Calgary Kennel & Obedience Club
Monday, September 11, 2023



Related Results

Obedience

Friday, September 08 (Obedience Trial-1)
Friday, September 08 (Obedience Trial-2)
Saturday, September 09 (Obedience Trial-3)
Saturday, September 09 (Obedience Trial-4)
Sunday, September 10 (Obedience Trial-5)
Sunday, September 10 (Obedience Trial-6)

Rally Obedience

Friday, September 08 (Rally Trial-1)
Friday, September 08 (Rally Trial-2)
Saturday, September 09 (Rally Trial-3)
Saturday, September 09 (Rally Trial-4)
Sunday, September 10 (Rally Trial-5)
Sunday, September 10 (Rally Trial-6)



Results courtesy of:

-- Elyse Fernets --
GCH Xoe Eleki’s Harvest Moon
"Harvey"
Breeders/Owners: Elyse Fernets & Leanna Mottus
Handler: Elyse Fernets


Best In Show
Judge: Gail Forsythe (Dr)
Retriever (Golden)  
GChG Eirene's Chase N Chicks
Points: 211 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Gail Forsythe (Dr)
Keeshond  
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
Points: 182
Best Puppy In Show
Judge: Gail Forsythe (Dr)
Pug  
Ch Eleki Xoe's Add A Little Spice
Best Baby Puppy In Show
Judge: Gail Forsythe (Dr)
Keeshond  
Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams
Best Veteran In Show
Judge: Gail Forsythe (Dr)
Pointer (German Short-Haired)  
GCh Malhaven Song And Dance Man
Best Brace In Show
Judge: Gail Forsythe (Dr)
Bernese Mountain Dog  Doubledutch's Amilyn & Bernese Mountain Dog  Doubledutch's Leia








Group 1 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   28
Group 2nd    Malhaven Early Morning Rain   Pointer (German Short-Haired)   25
Group 3rd   
GChB Beswin Ynot Aim For The Stars
  Spaniel (English Springer)   20
Group 4th   
GChB Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry
  Retriever (Labrador)   17
BPIG    Malhaven Early Morning Rain   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Auburnmist Special Edition
  Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
GCh Malhaven Song And Dance Man
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Malhaven Early Morning Rain

Best Of Opposite Sex
Vielseitigs Legacy Lives On

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Malhaven Early Morning Rain

Best Puppy In Breed
Malhaven Early Morning Rain

Select Bitch
Ch Bianca's Save The Last Dance


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Malhaven Early Morning Rain

Reserve Winners Bitch
Bianca's Dancing After Midnight

Senior Puppy Bitch Class
1st Malhaven Early Morning Rain

Canadian Bred Bitch Class
1st Bianca's Dancing After Midnight

4-6 Month Bitch Class
1st Malhaven Dark Chocolate Espresso

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonepeake Third Time Lucky



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonepeake Third Time Lucky

12-18 Month Bitch Class
1st Stonepeake Third Time Lucky

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Revelry's Blonde Bombshell

Best Puppy In Breed
Revelry's Blonde Bombshell


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Revelry's Blonde Bombshell

Reserve Winners Bitch
Trugold's Amazing Grace

Junior Puppy Bitch Class
1st Revelry's Blonde Bombshell
2nd Trugold's Amazing Grace

4-6 Month Bitch Class
1st Auburnmist Special Edition

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Best Of Opposite Sex
GChS Loretta Labs Persistence Of Memory

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Torngat's Midnight Dream


Winners Dog: (1-1-1-1)
Torngat's Midnight Dream

Open Dog Class
1st Torngat's Midnight Dream


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Eagertrieves Sweet Dynasty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eagertrieves Sweet Dynasty

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
Ch Stormking Are We There Yet Maggie

Best Of Opposite Sex
Amigo's Bird Zekeing Missile

Select Bitch
Hunterslove Limited Edition


Winners Dog: (2-0-0-2)
Amigo's Bird Zekeing Missile

Reserve Winners Dog
Amigo's Georgie Boy

12-18 Month Dog Class
1st Amigo's Georgie Boy

Open Dog Class
1st Amigo's Bird Zekeing Missile


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (5-0-0-0)
Sherlock's Fair Play

