Barrie Kennel & Obedience Club
Sunday, August 6, 2023



Related Results

Conformation

Saturday, August 05
Saturday, August 05 (Ltd Show - Group 1)
Sunday, August 06
Sunday, August 06 (Ltd Show - Group 3)
Monday, August 07
Monday, August 07 (Ltd Show - UK Breeds)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS BISS CAN GCHS / MBIS MEX GCH / RO JCH Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Benjamin Luxton
Borzoi  
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 253 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Benjamin Luxton
Lakeland Terrier  
GCh Northcote's Isn't That The Way
Points: 226
Best Puppy In Show
Judge: Benjamin Luxton
Chinese Crested Dog  
Avid Follow The Sun To Denali
Best Baby Puppy In Show
Judge: Benjamin Luxton
Setter (English)   Tilda's Bright Star @ Lentigo's
Best Veteran In Show
Judge: Benjamin Luxton
Retriever (Golden)  
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too
Best Altered In Show
Judge: Benjamin Luxton
Shetland Sheepdog  
Shonba Cermel Butterfly Kiss
Best Owner Handled In Show
Judge: Benjamin Luxton
Shih Tzu  
Souyen's Ziggy Stardust








Group 1 - Sei-ichiro Ishimaru Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   58
Group 2nd   
GChS Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   54
Group 3rd   
GCh Kriscoland's Pure Serendipity
  Retriever (Labrador)   50
Group 4th   
GChB Starlings Baileymist Muskokan
  Retriever (Golden)   47
BPIG   
Clanagroe N Shaankata's Livin' The Dream
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tilda's Bright Star @ Lentigo's   Setter (English)   0
Best Veteran In Group   
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too
  Retriever (Golden)   0
Best Owner Handled In Group   Ch BJ's Festivity Southern Sizzle Of Beara   Setter (English)   0
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Ch Rover's Spiced Nutmeg

Best Puppy In Breed
Rover's The Big Bang Theory Penny



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChG Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Ch Skypoint's Finesse

Select Dog
GChS Leasides Dax

Select Bitch
Ch Blastem's All Time High




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 23 pts (5-9-3-7)
GChB Starlings Baileymist Muskokan

Best Of Opposite Sex
Ch Sarabay Uptown Girl Dallys In The Ally At Amagi

Best Of Winners: (5-9-3-7)
Canwin's High Ball Of Guiness

Best Puppy In Breed
Goldnote's Theoretically Speaking

Select Dog
GCh Sunkozi Rock And Roll All Night

Select Bitch
Ch Goldpaw's Moonlight Sonata


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChG Kriscoland's Pure Serendipity

Select Bitch
Ch Monohaven's On A Wing And A Prayer



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Monohaven's Hear Ye! Hear Ye!

12-18 Month Bitch Class
1st Monohaven's Hear Ye! Hear Ye!


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mikea's Keeping It At The Red Line




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch BJ's Festivity Southern Sizzle Of Beara



4-6 Month Bitch Class
1st Tilda's Bright Star @ Lentigo's


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Blackgem's Rocket Man

Best Puppy In Breed
Clanagroe N Shaankata's Livin' The Dream



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChEx Especially Classic Couture

Best Of Opposite Sex
Nonnies Dowtree Peppermint Patty

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Henley's Bake Me A Cake


Winners Dog: (2-1-1-0)
Henley's Bake Me A Cake

Reserve Winners Dog
Brandilyn Black Gold

12-18 Month Dog Class
1st Brandilyn Black Gold

Open Dog Class
1st Henley's Bake Me A Cake


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Nonnies Dowtree Peppermint Patty

Open Bitch Class
1st Nonnies Dowtree Peppermint Patty

4-6 Month Bitch Class
1st Meadowset Especially Spicey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bounce's First Widow At Ashke

Best Puppy In Breed
Bounce's First Widow At Ashke



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bounce's First Widow At Ashke

Senior Puppy Bitch Class
1st Bounce's First Widow At Ashke


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Clussexx Redline Espresso

Best Of Opposite Sex
Long Lane 8 Point Star

Best Puppy In Breed
Long Lane 8 Point Star



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Long Lane 8 Point Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Long Lane 8 Point Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 5 pts (0-1-3-2)
GChB Calabri Life 'N Seoul Of The Party

