Kars Dog Club
Friday, July 15, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS RBIS CAN GCHS / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)
Shetland Sheepdog  
GChB Laureate Diamond Is Forever
Points: 277 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 228
Best Puppy In Show
Judge: Kristen Francis
Portuguese Water Dog  
Acostar's Flaming Doctor Pepper
Best Baby Puppy In Show
Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)
Dalmatian  
DotsOn Taste The Rainbow
Best Veteran In Show
Judge: Kristen Francis
Welsh Corgi (Pembroke)  
Spock Dancing With The Storm
Best Altered In Show
Judge: Kristen Francis
Welsh Corgi (Pembroke)  
Spock QT Golden Maple Pancake








Group 1 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   64
Group 2nd   
GCh Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time
  Spaniel (English Springer)   62
Group 3rd   
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   61
Group 4th   
GChB Treebeard's Open The Pod Doors
  Barbet   54
BPIG    Dixie Blues Hey Jude   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sarga's Flamboyant Suzie-Q   Vizsla (Wire-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Spiritrider Card To Coppermoon
  Retriever (Golden)   0
Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Florence Du 31 A La Vieille Garde

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Florence Du 31 A La Vieille Garde

Best Puppy In Breed
Florence Du 31 A La Vieille Garde


Winners Dog: (3-1-1-0)
Treebeard's Stars Aligned

Reserve Winners Dog
Northrock's Qua Patet Orbis

Junior Puppy Dog Class
1st Treebeard's Stars Aligned
2nd Bruno Du 31 A La Vieille Garde

Senior Puppy Dog Class
1st Northrock's Qua Patet Orbis


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Florence Du 31 A La Vieille Garde

Junior Puppy Bitch Class
1st Florence Du 31 A La Vieille Garde

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 10 pts (3-4-2-2)
GChB Sepia Sands Of Time

Best Of Opposite Sex
Springrun's Hotter Than That

Best Of Winners: (3-4-2-2)
Springrun's Hotter Than That

Best Puppy In Breed
De Lombardie Harvest Moon

Select Dog
GCh Leaside's Life Goes On

Select Bitch
Ch Legacyk Loyal Hera


Winners Dog: (3-4-2-2)
Springrun's Hotter Than That

Reserve Winners Dog
De Lombardie Harvest Moon

Senior Puppy Dog Class
1st De Lombardie Harvest Moon

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Skypoint's Back In Black

Open Dog Class
1st Springrun's Hotter Than That


Winners Bitch: (3-4-2-2)
De Lombardie To The Moon & Back

Reserve Winners Bitch
Fondcombe Boreale Von Brume

Junior Puppy Bitch Class
1st Fondcombe Boreale Von Brume

Senior Puppy Bitch Class
1st De Lombardie To The Moon & Back

12-18 Month Bitch Class
1st Holzstrom's Eight Ways From Sunday

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skypoint's Black Magic Woman

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Dowerky Our Sassy Rose Cider

Best Of Opposite Sex
Rush's Yet Another For The Books

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Duenorth Tag Your It


Winners Dog: (2-2-0-1)
Rush's Yet Another For The Books

Reserve Winners Dog
Rustics Justify

12-18 Month Dog Class
1st Rush's Yet Another For The Books

Open Dog Class
1st Rustics Justify


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Duenorth Tag Your It

Reserve Winners Bitch
Duenorth Consider Yourself

12-18 Month Bitch Class
1st Duenorth Consider Yourself

Open Bitch Class
1st Duenorth Tag Your It

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Staghorn's Shennanigans

Best Of Opposite Sex
Rebel Land's Kingdom Of Troy

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Staghorn's Shennanigans


Winners Dog: (1-2-0-0)
Rebel Land's Kingdom Of Troy

Open Dog Class
1st Rebel Land's Kingdom Of Troy


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Staghorn's Shennanigans

Reserve Winners Bitch
Benacres Hollywood Covergirl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Benacres Hollywood Covergirl

Open Bitch Class
1st Staghorn's Shennanigans

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Broughall's Winner Takes All

