MBIS MRBIS MBISS Can GChG/MBIS Mex GCh/Am Ch Midnight Lady’s Puff The Magic Dragon
Newfoundland
(Click on breed to view standings)

Call Name: Jack - (Male)
Owner: Christina Koffman-Heard and John Affel
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 N/A 1 1 2
Group Ranking: 1 N/A 2 6 14
All Breed Ranking: 2 N/A 19 37 85

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 2 6 1 0 0   0 0 0 0 0   955
Win Record - 2024
Show Date
Woodstock & District Canine Association February 16 to February 18, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Pierrette McLean 293
  Group 1st   Shawn Nichols 66
Friday Group 2nd   Melody Roth 32

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 242
  Best Of Breed   Mary White 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Mary White 35
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Todd Foley 1 (0-0-2-0)
  Group 1st LTD Breed Show Todd Foley 54
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 56
Friday Best Of Breed   John Bryson 0
  Group 1st   John Bryson 37
Thursday Best In Show   John Bryson 241 *
  Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Group 1st   Raymond Yurick 26

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 2 2 2 6 14
All Breed Ranking: 11 11 19 37 85

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
11 7 32 15 8 2   0 0 0 0 1   5978
Win Record - 2023
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Judy McVeigh 248
  Best Of Breed   Judy McVeigh 4 (2-1-2-0)
  Group 1st   Judy McVeigh 42
Thursday Best In Show   Nancy Popovich 323 *
  Best Of Breed   Nancy Popovich 4 (2-1-2-0)
  Group 1st   Nancy Popovich 64
Wednesday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (1-1-2-0)
  Group 1st   Jocelyne Gagne 44

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Claudio De Giuliani 400
  Best Of Breed   Claudio De Giuliani 0
  Group 1st   Claudio De Giuliani 90
Saturday Best In Show   Chie Ejima (Yamakado) 512 *
  Best Of Breed   Patricia Sosa 0
  Group 1st   Patricia Sosa 103
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Mark Johnston 0
  Best Of Breed   Stephen Meredith 0
  Group 1st   Stephen Meredith 77
  Group 3rd LTD Breed Show Mark Johnston 60

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Elizabeth Muthard 278 *
  Best Of Breed   Charles Olvis 4 (3-0-2-0)
  Group 1st   Charles Olvis 38
Saturday Best In Show   Charles Olvis 300 *
  Group 1st   Ainslie Mills 41
  Best Of Breed   Ainslie Mills 4 (3-0-2-0)
Friday Best In Show   Thomas Nesbitt 230 *
  Group 1st   David Swartwood 36
  Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ann Ingram 423 *
  Group 1st   Joe Walton 44
  Best Of Breed   Joe Walton 0
Saturday Group 4th   Honey Glendinning 36
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 2nd   Espen Engh 40
  Best Of Breed   Espen Engh 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Ann Ingram 0
  Best In Limited Breeds Show   Ann Ingram N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michelle Scott 311 *
  Group 1st   Michelle Scott 41
  Best Of Breed   Karen Day 0
Saturday Group 2nd   Paul Lawless 60
  Group 3rd LTD Breed Show Ron Mahon 52
  Best Of Breed LTD Breed Show Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Paul Lawless 0
Friday Group 2nd   Robert Denis 31
  Best Of Breed   Robert Denis 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Elaine Whitney 132 *
  Reserve Best In Show   Glen Stark 99
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Robert Whitney 12
  Group 1st   Elaine Whitney 13
Sunday Reserve Best In Show   Fabian Daza 122
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Glen Stark 17
  Group 1st   Stephen Dainard 17
Saturday Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 16
  Best Of Breed   Fabian Daza 0
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Group 1st   Fabian Daza 21

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Philip Wendling 16
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
Saturday Group 3rd   Sulie Greendale-Paveza 38
  Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 0
Friday Group 2nd   Todd Foley 31
  Best Of Breed   Linda St-Hilaire 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Raymond Yurick 59
  Best Of Breed   Barbara Heal 4 (2-1-2-0)
Saturday Group 1st   Barbara Heal 73
  Best Of Breed   Dominique Firetto 4 (2-1-2-0)
Friday Group 4th   Roberto Alvarez Marquez 43
  Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Dusan Paunovic 371
  Group 1st   Dusan Paunovic 84
  Best Of Breed   Sharon Luckhart 15 (7-5-3-1)
Saturday Group 2nd   Elizabet Caminade-Lavault 97
  Best Of Breed   Dusan Paunovic 14 (6-5-2-2)

