Barrie Kennel & Obedience Club
Monday, August 1, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS RBIS CAN GCHS / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Sandy Alexander
Setter (Irish)  
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
Points: 253 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sandy Alexander
Pekingese  
GChG LionKing Blaze Of Glory
Points: 179
Best Puppy In Show
Judge: Sandy Alexander
Bulldog  
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sandy Alexander
Pointer (German Short-Haired)  
Leaside Skypoint's Pick The Wildwood Flower








Group 1 - Andras Korozs Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   73
Group 2nd   
GChS Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   72
Group 3rd   
GCh Leaside's Life Goes On
  Pointer (German Short-Haired)   71
Group 4th   GChB Ferngold's Dashing Charlotte   Vizsla (Smooth)   64
BPIG   
Wynder's Shark Infested Waters
  Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Leaside Skypoint's Pick The Wildwood Flower
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Eowyn Biscay's Belle Malachite

Best Puppy In Breed
Rover's Spiced Nutmeg



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Eowyn Biscay's Belle Malachite

Reserve Winners Bitch
Rover's Spiced Nutmeg

Canadian Bred Bitch Class
1st Rover's Spiced Nutmeg
2nd Rovers Secret Agent Poison Ivy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eowyn Biscay's Belle Malachite


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 6 pts (1-2-4-0)
GChB Leaside's Life Goes On

Best Of Opposite Sex
Skypoint's Finesse

Best Of Winners: (1-2-4-0)
Skypoint's Back In Black

Select Dog
GChG Leaside's California Blues


Winners Dog: (1-2-4-0)
Skypoint's Back In Black

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Skypoint's Back In Black


Winners Bitch: (1-2-4-0)
Skypoint's Finesse

Reserve Winners Bitch
Karpaten Irbis Wednesday

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skypoint's Finesse

Open Bitch Class
1st Karpaten Irbis Wednesday

4-6 Month Bitch Class
1st Leaside Skypoint's Pick The Wildwood Flower


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Redlion's Invasion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 6 pts (0-6-1-0)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Cranbrook's Royal Hawaiian

Best Puppy In Breed
Stonemeadow's Finest Gryffindor



Winners Bitch: (0-6-1-0)
Cranbrook's Royal Hawaiian

Reserve Winners Bitch
Hunterleigh Mitzi

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonemeadow's Finest Gryffindor

12-18 Month Bitch Class
1st Cranbrook's Royal Hawaiian

Canadian Bred Bitch Class
1st Asklar Olivia's Celtic Skye For Mo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Staghorn's Shennanigans

Open Bitch Class
1st Hunterleigh Mitzi
2nd Masonridge Treasurehunt Sunny


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Katyra Ignite The Fire

Select Dog
GCh Mikea's Keeping It At The Red Line




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clos Erasmus Doctor House




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Wynridge's Lady Marvel

Best Of Opposite Sex
Blackgem's Party Madness

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Wynridge's Lady Marvel

Best Puppy In Breed
Blackgem's Rocket Man

Select Bitch
GCh Kingdoms Blue Crown Royal For Ramah


Winners Dog: (2-2-0-1)
Blackgem's Party Madness

Reserve Winners Dog
Blackgem's Rocket Man

Junior Puppy Dog Class
1st Blackgem's Rocket Man

12-18 Month Dog Class
1st Blackgem's Party Madness


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Wynridge's Lady Marvel

Reserve Winners Bitch
Blackgem's Party In The Ring

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynridge's Lady Marvel
2nd Blackgem's Party In The Ring


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Quail Trail I'm Just Warming Up



Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Newday Give Peace A Chance



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Twinsmade Hotshot




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Compass In The Right Direction

Best Puppy In Breed
Compass' Make Your Own Luck


Winners Dog: (2-0-0-0)
Compass In The Right Direction

Reserve Winners Dog
Compass' Make Your Own Luck

Junior Puppy Dog Class
1st Compass' Make Your Own Luck

Open Dog Class
1st Compass In The Right Direction



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
Ch Faerie's Tragically Hip

Best Of Opposite Sex
GCh Wynder's It's In The Cards

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Wynder's Shark Infested Waters

Best Puppy In Breed
Wynder's Shark Infested Waters

Select Dog
Ch Trademark's First Edition

Select Bitch
GCh Wynders Rollin The Dice V Silvermag


Winners Dog: (1-3-2-2)
Faerie's I Got A Crush On You

Open Dog Class
1st Faerie's I Got A Crush On You


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Wynder's Shark Infested Waters

