Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club
Friday, November 24, 2023



Related Results


Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Laurent Pichard
Whippet  
GChB Tarrango's Telling Tales
Points: 343 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Laurent Pichard
Poodle (Standard)  
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
Points: 324
Best Puppy In Show
Judge: Laurent Pichard
Pug  
Ch Eleki Xoe's Add A Little Spice








Group 1 - Laurent Pichard Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   61
Group 2nd   
Ch Whiskeytown Canadian Crown Royal Blu
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   50
Group 3rd   
GChB Danrich's Crash Tested To Compass
  Retriever (Labrador)   45
Group 4th   
GChB Sevenoaks Ultimate Weapon
  Setter (English)   35
BPIG   
Labradale's Mayflower At Innovation
  Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh Whiskeytown Canadian Crown Royal Blu

Best Of Opposite Sex
Ch Crossiron's Feelin' Groovy

Best Puppy In Breed
DuValin Yoko

Select Dog
GChB DuValin Jersey Boy

Select Bitch
GCh Duchess du Pimbina



Winners Bitch: (0-1-2-2)
DuValin Yoko

Junior Puppy Bitch Class
1st DuValin Yoko

Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Nyhar's Happy Hour

Best Of Opposite Sex
Ch Nyhar Ride Into The Danger Zone

Best Puppy In Breed
Braithwaite Quest



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Braithwaite Quest

Junior Puppy Bitch Class
1st Braithwaite Quest

Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Localuna's Dark Guardian

Best Of Opposite Sex
Ch Malhaven Early Morning Rain

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Firepoint Newly Minted

Best Puppy In Breed
Firepoint Newly Minted

Select Bitch
Ch Localuna's I Put A Spell On You


Winners Dog: (1-1-1-2)
Firepoint New Starr At Navigator

Junior Puppy Dog Class
1st Firepoint New Starr At Navigator


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Firepoint Newly Minted

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Firepoint Newly Minted

Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Birdzthewrd Too Humble To Brag



Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 10 pts (3-5-1-2)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Ch Goldenmoment's Capture The Sparkling Magic

Best Of Winners: (3-5-1-2)
Wherokoura And The Thunder Rolls

Best Puppy In Breed
Wherokoura And The Thunder Rolls

Select Bitch
Ch Colorbook's Softly Falling Snow At Redgold


Winners Bitch: (3-5-1-2)
Trugold's Amazing Grace

Reserve Winners Bitch
Auburnmist It's True

Junior Puppy Bitch Class
1st Auburnmist Special Edition

Senior Puppy Bitch Class
1st Trugold's Amazing Grace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Auburnmist It's True
2nd Tasmara The Girl Next Door

Open Bitch Class
1st Coppermoon Single And Fabulous



Winners Bitch: (3-3-2-2)
Labradale's Mayflower At Innovation

Reserve Winners Bitch
Eagertrieves Steal The Show

Junior Puppy Bitch Class
1st Labradale's Mayflower At Innovation

12-18 Month Bitch Class
1st Eagertrieves Steal The Show

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eagertrieves Sweet Dynasty

Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Monarda's When The Stars Align

Best Of Opposite Sex
GCh Woodcreek's Ray Of Sunshine

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Pikkinokka's Avatar Checkered Windsock

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Avatar Checkered Windsock

Select Dog
Ch Readyfor Zippity Do Dog Sawyer

Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Sevenoaks Ultimate Weapon



Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Kove & Klad's This Thing Called Love

Best Puppy In Breed
KLAD Singular Scentsation

Select Bitch
Ch Corjdct's Exotic Entertainment



Winners Bitch: (0-1-0-2)
KLAD Singular Scentsation

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st KLAD Singular Scentsation

Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GCh Kinwashkly The Final F Word

Select Dog
Ch Amigo's It's Just Me Charley


Winners Dog: (2-0-2-0)
Amigo's Putting On The Miles

Reserve Winners Dog
Kinwashkly Roe

Open Dog Class
1st Amigo's Putting On The Miles
2nd Kinwashkly Roe


Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 4 pts (4-0-1-0)
Winauby's Dark N' Dashing

Best Puppy In Breed
Ch Sherlock's Fair Play

Select Dog
Ch Sherlock's Fair Play


Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Beswin Ynot Lady Sings The Bluz

