Pacific Kennel Club
Thursday, July 20, 2023



Related Results


Results courtesy of:


-- Sandi Konrad --
Classic Show Services
www.classicshowservices.ca


Best In Show
Judge: Gordon Hayburn
Deerhound (Scottish)  
GChG Necesse's Defendo Dominus
Points: 255 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Gordon Hayburn
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 227
Best Puppy In Show
Judge: Gordon Hayburn
Afghan Hound  
Polo's The Royal Advisor
Best Baby Puppy In Show
Judge: Gordon Hayburn
French Bulldog   Gold-Sierra Sparkling Diamonds
Best Veteran In Show
Judge: Gordon Hayburn
Poodle (Miniature)  
Ch (Alt) Ch Lyric's Yes Indeed








Group 1 - Gordon Hayburn Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   53
Group 2nd   
GChS Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   33
Group 3rd   
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   30
Group 4th   
GChB Malhaven Mastro Di Saltello
  Pointer (German Short-Haired)   28
BPIG   
Fieldgate's Champagne
  Setter (English)   2
Best Veteran In Group   
First String's Joy To The World
  Retriever (Golden)   0
Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lagotto Hill Anginetti



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChB Malhaven Mastro Di Saltello

Best Of Opposite Sex
Red Laurel Hazy Shade Of Winter

Best Puppy In Breed
Red Laurel Hazy Shade Of Winter

Select Dog
GChB Suma's Mistero L'Uomo Mascherato



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Red Laurel Hazy Shade Of Winter

Junior Puppy Bitch Class
1st Red Laurel Hazy Shade Of Winter

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 19 pts (6-7-6-1)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
GChB Tamarack's Precious Gem

Best Of Winners: (6-7-6-1)
Redgold The Sky's The Limit

Best Puppy In Breed
Tashora Winter Wonderland

Select Dog
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold


Winners Bitch: (6-7-6-1)
Tristar's Page Of Secrets

Reserve Winners Bitch
Lexagold's Limoncello Spritz

Junior Puppy Bitch Class
1st Westbrook's Blind Date

Senior Puppy Bitch Class
1st Goldenacres Crack The Sky

Canadian Bred Bitch Class
1st Goldenacres Me And Bobby Mcgee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lexagold's Limoncello Spritz
2nd Tashora Grand Finale

Open Bitch Class
1st Tristar's Page Of Secrets
2nd Lexagold's Clear The Ice

Veteran Female
First String's Joy To The World

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChS Danrich's Polly Pocket

Best Of Opposite Sex
Ch Eagertrieves Paevalley Ludicrous

Select Bitch
Ch Lilywings Serendipity At Labralayne



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Piper 6th

Reserve Winners Bitch
Ekho's Lyrics Of The Island

Open Bitch Class
1st Piper 6th
2nd Ekho's Lyrics Of The Island

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Watermark's I Got Your Number

Select Bitch
GChB Nirvelli World Needs A Melody



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Firerun's Hurry Hard To The Brier

Best Of Opposite Sex
Fieldgate's Champagne

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Firerun's Hurry Hard To The Brier

Best Puppy In Breed
Fieldgate's Champagne

Select Dog
Fieldgate's 007


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Fieldgate's Champagne

Reserve Winners Bitch
Firerun's Sterling Ring Afire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fieldgate's Champagne

Open Bitch Class
1st Firerun's Sterling Ring Afire

Veteran Female
Ch Sunsetter's Dottie's Goin West

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shadowmere Copperhollow Celtic Moon N Virgo



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Qashqai Of Your Sweetest Dream

Best Of Opposite Sex
Ch Kingdoms Royal Sweet Peach

Select Dog
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
GCh Andsome Promise

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Quinlan Moonlight In The Sky


Winners Dog: (1-2-1-1)
Quinlan Moonlight In The Sky

Open Dog Class
1st Quinlan Moonlight In The Sky


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Labeth's Silk'n Treasure

Reserve Winners Bitch
Andsome So Precious

12-18 Month Bitch Class
1st Andsome So Precious

Open Bitch Class
1st Labeth's Silk'n Treasure

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Living On My Own Avendesora



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Living On My Own Avendesora

Reserve Winners Bitch
Wanderlove Jamaica Reggae Night

12-18 Month Bitch Class
1st Wanderlove Jamaica Reggae Night

Open Bitch Class
1st Living On My Own Avendesora

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain

Best Of Opposite Sex
Coomara's Oran Mor


Winners Dog: (1-0-0-1)
Coomara's Oran Mor

Open Dog Class
1st Coomara's Oran Mor


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Amora Alpine's Super Black Eagle

