Calgary Kennel & Obedience Club
Friday, September 8, 2023



Related Results

Obedience

Friday, September 08 (Obedience Trial-1)
Friday, September 08 (Obedience Trial-2)
Saturday, September 09 (Obedience Trial-3)
Saturday, September 09 (Obedience Trial-4)
Sunday, September 10 (Obedience Trial-5)
Sunday, September 10 (Obedience Trial-6)

Rally Obedience

Friday, September 08 (Rally Trial-1)
Friday, September 08 (Rally Trial-2)
Saturday, September 09 (Rally Trial-3)
Saturday, September 09 (Rally Trial-4)
Sunday, September 10 (Rally Trial-5)
Sunday, September 10 (Rally Trial-6)



Results courtesy of:

-- Elyse Fernets --
GCH Xoe Eleki’s Harvest Moon
"Harvey"
Breeders/Owners: Elyse Fernets & Leanna Mottus
Handler: Elyse Fernets


Best In Show
Judge: Avery Gaudin
Shetland Sheepdog  
GChB Mystic Suntime Supernova
Points: 258 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best In Show
Judge: Avery Gaudin
  
Reserve Best In Show
Judge: Avery Gaudin
Dachshund (Standard Smooth)  
GChB Chilcotin's Olive Oyl
Points: 230
Reserve Best In Show
Judge: Avery Gaudin
  
Best Puppy In Show
Judge: Avery Gaudin
Shih Tzu  Ch Halo's Signed On The Dotted Line By Whissler
Best Baby Puppy In Show
Judge: Avery Gaudin
Weimaraner  
Ashmores The Eighth Note
Best Veteran In Show
Judge: Avery Gaudin
Boxer  
GCh Samson's Chili Gone Bad
Best Brace In Show
Judge: Avery Gaudin
Griffon (Wire-Haired Pointing) 
Ch Duchess du Pimbina & Griffon (Wire-Haired Pointing) 
GCh DuValin Jersey Boy








Group 1 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   39
Group 2nd   GCh Driftwind Reach for The Stars   Setter (Irish)   32
Group 3rd   
GCh Loretta Labs Persistence Of Memory
  Retriever (Labrador)   31
Group 4th   
Bianca's Save The Last Dance
  Pointer (German Short-Haired)   27
BPIG   
Bianca's Save The Last Dance
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ashmores The Eighth Note
  Weimaraner   0
Best Veteran In Group   
Ch GMOTCh GMH Zaniri Letter By Letter
  Retriever (Golden)   0
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Duchess du Pimbina

Best Of Opposite Sex
GChB DuValin Jersey Boy



4-6 Month Bitch Class
1st DuValin Yoko

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bianca's Save The Last Dance

Best Puppy In Breed
Bianca's Save The Last Dance


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bianca's Save The Last Dance

Reserve Winners Bitch
Bianca's Dancing After Midnight

Junior Puppy Bitch Class
1st Bianca's Save The Last Dance

Canadian Bred Bitch Class
1st Bianca's Dancing After Midnight

4-6 Month Bitch Class
1st Malhaven Dark Chocolate Espresso

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonepeake Third Time Lucky



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonepeake Third Time Lucky

12-18 Month Bitch Class
1st Stonepeake Third Time Lucky

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Tasmara Maple Sugar

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Tasmara Maple Sugar

Best Puppy In Breed
Trugold's Amazing Grace


Winners Dog: (1-5-1-0)
Tasmara Highland Spirit

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tasmara Highland Spirit

Veteran Male
Ch GMOTCh GMH Zaniri Letter By Letter

4-6 Month Dog Class
1st Wakemup Piece Of The Puzzle


Winners Bitch: (1-5-1-0)
Tasmara Maple Sugar

Reserve Winners Bitch
Hollykins Beach You To It

Junior Puppy Bitch Class
1st Trugold's Amazing Grace
2nd Revelry's Blonde Bombshell

Senior Puppy Bitch Class
1st Verdoro's She's A Miracle

Canadian Bred Bitch Class
1st Hollykins Beach You To It

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tasmara Maple Sugar

4-6 Month Bitch Class
1st Auburnmist Special Edition

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChS Loretta Labs Persistence Of Memory

Best Of Opposite Sex
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Select Dog
Ch Mayhemfarms A Star Is Born


