Northern Alberta Canine Association
Monday, June 5, 2023



Related Results

Obedience

Friday, June 02 (Obedience Trial-1)
Saturday, June 03 (Obedience Trial-2)
Sunday, June 04 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, June 02 (Rally Trial-1)
Saturday, June 03 (Rally Trial-2)
Sunday, June 04 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Jean-Jacques Dupas
Spaniel (Clumber)  
GCh Tricklecreek Gran Torino
Points: 408 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jean-Jacques Dupas
Deerhound (Scottish)  
GChS Necesse's Defendo Dominus
Points: 347
Best Puppy In Show
Judge: Jean-Jacques Dupas
French Bulldog  
GCh Timepieces Wicket Wilma
Best Baby Puppy In Show
Judge: Jean-Jacques Dupas
Shih Tzu   Mydream's Here Comes Guenther!








Group 1 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tricklecreek Gran Torino
  Spaniel (Clumber)   60
Group 2nd   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   59
Group 3rd   
GChS Mar-K's Here We Go Again!
  Spaniel (American Cocker)   47
Group 4th   
Ch Shadowmere Copperhollow Celtic Moon N Virgo
  Setter (Irish)   37
BPIG    Red Laurel Hazy Shade Of Winter   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Taffy's Yellowstone   Retriever (Golden)   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GChB DuValin Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
GCh Duchess du Pimbina

Select Bitch
GCh Crossiron's Catch Me If You Can



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Novera's Get Out The Map

12-18 Month Bitch Class
1st Novera's Get Out The Map

Judge: James Moses

Best Of Breed: 6 pts (2-2-0-3)
Ch Clarity's Take The Shot

Best Of Opposite Sex
Stannyfield&Legacyk Hez So Magical

Best Of Winners: (2-2-0-3)
Red Laurel Hazy Shade Of Winter

Best Puppy In Breed
Red Laurel Hazy Shade Of Winter

Select Bitch
GCh Hunterspride Timeless Beauty


Winners Dog: (2-2-0-3)
Stannyfield&Legacyk Hez So Magical

Reserve Winners Dog
Clarity's Go'n Toe To Toe

12-18 Month Dog Class
1st Stannyfield&Legacyk Hez So Magical

Open Dog Class
1st Clarity's Go'n Toe To Toe

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Muddyflats Gadsby



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 11 pts (2-7-2-1)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Taffy's Aphrodite

Best Of Winners: (2-7-2-1)
Taffy's Aphrodite

Best Puppy In Breed
Goldcker Rhinestone Furst Nova

Select Dog
GCh Canzas Good Day Sunshine

Select Bitch
Ch Verdoro's Hope And Glory

Judge: James Moses

Best Of Breed: 8 pts (0-1-4-4)
GChB Danrich's Crash Tested To Compass

Best Of Opposite Sex
Eagertrieves Senorita

Select Dog
Ch Shadesi Meadowhill Night Watch

Select Bitch
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry



Winners Bitch: (0-1-4-4)
Eagertrieves Senorita

Open Bitch Class
1st Eagertrieves Senorita

Judge: James Moses

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Littlebay Gordgeous At Foxvale

Best Of Opposite Sex
GCh Tollchester's Terrific Trout



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Littlebay Gordgeous At Foxvale

Reserve Winners Bitch
Saltydog's Kenna At Calibre

Canadian Bred Bitch Class
1st Littlebay Gordgeous At Foxvale

Open Bitch Class
1st Saltydog's Kenna At Calibre

Judge: James Moses

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Sevenoaks Sun Sand And Surf

Best Of Opposite Sex
Briarstone's Brigadoon


Winners Dog: (1-0-0-1)
Briarstone's Brigadoon

Canadian Bred Dog Class
1st Briarstone's Brigadoon


Judge: James Moses

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Shadowmere Copperhollow Celtic Moon N Virgo



Winners Bitch: (0-1-0-1)
TrisamsEdge Edna's Quest To Be Incredible

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st TrisamsEdge Edna's Quest To Be Incredible

Judge: James Moses

Best Of Breed: 9 pts (3-2-2-3)
GChG Mar-K's Here We Go Again!