Best Of Opposite Sex
Alpine's Set The World On Fire



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Alpine's Set The World On Fire

Open Bitch Class
1st Alpine's Set The World On Fire

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
GChG RoseWin's Legacy In Time



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Luso's Queen Of Diamonds

Open Bitch Class
1st Luso's Queen Of Diamonds





Group 2 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   27
Group 2nd   
GChS Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   26
Group 3rd   
Ch Polo's Where Bling Is King
  Afghan Hound   20
Group 4th   
GCh Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   16
BPIG   
Polo's The Royal Advisor
  Afghan Hound   5
Best Baby Puppy In Group    Gurkha's So Pretty Gonna Kiss Myself MS   Dachshund (Miniature Smooth)   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Polo's Where Bling Is King

Best Of Opposite Sex
Polo's Secrets Of The Crown

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Polo's The Royal Advisor

Best Puppy In Breed
Polo's The Royal Advisor

Select Dog
Ch Polo's Crown Me King


Winners Dog: (1-1-2-0)
Polo's The Royal Advisor

Senior Puppy Dog Class
1st Polo's The Royal Advisor


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Polo's Secrets Of The Crown

Senior Puppy Bitch Class
1st Polo's Secrets Of The Crown

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
Ch Joskip's Moonlight Reflection ML

Best Of Opposite Sex
Ch Couture's Supernova ML

Best Puppy In Breed
Nouveau's Greta Girl

Select Dog
GCh Couture's Thain Of The Shire

Select Bitch
Ch Nouveau's Adora My Heart



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Nouveau's Greta Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Nouveau's Greta Girl

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Gurkha's Indigenous Bloom MS

Best Puppy In Breed
Harper's Queen Anne Lace



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Gurkha's Indigenous Bloom MS

Reserve Winners Bitch
Harper's Queen Anne Lace

Junior Puppy Bitch Class
1st Harper's Queen Anne Lace

12-18 Month Bitch Class
1st Gurkha's Indigenous Bloom MS

4-6 Month Bitch Class
1st Gurkha's So Pretty Gonna Kiss Myself MS

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Windrock Shangri-La



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Sterling O'Quinn Of Misty River

Best Puppy In Breed
Serendipity's Platinum Dragon


Winners Dog: (1-0-1-0)
Serendipity's Platinum Dragon

Senior Puppy Dog Class
1st Serendipity's Platinum Dragon


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Mirepoix's Totally Hitched


Winners Dog: (2-0-0-0)
Mirepoix's Totally Hitched

Reserve Winners Dog
Krieckside's Blame It On My Roots

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Krieckside's Blame It On My Roots

Open Dog Class
1st Mirepoix's Totally Hitched


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 5 pts (0-0-4-2)
GChS Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
Beaubijou's Summer Melody

Select Dog
Ch Nkosi's Indigo Of The Eleven

Select Bitch
Ch Goldenears Cloud Nine Of Course







Group 3 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mephisto N Top Knotch XOXO Gossip Girl
  Boxer   45
Group 2nd   
GChB Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff
  Mastiff   44
Group 3rd   
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   43
Group 4th   
CR Prince Charming
  Leonberger   42
BPIG    Laurado's N Sobeit's Brooks Was Here   Great Dane   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Paquestone's Just A Jewell
  Great Dane   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Summers' Pristine Fly Waters For The Hatch

Best Of Opposite Sex
GChB BernEden's It's A Pixie Party

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Summers' Pristine Fly Waters For The Hatch


Winners Dog: (2-2-0-1)
Summers' Pristine Fly Waters For The Hatch

Reserve Winners Dog
WF Otis

12-18 Month Dog Class
1st WF Otis

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Summers' Pristine Fly Waters For The Hatch


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Canton Sur Summers' Little Runaway

Reserve Winners Bitch
Va Margo

Canadian Bred Bitch Class
1st Va Margo

Open Bitch Class
1st Canton Sur Summers' Little Runaway

Veteran Female
Ravenridge Nala Queen Of Pride Rock

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Mephisto N Top Knotch XOXO Gossip Girl



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Banbury's Imagine Dragons



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 6 pts (1-2-1-3)
Ch Conte Ciro Del Littorio