Best Of Opposite Sex
Autumncolors Must Lived Forwards


Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Trina Shadow Dog

Best Of Opposite Sex
Alanea War Admiral

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Trina Shadow Dog

Best Puppy In Breed
Alanea War Admiral


Winners Dog: (1-1-0-0)
Alanea War Admiral

Junior Puppy Dog Class
1st Alanea War Admiral


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Trina Shadow Dog

Open Bitch Class
1st Trina Shadow Dog

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf

Best Of Opposite Sex
Dochas' Summer Rose

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Dochas' Summer Rose

Best Puppy In Breed
Aki Spirit Of Dochas

Select Bitch
GCh Clonageera Willow


Winners Dog: (2-3-1-1)
Docha's Red October Blaze

Reserve Winners Dog
Captiva Mo Cuishle Jameson

Junior Puppy Dog Class
1st Docha's Red October Blaze

Senior Puppy Dog Class
1st Captiva Mo Cuishle Jameson


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Dochas' Summer Rose

Reserve Winners Bitch
Ramblin' Red Slamdunk Remembrance

Junior Puppy Bitch Class
1st Aki Spirit Of Dochas

12-18 Month Bitch Class
1st Dochas' Summer Rose

Open Bitch Class
1st Ramblin' Red Slamdunk Remembrance

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Texas Whispering Oaks Set Fire To The Rain


Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Dixie Blues Hey Jude

Best Of Opposite Sex
GChB Nonnies Atomic Number Six

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Dixie Blues Hey Jude

Best Puppy In Breed
Dixie Blues Hey Jude

Select Dog
GChB Especially Classic Couture


Winners Dog: (1-1-2-0)
Hufy's The Shinning Eyes Wide Shut

12-18 Month Dog Class
1st Hufy's The Shinning Eyes Wide Shut


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Dixie Blues Hey Jude

Senior Puppy Bitch Class
1st Dixie Blues Hey Jude

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kihivas Majic Of Ozz

Best Of Opposite Sex
Braemarsrose Pocket Full Of Posey

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kihivas Majic Of Ozz

Best Puppy In Breed
Kihivas Majic Of Ozz


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kihivas Majic Of Ozz

Senior Puppy Dog Class
1st Kihivas Majic Of Ozz

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sarga's Sax Fifth Avenue


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sarga's Sax Fifth Avenue

12-18 Month Dog Class
1st Sarga's Sax Fifth Avenue





Group 2 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   30
Group 2nd   
GCh Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   29
Group 3rd   
Ch Conestoga & Crossroads Good Vibrations
  Otterhound   25
Group 4th   
Crisscross Fair Chance
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   24
BPIG   
Freckashpeng Time Waits For No One
  Whippet   N/A
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mijkelh Calima



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Blackwing's Deja Vu

Best Of Opposite Sex
Blackwing's Ferromagnetic Attraction

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Blackwing's Deja Vu

Best Puppy In Breed
Blackwing's Deja Vu


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Blackwing's Ferromagnetic Attraction

Reserve Winners Bitch
Bushwacker Chanadian Club

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Blackwing's Ferromagnetic Attraction

Open Bitch Class
1st Bushwacker Chanadian Club

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Branston Trajam Onestep Beyond



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Palakore's Flip The Coin

Best Of Opposite Sex
Heavenlyhund's Dakota

Best Puppy In Breed
Heavenlyhund Magnolia



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Heavenlyhund's Dakota

Reserve Winners Bitch
Heavenlyhund Magnolia

Junior Puppy Bitch Class
1st Heavenlyhund Magnolia
2nd Starling's Lady In Red

Open Bitch Class
1st Heavenlyhund's Dakota

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Crisscross Fair Chance



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Crisscross Fair Chance

Open Bitch Class
1st Crisscross Fair Chance

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Prelude's Academy Award MW

Best Of Opposite Sex
Prelude's Lucy In The Sky MW



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Prelude's Lucy In The Sky MW

Open Bitch Class
1st Prelude's Lucy In The Sky MW

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChS Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
Ch Danny Boy's Skipbo

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Altadach Autobianchi SL


Winners Dog: (1-1-1-1)
Altadach Ariel Atom SL

Open Dog Class
1st Altadach Ariel Atom SL


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Altadach Autobianchi SL

Canadian Bred Bitch Class
1st Altadach Autobianchi SL

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sweetwire's Whisky Make It A Double SW

Best Puppy In Breed
Sweetwire's Whisky Make It A Double SW


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harambee's Game On At Tailwind



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harambee's Game On At Tailwind

