Prince George Kennel Club
Friday, July 21, 2023 - Show-1



Related Results

Conformation

Friday, July 21 (Show-1)
Friday, July 21 (Show-2)
Saturday, July 22 (Show-3)
Saturday, July 22 (Show-4)
Sunday, July 23 (Show-5)
Sunday, July 23 (Show-6)

Obedience

Saturday, July 22 (Obedience Trial-1)
Saturday, July 22 (Obedience Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Terry Gains
Poodle (Standard)  
GCh Tees Me Canadian Playboy
Points: 116 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Terry Gains
Retriever (Labrador)  
GChB Danrich's Crash Tested To Compass
Points: 108
Best Puppy In Show
Judge: Terry Gains
Boxer  
Ch Wyndridge N Breka's Social Butterfly
Best Baby Puppy In Show
Judge: Terry Gains
Retriever (Labrador)  
Danrich's Strategic Plan
Best Altered In Show
Judge: Terry Gains
Shetland Sheepdog  
Zesta Age Of Dyna
Best Owner Handled In Show
Judge: Terry Gains
Retriever (Labrador)  
GChB Danrich's Crash Tested To Compass








Group 1 - Terry Gains Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Danrich's Crash Tested To Compass
  Retriever (Labrador)   27
Group 2nd   
Ch Fyreglo's Wild At Heart
  Retriever (Golden)   25
Group 3rd   
Ch Kenerin I Kissed A Girl
  Setter (Irish)   11
Group 4th   
Ch Caniscaeli This Land Is Your Land At Tegart
  Setter (Irish Red & White)   8
BPIG    Westbrook's Don't Wanna Miss A Thing   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Danrich's Strategic Plan
  Retriever (Labrador)   0
Group 1st (Altered)   
Highpoint Colchester's Talk Of The Town
  Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Dyffryn's Iara

Best Of Opposite Sex
Dyffryn's Hunden

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Dyffryn's Iara

Best Puppy In Breed
Dyffryn's Junebug


Winners Dog: (2-2-0-0)
Dyffryn's Hunden

Reserve Winners Dog
Dyffryn's Infinite

12-18 Month Dog Class
1st Dyffryn's Infinite

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dyffryn's Hunden


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Dyffryn's Iara

Reserve Winners Bitch
Dyffryn's Junebug

Senior Puppy Bitch Class
1st Dyffryn's Junebug

12-18 Month Bitch Class
1st Dyffryn's Iara


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 13 pts (4-2-5-3)
GCh Fyreglo's Wild At Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Verdoro's Double Bluff

Best Of Winners: (4-2-5-3)
Nadina's Hope Springs Eternal

Best Puppy In Breed
Westbrook's Don't Wanna Miss A Thing

Select Dog
GCh Castlefin's Seven Deadly Zins

Select Bitch
Ch Nadina's Joyful Story


Winners Bitch: (4-2-5-3)
Nadina's Hope Springs Eternal

Reserve Winners Bitch
Westbrook's Don't Wanna Miss A Thing

Junior Puppy Bitch Class
1st Westbrook's Don't Wanna Miss A Thing

Open Bitch Class
1st Nadina's Hope Springs Eternal

4-6 Month Bitch Class
1st Nadina's Living The Dream


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Danrich's Crash Tested To Compass

Select Dog
Ch Tchesinkut's Willy Wonka At Foxtail


4-6 Month Dog Class
1st Foxtail's I Like Them Chunky


4-6 Month Bitch Class
1st Danrich's Strategic Plan


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Caniscaeli This Land Is Your Land At Tegart




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services

Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shilla Line Ruthenia

Best Of Opposite Sex
Shilla Line Tsar

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shilla Line Ruthenia

Best Puppy In Breed
Shilla Line Tsar


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shilla Line Tsar

Junior Puppy Dog Class
1st Shilla Line Tsar


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shilla Line Ruthenia

Open Bitch Class
1st Shilla Line Ruthenia


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Target's Surrounded By Your Embrace




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 2 - Terry Gains Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Anubis' Theorsis At Tafita
  Pharaoh Hound   18
Group 2nd   
Ch Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR
  Rhodesian Ridgeback   17
Group 3rd    Telford's Grand Slam   Beagle   13
Group 4th   
Ch Carpediem's Strawberries On A Summer Evening
  Dachshund (Standard Long-Haired)   12
BPIG   
Almawhip What Happens At Tafita
  Whippet   N/A
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Telford's Grand Slam


Winners Dog: (1-0-0-0)
Telford's Grand Slam

Open Dog Class
1st Telford's Grand Slam



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ripple Creek's Dancing Diamond At Fuimus



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Taugo's She Talks To Raynbo's



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Taugo's She Talks To Raynbo's