Best Of Opposite Sex
GChB ConnQuest Girl Gone Bad

Best Of Winners: (1-2-1-3)
Ronnie De Akido San

Best Puppy In Breed
Brauchbar Chiseled To Perfection

Select Bitch
Ch Karlee's Romancing The Stone


Winners Dog: (1-2-1-3)
Ronnie De Akido San

Open Dog Class
1st Ronnie De Akido San


Winners Bitch: (1-2-1-3)
Ka-Tet Queen Of Hearts

Reserve Winners Bitch
Brauchbar Chiseled To Perfection

Junior Puppy Bitch Class
1st Brauchbar Chiseled To Perfection

Open Bitch Class
1st Ka-Tet Queen Of Hearts

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
CR Prince Charming


Winners Dog: (1-0-0-0)
CR Prince Charming

Open Dog Class
1st CR Prince Charming


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Marinella's Ladies Love Country Boy's At Tanaki

Best Of Opposite Sex
Aquadea Primeira Estrela

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Aquadea Primeira Estrela

Best Puppy In Breed
Aquadea Reach For The Stars


Winners Dog: (1-1-1-0)
Aquadea Reach For The Stars

Junior Puppy Dog Class
1st Aquadea Reach For The Stars


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Aquadea Primeira Estrela

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aquadea Primeira Estrela

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Stoneyplains Bountiful Dreams

Best Puppy In Breed
Stoneyplains Bountiful Dreams



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Stoneyplains Bountiful Dreams

Reserve Winners Bitch
Kaimata Vom Haus Makjamz

Senior Puppy Bitch Class
1st Stoneyplains Bountiful Dreams

Open Bitch Class
1st Kaimata Vom Haus Makjamz

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Yun Duan Man Bu Ciel Phantomhive


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kiraly's Hot Stuff



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Steinhaus Dollys Gala



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Steinhaus Phoenix She's On Fire

Reserve Winners Bitch
Sevaul's Orange Blossom V Aaron

12-18 Month Bitch Class
1st Steinhaus Phoenix She's On Fire

Open Bitch Class
1st Sevaul's Orange Blossom V Aaron

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow







Group 4 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   31
Group 2nd   
GChS Darwyn's Notorious
  Welsh Terrier   29
Group 3rd   Ch Pinnacle Broxden Lickety Split   Fox Terrier (Smooth)   24
Group 4th   Ch Hion If The Shoe Fits   Soft-Coated Wheaten Terrier   22
BPIG   
Langholm's Girl With The Sun In Her Eyes
  Scottish Terrier   1
Best Baby Puppy In Group   
Versaterre's Call To Order
  Border Terrier   0
Best Veteran In Group   
GChEx Marauders Hey Jude
  American Staffordshire Terrier   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Marauders I'm Your Huckleberry

Best Of Opposite Sex
Milar Marilu

Select Bitch
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Milar Marilu

Open Bitch Class
1st Milar Marilu

Veteran Female
GChEx Marauders Hey Jude

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall






4-6 Month Dog Class
1st Versaterre's Call To Order


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Romcana Crystal River



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Romcana Crystal River

Open Bitch Class
1st Romcana Crystal River

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Galastar's Jedi Jak'zin


Winners Dog: (1-0-0-0)
Galastar's Jedi Jak'zin

12-18 Month Dog Class
1st Galastar's Jedi Jak'zin


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Pinnacle Broxden Lickety Split

Select Dog
GCh Milar Paco



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Moonshadows Northern Lights

12-18 Month Bitch Class
1st Moonshadows Northern Lights

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Empire I Am A Movie Star

Best Of Opposite Sex
Amberbliss Brownie Fogarty

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Empire I Am A Movie Star


Winners Dog: (1-3-0-0)
Amberbliss Brownie Fogarty

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Amberbliss Brownie Fogarty


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Empire I Am A Movie Star

Reserve Winners Bitch
Amberbliss Little Miss Sunshine

12-18 Month Bitch Class
1st Empire I Am A Movie Star

Canadian Bred Bitch Class
1st Amberbliss Astro Flach Spirit

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Amberbliss Little Miss Sunshine

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Trotters Man In The Middle

Best Of Opposite Sex
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Puppy In Breed
Langholm's Girl With The Sun In Her Eyes

Select Bitch
GCh Pendor Rendezvous At Trotters



Winners Bitch: (0-2-1-2)
McVan's Scarlet Witch

Reserve Winners Bitch
Langholm's Girl With The Sun In Her Eyes

Senior Puppy Bitch Class
1st Langholm's Girl With The Sun In Her Eyes

Open Bitch Class
1st McVan's Scarlet Witch

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Hion If The Shoe Fits

Best Puppy In Breed
Skyfall's Aquamarine From Juvelisto



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Larkhill's Under A Violette Moon