Best Of Opposite Sex
Ch Calabri Gypsy Hearted Scout Boy Blue

Best Puppy In Breed
Shikari The World Is My Stage

Select Dog
GCh Ourdream's Talk Of The Town

Select Bitch
GCh Ourdream's I'd Wanna Be Me Too



Winners Bitch: (0-1-3-2)
Shikari The World Is My Stage

Junior Puppy Bitch Class
1st Shikari The World Is My Stage

Veteran Bitch Class
1st GCh Calabri Heart 'N Seoul

4-6 Month Bitch Class
1st Calabri Royal North Of June Marva


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Simplicity's I'm To Blame

Best Of Opposite Sex
Simplicity's Storm Warning

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Simplicity's I'm To Blame

Best Puppy In Breed
Simplicity's I'm To Blame

Select Dog
GCh Wynder's It's In The Cards

Select Bitch
GCh Wynder's Beneath The Waves


Winners Dog: (1-2-1-2)
Simplicity's I'm To Blame

Senior Puppy Dog Class
1st Simplicity's I'm To Blame


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Simplicity's Storm Warning

Reserve Winners Bitch
Colray's Autumnmist Aurora Borealis

12-18 Month Bitch Class
1st Simplicity's Storm Warning

Open Bitch Class
1st Colray's Autumnmist Aurora Borealis

Veteran Bitch Class
1st GCh Wynder's Beneath The Waves


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Benjamin Luxton Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   26
Group 2nd   
Ch Castlekeep's Potent
  Irish Wolfhound   25
Group 3rd   
GChS Mylakhan Karob So Be It
  Saluki   21
Group 4th   
GChB Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   20
BPIG   
Ch Vomgussaroff's Aya Corona Borealis
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Best Owner Handled In Group   
Ch Castlekeep's Potent
  Irish Wolfhound   0
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Westwinds Zeus's Sweet 'n' Spicy Golden Goddess ML




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whisperhills Pippi Longstocking



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whisperhills Pippi Longstocking

12-18 Month Bitch Class
1st Whisperhills Pippi Longstocking


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chilcotin's Yellow Brick Road


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chilcotin's Yellow Brick Road

Open Dog Class
1st Chilcotin's Yellow Brick Road



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
GCh Vomgussaroff's Aya Corona Borealis

Best Of Opposite Sex
Vomgussaroff Victory Lap

Best Puppy In Breed
GCh Vomgussaroff's Aya Corona Borealis

Select Bitch
GCh Bonny Vom Steinkreuz O



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eynhallow's Gaston At Tormore


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eynhallow's Gaston At Tormore

12-18 Month Dog Class
1st Eynhallow's Gaston At Tormore



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChB Castlekeep's Potent

Best Of Opposite Sex
Castlekeep's Scarlet Letter

Best Puppy In Breed
Castlekeep's Scarlet Letter

Select Dog
GChB Tayleefarm Carlos Santana



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Castlekeep's Scarlet Letter

Reserve Winners Bitch
Glenamadda Vesper Lynd Vale

Senior Puppy Bitch Class
1st Castlekeep's Scarlet Letter

Open Bitch Class
1st Glenamadda Vesper Lynd Vale


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Fanta's Revna The Swift

Best Of Opposite Sex
Fanta's Ragnar The Mighty

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Fanta's Ragnar The Mighty

Best Puppy In Breed
Ch Fanta's Revna The Swift


Winners Dog: (1-1-0-1)
Fanta's Ragnar The Mighty

Senior Puppy Dog Class
1st Fanta's Ragnar The Mighty


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Fanta's Ziva Skye

Senior Puppy Bitch Class
1st Fanta's Ziva Skye


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Briarroot’s Mixing Up Sweet Mischief



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Priderock's Keeping Up Appearances

Best Of Opposite Sex
Angelridge Indigo Sky

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Priderock's Keeping Up Appearances


Winners Dog: (1-1-0-0)
Angelridge Indigo Sky

Open Dog Class
1st Angelridge Indigo Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Mylakhan Karob So Be It




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GChS Aureate's Sweet Envie

Best Of Opposite Sex
Cherche' Cheeseburger In Paradise

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Cherche' Cheeseburger In Paradise

