Regina Kennel & Obedience Club
Sunday, May 19, 2024 - Show-3



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Yvonne Savard
Retriever (Labrador)  
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry
Points: 158 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Yvonne Savard
Bullmastiff  
GChS Newalba's Ben Grimm
Points: 136
Best Puppy In Show
Judge: Yvonne Savard
Schnauzer (Miniature)   Minuteman Wall Street








Group 1 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry
  Retriever (Labrador)   21
Group 2nd   
GCh Novera's Take Me Anywhere V Crossiron
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   19
Group 3rd   Ch Creeksidefrm Reach4theMoon&ifumissulandintheStars   Retriever (Golden)   15
Group 4th   
GChB Keypoint's Heaven N Hell Can Wait
  Spaniel (English Springer)   5
BPIG   
Sovereign Rionnag Breagha
  Spaniel (Brittany)   2
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Novera's Take Me Anywhere V Crossiron

Best Of Opposite Sex
Whiskeytown Canadian Crown Royal Blu

Select Bitch
GCh Crossiron's Dream Come True



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 9 pts (2-7-1-0)
Ch Creeksidefrm Reach4theMoon&ifumissulandintheStars

Best Of Opposite Sex
Carsher's Naughty Girl

Best Of Winners: (2-7-1-0)
Carsher's Naughty Girl

Best Puppy In Breed
Carolot's Three Strikes N'Ur Toast


Winners Dog: (2-7-1-0)
Carolot's Three Strikes N'Ur Toast

Reserve Winners Dog
Triores Pressing Buttons

Junior Puppy Dog Class
1st Carolot's Three Strikes N'Ur Toast

Open Dog Class
1st Triores Pressing Buttons


Winners Bitch: (2-7-1-0)
Carsher's Naughty Girl

Reserve Winners Bitch
Kavon's Lady Madonna

Junior Puppy Bitch Class
1st Carolot's Warm N Toasty At Rosegold

Senior Puppy Bitch Class
1st Carolot's Eye Candy
2nd Carolot Tynehead Eyes On Gold

12-18 Month Bitch Class
1st Carsher's Naughty Girl

Open Bitch Class
1st Kavon's Lady Madonna
2nd Tynehead One Rainy Wish
3rd Carolot's Howl-oween Moonlight

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Best Of Opposite Sex
Tenacity's Dipped In Fudge


Winners Dog: (1-0-0-1)
Tenacity's Dipped In Fudge

Open Dog Class
1st Tenacity's Dipped In Fudge


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Mar-K's Here We Go Again!

Best Of Opposite Sex
Viv'en Jurgapearls



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Viv'en Jurgapearls

Reserve Winners Bitch
Valencia Jurgapearls

Open Bitch Class
1st Viv'en Jurgapearls
2nd Valencia Jurgapearls

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Prairiestorm Sergeant Snowman

Best Of Opposite Sex
Sovereign Rionnag Breagha

Best Puppy In Breed
Sovereign Rionnag Breagha



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sovereign Rionnag Breagha

Junior Puppy Bitch Class
1st Sovereign Rionnag Breagha

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Keypoint's Heaven N Hell Can Wait







Group 2 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   22
Group 2nd   
GChB Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes
  Greyhound   21
Group 3rd   
GCh Khamsin's Another Perfect Day
  Saluki   20
Group 4th   
Elance Konza White Rose
  Borzoi   9
BPIG    Nouvelle Fight Fire With Fire SW   Dachshund (Standard Wire-Haired)   2
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elance Konza White Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Elance Konza White Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Elance Konza White Rose

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh LongonLoving's Duck Duck Goose



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Chrislynn's Doesn't Give A Hoot SW