Best Of Opposite Sex
Ch Sjoblom's Arctic Tromso Sky

Best Of Winners: (3-2-2-3)
Aladdin's Cinderella Dressed In Yellow At Klad

Best Puppy In Breed
Ch Sjoblom's Arctic Tromso Sky

Select Dog
GChB Canrick's Patriot

Select Bitch
Ch Rejoices N Countrystars Moonmist


Winners Bitch: (3-2-2-3)
Aladdin's Cinderella Dressed In Yellow At Klad

Reserve Winners Bitch
Aladdin's Solar Flare At Klad

12-18 Month Bitch Class
1st Aladdin's Cinderella Dressed In Yellow At Klad

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aladdin's Solar Flare At Klad

Judge: James Moses

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lakefields Reddiamond Mornin Belle


Judge: James Moses

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tricklecreek Gran Torino



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (0-0-1-4)
Ch Bryden's Signed Sealed Delivered

Best Of Opposite Sex
GCh Keypoint's The Heavens Are Right

Best Puppy In Breed
Ch Keypoint's Be The Change

Select Bitch
GChS Keypoint's Play On Words



Judge: James Moses

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: James Moses

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Leith Gramayre Fortified Spirit

Best Puppy In Breed
Leith Gramayre Mic Drop


Winners Dog: (1-0-1-0)
Leith Gramayre Mic Drop

Junior Puppy Dog Class
1st Leith Gramayre Mic Drop






Group 2 - Jean-Jacques Dupas Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   47
Group 2nd   GCh Taugo's Rocket Queen   Borzoi   46
Group 3rd   
Brookside Forget Me Not
  Whippet   43
Group 4th   
GCh Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   33
BPIG   
Ch Goldenears Cloud Nine Of Course
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: James Moses

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Nalikar's Blow Us All Away

Best Of Opposite Sex
Polo's The Da Vinci Code


Winners Dog: (1-0-0-1)
Polo's The Da Vinci Code

Open Dog Class
1st Polo's The Da Vinci Code


Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Eidi N'Amanar Gaelle

Best Of Opposite Sex
Kel Simoon Rindima N'Sambala

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Eidi N'Amanar Gaelle


Winners Dog: (1-2-0-0)
Kel Simoon Rindima N'Sambala

Open Dog Class
1st Kel Simoon Rindima N'Sambala


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Eidi N'Amanar Gaelle

Reserve Winners Bitch
Aria Of Wildmoor

12-18 Month Bitch Class
1st Aria Of Wildmoor

Open Bitch Class
1st Eidi N'Amanar Gaelle

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bonsecours Lil' Sugar Rush



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Telford's Worth Fighting For

Best Of Opposite Sex
Telford's Ring Around The Rosabel

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Telford's Worth Fighting For

Best Puppy In Breed
Telford's Worth Fighting For


Winners Dog: (1-1-0-0)
Telford's Worth Fighting For

Junior Puppy Dog Class
1st Telford's Worth Fighting For


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Telford's Ring Around The Rosabel

Junior Puppy Bitch Class
1st Telford's Ring Around The Rosabel

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Boru's Law Of Surprise



Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Taugo's Rocket Queen

Select Bitch
Ch Wolfwoods Dark Witch Aine



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Beringia's Saaz

12-18 Month Bitch Class
1st Beringia's Saaz

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh RHK Dark Diva Zensation

Best Of Opposite Sex
GCh RHK Nutty Fireball

Best Of Winners: (2-2-2-1)
RHK Coppers Gold Digger

Best Puppy In Breed
RHK Coppers Gold Digger

Select Dog
Ch BNB Mr Doc Frosty


Winners Dog: (2-2-2-1)
RHK And Telfords Seize The Day

Reserve Winners Dog
BNB RHK Casper's Dashing Dante

Senior Puppy Dog Class
1st RHK And Telfords Seize The Day

Canadian Bred Dog Class
1st BNB RHK Casper's Dashing Dante


Winners Bitch: (2-2-2-1)
RHK Coppers Gold Digger

Reserve Winners Bitch
RHK Double Dark Gold

Junior Puppy Bitch Class
1st RHK Coppers Gold Digger

12-18 Month Bitch Class
1st RHK Double Dark Gold

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Matsutake's Moments Reflection

Best Of Opposite Sex
GCh Chrislynn's Doesn't Give A Hoot SW

Best Puppy In Breed
GCh Chrislynn's Doesn't Give A Hoot SW



Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Flaming Fox Keilo Wild

Select Bitch
Ch Flaming Fox Fiona The Brave



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Braeldi's Lady Bird Britta

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Braeldi's Lady Bird Britta

Judge: James Moses

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Stormborn's Giggle At A Funeral At Tyrconnell

