Oakville & District Kennel Club
Sunday, September 11, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS RBIS CAN GCHS / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Colm Hastings
Newfoundland  
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle
Points: 428 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Colm Hastings
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 363
Best Puppy In Show
Judge: Colm Hastings
Shih Tzu  
Ch Shente's Turn Back Time With Schutzu








Group 1 - Pamela Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   116
Group 2nd   
GCh Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   115
Group 3rd   
GChG Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   110
Group 4th   
Ch Duenorth's Working Man
  Retriever (Flat-Coated)   109
BPIG    Docha's Autumn Treasure   Setter (Irish)   N/A
Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Duvalin Louisiana Blues



Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GChG Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Lakota Hills Joy To The World

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Legacyk Man In Blue Jeans

Best Puppy In Breed
Legacyk Bruno's Lowlands Bull

Select Dog
GCh Springrun's Hotter Than That


Winners Dog: (2-1-2-0)
Legacyk Man In Blue Jeans

Reserve Winners Dog
Legacyk Bruno's Lowlands Bull

Junior Puppy Dog Class
1st Legacyk Bruno's Lowlands Bull

12-18 Month Dog Class
1st Legacyk Man In Blue Jeans


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Lakota Hills Joy To The World

Junior Puppy Bitch Class
1st Lakota Hills Joy To The World

Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 16 pts (2-7-4-4)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Meadowleaf Debrisee De Callisharp

Best Of Winners: (2-7-4-4)
Oaksill Smooth Criminal

Best Puppy In Breed
Danrich Maktawae Lightning Bug

Select Dog
GChB Gorsebrook Solaia Brave Hunter

Select Bitch
GChG Kriscoland's Pure Serendipity


Winners Dog: (2-7-4-4)
Oaksill Smooth Criminal

Reserve Winners Dog
Cawarra's Mr. Big

Open Dog Class
1st Oaksill Smooth Criminal
2nd Cawarra's Mr. Big

Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch BJ's Festivity Southern Sizzle Of Beara



Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Annagh's Orion Nebula

Best Of Opposite Sex
GCh Aislingcudo Is Breffni Aluinn



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Caniscaeli Sundown

Reserve Winners Bitch
Aislingcudo Is Aoife Aluinn

12-18 Month Bitch Class
1st Aislingcudo Is Aoife Aluinn

Open Bitch Class
1st Caniscaeli Sundown

Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Docha's Autumn Treasure

Best Of Opposite Sex
Docha's Red October Blaze

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Docha's Autumn Treasure

Best Puppy In Breed
Docha's Autumn Treasure

Select Bitch
GCh Clonageera Willow


Winners Dog: (1-1-0-1)
Docha's Red October Blaze

Open Dog Class
1st Docha's Red October Blaze


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Docha's Autumn Treasure

Senior Puppy Bitch Class
1st Docha's Autumn Treasure

Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-0-0-4)
Ch Starlight's Rhetta After Gable

Select Bitch
Ch Blackgem's Party In The USA



Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Twinsmade Hotshot



Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 17 pts (4-5-3-6)
Ch Zenith's Suspense Is My Game

Best Of Opposite Sex
Zenith's Design Code

Best Of Winners: (4-5-3-6)
ZenithTopwinn Keeping The Dream Alive Hajislvrlea

Best Puppy In Breed
Calabri Royal Clarkson

Select Dog
GChB Stoney Lake Chillin Charlie

Select Bitch
GChB Ferngold's Dashing Charlotte


Winners Dog: (4-5-3-6)
ZenithTopwinn Keeping The Dream Alive Hajislvrlea

Reserve Winners Dog
Stoney Lake Flynn

Junior Puppy Dog Class
1st Calabri Royal Clarkson

Senior Puppy Dog Class
1st Kihivas Majic Of Ozz

12-18 Month Dog Class
1st ZenithTopwinn Keeping The Dream Alive Hajislvrlea

Open Dog Class
1st Stoney Lake Flynn


Winners Bitch: (4-5-3-6)
Zenith's Design Code

Reserve Winners Bitch
Bonneterre Chibi Sweet Pepper

Junior Puppy Bitch Class
1st Harbourpoint's 1st Bluenose

12-18 Month Bitch Class
1st Bonneterre Chibi Sweet Pepper

Open Bitch Class
1st Zenith's Design Code
2nd Ourdream's Hold My Halo
3rd Paradox Laurels For Rata

Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Pannonia Boroka



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Pannonia Boroka

Reserve Winners Bitch
Fecske von Haus Schladern

12-18 Month Bitch Class
1st Pannonia Boroka

Open Bitch Class
1st Fecske von Haus Schladern

Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Wynder's At First Sight

Best Of Opposite Sex
Almamater Ophelia Lights,Camera,Action

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Almamater Ophelia Lights,Camera,Action

Best Puppy In Breed
Almamater Ophelia Lights,Camera,Action


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Almamater Ophelia Lights,Camera,Action

Reserve Winners Bitch
Almamater Un Macchiato Per Favore

Junior Puppy Bitch Class
1st Almamater Un Macchiato Per Favore

Senior Puppy Bitch Class
1st Almamater Ophelia Lights,Camera,Action





Group 2 - Rosemary Green Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Mylakhan Karob So Be It
  Saluki   69
Group 2nd   
Ch Clandara's I Have A Vision
  Whippet   51
Group 3rd   
GChB Chilcotin's Silver Cloud
  Dachshund (Standard Smooth)   41
Group 4th   
Ch Angelridge Maybe It's Maybeline
  Rhodesian Ridgeback   39
BPIG   
Ch Chapleton Juniper And Lamplight At Tailwind
  Whippet   N/A
Judge: Rosemary Green

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChS Pahlavi Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
GCh Agha Djari White Oleander



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Charsada Drums Of Autumn

Reserve Winners Bitch
Dream A Little Dream Of Me

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dream A Little Dream Of Me
2nd Charsada Je Suis Prest

Open Bitch Class
1st Charsada Drums Of Autumn

Judge: Rosemary Green

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Bushwacker Jagged Little Frill

Select Bitch
GCh Bushwacker High Heels Intrigue


Judge: Rosemary Green

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Pennies Sophie Lansor

Best Of Opposite Sex
GCh Lake & Shield's Wonder Strijder

Best Puppy In Breed
Shay's Country Friends In Low Places



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pennies Sophie Lansor

Reserve Winners Bitch
Shay's Country Friends In Low Places

Senior Puppy Bitch Class
1st Shay's Country Friends In Low Places

Open Bitch Class
1st Pennies Sophie Lansor

Judge: Rosemary Green

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Boru's Black Cherry



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Boru's I Put A Spell On You

12-18 Month Bitch Class
1st Boru's I Put A Spell On You

Judge: Rosemary Green

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: Rosemary Green

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Magik Rainbow Rafael

Best Of Opposite Sex
Brighthope Hey Girlfriend MW

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Magik Rainbow Rafael

Best Puppy In Breed
Brighthope Hey Girlfriend MW


Winners Dog: (1-1-0-0)
Magik Rainbow Rafael

Open Dog Class
1st Magik Rainbow Rafael


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Brighthope Hey Girlfriend MW

Junior Puppy Bitch Class
1st Brighthope Hey Girlfriend MW

Judge: Rosemary Green

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Altadach Aston Martin SL

Best Puppy In Breed
Altadach Bachelor's Button SL


Winners Dog: (1-2-1-0)
Altadach Bachelor's Button SL

Junior Puppy Dog Class
1st Altadach Bachelor's Button SL

Judge: Rosemary Green

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Chilcotin's Silver Cloud

Best Of Opposite Sex
Kinderteckel's Blackbird



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kinderteckel's Blackbird

12-18 Month Bitch Class
1st Kinderteckel's Blackbird

Judge: Rosemary Green

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Antonius Vertragus Sage-Bacchante

Best Puppy In Breed
Antonius Vertragus Sage-Bacchante



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Antonius Vertragus Sage-Bacchante

Senior Puppy Bitch Class
1st Antonius Vertragus Sage-Bacchante

Judge: Rosemary Green

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Wolfholms Notorious At Wolfglen 2nd