Best Of Opposite Sex
Ch Wiretap Here Comes The Rain

Best Puppy In Breed
Nouvelle Fight Fire With Fire SW

Select Bitch
Ch Willowood-Sandale I'm Here For The Party


Winners Dog: (1-0-1-2)
Nouvelle Fight Fire With Fire SW

Senior Puppy Dog Class
1st Nouvelle Fight Fire With Fire SW


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 10 pts (1-2-4-4)
GChB Khamsin's Another Perfect Day

Best Of Opposite Sex
GCh DeiConsorti Anythin But Cliche

Best Of Winners: (1-2-4-4)
Windstorm Vain Elza My Kismet

Select Dog
Ch Lahhabeh's Q'ka Baymax

Select Bitch
GCh Deiconsorti A Fine Hot Mess


Winners Dog: (1-2-4-4)
Sharwassim Fawad

Open Dog Class
1st Sharwassim Fawad





Group 3 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Newalba's Ben Grimm
  Bullmastiff   19
Group 2nd   
Stoneyplains My Time To Shine
  Rottweiler   16
Group 3rd   
GChB Strider N Droghedas We Will Rock You At Wishmaster
  Great Dane   14
Group 4th   
Ch Baywood Made To Fly
  Portuguese Water Dog   9
BPIG   
Kaspyn & Mojo's Born To Run
  Akita   2
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Mojo's Agent Starling At Kaspyn

Best Of Opposite Sex
Kaspyn & Mojo's Born To Run

Best Puppy In Breed
Kaspyn & Mojo's Born To Run


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kaspyn & Mojo's Born To Run

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kaspyn & Mojo's Born To Run


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB ZaiZoe-Kuhl These Boots Are Made For Walkin'



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChS Newalba's Ben Grimm

Best Of Opposite Sex
GCh Archangel's Beauty Above All


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Whitcam's Black Opium

Select Bitch
Ch Janterra's Flaunt It



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Whitcam's Black Opium

Open Bitch Class
1st Whitcam's Black Opium

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChB Strider N Droghedas We Will Rock You At Wishmaster

Best Of Opposite Sex
Ch Enzo's Riptide At Morning Dew

Best Puppy In Breed
Morningdew's Eternal Promise


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Baywood Made To Fly

Best Of Opposite Sex
Ch H2O Ruby Of Whoosh

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Baywood Made To Fly

Select Dog
Ch Baywood Naut Your Captain


Winners Dog: (1-1-2-1)
Baywood Made To Fly

Open Dog Class
1st Baywood Made To Fly


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Seabury's Who's That Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Seabury's Who's That Girl

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Stoneyplains My Time To Shine

Select Bitch
GChB Wathaman's Flirt'n With Fire



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Stoneyplains My Time To Shine

Open Bitch Class
1st Stoneyplains My Time To Shine





Group 4 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   18
Group 2nd   
Ch Blackrystal Amarillo By Mornin
  Manchester Terrier   13
Group 3rd   
Ch Barbary Indigo
  Scottish Terrier   12
Group 4th   Ch Fireflys N Mysidekicks King Jas   Border Terrier   11
BPIG    Minuteman Wall Street   Schnauzer (Miniature)   2
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Shawndee Focus On Glamoor



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Shawndee Focus On Goldenspring

12-18 Month Bitch Class
1st Shawndee Focus On Goldenspring

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shadowfax Don't Stop Me Now



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shadowfax Don't Stop Me Now

Open Bitch Class
1st Shadowfax Don't Stop Me Now

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Fireflys N Mysidekicks King Jas



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rozehavens Triple Threat


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rozehavens Triple Threat

12-18 Month Dog Class
1st Rozehavens Triple Threat


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Epic Humdinger



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Blackrystal Amarillo By Mornin



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Best Of Opposite Sex
Enduro Face Off

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Minuteman Wall Street

Best Puppy In Breed
Minuteman Wall Street


Winners Dog: (2-2-1-0)
Minuteman Wall Street

Reserve Winners Dog
Enduro Impact

Junior Puppy Dog Class
1st Enduro Impact

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Minuteman Wall Street


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Enduro Face Off

Reserve Winners Bitch
Enduro Prairie Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Enduro Face Off