Show Date
Newfoundland Dog Club of Canada [National] September 08 to September 09, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Anne Springthorpe 22 (8-6-6-3)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Julie Keenan 240 *
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 1st   Rick Fehler 42
Saturday Best Of Breed   Julie Keenan 0
  Group 1st   Julie Keenan 45
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 3 (2-0-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Todd Foley 3 (3-0-1-0)
  Group 2nd LTD Breed Show Todd Foley 38
  Group 3rd   Joe Lobb 37
Thursday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 3rd   Janet Lobb 20

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Sandra Walker 15
  Best Of Breed   Sandra Walker 0
Sunday Group 2nd   Alejandro Rojas Sanchez 31
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
Saturday Group 2nd LTD Breed Show Francisco Chapa Guajardo (Dr) 42
  Group 2nd   Sandy Alexander 42
  Best Of Breed   Sandy Alexander 3 (3-0-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3 (3-0-1-0)
Friday Group 2nd   Denys Janssen 25
  Best Of Breed   Denys Janssen 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Howard Ogden 0
  Group 2nd   Jean-Louis Blais 23
Saturday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 1st   Judy McVeigh 27
Friday Reserve Best In Show   Judy McVeigh 155
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 1st   Lee Steeves 21

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 12 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Kathrine Grant 155 *
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Carol Graham 19
  Group 1st   Kathrine Grant 19
Saturday Best Of Breed   Sei-ichiro Ishimaru 0
  Best Of Breed   Mary White 0
  Group 2nd   Sei-ichiro Ishimaru 24
  Group 1st   Mary White 29

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Yvonne Savard 31
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Sunday Group 3rd   Benjamin Luxton 50
  Group 3rd LTD Breed Show Sei-ichiro Ishimaru 47
  Best Of Breed LTD Breed Show Sei-ichiro Ishimaru 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Benjamin Luxton 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 1st   Mary Spinelli 54
  Best Of Breed   Mary Spinelli 2 (0-0-3-0)

Show Date
Lakehead Kennel Club July 28 to July 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ted Fahlgren 115 *
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Group 1st   Irene Latchford 7
Saturday Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Group 1st   Michel Chaloux 8
  Group 1st   Anna Hewson 8
  Best Of Breed   Michel Chaloux 0
Friday Reserve Best In Show   Elaine Whitney 107
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Robert Whitney 9
  Group 1st   Elaine Whitney 9

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 3
All Breed Ranking: 8 7 5 10 15

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
9 13 53 11 2 4   0 0 0 0 0   6143
Win Record - 2021
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 20 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Group 1st   Ainslie Mills 65
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 65

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anik Primeau 0
  Group 1st   Anik Primeau 50
Saturday Best In Show   Anik Primeau 361 *
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 1st   Cheryl Paterson 56
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 2nd   Janet Lobb 36

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Hal Biermann 4 (3-1-1-0)
  Group 2nd   Hal Biermann 97
Saturday Best Of Breed   Wendy Maisey 4 (3-1-1-0)
  Group 1st   Wendy Anderson 105
Friday Reserve Best In Show   Grant Townsend 414
  Best Of Breed   Grant Townsend 2 (2-0-1-0)
  Group 1st   Grant Townsend 79

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 1st   Robert Rowbotham 34
Saturday Reserve Best In Show   Elaine Whitney 154
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 1st   Elaine Whitney 26
  Group 1st   Glen Stark 26
Friday Best In Show   Rosemary Shoreman 167 *
  Group 1st   Rosemary Shoreman 17
  Group 1st   Robert Whitney 16
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
United Kennel Club October 15 to October 18, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Michael Woods (Dr) 202 *
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 42
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 4 (3-0-2-0)
  Group 2nd   Janet Lobb 72
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 4 (3-0-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Gordon Hayburn 3 (2-0-2-0)
  Group 1st   Barbara Heal 82
  Group 1st LTD Breed Show Gordon Hayburn 72
Friday Select Dog   Joe Lobb N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Avery Gaudin 225 *
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Avery Gaudin 47
Sunday Best In Show   Doug Gaudin 287 *
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Doug Gaudin 51
Saturday Reserve Best In Show   Michael Woods (Dr) 277
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 57
Friday Reserve Best In Show   Thora Brown 212
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 1st   Thora Brown 49

