Kars Dog Club
Thursday, July 15, 2021 - Show-1



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Stewart Dankner
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 141 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Stewart Dankner
Poodle (Standard)  
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
Points: 121
Best Puppy In Show
Judge: Stewart Dankner
Doberman Pinscher  
Ch Dancing Stars-Protocol's Time To Dance For DreamOn








Group 1 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   19
Group 2nd   
Ch Setterrama's Trading Paint
  Setter (English)   18
Group 3rd   
Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time
  Spaniel (English Springer)   17
Group 4th   
GCh Rush's Just Another Werewolf
  Retriever (Flat-Coated)   16
BPIG    Rustic Pine Cover In Sunshine Me   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Patronum Circumrota Parzival First To The Key


Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
De Lombardie Bohemian Rhapsody



Winners Bitch: (0-2-0-0)
De Lombardie Bohemian Rhapsody

Reserve Winners Bitch
Legacyk Justice For All

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rush's Just Another Werewolf



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Golden Clover's Holy Smoke!

Best Of Opposite Sex
Coppermoon Orlagh's Happy One

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Coppermoon Orlagh's Happy One

Best Puppy In Breed
Rustic Pine Cover In Sunshine Me


Winners Dog: (2-3-1-0)
Majesty's All Fired Up

Reserve Winners Dog
Camelot's Secret Agent


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Coppermoon Orlagh's Happy One

Reserve Winners Bitch
Goldpaw's Shine On You Crazy Decade

Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Staghorn's Load Of Malarkey



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Staghorn's Load Of Malarkey

Reserve Winners Bitch
Grandriver's Let Me Fix Your Martini

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Sea King



Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Setterrama's Trading Paint



Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Matriarch's Marcus Roiron


Winners Dog: (1-0-0-0)
Matriarch's Marcus Roiron


Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Haradwater Diamonds Are Forever

Best Of Opposite Sex
Especially Classic Couture

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Haradwater Diamonds Are Forever


Winners Dog: (1-1-0-0)
Especially Classic Couture


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Haradwater Diamonds Are Forever

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time


Judge: Genevieve Munro

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sarga Spuri Spicy Szilva



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sarga Spuri Spicy Szilva





Group 2 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major
  Otterhound   15
Group 2nd   
Ch Prelude's Academy Award MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   14
Group 3rd   
Ch Vrymeer When Legends Rise
  Whippet   12
Group 4th    Danny Boy's Skipbo   Dachshund (Standard Long-Haired)   7
BPIG   
Freckashpeng Khellovin
  Borzoi   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Freckashpeng Khellovin

Best Of Opposite Sex
Freckashpeng Videniye

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Freckashpeng Khellovin

Best Puppy In Breed
Freckashpeng Khellovin


Winners Dog: (1-1-0-0)
Freckashpeng Khellovin


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Freckashpeng Videniye

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Prelude's Academy Award MW

Select Dog
Ch Prelude's Frankly My Dear MW



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Danny Boy's Skipbo

Best Of Opposite Sex
GCh Granvalero's Shining Like The Sun SL

Select Bitch
GCh Granvalero's Rising Sun SL



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Danny Boy's Skipbo

Reserve Winners Bitch
Altadach Alpina SL

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Cataraqui Midnight Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Cataraqui A Little R N R



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cataraqui Midnight Girl

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Vrymeer When Legends Rise

Best Of Opposite Sex
Domino Group Of Seven

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Aureate's Sweet Envie

Best Puppy In Breed
Domino Group Of Seven


Winners Dog: (1-3-0-1)
Domino Group Of Seven


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Aureate's Sweet Envie

Reserve Winners Bitch
Freckashpeng Show Me The Monet





Group 3 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dancing Stars-Protocol's Time To Dance For DreamOn
  Doberman Pinscher   16
Group 2nd   Ch Vanderbilt's Habanero Pepper   Samoyed   11
Group 3rd    Macduff's Mara   Portuguese Water Dog   7
Group 4th   
Bespechnaya Energiya
  Black Russian Terrier   5
BPIG   
Ch Dancing Stars-Protocol's Time To Dance For DreamOn
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Belnois Loyal Brave And True

Best Puppy In Breed
Belnois Loyal Brave And True



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Belnois Loyal Brave And True

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bespechnaya Energiya


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bespechnaya Energiya


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaykay Jessica J Investigates



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaykay Jessica J Investigates

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Dancing Stars-Protocol's Time To Dance For DreamOn

Best Of Opposite Sex
Soulstorm Quoth The Raven

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Soulstorm Quoth The Raven

Best Puppy In Breed
Ch Dancing Stars-Protocol's Time To Dance For DreamOn


Winners Dog: (1-3-1-0)
Soulstorm Winter Stars


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Soulstorm Quoth The Raven

Reserve Winners Bitch
Fabert S Seven Of Nine

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sterling's Daybreak On Phaedra's Vale V Bgdawgs



