Belleville & District Kennel Club
Saturday, October 22, 2022 - Show-3



Related Results


Results courtesy of:


--- Stephanie Wilkins ---
MBIS MBISS MRBIS MBPIS CAN GCHG/AM CH/DE Jr CH Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
"Ray"
Breeder: Lisa & Ludwig Schober
Owner/Handler: Stephanie Wilkins, Iron Pride


Best In Show
Judge: Lee Steeves
Pekingese  
GChG LionKing Blaze Of Glory
Points: 175 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lee Steeves
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 153
Best Puppy In Show
Judge: Lee Steeves
Whippet  
Ch Aisling's Tiz The Season








Group 1 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   36
Group 2nd   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   35
Group 3rd   
GChG Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   34
Group 4th    Kriscoland's Ocean Waves   Retriever (Labrador)   31
BPIG   
Ch Florence Du 31 A La Vieille Garde
  Barbet   N/A
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Florence Du 31 A La Vieille Garde

Best Puppy In Breed
Ch Florence Du 31 A La Vieille Garde




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Pageska's Thunderstruck

Best Of Opposite Sex
Pageska's Tiktok

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Pageska's Thunderstruck

Best Puppy In Breed
Pageska's Thunderstruck


Winners Dog: (2-1-0-0)
Pageska's Thunderstruck

Reserve Winners Dog
Pageska's Pk Thunderbolt

Senior Puppy Dog Class
1st Pageska's Pk Thunderbolt

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pageska's Thunderstruck


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Pageska's Tiktok

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pageska's Tiktok


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Sepia Sands Of Time

Best Of Opposite Sex
GChG Leaside's California Blues

Select Dog
GCh Lakota Hills Chase




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mercer's Sea Salt And Sand


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mercer's Sea Salt And Sand

Open Dog Class
1st Mercer's Sea Salt And Sand



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Argon's Lady Of Shallot

Best Of Opposite Sex
Rush's Yet Another For The Books



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Northern Love Dollys Wild Ryde With Britmore


Winners Dog: (1-0-1-0)
Gingerrun's The Ta-Da Factor

Open Dog Class
1st Gingerrun's The Ta-Da Factor



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Kriscoland's Ocean Waves

Best Of Opposite Sex
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kriscoland's Ocean Waves

12-18 Month Bitch Class
1st Kriscoland's Ocean Waves


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Kalmegess' Four The Roses

Best Puppy In Breed
Kalmegess' Four The Roses

Select Dog
GChS Roaneden's Thunderstruck



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Kalmegess' Four The Roses

Junior Puppy Bitch Class
1st Kalmegess' Four The Roses


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 7 pts (3-3-0-2)
Ch Bryden N Springfire's Our Song

Best Of Opposite Sex
Barefoot's Designer Genes

Best Of Winners: (3-3-0-2)
Bryden's Dreamcatcher

Best Puppy In Breed
Seamist N Caryhill Duke Of The North River

Select Bitch
Ch Bryden's Magic Trick


Winners Bitch: (3-3-0-2)
Bryden's Dreamcatcher

Reserve Winners Bitch
Bryden's Love Actually

Canadian Bred Bitch Class
1st Bryden's Love Actually

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bryden's Dreamcatcher

Open Bitch Class
1st Felecia Too Springfire's Miss Amora


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Wyldkatz Viking Pride Of Pemberley

Best Of Opposite Sex
Winfarthing's Solitaire

Best Puppy In Breed
Winfarthing's Solitaire



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Winfarthing's Solitaire

Reserve Winners Bitch
Pemberley's Charmed By Moonlight

Junior Puppy Bitch Class
1st Winfarthing's Solitaire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pemberley's Charmed By Moonlight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Hartsdale Key To My Heart



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Hartsdale Key To My Heart

Reserve Winners Bitch
Windywood It's 5 O'clock Somewhere

12-18 Month Bitch Class
1st Windywood It's 5 O'clock Somewhere

Open Bitch Class
1st Hartsdale Key To My Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Mylakhan Karob So Be It
  Saluki   15
Group 2nd   
GChS Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   14
Group 3rd   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   12
Group 4th   
Ch Aisling's Tiz The Season
  Whippet   10
BPIG   
Ch Aisling's Tiz The Season
  Whippet   N/A
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Foxtail's Race To The Finish