Reserve Winners Bitch
Trax Highland Piper

Junior Puppy Bitch Class
1st Wynder's Shark Infested Waters
2nd Colray's Autumnmist Aurora Borealis

Open Bitch Class
1st Trax Highland Piper


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Sean Shields Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   23
Group 2nd   
GCh Boru's Surrealism
  Bloodhound   22
Group 3rd   
Ch Clandara's I Have A Vision
  Whippet   20
Group 4th   Ch Sarangrave Buckle Up   Beagle   19
BPIG   
TraJam Muckross How U Doin
  Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Angelridge Fancy Like Applebees On A Datenite   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Lyrical's Let Me Tell You




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Sarangrave Buckle Up

Best Of Opposite Sex
TraJam Muckross How U Doin

Best Puppy In Breed
TraJam Muckross How U Doin


Winners Dog: (1-0-0-1)
TraJam Muckross How U Doin

Senior Puppy Dog Class
1st TraJam Muckross How U Doin



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Boru's Surrealism

Best Of Opposite Sex
Boru's Black Cherry



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Boru's Black Cherry

Open Bitch Class
1st Boru's Black Cherry


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Virgo Southern Comfort

Best Of Opposite Sex
Egbar's Dreaming Of You

Best Puppy In Breed
Egbar's Dreaming Of You



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Egbar's Dreaming Of You

Junior Puppy Bitch Class
1st Egbar's Dreaming Of You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch GrandGables Ms Cilla Black




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Endachs Butter Tart




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Victory Nadine Honey Is That You SW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Victory Nadine Honey Is That You SW

12-18 Month Bitch Class
1st Victory Nadine Honey Is That You SW


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harambee's Game On At Tailwind



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harambee's Game On At Tailwind

Open Bitch Class
1st Harambee's Game On At Tailwind


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Castlekeep's Prim

Best Of Opposite Sex
GCh Kaldaun's Samhain Of Glenamadda


Winners Dog: (1-0-1-1)
Castlekeep's Prospero

12-18 Month Dog Class
1st Castlekeep's Prospero



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker

Best Of Opposite Sex
Fanta's Willow Wisp

Best Puppy In Breed
GCh Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Fanta's Willow Wisp

Reserve Winners Bitch
Fanta's Summer Breeze

Senior Puppy Bitch Class
1st Fanta's Summer Breeze

Open Bitch Class
1st Fanta's Willow Wisp


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Conestoga & Crossroads Envy At Oheavens



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Foxtrot's Lethal Kiss

Best Of Opposite Sex
Ch Angelridge Legend OfMy Phoenix


Winners Dog: (1-0-1-1)
Mardi Gras Hold My Beer Angelridge

12-18 Month Dog Class
1st Mardi Gras Hold My Beer Angelridge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Clandara's I Have A Vision




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Andras Korozs Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   49
Group 2nd   
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   48
Group 3rd   
GChS Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   30
Group 4th   
GCh IliasLegacy Joy Kallisto
  Black Russian Terrier   29
BPIG   
Ch Ambermark'n Starlaine's I See Red
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Chanoz You Make Loving Fun   Great Dane   0
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marqways Born Into Royalty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Timaru Guardian Of The North


Winners Dog: (1-0-0-0)
Timaru Guardian Of The North

Open Dog Class
1st Timaru Guardian Of The North



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Du Kalinour Jackson

Best Of Opposite Sex
Ch Mount Magic's Doux Deja Vu

Best Puppy In Breed
Mountmagic's Pixie Dust



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Avatar Razzle V Shelbernese

Reserve Winners Bitch
Mountmagic's Pixie Dust

Junior Puppy Bitch Class
1st Mountmagic's Pixie Dust

Open Bitch Class
1st Avatar Razzle V Shelbernese


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
GCh IliasLegacy Joy Kallisto

Best Of Opposite Sex
Almandeene Chertik Iz Tabakerki

Best Puppy In Breed
Midnight Solo One And Only

Select Dog
GChS Kalinka Esugey Bagatur


Winners Dog: (2-0-1-2)
Almandeene Chertik Iz Tabakerki

Reserve Winners Dog
Midnight Solo One And Only

Senior Puppy Dog Class
1st Midnight Solo One And Only

12-18 Month Dog Class
1st Almandeene Chertik Iz Tabakerki



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Tybrushe's Down By The River



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tybrushe's To Have And Have Not

Open Bitch Class
1st Tybrushe's To Have And Have Not


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cane Dos Talarico Benhur Di T


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cane Dos Talarico Benhur Di T