Best Puppy In Breed
Sherlock's Fair Play


Winners Dog: (5-0-0-0)
Sherlock's Fair Play

Reserve Winners Dog
Winauby's Dust N' Dazzle

Senior Puppy Dog Class
1st Sherlock's Fair Play

12-18 Month Dog Class
1st Winauby's Dark N' Dashing
2nd Winauby's Cheeky Chap

Canadian Bred Dog Class
1st Winauby's Double Down

Open Dog Class
1st Winauby's Dust N' Dazzle


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Beswin Ynot Aim For The Stars

Best Of Opposite Sex
Bondir's Ami Riche Edwina

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bondir's Ami Brilliant Berwin

Best Puppy In Breed
Bondir's Ami Brilliant Berwin


Winners Dog: (1-1-1-0)
Bondir's Ami Brilliant Berwin

Junior Puppy Dog Class
1st Bondir's Ami Brilliant Berwin


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Bondir's Ami Riche Edwina

Junior Puppy Bitch Class
1st Bondir's Ami Riche Edwina

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Stoney Lake Legendary Lexi

Best Of Opposite Sex
Dreamvizslas And Just Like That

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stoney Lake Legendary Lexi

Best Puppy In Breed
Stoney Lake Legendary Lexi


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Stoney Lake Legendary Lexi

Junior Puppy Bitch Class
1st Stoney Lake Legendary Lexi

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Target's Surrounded By Your Embrace

Best Of Opposite Sex
Ch Leith Gramayre Mic Drop

Best Puppy In Breed
Ch Leith Gramayre Mic Drop


4-6 Month Dog Class
1st Ashmores The Eighth Note






Group 2 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Telkel Karma Is A Bit Charmed SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   16
Group 2nd   
GChB Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   13
Group 3rd   
GChB Matsutake's Moments Reflection
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   12
Group 4th   
GChB Snow Hill Fire And Rain
  Whippet   11
BPIG   
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Telford's Worth Fighting For

Best Of Opposite Sex
Telford's Ring Around The Rosabel

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Telford's Worth Fighting For

Best Puppy In Breed
Telford's Worth Fighting For


Winners Dog: (1-1-0-0)
Telford's Worth Fighting For

Open Dog Class
1st Telford's Worth Fighting For


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Telford's Ring Around The Rosabel

Senior Puppy Bitch Class
1st Telford's Ring Around The Rosabel

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Veena Sunara



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Veena Sunara

Reserve Winners Bitch
Elance Falling Glass

12-18 Month Bitch Class
1st Veena Sunara

Canadian Bred Bitch Class
1st Elance Falling Glass

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Stardax Go Your Own Way

Best Of Opposite Sex
Ch Telford's Wild Wilson

Best Puppy In Breed
Ch Telford's Wild Wilson

Select Dog
Ch BNB Mr Doc Frosty



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Telford's Ok Let's Show

Junior Puppy Bitch Class
1st Telford's Ok Let's Show

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Telkel Karma Is A Bit Charmed SL

Best Of Opposite Sex
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL

Best Puppy In Breed
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Telkel Dance To The Music SL

Open Bitch Class
1st Telkel Dance To The Music SL

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Matsutake's Moments Reflection



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Rocklake Rhymer Skedaddle



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Irishware Porcelaine Chandelier

Open Bitch Class
1st Irishware Porcelaine Chandelier

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness

Open Bitch Class
1st Nefer-Temu Ultimate Darkness

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Snow Hill Fire And Rain







Group 3 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   65
Group 2nd   
GCh Arcticice Red Of Firesteel
  Canadian Eskimo Dog   60
Group 3rd   
GChB Cassels Moonshine Whiskey
  Doberman Pinscher   46
Group 4th   
GChS Prairiegems Boomkanani Irawaru
  Bernese Mountain Dog   37
BPIG   
Seek Me If You Can De Terras Lusitanas
  Bullmastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group    Whirlwind's Hennessey Venom   Siberian Husky   0
Best Veteran In Group   
GCh Empire's Original Gangster
  Akita   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Aracari's Sicilian Cosa Nostra

