Barrie Kennel & Obedience Club
Saturday, July 30, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS RBIS CAN GCHS / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Setter (Irish)  
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
Points: 336 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Doberman Pinscher  
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
Points: 233
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Doberman Pinscher  
Protocol's Epic
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Pointer (German Short-Haired)  
Leaside Skypoint's Pick The Wildwood Flower
Best Altered In Show
Judge: Thomas Alexander
Black Russian Terrier  
GCh IliasLegacy Serendipity Hebe








Group 1 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   102
Group 2nd   
GCh Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   101
Group 3rd   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   92
Group 4th   
GChEx Masonridge's Right As Rain
  Retriever (Labrador)   86
BPIG    Shanbro's Let Freedom Reign   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Leaside Skypoint's Pick The Wildwood Flower
  Pointer (German Short-Haired)   0
Best Altered In Group    Newday Tiny And Sneaky   Spaniel (Clumber)   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Rover's Spiced Nutmeg

Best Puppy In Breed
Rover's Spiced Nutmeg



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Rover's Spiced Nutmeg

Reserve Winners Bitch
Eowyn Biscay's Belle Malachite

Canadian Bred Bitch Class
1st Rover's Spiced Nutmeg
2nd Rovers Secret Agent Poison Ivy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eowyn Biscay's Belle Malachite


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 8 pts (1-3-4-1)
GChG Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Skypoint's Finesse

Best Of Winners: (1-3-4-1)
Skypoint's Finesse

Select Dog
GChB Whisperfield Absolut N Perrier

Select Bitch
GCh Fogelhund's Big Ole Betsy


Winners Dog: (1-3-4-1)
Skypoint's Back In Black

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Skypoint's Back In Black


Winners Bitch: (1-3-4-1)
Skypoint's Finesse

Reserve Winners Bitch
Shadowland's The Spice Is Right

12-18 Month Bitch Class
1st Shadowland's The Spice Is Right
2nd Fogelhund's Miss Demeanor

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skypoint's Finesse

4-6 Month Bitch Class
1st Leaside Skypoint's Pick The Wildwood Flower


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Redlion's Invasion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Inglis The Falconeious Star

Best Of Opposite Sex
Duenorth Guess Who



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Duenorth Guess Who

Canadian Bred Bitch Class
1st Duenorth Guess Who


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 16 pts (6-6-4-1)
Ch Goldpaws Favrit Bluberysrprise

Best Of Opposite Sex
Ch Baileymist Never Gonna Look Back

Best Of Winners: (6-6-4-1)
Dovecottage New Sheriff Intown

Best Puppy In Breed
Ch Baileymist Never Gonna Look Back

Select Dog
GChB Starlings Baileymist Muskokan


Winners Bitch: (6-6-4-1)
Stormynights Be My Yoko Ono

Reserve Winners Bitch
Greylaur's Total Eclipse

Junior Puppy Bitch Class
1st Elitegold's Way To My Heart
2nd Baileymist Justin Tyme Ta Dance

Senior Puppy Bitch Class
1st Greylaur's Total Eclipse

12-18 Month Bitch Class
1st Stormynights Be My Yoko Ono

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coveyhill's Bonnie Lass

Open Bitch Class
1st Storiline Carmen Sandiego

4-6 Month Bitch Class
1st Maplelane's Jelly Of My Boogie
2nd Rose Tree's For Schitts 'n Giggles


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 18 pts (3-10-4-2)
GChEx Masonridge's Right As Rain

Best Of Opposite Sex
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Winners: (3-10-4-2)
Castlegar Banshee

Best Puppy In Breed
Shanbro's Let Freedom Reign

Select Dog
GChB OTCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Select Bitch
Ch Staghorn's All About That Bass


Winners Dog: (3-10-4-2)
Shanbro's Let Freedom Reign

Reserve Winners Dog
Atlantic's Hat Trick

Junior Puppy Dog Class
1st Shanbro's Let Freedom Reign

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ironridge's Executive Decision

Open Dog Class
1st Atlantic's Hat Trick


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (0-3-3-0)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Kalmegess' Four The Roses

