Wildwood Kennel Club
Sunday, October 10, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS BISS Can GChS/MBIS Mex GCh Midnight Lady’s Puff The Magic Dragon
"Jack"
Owners: John Affel and Christina Koffman-Heard
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Doug Gaudin
Newfoundland  
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
Points: 287 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Doug Gaudin
Saluki  
GCh Mylakhan Karob So Be It
Points: 235
Best Puppy In Show
Judge: Doug Gaudin
Collie (Rough)   Sylvan Argent Windsong Lady Danbury
Best Baby Puppy In Show
Judge: Doug Gaudin
French Bulldog   Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie








Group 1 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   58
Group 2nd   
GCh Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   56
Group 3rd   
GCh Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   43
Group 4th   
GCh Rush's Just Another Werewolf
  Retriever (Flat-Coated)   42
BPIG   
Chesacola's Tennessee Honey
  Retriever (Chesapeake Bay)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Butterblac's Designated Survivor   Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dinsdag Meid Biscay's Smoky Quartz



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dinsdag Meid Biscay's Smoky Quartz

Reserve Winners Bitch
Eowyn Biscay's Belle Malachite

12-18 Month Bitch Class
1st Eowyn Biscay's Belle Malachite

Canadian Bred Bitch Class
1st Dinsdag Meid Biscay's Smoky Quartz

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh Shadowlands Just Like Fire

Best Of Opposite Sex
GChB Leasides Dax

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Legacyk Loyal Hera

Best Puppy In Breed
Cezar De Dancas

Select Dog
Ch Schutzen's A Shot To Remember


Winners Dog: (2-2-2-1)
Cezar De Dancas

Reserve Winners Dog
Lakota Hills Chase

Junior Puppy Dog Class
1st Cezar De Dancas

Open Dog Class
1st Lakota Hills Chase


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Legacyk Loyal Hera

Reserve Winners Bitch
Legacyk Vittoria

Senior Puppy Bitch Class
1st Legacyk Vittoria

12-18 Month Bitch Class
1st Legacyk Loyal Hera

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Chesacola's Tennessee Honey

Best Of Opposite Sex
GCh Redlion's Invasion

Best Puppy In Breed
Chesacola's Tennessee Honey



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Chesacola's Tennessee Honey

Reserve Winners Bitch
Mercer's Virtual Bird Dog

Senior Puppy Bitch Class
1st Chesacola's Tennessee Honey
2nd Mercer's Virtual Bird Dog

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rush's Just Another Werewolf


4-6 Month Dog Class
1st Butterblac's Designated Survivor


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
GChEx Masonridge's Right As Rain

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Labradale Westmeadow Bell Of The Ball

Best Puppy In Breed
Staghorns Rogue Star


Winners Dog: (1-2-2-1)
Labradale's Big Whiskey

12-18 Month Dog Class
1st Labradale's Big Whiskey


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Labradale Westmeadow Bell Of The Ball

Reserve Winners Bitch
Staghorns Rogue Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Staghorns Rogue Star

12-18 Month Bitch Class
1st Labradale Westmeadow Bell Of The Ball

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Nopper's Hope



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Nopper's Hope

Open Bitch Class
1st Nopper's Hope

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Linwood Foreign Exchange

Best Of Opposite Sex
Lancelot Secret Clarity

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Lancelot Secret Clarity

Best Puppy In Breed
Lancelot Secret Clarity


Winners Dog: (1-1-1-0)
Clos Erasmus Doctor House

12-18 Month Dog Class
1st Clos Erasmus Doctor House


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Lancelot Secret Clarity

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lancelot Secret Clarity

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cornadore Branco With Annagh



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 7 pts (3-4-0-1)
Blackgem's Prince Charming