Best Of Opposite Sex
Ch Aracari's Tick Tock Tannenbaum

Best Puppy In Breed
Aracari's Never Trust A Babyface


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Aracari's Never Trust A Babyface

Junior Puppy Bitch Class
1st Aracari's Never Trust A Babyface

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tonomi's Gold Dust Woman

Best Puppy In Breed
Tonomi's Building A Mystery



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tonomi's Gold Dust Woman

Reserve Winners Bitch
Tonomi's Building A Mystery

Senior Puppy Bitch Class
1st Tonomi's Building A Mystery

12-18 Month Bitch Class
1st Tonomi's Gold Dust Woman

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 11 pts (1-4-2-5)
GChEx Prairiegems Boomkanani Irawaru

Best Of Opposite Sex
GChB Tailspins Mirror Image

Best Of Winners: (1-4-2-5)
Creo's Just Cruisin Along

Best Puppy In Breed
Creo's Just Cruisin Along

Select Dog
Ch NitroBerner's Golden Pioneer

Select Bitch
GCh Taplac's Lean On Me Misty


Winners Dog: (1-4-2-5)
Creo's Just Cruisin Along

Senior Puppy Dog Class
1st Creo's Just Cruisin Along


Winners Bitch: (1-4-2-5)
Delagrea's Easy Come Easy Go

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Amilyn

12-18 Month Bitch Class
1st Doubledutch's Amilyn
2nd AlpineMists Livingstone Falls

Canadian Bred Bitch Class
1st Doubledutch's Leia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delagrea's Easy Come Easy Go

4-6 Month Bitch Class
1st Alpinemist's Swiss Miss

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChG Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Opposite Sex
Ch Tangent's Poetry In Motion

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Livin's Champagne Kisses

Best Puppy In Breed
Ch Tangent's Poetry In Motion


Winners Dog: (2-1-1-1)
Tybrushe's Puttin' On The Ritz By Denshaw

Reserve Winners Dog
Zaizoe's God Of Thunder

Junior Puppy Dog Class
1st Tybrushe's Puttin' On The Ritz By Denshaw

Open Dog Class
1st Zaizoe's God Of Thunder

4-6 Month Dog Class
1st Livin's Hold My Beer

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Seek Me If You Can De Terras Lusitanas

Best Puppy In Breed
Seek Me If You Can De Terras Lusitanas


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 13 pts (3-4-5-2)
GCh Arcticice Red Of Firesteel

Best Of Opposite Sex
Akiak's Qimmiq Sakari

Best Of Winners: (3-4-5-2)
Akiak's Qimmiq Sakari

Select Dog
GCh Arcticice Qimmiq Xerox

Select Bitch
Arcticsun's Qimmiq Sila


Winners Dog: (3-4-5-2)
Arcticice Qimmiq Lichen

Reserve Winners Dog
Akiak's Qimmiq Tuktu

12-18 Month Dog Class
1st Akiak's Qimmiq Tuktu

Canadian Bred Dog Class
1st Akiak's Qimmiq Justice

Open Dog Class
1st Arcticice Qimmiq Lichen

Veteran Male
GCh Arcticice Qimmiq Xerox


Winners Bitch: (3-4-5-2)
Akiak's Qimmiq Sakari

Reserve Winners Bitch
Aavuuta Qimmiq Yuka

12-18 Month Bitch Class
1st Akiak's Qimmiq Sakari

Canadian Bred Bitch Class
1st Aavuuta Qimmiq Yuka

Open Bitch Class
1st Arcticice Qimmiq Lilium
2nd Akiak's Qimmiq New Raindance

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Island Reign's Forge New Ground

Best Of Opposite Sex
Rocky Views Playing For Keeps At Prairie Creek


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Kingstone's Widowmaker

Best Of Opposite Sex
Ch EBD ValbyDane Almost Legendary

Best Puppy In Breed
Kingstone's Widowmaker

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Esmonds You Make Me Smile



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
Ch White Evenk Onyx Maya

Select Dog
GCh White Evenk Osman

Select Bitch
GCh Starquest Put A Spell On Snowbastian



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Innovations Son Of A Goodfella