Best Puppy In Breed
Kalmegess' Four The Roses

Select Dog
GChB Katyra Ignite The Fire



Winners Bitch: (0-3-3-0)
Kalmegess' Four The Roses

Reserve Winners Bitch
Glacial's First Aerial Truck

Junior Puppy Bitch Class
1st Kalmegess' Four The Roses

Senior Puppy Bitch Class
1st Glacial's First Aerial Truck

Canadian Bred Bitch Class
1st Glacial's At First Blush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GChB Clanagroe Tri-ple Play Blue Jay

Best Of Opposite Sex
Wynridge's Lady Marvel

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Wynridge's Lady Marvel

Best Puppy In Breed
Blackgem's Rocket Man

Select Bitch
GCh Kingdoms Blue Crown Royal For Ramah


Winners Dog: (2-2-1-1)
Blackgem's Rocket Man

Reserve Winners Dog
Blackgem's Party Madness

Junior Puppy Dog Class
1st Blackgem's Rocket Man

12-18 Month Dog Class
1st Blackgem's Party Madness

4-6 Month Dog Class
1st Toybox Get Your Game On At Wynridge


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Wynridge's Lady Marvel

Reserve Winners Bitch
Blackgem's Party In The Ring

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynridge's Lady Marvel
2nd Blackgem's Party In The Ring

4-6 Month Bitch Class
1st Wynridge's I Like It Black


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Quail Trail I'm Just Warming Up



Class results courtesy of: MJN Show Services



Sexually Altered Dog Class
1st Newday Tiny And Sneaky

4-6 Month Dog Class
1st Newday Give Peace A Chance



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Brass Ring Winsome Diamonds Are Forever

Best Of Opposite Sex
Nonnies Steadfast Matilda

Best Puppy In Breed
Nonnies Steadfast Matilda



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Nonnies Steadfast Matilda

Junior Puppy Bitch Class
1st Nonnies Steadfast Matilda


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Winfarthing's Sorcerer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 12 pts (3-7-2-1)
GChB Calabri Life 'N Seoul Of The Party

Best Of Opposite Sex
GChS Ferngolds Empire Of The Northern Dance

Best Of Winners: (3-7-2-1)
Calabri Royal Clarkson

Best Puppy In Breed
Calabri Royal Clarkson

Select Dog
GChB Opus One Vivace Varazs


Winners Dog: (3-7-2-1)
Calabri Royal Clarkson

Reserve Winners Dog
Ourdream's Sugar And Spice

Junior Puppy Dog Class
1st Calabri Royal Clarkson

Senior Puppy Dog Class
1st Lienroc Anya Page Turner

Canadian Bred Dog Class
1st Ourdream's Sugar And Spice


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Compass In The Right Direction

Best Puppy In Breed
Compass' Make Your Own Luck


Winners Dog: (2-0-0-0)
Compass In The Right Direction

Reserve Winners Dog
Compass' Make Your Own Luck

Junior Puppy Dog Class
1st Compass' Make Your Own Luck

Open Dog Class
1st Compass In The Right Direction



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 18 pts (6-4-6-3)
GCh Jewel's Midnight Blu

Best Of Opposite Sex
Ch Breica's Rhythm N Rhyme

Best Of Winners: (6-4-6-3)
Wynder's At First Sight

Best Puppy In Breed
Simplicity's Ride The Lightning

Select Dog
Ch Wynder's Who's On First

Select Bitch
Ch Faerie's Tragically Hip


Winners Bitch: (6-4-6-3)
Simplicity's Ride The Lightning

Reserve Winners Bitch
Simplicitys Slippery Like A Fish

Junior Puppy Bitch Class
1st Wynder's Shark Infested Waters

Senior Puppy Bitch Class
1st Simplicity's Ride The Lightning

12-18 Month Bitch Class
1st Simplicitys Slippery Like A Fish

Open Bitch Class
1st Trax Highland Piper

4-6 Month Bitch Class
1st Stargazer Gramayre Lmfao
2nd Colray's Autumnmist Aurora Borealis


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   28
Group 2nd   
Castlekeep's Prospero
  Irish Wolfhound   27
Group 3rd   
Ch Clandara's I Have A Vision
  Whippet   25
Group 4th   
Ch Foxtrot's Lethal Kiss
  Rhodesian Ridgeback   22
BPIG    Brighthope Hey Girlfriend MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Angelridge Fancy Like Applebees On A Datenite   Rhodesian Ridgeback   0
Best Altered In Group   
GCh Egbar's On Cloud Nine
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Lyrical's Let Me Tell You




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bushwacker Jagged Little Frill




