Calgary Kennel & Obedience Club
Friday, May 10, 2024



Related Results

Conformation

Friday, May 10
Friday, May 10 (Ltd Show - Group 1)
Saturday, May 11
Saturday, May 11 (Ltd Show - Group 3)
Sunday, May 12
Sunday, May 12 (Ltd Show - Group 7)

Obedience

Friday, May 10 (Obedience Trial-1)
Friday, May 10 (Obedience Trial-2)
Saturday, May 11 (Obedience Trial-3)
Saturday, May 11 (Obedience Trial-4)
Sunday, May 12 (Obedience Trial-5)
Sunday, May 12 (Obedience Trial-6)

Rally Obedience

Friday, May 10 (Rally Trial-1)
Friday, May 10 (Rally Trial-2)
Saturday, May 11 (Rally Trial-3)
Saturday, May 11 (Rally Trial-4)
Sunday, May 12 (Rally Trial-5)
Sunday, May 12 (Rally Trial-6)



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
GChB Ghostpine's Brightest Star
"Sirius"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Kathleen Anderson-Wulff
Schnauzer (Giant)  
GCh Jury's The Verdict Is In On Jenko
Points: 278 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kathleen Anderson-Wulff
Staffordshire Bull Terrier  
GChB Ghostpine's Brightest Star
Points: 228
Best Puppy In Show
Judge: Kathleen Anderson-Wulff
Poodle (Miniature)  
Ch Kandansk Coming To Get You
Best Veteran In Show
Judge: Kathleen Anderson-Wulff
Border Terrier  
Ch Zealous Licorice Twist
Best Brace In Show
Judge: Kathleen Anderson-Wulff
Havanese 
GCh Sylyn's Transforming Malakyte Of Destiny & Havanese 
Ch Sylyn's Golden Beryl Of Destiny








Group 1 - Robin Hughes Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold
  Retriever (Golden)   57
Group 2nd   
GCh Hunterspride Timeless Beauty
  Pointer (German Short-Haired)   50
Group 3rd   
GCh Whiskeytown Canadian Crown Royal Blu
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   49
Group 4th   
Ch Labradale's Mayflower At Innovation
  Retriever (Labrador)   43
BPIG    Canza's And You Turn Yourself Around   Retriever (Golden)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Xenaran Journey To Sassenach
  Setter (Gordon)   0



Winners Bitch: (0-1-2-3)
Whiskeytown Midnight On Madison

12-18 Month Bitch Class
1st Whiskeytown Midnight On Madison

Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hunterspride Timeless Beauty



Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 8 pts (1-5-1-2)
Ch Labradale's Mayflower At Innovation

Best Of Opposite Sex
Eagertrieves Party Crasher

Best Of Winners: (1-5-1-2)
Eagertrieves Steal The Show

Best Puppy In Breed
Ch Labradale's Mayflower At Innovation

Select Bitch
GCh Maktawae Balcroft Keepr Of D'Spell


Winners Dog: (1-5-1-2)
Eagertrieves Party Crasher

Junior Puppy Dog Class
1st Eagertrieves Party Crasher


Winners Bitch: (1-5-1-2)
Eagertrieves Steal The Show

Reserve Winners Bitch
Torngat's Gin Cove Frampton

12-18 Month Bitch Class
1st Torngat's Gin Cove Frampton

Canadian Bred Bitch Class
1st River Flatlander

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eagertrieves Steal The Show

Open Bitch Class
1st Kryptonite Flatlander
2nd Kermodei's Siggi Pop

Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Sevenoaks Rock Legend

Best Of Opposite Sex
Winchester Weymouth NeverEndingStory At Sevenoaks

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Fieldgate's Dream On

Best Puppy In Breed
Fieldgate's Dream On


Winners Dog: (1-1-1-0)
Fieldgate's Dream On

Senior Puppy Dog Class
1st Fieldgate's Dream On

Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Driftwind Reach for The Stars

Best Of Opposite Sex
Ch TrisamsEdge Edna's Quest To Be Incredible



Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch KLAD Singular Scentsation