Best Of Opposite Sex
Silkroad's Was Born For This

Best Of Winners: (3-4-0-1)
Blackgem's Prince Charming

Best Puppy In Breed
Silkroad's Was Born For This

Select Bitch
Ch Wynridges The Iron Lady


Winners Dog: (3-4-0-1)
Blackgem's Prince Charming

Reserve Winners Dog
Jomardi's Canadian BJ Shortstop

12-18 Month Dog Class
1st Blackgem's Prince Charming

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wynridge's A Legacy Continues At Ashleys Own

Open Dog Class
1st Jomardi's Canadian BJ Shortstop


Winners Bitch: (3-4-0-1)
Silkroad's Was Born For This

Reserve Winners Bitch
Blackgems Red Riding Hood Beauty

Junior Puppy Bitch Class
1st Silkroad's Was Born For This

Senior Puppy Bitch Class
1st Nonnies Seventh Heaven
2nd Nonnies Homewood Rebel Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Blackgems Red Riding Hood Beauty

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 7 pts (2-0-2-4)
GCh Cockerlea's The Heat Is On

Best Of Opposite Sex
GCh Cockerlea's Against All Odds

Best Puppy In Breed
Brass Ring Winsome Diamonds Are Forever


4-6 Month Bitch Class
1st Nonnies Susie Q

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Almamater Queen Scarlet

Best Of Opposite Sex
Ch Sandyridge's Sir Henry

Best Puppy In Breed
Sandyridge's The Greatest Gift Of All



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Sandyridge's The Greatest Gift Of All

Reserve Winners Bitch
Sandyridge's Elegant Sydney

Senior Puppy Bitch Class
1st Sandyridge's The Greatest Gift Of All

Open Bitch Class
1st Sandyridge's Elegant Sydney





Group 2 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mylakhan Karob So Be It
  Saluki   41
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   38
Group 3rd   
GCh Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   37
Group 4th   
GCh Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   36
BPIG   
Ch GrandGables Ms Cilla Black
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Comar's Bold And Reckless   Whippet   0
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Pahlavi Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Ch Sardula MMXX Unforgettable U



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Sardula Aphra Gem Of Riverdance

Canadian Bred Bitch Class
1st Sardula Aphra Gem Of Riverdance

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Zen's Grab Your Gear

Best Of Opposite Sex
Goldenasset's Stir It Up

Best Puppy In Breed
Goldenasset's Stir It Up



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Goldenasset's Stir It Up

Reserve Winners Bitch
Goldenasset's Three Little Birds

Senior Puppy Bitch Class
1st Goldenasset's Stir It Up

Canadian Bred Bitch Class
1st Goldenasset's Three Little Birds

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boru's Black Cherry

Best Puppy In Breed
Boru's Black Cherry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boru's Black Cherry

Senior Puppy Bitch Class
1st Boru's Black Cherry

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Rudolf Valentino du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Ch Kishniga's Diamond Lopitkina



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Chetcote Do You Wanna Dance

Best Of Opposite Sex
Ch Daclier's Knight Rider

Select Dog
Ch Egbar N Palakore Mr Moonlight


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Trakehndachs Glamour Girl For Sunrise-XO

Best Of Opposite Sex
Chetcote The Outlaw

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Chetcote Notorious

Best Puppy In Breed
Ch GrandGables Ms Cilla Black

Select Bitch
Ch GrandGables Ms Cilla Black


Winners Dog: (1-1-0-2)
Chetcote The Outlaw

Junior Puppy Dog Class
1st Chetcote The Outlaw


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Chetcote Notorious

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Notorious

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Prelude Small Town Girl Brighthope MW

Best Puppy In Breed
Freestyle's Wildest Dream With Hunu


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hollyrood Stewart At Witsend


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hollyrood Stewart At Witsend

12-18 Month Dog Class
1st Hollyrood Stewart At Witsend


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
Ch Baileysong Now N Forever