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sarangrave Buckle Up



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sarangrave Buckle Up

Open Bitch Class
1st Sarangrave Buckle Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Boru's Black Cherry



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Boru's Black Cherry

Reserve Winners Bitch
Boru's I Put A Spell On You

12-18 Month Bitch Class
1st Boru's I Put A Spell On You

Open Bitch Class
1st Boru's Black Cherry


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChS Virgo Southern Comfort

Best Of Opposite Sex
Egbar's Dreaming Of You

Best Puppy In Breed
Egbar's Dreaming Of You

Select Dog
Ch Palakore's Pancho


Sexually Altered Dog Class
1st GCh Egbar's On Cloud Nine


Winners Bitch: (0-1-2-0)
Egbar's Dreaming Of You

Junior Puppy Bitch Class
1st Egbar's Dreaming Of You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch GrandGables Ms Cilla Black




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW

Best Puppy In Breed
Brighthope Hey Girlfriend MW



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Prelude Small Town Girl Brighthope MW

Reserve Winners Bitch
Brighthope Hey Girlfriend MW

Junior Puppy Bitch Class
1st Brighthope Hey Girlfriend MW

Open Bitch Class
1st Prelude Small Town Girl Brighthope MW


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Endachs Butter Tart




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kinderteckel's Blackbird



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kinderteckel's Blackbird

12-18 Month Bitch Class
1st Kinderteckel's Blackbird


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Victory Nadine Honey Is That You SW

Best Of Opposite Sex
Sweetwire's Whisky Make It A Double SW

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Victory Nadine Honey Is That You SW

Best Puppy In Breed
Sweetwire's Whisky Make It A Double SW


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Victory Nadine Honey Is That You SW

12-18 Month Bitch Class
1st Victory Nadine Honey Is That You SW


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harambee's Game On At Tailwind



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harambee's Game On At Tailwind

Open Bitch Class
1st Harambee's Game On At Tailwind


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Castlekeep's Prospero

Select Dog
GCh Kaldaun's Samhain Of Glenamadda


Winners Dog: (1-0-1-0)
Castlekeep's Prospero

12-18 Month Dog Class
1st Castlekeep's Prospero



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Fanta's Willow Wisp

Best Of Opposite Sex
GCh Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker

Best Puppy In Breed
GCh Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Fanta's Willow Wisp

Reserve Winners Bitch
Fanta's Summer Breeze

Senior Puppy Bitch Class
1st Fanta's Summer Breeze

Open Bitch Class
1st Fanta's Willow Wisp


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Foxtrot's Lethal Kiss

Best Of Opposite Sex
Ch Angelridge Legend OfMy Phoenix


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Clandara's I Have A Vision

Best Of Opposite Sex
Albelarm The Scotsman With Reve

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Albelarm The Scotsman With Reve


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Moon Dia Perfect Sunrise

Open Bitch Class
1st Moon Dia Perfect Sunrise


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   69
Group 2nd   
GChB Saxmark'n Stonehills Power Play
  Bullmastiff   41
Group 3rd   
GChS Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   40
Group 4th    Kyser Bearrs Strike A Pose   Samoyed   33
BPIG   
Protocol's Epic
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
BlackPantera Antique Gems Agafit
  Black Russian Terrier   0
Best Altered In Group   
GCh IliasLegacy Serendipity Hebe
  Black Russian Terrier   0
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marqways Born Into Royalty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder


Winners Dog: (2-0-1-0)
Shelaskan Bearhug Heart Tug

Reserve Winners Dog
Moonsnoe's Pride Of The Bruce

12-18 Month Dog Class
1st Moonsnoe's Pride Of The Bruce

Open Dog Class
1st Shelaskan Bearhug Heart Tug



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Timaru Guardian Of The North


Winners Dog: (1-0-0-0)
Timaru Guardian Of The North

Open Dog Class
1st Timaru Guardian Of The North



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Chasseron's Yearofthe Huricane

Best Of Opposite Sex
GCh Du Kalinour Jackson



Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Tybrushe's Down By The River




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Saxmark'n Stonehills Power Play




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cane Dos Talarico Benhur Di T


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cane Dos Talarico Benhur Di T

Open Dog Class
1st Cane Dos Talarico Benhur Di T



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 27 pts (4-7-5-12)
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
GChB Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul

Best Of Winners: (4-7-5-12)
Nevar The Devil's Quest For A Red Ruby V Sioul

Best Puppy In Breed
Protocol's Epic

Select Dog
Ch Monarchs Authentic

Select Bitch
GCh Glitterati Deadly Attraction


Winners Dog: (4-7-5-12)
Protocol's Epic

Reserve Winners Dog
Kin's V Nightflight Double Dare

Junior Puppy Dog Class
1st Protocol's Epic

Senior Puppy Dog Class
1st Ambermark'n Starlaine's What I Got

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kin's V Nightflight Double Dare

Open Dog Class
1st Holmrun's M'Bargo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Jerdans The Great Code


Winners Dog: (1-0-1-0)
Nasdane's Got A Saddle For That Hoss?

12-18 Month Dog Class
1st Nasdane's Got A Saddle For That Hoss?

4-6 Month Dog Class
1st Chanoz You Make Loving Fun



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 6 pts (0-3-2-2)
GChB Shanlimore Cidwm Glenire

Best Of Opposite Sex
GCh Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining

Select Dog
GCh Skeenawhip Karma Bear

Select Bitch
Ch Pyrvalley's Prima Donna Ya Say



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle

Best Of Opposite Sex
Recurve's Here We Go Again

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Dreampools Chester By The Sea

Best Puppy In Breed
Recurve's Story Of The Hurricane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChS Fado's Estrelaleal Rei

Best Of Opposite Sex
Skipnstone's That's How She Glows

Select Dog
GCh Seabury's Master Of The Hunt



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Skipnstone's That's How She Glows

Reserve Winners Bitch
Seabury's Brown Eyed Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Skipnstone's That's How She Glows

Canadian Bred Bitch Class
1st Skipnstones Under Violet Skies

Open Bitch Class
1st Seabury's Brown Eyed Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Skipnstone's She's Got Your Number


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Roxanhaus' Mr Daydream

Best Of Opposite Sex
Roxanhaus' Royal Flush

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Roxanhaus' Mr Daydream

Best Puppy In Breed
Roxanhaus' Royal Flush


Winners Dog: (1-3-0-0)
Roxanhaus' Mr Daydream

Open Dog Class
1st Roxanhaus' Mr Daydream


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Roxanhaus' Royal Flush

Reserve Winners Bitch
Steenfeldt Eat Your Heart Out

Junior Puppy Bitch Class
1st Roxanhaus' Royal Flush

Senior Puppy Bitch Class
1st Ayka Vom Dunvanhof ()

Open Bitch Class
1st Steenfeldt Eat Your Heart Out


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyser Bearrs Strike A Pose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyser Bearrs Strike A Pose

12-18 Month Bitch Class
1st Kyser Bearrs Strike A Pose


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Thunderally's Cracklin Rose
  Bull Terrier (Miniature)   23
Group 2nd    Kairos Fierce Warrior   Manchester Terrier   22
Group 3rd   
GChB Benchmark's Best Kept Man
  Border Terrier   19
Group 4th   
Ch Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh
  Dandie Dinmont Terrier   17
BPIG   
Thunderally's Cracklin Rose
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Diamondjewel Chances R Im A Dragon
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Pridestar The One To Shine

Best Puppy In Breed
Pridestar The One To Shine



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Pridestar The One To Shine

Reserve Winners Bitch
Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales

Junior Puppy Bitch Class
1st Pridestar The One To Shine

Canadian Bred Bitch Class
1st Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ispy Eons All Stitched Up



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ispy Eons All Stitched Up

12-18 Month Bitch Class
1st Ispy Eons All Stitched Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Benchmark's Best Kept Man

Select Dog
GCh Dobereich's Hawthorne At Foxrun




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Thunderally's Cracklin Rose

Best Puppy In Breed
Thunderally's Cracklin Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Thunderally's Cracklin Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Thunderally's Cracklin Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Meliagold's Middle Ground

Best Of Opposite Sex
Meliagold's Master Of The Game

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Meliagold's Master Of The Game

Best Puppy In Breed
Meliagold's Mm! Mm! Good

Select Dog
Ch Meliagold's Middle Ground


Winners Dog: (1-2-2-0)
Meliagold's Mm! Mm! Good

Junior Puppy Dog Class
1st Meliagold's Mm! Mm! Good


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Meliagold's Master Of The Game