Open Dog Class
1st Cane Dos Talarico Benhur Di T



Class results courtesy of: MJN Show Services


Winners Dog: (3-5-3-7)
Holmrun's M'Bargo

Reserve Winners Dog
Dante's Royal Family Jewels

Senior Puppy Dog Class
1st Ambermark'n Starlaine's What I Got

Open Dog Class
1st Holmrun's M'Bargo
2nd Dante's Royal Family Jewels


Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Chanoz You Make Loving Fun



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Shanlimore Cidwm Glenire

Best Of Opposite Sex
GCh Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining

Select Dog
GCh Skeenawhip Karma Bear




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hungarikum Estella

Best Of Opposite Sex
Pataki-Pasztor Zsoldos

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hungarikum Estella


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pataki-Pasztor Zsoldos

Open Dog Class
1st Pataki-Pasztor Zsoldos


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hungarikum Estella

12-18 Month Bitch Class
1st Hungarikum Estella


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dreambig's Grand Duchess Charlotte

Best Puppy In Breed
Heronview's Keeper Of My Heart



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dreambig's Grand Duchess Charlotte

Reserve Winners Bitch
Heronview's Keeper Of My Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Heronview's Keeper Of My Heart

Open Bitch Class
1st Dreambig's Grand Duchess Charlotte


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChS Fado's Estrelaleal Rei

Best Of Opposite Sex
Skipnstone's That's How She Glows

Select Dog
GCh Seabury's Master Of The Hunt



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Skipnstone's That's How She Glows

Reserve Winners Bitch
Seabury's Brown Eyed Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Skipnstone's That's How She Glows

Open Bitch Class
1st Seabury's Brown Eyed Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Roxanhaus' Mr Daydream

Best Of Opposite Sex
Roxanhaus' Royal Flush

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Roxanhaus' Mr Daydream

Best Puppy In Breed
Roxanhaus' Royal Flush

Select Bitch
Ch Steenfeldt Eat Your Heart Out


Winners Dog: (1-2-0-1)
Roxanhaus' Mr Daydream

Open Dog Class
1st Roxanhaus' Mr Daydream


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Roxanhaus' Royal Flush

Reserve Winners Bitch
Ayka Vom Dunvanhof ()

Junior Puppy Bitch Class
1st Roxanhaus' Royal Flush

Senior Puppy Bitch Class
1st Ayka Vom Dunvanhof ()


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyser Bearrs Strike A Pose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyser Bearrs Strike A Pose

12-18 Month Bitch Class
1st Kyser Bearrs Strike A Pose


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st    Clandara's Simply Sensational   Staffordshire Bull Terrier   19
Group 2nd   
Thunderally's Cracklin Rose
  Bull Terrier (Miniature)   16
Group 3rd    Kairos Fierce Warrior   Manchester Terrier   15
Group 4th   
GChB Benchmark's Best Kept Man
  Border Terrier   12
BPIG    Clandara's Simply Sensational   Staffordshire Bull Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Diamondjewel Chances R Im A Dragon
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales

Best Puppy In Breed
Pridestar The One To Shine



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales

Reserve Winners Bitch
Pridestar The One To Shine

Junior Puppy Bitch Class
1st Pridestar The One To Shine

Canadian Bred Bitch Class
1st Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ispy Eons All Stitched Up



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ispy Eons All Stitched Up

12-18 Month Bitch Class
1st Ispy Eons All Stitched Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Benchmark's Best Kept Man




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Thunderally's Cracklin Rose

Best Puppy In Breed
Thunderally's Cracklin Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Thunderally's Cracklin Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Thunderally's Cracklin Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Meliagold's Middle Ground

Best Of Opposite Sex
Meliagold Walks With Giants

Best Puppy In Breed
Meliagold Walks With Giants

Select Dog
GChB Kilmaree Torrance At Mistybrig



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Meliagold Walks With Giants

Junior Puppy Bitch Class
1st Meliagold Walks With Giants


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kilgawny My Renaissance


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kilgawny My Renaissance

Open Dog Class
1st Kilgawny My Renaissance



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Kairos Fierce Warrior

Best Of Opposite Sex
Kairos The Black Panther

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Kairos Fierce Warrior

Best Puppy In Breed
Kairos Aka Ororo Monroe


Winners Dog: (1-2-0-0)
Kairos The Black Panther

12-18 Month Dog Class
1st Kairos The Black Panther


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kairos Fierce Warrior

Reserve Winners Bitch
Kairos Aka Ororo Monroe

Junior Puppy Bitch Class
1st Kairos Aka Ororo Monroe

Open Bitch Class
1st Kairos Fierce Warrior


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Sandywheat's Brown-Eyed Girl