Reserve Winners Bitch
Skyfall's Aquamarine From Juvelisto

Senior Puppy Bitch Class
1st Skyfall's Aquamarine From Juvelisto

12-18 Month Bitch Class
1st Larkhill's Under A Violette Moon

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rolona's Mumbo Jumbo

Best Puppy In Breed
Rolona's Mumbo Jumbo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rolona's Mumbo Jumbo

Senior Puppy Dog Class
1st Rolona's Mumbo Jumbo


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GChS Darwyn's Notorious

Best Of Opposite Sex
Snowtaires Sir Edwin Brendan

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Salient's Darwyn I Am The One

Best Puppy In Breed
Darwyn's Noble Warrior

Select Bitch
GCh Darwyn's Ma Belle Amie


Winners Dog: (2-1-0-2)
Snowtaires Sir Edwin Brendan

Reserve Winners Dog
Darwyn's Noble Warrior

Junior Puppy Dog Class
1st Darwyn's Noble Warrior

Open Dog Class
1st Snowtaires Sir Edwin Brendan


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Salient's Darwyn I Am The One

Open Bitch Class
1st Salient's Darwyn I Am The One

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ladyleigh Chasing The Son

Open Dog Class
1st Ladyleigh Chasing The Son






Group 5 - Gordon Hayburn Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   32
Group 2nd   
GCh Exquisite Luxury Of Veevee
  Biewer Terrier   25
Group 3rd   
GChB Chriscendo Mighty Cute
  Pomeranian   21
Group 4th   
GChS Mingchen Rewind
  Cavalier King Charles Spaniel   16
BPIG   
Lucidity's Blazing Ice
  Papillon   2
Best Baby Puppy In Group    Delightfully Dazzling Diamond   Biewer Terrier   0
Best Veteran In Group   
GChS Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   0
Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Exquisite Luxury Of Veevee

Best Of Opposite Sex
Haus Black Bist Nala

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Haus Black Bist Nala

Select Dog
Ch Lyn's Sir Thomas At Lemoge


Winners Dog: (1-1-2-0)
Haus Black Bist Mag

Open Dog Class
1st Haus Black Bist Mag


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Haus Black Bist Nala

Open Bitch Class
1st Haus Black Bist Nala

4-6 Month Bitch Class
1st Delightfully Dazzling Diamond

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 6 pts (0-3-3-1)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GChB Kewpy's Cinnamon Girl

Select Dog
GCh OTCh Moyola Legend's Mini Me



Winners Bitch: (0-3-3-1)
Lucidity's Altair

Reserve Winners Bitch
Ceylin Of An Excellent Choice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lucidity's Altair

Open Bitch Class
1st Ceylin Of An Excellent Choice
2nd Sangreal Sentient Sweetheart

4-6 Month Bitch Class
1st Moyola's Sweet Lucky Lucy

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
GCh Pocopayasos I'm Aim N High

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Amor Jazz Man At Solstice

Best Puppy In Breed
Mylad's In Our Hearts


Winners Dog: (2-3-1-1)
Amor Jazz Man At Solstice

Reserve Winners Dog
Mylad's In Our Hearts

Senior Puppy Dog Class
1st Mylad's In Our Hearts

Open Dog Class
1st Amor Jazz Man At Solstice

Veteran Male
GCh Pocopayasos I'm Aim N High

4-6 Month Dog Class
1st Vanstone Journey With Cinnabarmm


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Rosalba One More Moondance At Solstice

Reserve Winners Bitch
Seda's Walking On Sunshine

Junior Puppy Bitch Class
1st Specialty Brie's Laurel

Senior Puppy Bitch Class
1st Seda's Walking On Sunshine

12-18 Month Bitch Class
1st Rosalba One More Moondance At Solstice

4-6 Month Bitch Class
1st MistyTrails Coconut MooDonna
2nd Mylad's Cinnamon Twist

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
Ch Disyre Ever Ready

Best Of Opposite Sex
Lucidity's Blazing Ice

Best Puppy In Breed
Lucidity's Blazing Ice

Select Dog
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Lucidity's Blazing Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Lucidity's Blazing Ice