Reserve Winners Bitch
Meliagold Walks With Giants

Junior Puppy Bitch Class
1st Meliagold Walks With Giants

Open Bitch Class
1st Meliagold's Master Of The Game


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Kairos Fierce Warrior

Best Of Opposite Sex
Kairos The Black Panther

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Kairos Fierce Warrior

Best Puppy In Breed
Kairos Aka Ororo Monroe


Winners Dog: (1-2-0-0)
Kairos The Black Panther

12-18 Month Dog Class
1st Kairos The Black Panther


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kairos Fierce Warrior

Reserve Winners Bitch
Kairos Aka Ororo Monroe

Junior Puppy Bitch Class
1st Kairos Aka Ororo Monroe

Open Bitch Class
1st Kairos Fierce Warrior


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GCh Diamondjewel's Agent Opal

Best Puppy In Breed
Pinehome's Darling Ruby

Select Bitch
GCh Sandywheat's Celtic Senorita



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Sandywheat's Brown-Eyed Girl

Reserve Winners Bitch
Pinehome's Darling Ruby

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinehome's Darling Ruby

Open Bitch Class
1st Sandywheat's Brown-Eyed Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Diamondjewel Chances R Im A Dragon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Clandara's Lover Boy Of DelToro

Best Of Opposite Sex
Clandara's Tell Me Something Good

Best Puppy In Breed
Clandara's Simply Sensational



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Clandara's Tell Me Something Good

Reserve Winners Bitch
Clandara's Simply Sensational

Senior Puppy Bitch Class
1st Clandara's Simply Sensational

12-18 Month Bitch Class
1st Clandara's Tell Me Something Good


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Quinta Od Guvernera




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChG LionKing Blaze Of Glory
  Pekingese   32
Group 2nd   
GCh Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   30
Group 3rd   Ch Moongate Love You To The Moon   Chihuahua (Short Coat)   29
Group 4th   
GChS Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   25
BPIG   Ch Moongate Love You To The Moon   Chihuahua (Short Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Twinkle's Tasty Sweet Cinnabun   Havanese   0
Best Altered In Group   
Ch Legacy Archangel Raphael
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Halfmoon Christen Eagle At Chrys-Haefen

Best Of Opposite Sex
Gentle Star Neverending Story

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Halfmoon Christen Eagle At Chrys-Haefen


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Gentle Star Neverending Story

Reserve Winners Bitch
Hartscontent Jitter Bug

12-18 Month Bitch Class
1st Gentle Star Neverending Story

Open Bitch Class
1st Hartscontent Jitter Bug


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Miso Found My Courage

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Baby Spice

Best Puppy In Breed
GCh Miso Found My Courage



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bloomsbury Baby Spice

Open Bitch Class
1st Bloomsbury Baby Spice


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Moongate Love You To The Moon

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Bibbidi Bobbidi Boo

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Moongate's Little Trickster

Best Puppy In Breed
GCh Moongate Love You To The Moon


Winners Dog: (2-1-1-0)
Moongate's Little Trickster

Reserve Winners Dog
Arcreya Primrose Raised By Wolves

Junior Puppy Dog Class
1st Moongate's Little Trickster

Senior Puppy Dog Class
1st Arcreya Primrose Raised By Wolves


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Bloomsbury Bibbidi Bobbidi Boo

12-18 Month Bitch Class
1st Bloomsbury Bibbidi Bobbidi Boo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Windwater Call My Agent At Ladyday

Best Of Opposite Sex
Denali's Circle Of Life

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Windwater Call My Agent At Ladyday


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Denali's Circle Of Life

Open Bitch Class
1st Denali's Circle Of Life


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Royal Shaklands Balboa Rocky


Winners Dog: (1-0-1-0)
Navyn's Dashing Duke At Maplebruxe

12-18 Month Dog Class
1st Navyn's Dashing Duke At Maplebruxe



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time



4-6 Month Bitch Class
1st Twinkle's Tasty Sweet Cinnabun


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GChG Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Ladyday's Noteworty

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Ladyday's Noteworty

Best Puppy In Breed
Ladyday's Noteworty


Winners Dog: (1-3-1-1)
Clandara's Hot Couture

Senior Puppy Dog Class
1st Clandara's Hot Couture


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Ladyday's Noteworty

Reserve Winners Bitch
Clandara's High Fashion

Senior Puppy Bitch Class
1st Ladyday's Noteworty
2nd Clandara's High Fashion

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Windwater Parkour Traceuse


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Polaris Princess Zivah



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Polaris Princess Zivah

Reserve Winners Bitch
Polaris Freya

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Polaris Princess Zivah

Open Bitch Class
1st Polaris Freya
2nd JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Pinkribbon's The Bees Knees