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northernpaws Chewbacca Of Knighterrant


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Macduff's Mara



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Macduff's Mara

Reserve Winners Bitch
Claircreek Shake It Off

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Vanderbilt's Habanero Pepper

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Lucky Penny

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Vanderbilt's Lucky Penny

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Peppermint Twist


Winners Dog: (2-1-1-0)
Vanderbilt's Peppermint Twist

Reserve Winners Dog
Vanderbilt's Sapphires 'n Silver


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Vanderbilt's Lucky Penny

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sophie's Pearl Dream On Tyler At Belukha







Group 4 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   19
Group 2nd    Eileen (Mora)   Kerry Blue Terrier   18
Group 3rd   
Ch Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   17
Group 4th   
L'End Show Must Be Winner
  Bedlington Terrier   15
BPIG   
Chess Risky Business
  Scottish Terrier   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Alinta Loch Ryba's Hint Of Mint

Best Of Opposite Sex
Alinta Loch's All Time High For Ryba

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Alinta Loch Ryba's Hint Of Mint

Best Puppy In Breed
Alinta Loch's All Time High For Ryba


Winners Dog: (1-2-0-0)
Alinta Loch Ryba's Hint Of Mint

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
L'End Show Must Be Winner


Winners Dog: (1-0-0-0)
L'End Show Must Be Winner


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Foxrun Rose Gold

Best Puppy In Breed
Foxrun Rose Gold



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Foxrun Rose Gold

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dirty Dancing Alta Escuela

Best Of Opposite Sex
Essexshire Little Miss Deedee The Xpert At Essex

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Dirty Dancing Alta Escuela


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dirty Dancing Alta Escuela

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eileen (Mora)



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eileen (Mora)

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Anfarra Trendsetter


Winners Dog: (2-0-0-0)
Anfarra Trendsetter

Reserve Winners Dog
Anfarra Limited Edition


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Chess Gyver All That And More

Best Of Opposite Sex
Chess Checkmate

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Chess Gyver All That And More

Best Puppy In Breed
Chess Risky Business

Select Bitch
Ch Chess Circle Round To Tayann


Winners Dog: (1-2-0-1)
Chess Checkmate


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Chess Gyver All That And More

Reserve Winners Bitch
Chess Risky Business

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Pinehome's Looking Good

Best Puppy In Breed
Pinehome's Looking Good



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Pinehome's Looking Good

Reserve Winners Bitch
Pinehome's 2020 Vision

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Staffhaven's Gandolf The Great

Best Of Opposite Sex
Staffhaven's Witchcraft

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Staffhaven's Gandolf The Great

Best Puppy In Breed
Staffhaven's Gandolf The Great


Winners Dog: (1-1-0-0)
Staffhaven's Gandolf The Great


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Staffhaven's Witchcraft





Group 5 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   13
Group 2nd   
Kyanite De Bijou De Coton
  Coton De Tulear   8
Group 3rd    Mylad Marcel's Star Gazer At Domlina   Havanese   7
Group 4th   
Havadream Fight The Moonlight
  Cavalier King Charles Spaniel   2
BPIG    Lancaster's Phoenix At Twinkle And Amistosa   Havanese   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Havadream Fight The Moonlight

Best Of Opposite Sex
Eddie Zoryst

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Havadream Fight The Moonlight


Winners Dog: (1-1-0-0)
Eddie Zoryst


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Havadream Fight The Moonlight

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyanite De Bijou De Coton



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyanite De Bijou De Coton

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Harpersband Praise You

Best Puppy In Breed
Harpersband Praise You


Winners Dog: (1-0-0-0)
Harpersband Praise You


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Mylad Marcel's Star Gazer At Domlina

Best Of Opposite Sex
Amyla's Miss Luxurious Valentina

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Mylad Marcel's Star Gazer At Domlina

Best Puppy In Breed
Lancaster's Phoenix At Twinkle And Amistosa


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Amyla's Miss Luxurious Valentina

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Dazzling Princess Leia

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Lionking Victory Days

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Lionking Victory Days


Winners Dog: (1-3-1-0)
Leahcims Different Drum


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Lionking Victory Days

Reserve Winners Bitch
Lionking Beautiful Trauma





Group 6 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   23
Group 2nd   
Ch Mardeck's The Magic Ingredient
  Schipperke   19
Group 3rd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin
  Chinese Shar-Pei   17
Group 4th   
Kibo No Hoshi d'Urajiro
  Shiba Inu   13
BPIG    Karendon's Double Shot At Masino   French Bulldog   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Pasha Bulldogs Zoolou