Winners Dog: (1-0-2-1)
Torngat's Midnight Dream

Open Dog Class
1st Torngat's Midnight Dream


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Readyfor Zippity Do Dog Sawyer

Best Of Opposite Sex
Saltydog's Kenna At Calibre

Select Dog
GCh Woodcreek's Ray Of Sunshine



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Saltydog's Kenna At Calibre

Open Bitch Class
1st Saltydog's Kenna At Calibre

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sassenach Evans On Fire



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Driftwind Reach for The Stars



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 6 pts (4-1-0-2)
Hunterslove Limited Edition

Best Of Opposite Sex
Amigo's It's Just Me Charley

Best Of Winners: (4-1-0-2)
Hunterslove Limited Edition

Best Puppy In Breed
Amigo's It's Just Me Charley

Select Bitch
Ch Stormking Are We There Yet Maggie


Winners Dog: (4-1-0-2)
Amigo's It's Just Me Charley

Reserve Winners Dog
Amigo's Bird Zekeing Missile

Senior Puppy Dog Class
1st Amigo's It's Just Me Charley
2nd HuntersHeart Spirit Bear

12-18 Month Dog Class
1st Amigo's Georgie Boy

Open Dog Class
1st Amigo's Bird Zekeing Missile


Winners Bitch: (4-1-0-2)
Hunterslove Limited Edition

Open Bitch Class
1st Hunterslove Limited Edition

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (5-0-0-0)
Sherlock's Fair Play

Best Puppy In Breed
Sherlock's Fair Play


Winners Dog: (5-0-0-0)
Sherlock's Fair Play

Reserve Winners Dog
Winauby's Dark N' Dashing

Senior Puppy Dog Class
1st Sherlock's Fair Play

12-18 Month Dog Class
1st Winauby's Dark N' Dashing
2nd Winauby's Cheeky Chap

Canadian Bred Dog Class
1st Winauby's Double Down

Open Dog Class
1st Winauby's Dust N' Dazzle


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Beswin Ynot Dream With Mee

Best Of Opposite Sex
Bondir's Ami Brilliant Berwin

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bondir's Ami Riche Edwina

Best Puppy In Breed
Bondir's Ami Riche Edwina


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bondir's Ami Brilliant Berwin

Junior Puppy Dog Class
1st Bondir's Ami Brilliant Berwin


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bondir's Ami Riche Edwina

Junior Puppy Bitch Class
1st Bondir's Ami Riche Edwina

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Long Lane Worth My Weight N Gold

Best Puppy In Breed
Long Lane Worth My Weight N Gold


Winners Dog: (1-0-0-0)
Long Lane Worth My Weight N Gold

Junior Puppy Dog Class
1st Long Lane Worth My Weight N Gold


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stoney Lake Legendary Lexi

Best Puppy In Breed
Stoney Lake Legendary Lexi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stoney Lake Legendary Lexi

Junior Puppy Bitch Class
1st Stoney Lake Legendary Lexi

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Target's Surrounded By Your Embrace

Best Of Opposite Sex
Ch Leith Gramayre Mic Drop

Best Puppy In Breed
Ch Leith Gramayre Mic Drop


4-6 Month Dog Class
1st Ashmores The Eighth Note






Group 2 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   19
Group 2nd   
GChB Snow Hill Fire And Rain
  Whippet   18
Group 3rd    Jangel's Awbarilicious Life   Afghan Hound   17
Group 4th    Elance Falling Glass   Borzoi   14
BPIG   
Blackpoint Royal Flush
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Jangel's Awbarilicious Life

Best Of Opposite Sex
Polo's Crown Prince Of Aphra

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Jangel's Awbarilicious Life


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Jangel's Awbarilicious Life

Open Bitch Class
1st Jangel's Awbarilicious Life

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Noblewinds A Wakh Among The Stars


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Elance Falling Glass



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Elance Falling Glass

Reserve Winners Bitch
Veena Sunara

12-18 Month Bitch Class
1st Veena Sunara

Canadian Bred Bitch Class
1st Elance Falling Glass

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
Ch Blackpoint Tickle My Fancy