Best Of Opposite Sex
Bondir's Ami Brilliant Berwin

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Bondir's Ami Brilliant Berwin

Best Puppy In Breed
Bondir's Ami Brilliant Berwin


Winners Dog: (1-2-0-1)
Bondir's Ami Brilliant Berwin

Junior Puppy Dog Class
1st Bondir's Ami Brilliant Berwin


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Bondir's Ami Riche Edwina

Reserve Winners Bitch
Beswin Ynot The Next Chapter

Junior Puppy Bitch Class
1st Bondir's Ami Riche Edwina

12-18 Month Bitch Class
1st Beswin Ynot The Next Chapter

Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Long Lane Worth My Weight N Gold

Best Puppy In Breed
Long Lane Worth My Weight N Gold


Winners Dog: (1-0-0-0)
Long Lane Worth My Weight N Gold

Senior Puppy Dog Class
1st Long Lane Worth My Weight N Gold


Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Solana's Anything You Can Do I Can Do Feta

Best Puppy In Breed
Solana's Anything You Can Do I Can Do Feta


Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Koping Sea Ya Later

Best Puppy In Breed
Koping Sea Ya Later


Winners Dog: (1-0-0-0)
Koping Sea Ya Later

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Koping Sea Ya Later






Group 2 - Laurent Pichard Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Tarrango's Telling Tales
  Whippet   18
Group 2nd   
GCh Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski
  Ibizan Hound   15
Group 3rd   
GChB Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   11
Group 4th   
GChB Matsutake's Moments Reflection
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   10
BPIG    Matsutakes In Memory Of Best Of Times   Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Taugo's Rocket Queen



Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Chetcote Flanders Finest For Divine

Best Of Opposite Sex
RHK Boos Golden Legacy

Best Puppy In Breed
RHK Boos Golden Legacy


Winners Dog: (1-0-0-1)
RHK Boos Golden Legacy

Junior Puppy Dog Class
1st RHK Boos Golden Legacy


Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sonderbar By The Way



Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Freestyle's Be Good To Yourself MW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Freestyle's Be Good To Yourself MW

12-18 Month Bitch Class
1st Freestyle's Be Good To Yourself MW

Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL

Best Puppy In Breed
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL


Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Matsutake's Moments Reflection

Best Puppy In Breed
Matsutakes In Memory Of Best Of Times



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Matsutakes In Memory Of Best Of Times

Junior Puppy Bitch Class
1st Matsutakes In Memory Of Best Of Times

Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski

Best Of Opposite Sex
Ch Spiritsound Rise Up

Best Puppy In Breed
Phantoms Acires Trigger Warning

Select Bitch
Ch Spiritsound Lean On Me At Asgardian


Winners Dog: (1-0-1-2)
Phantoms Acires Trigger Warning

Junior Puppy Dog Class
1st Phantoms Acires Trigger Warning


Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Lahhabeh Kamala Amira Al Daoud

Best Of Opposite Sex
Ch Haefen Phaeton Kingsley



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Windstorm Vain Elza My Kismet

Open Bitch Class
1st Windstorm Vain Elza My Kismet

Judge: Laurent Pichard

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChB Tarrango's Telling Tales

Best Of Opposite Sex
Tarrango's Hare Comes The Boom

Select Bitch
GChB Snow Hill Fire And Rain


Winners Dog: (1-0-0-2)
Tarrango's Hare Comes The Boom

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tarrango's Hare Comes The Boom






Group 3 - Shawn Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Janterra's Iced Out
  Doberman Pinscher   71
Group 2nd   
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O
  Portuguese Water Dog   58
Group 3rd   
Ch Innovations Git R Done
  Schnauzer (Giant)   57
Group 4th    Sundogs Xanadu Rose   Eurasier   51
BPIG   
Ch Cethuz A King's Gift
  Schnauzer (Giant)   N/A
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch TyOhni's Sanekats Weylyn



Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChEx Prairiegems Boomkanani Irawaru

Best Of Opposite Sex
GChB Tailspins Mirror Image

Select Dog
GChS Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Select Bitch
Ch Tanouk Vom Durrbachler Wald



Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
GChS Tybrushe's Livin The High Life

Best Of Opposite Sex
GCh Wyndridge N Breka's Social Butterfly

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Mephisto's Handsome Devil

Best Puppy In Breed
Ch Tangent's Poetry In Motion

Select Dog
Ch Hive N Breka's Taking Over

Select Bitch
Ch Tangent's Poetry In Motion


Winners Dog: (2-2-2-2)
Mephisto's Handsome Devil

Reserve Winners Dog
Livin's Hold My Beer

Junior Puppy Dog Class
1st Livin's Hold My Beer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mephisto's Handsome Devil


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Livin's Are You For Ria?!