Best Puppy In Breed
McCartney's Chase The Dream

Select Bitch
GChS Aisling's Tiz The Season


Winners Dog: (2-1-0-2)
Cherche' Cheeseburger In Paradise

Reserve Winners Dog
McCartney's Chase The Dream

Junior Puppy Dog Class
1st McCartney's Chase The Dream

Open Dog Class
1st Cherche' Cheeseburger In Paradise


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Cariad's Wait N See

Open Bitch Class
1st Cariad's Wait N See


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Benjamin Luxton Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Danetastixs Bust A Move
  Great Dane   60
Group 2nd   
Force Pride Markus
  Cane Corso   52
Group 3rd   
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   50
Group 4th   
GChB Eugen I-Ra A Handsome Boy
  Schnauzer (Giant)   48
BPIG   
VividDream's Fashionably Late
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hulk Del Nolano   Neapolitan Mastiff   0
Best Veteran In Group   Ch KyserBearr's Whola Lot Of Love   Samoyed   0
Best Owner Handled In Group   
IliasLegacy Quest Belle
  Black Russian Terrier   0
Group 1st (Altered)    Vanderbilt's Big Ask   Samoyed   0
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Lodale's Sakura Majestic Kiss



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Lodale's Sumika Majestic Kiss

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lodale's Sumika Majestic Kiss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Lueldar's Across The Pond To Spiritrun




Class results courtesy of: MJN Show Services


Winners Bitch: (1-3-2-2)
IliasLegacy Quest Belle

Reserve Winners Bitch
IliasLegacy Quest Leelo

Senior Puppy Bitch Class
1st IliasLegacy Quest Leelo

Canadian Bred Bitch Class
1st BlackPantera Antique Gems Agafit

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st IliasLegacy Quest Belle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody

Best Of Opposite Sex
Livin A Sharp Dressed Man At Tybrushe

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody

Best Puppy In Breed
Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody

Select Bitch
Ch Dajen's Sparking A New Flame


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody

Reserve Winners Bitch
Dajen She's A Wildflower

Junior Puppy Bitch Class
1st Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody

12-18 Month Bitch Class
1st Dajen She's A Wildflower


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Force Pride Markus

Best Of Opposite Sex
Apriori Best Evgenika

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Force Pride Markus


Winners Dog: (1-1-0-0)
Force Pride Markus

Open Dog Class
1st Force Pride Markus


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Apriori Best Evgenika

Open Bitch Class
1st Apriori Best Evgenika


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 13 pts (4-4-3-3)
Ch Ignite's Line Of Fire

Best Of Opposite Sex
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn

Best Of Winners: (4-4-3-3)
VividDream's Fashionably Late

Best Puppy In Breed
VividDream's Fashionably Late

Select Dog
GChS Liberator's Kodachrome

Select Bitch
Ch Dream-Catcher's Storms End


Winners Dog: (4-4-3-3)
VividDream's Fool For Love

Reserve Winners Dog
Irongate's Top Secret

Junior Puppy Dog Class
1st VividDream's Fool For Love

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hausenbrook's Peanut Butter Cup

Open Dog Class
1st Irongate's Top Secret
2nd Bodyguard Khaos


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 7 pts (3-2-3-0)
GChS Danetastixs Bust A Move

Best Of Opposite Sex
Alpine's Queen Of The North V Arzdanes

Best Of Winners: (3-2-3-0)
Alpine's Queen Of The North V Arzdanes

Best Puppy In Breed
GCh DantryDanes Shootn Under Par

Select Dog
GCh DantryDanes Shootn Under Par


Winners Bitch: (3-2-3-0)
Alpine's Queen Of The North V Arzdanes

Reserve Winners Bitch
Dantrydanes Lilith The Banshee

Junior Puppy Bitch Class
1st Dantrydanes Lilith The Banshee

12-18 Month Bitch Class
1st Alpine's Queen Of The North V Arzdanes

4-6 Month Bitch Class
1st Dantrydanes The Huntress AKA Artemis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
Pyrvalley's Rogan's Experience