Best Of Opposite Sex
Rejoices Revelation

Best Puppy In Breed
Ch KLAD Singular Scentsation


Winners Dog: (1-0-0-1)
Rejoices Revelation

Open Dog Class
1st Rejoices Revelation


Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 13 pts (2-7-3-2)
Ch Hunterslove Miss Molly

Best Of Opposite Sex
GCh Kinwashkly The Final F Word

Best Of Winners: (2-7-3-2)
Lakefields Wing Anna Prayer

Best Puppy In Breed
Sovereign Rionnag Breagha

Select Dog
Ch Fernhill's North Star

Select Bitch
Ch Amigo Whitehead Yellow Rose


Winners Dog: (2-7-3-2)
Amigo's Putting On The Miles

Reserve Winners Dog
Amigo's Cupid Variation

Canadian Bred Dog Class
1st Amigo's Cupid Variation

Open Dog Class
1st Amigo's Putting On The Miles


Winners Bitch: (2-7-3-2)
Lakefields Wing Anna Prayer

Reserve Winners Bitch
Sovereign Rionnag Breagha

Junior Puppy Bitch Class
1st Sovereign Rionnag Breagha
2nd Tanki Fire And Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Hunterslove Rocket Guardians Of The Galaxy

12-18 Month Bitch Class
1st Lakefields Wing Anna Prayer
2nd Macbrits Try And Get My Colors

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Macbrits High Sierra

Open Bitch Class
1st Amigo's Luna Light For The Soul

Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Sherlock's Fair Play

Best Of Opposite Sex
Sherlock's Miss Fit

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Sherlock's Pretty Boy Floyd

Best Puppy In Breed
Sherlock's Pretty Boy Floyd

Select Dog
Ch Winauby's Dark N' Dashing


Winners Dog: (1-1-2-0)
Sherlock's Pretty Boy Floyd

Senior Puppy Dog Class
1st Sherlock's Pretty Boy Floyd


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Sherlock's Miss Fit

Senior Puppy Bitch Class
1st Sherlock's Miss Fit

Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Long Lane Worth My Weight N Gold


Winners Dog: (1-0-0-0)
Long Lane Worth My Weight N Gold

12-18 Month Dog Class
1st Long Lane Worth My Weight N Gold


Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Solana's Anything You Can Do I Can Do Feta

Best Puppy In Breed
Solana's Anything You Can Do I Can Do Feta


Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Koping Can You Sea Me Now







Group 2 - Kathleen Anderson-Wulff Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   22
Group 2nd   
GChS Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   21
Group 3rd    Gwencalon's Isle Of Skye   Beagle   20
Group 4th   
GCh Coso's Ama La Vita
  Rhodesian Ridgeback   17
BPIG   Ch RHK Boos Golden Legacy   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Teckelwood Rae's Casper ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Polo's Crown Prince Of Aphra



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Gwencalon's Isle Of Skye

Best Of Opposite Sex
Telford's Jamie's Boy Jabari

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Gwencalon's Isle Of Skye

Best Puppy In Breed
Telford's Jamie's Boy Jabari


Winners Dog: (1-2-0-0)
Telford's Jamie's Boy Jabari

Junior Puppy Dog Class
1st Telford's Jamie's Boy Jabari


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Gwencalon's Isle Of Skye

Reserve Winners Bitch
Telford's Moove On Over

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Telford's Moove On Over

Open Bitch Class
1st Gwencalon's Isle Of Skye

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 8 pts (1-3-4-1)
Ch RHK Boos Golden Legacy

Best Of Opposite Sex
Ch RHK BNB Cocos Frosted Sparkle

Best Of Winners: (0-2-1-0)
Telford's Jazzy Jimmy

Best Puppy In Breed
Ch RHK Boos Golden Legacy

Select Dog
GCh Stardax Go Your Own Way


Winners Dog: (0-2-1-0)
Telford's Jazzy Jimmy

Junior Puppy Dog Class
1st Telford's Jazzy Jimmy

Veteran Male
GChB Teckelwood Rae's Casper ML


Winners Bitch: (1-3-4-1)
RHK Cookies Dark Moon @ RWDoxies

Reserve Winners Bitch
Telford's Jelly Roll

Canadian Bred Bitch Class
1st RHK Cookies Dark Moon @ RWDoxies

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Telford's Jelly Roll
2nd Westdach Classy And Fabulous