4-6 Month Bitch Class
1st Valifyre Galway Girl

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sweet Pekes Silver Birch


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sweet Pekes Silver Birch

12-18 Month Dog Class
1st Sweet Pekes Silver Birch


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChB Chriscendo Mighty Cute

Best Of Opposite Sex
Pomhaven's Starry Night

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Zeigen A Dream Of Legends

Best Puppy In Breed
Zeigen A Dream Of Legends


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Pomhaven's Starry Night

Reserve Winners Bitch
Pomhaven's Dream Catcher 2nd

Junior Puppy Bitch Class
1st Cheyennes Rainbow Connection

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pomhaven's Starry Night

Open Bitch Class
1st Pomhaven's Dream Catcher 2nd

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Diabolbric's The Force Awakens



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Spoildrotten's Standing Ovation

Best Of Opposite Sex
Tierra Verde Of Dare To Dream

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Spoildrotten's Standing Ovation

Best Puppy In Breed
Spoildrotten's Standing Ovation


Winners Dog: (1-2-0-0)
Spoildrotten's Standing Ovation

Senior Puppy Dog Class
1st Spoildrotten's Standing Ovation


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Tierra Verde Of Dare To Dream

Reserve Winners Bitch
Spoildrotten's Sky's The Limit

Senior Puppy Bitch Class
1st Spoildrotten's Sky's The Limit

Open Bitch Class
1st Tierra Verde Of Dare To Dream





Group 6 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kojiros Wild Wild West
  Shih Tzu   33
Group 2nd   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   32
Group 3rd   
GChB Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   31
Group 4th   
Eisbar's Precious Pinot Blanc
  American Eskimo Dog (Miniature)   25
BPIG   
Gardenpath Inspiration
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gold-Sierra Sparkling Diamonds   French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
Ch (Alt) Ch Lyric's Yes Indeed
  Poodle (Miniature)   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eisbar's Precious Pinot Blanc


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eisbar's Precious Pinot Blanc

Open Dog Class
1st Eisbar's Precious Pinot Blanc


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wrapt In Smoke And Mirrors



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
Ch Dorkay's Brilliance



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Tonofdal Leilani Over The Rainbow

Best Of Opposite Sex
Ch Tonofdal Malawina Over The Rainbow


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
GCh Archibulls Living Blossom

Best Of Opposite Sex
GCh Lwolfranch Here Comes The Sun

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Bountybull's Roxy Roller

Best Puppy In Breed
Bountybull's Roxy Roller

Select Dog
Ch Bountybull's Nacho Libre Mi Corazon

Select Bitch
Ch Monbebebull Porsche Ooh Lala


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Bountybull's Roxy Roller

Reserve Winners Bitch
Amberbull Can't Tell Me Nothin

Junior Puppy Bitch Class
1st Amberbull Can't Tell Me Nothin

Senior Puppy Bitch Class
1st Bountybull's Show Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Madam Merveillux Of Marmelo Bulldogs

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bountybull's Roxy Roller

4-6 Month Bitch Class
1st Gold-Sierra Sparkling Diamonds

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Neradmik Enchentee

Best Puppy In Breed
Neradmik Enchentee



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Neradmik Enchentee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Neradmik Enchentee

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ripleys Radiance

Best Of Opposite Sex
Ch Ripleys Image In Gold

Best Puppy In Breed
Ripleys Radiance

Select Bitch
GCh Penhurst Georgie Girl



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Ripleys Radiance

Reserve Winners Bitch
Maezhi Made Just Right

Senior Puppy Bitch Class
1st Ripleys Radiance

Canadian Bred Bitch Class
1st Hushaby's Belle Of The Ball

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maezhi Made Just Right

Veteran Female
Ch (Alt) Ch Lyric's Yes Indeed

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
Violet's Golden Charm

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Gardenpath Inspiration

Best Puppy In Breed
Gardenpath Inspiration


Winners Dog: (2-3-1-0)
Gardenpath Inspiration

Reserve Winners Dog
Lumiere Carrington Sizzlin' Hot

Junior Puppy Dog Class
1st Gardenpath Inspiration

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lumiere Carrington Sizzlin' Hot


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Violet's Golden Charm

Reserve Winners Bitch
Violets Dancing In The Willows

Junior Puppy Bitch Class
1st Violets Dancing In The Willows

Canadian Bred Bitch Class
1st Violet Finds A Lucky Penny

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Violet's Golden Charm

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kojiros Wild Wild West



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Kyeri's Lapchi Ema

Best Puppy In Breed
Kyeri's Lapchi Ema



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Kyeri's Lapchi Ema

Reserve Winners Bitch
Kyeri's Xiahe Reba

Senior Puppy Bitch Class
1st Kyeri's Lapchi Ema
2nd Kyeri's Lapchi Momo

Open Bitch Class
1st Kyeri's Xiahe Reba

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)