Best Of Opposite Sex
Ch Pyrvalley's Heart Of Gold

Select Bitch
Ch Pyrvalley's Prima Donna Ya Say


Winners Dog: (2-0-0-2)
Pyrvalley's Rogan's Experience

Reserve Winners Dog
Aragon's Renegade Of The Bay

12-18 Month Dog Class
1st Pyrvalley's Rogan's Experience

Open Dog Class
1st Aragon's Renegade Of The Bay



Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Hulk Del Nolano



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon

Select Dog
Ch Recurve's Fade To Black




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
Ch Orbit Vom Brandauerweg

Best Of Opposite Sex
Ch Roxanhaus' Royal Flush

Best Puppy In Breed
Polairis Von Konigliche



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Queenie Von Evman

Reserve Winners Bitch
Laila Von Evman Ii

Junior Puppy Bitch Class
1st Polairis Von Konigliche
2nd Zora Colossal Onyx

Open Bitch Class
1st Queenie Von Evman
2nd Laila Von Evman Ii


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Komorebi's Lover Boy

Best Puppy In Breed
Komorebi's Lover Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Komorebi's Lover Boy

Senior Puppy Dog Class
1st Komorebi's Lover Boy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Vanderbilt's White Hot Ember

Best Puppy In Breed
Samkist Devil Wears Prada


12-18 Month Dog Class
2nd Vanderbilt's Money To Burn


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Vanderbilt's White Hot Ember

Reserve Winners Bitch
Samkist Devil Wears Prada

Senior Puppy Bitch Class
1st Samkist Devil Wears Prada

Open Bitch Class
1st Vanderbilt's White Hot Ember
2nd Kyser Bearr Shines On Samkist

Veteran Bitch Class
1st Ch KyserBearr's Whola Lot Of Love

Sexually Altered Bitch Class
1st Vanderbilt's Big Ask


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Eugen I-Ra A Handsome Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nordic Sky's Beta



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nordic Sky's Beta

12-18 Month Bitch Class
1st Nordic Sky's Beta


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Snoebears Astrid At Sugarrun


Open Dog Class
2nd Brokentrails Doc


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Brokentrails Guinevere

Open Bitch Class
1st Brokentrails Guinevere


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Benjamin Luxton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Northcote's Isn't That The Way
  Lakeland Terrier   19
Group 2nd   
GChB Benchmark's Best Kept Man
  Border Terrier   18
Group 3rd    Dralion Something To Talk About   Norwich Terrier   12
Group 4th   
GChB Massawippi Mad Money
  Schnauzer (Miniature)   10
BPIG   
Dobereich's Joy To The World
  Border Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Meliagold's Musical Gift   Cairn Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh MeliaGold's Material Girl
  Cairn Terrier   0
Best Owner Handled In Group    Dralion Something To Talk About   Norwich Terrier   0
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Pridestar The One To Shine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pridestar The One To Shine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ispy Fight For Your Rights




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GChS Benchmark's Best Kept Man

Best Of Opposite Sex
Dobereich's Joy To The World

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Dobereich's Joy To The World

Best Puppy In Breed
Dobereich's Joy To The World

Select Dog
GCh Dobereich's Hawthorne At Foxrun


Winners Dog: (2-2-2-0)
Dobereich's Holiday Magic

Reserve Winners Dog
Ashiyas KnightStarAtFinCastle

Junior Puppy Dog Class
1st Dobereich's Holiday Magic

Open Dog Class
1st Ashiyas KnightStarAtFinCastle


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Dobereich's Joy To The World

Reserve Winners Bitch
Ashiyas RaindropsOfMoonshine

Junior Puppy Bitch Class
1st Dobereich's Joy To The World

Open Bitch Class
1st Ashiyas RaindropsOfMoonshine


Class results courtesy of: MJN Show Services




Veteran Bitch Class
1st GCh MeliaGold's Material Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Meliagold's Musical Gift


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Northcote's Isn't That The Way




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dralion Something To Talk About

Best Puppy In Breed
Dralion's Look Who's Talking



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dralion Something To Talk About

Reserve Winners Bitch
Dralion's Look Who's Talking

Senior Puppy Bitch Class
1st Dralion's Look Who's Talking

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dralion Something To Talk About


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChB Massawippi Mad Money

Best Of Opposite Sex
Somebody's Heartbreak Von Ahndeggoense

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Rainnie's Eema

Best Puppy In Breed
Rainnie's Eema


Winners Dog: (1-2-0-1)
Somebody's Heartbreak Von Ahndeggoense

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Somebody's Heartbreak Von Ahndeggoense


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Rainnie's Eema

Reserve Winners Bitch
Brandenburg's Forever In Blue Jeans

Senior Puppy Bitch Class
1st Rainnie's Eema

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brandenburg's Forever In Blue Jeans