Reserve Winners Bitch
Mephisto's Devil In Disguise

Junior Puppy Bitch Class
1st Livin's Are You For Ria?!

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mephisto's Devil In Disguise

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Seek Me If You Can De Terras Lusitanas



Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Island Reign's Forge New Ground

Best Of Opposite Sex
Prairie Creek's I Am The Booty

Select Dog
Ch Island Reign's Elusive Gold



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Prairie Creek's I Am The Booty

12-18 Month Bitch Class
1st Prairie Creek's I Am The Booty

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 12 pts (1-3-3-6)
GChB Janterra's Iced Out

Best Of Opposite Sex
GChS Gentry's Dragon Fyre V Scion

Best Of Winners: (1-3-3-6)
Supernova Hudson Hawk

Best Puppy In Breed
Supernova Hudson Hawk

Select Dog
Ch Devonquest N Cassels That's A Wrap

Select Bitch
Ch Legendale N Ko's Blazing Sunshine


Winners Dog: (1-3-3-6)
Supernova Hudson Hawk

Junior Puppy Dog Class
1st Supernova Hudson Hawk

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Sundogs Xanadu Rose

Best Of Opposite Sex
Sundogs Xceceptional Zeke

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Sundogs Xanadu Rose

Best Puppy In Breed
Sundogs Yoshiyuki Caedrel


Winners Dog: (3-2-0-0)
Sundogs Xceceptional Zeke

Reserve Winners Dog
Sundogs Yoshiyuki Caedrel

Senior Puppy Dog Class
1st Sundogs Yoshiyuki Caedrel

Canadian Bred Dog Class
1st Sundogs Xceceptional Zeke

Open Dog Class
1st Paddock Way's Audie Murphy


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Sundogs Xanadu Rose

Reserve Winners Bitch
Sundogs Autumn Storm

Junior Puppy Bitch Class
1st Sundogs Autumn Storm

Open Bitch Class
1st Sundogs Xanadu Rose



Winners Dog: (2-0-1-2)
Azulene's Can't Say No To This

Reserve Winners Dog
Cosmic Nobonz Starry Pie'd Surprise

Junior Puppy Dog Class
1st Cosmic Nobonz Starry Pie'd Surprise

Senior Puppy Dog Class
1st Azulene's Can't Say No To This


Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Mtn High Happy Hour At Sikome



Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O



Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Desertwind's Kilo Is The Buzz v Orph


Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 6 pts (0-0-5-2)
GChB Snowater's The Puck Drops At Snowbastian

Best Of Opposite Sex
GChB Winterpeg's Teija

Select Dog
GCh Snowlegend Dimitri Magic Of The Moment

Select Bitch
Ch White Evenk Onyx Maya



Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
Ch Innovations Git R Done

Best Of Opposite Sex
GChS Jury's Karma Police

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Kalidor's Blazen To Kiraly

Best Puppy In Breed
Ch Cethuz A King's Gift

Select Dog
Ch Innovations Son Of A Goodfella


Winners Dog: (1-1-3-1)
Kalidor's Blazen To Kiraly

Open Dog Class
1st Kalidor's Blazen To Kiraly


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Portland Medusa

Open Bitch Class
1st Portland Medusa

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Heinrich V Galahad Ever On My Mind

Best Of Opposite Sex
Foxbridge High Tides Roll'n Kohle

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Heinrich V Galahad Ever On My Mind

Best Puppy In Breed
Heinrich V Galahad Ever On My Mind


Winners Dog: (1-1-0-0)
Foxbridge High Tides Roll'n Kohle

Junior Puppy Dog Class
1st Foxbridge High Tides Roll'n Kohle


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Heinrich V Galahad Ever On My Mind