Best Of Opposite Sex
GCh Heathview I Had A Dream

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Undeniably Tyrconnell

Best Puppy In Breed
Undeniably Tyrconnell

Select Bitch
GCh Silverglen's Krickett


Winners Dog: (1-1-1-2)
Undeniably Tyrconnell

Junior Puppy Dog Class
1st Undeniably Tyrconnell


Winners Bitch: (1-1-1-2)
O'Malley Rose Gold Of Heathview

Junior Puppy Bitch Class
1st O'Malley Rose Gold Of Heathview

4-6 Month Bitch Class
1st Heathview Lexie James

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations


Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness

Open Bitch Class
1st Nefer-Temu Ultimate Darkness

Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Goldenears Cloud Nine Of Course

Best Of Opposite Sex
Ch The Red Baron Of Course

Best Puppy In Breed
Ch Goldenears Cloud Nine Of Course



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Of Course Nyah's Delight

12-18 Month Bitch Class
1st Of Course Nyah's Delight

Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lahhabeh Mara Lina Al Daoud



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lahhabeh Mara Lina Al Daoud

Open Bitch Class
1st Lahhabeh Mara Lina Al Daoud

Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 9 pts (2-4-2-2)
Brookside Forget Me Not

Best Of Opposite Sex
GChB Hamrya's Desert Dust Devil

Best Of Winners: (2-4-2-2)
Brookside Forget Me Not

Best Puppy In Breed
Ch Tarrango's No Bad Hare Days

Select Dog
Ch Collooney Ragnar Lophbrok

Select Bitch
Ch Tarrango's No Bad Hare Days


Winners Dog: (2-4-2-2)
Manorcourt's Rock My World

Reserve Winners Dog
Brookside Gambling On Hellebores

Junior Puppy Dog Class
1st Manorcourt's Rock My World

Open Dog Class
1st Brookside Gambling On Hellebores


Winners Bitch: (2-4-2-2)
Brookside Forget Me Not

Reserve Winners Bitch
Brookside Agarita Sunrise

12-18 Month Bitch Class
1st Counterpoint It's My Party

Canadian Bred Bitch Class
1st Brookside Agarita Sunrise

Open Bitch Class
1st Brookside Forget Me Not
2nd Tarrango's There Will Be Drama





Group 3 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mojave's Songbird
  Doberman Pinscher   83
Group 2nd   
Ch Innovations Git R Done
  Schnauzer (Giant)   70
Group 3rd   
GCh Newalba's Ben Grimm
  Bullmastiff   65
Group 4th   
GChG Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   58
BPIG   
Ch Kiltic's She's Got It All At JetAir
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Valhalla's Lips Of An Angel V Avid
  Doberman Pinscher   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sanekats Sunny Daze From Janet



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChS Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Best Of Opposite Sex
GCh Nitroberner's Fire Fox

Best Puppy In Breed
NitroBerner's Happy Days At Zeigen

Select Bitch
Ch Creo's All Over The World


Winners Dog: (1-0-1-2)
NitroBerner's Happy Days At Zeigen

Junior Puppy Dog Class
1st NitroBerner's Happy Days At Zeigen


Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 6 pts (2-1-1-3)
GChB Newalba's Ben Grimm

Best Of Opposite Sex
Ch Sheharla's Sweet And Spicy

Best Of Winners: (2-1-1-3)
Newalba's Living On A Prayer At AllyRae

Best Puppy In Breed
Seek Me If You Can De Terras Lusitanas

Select Bitch
Ch Newalba N Sheharla's Miss Marvel

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 12 pts (2-4-2-5)
GCh Mojave's Songbird

Best Of Opposite Sex
GChS Gentry's Dragon Fyre V Scion

Best Of Winners: (2-4-2-5)
Brauchbar When Sparks Fly

Best Puppy In Breed
Ch Stedfast High End Proof

Select Dog
GChB Karlee's Kicking It Up A Knotch

Select Bitch
GChB Janterra's Iced Out


Winners Dog: (2-4-2-5)
Brauchbar When Sparks Fly

Reserve Winners Dog
Gentry's Atticus Finch

Junior Puppy Dog Class
1st Brauchbar When Sparks Fly

12-18 Month Dog Class
1st Gentry's Atticus Finch


Winners Bitch: (2-4-2-5)
Karlee's A Heart Engineered For Magic

Reserve Winners Bitch
Gentry's Ani FaNelli

12-18 Month Bitch Class
1st Karlee's A Heart Engineered For Magic
2nd Gentry's Ani FaNelli