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Telkel Over My Dead Body At Stardax SL



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Matsutakes Daisy For Cegah

Best Puppy In Breed
Carrig's Golly Gee



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Carrig's Golly Gee

Senior Puppy Bitch Class
1st Carrig's Golly Gee

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Avitar's All About That TJ Jazz



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Coso's Ama La Vita



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Tarrango Hare's The Deal

Best Of Opposite Sex
Tarrango's Beach Please

Best Puppy In Breed
Tarrango's Beach Please



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tarrango's Beach Please

Reserve Winners Bitch
McCartney's Always Welcome At Westham

Junior Puppy Bitch Class
1st Tarrango's Beach Please

Open Bitch Class
1st McCartney's Always Welcome At Westham





Group 3 - Robin Hughes Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Jury's The Verdict Is In On Jenko
  Schnauzer (Giant)   49
Group 2nd   
Ch Seek Me If You Can De Terras Lusitanas
  Bullmastiff   46
Group 3rd   
GCh CR Prince Charming
  Leonberger   44
Group 4th   Ch Wathaman's Helluva Hasty Turn   Rottweiler   43
BPIG    Rocky Views Goddess Of The Night   Cane Corso   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   0
Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 15 pts (0-9-2-5)
Ch NitroBerner's Golden Girl

Best Of Opposite Sex
Ch NitroBerner's Golden Pioneer

Best Puppy In Breed
Creo's Lavender' N Lace

Select Bitch
GCh Alpinemist's Wish Upon A Star


Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Seek Me If You Can De Terras Lusitanas

Select Dog
Ch Nightwatch's Solar Impact



Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Kingdom Of Pride Enzo

Best Of Opposite Sex
Prairie Creek's I Am The Booty

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Kingdom Of Pride Enzo

Best Puppy In Breed
Rocky Views Goddess Of The Night


Winners Dog: (1-3-0-0)
Kingdom Of Pride Enzo

Open Dog Class
1st Kingdom Of Pride Enzo

Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 6 pts (3-2-0-2)
Ch Gentry's Red Red Wine

Best Of Opposite Sex
Victhor De Akido San

Best Of Winners: (3-2-0-2)
Liberty's Bella II

Best Puppy In Breed
Cassels Whiskey A Gogo

Select Bitch
GCh Legendale N Ko's Blazing Sunshine


Winners Dog: (3-2-0-2)
Victhor De Akido San

Reserve Winners Dog
Cassels Whiskey A Gogo

Junior Puppy Dog Class
1st Cassels Whiskey A Gogo

Open Dog Class
1st Victhor De Akido San
2nd Supernova Hudson Hawk

Veteran Male
GChB Cassels Moonshine Whiskey


Winners Bitch: (3-2-0-2)
Liberty's Bella II

Reserve Winners Bitch
Ka-Tet Lucky Number Seven

Canadian Bred Bitch Class
1st Ka-Tet Lucky Number Seven

Open Bitch Class
1st Liberty's Bella II

Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Azulene's Can't Say No To This



Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh CR Prince Charming



Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lizona's Unmistakable Rosemary

Best Puppy In Breed
Lizona's Unmistakable Rosemary



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lizona's Unmistakable Rosemary

Senior Puppy Bitch Class
1st Lizona's Unmistakable Rosemary

Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O



Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
Blitzen's Lookin' Pretty Fly

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Blitzen's Lookin' Pretty Fly

Best Puppy In Breed
Blitzen's Lookin' Pretty Fly


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Blitzen's Lookin' Pretty Fly

Junior Puppy Bitch Class
1st Blitzen's Lookin' Pretty Fly

Judge: Robin Hughes

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Jury's The Verdict Is In On Jenko