Winners Dog: (3-0-1-0)
Baileysong Black Granite

Reserve Winners Dog
Tayleefarm Carlos Santana

Canadian Bred Dog Class
1st Wolfholms Notorious At Wolfglen

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tayleefarm Carlos Santana

Open Dog Class
1st Baileysong Black Granite


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Naku's Grundgetta At Arthayr



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Kopera's Redgee Or Not

Best Puppy In Breed
Nirokii Da Vinci Code At Kopera

Select Dog
Ch Kopera's Reggie


Winners Dog: (1-0-2-0)
Nirokii Da Vinci Code At Kopera

Junior Puppy Dog Class
1st Nirokii Da Vinci Code At Kopera


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Mylakhan Karob So Be It

Best Of Opposite Sex
Ch Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin

Select Bitch
Ch Zahara Aindifae Al Daoud



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
GChB Excel Sovereign In My Dreams

Best Of Opposite Sex
Ch Wunder Forgetmenot Dream Big

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Jetstream Unintended Consequence

Best Puppy In Breed
Wunder Forgetmenot Glamour Girl

Select Dog
Ch Cariads Its High Time

Select Bitch
Ch McCartney's Pamz Playgirl


Winners Dog: (1-3-2-2)
Jetstream Unintended Consequence

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Jetstream Unintended Consequence

4-6 Month Dog Class
1st Comar's Bold And Reckless





Group 3 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   51
Group 2nd   
GCh Liberator's Kodachrome
  Doberman Pinscher   47
Group 3rd   
GCh Tybrushe's Cover Paige of Denshaw
  Boxer   39
Group 4th   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   29
BPIG    Fado's Private Dancer   Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snowmist's Yachtsman   Siberian Husky   0
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Indevor High On Life



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Illusions Spellbound At Nordicstorm

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Illusions Spellbound At Nordicstorm

Best Puppy In Breed
Illusions Spellbound At Nordicstorm


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Illusions Spellbound At Nordicstorm

Senior Puppy Bitch Class
1st Illusions Spellbound At Nordicstorm

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Alpenbliss Travelin Man

Best Of Opposite Sex
Dudswelriver The Girl Is Mine

Best Puppy In Breed
Dudswelriver The Girl Is Mine



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dudswelriver The Girl Is Mine

Junior Puppy Bitch Class
1st Dudswelriver The Girl Is Mine

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Odessa Tinuveil At AK9

Best Of Opposite Sex
Deneb Keitos Hagrid Rubeus

Best Puppy In Breed
Deneb Keitos Hagrid Rubeus


Winners Dog: (1-0-0-1)
Deneb Keitos Hagrid Rubeus

Junior Puppy Dog Class
1st Deneb Keitos Hagrid Rubeus


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 9 pts (1-4-2-3)
GChB Tybrushe's Cover Paige of Denshaw

Best Of Opposite Sex
Ch Haltonhills Tickitbou Swan Song

Best Of Winners: (1-4-2-3)
Bellavita's Trendsetter

Best Puppy In Breed
Bellavita's Trendsetter

Select Dog
Ch Fyrecreek's Stone Cold

Select Bitch
Ch Fyrecreek's Confident


Winners Dog: (1-4-2-3)
Bellavita's Trendsetter

Senior Puppy Dog Class
1st Bellavita's Trendsetter

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Majestic Promises In The Dark



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
North Kingdom's Summer Solstice



Winners Bitch: (0-2-0-0)
North Kingdom's Summer Solstice

Open Bitch Class
1st North Kingdom's Summer Solstice

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 7 pts (2-1-3-2)
GCh Liberator's Kodachrome

Best Of Opposite Sex
Ch Arkets Whistle Britches

Best Of Winners: (2-1-3-2)
Liberator's Good Vibrations

Best Puppy In Breed
Ch Arket's Rock E Rogue

Select Dog
Ch Arket's Rock E Rogue

Select Bitch
Ch Themiscyra Step Into Your Power


Winners Dog: (2-1-3-2)
Liberator's Good Vibrations

Reserve Winners Dog
Kin's V Nightflight Double Dare

Junior Puppy Dog Class
1st Liberator's Good Vibrations

Open Dog Class
1st Kin's V Nightflight Double Dare


Winners Bitch: (2-1-3-2)
Ravalleses Just Royal Enough

12-18 Month Bitch Class
1st Ravalleses Just Royal Enough

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chateaurouge's Zip-A-Dee-Doo-Dah