Select Bitch
GCh Sandywheat's Celtic Senorita



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Sandywheat's Brown-Eyed Girl

Open Bitch Class
1st Sandywheat's Brown-Eyed Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Diamondjewel Chances R Im A Dragon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Clandara's Simply Sensational

Best Of Opposite Sex
GCh Clandara's Lover Boy Of DelToro

Best Puppy In Breed
Clandara's Simply Sensational



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Clandara's Simply Sensational

Reserve Winners Bitch
Clandara's Tell Me Something Good

Senior Puppy Bitch Class
1st Clandara's Simply Sensational

12-18 Month Bitch Class
1st Clandara's Tell Me Something Good


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Quinta Od Guvernera




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChG LionKing Blaze Of Glory
  Pekingese   27
Group 2nd   
GCh Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   25
Group 3rd   
GCh Siosalach's Hammin It Up
  Pug   24
Group 4th   
Ch Miso Found My Courage
  Chihuahua (Long Coat)   23
BPIG   
Ch Miso Found My Courage
  Chihuahua (Long Coat)   N/A
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Halfmoon Christen Eagle At Chrys-Haefen

Best Of Opposite Sex
Tallygolds Champagne Kisses

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Tallygolds Champagne Kisses

Best Puppy In Breed
Tallygolds Champagne Kisses


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Tallygolds Champagne Kisses

Senior Puppy Bitch Class
1st Tallygolds Champagne Kisses


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Miso Found My Courage

Best Puppy In Breed
GCh Miso Found My Courage




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Moongate Love You To The Moon

Best Puppy In Breed
GCh Moongate Love You To The Moon


Winners Dog: (1-0-1-0)
Moongate's Little Trickster

Junior Puppy Dog Class
1st Moongate's Little Trickster



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Windwater Bombshell Betty



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Windwater Bombshell Betty

Reserve Winners Bitch
Perisate Molosos Gratzi

12-18 Month Bitch Class
1st Windwater Bombshell Betty

Open Bitch Class
1st Perisate Molosos Gratzi
2nd Denali's Circle Of Life


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Royal Shaklands Balboa Rocky




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Select Bitch
Ch Hearts Delite I Put A Spell On You



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Pocopayasos My Two Cents

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Tasty Sweet Cinnabun

Junior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Tasty Sweet Cinnabun

Senior Puppy Bitch Class
1st Pocopayasos My Two Cents


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Clandara's Hot Couture

Best Of Opposite Sex
Ch Celtic Petit Verdot

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Clandara's Hot Couture

Best Puppy In Breed
Clandara's Hot Couture


Winners Dog: (1-1-0-1)
Clandara's Hot Couture

Senior Puppy Dog Class
1st Clandara's Hot Couture


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Clandara's High Fashion

Senior Puppy Bitch Class
1st Clandara's High Fashion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Polaris Princess Zivah



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Polaris Princess Zivah

Reserve Winners Bitch
Polaris Freya

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Polaris Princess Zivah

Open Bitch Class
1st Polaris Freya
2nd JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Pinkribbon's The Bees Knees




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG LionKing Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Loyalguard Lights The Way Home

Best Puppy In Breed
Loyalguard Lights The Way Home



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Loyalguard Lights The Way Home

Junior Puppy Bitch Class
1st Loyalguard Lights The Way Home


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Siosalach's Hammin It Up




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Brava York Tenis Mavis

Best Of Opposite Sex
Angel's Body Stribrne Prani

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Brava York Tenis Mavis


Winners Dog: (1-1-0-0)
Angel's Body Stribrne Prani

Open Dog Class
1st Angel's Body Stribrne Prani


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Brava York Tenis Mavis

Open Bitch Class
1st Brava York Tenis Mavis


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Amanda Miguel
  Poodle (Standard)   24
Group 2nd   
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
  Bulldog   20
Group 3rd   
Ch Sanvars Enchantress Of Tiva
  Poodle (Miniature)   15
Group 4th   
Ch Schutzu's Raven Song
  Shih Tzu   9
BPIG   
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
  Bulldog   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Best Of Opposite Sex
GChB Pelee's Standing Strong In The Chaos

Best Puppy In Breed
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Jacib's Frozen In Time

Reserve Winners Bitch
Cherokee Legend Jacib's Elsa

12-18 Month Bitch Class
1st Jacib's Frozen In Time
2nd Cherokee Legend Jacib's Elsa