Canadian Bred Bitch Class
1st Janterra's Como Flor

Open Bitch Class
1st Ka-Tet Queen Of Hearts

4-6 Month Bitch Class
1st Valhalla's Lips Of An Angel V Avid



Winners Dog: (1-0-6-6)
EBD ValbyDane Born A Legend

12-18 Month Dog Class
1st EBD ValbyDane Born A Legend

4-6 Month Dog Class
1st Cilka's Fortune Favours The Brave


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Lexington Excelsior Empire States Ava At Katywinds

Best Of Opposite Sex
GChS Bendegeit's Arson Around



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Crooks Mastinos Yolandi

Select Bitch
Ch Crooks Mastinos Foxy Brown



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Voyager's Starship Superstar

Select Bitch
GCh Bearbrook Always On My Mind At Twinhuey



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Voyager's Starship Superstar

Reserve Winners Bitch
TwinHuey & Rosethorn Sea Of No Cares

12-18 Month Bitch Class
1st TwinHuey & Rosethorn Sea Of No Cares

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st TwinHuey & Rosethorn's Las Palabras De Amor

Open Bitch Class
1st Voyager's Starship Superstar

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
Ch Baywood Naut Your Captain

Best Of Opposite Sex
H2O Diamond Of Whoosh

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Torrid Zone What's Love Got To Do With It

Select Dog
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O


Winners Bitch: (1-2-3-0)
H2O Diamond Of Whoosh

Reserve Winners Bitch
Sailor's Long Awaited Love

12-18 Month Bitch Class
1st Sailor's Long Awaited Love

Open Bitch Class
1st H2O Diamond Of Whoosh

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 7 pts (2-1-5-0)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam

Best Of Winners: (2-1-5-0)
Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam

Best Puppy In Breed
Sershan's White Onyx

Select Dog
GChS Vanderbilt's Let The Magic Begin


Winners Dog: (2-1-5-0)
Sershan's White Onyx

Reserve Winners Dog
Gandale 'n Starstruck's Arctic Clipper

Junior Puppy Dog Class
1st Sershan's White Onyx

12-18 Month Dog Class
1st Gandale 'n Starstruck's Arctic Clipper

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Innovations Git R Done

Best Of Opposite Sex
GChS Jury's Karma Police

Best Puppy In Breed
GSMBilG Du Imprintz (Morales)

Select Bitch
Ch Innovations Good Fellas Never Rat



Winners Bitch: (0-2-1-2)
GSMBilG Du Imprintz (Morales)

Reserve Winners Bitch
Innovations Playing By My Rules

Junior Puppy Bitch Class
1st GSMBilG Du Imprintz (Morales)

Open Bitch Class
1st Innovations Playing By My Rules

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Nanook's Mistral Wind

Best Of Opposite Sex
Frostypaw's From Russia With Love

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Debalys Oops We Did It Again


Winners Dog: (1-1-1-0)
Debalys Oops We Did It Again

12-18 Month Dog Class
1st Debalys Oops We Did It Again





Group 4 - James Moses Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   29
Group 2nd   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   26
Group 3rd   
Ch Northcote Of Course
  Lakeland Terrier   25
Group 4th   Ch Pinnacle Broxden Lickety Split   Fox Terrier (Smooth)   24
BPIG   
Blueve's Defining Element Of Krisma
  Kerry Blue Terrier   N/A
Judge: James Moses

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off

Best Of Opposite Sex
GChB PMK's Ice Cold Glaceon

Select Bitch
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara



Judge: James Moses

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Oreos Casablanca Psi Mysteria

Best Of Opposite Sex
GChS Benchmark's Bright Shining Fame

Best Puppy In Breed
Oreos Casablanca Psi Mysteria

Select Dog
Ch Ketschup King Psi Mysteria



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Oreos Casablanca Psi Mysteria

Senior Puppy Bitch Class
1st Oreos Casablanca Psi Mysteria

Judge: James Moses

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Chrysaliss Avenged Sevenfold

Best Of Opposite Sex
Tinydancer Walkin' After Midnight

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Chrysaliss Avenged Sevenfold

Best Puppy In Breed
Tinydancer Walkin' After Midnight

Select Dog
GCh Lotus' Hot Topic At Impact


Winners Dog: (1-1-2-0)
Chrysaliss Avenged Sevenfold

Open Dog Class
1st Chrysaliss Avenged Sevenfold


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Tinydancer Walkin' After Midnight

Senior Puppy Bitch Class
1st Tinydancer Walkin' After Midnight

Judge: James Moses

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pinnacle Broxden Lickety Split