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Pinehome's Darling Ruby

Best Of Opposite Sex
GCh Honeywheat's Circle Of Life

Best Puppy In Breed
Adako Squeegee Luigi


Winners Dog: (1-0-1-1)
Adako Squeegee Luigi

Senior Puppy Dog Class
1st Adako Squeegee Luigi



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Benjamin Luxton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Casanova Od Guvernera




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Weylinmarsh's Billie Jean
  Coton De Tulear   30
Group 2nd   
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   28
Group 3rd   
Ch Justatitch Sophie
  Yorkshire Terrier   27
Group 4th   
Avid Follow The Sun To Denali
  Chinese Crested Dog   25
BPIG   
Avid Follow The Sun To Denali
  Chinese Crested Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    St Johns Whichwire Smarter Than A Chatbot   Griffon (Brussels)   0
Best Veteran In Group   
GCh Jewelcroft's Going Concern
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Jewelcroft's Return On Investment
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 9 pts (3-4-2-1)
Chantismere Carreras

Best Of Opposite Sex
Ch Ornella Muti vom Welfenhof

Best Of Winners: (3-4-2-1)
Chantismere Carreras

Select Dog
GChB Jewelcroft's Return On Investment


Winners Dog: (3-4-2-1)
Chantismere Carreras

Reserve Winners Dog
Carriagehill Beyond Expectations

12-18 Month Dog Class
1st Carriagehill Back In Black

Canadian Bred Dog Class
1st Carriagehill Beyond Expectations

Open Dog Class
1st Chantismere Carreras

Veteran Dog Class
1st GCh Jewelcroft's Going Concern

4-6 Month Dog Class
1st Kindred's Sun And Stars At Kofa


Winners Bitch: (3-4-2-1)
Hartscontent Jitter Bug

Reserve Winners Bitch
Halfmoon Let's Chat

12-18 Month Bitch Class
1st Loranka's Welsh Angel

Canadian Bred Bitch Class
1st Halfmoon Let's Chat

Open Bitch Class
1st Hartscontent Jitter Bug
2nd Barrington's Sandpiper In Velaris


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Moongate Love You To The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Avid Follow The Sun To Denali

Best Puppy In Breed
Avid Follow The Sun To Denali



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Avid Follow The Sun To Denali

Junior Puppy Bitch Class
1st Avid Follow The Sun To Denali


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean

Best Puppy In Breed
Cottoncandy's Ghost Of Kyiv



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cottoncandy's Ghost Of Kyiv

Junior Puppy Bitch Class
1st Cottoncandy's Ghost Of Kyiv


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Star Griff Fairy Night Dancer

Best Puppy In Breed
Star Griff Fairy Night Dancer


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Star Griff Fairy Night Dancer

Senior Puppy Bitch Class
1st Star Griff Fairy Night Dancer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChB Nordic Mano Gentis

Best Of Opposite Sex
Ashstone's She's A Wild One At Shelbernese

Best Puppy In Breed
Ashstone's She's A Wild One At Shelbernese



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Ladyday's Noteworty

Best Of Opposite Sex
Alura Swagger Boccalupo

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Ladyday's Noteworty

Best Puppy In Breed
Ladyday's Guardian of the Galaxy


Winners Dog: (2-2-0-0)
Alura Swagger Boccalupo

Reserve Winners Dog
Ladyday's Guardian of the Galaxy

Junior Puppy Dog Class
1st Ladyday's Guardian of the Galaxy

Open Dog Class
1st Alura Swagger Boccalupo


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Ladyday's Noteworty

Reserve Winners Bitch
Clandara's Go Ask Alice At Ladyday

Canadian Bred Bitch Class
1st Ladyday's Noteworty

Open Bitch Class
1st Clandara's Go Ask Alice At Ladyday


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Pinkribbon's Pop You Like A Pea

Best Of Opposite Sex
Royal Spyce I Am A Believer

Best Puppy In Breed
Ch Pinkribbon's Pop You Like A Pea



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Royal Spyce I Am A Believer

Open Bitch Class
1st Royal Spyce I Am A Believer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dahlia (Arena) MEX FCI