Best Of Opposite Sex
GChB Aerdenhout's Make It True

Best Puppy In Breed
Taurus De Barba Negra


Winners Dog: (1-0-1-1)
Taurus De Barba Negra

Junior Puppy Dog Class
1st Taurus De Barba Negra






Group 4 - Kathleen Anderson-Wulff Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Ghostpine's Brightest Star
  Staffordshire Bull Terrier   27
Group 2nd   
GChS Benchmark's Bright Shining Fame
  Border Terrier   21
Group 3rd   Ch Ovio's Northern Skye   Scottish Terrier   12
Group 4th   
Ironstone's Call Me A Wicked Dragon
  American Staffordshire Terrier   8
BPIG   
Ch Tyrone Spice Up Your Life
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Zealous Licorice Twist
  Border Terrier   0
Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Monterra Somebunny For Prairie Grass



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Monterra Somebunny For Prairie Grass

12-18 Month Bitch Class
1st Monterra Somebunny For Prairie Grass

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Tinydancer Gimme! Gimme! Gimme!

Select Bitch
Ch Tinydancer One Of These Nights



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Takala Trails Basil

Best Puppy In Breed
Takala Trails Basil


Winners Dog: (1-0-0-0)
Takala Trails Basil

Senior Puppy Dog Class
1st Takala Trails Basil


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clarity's Kaboom Of Summer



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Ovio's Northern Skye

Best Of Opposite Sex
Langholm's Legendary

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Langholm's Legendary

Best Puppy In Breed
Langholm's Legendary


Winners Dog: (2-1-0-1)
Langholm's Legendary

Reserve Winners Dog
Haigis Royal Clo Dubh

Open Dog Class
1st Langholm's Legendary
2nd Haigis Royal Clo Dubh


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Haigis Fire And Black Ice

Open Bitch Class
1st Haigis Fire And Black Ice

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Tyrone Spice Up Your Life

Best Puppy In Breed
Ch Tyrone Spice Up Your Life



Winners Bitch: (2-2-2-0)
Tyrone Say You'll Be There

Senior Puppy Bitch Class
1st Tyrone Say You'll Be There

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GChB Ghostpine's Brightest Star

Best Of Opposite Sex
Ghostpine's Leap Of Faith

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Hillside Aengus

Select Dog
Ch Hillside Wolfsbane


Winners Dog: (2-2-2-0)
Hillside Aengus

Reserve Winners Dog
Rockyhollow's The Calm Before The Storm Rain

12-18 Month Dog Class
1st Rockyhollow's The Calm Before The Storm Rain

Open Dog Class
1st Hillside Aengus


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Ghostpine's Leap Of Faith

Reserve Winners Bitch
Rockyhollow's I Made You Look Megan

Canadian Bred Bitch Class
1st Rockyhollow's I Made You Look Megan

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ghostpine's Leap Of Faith





Group 5 - Catherine Barlow Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   49
Group 2nd   
Ch Prairiefire Linguine
  Havanese   44
Group 3rd   
GChB Wind Heaven Sent
  Chinese Crested Dog   37
Group 4th   
GChS Rae Anne's Top Gun
  Papillon   32
BPIG    Firesprite Whats The Buzz   Pomeranian   N/A
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Freddie Mercury Of Msfizz

Best Of Opposite Sex
Dawnaquinn Dorothy's Ruby Slippers

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Midori's Flowers Ultrachic

Best Puppy In Breed
Bohshar Billivy Snow On The Mountain


Winners Dog: (1-3-1-0)
Midori's Flowers Ultrachic

12-18 Month Dog Class
1st Midori's Flowers Ultrachic


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Dawnaquinn Dorothy's Ruby Slippers