Judge: James Moses

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Maciffen Mischief Seeker


Judge: James Moses

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GChS Blueve's First Edition

Best Of Opposite Sex
Blueve's Defining Element Of Krisma

Best Puppy In Breed
Blueve's Defining Element Of Krisma


Winners Dog: (2-0-0-1)
Blueve's Defining Element Of Krisma

Reserve Winners Dog
Gellent Hof Zennon Miracle

Junior Puppy Dog Class
1st Blueve's Defining Element Of Krisma

12-18 Month Dog Class
1st Gellent Hof Zennon Miracle


Judge: James Moses

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Northcote Of Course



Judge: James Moses

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tucks Hey Rey



Judge: James Moses

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clarity's Kaboom Of Summer



Judge: James Moses

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Best Of Opposite Sex
Rogue's Bad Medicine

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Rogue's Bad Medicine

Best Puppy In Breed
Rogue's Bad Medicine


Winners Dog: (1-1-1-0)
Rogue's Blaze Of Glory

Junior Puppy Dog Class
1st Rogue's Blaze Of Glory


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Rogue's Bad Medicine

Junior Puppy Bitch Class
1st Rogue's Bad Medicine

Judge: James Moses

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
VDK Glamorous At Embolden

Best Of Opposite Sex
Dunkeld's Red Sky Solar Flare

Best Of Winners: (1-1-0-0)
VDK Glamorous At Embolden


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dunkeld's Red Sky Solar Flare

Open Dog Class
1st Dunkeld's Red Sky Solar Flare


Winners Bitch: (1-1-0-0)
VDK Glamorous At Embolden

12-18 Month Bitch Class
1st VDK Glamorous At Embolden

Judge: James Moses

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Ghostpine's Brightest Star

Best Of Opposite Sex
Ch Red Rocks Tequila Sunrise

Select Dog
GChB Tequila's Total Package Kit



Judge: James Moses

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Salient's Darwyn I Am The One



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Salient's Darwyn I Am The One

Open Bitch Class
1st Salient's Darwyn I Am The One

Judge: James Moses

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Jean-Jacques Dupas Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rae Anne's Top Gun
  Papillon   54
Group 2nd   
GChS Winwood Top Secret With BRK
  Chinese Crested Dog   48
Group 3rd   
Ch Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   37
Group 4th   
GCh Shirmont Remembers Sigma Chi
  Cavalier King Charles Spaniel   32
BPIG    Xoe's Faith, Trust, And Pixie Dust   Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Taja Crox With Sox   Chinese Crested Dog   0
Judge: James Moses

Best Of Breed: 10 pts (1-3-4-3)
GCh Shirmont Remembers Sigma Chi

Best Of Opposite Sex
GChB Kewpy's Cinnamon Girl

Best Of Winners: (1-3-4-3)
Kewpy's Mamma Mia

Best Puppy In Breed
Tamyse Crystal Majesty

Select Dog
GCh Londoncor Oxford

Select Bitch
GChG Alderglen Siren Song


Winners Bitch: (1-3-4-3)
Kewpy's Mamma Mia

Reserve Winners Bitch
Tamyse Crystal Majesty

Senior Puppy Bitch Class
1st Tamyse Crystal Majesty

12-18 Month Bitch Class
1st Kewpy's Mamma Mia

Open Bitch Class
1st Kewpy's Misty Blue

Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Ch Sharinway's Created By Dior

Best Puppy In Breed
Sharinway's House Of Gucci


Winners Dog: (1-0-1-1)
Sharinway's House Of Gucci

Open Dog Class
1st Sharinway's House Of Gucci


4-6 Month Bitch Class
1st Sharinway's Dipped In Carmel

Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 10 pts (3-3-4-1)
GChEx Winwood Top Secret With BRK

Best Of Opposite Sex
GChS Tanooki Suit Of Lore

Best Of Winners: (3-3-4-1)
Taja Jada With Love

Best Puppy In Breed
Ch Jewels Summer Racin Fast N Furryless

Select Dog
Ch Taja Trojan Horse


Winners Dog: (3-3-4-1)
Taja Rolex On A Redneck

Reserve Winners Dog
Halostar Go Big Or Go Home

Junior Puppy Dog Class
1st Halostar Go Big Or Go Home
2nd Yorkhouse Briar Bear

Senior Puppy Dog Class
1st Taja Rolex On A Redneck

4-6 Month Dog Class
1st Taja Crox With Sox


Winners Bitch: (3-3-4-1)
Taja Jada With Love

Reserve Winners Bitch
Dalen Queen Daenerys

Junior Puppy Bitch Class
1st Yorkhouse Mystic Wolf

Canadian Bred Bitch Class
1st Taja Jada With Love

Open Bitch Class
1st Dalen Queen Daenerys

Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Coton Field Grand Prix

Select Dog
GCh LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon



Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Moonjinx Wish Upon A Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Moonjinx Wish Upon A Star