Best Of Opposite Sex
GChB Three Little Birds' Grooving ToThe Music



Judge: Rosemary Green

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Arthayr C The Winter Rose

Best Of Opposite Sex
Ch Arthayr C Three Pe Ohhh




Winners Dog: (4-3-3-4)
Kopera's Gamba

Reserve Winners Dog
Foxtrot's Sun Kissed

Junior Puppy Dog Class
1st Royalcityrr Phoenixs' Tail, Rise Of The Pharaoh

12-18 Month Dog Class
1st Foxtrot's Sun Kissed

Open Dog Class
1st Kopera's Gamba
2nd Angelridge Indigo Sky


Winners Bitch: (4-3-3-4)
Royalcityrr The Tail Of Phx Rise Of Cocoa

Reserve Winners Bitch
Royalcityrr The Tail Of Phx Rise Of Noah

Junior Puppy Bitch Class
1st Royalcityrr The Tail Of Phx Rise Of Cocoa

Senior Puppy Bitch Class
1st Ridgeville's Jemma Of HW

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Royalcityrr The Tail Of Phx Rise Of Noah

Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 9 pts (0-3-2-5)
Ch Clandara's I Have A Vision

Best Of Opposite Sex
GChB Leelo Redcliffe Now It's Time

Best Puppy In Breed
Chapleton Juniper And Lamplight At Tailwind

Select Dog
GCh Cariads Its High Time

Select Bitch
GChB McCartney's Pamz Playgirl



Winners Bitch: (0-3-2-5)
Chapleton Juniper And Lamplight At Tailwind

Reserve Winners Bitch
Kisharo Mandolin Wind

Junior Puppy Bitch Class
1st Chapleton Juniper And Lamplight At Tailwind

Canadian Bred Bitch Class
1st Kisharo Mandolin Wind

Open Bitch Class
1st Moon Dia Perfect Sunrise





Group 3 - Anthony Kelly Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   64
Group 2nd   
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   61
Group 3rd   
GChB Sendosan Naxxramas
  Akita   54
Group 4th   
GChB Fado's Estrelaleal Rei
  Portuguese Water Dog   53
BPIG   
Ch Brynjulf Dont Look Now At Pyrview
  Great Pyrenees   N/A
Judge: Anthony Kelly

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sendosan Naxxramas



Judge: Anthony Kelly

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder



Judge: Anthony Kelly

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Du Kalinour Jackson






Winners Bitch: (0-3-5-2)
Knatchbull's Ruby Rose At Asilomar

Reserve Winners Bitch
Stonehill 'n Saxmark's Switcheroo

12-18 Month Bitch Class
1st Knatchbull's Ruby Rose At Asilomar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stonehill 'n Saxmark's Switcheroo

Open Bitch Class
1st Stonehill's Hide And Seek At Saxmark

Judge: Anthony Kelly

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
North Kingdom's Azrael Gerassi Corso

Best Of Opposite Sex
North Kingdom's Summer Solstice

Best Of Winners: (2-1-0-0)
North Kingdom's Azrael Gerassi Corso


Winners Bitch: (2-1-0-0)
North Kingdom's Summer Solstice

Open Bitch Class
1st North Kingdom's Summer Solstice

Judge: Anthony Kelly

Best Of Breed: 6 pts (1-2-4-0)
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Cresswell's The Black Pearl

Best Of Winners: (1-2-4-0)
A-List Endless Journey

Select Dog
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn


Winners Dog: (1-2-4-0)
A-List Endless Journey

Open Dog Class
1st A-List Endless Journey

Judge: Anthony Kelly

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chateaurouge's Ce-Ce Ryder



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chateaurouge's Ce-Ce Ryder

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chateaurouge's Ce-Ce Ryder

Judge: Anthony Kelly

Best Of Breed: 7 pts (0-1-4-3)
Bellesplace Promise To Limberlost

Best Of Opposite Sex
GCh Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Best Puppy In Breed
GCh Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Select Dog
GCh Skeenawhip Karma Bear



Winners Bitch: (0-1-4-3)
Cidwm's Frosted Conclusion

Canadian Bred Bitch Class
1st Cidwm's Frosted Conclusion

Judge: Anthony Kelly

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Hidden Hill's Tell Your Story At Noble Night