Best Puppy In Breed
LNL's Izn't She Lovely At Chateaurouge



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Chateaurouge's Zip-A-Dee-Doo-Dah

Reserve Winners Bitch
LNL's Izn't She Lovely At Chateaurouge

Junior Puppy Bitch Class
1st LNL's Izn't She Lovely At Chateaurouge

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chateaurouge's Zip-A-Dee-Doo-Dah

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Skeenawhip Karma Beer

Best Puppy In Breed
Skeenawhip Karma Beer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Skeenawhip Karma Beer

Senior Puppy Dog Class
1st Skeenawhip Karma Beer


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon

Best Of Opposite Sex
Recurve's Therefore I Am

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Seafevers On A Wing And A Prayer

Best Puppy In Breed
Recurve's Therefore I Am


Winners Dog: (1-2-1-0)
Seafevers On A Wing And A Prayer

12-18 Month Dog Class
1st Seafevers On A Wing And A Prayer


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Recurve's Therefore I Am

Reserve Winners Bitch
Homeport Water Maiden At Seafever

Junior Puppy Bitch Class
1st Recurve's Therefore I Am

12-18 Month Bitch Class
1st Homeport Water Maiden At Seafever

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GCh Downeast Drewsar Kwik Hitter

Best Of Opposite Sex
Keevabay's Valiant Charm

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Del Sur's Makin My Way Downtown

Best Puppy In Breed
Fado's Private Dancer


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Keevabay's Valiant Charm

Reserve Winners Bitch
Fado's Private Dancer

Junior Puppy Bitch Class
1st Keevabay's Rare Event

Senior Puppy Bitch Class
1st Fado's Private Dancer

12-18 Month Bitch Class
1st Keevabay's Valiant Charm
2nd Seabury Vulcan Marina Del Rey

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Supersammy's Hera

Best Puppy In Breed
Ch Supersammy's Hera



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Nikita Zimnya Dusha De Sobaka

12-18 Month Bitch Class
1st Nikita Zimnya Dusha De Sobaka

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Selectiondor Aspen Leafs Quebecoise

Best Of Opposite Sex
Lindsayleigh's Iron Man

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Selectiondor Aspen Leafs Quebecoise


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lindsayleigh's Iron Man

12-18 Month Dog Class
1st Lindsayleigh's Iron Man

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Kristaris Barking Up The Right Tree

Best Of Opposite Sex
Unicornhill Redemption

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Snowmist's Waking Up The Nation

Best Puppy In Breed
Snowmist's Waking Up The Nation


Winners Dog: (1-1-1-0)
Snowmist's Waking Up The Nation

Junior Puppy Dog Class
1st Snowmist's Waking Up The Nation

4-6 Month Dog Class
1st Snowmist's Yachtsman


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Unicornhill Redemption

Senior Puppy Bitch Class
1st Unicornhill Redemption





Group 4 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   22
Group 2nd   Ch Skyehigh's James Bay   West Highland White Terrier   21
Group 3rd   
Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh
  Dandie Dinmont Terrier   18
Group 4th   
GCh Thunderally's Mischevious Casper
  Bull Terrier (Miniature)   16
BPIG    Whitebriar Just Got Jabbed   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Paradym Just For Laughs   Norwich Terrier   0
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cast Iron Pepsi Please For Fairstone