Junior Puppy Bitch Class
1st Heinrich V Galahad Ever On My Mind

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Debalys Smokey Grey Ash

Best Puppy In Breed
Debalys Smokey Grey Ash

Select Bitch
Ch Debalys Curtain Call



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Debalys Smokey Grey Ash

Junior Puppy Bitch Class
1st Debalys Smokey Grey Ash





Group 4 - Barbara Mueller Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Hjohoo's Yes Hjo Can
  Cairn Terrier   34
Group 2nd   
Ch LBK's Rebel And Proud Whiskey On The Rocks
  American Staffordshire Terrier   28
Group 3rd   
GCh VDK Glamorous At Embolden
  Scottish Terrier   27
Group 4th    Skyehigh's Assistant's Dream   West Highland White Terrier   19
BPIG   
Ch LBK's Rebel And Proud Whiskey On The Rocks
  American Staffordshire Terrier   N/A
Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch LBK's Rebel And Proud Whiskey On The Rocks

Best Puppy In Breed
Ch LBK's Rebel And Proud Whiskey On The Rocks



Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Bodacious Inky's Aeson

Best Of Opposite Sex
Zealous I Am The Storm At Stalwart

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Bodacious Inky's Aeson

Best Puppy In Breed
Bodacious Inky's Aeson

Select Dog
GChS Benchmark's Bright Shining Fame


Winners Dog: (2-3-1-0)
Bodacious Inky's Aeson

Reserve Winners Dog
Versaterre Steals Home

Junior Puppy Dog Class
1st Versaterre Steals Home

Senior Puppy Dog Class
1st Bodacious Inky's Aeson

Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Renica's Good Omens



Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GChS Hjohoo's Yes Hjo Can

Best Of Opposite Sex
Cairnisles Star Of The Silver Screen

Best Puppy In Breed
Cairnisles Star Of The Silver Screen

Select Bitch
Checkers Brownie Points



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Cairnisles Star Of The Silver Screen

Reserve Winners Bitch
Pellinore's Northern Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Tarahill's Living The Good Life

Senior Puppy Bitch Class
1st Cairnisles Star Of The Silver Screen

Open Bitch Class
1st Pellinore's Northern Star

Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Glahms Silver Gift To Kisimul

Best Of Opposite Sex
Fairview Callum Of Kisimul

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Glahms Silver Gift To Kisimul


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fairview Callum Of Kisimul

Open Dog Class
1st Fairview Callum Of Kisimul


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glahms Silver Gift To Kisimul

Open Bitch Class
1st Glahms Silver Gift To Kisimul

Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines



Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 7 pts (1-1-3-3)
GChB VDK Glamorous At Embolden

Best Of Opposite Sex
Haigis Royal Clo Dubh

Best Of Winners: (1-1-3-3)
Haigis Royal Clo Dubh

Best Puppy In Breed
Gryndlscot Something Else

Select Dog
Ch Glenshiel's Gregarious Laird

Select Bitch
Ch Ovio's Northern Skye


Winners Dog: (1-1-3-3)
Haigis Royal Clo Dubh

Open Dog Class
1st Haigis Royal Clo Dubh


Winners Bitch: (1-1-3-3)
Gryndlscot Something Else

Junior Puppy Bitch Class
1st Gryndlscot Something Else

Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Tyrone Quintessential Pinehome

Best Of Opposite Sex
Tyrone I Can Buy Myself Flowers



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tyrone I Can Buy Myself Flowers

12-18 Month Bitch Class
1st Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Hillside Wolfsbane

Best Of Opposite Sex
Hillside Oleander

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Vangerbull Brutale Dominus

Best Puppy In Breed
Vangerbull Brutale Dominus

Select Dog
GChB Ghostpine's Brightest Star


Winners Dog: (1-1-2-0)
Vangerbull Brutale Dominus

Senior Puppy Dog Class
1st Vangerbull Brutale Dominus


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Hillside Oleander

12-18 Month Bitch Class
1st Hillside Oleander

Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Skyehigh's Assistant's Dream



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Skyehigh's Assistant's Dream

Reserve Winners Bitch
Mavs All That Jazz

12-18 Month Bitch Class
1st Skyehigh's Assistant's Dream

Canadian Bred Bitch Class
1st Dilywag's Country Lady Jolene

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mavs All That Jazz

Open Bitch Class
1st Mysticgold's Diva At Dilywag





Group 5 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Riesa N Passionpaps Locked And Loaded
  Papillon   62
Group 2nd   
GChS Winwood Top Secret With BRK
  Chinese Crested Dog   53
Group 3rd   
GCh Annevan Salem V Scion Of Lore
  Silky Terrier   43
Group 4th   
Ch Eleki Xoe's Add A Little Spice
  Pug   42
BPIG   
Ch Eleki Xoe's Add A Little Spice
  Pug   N/A
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChB Kewpy's Cinnamon Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Msfizz Code Of Honor