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG LionKing Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Loyalguard Lights The Way Home

Best Puppy In Breed
Loyalguard Lights The Way Home



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Loyalguard Lights The Way Home

Junior Puppy Bitch Class
1st Loyalguard Lights The Way Home


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Siosalach's Hammin It Up




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Angel's Body Stribrne Prani

Best Of Opposite Sex
Brava York Tenis Mavis

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Angel's Body Stribrne Prani


Winners Dog: (1-1-0-0)
Angel's Body Stribrne Prani

Open Dog Class
1st Angel's Body Stribrne Prani


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Brava York Tenis Mavis

Open Bitch Class
1st Brava York Tenis Mavis


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Andras Korozs Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Amanda Miguel
  Poodle (Standard)   33
Group 2nd   
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
  Bulldog   27
Group 3rd   
Ch Schutzu's Raven Song
  Shih Tzu   19
Group 4th   Ch Hawkhill Sheza Ticket   Poodle (Miniature)   17
BPIG   
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
  Bulldog   N/A
Best Altered In Group   
GCh Gumby's Jacoby Ready To Play
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Selectabull's Tart It Up CC


Winners Dog: (1-0-0-0)
Selectabull's Tart It Up CC

12-18 Month Dog Class
1st Selectabull's Tart It Up CC



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Best Of Opposite Sex
GChB Pelee's Standing Strong In The Chaos

Best Of Winners: (1-5-1-1)
Cherokee Legend Jacib's Ronnie

Best Puppy In Breed
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley


Winners Dog: (1-5-1-1)
Cherokee Legend Jacib's Hammy

Senior Puppy Dog Class
1st Cherokee Legend Jacib's Hammy


Winners Bitch: (1-5-1-1)
Cherokee Legend Jacib's Ronnie

Reserve Winners Bitch
Starlight Oxeye Daisy

12-18 Month Bitch Class
1st Jacib's Frozen In Time
2nd Starlight Isabella
3rd Cherokee Legend Jacib's Elsa

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Starlight Oxeye Daisy

Open Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Ronnie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GChB Gumby's Somewhere In Heaven

Best Puppy In Breed
Periwrinkles Girl on Fire at Wrinkle Ranch


Sexually Altered Dog Class
1st GCh Gumby's Jacoby Ready To Play


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bella Luna

Best Puppy In Breed
Bella Luna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bella Luna

Open Bitch Class
1st Bella Luna


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 7 pts (0-6-1-1)
Hawkhill Sheza Ticket

Best Of Opposite Sex
Ch Glow Candy Sweet Porto

Best Puppy In Breed
GCh Sanvars Enchantress Of Tiva

Select Bitch
GCh Sanvars Enchantress Of Tiva



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
GChB Amanda Miguel

Best Of Opposite Sex
Diloknest Kader

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Diloknest Kader

Select Bitch
GCh Hillwood Rosalynda Of Canterbury


Winners Dog: (1-3-0-2)
Diloknest Kader

12-18 Month Dog Class
1st Diloknest Kader


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Hibiscus Chisana Takaramono

Best Of Opposite Sex
Ch Sayuki Happi Go Miyuki

Best Puppy In Breed
Ch Sayuki Happi Go Miyuki




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Schutzu's Raven Song

Best Puppy In Breed
Ch Schutzu's Raven Song



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Chariots Rising Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chariots Rising Star


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Andras Korozs Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   43
Group 2nd   
GCh Rocky Ridge Here For The Party
  Miniature American Shepherd   38
Group 3rd   
GCh Galheights Eli Teemu Rysy
  Bouvier des Flandres   32
Group 4th    Kyon's Legendary Nordlys   Norwegian Buhund   31
BPIG   
MaliDutch's Start Your Engine
  Belgian Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rocheca Logan The Great Galheights   Bouvier des Flandres   0
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Tresrullah's Aw Honey Honey