Best Puppy In Breed
Noble Night's A Stellar Adventure



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Hidden Hill's Tell Your Story At Noble Night

Reserve Winners Bitch
Big Country's Noble Ivy

Senior Puppy Bitch Class
1st Noble Night's A Stellar Adventure

12-18 Month Bitch Class
1st Hidden Hill's Tell Your Story At Noble Night

Open Bitch Class
1st Big Country's Noble Ivy

Judge: Anthony Kelly

Best Of Breed: 5 pts (3-1-0-2)
GCh CR Sinead's Legacy

Best Of Opposite Sex
Earhart's California Dreamin


12-18 Month Bitch Class
1st CR Star Sent Esma

Judge: Anthony Kelly

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle

Best Of Opposite Sex
Homeport Breaking Waves At Seafever



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Homeport Breaking Waves At Seafever

Reserve Winners Bitch
Dreampools Lightning Strikes

12-18 Month Bitch Class
1st Homeport Breaking Waves At Seafever

Open Bitch Class
1st Dreampools Lightning Strikes

Judge: Anthony Kelly

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Fado's Estrelaleal Rei

Select Dog
Ch Downeast Drewsar Kwik Surprise



Judge: Anthony Kelly

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Roxanhaus' Mr Daydream

Best Of Opposite Sex
Eirians Ad Astra Per Aspera

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Eirians Ad Astra Per Aspera

Best Puppy In Breed
Eirians Ad Astra Per Aspera


Winners Dog: (1-3-1-0)
Meiling's Buick Vom Haus Ivens

12-18 Month Dog Class
1st Meiling's Buick Vom Haus Ivens


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Eirians Ad Astra Per Aspera

Reserve Winners Bitch
Kahlua McGill

Junior Puppy Bitch Class
1st Eirians Ad Astra Per Aspera

Senior Puppy Bitch Class
1st Ayka Vom Dunvanhof ()

Canadian Bred Bitch Class
1st Kahlua McGill





Reserve Winners Bitch
Samtos's Miss-B-Haven

Junior Puppy Bitch Class
1st Samtos's Miss-B-Haven

Judge: Anthony Kelly

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tundrafoots Seven Of Nine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tundrafoots Seven Of Nine

Open Bitch Class
1st Tundrafoots Seven Of Nine





Group 4 - Pamela Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   29
Group 2nd   
Ch Seneca Integrity
  Airedale Terrier   28
Group 3rd    Electriclady N Tatro's Sound Of Silence   American Staffordshire Terrier   21
Group 4th   
Ch Gemma Stonehenge Attitude Pinot Noir
  Scottish Terrier   20
BPIG   
Andrione Bulls Leonardo
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Jose Homem de Mello

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Seneca Integrity

Best Of Opposite Sex
GCh Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Seneca Integrity

Best Puppy In Breed
Pridestar The One To Shine

Select Dog
GCh Westchester Foxheart Karma


Winners Dog: (1-4-1-1)
Seneca Integrity

Open Dog Class
1st Seneca Integrity


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Mintvalley Sweet Delight Willow

Reserve Winners Bitch
Traymar Terrydale HK Just Grace

Junior Puppy Bitch Class
1st Pridestar The One To Shine

12-18 Month Bitch Class
1st Mintvalley Sweet Delight Willow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Traymar Terrydale HK Just Grace
2nd Copperfields Shining Star

Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Electriclady N Tatro's Sound Of Silence


Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ispy Eons All Stitched Up



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ispy Eons All Stitched Up

12-18 Month Bitch Class
1st Ispy Eons All Stitched Up

Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do



Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Dirty Dancing Alta Escuela

Best Puppy In Breed
Andrione Bulls Leonardo


Winners Dog: (1-0-1-0)
Andrione Bulls Leonardo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Andrione Bulls Leonardo


Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cairnforyou Northern Lights At Kinclaven

Best Of Opposite Sex
Vronernes Cairwick Loki

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cairnforyou Northern Lights At Kinclaven