Best Of Opposite Sex
GCh Stardax Go Your Own Way

Best Of Winners: (2-1-2-2)
RHK Mellies Little Louis

Best Puppy In Breed
Blackpoint Royal Flush

Select Dog
Ch BNB Mr Doc Frosty


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Blackpoint Royal Flush

Junior Puppy Bitch Class
1st Blackpoint Royal Flush

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL

Best Of Opposite Sex
Telkel Dance To The Music SL

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL

Best Puppy In Breed
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Telkel Dance To The Music SL

Open Bitch Class
1st Telkel Dance To The Music SL

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Matsutake's Moments Reflection

Best Of Opposite Sex
Ch Matsutakes Time Justified



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness

Open Bitch Class
1st Nefer-Temu Ultimate Darkness

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Snow Hill Fire And Rain







Group 3 - Susan Quesnel Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O
  Portuguese Water Dog   72
Group 2nd   
GChB Esmonds You Make Me Smile
  Rottweiler   71
Group 3rd   
GChB Gentry's Dragon Fyre V Scion
  Doberman Pinscher   70
Group 4th   
GCh Arcticice Red Of Firesteel
  Canadian Eskimo Dog   64
BPIG   
Cethuz A King's Gift
  Schnauzer (Giant)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Devonquest N Legendale Poker Face
  Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group   
GCh Samson's Chili Gone Bad
  Boxer   0
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Aracari's Sicilian Cosa Nostra

Best Of Opposite Sex
Ch Aracari's Tick Tock Tannenbaum

Best Puppy In Breed
Aracari's Never Trust A Babyface


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Aracari's Never Trust A Babyface

Junior Puppy Bitch Class
1st Aracari's Never Trust A Babyface

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tonomi's Gold Dust Woman

Best Puppy In Breed
Tonomi's Building A Mystery



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tonomi's Gold Dust Woman

Reserve Winners Bitch
Tonomi's Building A Mystery

Senior Puppy Bitch Class
1st Tonomi's Building A Mystery

12-18 Month Bitch Class
1st Tonomi's Gold Dust Woman

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 12 pts (0-6-2-5)
Ch NitroBerner's Happy Days At Zeigen

Best Of Opposite Sex
GCh Nitroberner's Fire Fox

Best Puppy In Breed
Ch NitroBerner's Happy Days At Zeigen

Select Dog
Ch NitroBerner's Golden Pioneer

Select Bitch
GChB Tailspins Mirror Image



Winners Bitch: (0-6-2-5)
Delagrea's Easy Come Easy Go

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Leia

12-18 Month Bitch Class
1st AlpineMists Livingstone Falls
2nd Doubledutch's Amilyn

Canadian Bred Bitch Class
1st Doubledutch's Leia
2nd Creo's Fitzroy Freyja

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delagrea's Easy Come Easy Go
2nd NitroBerner's Happy Feet

Veteran Female
GCh NitroBerner's Coco Chanel

4-6 Month Bitch Class
1st Alpinemist's Swiss Miss

Judge: Jo Ann Hammond

Best Of Breed: 7 pts (2-3-3-0)
GChS Tybrushe's Livin The High Life

Best Of Opposite Sex
Tangent's Poetry In Motion

Best Of Winners: (2-3-3-0)
Tangent's Poetry In Motion

Best Puppy In Breed
Tangent's Poetry In Motion

Select Dog
GChG Tybrushe's Livin Notoriety


Winners Bitch: (2-3-3-0)
Tangent's Poetry In Motion

Reserve Winners Bitch
Livin's Champagne Kisses

Junior Puppy Bitch Class
1st Tangent's Poetry In Motion
2nd Tangent N Martini's Naughty By Nature

Open Bitch Class
1st Livin's Champagne Kisses

Veteran Female
GCh Samson's Chili Gone Bad

4-6 Month Bitch Class
1st Livin's Are You For Ria?!