Best Of Opposite Sex
GSMBilG Du Imprintz (Morales)

Best Puppy In Breed
GSMBilG Du Imprintz (Morales)



Winners Bitch: (0-1-1-0)
GSMBilG Du Imprintz (Morales)

Senior Puppy Bitch Class
1st GSMBilG Du Imprintz (Morales)

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
Ch Nightshade Jupiter Rising

Best Of Opposite Sex
GChB Nightshade Solar Powered Of Kuvuk

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Whirlwind's Stormy Seas

Select Bitch
Ch Rockyview's Northern Ice Diamond At Nanook


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Whirlwind's Pumpkin Patch

Open Bitch Class
1st Whirlwind's Pumpkin Patch





Group 4 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   GCh Pinnacle Broxden Lickety Split   Fox Terrier (Smooth)   23
Group 2nd   
GCh Ghostpine's Brightest Star
  Staffordshire Bull Terrier   22
Group 3rd   
GCh Glenshiel's Valkyrie
  Scottish Terrier   21
Group 4th   
GCh Renica's Good Omens
  Bull Terrier (Miniature)   14
BPIG   
Tyrone I Can Buy Myself Flowers
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Boldheart's Light It Up   Parson Russell Terrier   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Benchmark's Bright Shining Fame

Best Of Opposite Sex
Ch Oreos Casablanca Psi Mysteria

Select Dog
Ch Ketschup King Psi Mysteria



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS Renica's Good Omens

Select Bitch
Ch Tinydancer One Of These Nights



4-6 Month Bitch Class
1st Tinydancer Gimme! Gimme! Gimme!

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Tarahill's Hidden Treasure

Best Of Opposite Sex
GCh Tarahill's Celtic Fire


4-6 Month Dog Class
1st Tarahill's Court Jester


4-6 Month Bitch Class
1st Tarahill's Living The Good Life

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pinnacle Broxden Lickety Split



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kenan's Celtic Legend


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kenan's Celtic Legend

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kenan's Celtic Legend


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Boldheart's Pixie

Best Of Opposite Sex
River Glenn Zero Fox Given

Best Of Winners: (2-1-0-1)
River Glenn Zero Fox Given

Best Puppy In Breed
River Glenn Be Still My Heart


Winners Dog: (2-1-0-1)
River Glenn Zero Fox Given

Reserve Winners Dog
River Glenn Be Still My Heart

Senior Puppy Dog Class
1st River Glenn Be Still My Heart

12-18 Month Dog Class
1st River Glenn Zero Fox Given


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Boldheart's Party Till Midnight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boldheart's Party Till Midnight

4-6 Month Bitch Class
1st Boldheart's Light It Up
2nd Aspen Ridge Pay The Piper

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GChB Glenshiel's Valkyrie

Best Of Opposite Sex
McVan's Twist And Shout

Best Of Winners: (1-3-1-2)
McVan's Twist And Shout

Best Puppy In Breed
Langholm Champagne On Ice

Select Dog
Ch Dunkeld's Red Sky Solar Flare

Select Bitch
GChB VDK Glamorous At Embolden


Winners Dog: (1-3-1-2)
McVan's Twist And Shout

Open Dog Class
1st McVan's Twist And Shout


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Haigis Tweed's Wild Ebony Rose

Reserve Winners Bitch
Langholm Champagne On Ice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Langholm Champagne On Ice

Open Bitch Class
1st Haigis Tweed's Wild Ebony Rose
2nd Christimoor Cub Bear Black Skye

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Tyrone Quintessential Pinehome

Best Of Opposite Sex
Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Best Puppy In Breed
Tyrone I Can Buy Myself Flowers



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Senior Puppy Bitch Class
1st Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ghostpine's Brightest Star