Reserve Winners Bitch
Bohshar Billivy Snow On The Mountain

Junior Puppy Bitch Class
1st Bohshar Wallyhaze Kalmia

Senior Puppy Bitch Class
1st Bohshar Billivy Snow On The Mountain

Open Bitch Class
1st Dawnaquinn Dorothy's Ruby Slippers

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Pastel's Web Of Lies

Select Dog
Ch Pastel's Moscow Mule



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
DNZ's Muddy Puddles

Best Of Winners: (2-1-1-0)
DNZ's Muddy Puddles

Best Puppy In Breed
DNZ's Muddy Puddles


Winners Bitch: (2-1-1-0)
DNZ's Muddy Puddles

Junior Puppy Bitch Class
1st DNZ's Muddy Puddles

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Wind Heaven Sent

Best Of Opposite Sex
Ch Crestars Turning Headz PF

Best Of Winners: (1-2-1-1)
WillowGlyn I'm A Pretty Girl

Best Puppy In Breed
Ch Crestars Turning Headz PF


Winners Dog: (1-2-1-1)
WillowGlyn Java Gold

Senior Puppy Dog Class
1st WillowGlyn Java Gold


Winners Bitch: (1-2-1-1)
WillowGlyn I'm A Pretty Girl

Reserve Winners Bitch
WillowGlyn Orange Blossom

Senior Puppy Bitch Class
1st WillowGlyn I'm A Pretty Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st WillowGlyn Orange Blossom

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Kairos Pride Ukrainian Kiss

Best Of Opposite Sex
Alexander McQueen Of Legends Heart

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Kairos Pride Ukrainian Kiss


Winners Dog: (2-1-0-0)
Alexander McQueen Of Legends Heart

Reserve Winners Dog
Dj Of Legends Heart

12-18 Month Dog Class
1st Alexander McQueen Of Legends Heart

Open Dog Class
1st Dj Of Legends Heart


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Kairos Pride Ukrainian Kiss

Open Bitch Class
1st Kairos Pride Ukrainian Kiss

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Mightymites Rebel To Revolutionary

Best Puppy In Breed
Mightymites Rebel To Revolutionary



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 8 pts (3-1-2-3)
GChS Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
Ch Nanrich Topflite Never Say Never

Best Of Winners: (3-1-2-3)
Derrima Ever Ready

Best Puppy In Breed
Animato Rum And Coca Cola

Select Dog
Ch Derrima Zippity Yay

Select Bitch
Ch Gibraltar Around The World


Winners Dog: (3-1-2-3)
Derrima Ever Ready

Reserve Winners Dog
Animato Rum And Coca Cola

Junior Puppy Dog Class
1st Stromarlyn Truluv Ladymagic Spindrift

12-18 Month Dog Class
1st Derrima Ever Ready

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Animato Rum And Coca Cola


Winners Bitch: (3-1-2-3)
Illaryi's A Little Dash Of Moxi

Open Bitch Class
1st Illaryi's A Little Dash Of Moxi

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Loyalguard Elise Lotus Blossom

Best Puppy In Breed
Loyalguard Alpina Silver Moon



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Loyalguard Elise Lotus Blossom

Reserve Winners Bitch
Loyalguard Alpina Silver Moon

Canadian Bred Bitch Class
1st Loyalguard Alpina Silver Moon
2nd Loyalguard Shooting Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Loyalguard Elise Lotus Blossom

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Tofini Great Adventure

Best Of Opposite Sex
Hitimes It's All About Mimi

Best Of Winners: (0-2-2-1)
Firesprite Whats The Buzz

Best Puppy In Breed
Firesprite Whats The Buzz


Winners Bitch: (0-2-2-1)
Hitimes It's All About Mimi

Reserve Winners Bitch
Hitimes It's All About The Hustle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hitimes It's All About The Hustle

Open Bitch Class
1st Hitimes It's All About Mimi

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Templecity Berries And Wine

Best Puppy In Breed
Templecity Berries And Wine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Templecity Berries And Wine

Junior Puppy Bitch Class
1st Templecity Berries And Wine

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
Ch Xoe's Margarita

Best Puppy In Breed
Ch Xoe's Margarita

Select Dog
GCh Aisle's I Am Groot



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Xoe Eleki's Spring Fever

Reserve Winners Bitch
Aisle's Tribute To Carol

12-18 Month Bitch Class
1st Xoe Eleki's Spring Fever
2nd Aisle's Tribute To Carol