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Nightwatch's Solar Impact

Best Puppy In Breed
Seek Me If You Can De Terras Lusitanas


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 17 pts (5-7-4-2)
GCh Arcticice Red Of Firesteel

Best Of Opposite Sex
GCh Akiak Qimmiq Pikatti

Best Of Winners: (5-7-4-2)
Arcticsun's Qimmiq Sila

Select Dog
GCh Akiak's Qimmiq Nutka The II

Select Bitch
Ch Akiak's Qimmiq Jasmine


Winners Dog: (5-7-4-2)
Arcticice Qimmiq Lichen

Reserve Winners Dog
Akiak's Qimmiq Tuktu

12-18 Month Dog Class
1st Akiak's Qimmiq Tuktu
2nd Arcticice Qimmiq Sirius

Canadian Bred Dog Class
1st Akiak's Qimmiq Justice

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hurstkins Arctic Voyage Aklak

Open Dog Class
1st Arcticice Qimmiq Lichen

Veteran Male
GCh Arcticice Qimmiq Xerox

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rocky Views Playing For Keeps At Prairie Creek

Best Of Opposite Sex
Island Reign's Forge New Ground

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rocky Views Playing For Keeps At Prairie Creek


Winners Dog: (1-1-0-0)
Island Reign's Forge New Ground

12-18 Month Dog Class
1st Island Reign's Forge New Ground

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
EBD ValbyDane Almost Legendary

Best Of Opposite Sex
Kingstone's Widowmaker

Best Of Winners: (2-2-0-0)
EBD ValbyDane Almost Legendary

Best Puppy In Breed
Kingstone's Widowmaker


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Kingstone's Widowmaker

Reserve Winners Bitch
Meridian's To Where The River Flows V Lawaetz

12-18 Month Bitch Class
1st Meridian's To Where The River Flows V Lawaetz

Canadian Bred Bitch Class
1st Kingstone's Widowmaker

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lexington Excelsior Empire States Ava At Katywinds



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Esmonds You Make Me Smile



4-6 Month Bitch Class
1st Tierney's Into The Wyld

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
GCh Starquest Put A Spell On Snowbastian



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Innovations Son Of A Goodfella

Best Of Opposite Sex
GSMBilG Du Imprintz (Morales)

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cethuz A King's Gift

Best Puppy In Breed
Cethuz A King's Gift


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cethuz A King's Gift

Junior Puppy Dog Class
1st Cethuz A King's Gift


Winners Bitch: (1-1-1-0)
GSMBilG Du Imprintz (Morales)

Senior Puppy Bitch Class
1st GSMBilG Du Imprintz (Morales)




4-6 Month Dog Class
1st Foxbridge High Tides Roll'n Kohle


4-6 Month Bitch Class
1st Heinrich V Galahad Ever On My Mind

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GChB Nightshade Solar Powered Of Kuvuk

Best Of Opposite Sex
GCh Excalibur's Vanity Fair With Kuvuk

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Whirlwind's Stormy Seas

Select Bitch
Ch Rockyview's Northern Ice Diamond At Nanook


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Nightshade Jupiter Rising

Reserve Winners Bitch
Whirlwind's A Dragons Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Nightshade Jupiter Rising

Open Bitch Class
1st Whirlwind's A Dragons Heart
2nd Whirlwind's Pumpkin Patch





Group 4 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Glenshiel's Valkyrie
  Scottish Terrier   27
Group 2nd   
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara
  American Staffordshire Terrier   20
Group 3rd   GCh Pinnacle Broxden Lickety Split   Fox Terrier (Smooth)   19
Group 4th   
GCh Renica's Good Omens
  Bull Terrier (Miniature)   18
BPIG    River Glenn Be Still My Heart   Parson Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tarahill's Court Jester   Cairn Terrier   0
Best Veteran In Group   
GChB Distaff Blackbird
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brea's Champagne Bleuz


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (0-0-2-3)
GChS Benchmark's Bright Shining Fame

Best Of Opposite Sex
GCh Zoda J's Forget Me Knots

Select Dog
Ch Ketschup King Psi Mysteria

Select Bitch
Ch Oreos Casablanca Psi Mysteria



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS Renica's Good Omens

Select Bitch
GCh Kingsmere Miss Fancy Pants At Tinydancer



4-6 Month Bitch Class
1st Tinydancer Gimme! Gimme! Gimme!