Open Dog Class
1st Moonjinx Wish Upon A Star


Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChB Fantastic Dream's Golden Fire Of Destiny

Best Of Opposite Sex
GCh Havasmallpaw Fluffy Shadow

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Havasmallpaw A Tale Of Treasures For Jasper

Best Puppy In Breed
Havasmallpaw A Tale Of Treasures For Jasper


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Henwrach Lets Get The Parti Started

Canadian Bred Bitch Class
1st Henwrach Lets Get The Parti Started

4-6 Month Bitch Class
1st Sylyn's Carnelian Sunset

Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Mightymites A Darker Shade Of Magic

Best Puppy In Breed
Mightymites A Darker Shade Of Magic

Select Bitch
Ch Mightymites Fire In My Soul


Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 5 pts (0-1-2-3)
GChS Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
Ch Rae Anne's In Fashion

Select Bitch
GChB Nanrich Topflite Off To The Rodeo



Winners Bitch: (0-1-2-3)
Flying Gracia Beatriche

Open Bitch Class
1st Flying Gracia Beatriche

Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Diaquiris She's All That



Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Arwins House Bunny

Best Puppy In Breed
Ch Arwins House Bunny


4-6 Month Dog Class
1st Terramarie's Prince Of Tides


Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Custom's Devolution


12-18 Month Dog Class
1st Keja's Only One That Looks Good


Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
Xoe's Faith, Trust, And Pixie Dust

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Xoe's Faith, Trust, And Pixie Dust

Best Puppy In Breed
Xoe's Faith, Trust, And Pixie Dust

Select Dog
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon


Winners Dog: (1-1-3-0)
Xoe's Motley Fool

12-18 Month Dog Class
1st Xoe's Motley Fool


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Xoe's Faith, Trust, And Pixie Dust

Junior Puppy Bitch Class
1st Xoe's Faith, Trust, And Pixie Dust

Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore



Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Yorkhouse Impish Anika

Best Puppy In Breed
Yorkhouse Impish Anika



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Yorkhouse Impish Anika

Reserve Winners Bitch
CwnAnnwn Magnolia Blooms Of Simya

Junior Puppy Bitch Class
1st CwnAnnwn's Razzle Dazzle Hullabaloo

Senior Puppy Bitch Class
1st Yorkhouse Impish Anika
2nd Yorkhouse Tiger Lilly

Open Bitch Class
1st CwnAnnwn Magnolia Blooms Of Simya





Group 6 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   53
Group 2nd   
Staken Kandansk Digital Princess
  Poodle (Miniature)   50
Group 3rd   
GCh Timepieces Wicket Wilma
  French Bulldog   44
Group 4th   
GCh Crystalton Chikoda Curtain Call
  Poodle (Standard)   38
BPIG   
GCh Timepieces Wicket Wilma
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mydream's Here Comes Guenther!   Shih Tzu   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh VanGogh's Trouble With Tribbles

Best Puppy In Breed
Bromley Rock's Echo Of Eternity



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Bromley Rock's Echo Of Eternity

Reserve Winners Bitch
Klee Ellen Keep On Dancing

Senior Puppy Bitch Class
1st Bromley Rock's Echo Of Eternity

Open Bitch Class
1st Klee Ellen Keep On Dancing

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rugerlane Iroc Flamboyant Velma


4-6 Month Dog Class
1st Honorbul's Found My Furever


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rugerlane Iroc Flamboyant Velma

12-18 Month Bitch Class
1st Rugerlane Iroc Flamboyant Velma

Judge: James Moses

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Siosalach's Beanilla Spice

Best Of Opposite Sex
Stoney's Back In Black At Miwei

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Siosalach's Beanilla Spice

Best Puppy In Breed
Ch Arruga N' Gumby's Pop The Bubbly

Select Bitch
Ch Arruga N' Gumby's Pop The Bubbly


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Siosalach's Beanilla Spice

Open Bitch Class
1st Siosalach's Beanilla Spice

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Chowridge U R Not Just Eye Candy