Winners Dog: (1-1-0-0)
Vronernes Cairwick Loki

Open Dog Class
1st Vronernes Cairwick Loki

Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sunjoy's Gingerbread Man

Open Dog Class
1st Sunjoy's Gingerbread Man


Judge: Jose Homem de Mello

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Foxheart's I'm Not For Everyone

Select Bitch
Ch Foxheart's Whiskey's Fine



Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Kairos Fierce Warrior

Best Puppy In Breed
Moonshadows Fantasy Child



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Moonshadows Fantasy Child

Reserve Winners Bitch
Kairos Aka Ororo Monroe

Junior Puppy Bitch Class
1st Moonshadows Fantasy Child
2nd Kairos Aka Ororo Monroe

Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB RexRoth's Cup Of Tea



Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout



Judge: Pamela Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gemma Stonehenge Attitude Pinot Noir






Group 5 - Colm Hastings Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Diaquiris Dam Yankees
  Pekingese   57
Group 2nd   
Ch Polaris Princess Zivah
  Maltese   54
Group 3rd   
GCh Weylinmarsh's Billie Jean
  Coton De Tulear   51
Group 4th    Copella La Ren Irresistible Spark   Papillon   50
BPIG   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   N/A
Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Jewelcroft's Going Concern

Best Of Opposite Sex
Tallygolds Champagne Kisses

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Jewelcroft's Firebolt Flyer

Best Puppy In Breed
Tallygolds Champagne Kisses


Winners Dog: (2-2-1-0)
Jewelcroft's Firebolt Flyer

Reserve Winners Dog
Chrys-Haefen Fighting Falcon

Senior Puppy Dog Class
1st Chrys-Haefen Fighting Falcon

Open Dog Class
1st Jewelcroft's Firebolt Flyer


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Tallygolds Champagne Kisses

Reserve Winners Bitch
Chrys-Haefen Magnolia Iris

Senior Puppy Bitch Class
1st Tallygolds Champagne Kisses
2nd Chrys-Haefen Magnolia Iris

Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
Ch Applegarden Sparkle Dust

Best Of Opposite Sex
GCh Miso Found My Courage

Best Of Winners: (2-1-1-2)
BCBG & Mgs Knightrider

Best Puppy In Breed
Dedechshund Miso Far Fetched

Select Bitch
Ch South Fork's Fashion Diva


Winners Dog: (2-1-1-2)
BCBG & Mgs Knightrider

Reserve Winners Dog
Dedechshund Miso Far Fetched

Junior Puppy Dog Class
1st Dedechshund Miso Far Fetched

Open Dog Class
1st BCBG & Mgs Knightrider


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Ardently A Wink And A Smile

12-18 Month Bitch Class
1st Ardently A Wink And A Smile

Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Krispin Hi Roller

Best Of Opposite Sex
Miso Miss Pitch

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Krispin Hi Roller

Best Puppy In Breed
GCh Moongate Love You To The Moon

Select Dog
GCh Moongate Love You To The Moon


Winners Dog: (3-1-1-0)
Krispin Hi Roller

Reserve Winners Dog
Bloomsbury Bagginson

Senior Puppy Dog Class
1st Guichon's Comedy Relief

Open Dog Class
1st Krispin Hi Roller
2nd Bloomsbury Bagginson


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Miso Miss Pitch

12-18 Month Bitch Class
1st Miso Miss Pitch

Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChS Fiery Fame Vow Of Love

Best Of Opposite Sex
Windwater Bombshell Betty

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Windwater Bombshell Betty


Winners Dog: (2-1-1-0)
Jean Dark X Is Coming

Reserve Winners Dog
SassyTails The Sun King

Canadian Bred Dog Class
1st SassyTails The Sun King

Open Dog Class
1st Jean Dark X Is Coming


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Windwater Bombshell Betty

12-18 Month Bitch Class
1st Windwater Bombshell Betty

Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean



Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack

Best Of Opposite Sex
Beauview Ticks The Boxes

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Beauview Ticks The Boxes

Select Dog
GCh Royal Shaklands Balboa Rocky


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Beauview Ticks The Boxes

Reserve Winners Bitch
Tickitbou Big Booty Judy

12-18 Month Bitch Class
1st Navyn Busy Bee

Open Bitch Class
1st Beauview Ticks The Boxes
2nd Tickitbou Big Booty Judy

Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GChS Ashstone's Mimi Likes To Mambo