Select Bitch
Ch Kewpy's Mamma Mia



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Typecast Toy Story

Best Of Opposite Sex
Typecast Trustfall

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Majesty's Mighty Maximillian

Best Puppy In Breed
Ch Typecast Toy Story

Select Dog
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto


Winners Dog: (1-1-2-0)
Majesty's Mighty Maximillian

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Majesty's Mighty Maximillian


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Typecast Trustfall

Junior Puppy Bitch Class
1st Typecast Trustfall

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 9 pts (3-2-1-4)
GChEx Winwood Top Secret With BRK

Best Of Opposite Sex
Ch Shantel's A Star A Star Dancing In The Night

Best Of Winners: (3-2-1-4)
Wind Made You Look

Best Puppy In Breed
Ch Taja Sugar Plum Dreams

Select Bitch
Ch Taja Sugar Plum Dreams


Winners Bitch: (3-2-1-4)
Wind Made You Look

Reserve Winners Bitch
Wind Moulin Rouge

Senior Puppy Bitch Class
1st Wind Made You Look
2nd Wind Moulin Rouge

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Chapala Bay's Do-Re-Mi

Best Of Opposite Sex
GCh LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bernkastel Call Of The Man Cub



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Diavolino's Last Kiss


Winners Dog: (1-0-0-0)
Diavolino's Last Kiss

Canadian Bred Dog Class
1st Diavolino's Last Kiss


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lionheart Mi Zentoyouyou

Best Of Opposite Sex
Lionheart Mi Hidemitsu

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lionheart Mi Zentoyouyou


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lionheart Mi Hidemitsu

Open Dog Class
1st Lionheart Mi Hidemitsu


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lionheart Mi Zentoyouyou

Open Bitch Class
1st Lionheart Mi Zentoyouyou

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
GChB Riesa N Passionpaps Locked And Loaded

Best Of Opposite Sex
Ch Kaiana Topflite 5th Avenue

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Valifyre Galway Girl

Best Puppy In Breed
Valifyre Galway Girl

Select Dog
GChS Rae Anne's Top Gun

Select Bitch
GChB Nanrich Topflite Off To The Rodeo


Winners Dog: (1-4-2-2)
Valifyre Wet Your Whistle

Junior Puppy Dog Class
1st Valifyre Wet Your Whistle


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Valifyre Galway Girl

Reserve Winners Bitch
Magic's All You Need Is Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Valifyre Galway Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Flying Gracia Beatriche

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pixel Breath Of The Wild

Open Bitch Class
1st Magic's All You Need Is Love

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 11 pts (2-4-3-3)
Ch Arwins Just Around The Corner

Best Of Opposite Sex
GChB Tofini Butter Me Up

Best Of Winners: (2-4-3-3)
Geezava's Little Bow Wow

Best Puppy In Breed
Ch Arwins Just Around The Corner

Select Dog
Ch Majesty N Firesprite Move It On Over

Select Bitch
Ch Cascadepom's Domenica Dolce


Winners Bitch: (2-4-3-3)
Firesprite Goodie Two Shoes

Reserve Winners Bitch
Terramarie's Versace

Junior Puppy Bitch Class
1st Firesprite Goodie Two Shoes

Canadian Bred Bitch Class
1st Chriscendo Cheese Louise

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Terramarie's Versace
2nd Hitimes Kiss My Cheeks

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lavish Besnick

Best Of Opposite Sex
Tangent's Hear Me Roar

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lavish Besnick

Best Puppy In Breed
Lavish Besnick


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lavish Besnick

Junior Puppy Dog Class
1st Lavish Besnick


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Tangent's Hear Me Roar

Reserve Winners Bitch
Izabella Bohemia Timothy

Junior Puppy Bitch Class
1st Tangent's Hear Me Roar

Open Bitch Class
1st Izabella Bohemia Timothy

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
GCh Eleki Xoe's Add A Little Spice