Best Of Opposite Sex
GCh Lauko Bulls Bijou


Winners Dog: (2-0-0-1)
Pasha Bulldogs Zoolou

Reserve Winners Dog
Pelee's Humphrey Go Bark


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin

Best Of Opposite Sex
Ch Periwrinkles Wild At Heart

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Periwrinkles The Winning Combo With Tzowen N Xinji

Best Puppy In Breed
Gumby's Somewhere In Heaven


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Gumby's Somewhere In Heaven

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Prestige's Danger Mouse

Best Of Opposite Sex
Southern Spots Shoot For The Stars

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Prestige's Danger Mouse

Best Puppy In Breed
Dotson A Breeze Of Happiness


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Prestige's Danger Mouse

Reserve Winners Bitch
Dotson A Breeze Of Happiness

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Karendon's Phantom Of The Ring

Best Of Opposite Sex
Karendon's Puttin On The Ritz

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Karendon's Phantom Of The Ring

Best Puppy In Breed
Karendon's Double Shot At Masino


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Karendon's Puttin On The Ritz

Reserve Winners Bitch
Karendon's Brise De Mer At Masino

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Glow Eydis Stellar Dazzle

Best Of Opposite Sex
Arioso Barokko Iz Voderviya

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Glow Eydis Stellar Dazzle


Winners Dog: (1-2-0-0)
Arioso Barokko Iz Voderviya


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Glow Eydis Stellar Dazzle

Reserve Winners Bitch
Kameo Hannae Boucledamour

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Ruth Bader De Nicheca

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Tolkien de Nicheka

Best Puppy In Breed
Ruth Bader De Nicheca


Winners Dog: (2-1-1-0)
Tolkien de Nicheka

Reserve Winners Dog
Signet Maxwell Smart


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Ruth Bader De Nicheca

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Mardeck's The Magic Ingredient

Best Of Opposite Sex
Sanhedrin's Rose Berry



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sanhedrin's Rose Berry

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kibo No Hoshi d'Urajiro





Group 7 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   30
Group 2nd    Whisper Hill's Shining Star   German Shepherd Dog   23
Group 3rd    Bourbon Iz Byrshtunovogo Kraju   Welsh Corgi (Pembroke)   20
Group 4th   
Prairiemist Irish Tune
  Shetland Sheepdog   13
BPIG   
Hybris Legend Waiting To Unfold
  Miniature American Shepherd   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Catalyst's Hold My Beer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Catalyst's Hold My Beer


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Please Dirty Rule


Winners Dog: (2-3-1-1)
Pine River Embers In The Breeze Kimo

Reserve Winners Dog
Northside Presidential


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Please Dirty Rule

Reserve Winners Bitch
Mast-R Fashionably Late

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
MNM's Double Take

Best Of Opposite Sex
Loup-Garou Du Volant

Best Of Winners: (2-1-0-0)
MNM's Double Take

Best Puppy In Breed
Sterlingden Chaparral Of Anfarra


Winners Dog: (2-1-0-0)
MNM's Double Take

Reserve Winners Dog
Sterlingden Chaparral Of Anfarra


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Loup-Garou Du Volant

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Galheights Easy Rey On Makalu

Best Of Opposite Sex
Galheights Eli Teemu Rudy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Galheights Easy Rey On Makalu


Winners Dog: (1-1-0-0)
Galheights Eli Teemu Rudy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Galheights Easy Rey On Makalu

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fameuse Finniloo Bella's Liberi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fameuse Finniloo Bella's Liberi

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Whisper Hill's Shining Star

Best Of Opposite Sex
Timberline's Kickin Up Dust

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Whisper Hill's Shining Star

Best Puppy In Breed
Timberline's Kickin Up Dust


Winners Dog: (1-2-0-0)
Timberline's Kickin Up Dust


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Whisper Hill's Shining Star

Reserve Winners Bitch
Starrdogs Grace And Grit

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GChB NW Aloha Montana Sky

Best Of Opposite Sex
Hybris Hey Sugar Sugar

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Hybris Legend Waiting To Unfold

Best Puppy In Breed
Hybris Legend Waiting To Unfold


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Hybris Hey Sugar Sugar

Reserve Winners Bitch
Red Rock You Are My Candy Girl

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Prairiemist Irish Tune


Winners Dog: (1-0-0-0)
Prairiemist Irish Tune


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
Bourbon Iz Byrshtunovogo Kraju

Best Of Opposite Sex
GCh Bredright Pearl Harbour

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Bourbon Iz Byrshtunovogo Kraju

Best Puppy In Breed
Wenlisa's Head Over Heels For You


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Bredright Delightful Kizzie

Reserve Winners Bitch
Walk In The Sky

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By