Best Puppy In Breed
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Select Bitch
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Rasberrys SuperNova I

Reserve Winners Bitch
Willowgates Whole Lotta Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Willowgates Whole Lotta Love

12-18 Month Bitch Class
1st Rasberrys SuperNova I

Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Lionheart Mi Supa Monsuta

Best Of Opposite Sex
Njoy's Meso

Best Puppy In Breed
Njoy's Meso



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Njoy's Meso

Reserve Winners Bitch
Njoy's Omi

Junior Puppy Bitch Class
1st Njoy's Meso
2nd Njoy's Omi

12-18 Month Bitch Class
1st First Caramel Lady Njoy Goscinska Przystan

Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Polaris Princess Zivah

Best Of Opposite Sex
Sir Kingsley

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Silkwhite Dreams R.U. My Pride


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sir Kingsley

Open Dog Class
1st Sir Kingsley


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Silkwhite Dreams R.U. My Pride

12-18 Month Bitch Class
1st Silkwhite Dreams R.U. My Pride

Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Copella La Ren Irresistible Spark


Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Diaquiris Dam Yankees

Best Of Opposite Sex
Loyalguard Lights The Way Home

Best Puppy In Breed
Loyalguard Lights The Way Home



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Loyalguard Lights The Way Home

Reserve Winners Bitch
Diaquiris Proud Mary

Junior Puppy Bitch Class
1st Loyalguard Lights The Way Home

Senior Puppy Bitch Class
1st Diaquiris Proud Mary

Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Tinyprints Dark N Spicy

Best Puppy In Breed
Tinyprints Dark N Spicy


Winners Dog: (2-0-0-0)
Tinyprints Dark N Spicy

Reserve Winners Dog
Century Molina Forever

Junior Puppy Dog Class
1st Tinyprints Dark N Spicy

12-18 Month Dog Class
1st Century Molina Forever


Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Snovali Privateer

Best Of Opposite Sex
Bellefleet's Dancing In The Dark

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Snovali Privateer

Best Puppy In Breed
Black Gold Is Jammin' With Lynroys


Winners Dog: (2-1-0-0)
Snovali Privateer

Reserve Winners Dog
Black Gold Is Jammin' With Lynroys

Senior Puppy Dog Class
1st Black Gold Is Jammin' With Lynroys

Open Dog Class
1st Snovali Privateer


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bellefleet's Dancing In The Dark

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Dancing In The Dark

Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
CurlyQ's Sassy Lil Diva

Best Puppy In Breed
CurlyQ's Sassy Lil Diva

Select Dog
GChB Cuddle's Dream Catcher

Select Bitch
GCh Gryphon's Over The Rainbow



Winners Bitch: (0-3-2-1)
CurlyQ's Sassy Lil Diva

Reserve Winners Bitch
CurlyQ's Moon And The Stars

Junior Puppy Bitch Class
1st CurlyQ's Sassy Lil Diva
2nd Hyclass Shake Your Groove Thing!

Open Bitch Class
1st CurlyQ's Moon And The Stars

Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut



Judge: Colm Hastings

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
SouthFork's Tango

Select Bitch
GCh Justatich Thayla



Winners Bitch: (0-2-0-1)
SouthFork's Tango

Reserve Winners Bitch
Oz's All Dressed Up

Open Bitch Class
1st SouthFork's Tango
2nd Oz's All Dressed Up





Group 6 - Jose Homem de Mello Top Dog
Points
Group 1st    Tripitaka Bulletproof   Tibetan Terrier   66
Group 2nd   
Ch Bellefleet's Never Say Never Again
  Poodle (Standard)   59
Group 3rd   
Ch Shente's Turn Back Time With Schutzu
  Shih Tzu   49
Group 4th   
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
  Bulldog   44
BPIG   
Ch Shente's Turn Back Time With Schutzu
  Shih Tzu   N/A
Judge: Jose Homem de Mello

