Of The Naboo

Select Dog
Ch Heubergs Dyson Of Ember


Winners Dog: (1-2-1-0)
Casa Blanca's People's Choice

Open Dog Class
1st Casa Blanca's People's Choice


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Gryphon's Queen Of The Naboo

Reserve Winners Bitch
Gryphon's Just Janice

Junior Puppy Bitch Class
1st Gryphon's Queen Of The Naboo
2nd Gryphon's Just Janice


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Road Runner At Radiant

Best Of Opposite Sex
Kiss Me Prada Claire De Lune

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Road Runner At Radiant

Best Puppy In Breed
Road Runner At Radiant


Winners Dog: (1-1-0-0)
Road Runner At Radiant

Senior Puppy Dog Class
1st Road Runner At Radiant


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kiss Me Prada Claire De Lune

Open Bitch Class
1st Kiss Me Prada Claire De Lune


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Szulik's Lovely Miss Pixie


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Depasquiet That's The Way It Is

Best Of Opposite Sex
Shelby Paradise Island Bali

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Depasquiet That's The Way It Is


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shelby Paradise Island Bali

Open Dog Class
1st Shelby Paradise Island Bali


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Depasquiet That's The Way It Is

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Depasquiet That's The Way It Is


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 6 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   34
Group 2nd   
GChS Siosalach's Slayer Of Monsters
  Chinese Shar-Pei   33
Group 3rd   
GChS Satika N Sunojo's Something Special
  Shiba Inu   32
Group 4th   
GCh Masino's Petite Demone!
  French Bulldog   24
BPIG   
Keesridge's Free Spirit At Inukshuk
  Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group    Inukata No Shiroi Kokoro   Japanese Akita   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Siosalach's Slayer Of Monsters




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Alofa's Queen Of Hearts At Harbrook

Best Of Opposite Sex
Croata Dals Picolo

Select Bitch
GCh Shenandal's Optimism And Joy


Winners Dog: (1-0-0-2)
Croata Dals Picolo

Open Dog Class
1st Croata Dals Picolo



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GChB Masino's Petite Demone!

Best Of Opposite Sex
Ch Masino's Dirt Devil

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Bazingabulls Talisker With Fullofbull

Best Puppy In Breed
Bazingabulls Talisker With Fullofbull

Select Bitch
GCh Ottervalley Adele Rose Des Bois


Winners Dog: (2-1-1-2)
Bazingabulls Talisker With Fullofbull

Reserve Winners Dog
Masino's Plein La Vue

Junior Puppy Dog Class
1st Bazingabulls Talisker With Fullofbull

12-18 Month Dog Class
1st Masino's Plein La Vue


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Masino's Attache Ta Tuque

12-18 Month Bitch Class
1st Masino's Attache Ta Tuque


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Okami Go Kitanoarashi

Best Of Opposite Sex
Naruhito Go Di Bordakitainu Kensha Yuugensou


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Keesridge's Free Spirit At Inukshuk

Best Puppy In Breed
Keesridge's Free Spirit At Inukshuk



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Keesridge's Free Spirit At Inukshuk

Reserve Winners Bitch
Claudia Sumbarsky Pramen

Senior Puppy Bitch Class
1st Keesridge's Free Spirit At Inukshuk

12-18 Month Bitch Class
1st Claudia Sumbarsky Pramen

4-6 Month Bitch Class
1st Ultra Violet Ivorymyst Of Antarctic Angels


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Ridgeside Lakeridge Walk Of Fame At Tatyana

Best Of Opposite Sex
Ridgeside Always In Style On Broadway

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Ridgeside Rolling In Style

Best Puppy In Breed
Ridgeside Rolling In Style


Winners Dog: (1-3-1-0)
Ridgeside Rolling In Style

Junior Puppy Dog Class
1st Ridgeside Rolling In Style


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Ridgeside Always In Style On Broadway

Reserve Winners Bitch
Opus' Ez On Mee

Junior Puppy Bitch Class
1st Ridgeside Always In Style On Broadway
2nd Ridgeside Uptown Girl At Tatyana

12-18 Month Bitch Class
1st Opus' Ez On Mee


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Thrud De La Legion D'athena



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Thrud De La Legion D'athena

Open Bitch Class
1st Thrud De La Legion D'athena


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 7 pts (4-1-0-3)
GChG Satika N Sunojo's Something Special

