Souyen's Ziggy Stardust
Shih Tzu
(Click on breed to view standings)

Call Name: Bowie - (Male)
Owner: Patti, Mark and Sarah Paquette
Breeder: Owners
Conformation Handler: Owner handled
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 4 N/A N/A
Group Ranking: 4 4 35 N/A N/A
All Breed Ranking: 30 24 315 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 2 8 3 3 1   0 0 0 0 0   1250
Win Record - 2024
Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   David Strachan 41
Saturday Group 2nd   Randy Garren 52
Friday Group 3rd   Peter King 41

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Stephen Dainard 165 *
  Best Of Breed   Mary White 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Mary White 31
Sunday Best Of Breed   Joyce Love 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Joyce Love 40
Saturday Reserve Best In Show   Dianne Miller 226
  Best Of Breed   Dianne Miller 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Dianne Miller 56
  Best Of Breed LTD Breed Show Joy Lynne Huntley 3 (1-2-1-0)

Show Date
Nipissing Kennel Club May 10 to May 12, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Jennifer Sayers 148 *
  Best In Show   Doug Gaudin 166 *
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 1st   Avery Gaudin 15
  Group 1st   Doug Gaudin 16
Saturday Reserve Best In Show   Avery Gaudin 127
  Best Of Breed   Jennifer Sayers 0
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Group 1st   Jennifer Sayers 16
  Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 12
Friday Best In Show   Gail Forsythe (Dr) 145 *
  Best Of Breed   Brenton Wright 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Brenton Wright 17
  Group 1st   Thomas Alexander 15

Show Date
Nickel District Kennel Club April 05 to April 07, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Elaine Whitney 23
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Robert Whitney 24
  Best Of Breed   Robert Whitney 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Janet Lobb 19
  Best Of Opposite Sex   Joe Lobb N/A

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 3 3 3 3 7
Group Ranking: 63 62 58 55 105
All Breed Ranking: 451 440 409 382 925

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 4 1 2 2   0 0 0 0 0   241
Win Record - 2023
Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mary White 10
  Group 1st   Len Harfield 11
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Saturday Best In Show   Anna Hewson 119 *
  Group 3rd   Gordon Hayburn 9
  Group 1st   Kathrine Grant 11
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Friday Group 3rd   Bruce Owen 9
  Group 1st   Anna Hewson 13
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Anna Hewson 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Owner Handled In Show   Benjamin Luxton N/A
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Owner Handled In Group   Yvonne Savard N/A
  Group 4th   Yvonne Savard 20
Saturday Winners Dog   Mary Spinelli (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Mary Spinelli N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Mary Spinelli N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   David Miller N/A
  BPIG   David Miller N/A
  Group 2nd   David Miller 33
  Winners Dog   David Miller (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   David Miller N/A
  Best Of Winners   David Miller (1-1-1-0)
  Best Of Breed   David Miller 2 (1-1-1-0)
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Adrian Landarte N/A
  Winners Dog   Adrian Landarte (1-2-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Adrian Landarte N/A
Friday Reserve Winners Dog   Jorge Nallem N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Jorge Nallem N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club April 07 to April 09, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Judy McVeigh (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Judy McVeigh N/A
  Best Of Winners   Judy McVeigh (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Dana Garcia Tice (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Dana Garcia Tice N/A
  Best Of Winners   Dana Garcia Tice (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Dana Garcia Tice 1 (1-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Judy McVeigh N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Dana Garcia Tice N/A
  BPIG   Judy McVeigh N/A
  Group 4th   Judy McVeigh 16
  BPIG   Dana Garcia Tice N/A
Friday BPIG   Stewart Dankner N/A
  Winners Dog   Tempest Deptuch (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Winners   Tempest Deptuch (1-2-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Tempest Deptuch N/A
  Winners Dog   Stewart Dankner (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Stewart Dankner N/A
  Best Of Winners   Stewart Dankner (1-2-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Stewart Dankner N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Tempest Deptuch N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Stewart Dankner N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By