Winners Dog: (1-0-1-0)
Curtisfarms The Farmers Son

12-18 Month Dog Class
1st Curtisfarms The Farmers Son



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Jantar The Storyteller

Open Dog Class
1st Jantar The Storyteller



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Palakore's Flip The Coin

Best Of Opposite Sex
Egbar N Palakore Staying Pawsitive



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Prelude Incahoots Wyattearp MW

Best Of Opposite Sex
Prelude N Bryden's Hanky Panky MW

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Zoldmali Simba

Best Puppy In Breed
Zoldmali Simba


Winners Dog: (1-3-1-0)
Zoldmali Simba

Junior Puppy Dog Class
1st Zoldmali Simba


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kalkinny Glamour Of Laislinn




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Mylakhan Karob So Be It




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS Aisling's Tiz The Season

Best Puppy In Breed
GChS Aisling's Tiz The Season

Select Bitch
Ch Aisling's Christmas Cracker




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Fado's Estrelaleal Rei
  Portuguese Water Dog   31
Group 2nd   
GChS Marqways Born Into Royalty
  Akita   30
Group 3rd   
Ch Mallaig's Moves Like Mick Jagger
  Bullmastiff   28
Group 4th   
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   27
BPIG   
North Kingdom's Enchanted Tiger Spirit
  Cane Corso   N/A
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Marqways Born Into Royalty

Select Dog
GChS Sendosan Naxxramas




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
GChB Ruling Waves At Tonomi Z Snieznej Doliny


Winners Dog: (1-0-1-1)
Tonomi's Try A Lil Tenderness

Open Dog Class
1st Tonomi's Try A Lil Tenderness



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Bespechnaya Energiya

Best Puppy In Breed
Zorilla Benjamin Iz Teremka


Winners Dog: (1-0-1-0)
Zorilla Benjamin Iz Teremka

Junior Puppy Dog Class
1st Zorilla Benjamin Iz Teremka



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mallaig's Moves Like Mick Jagger




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChS Outlaws Gracie Belle V Liberator

Best Of Opposite Sex
Magnolia's Enemies By Monday

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Magnolia's Enemies By Monday


Winners Dog: (1-1-0-1)
Magnolia's Enemies By Monday

Open Dog Class
1st Magnolia's Enemies By Monday


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Redstone's Fire And Desire V Aludra

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Redstone's Fire And Desire V Aludra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sterling's Northern Sentry Hudson V Oceanblue




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Shanlimore Cidwm Glenire

Best Of Opposite Sex
GCh Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Baby Blues Opera

Best Of Opposite Sex
Playboy

Select Bitch
GCh Oceanus Mastinis Militia


Winners Dog: (1-0-0-2)
Playboy

Open Dog Class
1st Playboy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Fado's Estrelaleal Rei




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Vasfor's Alexander The Great

Best Of Opposite Sex
Torra Vd Steinbrucke

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Vasfor's Alexander The Great


Winners Dog: (1-1-0-0)
Vasfor's Alexander The Great

12-18 Month Dog Class
1st Vasfor's Alexander The Great


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Torra Vd Steinbrucke

12-18 Month Bitch Class
1st Torra Vd Steinbrucke


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Vanderbilt's Talk About Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Perun's Mystic Topaz

Best Of Opposite Sex
Nanook's Want To Play With Fire At Kannook

Best Puppy In Breed
Nanook's Want To Play With Fire At Kannook



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   13
Group 2nd   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   12
Group 3rd   
Northcote's Empowered
  Lakeland Terrier   11
Group 4th   
GCh Quinta Od Guvernera
  Welsh Terrier   10
BPIG   
Northcote's Empowered
  Lakeland Terrier   N/A
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Copperfields Shining Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Copperfields Shining Star

Open Bitch Class
1st Copperfields Shining Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ispy Eons All Stitched Up



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ispy Eons All Stitched Up

12-18 Month Bitch Class
1st Ispy Eons All Stitched Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Meliagold's Mm! Mm! Good

Best Puppy In Breed
Meliagold's Mm! Mm! Good


Winners Dog: (1-0-0-0)
Meliagold's Mm! Mm! Good

Senior Puppy Dog Class
1st Meliagold's Mm! Mm! Good



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grice's Cinderella Magic Moment