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Tarahill's Hidden Treasure

Best Of Opposite Sex
GCh Tarahill's Celtic Fire


4-6 Month Dog Class
1st Tarahill's Court Jester


4-6 Month Bitch Class
1st Tarahill's Living The Good Life

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pinnacle Broxden Lickety Split



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kenan's Celtic Legend


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kenan's Celtic Legend

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kenan's Celtic Legend


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Boldheart's Pixie

Best Of Opposite Sex
River Glenn Zero Fox Given

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Boldheart's Party Till Midnight

Best Puppy In Breed
River Glenn Be Still My Heart


Winners Dog: (2-1-0-1)
River Glenn Zero Fox Given

Reserve Winners Dog
River Glenn Be Still My Heart

Senior Puppy Dog Class
1st River Glenn Be Still My Heart

12-18 Month Dog Class
1st River Glenn Zero Fox Given


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Boldheart's Party Till Midnight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boldheart's Party Till Midnight

4-6 Month Bitch Class
1st Aspen Ridge Pay The Piper
2nd Boldheart's Light It Up

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GChB Glenshiel's Valkyrie

Best Of Opposite Sex
Ch Dunkeld's Red Sky Solar Flare

Best Of Winners: (2-2-1-2)
McVan's Twist And Shout

Best Puppy In Breed
Langholm Champagne On Ice

Select Bitch
GChB VDK Glamorous At Embolden


Winners Dog: (2-2-1-2)
McVan's Twist And Shout

Reserve Winners Dog
Haigis Royal Clo Dubh

Open Dog Class
1st McVan's Twist And Shout
2nd Haigis Royal Clo Dubh


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Christimoor Cub Bear Black Skye

Reserve Winners Bitch
Langholm Champagne On Ice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Langholm Champagne On Ice

Open Bitch Class
1st Christimoor Cub Bear Black Skye

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Tyrone Quintessential Pinehome

Best Of Opposite Sex
Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Best Puppy In Breed
Tyrone I Can Buy Myself Flowers



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Senior Puppy Bitch Class
1st Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Ghostpine's Brightest Star

Best Puppy In Breed
Ch Hillside Wolfsbane

Select Dog
Ch Hillside Wolfsbane






Group 5 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st    Firesprite Worth The Wait   Pomeranian   37
Group 2nd   
GCh Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   36
Group 3rd   
GCh Annevan Salem V Scion Of Lore
  Silky Terrier   34
Group 4th   
GCh Rae Anne's Top Gun
  Papillon   33
BPIG    Firesprite Worth The Wait   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Firesprite Sibling Rivalry   Pomeranian   0
Best Veteran In Group   
Ch Avimimus Topaz Tephra
  Italian Greyhound   0
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Msfizz Code Of Honor

Best Of Opposite Sex
GChB Kewpy's Cinnamon Girl

Best Puppy In Breed
Dawnaquinn Dorothy's Ruby Slippers

Select Bitch
Ch Kewpy's Misty Blue



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Kewpy's Mamma Mia

Reserve Winners Bitch
Dawnaquinn Dorothy's Ruby Slippers

Senior Puppy Bitch Class
1st Dawnaquinn Dorothy's Ruby Slippers

Open Bitch Class
1st Kewpy's Mamma Mia

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pastel's Moscow Mule

Best Puppy In Breed
Pastel's Moscow Mule


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pastel's Moscow Mule

Junior Puppy Dog Class
1st Pastel's Moscow Mule


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Dipped In Carmel

Best Puppy In Breed
Sharinway's Dipped In Carmel



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sharinway's Dipped In Carmel

Junior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's Dipped In Carmel

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 9 pts (3-1-5-1)
GCh Halostar Go Big Or Go Home

Best Of Opposite Sex
GChB Wind Heaven Sent

Best Of Winners: (3-1-5-1)
Wind, Highway To The Danger Zone

Best Puppy In Breed
GCh Halostar Go Big Or Go Home

Select Dog
Ch Shantel's A Star A Star Dancing In The Night


Winners Dog: (3-1-5-1)
Wind, Highway To The Danger Zone

Reserve Winners Dog
Taja Trojan Horse

Junior Puppy Dog Class
1st Wind, Highway To The Danger Zone
2nd Dalen Golden Ring

Open Dog Class
1st Taja Trojan Horse


Winners Bitch: (3-1-5-1)
Dalen Good Girl Gone Bad

Junior Puppy Bitch Class
1st Dalen Good Girl Gone Bad

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Diavolino's Last Kiss


Winners Dog: (1-0-0-0)
Diavolino's Last Kiss

Canadian Bred Dog Class
1st Diavolino's Last Kiss

Veteran Male
Ch Avimimus Topaz Tephra


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GChS Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
GCh Sunokas Neon Strike At Sunburst