Group 5 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   28
Group 2nd   
GCh Annevan Salem V Scion Of Lore
  Silky Terrier   26
Group 3rd   Ch Intime Poms In A Pinch   Pomeranian   25
Group 4th   
GCh Rae Anne's Top Gun
  Papillon   23
BPIG   
Ch Eleki Xoe's Add A Little Spice
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Typecast Toy Story   Chihuahua (Short Coat)   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Msfizz Code Of Honor

Best Of Opposite Sex
Ch Kewpy's Misty Blue

Select Bitch
GChB Kewpy's Cinnamon Girl



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Dipped In Carmel

Best Puppy In Breed
Sharinway's Dipped In Carmel


4-6 Month Dog Class
1st Typecast Toy Story


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sharinway's Dipped In Carmel

Junior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's Dipped In Carmel

4-6 Month Bitch Class
1st Typecast Trustfall

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
GChB Wind Heaven Sent

Best Of Opposite Sex
GCh Halostar Go Big Or Go Home

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Wind, Highway To The Danger Zone

Best Puppy In Breed
GCh Halostar Go Big Or Go Home

Select Dog
Ch Shantel's A Star A Star Dancing In The Night


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Dalen Good Girl Gone Bad

Junior Puppy Bitch Class
1st Dalen Good Girl Gone Bad

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (2-1-3-0)
Ch Prairiefire Linguine

Best Of Opposite Sex
Havasmallpaw Luna Is Over The Moon

Best Of Winners: (2-1-3-0)
Havasmallpaw James Bond Agent 007

Best Puppy In Breed
Havasmallpaw James Bond Agent 007

Select Dog
GCh Havasmallpaw Fluffy Shadow


Winners Bitch: (2-1-3-0)
Havasmallpaw Luna Is Over The Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Havasmallpaw Luna Is Over The Moon

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
Illaryi's Dancing By Moonlight

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Prestwick's Let The Good Times Roll

Best Puppy In Breed
Prestwick's Let The Good Times Roll


Winners Dog: (1-1-1-0)
Prestwick's Let The Good Times Roll

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Prestwick's Let The Good Times Roll


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Illaryi's Dancing By Moonlight

12-18 Month Bitch Class
1st Illaryi's Dancing By Moonlight

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Intime Poms In A Pinch

Best Of Opposite Sex
Firesprite Worth The Wait

Best Puppy In Breed
Firesprite Worth The Wait



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Firesprite Worth The Wait

Senior Puppy Bitch Class
1st Firesprite Worth The Wait

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Keja's Precious Gift

Best Puppy In Breed
Houseopaws Stinker Bell



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Houseopaws Stinker Bell

Junior Puppy Bitch Class
1st Houseopaws Stinker Bell

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
GCh Eleki Xoe's Add A Little Spice

Best Puppy In Breed
GCh Eleki Xoe's Add A Little Spice



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore







Group 6 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   21
Group 2nd   
GChB Crystalton Chikoda Curtain Call
  Poodle (Standard)   19
Group 3rd   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   14
Group 4th   
GCh Timepieces Wicket Wilma
  French Bulldog   13
BPIG   Ch Halo's Signed On The Dotted Line By Whissler   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams
  Keeshond   0
Best Veteran In Group   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chowridge U R Not Just Eye Candy



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Merry Go Round Again

Best Of Opposite Sex
Sun Dog N Winterspear All Dressed Up

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Echoviews Pop A Top

Best Puppy In Breed
Ch Merry Go Round Again


Winners Dog: (1-1-1-0)
Echoviews Pop A Top

Senior Puppy Dog Class
1st Echoviews Pop A Top


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sun Dog N Winterspear All Dressed Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Sun Dog N Winterspear All Dressed Up

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
GCh Timepieces Wicket Wilma

Best Of Opposite Sex
Timepieces Too Fat To Fly

Best Puppy In Breed
Timepieces Too Fat To Fly

Select Dog
Ch Ferrari Rosso

Select Bitch
GCh Aracari's Rizzoli And Panettone


Winners Dog: (1-0-2-2)
Timepieces Too Fat To Fly

Junior Puppy Dog Class
1st Timepieces Too Fat To Fly


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees

Best Of Opposite Sex
GCh Admiraal's Sweet Willow


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Staken Kandansk Digital Princess