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ispy Eons A Game Changer

Best Of Opposite Sex
Ch Ispy Its Game Night At Eon

Best Puppy In Breed
Ch Ispy Its Game Night At Eon

Select Dog
Ch L'End Show Must Be Winner


Winners Dog: (1-0-1-1)
Ispy Eons A Game Changer

12-18 Month Dog Class
1st Ispy Eons A Game Changer


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Benchmark's Best Kept Man



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Mischevious Casper



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh


Winners Dog: (2-0-0-0)
Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh

Reserve Winners Dog
Dariant Narcissus

12-18 Month Dog Class
1st Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh

Open Dog Class
1st Dariant Narcissus


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Finnabair Blue Suede Shoes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Finnabair Blue Suede Shoes

Open Dog Class
1st Finnabair Blue Suede Shoes


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Rexroth Cup Of Tea

Best Of Opposite Sex
Ch Rexroth Every Cloud Has A Silver Lining

Best Puppy In Breed
Rexroth Cup Of Tea



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rexroth Cup Of Tea

Junior Puppy Bitch Class
1st Rexroth Cup Of Tea

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Paradym Fairewood Onwards And Upwards



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Paradym Fairewood Onwards And Upwards

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Paradym Fairewood Onwards And Upwards

4-6 Month Bitch Class
1st Paradym Just For Laughs

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend How Sweet It Is



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Boreal Notorious Hennessey X.O.

Select Bitch
Ch Boreal SpecialK Kayleigh Grace



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Farquar Orlaith Celtic Star

Canadian Bred Bitch Class
1st Farquar Orlaith Celtic Star

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Clandara's Loverboy Of Deltorro

Best Of Opposite Sex
Clandara's Maybe Baby



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Clandara's Maybe Baby

Reserve Winners Bitch
Clandara's Bad N' Boujee

Open Bitch Class
2nd Clandara's Bad N' Boujee

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Skyehigh's James Bay

Best Of Opposite Sex
Whitebriar Just Got Jabbed

Best Puppy In Breed
Whitebriar Just Got Jabbed



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Whitebriar Just Got Jabbed

Reserve Winners Bitch
Skyehigh's Hip Hip Hooray

Junior Puppy Bitch Class
1st Whitebriar Just Got Jabbed
2nd Skyehigh's Hip Hip Hooray





Group 5 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   27
Group 2nd   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   26
Group 3rd   
GChB Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   24
Group 4th   
Ch Cogie's One With The Force
  Chihuahua (Short Coat)   19
BPIG    Bloomsbury Beam Me Up   Chihuahua (Short Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jimary's Lilibeth B   Pug   0
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Halfmoon Au Contraire At Carvers

Best Of Opposite Sex
Midsummers First Knight

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Halfmoon Au Contraire At Carvers

Best Puppy In Breed
Halfmoon Au Contraire At Carvers

Select Dog
GCh Cavacharms Meddling Murphy


Winners Dog: (2-3-1-0)
Midsummers First Knight

Reserve Winners Dog
Midsummer Day Tripper

Junior Puppy Dog Class
1st Midsummer Day Tripper

Open Dog Class
1st Midsummers First Knight

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Cogie's One With The Force

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Beam Me Up


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bloomsbury Beam Me Up

Junior Puppy Dog Class
1st Bloomsbury Beam Me Up


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
GChB Sassytails I Go Commando

Best Of Opposite Sex
Ch Denali's Best Kept Secret

Best Puppy In Breed
Ch Denali's Best Kept Secret

Select Dog
Ch Fiery Fame Vow Of Love


Winners Dog: (2-0-2-1)
Mushroom Citizen Of Lore

Reserve Winners Dog
Koopa King Of Lore

Junior Puppy Dog Class
1st Mushroom Citizen Of Lore

Canadian Bred Dog Class
1st Koopa King Of Lore


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Vogue Covergirl Of Russisch Geist N Kra



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch KRA's The Mighty Hercules



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Weylinmarsh's Ring For Mariposa

Best Of Opposite Sex
Moonbeam's Watch Me Fly At Chetcote

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Ashstone's Belle Of The Ball