Show Date
The Olde York Kennel Club October 07 to October 07, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Carl Liepmann 211 *
  Best Of Breed   Carl Liepmann 0
  Group 1st   Carl Liepmann 41

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 28
  Group 1st   Sandy Alexander 33
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Reserve Best In Show   Barbara Heal 145
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 34
  Group 1st   Barbara Heal 34
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
Friday Group 1st   Tempest Deptuch 23
  Group 1st   Ed Wild 24
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Nipissing Kennel Club September 23 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michael Lanctot 60
  Reserve Best In Show   Patricia Lanctot 66
  Group 1st   Michael Lanctot 8
  Group 1st   Patricia Lanctot 9
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (1-0-1-0)
Saturday Reserve Best In Show   Cesar Gutierrez Perez 63
  Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 8
  Group 1st   Shirley Bell 7
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Shirley Bell 0
Friday Group 4th   Maritza de la Vega Hernandez 1
  Group 1st   Rick Fehler 7
  Best Of Breed   Maritza de la Vega Hernandez 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Thursday Reserve Best In Show   Rick Fehler 57
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Joe Lobb 10
  Group 1st   Michael Hill 9
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Barbara Heal 148 *
  Best In Show   Douglas Anderson 148 *
  Group 1st   Barbara Heal 9
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Douglas Anderson 11
  Best Of Breed   Douglas Anderson 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   James Reynolds 16
  Best Of Breed   Joe Deleo 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Stewart Dankner 11
Friday Reserve Best In Show   Ted Fahlgren 134
  Reserve Best In Show   Honey Glendinning 125
  Best Of Breed   Philip Wendling 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Philip Wendling 17
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Honey Glendinning 17

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Davor Javor 45
  Best Of Breed   Davor Javor 2 (1-1-1-0)
Saturday Best In Show   Denis Kuzelj 448 *
  Group 1st   Michelle Scott 61
  Best Of Breed   Robin Hughes 0
Friday Group 1st   Denis Kuzelj 50
  Best Of Breed   Denis Kuzelj 0

Show Date
Seaway Kennel Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 2nd   Barbara Arndt 14
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 2nd   Kristen Francis 17
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 2nd   Stephen Dainard 18

Show Date
Monarch Kennel Club August 30 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Reserve Best In Show   Ron Mahon 166
  Group 1st   Marilyn O'Neill 27
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Tuesday Group 1st   Ron Mahon 34
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Monday Best Of Breed   Sandra Lex 0

Show Date
Elgin County Kennel Club August 26 to August 29, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 2nd   Carol Graham 53
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 1st   Judith Taylor 66
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Thursday Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Group 1st LTD Breed Show Richard Paquette 34
  Group 4th   Anna Hewson 30
  Best Of Breed LTD Breed Show Richard Paquette 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 3rd   Bruce Owen 32

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 21
Sunday Best Of Breed   Lynn White 0
  Group 1st   Lynn White 38
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Douglas Anderson 0
  Group 1st LTD Breed Show Douglas Anderson 35
  Group 2nd   Michael Lanctot 37
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 1st   Jocelyne Gagne 27

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Nancy Tibben 287
  Group 1st   Melody Roth 46
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 3 (1-2-1-0)
Sunday Best Of Breed   Jeremy Browne 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Jeremy Browne 44
Saturday Best Of Breed   Nancy Tibben 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Nancy Tibben 57

Show Date
Champlain Dog Club July 09 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 41
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Jo Ann Pavey 36
Friday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 1st   Allan Brown 26

Show Date
Champlain Dog Club July 05 to July 08, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Joe Lobb 29
Wednesday Winners Dog   Heather Langfeld (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 1st   Heather Langfeld 28
Tuesday Winners Dog   Robert Whitney (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 1st   Robert Whitney 28
Monday Group 2nd   Janet Lobb 33
  Winners Dog   Janet Lobb (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By