Group 6 - Kathleen Anderson-Wulff Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Crystalton Chikoda Curtain Call
  Poodle (Standard)   24
Group 2nd   
Ch Kandansk Coming To Get You
  Poodle (Miniature)   22
Group 3rd   
GChB Sunojo's Ohso Juji Go
  Shiba Inu   19
Group 4th   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   18
BPIG   
Ch Kandansk Coming To Get You
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Veteran In Group   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch SharonValley Ligh't Em UpAt Mackendrick

Best Of Opposite Sex
MacKendrick Silk Satin'N'Stiletto's @ Brio

Best Puppy In Breed
MacKendrick Silk Satin'N'Stiletto's @ Brio


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Beefeater's Master Builder

Best Of Opposite Sex
Rakaro's Mind 'n Manners

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Beefeater's Master Builder


Winners Dog: (2-2-0-0)
Beefeater's Master Builder

Reserve Winners Dog
Honorbul's Found My Furever

12-18 Month Dog Class
1st Honorbul's Found My Furever

Open Dog Class
1st Beefeater's Master Builder


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Rakaro's Mind 'n Manners

Reserve Winners Bitch
Rakaro's Champagne 'n Lace

12-18 Month Bitch Class
1st Rakaro's Champagne 'n Lace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rakaro's Mind 'n Manners

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Majestic Sandial Love Song



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Sun Dog N Winterspear All Dressed Up

Best Of Opposite Sex
GCh Milo's Take A Chance On Me

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Sun Dog Come Fly With Me

Best Puppy In Breed
Sun Dog Come Fly With Me

Select Bitch
GCh Milo's Something To Talk About


Winners Dog: (1-1-1-2)
Sun Dog Wingman At Winterspear

Junior Puppy Dog Class
1st Sun Dog Wingman At Winterspear


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Sun Dog Come Fly With Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Sun Dog Come Fly With Me

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Timepieces Too Fat To Fly


Winners Dog: (1-0-1-0)
Amadeus Mozart Of Frog Castle

12-18 Month Dog Class
1st Amadeus Mozart Of Frog Castle


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams

Best Of Opposite Sex
GCh Admiraal's Sweet Willow



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Kandansk Coming To Get You

Best Puppy In Breed
Ch Kandansk Coming To Get You


Winners Dog: (2-0-1-0)
Rosebell's High Hopes

Reserve Winners Dog
Rosebell Goody Goody Two Shoes

Junior Puppy Dog Class
1st Rosebell Goody Goody Two Shoes

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rosebell's High Hopes


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Crystalton Chikoda Curtain Call

Best Puppy In Breed
Maxbury Crystalton A New Beginning



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Maxbury Crystalton A New Beginning

Senior Puppy Bitch Class
1st Maxbury Crystalton A New Beginning

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Meadowpark's Brazen Bentley



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Adominos To-jo The Stori Never Ends

Best Puppy In Breed
Adominos To-jo The Stori Never Ends


Winners Dog: (1-0-0-0)
Adominos To-jo The Stori Never Ends

Senior Puppy Dog Class
1st Adominos To-jo The Stori Never Ends




Group 7 - Catherine Barlow Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   44
Group 2nd   
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune
  Collie (Smooth)   40
Group 3rd   Ch Valubal Keeping Up Appearances   Old English Sheepdog   39
Group 4th   
Ch New Era's Twizzler
  German Shepherd Dog   37
BPIG   
Zesta How Do You Like Me Now
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind
  Welsh Corgi (Cardigan)   0
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Saffire's Believe In Dreams