Best Puppy In Breed
Ashstone's Belle Of The Ball


Winners Dog: (1-2-0-1)
Moonbeam's Watch Me Fly At Chetcote

Canadian Bred Dog Class
1st Moonbeam's Watch Me Fly At Chetcote


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Ashstone's Belle Of The Ball

Reserve Winners Bitch
Seda's Cuidadora Invierno At Amistosa De

Junior Puppy Bitch Class
1st Ashstone's Belle Of The Ball

12-18 Month Bitch Class
1st Seda's Cuidadora Invierno At Amistosa De

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Maplewood's I'm Sexy And I Know It



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lionheart Mi Supa Monsuta



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
PekeEasy Anarra Astralla



Winners Bitch: (0-1-1-0)
PekeEasy Anarra Astralla

Open Bitch Class
1st PekeEasy Anarra Astralla

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh CurlyQ's Firehouse Inferno



4-6 Month Bitch Class
1st Jimary's Lilibeth B

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Oz's Floral Passion

Best Of Opposite Sex
Oz's Run Run Runaway

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Oz's Technicolor Triumph

Best Puppy In Breed
Oz's Run Run Runaway


Winners Dog: (2-1-0-1)
Oz's Run Run Runaway

Reserve Winners Dog
Oz's Final Curtain

Senior Puppy Dog Class
1st Oz's Final Curtain

Open Dog Class
1st Oz's Run Run Runaway


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Oz's Technicolor Triumph

Open Bitch Class
1st Oz's Technicolor Triumph





Group 6 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   29
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin
  Chinese Shar-Pei   28
Group 3rd   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   26
Group 4th   
Ch Idecleir Desiderata Troubadour
  Lhasa Apso   20
BPIG   
Ch Lakeridge Spending It In Style
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie   French Bulldog   0
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Bulldacious Lucky Underpants

Best Of Opposite Sex
Bulldacious Va Va Voom

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Pelee's Standing Strong In The Chaos

Best Puppy In Breed
Pelee's Standing Strong In The Chaos


Winners Dog: (2-2-1-0)
Pelee's Standing Strong In The Chaos

Reserve Winners Dog
Bulldacious Crazy Hot

Junior Puppy Dog Class
1st Pelee's Standing Strong In The Chaos

12-18 Month Dog Class
1st Bulldacious Crazy Hot


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Bulldacious Va Va Voom

Reserve Winners Bitch
Pelee Bulldacious You Had At Hello

12-18 Month Bitch Class
1st Pelee Bulldacious You Had At Hello

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bulldacious Va Va Voom

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin

Best Of Opposite Sex
Ch Periwrinkles Wild At Heart



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Brightspot Sunday Silence

Best Puppy In Breed
PaisleyPella Oh What A Save



Winners Bitch: (0-1-0-1)
PaisleyPella Oh What A Save

Senior Puppy Bitch Class
1st PaisleyPella Oh What A Save

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie

Best Of Opposite Sex
Seulement De La Dentelle

Best Of Winners: (1-1-2-0)
DiOro Fabelhaft Debussy

Best Puppy In Breed
Ch Aristocrafts Smooth Operator

Select Dog
Ch Aristocrafts Smooth Operator


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Seulement De La Dentelle

Canadian Bred Bitch Class
1st Seulement De La Dentelle

4-6 Month Bitch Class
1st Seulement Light Of Foot Stevie

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Superlative's Ms B Haven

Best Of Opposite Sex
Ch Daveren's Canadian Edition

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Supervictus Karma's Carbon Copy

Best Puppy In Breed
Supervictus Pheobe Buffay


Winners Dog: (1-2-1-1)
Supervictus Gotham's Riddler

Canadian Bred Dog Class
1st Supervictus Gotham's Riddler


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Supervictus Karma's Carbon Copy