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Grindstones I'm Stewpendous



Judge: Jose Homem de Mello

Best Of Breed: 15 pts (5-5-2-4)
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Best Of Opposite Sex
Bulldacious Rolex On A Redneck

Best Of Winners: (5-5-2-4)
Symarun's Kopy Kat That

Best Puppy In Breed
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Select Dog
GChB Pelee's Standing Strong In The Chaos

Select Bitch
GCh Cherokee Legend Hildegarde


Winners Bitch: (5-5-2-4)
Symarun's Kopy Kat That

Reserve Winners Bitch
Cherokee Legend Orchid

Senior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious Lust For Life

12-18 Month Bitch Class
1st Thunderbulls Likkle But Tallawah Of Bulldacious

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Symarun's Kopy Kat That
2nd Pelee's A Bite Of The Good Life

Open Bitch Class
1st Cherokee Legend Orchid

Judge: Jose Homem de Mello

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Periwrinkles After Eight

Best Puppy In Breed
Periwrinkles After Eight

Select Bitch
GCh Tzowen Queen Of Hearts


Judge: Jose Homem de Mello

Best Of Breed: 11 pts (3-5-0-4)
Ch Bellefleet's Plugged In

Best Of Opposite Sex
Orange Soleil Ezy Rider

Best Of Winners: (3-5-0-4)
Glow Sweet Pea At Lakefront

Best Puppy In Breed
PJ's New Horizon Over Denali

Select Bitch
Ch Sanvars Enchantress Of Tiva


Winners Dog: (3-5-0-4)
Orange Soleil Ezy Rider

Reserve Winners Dog
Denali's Best Get Your Wallet

Junior Puppy Dog Class
1st Canterbury's Red Baron

12-18 Month Dog Class
1st Orange Soleil Ezy Rider

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Denali's Best Get Your Wallet


Winners Bitch: (3-5-0-4)
Glow Sweet Pea At Lakefront

Reserve Winners Bitch
PJ's New Horizon Over Denali

Junior Puppy Bitch Class
1st Savaria Glow Flashy And Sassy
2nd Canterbury's Midnight Kiki

Senior Puppy Bitch Class
1st PJ's New Horizon Over Denali

Canadian Bred Bitch Class
1st Adanac's Working Nine To Five

Open Bitch Class
1st Glow Sweet Pea At Lakefront

Judge: Jose Homem de Mello

Best Of Breed: 9 pts (2-5-1-2)
GCh Bellefleet's Never Say Never Again

Best Of Opposite Sex
GChG Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Winners: (2-5-1-2)
Unique Sparkle In The Storm

Best Puppy In Breed
Carrington's To Nicheca With Love

Select Bitch
GChB Amanda Miguel


Winners Dog: (2-5-1-2)
Diloknest Kader

Reserve Winners Dog
Lil Blue Not So Little Now

Junior Puppy Dog Class
1st Lil Blue Not So Little Now

12-18 Month Dog Class
1st Diloknest Kader


Winners Bitch: (2-5-1-2)
Unique Sparkle In The Storm

Reserve Winners Bitch
Edencourt We're All Liars Here

12-18 Month Bitch Class
1st Unique Sparkle In The Storm
2nd River Run's The Story Begins At Ying

Canadian Bred Bitch Class
1st Edencourt We're All Liars Here

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Carrington's To Nicheca With Love

Open Bitch Class
1st Bloom's Poise N Envy At Solecya

Judge: Jose Homem de Mello

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mardeck's The Magic Ingredient



Judge: Jose Homem de Mello

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Hibiscus Chisana Takaramono

Best Of Opposite Sex
Ch Sayuki Happi Go Miyuki

Select Dog
GChS Wolfriver's Taiho Koki



Judge: Jose Homem de Mello

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Shente's Turn Back Time With Schutzu

Best Of Opposite Sex
Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Best Puppy In Breed
GCh Shente's Turn Back Time With Schutzu


Winners Dog: (2-2-1-0)
Parkway He's Got Pizzazz

Reserve Winners Dog
Parkway's Little Brother

Senior Puppy Dog Class
1st Parkway He's Got Pizzazz

12-18 Month Dog Class
1st Parkway's Little Brother


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Reserve Winners Bitch
Chariots Rising Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chariots Rising Star