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Prestwick's Life Of The Party

Best Puppy In Breed
Prestwick's Life Of The Party


Winners Dog: (1-3-1-1)
Prestwick's Let The Good Times Roll

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Prestwick's Let The Good Times Roll


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Prestwick's Life Of The Party

Reserve Winners Bitch
Illaryi's Dancing By Moonlight

Senior Puppy Bitch Class
1st Prestwick's Life Of The Party

12-18 Month Bitch Class
1st Illaryi's Dancing By Moonlight

Open Bitch Class
1st Magic's All You Need Is Love

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Firesprite Worth The Wait

Best Puppy In Breed
Firesprite Worth The Wait


4-6 Month Dog Class
1st Firesprite Sibling Rivalry


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Firesprite Worth The Wait

Senior Puppy Bitch Class
1st Firesprite Worth The Wait

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Keja's Never Out Of Style

Best Of Opposite Sex
Ch Keja's Precious Gift

Best Puppy In Breed
Houseopaws Stinker Bell


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Houseopaws Stinker Bell

Junior Puppy Bitch Class
1st Houseopaws Stinker Bell

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Select Dog
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore







Group 6 - Susan Quesnel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Chowridge U R Not Just Eye Candy
  Chow Chow   31
Group 2nd   
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   30
Group 3rd   
GChB Crystalton Chikoda Curtain Call
  Poodle (Standard)   28
Group 4th   Ch Halo's Signed On The Dotted Line By Whissler   Shih Tzu   23
BPIG   Ch Halo's Signed On The Dotted Line By Whissler   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams
  Keeshond   0
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Dalnavert Luvit Longines Dolcevita

Best Puppy In Breed
Luvit Solstice Dalnavert Pi In The Sky


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rugerlane Lord Amos Of Kenterain


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rugerlane Lord Amos Of Kenterain

12-18 Month Dog Class
1st Rugerlane Lord Amos Of Kenterain


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chowridge U R Not Just Eye Candy



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Merry Go Round Again

Best Of Opposite Sex
Sun Dog N Winterspear All Dressed Up

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Echoviews Pop A Top

Best Puppy In Breed
Ch Merry Go Round Again


Winners Dog: (1-1-1-0)
Echoviews Pop A Top

Senior Puppy Dog Class
1st Echoviews Pop A Top


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sun Dog N Winterspear All Dressed Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Sun Dog N Winterspear All Dressed Up

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GCh Aracari's Rizzoli And Panettone

Best Of Opposite Sex
Ch Aracari's Antonio Aglio E Olio

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Timepieces Too Fat To Fly

Best Puppy In Breed
Timepieces Too Fat To Fly

Select Dog
Ch Ferrari Rosso

Select Bitch
GCh Timepieces Wicket Wilma


Winners Dog: (1-1-2-2)
Timepieces Too Fat To Fly

Junior Puppy Dog Class
1st Timepieces Too Fat To Fly

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees

Best Of Opposite Sex
GCh Admiraal's Sweet Willow


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Staken Kandansk Digital Princess

Best Of Opposite Sex
Fascino's We'll Drive You Crazy

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Fascino's Terrible Fate

Best Puppy In Breed
Fascino's Terrible Fate

Select Bitch
Ch Rosebell's Gliding High


Winners Dog: (1-1-0-2)
Fascino's We'll Drive You Crazy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Fascino's We'll Drive You Crazy


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Fascino's Terrible Fate

Junior Puppy Bitch Class
1st Fascino's Terrible Fate

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GChS Crystalton Chikoda Curtain Call

Best Of Opposite Sex
Sailso Presley Guides Me Home

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Coronado Heritage Rose


Winners Dog: (1-3-0-1)
Sailso Presley Guides Me Home

Open Dog Class
1st Sailso Presley Guides Me Home


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Coronado Heritage Rose

Reserve Winners Bitch
Coronado Benverde Mint Julep

12-18 Month Bitch Class
1st Benverde Coronado Rosa Verde

Canadian Bred Bitch Class
1st Coronado Benverde Mint Julep

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coronado Heritage Rose

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Darken's Candle In The Wind From Monterrez

Best Of Opposite Sex
Monterrez The Fast And The Furious

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Darken's Candle In The Wind From Monterrez

