GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto
Chihuahua (Short Coat)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Toto - (Male)
Owner: Katherine Kew
Breeder: Carolina Veneziani Marinovic
Conformation Handler: Katherine Kew
Performance Handler: Katherine Kew
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 3 2 N/A N/A
Group Ranking: 41 59 38 N/A N/A
All Breed Ranking: 302 429 272 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 1 2   0 0 0 0 0   135
Win Record - 2024
Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Maribel Sy 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Maribel Sy 18
Sunday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Ainslie Mills 2 (0-1-1-1)
  Group 4th   Marilyn O'Neill 13
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2 (0-1-1-1)
  Group 2nd   Michael Lanctot 20
Friday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   David Denis 2 (0-1-1-1)
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 22

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 12, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 3 (2-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Joan Luna Liebes 3 (2-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Catherine Barlow 3 (2-1-1-0)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Lynda Saranchuk N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ana Beatriz Knoll 4 (2-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Mario Knoll 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Mario Knoll 41
Friday Best Of Breed   Guy Spagnolo 3 (2-1-1-0)

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 2 1 1 2 1
Group Ranking: 25 23 22 27 26
All Breed Ranking: 158 156 146 181 179

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 5 3 7 11   0 0 0 1 1   719
Win Record - 2023
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club December 28 to December 30, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Karen Day 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 4th   Michael Lanctot 16
Thursday Group 4th   Kim Hamel 16
  Best Of Breed   Kim Hamel 0
  Best Of Breed   Sandra Orford 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   John Ramirez N/A
Saturday Select Dog   Laurent Pichard N/A
Friday Select Dog   Michael Woods (Dr) N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tannis Postma 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Tannis Postma 27
Friday Best Of Breed   Michael Hill 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Michael Hill 41

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 06 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Gael Morison 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Gael Morison 64
Friday Best Of Breed   Robert Dawson 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Robert Dawson 32

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-1-1-0)
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-1-1-0)

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 01 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Rita Walker 11
  Group 3rd   Carmen Haller 19
  Best Of Breed   Rita Walker 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Carmen Haller 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Lynn White 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
Friday Group 1st   Dianne Ivey 21
  Best Of Breed   Dianne Ivey 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 28 to August 30, 2023
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Peter Laventhall-Wolfish 12
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Ron Mahon 1 (0-1-1-0)
Tuesday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Stewart Dankner 22
Monday Reserve Best In Show   Judith Byrne 103
  Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   William Byrne 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Judith Byrne 24
  Group 3rd   William Byrne 11

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francois Bernier 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   John Rowton 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   John Rowton 24
Friday Best Of Breed   Yvonne Savard 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Yvonne Savard 33
Thursday Best Of Breed   Christian Gomez 1 (0-1-1-0)

Show Date
Prince George Kennel Club July 21 to July 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carol Graham 22
  Best Of Breed   Carol Graham 4 (1-2-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Patricia Taylor N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Patricia Lanctot 24
  Group 1st   Michael Lanctot 23
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (0-2-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Terry Gains 3 (1-1-1-1)
  Group 4th   Terry Gains 12

Show Date
Lakes District Kennel Club July 14 to July 17, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (1-0-1-1)
Sunday Best Of Breed   Carmen Haller 4 (1-2-1-1)
  Best Of Breed   Brenton Wright 4 (1-2-1-1)
  Group 2nd   Carmen Haller 21
  Group 4th   Brenton Wright 13
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 4 (1-2-1-1)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (1-0-1-1)
  Group 4th   Nancy Popovich 16
  Group 4th   Lee Anne Bateman 11
Friday Best Of Opposite Sex   Edna St Hilaire N/A
  Select Dog   Judith Shurb N/A

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Grant Townsend 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Mel Saranchuk 13
Sunday Best Of Breed   Brenton Wright 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Carmen Haller 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Brenton Wright 20
Saturday Best Of Breed   Terry Gains 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Bonnie Derry 2 (1-1-1-0)
  Group 4th   Bonnie Derry 19

Show Date
Toy Dog Club of Alberta June 03 to June 03, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary White 4 (1-1-2-1)
  Group 4th   Mary White 37

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jean-Jacques Dupas 2 (1-0-1-1)
Sunday Best Of Opposite Sex   James Moses N/A
Saturday Best Of Breed   Jean Delisle 3 (1-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 2 (1-0-1-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ted Fahlgren 3 (1-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Corinne Walker 3 (1-2-1-0)

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 31 32 35 34
All Breed Ranking: 197 224 209 233 224

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 4 11 9   0 0 0 0 1   585
Win Record - 2022
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club December 29 to December 31, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 18
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Judy McVeigh 20
  Group 3rd   Mel Saranchuk 21
Thursday Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Thomas Alexander 21
  Group 1st   Lynda Saranchuk 22

Show Date
Battle River Canine Association October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joyce Love 4 (1-3-1-0)
  Group 2nd   Joyce Love 46
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 4 (1-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Carol Graham 4 (1-3-1-0)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 07 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tannis Postma 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 3 (0-3-1-0)
Friday Best Of Breed   David Swartwood 2 (0-2-1-0)