Group 7 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   28
Group 2nd   
GCh Eclipse Boom Boom Pow
  Berger Picard   25
Group 3rd   
GCh Dediamonds Real Quiet
  Bouvier des Flandres   24
Group 4th   
GChB Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   20
BPIG    Dynasty's I Wanna Be A Rockstar   Miniature American Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Nahrof Semper Supra
  Border Collie   0
Best Veteran In Group   
GChS CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh WNR Dine Aways Holy Basil

Best Of Opposite Sex
Starnorth Emmett Estelle

Best Puppy In Breed
Starnorth Emmett Estelle


4-6 Month Dog Class
1st WNR Wanderlust Charles


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Starnorth Emmett Estelle

Junior Puppy Bitch Class
1st Starnorth Emmett Estelle

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tenderheart Melody Maker



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Celticmoon's Timeless Classic

Best Of Opposite Sex
Pas Grace Monte Vista Kenichi

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Pas Grace Monte Vista Kenichi

Best Puppy In Breed
Pas Grace Monte Vista Kenichi


Winners Dog: (2-1-0-1)
Pas Grace Monte Vista Kenichi

Reserve Winners Dog
Dragonfli De La Destinee

Junior Puppy Dog Class
1st Dragonfli De La Destinee

Senior Puppy Dog Class
1st Pas Grace Monte Vista Kenichi


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Hidalgo Stella Artois

Junior Puppy Bitch Class
1st Hidalgo Stella Artois

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eclipse Boom Boom Pow



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Border Lane Air On The G String


4-6 Month Dog Class
1st Nahrof Semper Supra


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Dediamonds Real Quiet

Best Of Opposite Sex
GChB Lanvern's British Justice

Best Puppy In Breed
Boyero Yield to Temptation

Select Dog
GCh Aktiv's Sugar Rush


Winners Dog: (1-0-2-1)
Boyero Yield to Temptation

Senior Puppy Dog Class
1st Boyero Yield to Temptation


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChG Tallywood Coalescence

Select Dog
GCh Celticmoon's Scottish Joker


Winners Dog: (1-0-2-0)
Titan Aurelius Of Prairiewynd

12-18 Month Dog Class
1st Titan Aurelius Of Prairiewynd


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Of Opposite Sex
Kohlein's Radljost V Vineyard

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Kohlein's Radljost V Vineyard


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Kohlein's Radljost V Vineyard

Reserve Winners Bitch
Fonseca's Candy Apple

Canadian Bred Bitch Class
1st Kohlein's Radljost V Vineyard

Open Bitch Class
1st Fonseca's Candy Apple

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-0)
Dynasty's I Wanna Be A Rockstar

Best Of Opposite Sex
Karma's Witchcraft Of Dantero

Best Of Winners: (0-0-1-0)
Dynasty's I Wanna Be A Rockstar

Best Puppy In Breed
Dynasty's I Wanna Be A Rockstar


Winners Dog: (0-0-1-0)
Dynasty's I Wanna Be A Rockstar

Junior Puppy Dog Class
1st Dynasty's I Wanna Be A Rockstar


Winners Bitch: (0-0-1-0)
Karma's Witchcraft Of Dantero

Junior Puppy Bitch Class
1st Karma's Witchcraft Of Dantero

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChS CoastalViews Winter Shades

Best Of Opposite Sex
Northview Choreography

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Northview Choreography

Best Puppy In Breed
Northview Choreography


Winners Dog: (1-2-0-1)
Northview Choreography

Junior Puppy Dog Class
1st Northview Choreography


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Northview's Material Girl

Reserve Winners Bitch
Northview Wild Honey

Senior Puppy Bitch Class
1st Northview Wild Honey

Canadian Bred Bitch Class
1st Northview's Material Girl

Veteran Female
GChS CoastalViews Winter Shades

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Campeon De La Ribera Del Genil

Best Of Opposite Sex
DGS Moona Lisa @ Oberland



Winners Bitch: (0-1-1-0)
DGS Moona Lisa @ Oberland

Open Bitch Class
1st DGS Moona Lisa @ Oberland

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By