Reserve Winners Bitch
Supervictus Pheobe Buffay

Junior Puppy Bitch Class
1st Supervictus Pheobe Buffay

12-18 Month Bitch Class
1st Supervictus Karma's Carbon Copy

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Idecleir Desiderata Troubadour



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Honeypenny Eternal Elvis

Best Puppy In Breed
Honeypenny Eternal Elvis


Winners Dog: (1-0-0-0)
Honeypenny Eternal Elvis

Senior Puppy Dog Class
1st Honeypenny Eternal Elvis


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Ch Lakeridge Spending It In Style

Best Puppy In Breed
Ch Lakeridge Spending It In Style



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Jax Miss Independent At Sanvar

Reserve Winners Bitch
Tolka's Shot In The Dark

Junior Puppy Bitch Class
1st Bloom's Poise N Envy At Solecya

Senior Puppy Bitch Class
1st Tolka's Shot In The Dark
2nd Mazinblue Bala Brasileira

12-18 Month Bitch Class
1st Jax Miss Independent At Sanvar

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sanhedrin's Rose Berry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sanhedrin's Rose Berry

12-18 Month Bitch Class
1st Sanhedrin's Rose Berry

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wolfriver Taiho Koki



4-6 Month Bitch Class
1st Hibiscus Chisana Takaramono

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Schutzu's Baby Shark

Best Puppy In Breed
Schutzu's Baby Shark


Winners Dog: (1-0-0-0)
Schutzu's Baby Shark

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Schutzu's Baby Shark

4-6 Month Dog Class
1st Schutzu's Finding Nemo




Group 7 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   53
Group 2nd    Uretopia's Its Gonna Get Loud   Australian Cattle Dog   51
Group 3rd   
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   48
Group 4th   
GCh Assets Take A Chance On Me
  Border Collie   47
BPIG    Sylvan Argent Windsong Lady Danbury   Collie (Rough)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dreamchaser Gone Platinum   Bearded Collie   0
Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Uretopia's Its Gonna Get Loud

Select Dog
Ch Uretopia N Outrun Bold Venture


Winners Dog: (1-0-2-0)
Uretopia's Its Gonna Get Loud

Open Dog Class
1st Uretopia's Its Gonna Get Loud


Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 7 pts (1-1-4-2)
GChS Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
Limelite's Tee Off

Best Of Winners: (1-1-4-2)
Limelite's Tee Off

Select Dog
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Select Bitch
Ch Ninebark Meadowlawn Nitelite Of Callaway


Winners Dog: (1-1-4-2)
Limelite's Tee Off

Open Dog Class
1st Limelite's Tee Off


Winners Bitch: (1-1-4-2)
Northside Enough Is Enough

Canadian Bred Bitch Class
1st Northside Enough Is Enough

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Auldscotia Stormin The Creek To Willow


4-6 Month Dog Class
1st Dreamchaser Gone Platinum

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador

Best Of Opposite Sex
Shepherds of Paradise Solstice Du Belgiador

Best Puppy In Breed
Shepherds of Paradise Solstice Du Belgiador


Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Assets Take A Chance On Me



4-6 Month Bitch Class
1st Bellaclan Hotter Than A Teapot

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Boyero Triple Twist Salto



Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 11 pts (2-6-3-1)
Ch Sylvan Argent Any Dream Will Do

Best Of Opposite Sex
GCh Kaymann's Madame Hydra

Best Of Winners: (2-6-3-1)
Windsong Brookdale Even Now

Best Puppy In Breed
Sylvan Argent Windsong Lady Danbury

Select Dog
Ch Windsong Coronation


Winners Dog: (2-6-3-1)
Comeaway North Of Seven

Reserve Winners Dog
Sylvan Argent Windsong Lightyear

12-18 Month Dog Class
1st Comeaway North Of Seven

Open Dog Class
1st Sylvan Argent Windsong Lightyear

4-6 Month Dog Class
1st Macodie's Lovely Hues


Winners Bitch: (2-6-3-1)
Windsong Brookdale Even Now

Reserve Winners Bitch
Sylvan Argent Windsong Lady Danbury

Senior Puppy Bitch Class
1st Sylvan Argent Windsong Lady Danbury
2nd Blueharvest Scary Monsters
3rd Kaymann's Witchcraft