Best Puppy In Breed
Monterrez The Fast And The Furious


Winners Dog: (1-1-0-0)
Monterrez The Fast And The Furious

Senior Puppy Dog Class
1st Monterrez The Fast And The Furious

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Halo's Signed On The Dotted Line By Whissler

Best Of Opposite Sex
Sunside King Of The Badlands

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Sunside King Of The Badlands

Best Puppy In Breed
Ch Halo's Signed On The Dotted Line By Whissler


Winners Dog: (1-3-0-1)
Sunside King Of The Badlands

Open Dog Class
1st Sunside King Of The Badlands


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Halo's Sweet Magnolias

Reserve Winners Bitch
Whissler N Sealegends Cutie Patootie

Junior Puppy Bitch Class
1st Halo's Sweet Magnolias

12-18 Month Bitch Class
1st Midnight Poison's Kiss My Doll Face

Canadian Bred Bitch Class
1st Whissler N Sealegends Cutie Patootie

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tyrone Walk This Way With Adominos


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tyrone Walk This Way With Adominos

12-18 Month Dog Class
1st Tyrone Walk This Way With Adominos




Group 7 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   27
Group 2nd   
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres
  Schapendoes   20
Group 3rd   Ch WR Aussies Fire Starter   Australian Shepherd   19
Group 4th   
GChB Lacomtesse Vampire Slayer
  German Shepherd Dog   17
BPIG   
Ch BigRkAussies Great Divide
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
IB'lieve's Uptown Girl
  Bouvier des Flandres   0
Best Veteran In Group   GCh Regaloake's Kylemore Abby   Shetland Sheepdog   0
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clearwater Djanga's Rhythm Of Life


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch WR Aussies Fire Starter

Best Of Opposite Sex
GChB BigRkAussies Great Divide

Best Puppy In Breed
GChB BigRkAussies Great Divide



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
Ch AlphaLoup's I'm No Angel

Best Of Opposite Sex
Stronghold's K9's Fox

Best Puppy In Breed
Ch AlphaLoup's I'm No Angel


Winners Dog: (3-0-0-1)
Stronghold's K9's Fox

Reserve Winners Dog
Teseko Born To Shine

12-18 Month Dog Class
1st Vulpes' Another Summit Mastered

Open Dog Class
1st Stronghold's K9's Fox
2nd Teseko Born To Shine


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Outburst Goddess Of War







4-6 Month Bitch Class
1st IB'lieve's Uptown Girl

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Ch Rainycreek Tallywood Solaia

Best Puppy In Breed
Ch Prairiepine's When The Stars Go Blue

Select Dog
Ch Prairiepine's When The Stars Go Blue



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Lacomtesse Vampire Slayer



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Audurs Galdra Astrikur

Best Of Opposite Sex
Ch Audurs Galdra Koldimma

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Audurs Galdra Astrikur

Best Puppy In Breed
Audurs Galdra Astrikur


Winners Dog: (1-2-0-1)
Audurs Galdra Astrikur

Senior Puppy Dog Class
1st Audurs Galdra Astrikur


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Audurs Ovaenta Karamella

Reserve Winners Bitch
Audurs Galdra Rauðhetta

Senior Puppy Bitch Class
1st Audurs Galdra Rauðhetta

Open Bitch Class
1st Audurs Ovaenta Karamella

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Iszkiri Rise To The Challenge Remedius

Best Of Opposite Sex
Porgeloci Csepke

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Iszkiri Rise To The Challenge Remedius


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Porgeloci Csepke

Open Bitch Class
1st Porgeloci Csepke

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Ch Strattonhill Head Over Heels

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Mystic Suntime Pulsar

Best Puppy In Breed
Mystic Suntime Pulsar

Select Dog
Ch Shadland Chromatic


Winners Dog: (1-3-2-1)
Mystic Suntime Pulsar

Senior Puppy Dog Class
1st Mystic Suntime Pulsar


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Zesta National Geographic

Reserve Winners Bitch
Zesta Forever My Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Zesta National Geographic

Open Bitch Class
1st Zesta Forever My Girl
2nd Coastalviews Arctic Blue Ice

Veteran Female
GCh Regaloake's Kylemore Abby

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Corgitail's Pretty Little Thing Called Love


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By