BIS MRBIS GCHG Chilcotin's Olive Oyl
Dachshund (Standard Smooth)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Olive - (Female)
Owner: Shannon Scheer and Alana Smith
Breeder: Shannon Scheer and Alana Smith
Handler:
Website: http://www.shannonscheer.ca


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 N/A N/A 1
Group Ranking: 11 7 N/A N/A 6
All Breed Ranking: 86 60 N/A N/A 47

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 3 1 0 1   0 0 0 0 0   263
Win Record - 2024
Show Date
Renaissance Dog Association April 18 to April 21, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Karen Day 37

Show Date
Assiniboine Kennel Club March 29 to March 31, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 21
Saturday Reserve Best In Show   Kathleen Anderson-Wulff 178
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 18
Friday Best Of Breed   Lyzane Hamel 0
  Best Of Breed   Todd Foley 0
  Group 2nd   Lyzane Hamel 10
  Group 1st   Mel Saranchuk 17

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 4 4 6
All Breed Ranking: 39 36 35 42 47

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 5 32 20 13 9   1 0 0 0 4   2603
Win Record - 2023
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 3rd   Michael Woods (Dr) 11
Saturday Best Of Breed   William Alexander 0
  Group 4th   Barbara Mueller 11
Friday Best Of Breed   Laurent Pichard 0
  Group 3rd   Laurent Pichard 11

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 1st   Thomas Nesbitt 26
Friday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 3rd   David Swartwood 16

Show Date
Wheat City Kennel Club November 09 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Peter Martin 19
  Best Of Breed   Peter Martin 0
Saturday Group 2nd   Mel Saranchuk 16
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Friday Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 20
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Thursday Group 1st   Diane Fast 15
  Best Of Breed   Diane Fast 0

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Michael Hill 35
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Best Of Breed   Monica McCaffrey 0
  Group 3rd   Monica McCaffrey 30

Show Date
Prairie Dachshund Club October 08 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gael Morison 1 (0-0-1-1)

Show Date
Alberta Dachshund Club October 07 to October 07, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jack Kilgour 1 (0-0-1-1)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 06 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Dawson 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Robert Dawson 61
Saturday Best Of Breed   David Denis 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Jack Kilgour 67
Friday Best Of Breed   Terry Gains 0
  Group 2nd   Gael Morison 47

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Joe Lobb 170 *
  Best Of Breed   David Gilmour 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   David Gilmour 9
  Group 1st   Joe Lobb 8
Saturday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 1st   Vickie Umpleby 10
  Group 1st   Tempest Deptuch 11
Friday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 1st   Carol Graham 9
  Group 1st   Richard Paquette 9

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Sandy Alexander 13
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Sunday Group 4th   Thomas Alexander 10
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Group 1st   Avery Gaudin 25
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Friday Reserve Best In Show   Avery Gaudin 230
  Group 1st   Doug Gaudin 19
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 01 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 2nd   Rita Walker 15
  Group 1st   Carmen Haller 15
Saturday Reserve Best In Show   Lynn White 123
  Best Of Breed   Lynn White 0
  Group 1st   Lynn White 18
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
Friday Best Of Breed   Dianne Ivey 0
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Group 1st   Pierrette McLean 13

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 3
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 1st   Margaret Jones 4
Friday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 1st   Terry Carter 3

Show Date
Manitoba Hound Club August 19 to August 19, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Michelle Scott 31
  Best Of Breed   Michelle Scott 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 17 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Gilmour 0
  Group 2nd   David Gilmour 25
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 2nd   Honey Glendinning 29
Friday Group 2nd   Nancy Popovich 21
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Thursday Group 2nd   Bruce Fraser 22
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francois Bernier 0
Saturday Best Of Breed   Starr White 0
Friday Group 4th   Christian Gomez 44
  Best Of Breed   Christian Gomez 0
Thursday Best Of Breed   William Alexander 0
  Group 2nd   Yvonne Savard 43

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] August 04 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Irene Latchford 0
Sunday Best Of Breed   Murray Eason 0
Saturday Best Of Breed   Cindy Vogels 0
Friday Best Of Breed   John Palmer 0

Show Date
Pacific Kennel Club July 20 to July 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Group 2nd   Pierrette McLean 24
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 3rd   Robert Rowbotham 21
Friday Best Of Breed   Gordon Hayburn 0
Thursday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 4th   Barbara Arndt 16

Show Date
Victoria City Kennel Club July 14 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 2nd   Donald Sturz (Dr) 23
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 1st   Joe Lobb 26
Friday Best Of Breed   Gerardo Bernard 0
  Group 4th   Gerardo Bernard 15

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association July 12 to July 13, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
  Group 4th   Ekarat Sangkunakup 19
Wednesday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 19

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Mel Saranchuk 10
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Sunday Group 2nd   Carmen Haller 11
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Saturday Best In Show   Bonnie Derry 159 *
  Group 1st   Bonnie Derry 11
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Stephen Dainard 15
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 1st   Judy McVeigh 18
  Group 2nd   Honey Glendinning 17
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-0-1-1)
Friday Reserve Best In Show   Bonnie Derry 131
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 19
  Group 1st   Bonnie Derry 18
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Bonnie Derry 1 (0-0-1-1)