Open Bitch Class
1st Enduro Prairie Fire

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Barbary Indigo



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Boreal Spirit Of The North



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Tenax Let Me Be

Select Bitch
Ch Tenax Watch Her Soar







Group 5 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Amore's Red Velvet
  Italian Greyhound   26
Group 2nd   
GChG Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   25
Group 3rd   
Ch Prairiefire Linguine
  Havanese   23
Group 4th   Ch Typecast Toy Story   Chihuahua (Short Coat)   20
BPIG    Sealegends Surprise Party At Shantel   Biewer Terrier   2
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sealegends Surprise Party At Shantel

Best Puppy In Breed
Sealegends Surprise Party At Shantel


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Typecast Toy Story

Best Of Opposite Sex
Typecast Trustfall



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Typecast Trustfall

Open Bitch Class
1st Typecast Trustfall



Winners Dog: (2-2-3-4)
Dalen Golden Ring

Reserve Winners Dog
Hex N Wind Kissing The Krewes At Fascino

Junior Puppy Dog Class
1st Hex N Wind Kissing The Krewes At Fascino

12-18 Month Dog Class
1st Dalen Golden Ring


Winners Bitch: (2-2-3-4)
Hex's Just A Little Black Magic

Reserve Winners Bitch
Hex's Laissez Les Bon Temps Rouler

Junior Puppy Bitch Class
1st Hex's Just A Little Black Magic

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hex's Laissez Les Bon Temps Rouler

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Prairiefire Linguine

Best Of Opposite Sex
Adamsways Twin Eclair At Lebryt

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Joyaseda's Elated That's Just Timing


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Adamsways Twin Eclair At Lebryt

Open Bitch Class
1st Adamsways Twin Eclair At Lebryt

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Amore's Red Velvet



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Dalen The Mighty Carter Slade

Best Of Opposite Sex
Dalen Forever And Always Sincity

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Dalen The Mighty Carter Slade

Best Puppy In Breed
Dalen The Mighty Carter Slade


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Dalen Forever And Always Sincity

Junior Puppy Bitch Class
1st Dalen Forever And Always Sincity

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Arwins Golden Blue Moon

Best Of Opposite Sex
Arwins Enchanting Moon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Arwins Golden Blue Moon

Best Puppy In Breed
Arwins Golden Blue Moon


Winners Dog: (1-1-0-0)
Arwins Golden Blue Moon

Senior Puppy Dog Class
1st Arwins Golden Blue Moon


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Arwins Enchanting Moon

Senior Puppy Bitch Class
1st Arwins Enchanting Moon

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keja's Never Out Of Style



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Select Dog
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Curiosity Romance At Ricochet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Curiosity Romance At Ricochet

Open Bitch Class
1st Curiosity Romance At Ricochet





Group 6 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sunside Don't Stop Me Now
  Shih Tzu   20
Group 2nd   
GChB Balcsi King Mars
  Chow Chow   19
Group 3rd   
Ch Typecast Halcyon Under Wraps At Midori
  Poodle (Miniature)   16
Group 4th   
Fissan's Tiny Dancer
  American Eskimo Dog (Standard)   11
BPIG   
Lionheart Volare
  Chow Chow   2
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChS Balcsi King Mars

Best Puppy In Breed
Lionheart Volare


Winners Dog: (2-0-1-0)
Lionheart Volare

Reserve Winners Dog
Lionheart Polar Vega

Junior Puppy Dog Class
1st Lionheart Volare
2nd Lionheart Polar Vega


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh SpecialD Resting Witch Face

Select Bitch
GCh Echoviews Nu Moon Rising



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kiji Harry Styles



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Typecast Halcyon Under Wraps At Midori