Best Of Opposite Sex
Urajiro's Little Red Dragon

Best Of Winners: (4-1-0-3)
Urajiro's Little Red Dragon

Best Puppy In Breed
GCh Timberfox's Live My Barbie Dreams

Select Bitch
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox


Winners Bitch: (4-1-0-3)
Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'

12-18 Month Bitch Class
1st Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'

4-6 Month Bitch Class
1st Last Samurai Takeko At Lil'Rascals


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Intuition's Candy Man At Roka


Winners Dog: (1-0-0-0)
Intuition's Candy Man At Roka

Open Dog Class
1st Intuition's Candy Man At Roka



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services


Group 7 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Dreamchaser's You Had Me At Hello
  Bearded Collie   39
Group 2nd   
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   35
Group 3rd   
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
  Miniature American Shepherd   33
Group 4th   
Ch Showtime Arizona Night Of The Stars
  Border Collie   32
BPIG    Capriccio Astoria Flying Dutchman   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cadwyn Country Queen
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Byeyo's She's Got The Look

Best Puppy In Breed
Byeyo's She's Got The Look



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Byeyo's She's Got The Look

Senior Puppy Bitch Class
1st Byeyo's She's Got The Look


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services

Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services


Winners Dog: (2-0-0-2)
Sweetwater's Abbeyroad One More Ribbon

Reserve Winners Dog
Dovmars Best Reviews

Senior Puppy Dog Class
1st Sweetwater's Abbeyroad One More Ribbon

Open Dog Class
1st Dovmars Best Reviews



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Defacto Purple Cristal Nova

Best Of Opposite Sex
Defacto Golden Buzer Hondo


Winners Dog: (1-0-0-1)
Defacto Golden Buzer Hondo

Open Dog Class
1st Defacto Golden Buzer Hondo



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Showtime Arizona Night Of The Stars



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Showtime Arizona Night Of The Stars

12-18 Month Bitch Class
1st Showtime Arizona Night Of The Stars


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Galheights Go Dutton To Electric Peak

Best Of Opposite Sex
Galheights Gorgeous Little Bear

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Galheights Great Canadian Rockies


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Galheights Gorgeous Little Bear

12-18 Month Bitch Class
1st Galheights Gorgeous Little Bear


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Silverblu Melodaly Brooklyn

Best Puppy In Breed
Silverblu Melodaly Brooklyn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Silverblu Melodaly Brooklyn

Junior Puppy Bitch Class
1st Silverblu Melodaly Brooklyn


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Woodside's Always Remember




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Chenard Mademoiselle Lotus




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Melodaly Tourmaline

Best Puppy In Breed
Divine My Heart Belongs To You



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Divine My Heart Belongs To You

Reserve Winners Bitch
Sweetedel Mackenzy Of Mazory

Senior Puppy Bitch Class
1st Sweetedel Mackenzy Of Mazory

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Divine My Heart Belongs To You

Open Bitch Class
1st Eldee Mamzelle At Kendale


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 10 pts (2-4-3-2)
GCh Loveshine China I Was Around

Best Of Opposite Sex
GChB Spock La Mignonne Fille En Feu

Best Of Winners: (2-4-3-2)
Viktoria Secret Faier Stalker

Best Puppy In Breed
Capriccio Astoria Flying Dutchman

Select Dog
GCh Cadwyn Mighty Memories

Select Bitch
Ch Velvet Queen Faier Stalker


Winners Dog: (2-4-3-2)
Capriccio Astoria Flying Dutchman

Reserve Winners Dog
Dragonjoy Over The River

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Capriccio Astoria Flying Dutchman

Open Dog Class
1st Dragonjoy Over The River

4-6 Month Dog Class
1st Queenly's How You Doin'


Winners Bitch: (2-4-3-2)
Viktoria Secret Faier Stalker

Reserve Winners Bitch
Glenora Light The Way

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Glenora Light The Way
2nd Queenly's Secret Star

Open Bitch Class
1st Viktoria Secret Faier Stalker
2nd Golden Road My Funny Valentine

4-6 Month Bitch Class
1st Cadwyn Country Queen


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By