Best Puppy In Breed
Grice's Cinderella Magic Moment



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Grice's Cinderella Magic Moment

Open Bitch Class
1st Grice's Cinderella Magic Moment


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northcote's Empowered

Best Puppy In Breed
Northcote's Empowered


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northcote's Empowered

Junior Puppy Dog Class
1st Northcote's Empowered



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Silvershadow Talia At Tuxntails




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Bushwell Woodland Whisper

Best Of Opposite Sex
Fable Farms The Enchanter At Bushwell

Best Puppy In Breed
Fable Farms The Enchanter At Bushwell



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Diamondjewel Chances R Im A Dragon

Best Of Opposite Sex
Troy's Best Jayson

Best Puppy In Breed
Ch Diamondjewel Chances R Im A Dragon


Winners Dog: (1-0-0-1)
Troy's Best Jayson

Senior Puppy Dog Class
1st Troy's Best Jayson



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Quinta Od Guvernera




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GChG LionKing Blaze Of Glory
  Pekingese   21
Group 2nd   
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   20
Group 3rd   
GChG Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   18
Group 4th   
GCh Weylinmarsh's Billie Jean
  Coton De Tulear   15
BPIG   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   N/A
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Halcyonia Mischief In The Maples

Select Bitch
Ch Halcyonia Lady Mischief Maker



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Halcyonia Mischief In The Maples

Reserve Winners Bitch
Sigma Chi's Charade At EFK

12-18 Month Bitch Class
1st Halcyonia Mischief In The Maples

Open Bitch Class
1st Sigma Chi's Charade At EFK


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Twinkle's Wynter Rose Of Adimar

Junior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Wynter Rose Of Adimar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Dramatique Beauty Through Grace



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Mightymites Scooter

Best Of Opposite Sex
Mightymites Becon Of Star Light

Best Puppy In Breed
GCh Mightymites Scooter



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Mightymites Becon Of Star Light

Reserve Winners Bitch
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

12-18 Month Bitch Class
1st Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Canadian Bred Bitch Class
1st Mightymites Becon Of Star Light


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Rockalily's Oreo Cookie

Best Puppy In Breed
Rockalily's Oreo Cookie



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG LionKing Blaze Of Glory




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Canadian Bred Bitch Class
1st Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Triptych Siosalach Stop And Stare

Best Puppy In Breed
Triptych Siosalach Stop And Stare



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut

Best Of Opposite Sex
GCh Deebet's Time To Bloom




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen
  Chinese Shar-Pei   23
Group 2nd   
GChS Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   18
Group 3rd   
GChB Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie
  French Bulldog   9
Group 4th   
Ch Canterbury's Midnight Kiki
  Poodle (Miniature)   7
BPIG   
Ch Canterbury's Midnight Kiki
  Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChG Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen

Best Of Opposite Sex
GChS Siosalach's Slayer Of Monsters

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Siosalach's Know When To Hold'em

Best Puppy In Breed
Periwrinkles After Eight


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Periwrinkles After Eight

Open Bitch Class
1st Periwrinkles After Eight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Friends Furever's The Great Wall Of China



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Friends Furever's The Great Wall Of China

Reserve Winners Bitch
Bella Luna

12-18 Month Bitch Class
1st Friends Furever's The Great Wall Of China

Open Bitch Class
1st Bella Luna


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Canterbury's Midnight Kiki

Best Puppy In Breed
Canterbury's Midnight Kiki

Select Bitch
GCh Idris Signet Shining One



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Canterbury's Midnight Kiki

Reserve Winners Bitch
Honey Bear's Little Beachcomber

Junior Puppy Bitch Class
1st Canterbury's Midnight Kiki

12-18 Month Bitch Class
1st Honey Bear's Little Beachcomber


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 8 pts (1-6-1-1)
GChG Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
GChB Briarside U Can't Stop Mi

Best Of Winners: (1-6-1-1)
Ridgeside Violet Rose Goes To Vegas

Best Puppy In Breed
Ridgeside Violet Rose Goes To Vegas


Winners Dog: (1-6-1-1)
Lil Blue Not So Little Now

Canadian Bred Dog Class
1st Lil Blue Not So Little Now


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Wolfriver's Taiho Koki

Best Of Opposite Sex
GChB Hibiscus Chisana Takaramono




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bier's When Calls The Heart V Rinchen