Best Of Opposite Sex
Ch Balladair's Whiskey And Pearls At Covet

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Balladair Life Was A Willow

Best Puppy In Breed
Balladair Life Was A Willow

Select Dog
Ch Typecast Halcyon Highwayman


Winners Dog: (1-1-2-1)
Fascino's We'll Drive You Crazy

12-18 Month Dog Class
1st Fascino's We'll Drive You Crazy


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Balladair Life Was A Willow

Junior Puppy Bitch Class
1st Balladair Life Was A Willow

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Esprit Aviator Don't Pity The Dead

Best Puppy In Breed
Esprit Aviator Don't Pity The Dead


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Satika's Born To Sparkle



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sunside Don't Stop Me Now



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Tyrone Walk This Way With Adominos

Best Of Opposite Sex
Aisha's Driving Miss Daisy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Aisha's Driving Miss Daisy

Best Puppy In Breed
Aisha's Driving Miss Daisy


Winners Dog: (1-1-1-0)
Aisha's Little Prince Charles

Junior Puppy Dog Class
1st Aisha's Little Prince Charles


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Aisha's Driving Miss Daisy

Junior Puppy Bitch Class
1st Aisha's Driving Miss Daisy



Group 7 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   26
Group 2nd   
GChB Lacomtesse Vampire Slayer
  German Shepherd Dog   23
Group 3rd   
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   16
Group 4th   Ch Valubal Keeping Up Appearances   Old English Sheepdog   15
BPIG   
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok
  Finnish Lapphund   2
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Ch Sheep's Kin Come Together

Best Of Opposite Sex
GCh Turbar's Shakin' It At Carnival

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Sheep's Kin Big Secret

Best Puppy In Breed
Risk'n Hope's I'm Your Huckleberry

Select Bitch
GChB Kiji I'll Have What She's Having


Winners Dog: (2-2-1-2)
Sheep's Kin Grandioso

Reserve Winners Dog
Risk'n Hope's I'm Your Huckleberry

Junior Puppy Dog Class
1st Risk'n Hope's I'm Your Huckleberry

Open Dog Class
1st Sheep's Kin Grandioso


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Sheep's Kin Big Secret

Reserve Winners Bitch
Mead's All Fired Up

Open Bitch Class
1st Sheep's Kin Big Secret
2nd Mead's All Fired Up

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB RCh Buaidh Motlikru Litle Blk Book



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
GCh Cardross Love Is A Rose



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Whiskeyjack's Mrs Moneypenny

12-18 Month Bitch Class
1st Whiskeyjack's Mrs Moneypenny

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glasgowhills Good Omen At Mutiny


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok

Best Puppy In Breed
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 6 pts (1-1-3-2)
GChB Lacomtesse Vampire Slayer

Best Of Opposite Sex
Ch Timberline's As Smooth As Tennessee Whiskey

Best Of Winners: (1-1-3-2)
New Era's What The Puck

Best Puppy In Breed
New Era's What The Puck

Select Dog
GChB Mystksand Street Justice At Kylone

Select Bitch
GChB Woodside's Zita Don't Steal Me Away


Winners Dog: (1-1-3-2)
New Era's What The Puck

Senior Puppy Dog Class
1st New Era's What The Puck

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Valubal Keeping Up Appearances

Best Puppy In Breed
Love'n Stuff Girls Night At Valubal



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Love'n Stuff Girls Night At Valubal

Junior Puppy Bitch Class
1st Love'n Stuff Girls Night At Valubal

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Donayne's Ways To Be Wicked

Best Puppy In Breed
Donayne's Ways To Be Wicked

Select Bitch
Ch Cincerlee's Sodalicious



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Donayne's Ways To Be Wicked

Reserve Winners Bitch
Amberlyn's Donayne Blue Clear Sky

Senior Puppy Bitch Class
1st Amberlyn's Donayne Blue Clear Sky

Canadian Bred Bitch Class
1st Cincerlee Miss Congeniality

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Donayne's Ways To Be Wicked

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By