Open Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Ronnie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Periwrinkles Girl on Fire at Wrinkle Ranch

Best Puppy In Breed
Periwrinkles Girl on Fire at Wrinkle Ranch

Select Bitch
Ch Taipan Palace Miss Ryley LC



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bella Luna

Best Puppy In Breed
Bella Luna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bella Luna

Open Bitch Class
1st Bella Luna


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Astarz Practically Perfect For Foxwood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
Ch Sanvars Enchantress Of Tiva

Best Of Opposite Sex
Ch Glow Candy Sweet Porto

Best Puppy In Breed
Ch Sanvars Enchantress Of Tiva



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GChB Amanda Miguel

Best Of Opposite Sex
Diloknest Kader

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Syquefine's Ever So Kir Royal

Select Bitch
GCh Hillwood Rosalynda Of Canterbury


Winners Dog: (1-1-0-2)
Diloknest Kader

12-18 Month Dog Class
1st Diloknest Kader


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Syquefine's Ever So Kir Royal

Open Bitch Class
1st Syquefine's Ever So Kir Royal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Hibiscus Chisana Takaramono

Best Of Opposite Sex
Ch Sayuki Happi Go Miyuki

Best Puppy In Breed
Ch Sayuki Happi Go Miyuki




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Schutzu's Raven Song

Best Puppy In Breed
Ch Schutzu's Raven Song




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   32
Group 2nd   
GCh Galheights Eli Teemu Rysy
  Bouvier des Flandres   28
Group 3rd   
GChB Follow Me Must Have Been Love
  Miniature American Shepherd   27
Group 4th   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   24
BPIG   
Ch Khartum Moonlight Becomes You
  Welsh Corgi (Cardigan)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rocheca Logan The Great Galheights   Bouvier des Flandres   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Lk Michigan's Canadian Journey

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Lk Michigan's Canadian Journey

Best Puppy In Breed
Lk Michigan's Canadian Journey

Select Dog
GCh RGCh Novacoast Believe In Magic


Winners Dog: (1-1-2-0)
Robin's Melody Goes On

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Robin's Melody Goes On


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Lk Michigan's Canadian Journey

Junior Puppy Bitch Class
1st Lk Michigan's Canadian Journey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Galheights Eli Teemu Rysy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChB Comeaway North Of Seven

Best Of Opposite Sex
Kaymann's Illuminati

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Kaymann's Illuminati


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Kaymann's Illuminati

Open Bitch Class
1st Kaymann's Illuminati


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Thistlebrae Affair Of The Heart

Best Of Opposite Sex
Thistlebrae Nightsong Anderson Cooper

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Thistlebrae Affair Of The Heart


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Thistlebrae Affair Of The Heart

Reserve Winners Bitch
Thistlebrae Faery Garden

12-18 Month Bitch Class
1st Thistlebrae Faery Garden

Canadian Bred Bitch Class
1st Thistlebrae Affair Of The Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Follow Me Must Have Been Love

Best Of Opposite Sex
GCh Rocky Ridge Here For The Party

Best Puppy In Breed
Frontrunner I'm Bringing Booty Back



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Frontrunner I'm Bringing Booty Back

Junior Puppy Bitch Class
1st Frontrunner I'm Bringing Booty Back


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Kyon's Legendary Nordlys



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Kyon's Prinsessen Paa Erten

Reserve Winners Bitch
Kyon's Legendary Pippi Longstocking

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Legendary Pippi Longstocking

Open Bitch Class
1st Kyon's Prinsessen Paa Erten


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tasiahills Merrymops The One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Glissdoes Mocca Toffee



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Dury Voe Country Roads

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Dury Voe Country Roads

Select Bitch
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle


Winners Dog: (1-2-0-2)
Dury Voe Country Roads

Open Dog Class
1st Dury Voe Country Roads


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Homespun Jana Adorn

Reserve Winners Bitch
Stonehaven Sage Advice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stonehaven Sage Advice

Open Bitch Class
1st Homespun Jana Adorn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vastgota Hot Off The Press ST




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andras Korozs

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Khartum Moonlight Becomes You

Best Puppy In Breed
GCh Khartum Moonlight Becomes You




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Ravinel The Sugar Plum Fairy

Best Of Opposite Sex
O'Neill's The General's Scout

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Ravinel The Sugar Plum Fairy


Winners Dog: (1-3-0-0)
O'Neill's The General's Scout

Open Dog Class
1st O'Neill's The General's Scout


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By