Best Of Opposite Sex
ChowRidge You Are My Red Rosa

Best Of Winners: (1-1-1-0)
ChowRidge Z Back To The Future

Best Puppy In Breed
ChowRidge Z Back To The Future


Winners Dog: (1-1-1-0)
ChowRidge Z Back To The Future

Senior Puppy Dog Class
1st ChowRidge Z Back To The Future


Winners Bitch: (1-1-1-0)
ChowRidge You Are My Red Rosa

12-18 Month Bitch Class
1st ChowRidge You Are My Red Rosa

4-6 Month Bitch Class
1st Chowridge Blast Of White Lightning

Judge: James Moses

Best Of Breed: 9 pts (1-3-2-4)
GChEx Winterspear Atari Dreams

Best Of Opposite Sex
Ch Echoviews Eye On The Crime

Best Of Winners: (1-3-2-4)
Echoviews Pop A Top

Best Puppy In Breed
Echoviews Pop A Top

Select Dog
Ch Milo's He Shoots He Skors At Leedal

Select Bitch
GCh Echoviews Run Silent Run Deep


Winners Dog: (1-3-2-4)
Echoviews Pop A Top

Junior Puppy Dog Class
1st Echoviews Pop A Top

Judge: James Moses

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
GCh Timepieces Wicket Wilma

Best Of Opposite Sex
Homewood Rockydell Code Name Flash

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Tr Boom Baby Boom By Gernada

Best Puppy In Breed
GCh Timepieces Wicket Wilma


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Tr Boom Baby Boom By Gernada

Reserve Winners Bitch
Eagertrieves Bedazzled By Attituddy Judy

Junior Puppy Bitch Class
1st Eagertrieves Bedazzled By Attituddy Judy

Senior Puppy Bitch Class
1st Call Me Queen By Gernada

12-18 Month Bitch Class
1st Tr Boom Baby Boom By Gernada

Open Bitch Class
1st Monitaps Forever N Always Monique

4-6 Month Bitch Class
1st Twist Of Fate By Gernada

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Samaron's Arctic Draco

Best Of Opposite Sex
Inukshuk Full Moon

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Samaron's Arctic Draco

Select Dog
Ch Newtonbears Echo From The Sky


Winners Dog: (1-1-1-0)
Samaron's Arctic Draco

Open Dog Class
1st Samaron's Arctic Draco


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Inukshuk Full Moon

Canadian Bred Bitch Class
1st Inukshuk Full Moon

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Horizon's Queen Ann's Lace

Best Of Opposite Sex
GCh Beaukees I Walk The Line

Best Puppy In Breed
Ch Horizon's Queen Ann's Lace



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Admiraal's Sweet Willow

Reserve Winners Bitch
Admiraal's Sashay Away

Senior Puppy Bitch Class
1st Admiraal's Sashay Away

12-18 Month Bitch Class
1st Admiraal's Sweet Willow

4-6 Month Bitch Class
1st Beaukees Eyes On Fire

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Ch Jaron's Cybele De Santa Inez



Judge: James Moses

Best Of Breed: 5 pts (1-1-0-1)
Staken Kandansk Digital Princess

Best Of Opposite Sex
GChS Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Staken Kandansk Digital Princess

Best Puppy In Breed
Olymbinar's Ride The Lightning

Select Dog
Ch Kandansk Danger Zone

Select Bitch
Ch Kandansk Infatuation


Winners Dog: (1-1-0-1)
Balladair Cee Riley At Maioa

Senior Puppy Dog Class
1st Balladair Cee Riley At Maioa


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Staken Kandansk Digital Princess

Reserve Winners Bitch
Olymbinar's Ride The Lightning

Junior Puppy Bitch Class
1st Olymbinar's Ride The Lightning

Open Bitch Class
1st Staken Kandansk Digital Princess




4-6 Month Dog Class
1st Mydream's Here Comes Guenther!


Judge: James Moses

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Trekhond Topoftheworld Jasam





Group 7 - Jean-Jacques Dupas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Boyero Y'All Make It Rain
  Bouvier des Flandres   76
Group 2nd   
GChB Annrock's Stonehill A League Of Her Own
  Australian Shepherd   64
Group 3rd   
GChS Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar
  Old English Sheepdog   55
Group 4th   
Ch Zesta Lynphil Clairvoyant
  Shetland Sheepdog   54
BPIG   
Ch Boyero Y'All Make It Rain
  Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dragonfli De La Destinee
  Belgian Shepherd Dog   0
Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 8 pts (1-3-3-2)
Annrock's Stonehill A League Of Her Own