Best Of Opposite Sex
Oro Bello Tico

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dahlia (Arena) MEX FCI

Best Puppy In Breed
Dahlia (Arena) MEX FCI


Winners Dog: (1-2-0-0)
Oro Bello Tico

Open Dog Class
1st Oro Bello Tico


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dahlia (Arena) MEX FCI

Reserve Winners Bitch
Oro Bello Raquel

Senior Puppy Bitch Class
1st Dahlia (Arena) MEX FCI

Open Bitch Class
1st Oro Bello Raquel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Justatitch Sophie

Best Of Opposite Sex
Depasquiet Blaze Of Glory


Winners Dog: (1-0-0-1)
Depasquiet Blaze Of Glory

12-18 Month Dog Class
1st Depasquiet Blaze Of Glory



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Xeralane's Captain Caveman
  Lhasa Apso   24
Group 2nd   
GChB Amanda Miguel
  Poodle (Standard)   23
Group 3rd   
GCh Daveren's Time Stands Still
  German Pinscher   21
Group 4th   
Ch Souyen's Ziggy Stardust
  Shih Tzu   20
BPIG   
Ch Xeralane's Captain Caveman
  Lhasa Apso   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jacib's Firefly Lane Girl At Roxanhaus   Bulldog   0
Best Owner Handled In Group   
Souyen's Ziggy Stardust
  Shih Tzu   0
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kennedy's Sky High At Dalhousie



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Cherokee Legend Jacib's Vinnie

Best Of Opposite Sex
Starlight Northern Lights

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Cherokee Legend Jacib's Vinnie

Best Puppy In Breed
Cherokee Legend Jacib's Vinnie

Select Bitch
GCh Cherokee Legend Hildegarde


Winners Dog: (1-3-0-1)
Cherokee Legend Jacib's Vinnie

Junior Puppy Dog Class
1st Cherokee Legend Jacib's Vinnie


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Starlight Northern Lights

Reserve Winners Bitch
Cherokee Legend Jacib's Elsa

Junior Puppy Bitch Class
1st Starlight Northern Lights

Senior Puppy Bitch Class
1st Starlight They Are Real And They're Spectacular

Open Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Elsa

4-6 Month Bitch Class
1st Jacib's Firefly Lane Girl At Roxanhaus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GChB Gumby's Somewhere In Heaven

Best Puppy In Breed
Ch Gumby's Take A Little Ride

Select Bitch
Ch Gumby's Take A Little Ride



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Gumby's Tutti Fruity

Reserve Winners Bitch
Gumby's Besame Mucho

Open Bitch Class
1st Gumby's Tutti Fruity
2nd Gumby's Besame Mucho


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tappin Bay Remington




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
GCh Seulement Tissage Mes Reves

Best Of Opposite Sex
Ch Konigliche Noth'in But Sugar At Markel

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Creature Le Bull D'Isengard

Best Puppy In Breed
CW Blizzard

Select Dog
GCh Konigliche Eltorro Marcelino


Winners Dog: (1-3-3-1)
Creature Le Bull D'Isengard

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Creature Le Bull D'Isengard

Veteran Dog Class
1st GCh Seulement Tissage Mes Reves

4-6 Month Dog Class
1st CW Sir Winston


Winners Bitch: (1-3-3-1)
Seulement Bullmarkets Jellybean

Reserve Winners Bitch
Fullofbull's One Smart Cookie

Junior Puppy Bitch Class
1st CW Blizzard

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Seulement Bullmarkets Jellybean
2nd Fullofbull's One Smart Cookie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Daveren's Time Stands Still




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Xeralane's Captain Caveman

Best Puppy In Breed
GCh Xeralane's Captain Caveman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Amanda Miguel

Best Of Opposite Sex
Shorebird Snow Goose

Best Puppy In Breed
Shorebird Snow Goose


Winners Dog: (1-0-0-1)
Shorebird Snow Goose

Junior Puppy Dog Class
1st Shorebird Snow Goose



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Souyen's Ziggy Stardust

Best Puppy In Breed
Ch Souyen's Ziggy Stardust




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky
  Finnish Lapphund   30
Group 2nd   
Ch Sylvan Argent Windsong In Our Dreams
  Collie (Rough)   29
Group 3rd   
GChS Dreamchaser La Vita A Bella
  Bearded Collie   28
Group 4th   
GCh Catalyst's Old Country Soul
  Australian Cattle Dog   27
BPIG    Prairiepine Fly Me To The Moon At Thistlebrae   Collie (Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ulrika De La Tourbiere Des Dauges   Swedish Vallhund   0
Best Veteran In Group   
GChEx Cermel Hatfield Mirror Blue
  Shetland Sheepdog   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Herdabout 100 Smiles Per Hour
  Mudi   0
Group 1st (Altered)   
Shonba Cermel Butterfly Kiss
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Catalyst's Old Country Soul