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 30 to October 02, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Darle Heck 13
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Avery Gaudin 16
  Group 3rd   Patricia Lanctot 16
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Doug Gaudin 15
  Group 4th   Judy McVeigh 11

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 02 to September 05, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doris Willis 0
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 0
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 29 to September 01, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Anna Hewson 0
Wednesday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 3rd   Yvonne Savard 18
Tuesday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Douglas Anderson 0
  Group 3rd   Judith Shurb 18
Monday Best Of Breed   Patricia Cummins 0
  Group 3rd   Patricia Cummins 21

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Cindy Lane 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Brian Reid 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Brian Reid 28
Thursday Best Of Breed   Robert Rowbotham 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Robert Rowbotham 37

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2 (1-0-1-1)
  Group 4th   Patricia Lanctot 11
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 2 (1-0-1-1)
  Group 3rd   Thomas Alexander 9
  Group 4th   Geraldine Taylor 9
Friday Best Of Breed   Ainslie Mills 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Yvonne Savard 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Ainslie Mills 12

Show Date
Toy Dog Club of Alberta June 04 to June 04, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 3

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Dianne Ivey 3 (0-3-1-0)
Sunday Best Of Breed   Nancy Simmons 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Susan Quesnel 3 (0-3-1-0)
Friday Group 4th   Marilyn O'Neill 41
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 3 (0-3-1-0)

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 4th   Carmen Haller 17
  Group 4th   Patricia Taylor 13
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 4th   Lee Anne Bateman 14
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 2nd   Rick Fehler 16
  Group 4th   Darle Heck 13

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Honey Glendinning 44
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Marion Postgate N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Joan Colbourn N/A
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 2 (0-1-1-1)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 3
Group Ranking: 22 29 24 26 107
All Breed Ranking: 165 198 181 198 846

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 1 1 2   1 0 0 0 2   386
Win Record - 2021
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club December 29 to December 31, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   David Gilmour 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Honey Glendinning 17
Thursday Best Of Breed   Michael Lanctot 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Michael Lanctot 23
Wednesday Best Of Breed   Raymond Lariviere 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Lynn White 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Raymond Lariviere 28

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Hamel 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 4 (1-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 4 (1-3-1-0)
Thursday Best Of Breed   Honey Glendinning 4 (1-3-1-0)
  Group 3rd   Honey Glendinning 51

Show Date
Toy Dog Club of Alberta September 11 to September 11, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 4 (1-3-1-0)
  Group 1st   Judith Byrne 51

Show Date
Northern Alberta Canine Association September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Anderson 5 (1-4-1-0)
  Group 1st   Sandra Anderson 54
Saturday Best Of Breed   William Byrne 5 (1-4-1-0)
  Group 1st   William Byrne 65
Friday Best Of Breed   James Reynolds 4 (1-3-1-0)
  Group 1st   James Reynolds 60

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers July 31 to July 31, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 4 (1-3-1-0)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mel Saranchuk 4 (1-3-1-0)
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4 (1-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 4 (2-3-0-0)
  Best Of Winners   Yvonne Savard (2-3-0-0)
  Winners Dog   Yvonne Savard (2-3-0-0)
  1st Open Dog Class   Yvonne Savard N/A
Friday Winners Dog   Richard Paquette (2-3-0-0)
  1st Open Dog Class   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Roberta Parish 4 (2-3-0-0)
  Best Of Winners   Richard Paquette (2-3-0-0)

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 4 4 4 4 3
Group Ranking: 141 141 133 119 107
All Breed Ranking: 1073 1073 1007 891 811

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   3
Win Record - 2020
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Best Of Winners   Pamela Bruce (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Pamela Bruce (1-1-0-0)
Saturday Best Puppy In Breed   John Constantine-Amodei N/A
  Best Of Winners   John Constantine-Amodei (1-1-0-0)
  Best Of Breed   John Constantine-Amodei 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   John Constantine-Amodei (1-1-0-0)
Friday Best Puppy In Breed   Terry Carter N/A
  Best Of Winners   Terry Carter (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Terry Carter 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Terry Carter (1-1-0-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 21 21 20 N/A N/A
Group Ranking: 574 568 538 N/A N/A
All Breed Ranking: 4378 4301 4102 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2019
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Winners Dog   Guy Jeavons (1-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Mark Houston-McMillan N/A
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Winners Dog   Mark Houston-McMillan (1-0-0-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Patricia Trotter N/A
  Best Of Breed   Patricia Trotter 0
  Winners Dog   Patricia Trotter (1-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Charles Trotter N/A
  Best Of Breed   Charles Trotter 0
  Winners Dog   Charles Trotter (1-0-0-0)
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Winners Dog   Linda Kraft (1-0-0-0)

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Javinder Singh Pawar 3 (2-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Javinder Singh Pawar N/A
  Best Of Winners   Javinder Singh Pawar (2-1-0-1)
  Winners Dog   Javinder Singh Pawar (2-1-0-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Catherine Barlow N/A
  Best Of Opposite Sex   Catherine Barlow N/A
  Winners Dog   Catherine Barlow (3-1-0-1)
Friday Winners Dog   William Byrne (2-0-0-0)
  Best Of Breed   William Byrne 1 (2-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By