Best Of Opposite Sex
GCh Turbar's Spinal Tap

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Shadomoons She's Got Moxie

Best Puppy In Breed
BigRkAussies Ridge Runner

Select Dog
GCh WR Aussies Coffee To Go Graceland

Select Bitch
Ch Kiji Crazy Beautiful Life


Winners Dog: (1-1-2-1)
BigRkAussies Ridge Runner

Junior Puppy Dog Class
1st BigRkAussies Ridge Runner


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Shadomoons She's Got Moxie

Reserve Winners Bitch
BigRkAussies Great Divide

Junior Puppy Bitch Class
1st BigRkAussies Great Divide

Senior Puppy Bitch Class
1st Collinswood Aviatrix

Open Bitch Class
1st Shadomoons She's Got Moxie

Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sheiling Spirit Waving To Rhosown



Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
MBS Continuum

Best Of Opposite Sex
MBS Resistance Is Futile

Best Of Winners: (1-1-1-0)
MBS Continuum

Select Dog
Ch Merakis Supernatural


Winners Dog: (1-1-1-0)
MBS Continuum

12-18 Month Dog Class
1st MBS Continuum

4-6 Month Dog Class
1st Dragonfli De La Destinee


Winners Bitch: (1-1-1-0)
MBS Resistance Is Futile

12-18 Month Bitch Class
1st MBS Resistance Is Futile

Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eclipse Boom Boom Pow



Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bitterroots Flight Of The Kestrel



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 11 pts (3-2-3-4)
Ch Boyero Y'All Make It Rain

Best Of Opposite Sex
GChB Lanvern's British Justice

Best Of Winners: (3-2-3-4)
Bolo's Afterglow Rollin' Heavy

Best Puppy In Breed
Ch Boyero Y'All Make It Rain

Select Dog
GCh Aktiv's Sugar Rush

Select Bitch
Ch Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream


Winners Bitch: (3-2-3-4)
Bolo RSVP Pending For Fortress

Reserve Winners Bitch
Lanvern's English Game Of Thrones

12-18 Month Bitch Class
1st Bolo RSVP Pending For Fortress

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lanvern's English Game Of Thrones

Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Tallywood Coalescence



Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune

Best Puppy In Breed
Tamaron's Valkyrie



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tamaron's Valkyrie

Senior Puppy Bitch Class
1st Tamaron's Valkyrie

Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sugarok Lovin Midknight To First Light



Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Prairiesides I've Got A Girl Crush


Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mystksand's Trouble

Open Dog Class
1st Sunflower's Thriller Of Chilco


Winners Bitch: (2-2-0-1)
New Era's Margarita

Reserve Winners Bitch
Woodside's Dream Come True

Open Bitch Class
1st New Era's Margarita
2nd Woodside's Dream Come True

Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Fitjamyri Sindri


Winners Dog: (1-2-0-0)
Fitjamyri Sindri

Open Dog Class
1st Fitjamyri Sindri

Judge: Jean-Jacques Dupas

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Keecam's Take Me Sirius Lexi

Best Of Opposite Sex
Double R/R Raindance Levi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Keecam's Take Me Sirius Lexi

Best Puppy In Breed
Keecam's Take Me Sirius Lexi


Winners Dog: (1-1-0-0)
Double R/R Raindance Levi

Open Dog Class
1st Double R/R Raindance Levi


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Keecam's Take Me Sirius Lexi

Junior Puppy Bitch Class
1st Keecam's Take Me Sirius Lexi

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Windkist Up From The Ashes



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Windkist Up From The Ashes

Reserve Winners Bitch
Windkist Walking In Memphis

12-18 Month Bitch Class
1st Windkist Walking In Memphis

Open Bitch Class
1st Windkist Up From The Ashes

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 23 pts (5-9-7-3)
GCh Zesta Lynphil Clairvoyant

Best Of Opposite Sex
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Of Winners: (5-9-7-3)
Keystone A Star Is Born

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Heart On Fire

Select Dog
Ch Mystic Suntime Heart On Fire

Select Bitch
GCh Coastalviews Champagne On Ice

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind

Best Of Opposite Sex
Crosswind's Cover Me In Sunshine

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Crosswind's Dragon Magic


Winners Dog: (1-2-1-0)
Crosswind's Dragon Magic

12-18 Month Dog Class
1st Crosswind's Dragon Magic

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Curig A Kiss From A Rose

Best Of Opposite Sex
GChB RGCh Lillemor's Cantor

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Crosswind's Storybook Romance

Best Puppy In Breed
Crosswind's Storybook Romance

Select Dog
GCh Lillemor Snowdon Peak


Winners Dog: (1-1-2-1)
Crosswind's The Thunder Rolls

Senior Puppy Dog Class
1st Crosswind's The Thunder Rolls


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Crosswind's Storybook Romance

Senior Puppy Bitch Class
1st Crosswind's Storybook Romance

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By