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Vulcan's Ahead By A Century

Best Of Opposite Sex
Crofton's Take A Chance On Me

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Robin's All So Classic


Winners Dog: (1-1-1-0)
Robin's All So Classic

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Robin's All So Classic


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Crofton's Take A Chance On Me

12-18 Month Bitch Class
1st Crofton's Take A Chance On Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
MVR Down The Rabbit Hole

Best Puppy In Breed
MVR Down The Rabbit Hole



Winners Bitch: (0-2-0-0)
MVR Down The Rabbit Hole

Reserve Winners Bitch
FSR Autumn Rain

Junior Puppy Bitch Class
1st MVR Down The Rabbit Hole

12-18 Month Bitch Class
1st FSR Autumn Rain


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sylvan Argent Windsong In Our Dreams




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Prairiepine Fly Me To The Moon At Thistlebrae

Best Of Opposite Sex
Thistlebrae A Little Sorcery

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Prairiepine Fly Me To The Moon At Thistlebrae

Best Puppy In Breed
Prairiepine Fly Me To The Moon At Thistlebrae


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Thistlebrae A Little Sorcery

Reserve Winners Bitch
Thistlebrae Faery Garden

12-18 Month Bitch Class
1st Thistlebrae A Little Sorcery

Canadian Bred Bitch Class
1st Thistlebrae Faery Garden


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
Raylex Caleb Chablis

Best Of Opposite Sex
Ch Deidre Vom Redwood

Best Of Winners: (2-3-2-1)
V Sina Vom Trienzbachtal

Best Puppy In Breed
Ares Dark Black

Select Dog
Ch Willy Vom Burgimwald


Winners Dog: (2-3-2-1)
Ares Dark Black

Reserve Winners Dog
Alta-Tollhaus Toulouse

Junior Puppy Dog Class
1st Ares Dark Black

Open Dog Class
1st Alta-Tollhaus Toulouse


Winners Bitch: (2-3-2-1)
V Sina Vom Trienzbachtal

Reserve Winners Bitch
Otradny Sonata Zakhar

12-18 Month Bitch Class
1st Otradny Sonata Zakhar

Open Bitch Class
1st V Sina Vom Trienzbachtal
2nd Cantrys Vom Burgimwald

Veteran Bitch Class
1st GCh Verena von der Eschelbronner Schlosswiese

4-6 Month Bitch Class
1st Lilly Mae Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lansamur Stormy Draumar Raetast



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lansamur Stormy Draumar Raetast

Open Bitch Class
1st Lansamur Stormy Draumar Raetast


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hampton Hills The Buzz About Town

Best Puppy In Breed
Hampton Hills The Buzz About Town


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hampton Hills The Buzz About Town

Senior Puppy Dog Class
1st Hampton Hills The Buzz About Town



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Herdabout 100 Smiles Per Hour

Best Of Opposite Sex
Ch Kecskeri Gyongye Harlee


4-6 Month Bitch Class
1st Herdabout Mea Aloha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Best Of Opposite Sex
Cermel Canrosea Gardengate Sippin' On Fire

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Lynphil Whispering Angel

Best Puppy In Breed
Cermel Canrosea Gardengate Sippin' On Fire


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Lynphil Whispering Angel

Reserve Winners Bitch
Cermel Ramblinbrook I Wanna Talk About Mee

Junior Puppy Bitch Class
1st Gardengate Kissed By A Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Cermel Ramblinbrook I Wanna Talk About Mee

Open Bitch Class
1st Lynphil Whispering Angel

Veteran Bitch Class
1st GCh Cermel Bradshaw Ilhabela

Sexually Altered Bitch Class
1st Shonba Cermel Butterfly Kiss

4-6 Month Bitch Class
1st Ramblinbrook Cermel Irish Lass


Class results courtesy of: MJN Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Ulrika De La Tourbiere Des Dauges


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Queenly's Secret Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Queenly's Secret Star

Open Bitch Class
1st Queenly's Secret Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By