Ch. Prelude's Academy Award MW
Dachshund (Miniature Wire-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Oscar - (Male)
Owner: Thomas E Nesbitt & David Swartwood
Breeder: Thomas E Nesbitt & David Swartwood
Conformation Handler: David Swartwood
Website: http://www.preludekennel.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 4 3 2
Group Ranking: 56 49 199 125 78
All Breed Ranking: 479 436 1411 987 585

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 1   0 0 0 0 0   109
Win Record - 2021
Show Date
Federation Of Dachshunds Clubs Of Canada [Regional] October 31 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Hal Biermann N/A
  Best Stud Dog In Specialty   Hal Biermann N/A

Show Date
Dachshund Club Of Greater Ontario October 30 to October 30, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Stud Dog In Specialty   Starr White N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 13 (0-6-6-2)
  Group 4th   Edgar Bajona 95
Saturday Select Dog   Starr White N/A

Show Date
Kars Dog Club July 15 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Stewart Dankner 14

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 11 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 248 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 1868 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 1 0   0 0 0 0 0   37
Win Record - 2019
Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Sandra Lex N/A
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 3 (1-1-2-0)
  Group 3rd   Glen Stark 14
  Group 1st   Stewart Dankner 20
  Best Of Breed   Glen Stark 3 (1-1-2-0)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Michelle Scott (1-2-1-0)
  Best Of Winners   Michelle Scott (1-2-1-0)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Michelle Scott N/A
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 3 (1-2-1-0)
  Winners Dog   Kristen Francis (1-2-1-0)
  Best Of Winners   Kristen Francis (1-2-1-0)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Kristen Francis N/A
Friday Winners Dog   Donna Conod (1-2-1-0)
  Best Of Winners   Donna Conod (1-2-1-0)
  Winners Dog   Ted Fahlgren (1-2-1-0)
  Best Of Winners   Ted Fahlgren (1-2-1-0)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Donna Conod N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Ted Fahlgren N/A

Show Date
Dachshund Club Of Greater Ontario October 19 to October 19, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   John Wade N/A
  Best Of Winners   John Wade N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Virginia Lyne (2-2-1-1)
Saturday Reserve Winners Dog   Gloria Kerr N/A
Friday Reserve Winners Dog   Patrick Mudge N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By