Open Bitch Class
1st Harambee's Game On At Tailwind

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Quiquen Conjecture

Best Puppy In Breed
Quiquen Conjecture


Winners Dog: (1-0-0-0)
Quiquen Conjecture

Senior Puppy Dog Class
1st Quiquen Conjecture


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Conestoga & Crossroads Good Vibrations


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Sirhan Madiidu Al Basari

Best Puppy In Breed
Sharwassim Ganymede


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sharwassim Ganymede

Senior Puppy Dog Class
1st Sharwassim Ganymede


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Freckashpeng Time Waits For No One

Best Of Opposite Sex
Comar's Oh Me Oh My

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Freckashpeng Time Waits For No One

Best Puppy In Breed
Freckashpeng Time Waits For No One


Winners Dog: (1-3-0-0)
Comar's Oh Me Oh My

Senior Puppy Dog Class
1st Comar's Oh Me Oh My





Group 3 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   51
Group 2nd   
GCh Vanderbilt's Talk About Luck
  Samoyed   50
Group 3rd   
GChB Northernpaws Derby Hubert
  Mastiff   45
Group 4th   
Ch Irongate's Storm Comin'
  Doberman Pinscher   32
BPIG   
Acostar's Flaming Doctor Pepper
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Nanook's Want To Play With Fire At Kannook
  Siberian Husky   0
Best Altered In Group   
Ch Outlaw Angel Dream
  Doberman Pinscher   0
Group 2nd (Altered)    Turiya's Legend In Your Own Time   Bernese Mountain Dog   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Sendosan Naxxramas

Best Puppy In Breed
Marqway's Creating Chaos

Select Dog
Marqway's Creating Chaos



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ruling Waves At Tonomi Z Snieznej Doliny


Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Turiya's Sultry Amalaya

Best Of Opposite Sex
Ch High Oaks Bohemian Rhapsody

Select Dog
GCh Du Kalinour Jackson



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Turiya's Sultry Amalaya

Open Bitch Class
1st Turiya's Sultry Amalaya

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Chucky Little Bambi

Best Of Opposite Sex
Ch Haltonhill's Storm Warning

Best Puppy In Breed
Ch Haltonhill's Storm Warning

Select Bitch
Ch Bits Of Ritz



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Majestic Black Magic



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 12 pts (3-3-5-2)
GChB Northernpaws Derby Hubert

Best Of Opposite Sex
GCh Northernpaws Claudie

Best Of Winners: (3-3-5-2)
Northernpaws Teagan Sophie Of Dragon Hill

Best Puppy In Breed
Knighterrant's Dash Rendar

Select Dog
Ch Nottinghill's Dragon Fire

Select Bitch
Ch Hazelwood's Legacy Of Daisy


Winners Dog: (3-3-5-2)
Knighterrant Remy Northernpaw

Reserve Winners Dog
Amedeo Del Fracasso

Junior Puppy Dog Class
1st Knighterrant's Dash Rendar

Canadian Bred Dog Class
1st Knighterrant Remy Northernpaw

Open Dog Class
1st Amedeo Del Fracasso


Winners Bitch: (3-3-5-2)
Northernpaws Teagan Sophie Of Dragon Hill

Reserve Winners Bitch
Julia Dream Debra-Damo

12-18 Month Bitch Class
1st Northernpaws Teagan Sophie Of Dragon Hill

Canadian Bred Bitch Class
1st Divonacre's Her Majesty Macie

Open Bitch Class
1st Julia Dream Debra-Damo

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Acostar's Flaming Doctor Pepper

Best Puppy In Breed
Acostar's Flaming Doctor Pepper



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Acostar's Flaming Doctor Pepper

Reserve Winners Bitch
Havenport Sexsea Queen Of Naboo

Junior Puppy Bitch Class
1st Acostar's Flaming Doctor Pepper

Open Bitch Class
1st Havenport Sexsea Queen Of Naboo

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Ch Tondors Argo V Vasfor

Best Of Opposite Sex
Freyja Von Windorff

Best Of Winners: (3-1-1-0)
King Leo Von Evman


Winners Dog: (3-1-1-0)
King Leo Von Evman

Reserve Winners Dog
Vasfor's Back In The Fast Lane

12-18 Month Dog Class
1st Vasfor's Back In The Fast Lane

Canadian Bred Dog Class
1st Vasfor's Alexander The Great

Open Dog Class
1st King Leo Von Evman


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Freyja Von Windorff

Open Bitch Class
1st Freyja Von Windorff

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GChS Vanderbilt's Talk About Luck