Canadian Bred Bitch Class
1st Windsong Brookdale Even Now

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kaymann's Illuminati

Open Bitch Class
1st Blueharvest HoneyBadgrDontCare

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Cardross Lydia

Best Of Opposite Sex
Kaymann's Feilim-Ri

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Kaymann's Once In A Blue Moon

Best Puppy In Breed
Kaymann's Once In A Blue Moon

Select Bitch
GCh Colwick's Front Page News


Winners Dog: (1-1-0-2)
Kaymann's Feilim-Ri

Senior Puppy Dog Class
1st Kaymann's Feilim-Ri


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Kaymann's Once In A Blue Moon

Senior Puppy Bitch Class
1st Kaymann's Once In A Blue Moon

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jia Von Datschiburg

Best Puppy In Breed
Jia Von Datschiburg



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jia Von Datschiburg

Senior Puppy Bitch Class
1st Jia Von Datschiburg

Judge: Pierre Talbot

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Best Of Opposite Sex
Arklys Ready To Rock N Roll

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Arklys Playing With Fire

Best Puppy In Breed
Arklys Playing With Fire


Winners Dog: (1-2-1-0)
Arklys Playing With Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Arklys Playing With Fire


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Arklys Ready To Rock N Roll

Reserve Winners Bitch
Keecams Follow Me To Macland

Senior Puppy Bitch Class
1st Keecams Follow Me To Macland

Open Bitch Class
1st Arklys Ready To Rock N Roll

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Tasiahills Merrymops The One

Best Of Opposite Sex
Tasiahills First Bloom

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Tasiahills First Bloom

Best Puppy In Breed
Tasiahills First Bloom


Winners Dog: (1-1-1-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad

Senior Puppy Dog Class
1st Tasiahills Royal Sir Galahad


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Tasiahills First Bloom

Senior Puppy Bitch Class
1st Tasiahills First Bloom

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Opposite Sex
Canrosea Granite Sweetest Taboo

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Canrosea Granite Sweetest Taboo

Best Puppy In Breed
Ch Kelbren Iced Martyni

Select Bitch
Ch Kelbren Iced Martyni


Winners Dog: (1-2-1-1)
Cermel Stairway To Heaven Rsv

Canadian Bred Dog Class
1st Cermel Stairway To Heaven Rsv


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Canrosea Granite Sweetest Taboo

Reserve Winners Bitch
Cermel Kiss Me At The Gardengate

12-18 Month Bitch Class
1st Cermel Kiss Me At The Gardengate

Open Bitch Class
1st Canrosea Granite Sweetest Taboo

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Esrohollow Mele Kalikimaka

Best Of Opposite Sex
Esrohollow Cashed Out



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Esrohollow Cashed Out

Reserve Winners Bitch
Esrohollow Flip That Tab

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Esrohollow's Dynamic Equation

Open Bitch Class
1st Esrohollow Cashed Out
2nd Esrohollow Flip That Tab

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Mistycor Evangelista

Best Of Opposite Sex
Calawynn As You Like It

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Mistycor Evangelista

Best Puppy In Breed
Dragonjoy Horatio Caine

Select Bitch
Ch Dragonjoy Cotton Candy


Winners Dog: (2-1-0-1)
Calawynn As You Like It

Reserve Winners Dog
Dragonjoy Horatio Caine

Junior Puppy Dog Class
1st Dragonjoy Horatio Caine

Open Dog Class
1st Calawynn As You Like It


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Mistycor Evangelista

Open Bitch Class
1st Mistycor Evangelista

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By