Reserve Winners Bitch
Elance Wishful Thinking

12-18 Month Bitch Class
1st Elance Wishful Thinking
2nd Beringia's Melba

Canadian Bred Bitch Class
1st Taugo's She Talks To Raynbo's


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChB Viverville Fire Show

Best Of Opposite Sex
Braewick's Sequin Frosted Bella At BNB

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Braewick's Sequin Frosted Bella At BNB

Best Puppy In Breed
Westdach Classy And Fabulous


Winners Dog: (2-2-1-0)
BNB RHK Casper's Dashing Dante

Reserve Winners Dog
RHK BNB Winnies Frosted Morgan

Junior Puppy Dog Class
1st RHK BNB Winnies Frosted Morgan

Canadian Bred Dog Class
1st BNB RHK Casper's Dashing Dante


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Braewick's Sequin Frosted Bella At BNB

Reserve Winners Bitch
Westdach Classy And Fabulous

Canadian Bred Bitch Class
1st Braewick's Sequin Frosted Bella At BNB

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Westdach Classy And Fabulous


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Carpediem's Strawberries On A Summer Evening



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Soletrader Thunderball




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Anubis' Theorsis At Tafita




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR

Best Of Opposite Sex
Ch Elyia N Aegis The Goblin King

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Great Laia Desert Queen Of Course

Best Puppy In Breed
Crossed Pines Pablo Creek Jude Of Courage


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Icatcher A Hell Of A View

Best Puppy In Breed
Almawhip What Happens At Tafita


Winners Dog: (2-0-0-0)
Icatcher A Hell Of A View

Reserve Winners Dog
Almawhip What Happens At Tafita

Junior Puppy Dog Class
1st Almawhip What Happens At Tafita

Open Dog Class
1st Icatcher A Hell Of A View



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 3 - Terry Gains Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wyndridge N Breka's Social Butterfly
  Boxer   16
Group 2nd   
GChB Jury's Karma Police
  Schnauzer (Giant)   13
Group 3rd   Ch Creo's Hidden Tresure   Bernese Mountain Dog   10
Group 4th   
Ch Blitzen's White Haze
  Samoyed   7
BPIG   
Ch Wyndridge N Breka's Social Butterfly
  Boxer   N/A
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Creo's Hidden Tresure

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Amilyn



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Doubledutch's Amilyn

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Leia

12-18 Month Bitch Class
1st Doubledutch's Amilyn

Open Bitch Class
1st Doubledutch's Leia


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services

Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sundogs Xceceptional Zeke


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sundogs Xceceptional Zeke

12-18 Month Dog Class
1st Sundogs Xceceptional Zeke



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch DanemarkNGlacier 4 Daytonas CourtneyForce




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Lexington Excelsior Empire States Ava At Katywinds

Best Of Opposite Sex
Cabezon's The Menace

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Eden's Genesis North At ThunderBaron

Best Puppy In Breed
Cabezon's The Menace


Winners Dog: (1-2-0-1)
Cabezon's The Menace

Senior Puppy Dog Class
1st Cabezon's The Menace


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains

Best Puppy In Breed
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Blitzen's White Haze




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Jury's Karma Police

Best Of Opposite Sex
Ch Innovations Git R Done



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Lindsayleigh's Echoes Of Joy

Open Bitch Class
1st Lindsayleigh's Echoes Of Joy


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 4 - Terry Gains Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara
  American Staffordshire Terrier   8
Group 2nd   
GChB Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   6
Group 3rd   
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr
  Bull Terrier   4
Group 4th    Ovio's Northern Skye   Scottish Terrier   0
BPIG    Ovio's Northern Skye   Scottish Terrier   N/A
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara

Select Bitch
Ch Chargers Gazella How To Flame Your Dragon




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Of Opposite Sex
GChB Brickfield Crusher

Select Dog
GCh Rozehaven's Eastern Haar

Select Bitch
GChB Delicious Abernethy




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Blueve's First Edition

Best Puppy In Breed
Blueve's Harmony Of The Spheres



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Blueve's Harmony Of The Spheres

Senior Puppy Bitch Class
1st Blueve's Harmony Of The Spheres


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ovio's Northern Skye

Best Puppy In Breed
Ovio's Northern Skye



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ovio's Northern Skye

Senior Puppy Bitch Class
1st Ovio's Northern Skye


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 5 - Terry Gains Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Hyclass Heaven Sent
  Pug   25
Group 2nd   
Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us
  Miniature Pinscher   22
Group 3rd   
GCh Havasmallpaw Fluffy Shadow
  Havanese   19
Group 4th   
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto
  Chihuahua (Short Coat)   12
BPIG   
Ch Hyclass Heaven Sent
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Havasmallpaw Luna Is Over The Moon
  Havanese   0
Group 1st (Altered)    Teseko's Peanut Buster Bar   Papillon   0
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Cedar Creek Chances Are At Creekside

Best Of Opposite Sex
Cedar Creek Pixie Dust

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cedar Creek At Your Beck And Call For Cantebury