Best Of Opposite Sex
Snowlegend Grand And Glorious

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Nikita's Funny Girl

Best Puppy In Breed
Supersammy's Gaia


Winners Dog: (1-2-2-1)
Snowlegend Grand And Glorious

Junior Puppy Dog Class
1st Snowlegend Grand And Glorious


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Nikita's Funny Girl

Reserve Winners Bitch
Snowlegend Ethereal Diamond

Junior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Gaia

12-18 Month Bitch Class
1st Snowlegend Ethereal Diamond

Open Bitch Class
1st Nikita's Funny Girl

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Sherakan's Chillin' Like A Villain

Best Of Opposite Sex
Ch Astablak's Hear Me Roar

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Sibertrott's This Is The Way

Best Puppy In Breed
Kannook Beauty In Chaos At Heska

Select Dog
GCh Katana's Legends Live On


Winners Dog: (1-2-2-1)
Sherakan's White Walker

Open Dog Class
1st Sherakan's White Walker

4-6 Month Dog Class
1st Nanook's Want To Play With Fire At Kannook


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Sibertrott's This Is The Way

Reserve Winners Bitch
Kannook Beauty In Chaos At Heska

Junior Puppy Bitch Class
1st Kannook Beauty In Chaos At Heska

Open Bitch Class
1st Sibertrott's This Is The Way





Group 4 - Peter Martin Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   18
Group 2nd    Northcote Child's Play   Lakeland Terrier   15
Group 3rd   
Ch L'End Show Must Be Winner
  Bedlington Terrier   14
Group 4th    Forestfield Lil Miss Rider   West Highland White Terrier   11
BPIG    Forestfield Lil Miss Rider   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh L'End Show Must Be Winner

Best Of Opposite Sex
Integrity's Penelope's Song


Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Baytree Devonian Fern

Best Puppy In Breed
Baytree Devonian Fern



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Baytree Devonian Fern

Reserve Winners Bitch
Ravencreek Aim For A Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Baytree Devonian Fern

Senior Puppy Bitch Class
1st Ravencreek Aim For A Star

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gaegordon's Beau Bristle


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gaegordon's Beau Bristle

Canadian Bred Dog Class
1st Gaegordon's Beau Bristle


Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Fiery Fox Round Of Applause

Best Of Opposite Sex
Mazara's The Conductor

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Fiery Fox Round Of Applause


Winners Dog: (1-2-0-0)
Mazara's The Conductor

Open Dog Class
1st Mazara's The Conductor

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Northcote Child's Play



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Northcote Child's Play

Open Bitch Class
1st Northcote Child's Play

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ravenlore's Phantom Queen

Best Puppy In Breed
Ravenlore's Phantom Queen



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ravenlore's Phantom Queen

Reserve Winners Bitch
Ravenlore Echos Of Locksley

Senior Puppy Bitch Class
1st Ravenlore's Phantom Queen
2nd Ravenlore Echos Of Locksley

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dachari Casting Spells



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dachari Casting Spells

Reserve Winners Bitch
Debessiere Styling Thunder

Open Bitch Class
1st Dachari Casting Spells
2nd Debessiere Styling Thunder

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Staffhaven's Gandolf The Great

Best Of Opposite Sex
Staffhaven's Witchcraft

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Staffhaven's Gandolf The Great


Winners Dog: (1-1-0-0)
Staffhaven's Gandolf The Great

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Staffhaven's Gandolf The Great


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Staffhaven's Witchcraft

Canadian Bred Bitch Class
1st Staffhaven's Witchcraft

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Forestfield Lil Miss Rider

Best Of Opposite Sex
Dolden Nina Jack's Marshal

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Forestfield Lil Miss Rider

Best Puppy In Breed
Forestfield Lil Miss Rider


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dolden Nina Jack's Marshal

Senior Puppy Dog Class
1st Dolden Nina Jack's Marshal


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Forestfield Lil Miss Rider

Senior Puppy Bitch Class
1st Forestfield Lil Miss Rider





Group 5 - Carlos Flaquer Rocha (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   32
Group 2nd   
GCh Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   31
Group 3rd   
GChS Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   30
Group 4th   
Starpom Kvins
  Pomeranian   27
BPIG   
Ch Miso Found My Courage
  Chihuahua (Long Coat)   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Crestyle Can't Touch This HL
  Chinese Crested   0
Best Altered In Group   
GCh Crestyle Dramatic Entrance HL
  Chinese Crested   0
Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Halcyonia Mischief's New Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Karlee Gray Stone Opus One