Judge: Jose Homem de Mello

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
Tripitaka Bulletproof

Best Of Opposite Sex
Barnstorm Raheen Royale By Dzine

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Tripitaka Bulletproof

Best Puppy In Breed
Adominos Tripitaka Parti Time 4 This Cowgirl

Select Bitch
Ch Gemms Voodoo Queen Of The Dark


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Tripitaka Bulletproof

Reserve Winners Bitch
Windamere's My Cherie Amour

12-18 Month Bitch Class
1st Windamere's My Cherie Amour

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Adominos Tripitaka Parti Time 4 This Cowgirl

Open Bitch Class
1st Tripitaka Bulletproof



Group 7 - Anthony Kelly Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   21
Group 2nd   
Auldscotia Dirty Dancer
  Bearded Collie   16
Group 3rd   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   14
Group 4th   
GCh Stonecroft's Sea Scape
  Welsh Corgi (Pembroke)   12
BPIG   Ch KMK We Don't Stop Believing   Australian Shepherd   N/A
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Byeyo's Thundering Blue Max

Best Puppy In Breed
Byeyo's Thundering Blue Max


Winners Dog: (1-0-0-0)
Byeyo's Thundering Blue Max

Junior Puppy Dog Class
1st Byeyo's Thundering Blue Max


Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Ch KMK We Don't Stop Believing

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Lagenevoise Rice And Seaweed

Best Puppy In Breed
Ch KMK We Don't Stop Believing


Winners Dog: (1-2-1-1)
Northbay Xsell Dreams Come True

Junior Puppy Dog Class
1st Northbay Xsell Dreams Come True


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Lagenevoise Rice And Seaweed

Reserve Winners Bitch
Woodland's You're Braver Than You Believe

Canadian Bred Bitch Class
1st Lagenevoise Rice And Seaweed

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Woodland's You're Braver Than You Believe

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Auldscotia Dirty Dancer

Best Of Opposite Sex
Auldscotia Stormin The Creek To Willow

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Auldscotia Dirty Dancer


Winners Dog: (1-1-0-0)
Auldscotia Dirty Dancer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Auldscotia Dirty Dancer

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Asset's Second Chance


Winners Dog: (1-0-0-0)
Asset's Second Chance

Open Dog Class
1st Asset's Second Chance


Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB V The Vom Trienzbachtal

Best Of Opposite Sex
Emma Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Emma Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Emma Vom Burgimwald


Winners Dog: (1-1-1-0)
Willy Vom Burgimwald

Open Dog Class
1st Willy Vom Burgimwald


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Emma Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Emma Vom Burgimwald

Judge: Anthony Kelly

Best Puppy In Breed
Lansamur Stormy Draumar Raetast



Judge: Anthony Kelly

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Blue Elk's Dazzle V Distinct

Best Of Opposite Sex
Pinewood's Cowboy Casanova

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Blue Elk's Dazzle V Distinct

Best Puppy In Breed
Followme Beauty For Ashes @ Chandelier


Winners Dog: (2-2-0-0)
Pinewood's Cowboy Casanova

Reserve Winners Dog
Knee High's Fyre N Falconry At Pinewood

Junior Puppy Dog Class
1st Knee High's Fyre N Falconry At Pinewood

Senior Puppy Dog Class
1st Pinewood's Cowboy Casanova


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Blue Elk's Dazzle V Distinct

Reserve Winners Bitch
Followme Beauty For Ashes @ Chandelier

Junior Puppy Bitch Class
1st Followme Beauty For Ashes @ Chandelier

Open Bitch Class
1st Blue Elk's Dazzle V Distinct

Judge: Anthony Kelly

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Select Bitch
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle



Judge: Anthony Kelly

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GChB Stonecroft's Sea Scape

Best Puppy In Breed
Classics Drop It Like Its Hot



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Classics Drop It Like Its Hot

Reserve Winners Bitch
Ravinel The Enchantress

Junior Puppy Bitch Class
1st Classics Drop It Like Its Hot
2nd Classics Kenya Be Cute

Open Bitch Class
1st Ravinel The Enchantress

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By