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Tresrullah's Aw Honey Honey

Best Puppy In Breed
Lk Michigan's Canadian Journey


Winners Dog: (2-2-1-0)
Robin's Melody Goes On

Reserve Winners Dog
Ninebark Wildest Wishes

12-18 Month Dog Class
1st Ninebark Wildest Wishes

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Robin's Melody Goes On

4-6 Month Dog Class
1st Tadam Air Jordan


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Tresrullah's Aw Honey Honey

Reserve Winners Bitch
Lk Michigan's Canadian Journey

Junior Puppy Bitch Class
1st Lk Michigan's Canadian Journey

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tresrullah's Aw Honey Honey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
MaliDutch's Start Your Engine

Best Puppy In Breed
MaliDutch's Start Your Engine


Winners Dog: (1-0-0-0)
MaliDutch's Start Your Engine

Junior Puppy Dog Class
1st MaliDutch's Start Your Engine



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Galheights Eli Teemu Rysy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Thistlebrae Nightsong Anderson Cooper



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Maplemyst's Little Brown Jug

Best Puppy In Breed
MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky



Winners Bitch: (0-1-0-1)
MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Junior Puppy Bitch Class
1st MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 9 pts (3-3-1-3)
Moda's Huggin' The Curves

Best Of Opposite Sex
GChB V The Vom Trienzbachtal

Best Of Winners: (3-3-1-3)
Moda's Huggin' The Curves

Best Puppy In Breed
Cantrys Vom Burgimwald

Select Bitch
Ch Zoe Vom Burgimwald


Winners Dog: (3-3-1-3)
Willy Vom Burgimwald

Reserve Winners Dog
Moda's Above The Law

12-18 Month Dog Class
1st Caro Aus Der Konigshohle

Canadian Bred Dog Class
1st Moda's Above The Law

Open Dog Class
1st Willy Vom Burgimwald


Winners Bitch: (3-3-1-3)
Moda's Huggin' The Curves

Reserve Winners Bitch
Cantrys Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Cantrys Vom Burgimwald

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Moda's Huggin' The Curves

Open Bitch Class
1st Ileigh Vom Bergimwald

4-6 Month Bitch Class
1st Emma Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Milkweed Isd Alda Gna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Rocky Ridge Here For The Party

Best Of Opposite Sex
Ch Milldamcreek Bringing Sexy Back

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Tresrullah's Sorry Not Sorry

Best Puppy In Breed
Just 4 Paws Follow Me Gold Medalist

Select Bitch
GCh Follow Me Focused On Directive


Winners Dog: (1-2-1-2)
Asset's All American Headline

Open Dog Class
1st Asset's All American Headline


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Tresrullah's Sorry Not Sorry

Reserve Winners Bitch
Just 4 Paws Follow Me Gold Medalist

Junior Puppy Bitch Class
1st Just 4 Paws Follow Me Gold Medalist

Canadian Bred Bitch Class
1st Tresrullah's Sorry Not Sorry

4-6 Month Bitch Class
1st Follow Me Red Sky Over Five Pines


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nyirsegfia Renegade




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Kyon's Legendary Nordlys

Best Of Opposite Sex
Kyon's Legend Of Hades

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Kyon's Legendary Nordlys


Winners Dog: (1-3-0-0)
Kyon's Legend Of Hades

Canadian Bred Dog Class
1st Kyon's Legend Of Hades


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Kyon's Legendary Nordlys

Reserve Winners Bitch
Kyon's Legendary Pippi Longstocking

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Legendary Pippi Longstocking

Canadian Bred Bitch Class
1st Kyon's Legendary Nordlys

Open Bitch Class
1st Kyon's Prinsessen Paa Erten


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Messyhair's Y&R Katherine



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Best Of Opposite Sex
Dury Voe Country Roads

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Homespun Jana Adorn

Select Bitch
GChG Laureate Diamond Is Forever


Winners Dog: (1-1-0-2)
Dury Voe Country Roads

Open Dog Class
1st Dury Voe Country Roads

4-6 Month Dog Class
1st Crinan Say No More


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Homespun Jana Adorn

Open Bitch Class
1st Homespun Jana Adorn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Praderia's Kaleidescope



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Praderia's Kaleidescope

Open Bitch Class
1st Praderia's Kaleidescope


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vastgota Hot Off The Press ST




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Ravinel The Sugar Plum Fairy

Best Of Opposite Sex
O'Neill's The General's Scout

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Ravinel The Sugar Plum Fairy


Winners Dog: (1-3-0-0)
O'Neill's The General's Scout

Open Dog Class
1st O'Neill's The General's Scout


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By