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   30
Group 2nd   Ch Windsong Brookdale Even Now   Collie (Rough)   25
Group 3rd   
GChG Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   21
Group 4th   
GChB Dreamchaser La Vita A Bella
  Bearded Collie   17
BPIG   
Ch Delapagaille Future Jewel O'Bellsha
  Belgian Shepherd Dog   N/A
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Ch Starcreek's Dazzling Sweetheart

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Woodland's Grizzly Bear

Best Puppy In Breed
Woodland's Grizzly Bear


Winners Dog: (1-1-1-1)
Woodland's Grizzly Bear

Junior Puppy Dog Class
1st Woodland's Grizzly Bear


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Woodland's You're Braver Than You Believe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Woodland's You're Braver Than You Believe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Delapagaille Future Jewel O'Bellsha

Best Of Opposite Sex
Chantryile Kindred Spirit At Oneida

Best Of Winners: (2-2-0-1)
LGD Circé Légende de l'Odyssée

Best Puppy In Breed
GCh Delapagaille Future Jewel O'Bellsha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hollowshot Legacy At Twistofate

Best Puppy In Breed
Hollowshot Legacy At Twistofate



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hollowshot Legacy At Twistofate

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollowshot Legacy At Twistofate


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Fameuse Finniloo Bella's Liberi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Windsong Brookdale Even Now

Best Of Opposite Sex
Glasgowhill's Written In The Stars

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Glasgowhill's Maybe It Was Karma

Best Puppy In Breed
Glasgowhill's Maybe It Was Karma


Winners Dog: (1-2-0-1)
Glasgowhill's Written In The Stars

Senior Puppy Dog Class
1st Glasgowhill's Written In The Stars


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Glasgowhill's Maybe It Was Karma

Reserve Winners Bitch
Omega's Free Spirit

Senior Puppy Bitch Class
1st Glasgowhill's Maybe It Was Karma

Open Bitch Class
1st Omega's Free Spirit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Best Puppy In Breed
MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Select Bitch
Ch Maplemyst's Little Brown Jug



Winners Bitch: (0-1-0-1)
MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Senior Puppy Bitch Class
1st MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Milkweed Isd Alda Gna

Best Puppy In Breed
Milkweed Isd Alda Gna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Milkweed Isd Alda Gna

Junior Puppy Bitch Class
1st Milkweed Isd Alda Gna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Keecams Dreaming Icy Blue

Best Puppy In Breed
Keecams Dreaming Icy Blue



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Keecams Dreaming Icy Blue

Reserve Winners Bitch
Hybris A Snow Crystal

Junior Puppy Bitch Class
1st Hybris A Snow Crystal

Senior Puppy Bitch Class
1st Keecams Dreaming Icy Blue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Messyhair's Y&R Jack

Best Of Opposite Sex
Joly Kala Du Bouleau Blanc

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Messyhair's Y&R Jack


Winners Dog: (1-1-0-0)
Messyhair's Y&R Jack

Open Dog Class
1st Messyhair's Y&R Jack


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Joly Kala Du Bouleau Blanc

Open Bitch Class
1st Joly Kala Du Bouleau Blanc


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
GCh Prairiemist Irish Tune

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Onawhim's Gold And Glitter


Winners Dog: (1-2-1-1)
Glencastle Triumphant Journey

Canadian Bred Dog Class
1st Glencastle Triumphant Journey


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Onawhim's Gold And Glitter

Reserve Winners Bitch
Valleygems Plain Brown Wrapper

12-18 Month Bitch Class
1st Valleygems Plain Brown Wrapper

Canadian Bred Bitch Class
1st Onawhim's Gold And Glitter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bredright Uptown Girl To Kalkinny

Best Of Opposite Sex
Cymry Providential Twist Of Fate

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bredright Uptown Girl To Kalkinny

Best Puppy In Breed
Bredright Uptown Girl To Kalkinny


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bredright Uptown Girl To Kalkinny

Reserve Winners Bitch
Cymry Midnight Biscuits 'N' Tea

Senior Puppy Bitch Class
1st Cymry Midnight Biscuits 'N' Tea

Open Bitch Class
1st Bredright Uptown Girl To Kalkinny


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By