Show Date
Prairie Canine Academy June 16 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Terry Gains 133
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Group 1st   Terry Gains 23
  Group 2nd   Anna Hewson 19
  Best Of Breed   Terry Gains 0
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Group 2nd   Grant Townsend 21
  Group 1st   Sandra Anderson 25

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 4th   Jean-Jacques Dupas 33
Friday Best Of Breed   Pierre Talbot 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 20 to May 21, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Group 3rd   Jo Ann Pavey 6
  Group 3rd   Raymond Yurick 6
Saturday Group 2nd   Heather Brennan 8
  Group 3rd   Thomas Alexander 5
  Best Of Breed   Heather Brennan 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Judy McVeigh 53
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Saturday Best Of Breed   Joyce Love 0
Friday Group 1st   Rick Fehler 44
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Aristocrat Hound Association April 14 to April 14, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Jose Luis Payro (Dr) 2 (0-2-0-1)

Show Date
Renaissance Dog Association April 13 to April 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 0
Friday Best Of Breed   Jack Kilgour 2 (0-2-0-1)
  Group 3rd   Jack Kilgour 42
Thursday Best Of Breed   Juan Luis Martinez Gutierrez 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 1st   Janet Lobb 51
Saturday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Joe Lobb 52

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Ed Wild 37
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Michael Woods (Dr) 39
Friday Best Of Breed   Ted Fahlgren 1 (0-0-1-1)

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 18 to February 20, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 3rd   Brenton Wright 9
Sunday Reserve Best In Show   Pierrette McLean 148
  Group 3rd   Gordon Hayburn 16
  Group 1st   Pierrette McLean 16
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 0
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
Saturday Group 1st   Lynn White 19
  Group 2nd   Stewart Dankner 17
  Best Of Breed   Linda St-Hilaire 0
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 27 to January 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Saturday Best Puppy In Breed   Ashley Reid N/A
  Best Of Breed   Ashley Reid 0
  BPIG   Ashley Reid N/A
Friday Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  BPIG   Yvonne Savard N/A

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 3 4 9 8
Group Ranking: 54 101 281 261
All Breed Ranking: 380 372 799 2341 2145

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 4 1 5   0 0 0 0 0   272
Win Record - 2022
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  BPIG   Sandy Alexander N/A
  Group 4th   Sandy Alexander 41
Saturday Best Puppy In Breed   Catherine Barlow N/A
  Best Of Breed   Catherine Barlow 0
  BPIG   Catherine Barlow N/A
  Group 2nd   Catherine Barlow 54
Friday Best Puppy In Show   John Rowton N/A
  BPIG   John Rowton N/A
  Group 2nd   John Rowton 45
  Best Puppy In Breed   John Rowton N/A
  Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Saturday Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  BPIG   Grant Townsend N/A
  Group 4th   Grant Townsend 28
Friday Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Battle River Canine Association October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1 (0-0-1-1)
  BPIG   Rosemary Shoreman N/A
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 37
  Best Puppy In Breed   Rosemary Shoreman N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Carol Graham N/A
  Best Of Opposite Sex   Carol Graham N/A
  BPIG   Carol Graham N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 07 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Friday Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 4th   David Swartwood 33

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 30 to October 02, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Darle Heck 10
  Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Best Puppy In Breed   Darle Heck N/A
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 3rd   Sharon Derrick 6
  BPIG   Darle Heck N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Best Of Opposite Sex   Doug Gaudin N/A
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Winners   Honey Glendinning (1-3-0-0)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (1-3-0-0)
  Winners Bitch   Honey Glendinning (1-3-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Honey Glendinning N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Tempest Deptuch N/A
  Best Of Winners LTD Breed Show Tempest Deptuch (1-3-0-0)
  Winners Bitch LTD Breed Show Tempest Deptuch (1-3-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class LTD Breed Show Tempest Deptuch N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Tempest Deptuch 3 (1-3-0-0)
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  Group 4th   Honey Glendinning 6
  Best Puppy in Limited Breeds Show   Tempest Deptuch N/A
  Best In Limited Breeds Show   Tempest Deptuch N/A
Friday Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Best Of Winners   Stephen Dainard (1-3-0-0)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 3 (1-3-0-0)
  Winners Bitch   Stephen Dainard (1-3-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Stephen Dainard N/A
  BPIG   Stephen Dainard N/A
  Group 4th   Stephen Dainard 6
Thursday Winners Bitch   Mel Saranchuk (1-3-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Mel Saranchuk N/A
  BPIG   Mel Saranchuk N/A
  Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Winners   Mel Saranchuk (1-3-0-0)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 3 (1-3-0-0)

Show Date
Alberta Dachshund Club August 05 to August 05, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Bitch   Linda Kraft N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday BPIG   Robert Rowbotham N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By