Best Puppy In Breed
Falconcrest Flamenco Windancer



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Halcyonia Mischief's New Girl

Reserve Winners Bitch
Halcyonia Mischief In The Maples

Junior Puppy Bitch Class
1st Falconcrest Flamenco Windancer

12-18 Month Bitch Class
1st Halcyonia Mischief In The Maples

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Halcyonia Mischief's New Girl

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Miso Found My Courage

Best Of Opposite Sex
Cogie's Yur My Annabelle

Best Puppy In Breed
GCh Miso Found My Courage



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cogie's Yur My Annabelle

Open Bitch Class
1st Cogie's Yur My Annabelle

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cogie's One With The Force



Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Taja Spirit Of Dragon Soul-Long


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Taja Spirit Of Dragon Soul-Long

Canadian Bred Bitch Class
1st Taja Spirit Of Dragon Soul-Long

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Pax Mundi N Tickitbou Allblack

Best Of Opposite Sex
Navyn Gossip Girl

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Pax Mundi N Tickitbou Allblack

Best Puppy In Breed
Navyn Beyond The Lights

Select Dog
Ch Beauview Better By Design


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Navyn Gossip Girl

Reserve Winners Bitch
Navyn Beyond The Lights

Junior Puppy Bitch Class
1st Navyn Beyond The Lights

12-18 Month Bitch Class
1st Navyn Gossip Girl

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
GCh Weylinmarsh's Thyme After Time



Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChG Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Maplewood's In Vogue

Best Puppy In Breed
Maplewood's In Vogue

Select Bitch
Ch Alura Boccalupo Goodness Gracious



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Maplewood's In Vogue

Junior Puppy Bitch Class
1st Maplewood's In Vogue

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans


Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Best Puppy In Breed
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Senior Puppy Bitch Class
1st Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lionking Blaze Of Glory



Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Starpom Kvins

Best Of Opposite Sex
Lion Dor Poms Dolce Diamante

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Starpom Kvins


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lion Dor Poms Dolce Diamante

12-18 Month Dog Class
1st Lion Dor Poms Dolce Diamante


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Starpom Kvins

Open Bitch Class
1st Starpom Kvins

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Keja Midnight Special

Best Of Opposite Sex
Acepassion Cherry Blossom

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Acepassion Cherry Blossom

Best Puppy In Breed
Ch Keja Midnight Special


Winners Dog: (1-1-1-0)
Acepassion Arrow

Junior Puppy Dog Class
1st Acepassion Arrow


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Acepassion Cherry Blossom

12-18 Month Bitch Class
1st Acepassion Cherry Blossom

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GChB Cuddle's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Hyclass Shake Your Groove Thing!

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Monsieur Pablo-Saphir

Best Puppy In Breed
Hyclass Shake Your Groove Thing!

Select Dog
Ch Gryphon's Chunky Monkey


Winners Dog: (2-3-2-0)
Monsieur Pablo-Saphir

Reserve Winners Dog
Goloka Monsieur Saphir Yoda

Junior Puppy Dog Class
1st Goloka Monsieur Saphir Yoda

Open Dog Class
1st Monsieur Pablo-Saphir


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Hyclass Shake Your Groove Thing!

Reserve Winners Bitch
Heroncrests Coco Chanel

Junior Puppy Bitch Class
1st Hyclass Shake Your Groove Thing!

Open Bitch Class
1st Heroncrests Coco Chanel
2nd Mme Peach Saphir

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut



Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Oro Bello Raquel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Oro Bello Raquel

Open Bitch Class
1st Oro Bello Raquel





Group 6 - Carlos Flaquer Rocha (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   28
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin
  Chinese Shar-Pei   23
Group 3rd   
Ch Tsukime And Urajiro Prince Henry
  Shiba Inu   21
Group 4th   Ch Airy Arabeska Jaguar   Poodle (Miniature)   15
BPIG   
Ch Lakeridge Spending It In Again At Ridgeside
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
DotsOn Taste The Rainbow
  Dalmatian   0
Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch Jolibully Delenclos Walter