Best Puppy In Breed
Cedar Creek At Your Beck And Call For Cantebury


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Cedar Creek Pixie Dust

Open Bitch Class
1st Cedar Creek Pixie Dust


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Ch Sharinway's Created By Dior

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Sharinway's House Of Gucci


Winners Dog: (1-1-1-1)
Sharinway's House Of Gucci

Open Dog Class
1st Sharinway's House Of Gucci


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChS Tanooki Suit Of Lore

Best Puppy In Breed
Ch Taja Rolex On A Redneck


Winners Dog: (1-0-2-0)
Taja Knox Your Sox Off

Junior Puppy Dog Class
1st Taja Knox Your Sox Off



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Havasmallpaw Fluffy Shadow

Best Of Opposite Sex
Ch HBH Oh So Good

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Chickadee Always On My Mind

Best Puppy In Breed
GCh Sylyn's Transforming Malakyte Of Destiny

Select Dog
GCh Sylyn's Transforming Malakyte Of Destiny


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Chickadee Always On My Mind

Reserve Winners Bitch
Sylyn's Golden Beryl Of Destiny

Junior Puppy Bitch Class
1st Sylyn's Golden Beryl Of Destiny

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chickadee Always On My Mind

Open Bitch Class
1st Delsols She's Back In Black 4 Chickadee

4-6 Month Bitch Class
1st Havasmallpaw Luna Is Over The Moon


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services

Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Annacott Tiarna Causing Chaos

Best Of Opposite Sex
Annacott Animato Impish One



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Annacott Animato Impish One

Reserve Winners Bitch
Annacott Animato Hannah Has Style

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Annacott Animato Impish One

Open Bitch Class
1st Annacott Animato Hannah Has Style


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Hyclass Heaven Sent

Best Puppy In Breed
Ch Hyclass Heaven Sent



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Northgate's Raizin The Bar

Reserve Winners Bitch
Northgate's All Jazzed Up!

Senior Puppy Bitch Class
1st Northgate's Raizin The Bar

Canadian Bred Bitch Class
1st Northgate's All Jazzed Up!


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 6 - Terry Gains Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tees Me Canadian Playboy
  Poodle (Standard)   7
Group 2nd    Admiraal's Dancin' In The Dark   Keeshond   6
Group 3rd   
GChG TR Special Edition At Berlane
  French Bulldog   5
Group 4th   
GChB Milo's Here Comes Freddie
  Dalmatian   3
BPIG    Admiraal's Dancin' In The Dark   Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group    DNZ Magik's Abra Kadabra   French Bulldog   0
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Milo's Here Comes Freddie




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
Cloverlane's Slava Ukraini


4-6 Month Dog Class
1st DNZ Magik's Abra Kadabra


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cloverlane's Slava Ukraini

12-18 Month Bitch Class
1st Cloverlane's Slava Ukraini


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Admiraal's Dancin' In The Dark

Best Puppy In Breed
Ch Admiraal's Dancin' In The Dark




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tees Me Canadian Playboy




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch D.C.Kin's Magic & Midnight Lace

Best Puppy In Breed
Ch D.C.Kin's Magic & Midnight Lace

Select Bitch
Ch Langan's Brushwood Faline



Winners Bitch: (0-1-0-2)
D.C.Kin's Aki Kaze

Senior Puppy Bitch Class
1st D.C.Kin's Aki Kaze


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services


Group 7 - Terry Gains Top Dog
Points
Group 1st    Attridge Twice As Nice   Shetland Sheepdog   9
Group 2nd   
GCh Starrdogs Grace And Grit
  German Shepherd Dog   5
Group 3rd   
Ch Turbar's Cha Cha Slide
  Australian Shepherd   3
Group 4th   Ch Coventry Just For The Record   Welsh Corgi (Pembroke)   2
BPIG    Zesta Pretty Girl Wendy   Shetland Sheepdog   N/A
Group 1st (Altered)   
Zesta Age Of Dyna
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Turbar's Cha Cha Slide




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pas Grace Monte Vista De Teseko

Best Puppy In Breed
Ch Pas Grace Monte Vista De Teseko




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Takozo Queen Of Hearts



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Takozo Queen Of Hearts

Open Bitch Class
1st Takozo Queen Of Hearts


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Starrdogs Grace And Grit

Best Puppy In Breed
Llewella Von Den Quellen



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Llewella Von Den Quellen

Senior Puppy Bitch Class
1st Llewella Von Den Quellen


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Attridge Twice As Nice

Best Puppy In Breed
Zesta Pretty Girl Wendy



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Attridge Twice As Nice

Reserve Winners Bitch
Foursure Change My Mind

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta Pretty Girl Wendy

12-18 Month Bitch Class
1st Foursure Change My Mind
2nd Foursure Dont Change A Thing

Open Bitch Class
1st Attridge Twice As Nice


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Coventry Just For The Record




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By