Best Of Opposite Sex
GChS WR Aussies Half And Half

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Miles Hawk Speed Sixx

Select Bitch
GCh WR Aussies The Perfect Bloom


Winners Dog: (1-1-1-2)
Miles Hawk Speed Sixx

Open Dog Class
1st Miles Hawk Speed Sixx


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Cruisin's Isn't She Lovely

Open Bitch Class
1st Cruisin's Isn't She Lovely

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Dragonfli De La Destinee


Winners Dog: (1-0-1-0)
Stronghold's K9's Fox

Open Dog Class
1st Stronghold's K9's Fox


Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Outburst Goddess Of War



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh IB'lieve's Uptown Girl

Best Of Opposite Sex
Joy-A-Len's Pump Up The Volume

Select Dog
Ch Bolo's Coach Of Zottelbaer


Winners Dog: (1-0-1-1)
Joy-A-Len's Pump Up The Volume

12-18 Month Dog Class
1st Joy-A-Len's Pump Up The Volume


Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
GCh Celticmoon N Aychess Inverlochy

Best Of Winners: (1-1-1-1)
High Country Catch Your Breath


Winners Bitch: (1-1-1-1)
High Country Catch Your Breath

12-18 Month Bitch Class
1st High Country Catch Your Breath

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
In The Wild A Gram Of Bearspaw

Best Of Opposite Sex
Bearspaw Little Redhaired Girl

Best Of Winners: (2-1-1-1)
In The Wild A Gram Of Bearspaw

Best Puppy In Breed
Bearspaw Saivo Suttesaja

Select Bitch
Ch Bearspaw Serving Marshmallow


Winners Dog: (2-1-1-1)
In The Wild A Gram Of Bearspaw

Reserve Winners Dog
Bearspaw Saivo Suttesaja

Junior Puppy Dog Class
1st Bearspaw Saivo Suttesaja

12-18 Month Dog Class
1st In The Wild A Gram Of Bearspaw


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Bearspaw Little Redhaired Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Bearspaw Little Redhaired Girl

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch New Era's Twizzler

Best Of Opposite Sex
Macabre Kaleef's Cloak And Dagger

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Mystksand's Which Witch

Best Puppy In Breed
Macabre Kaleef's Cloak And Dagger


Winners Dog: (1-2-0-1)
Macabre Kaleef's Cloak And Dagger

Junior Puppy Dog Class
1st Macabre Kaleef's Cloak And Dagger


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Mystksand's Which Witch

Reserve Winners Bitch
Luckystryke's Take No Prisoners

12-18 Month Bitch Class
1st Mystksand's Which Witch

Open Bitch Class
1st Luckystryke's Take No Prisoners

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keecam's Take Me Sirius Lexi



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Iszkiri Rise To The Challenge Remedius

Best Of Opposite Sex
Iszkiri Halo Ultraviolet Rayz

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Iszkiri Rise To The Challenge Remedius


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Iszkiri Halo Ultraviolet Rayz

Open Bitch Class
1st Iszkiri Halo Ultraviolet Rayz

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Valubal Keeping Up Appearances

Best Puppy In Breed
Love'n Stuff Girls Night At Valubal



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Love'n Stuff Girls Night At Valubal

Junior Puppy Bitch Class
1st Love'n Stuff Girls Night At Valubal

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 9 pts (5-2-1-2)
GCh Emmy Simply Rhymes With Orange

Best Of Opposite Sex
GCh Zesta Scarlet Letter

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Zesta How Do You Like Me Now

Best Puppy In Breed
Zesta How Do You Like Me Now

Select Bitch
Ch Strattonhill Head Over Heels


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Zesta I'z A Keener

Reserve Winners Bitch
Willowglyn Summer Sizzle

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta I'z A Keener

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Willowglyn Summer Sizzle

Veteran Female
GCh Attridge Teenage Dream

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Crosswind's Storybook Romance

Best Of Opposite Sex
Ovaris Nacho Average Joe

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Ovaris It's Nacho Problem

Best Puppy In Breed
Ovaris It's Nacho Problem


Winners Dog: (1-1-0-1)
Ovaris Nacho Average Joe

Junior Puppy Dog Class
1st Ovaris Nacho Average Joe


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Ovaris It's Nacho Problem

Junior Puppy Bitch Class
1st Ovaris It's Nacho Problem

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By