Select Dog
GCh Pelee's Levi The Original Vintage



Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin

Best Puppy In Breed
Periwrinkles After Eight



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Periwrinkles After Eight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Periwrinkles After Eight

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Southern Spots Rub Rub Rub



4-6 Month Bitch Class
1st DotsOn Taste The Rainbow

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Le Lac's Gimme A Break

Best Of Opposite Sex
Ferdinand Of Royal Frenchies

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Belboulecan Queen Of The Night


Winners Dog: (1-2-0-1)
Ferdinand Of Royal Frenchies

12-18 Month Dog Class
1st Ferdinand Of Royal Frenchies


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Belboulecan Queen Of The Night

Reserve Winners Bitch
Jantarniy Svet Yudjeni

Canadian Bred Bitch Class
1st Belboulecan Queen Of The Night

Open Bitch Class
1st Jantarniy Svet Yudjeni

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
Ch Airy Arabeska Jaguar

Best Of Opposite Sex
GCh Acepassion Black Velvet At Attitude

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Glow Ingenuity At Mars

Best Puppy In Breed
GCh Acepassion Black Velvet At Attitude

Select Bitch
GCh Idris Signet Shining One


Winners Dog: (2-1-1-2)
Glow Cosmo Reaching For The Stars

Reserve Winners Dog
Glow Candy Sweet Porto

Junior Puppy Dog Class
1st Glow Candy Sweet Porto

Senior Puppy Dog Class
1st Glow Cosmo Reaching For The Stars


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Glow Ingenuity At Mars

12-18 Month Bitch Class
1st Glow Ingenuity At Mars

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
GChG Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
Ch Fashionably Late To Gala

Best Puppy In Breed
Ch Lakeridge Spending It In Again At Ridgeside

Select Dog
Ch Urban Art Northern Dancer



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Chicavallo Bellini Love Of My Life

12-18 Month Bitch Class
1st Chicavallo Bellini Love Of My Life

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Exmoor Mana Magic



Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry

Best Of Opposite Sex
Innisfree Pika Bou

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Innisfree Pika Bou

Best Puppy In Breed
Sayuki Happi Go Miyuki

Select Dog
GChS Wolfriver's Taiho Koki


Winners Dog: (1-2-3-0)
Sayuki Happi Go Miyuki

Junior Puppy Dog Class
1st Sayuki Happi Go Miyuki


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Innisfree Pika Bou

Reserve Winners Bitch
Tenseibou Gaia Bou

Senior Puppy Bitch Class
1st Tenseibou Gaia Bou

Open Bitch Class
1st Innisfree Pika Bou



Group 7 - Carlos Flaquer Rocha (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   48
Group 2nd   
GCh Galheights Eli Teemu Rysy
  Bouvier des Flandres   45
Group 3rd    Quinto Von Jadsville   German Shepherd Dog   43
Group 4th   
GCh Keecams Almond Joy 2E
  Miniature American Shepherd   39
BPIG    Echo De Kartenhaus   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hybris A Snow Crystal   Miniature American Shepherd   0
Best Veteran In Group   
Spock Dancing With The Storm
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Best Altered In Group   
Spock QT Golden Maple Pancake
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChB Northbay Xsell's I Gotta Do It My Way

Best Of Opposite Sex
Oracle's Draw My Heros

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Sunpiper Opening Gambit

Best Puppy In Breed
Sunpiper Opening Gambit

Select Dog
Ch Bluepearls Moving With Motion


Winners Dog: (1-2-2-0)
Sunpiper Opening Gambit

Senior Puppy Dog Class
1st Sunpiper Opening Gambit


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Oracle's Draw My Heros

Reserve Winners Bitch
KMK We Don't Stop Believing

Junior Puppy Bitch Class
1st KMK We Don't Stop Believing

12-18 Month Bitch Class
1st Oracle's Draw My Heros

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Moonstone C'mon Son


Winners Dog: (1-0-0-0)
Moonstone C'mon Son

Open Dog Class
1st Moonstone C'mon Son


Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Defacto Black Diamond Ruby

Best Of Opposite Sex
Eagle Valley Seabiscuit

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Defacto Black Diamond Ruby

Best Puppy In Breed
Defacto Black Diamond Ruby


Winners Dog: (1-1-0-0)
Eagle Valley Seabiscuit

Junior Puppy Dog Class
1st Eagle Valley Seabiscuit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Defacto Black Diamond Ruby