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GChS Crystalton Chikoda Curtain Call

Best Of Opposite Sex
Sailso Presley Guides Me Home

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Coronado Benverde Mint Julep

Select Bitch
Ch Coronado Heritage Rose


Winners Dog: (1-2-0-2)
Sailso Presley Guides Me Home

Open Dog Class
1st Sailso Presley Guides Me Home


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Coronado Benverde Mint Julep

Reserve Winners Bitch
Benverde Coronado Rosa Verde

12-18 Month Bitch Class
1st Benverde Coronado Rosa Verde

Canadian Bred Bitch Class
1st Coronado Benverde Mint Julep

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Halo's Signed On The Dotted Line By Whissler

Best Puppy In Breed
Ch Halo's Signed On The Dotted Line By Whissler



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Whissler N Sealegends Kiss My Sass

Reserve Winners Bitch
Midnight Poison's Kiss My Doll Face

Senior Puppy Bitch Class
1st Whissler N Sealegends Kiss My Sass

12-18 Month Bitch Class
1st Midnight Poison's Kiss My Doll Face

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tyrone Walk This Way With Adominos


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tyrone Walk This Way With Adominos

12-18 Month Dog Class
1st Tyrone Walk This Way With Adominos




Group 7 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   24
Group 2nd   
GChS Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   17
Group 3rd   
GChB Lacomtesse Vampire Slayer
  German Shepherd Dog   14
Group 4th   
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres
  Schapendoes   12
BPIG    Mystic Suntime Pulsar   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
IB'lieve's Uptown Girl
  Bouvier des Flandres   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB BigRkAussies Great Divide

Best Of Opposite Sex
Ch WR Aussies Fire Starter

Best Puppy In Breed
GChB BigRkAussies Great Divide



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
Teseko Born To Shine

Best Of Opposite Sex
Ch AlphaLoup's I'm No Angel

Best Puppy In Breed
Ch AlphaLoup's I'm No Angel


Winners Dog: (3-0-0-1)
Teseko Born To Shine

Reserve Winners Dog
Stronghold's K9's Fox

12-18 Month Dog Class
1st Vulpes' Another Summit Mastered

Open Dog Class
1st Teseko Born To Shine
2nd Stronghold's K9's Fox


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Outburst Goddess Of War







4-6 Month Bitch Class
1st IB'lieve's Uptown Girl

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Ch Rainycreek Tallywood Solaia

Best Puppy In Breed
Ch Prairiepine's When The Stars Go Blue

Select Dog
Ch Prairiepine's When The Stars Go Blue



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Lacomtesse Vampire Slayer

Best Of Opposite Sex
GCh Starrdogs Grace And Grit



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Audurs Galdra Astrikur

Best Of Opposite Sex
Audurs Ovaenta Karamella

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Audurs Galdra Astrikur

Best Puppy In Breed
Audurs Galdra Astrikur


Winners Dog: (1-1-0-0)
Audurs Galdra Astrikur

Senior Puppy Dog Class
1st Audurs Galdra Astrikur


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Audurs Ovaenta Karamella

Open Bitch Class
1st Audurs Ovaenta Karamella

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Iszkiri Rise To The Challenge Remedius

Best Of Opposite Sex
Porgeloci Csepke

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Iszkiri Rise To The Challenge Remedius


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Porgeloci Csepke

Open Bitch Class
1st Porgeloci Csepke

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 6 pts (2-0-2-3)
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Ch Coastalviews Arctic Blue Ice

Best Puppy In Breed
Mystic Suntime Pulsar

Select Dog
Ch Shadland Chromatic

Select Bitch
Ch Shelgrande's Believe It Or Not


Winners Dog: (2-0-2-3)
Mystic Suntime Pulsar

Reserve Winners Dog
Shelgrande's Eddie Money

Junior Puppy Dog Class
1st Shelgrande's Eddie Money

Senior Puppy Dog Class
1st Mystic Suntime Pulsar


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By