Junior Puppy Bitch Class
1st Defacto Black Diamond Ruby

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Chateau Blanc's The Mighty Quinn

Best Of Opposite Sex
GCh Galaxy Astra Meum

Best Puppy In Breed
Delapagaille Future Jewel O'Bellsha


Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Galheights Eli Teemu Rysy

Best Of Opposite Sex
Galheights Fabulous Mauna Loa

Best Puppy In Breed
Galheights Fabulous Mauna Loa



Winners Bitch: (2-3-0-1)
Galheights Fabulous Mauna Loa

Junior Puppy Bitch Class
1st Galheights Fabulous Mauna Loa

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Fameuse Finniloo Bella's Liberi



Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chippenhook's Chances Are



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chippenhook's Chances Are

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chippenhook's Chances Are

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Maplemyst Building A Mystery

Best Of Opposite Sex
GCh MapleMyst Lights Camera Action

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Maplemyst's Legendary Adventure


Winners Dog: (1-3-1-1)
Peikkovuoren Lumikide

Open Dog Class
1st Peikkovuoren Lumikide

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Quinto Von Jadsville

Best Of Opposite Sex
Zoe Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Quinto Von Jadsville

Select Dog
GChB V The Vom Trienzbachtal


Winners Dog: (1-2-1-0)
Quinto Von Jadsville

12-18 Month Dog Class
1st Quinto Von Jadsville


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Zoe Vom Burgimwald

Reserve Winners Bitch
Shebland's Shakira

Open Bitch Class
1st Zoe Vom Burgimwald
2nd Shebland's Shakira

4-6 Month Bitch Class
1st Emma Vom Burgimwald

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
GChS Keecams Almond Joy 2E

Best Of Opposite Sex
GChB Follow Me Must Have Been Love

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Urban Legends Hattrick @ Locksley

Best Puppy In Breed
Milldamcreek Long Cool Woman

Select Dog
Ch Milldamcreek Bringing Sexy Back

Select Bitch
Ch Forestwood Confetti From The Clouds


Winners Dog: (1-4-2-2)
Urban Legends Hattrick @ Locksley

12-18 Month Dog Class
1st Urban Legends Hattrick @ Locksley

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Valhasar Kyon Sigrunn Perle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Valhasar Kyon Sigrunn Perle

Open Bitch Class
1st Valhasar Kyon Sigrunn Perle

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Iam Gustave Du Bouleau Blanc

Best Of Opposite Sex
Joly Kala Du Bouleau Blanc

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Iam Gustave Du Bouleau Blanc

Best Puppy In Breed
Princesse Karat Du Bouleau Blanc


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Joly Kala Du Bouleau Blanc

Reserve Winners Bitch
Princesse Karat Du Bouleau Blanc

Junior Puppy Bitch Class
1st Princesse Karat Du Bouleau Blanc

12-18 Month Bitch Class
1st Joly Kala Du Bouleau Blanc

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Laureate Titanium

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Laureate Looking Glass

Best Puppy In Breed
Laureate Looking Glass


Winners Dog: (1-1-0-1)
Laureate Titanium

Junior Puppy Dog Class
1st Laureate Titanium


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Laureate Looking Glass

Senior Puppy Bitch Class
1st Laureate Looking Glass

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dom Corgi Chorizo



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dom Corgi Chorizo

Reserve Winners Bitch
Eyespy The Odds Are Always In My Favor

12-18 Month Bitch Class
1st Dom Corgi Chorizo

Open Bitch Class
1st Eyespy The Odds Are Always In My Favor

Judge: Carlos Flaquer Rocha (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Echo De Kartenhaus

Best Of Opposite Sex
Premium Light Camilla

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Echo De Kartenhaus

Best Puppy In Breed
Echo De Kartenhaus

Select Bitch
GChB Spock La Mignonne Fille En Feu


Winners Dog: (1-2-0-1)
Echo De Kartenhaus

Senior Puppy Dog Class
1st Echo De Kartenhaus


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Premium Light Camilla

Reserve Winners Bitch
Capriccio's Indigo Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Capriccio's Indigo Ice

Open Bitch Class
1st Premium Light Camilla

Veteran Female
Spock Dancing With The Storm

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By