Best Of Opposite Sex
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Best Puppy In Breed
GCh Eleki Xoe's Add A Little Spice

Select Dog
GCh Aisle's I Am Groot



Winners Bitch: (0-4-2-1)
Eleki Xoe's That's Hot

Reserve Winners Bitch
Aisle's Tribute To Carol

Junior Puppy Bitch Class
1st Aisle's Tribute To Carol
2nd Xoe Eleki's Spring Fever

Senior Puppy Bitch Class
1st Eleki Xoe's That's Hot

Open Bitch Class
1st Eleki Xoe's Fat Bottomed Girl

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
M L Roeders North Star

Best Puppy In Breed
M L Roeders North Star


Winners Dog: (2-0-0-0)
M L Roeders North Star

Reserve Winners Dog
Roeders Lets Tango

Junior Puppy Dog Class
1st M L Roeders North Star

Open Dog Class
1st Roeders Lets Tango






Group 6 - Barbara Mueller Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   37
Group 2nd   
GCh Sunside Steady Freddy
  Shih Tzu   30
Group 3rd   
GCh Adominos To-Jo Too Bad She's Bad
  Tibetan Terrier   28
Group 4th   
GCh Rugerlane That's One Way Of Putin It
  Bulldog   26
BPIG    Girl In My Mirror Dei Leoni Imperiali   Chow Chow   N/A
Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer

Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Luvit Solstice Dalnavert Pi In The Sky

Best Puppy In Breed
Luvit Solstice Dalnavert Pi In The Sky


Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
SharonValley Ligh't Em UpAt Mackendrick


Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rugerlane That's One Way Of Putin It



Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Balcsi King Mars

Best Of Opposite Sex
Girl In My Mirror Dei Leoni Imperiali

Best Puppy In Breed
Girl In My Mirror Dei Leoni Imperiali



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Girl In My Mirror Dei Leoni Imperiali

Senior Puppy Bitch Class
1st Girl In My Mirror Dei Leoni Imperiali

Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Milo's Take A Chance On Me

Best Of Opposite Sex
Milo's Something To Talk About

Best Puppy In Breed
GCh Milo's Take A Chance On Me



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Milo's Something To Talk About

Junior Puppy Bitch Class
1st Milo's Something To Talk About

Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Timepieces Too Fat To Fly

Best Of Opposite Sex
GCh Timepieces Wicket Wilma

Best Puppy In Breed
GCh Timepieces Too Fat To Fly

Select Dog
Ch DNZ Magik's Abra Kadabra


Winners Dog: (1-0-2-1)
Amadeus Mozart Of Frog Castle

Junior Puppy Dog Class
1st Amadeus Mozart Of Frog Castle


Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
GChB Bonden's Klompen Pickwick Club

Best Of Opposite Sex
GCh Admiraal's Sweet Willow

Best Puppy In Breed
Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams

Select Dog
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees


Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine



Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 3 pts (0-0-4-0)
GChS Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Puppy In Breed
Typecast Halcyon Highwayman

Select Dog
GCh Maezhi Gears Up



Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
Ch Seransil Dancing In The Glory

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Coronado Benverde Mint Julep

Best Puppy In Breed
Ch Aviator's Mind The Gap

Select Dog
Ch Aviator's Mind The Gap


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Coronado Benverde Mint Julep

Reserve Winners Bitch
Chirripo Calcutta Cumin

Junior Puppy Bitch Class
1st Chirripo Calcutta Cumin
2nd Chirripo Sweet Saffron

Open Bitch Class
1st Coronado Benverde Mint Julep

Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Satika's Can't Find A Better Man

Best Of Opposite Sex
GChS Timberfoxs Mystic Falls Sunojo

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Satika's Can't Find A Better Man


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Satika's Amedei Porcelana

Open Bitch Class
1st Satika's Amedei Porcelana

Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Sunside Steady Freddy

Best Puppy In Breed
Mydream's Here Comes Guenther!


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mydream's Here Comes Guenther!

Senior Puppy Dog Class
1st Mydream's Here Comes Guenther!


Judge: Barbara Mueller

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Adominos To-Jo Too Bad She's Bad

Best Of Opposite Sex
Tyrone Walk This Way With Adominos


Winners Dog: (1-0-0-1)
Tyrone Walk This Way With Adominos

12-18 Month Dog Class
1st Tyrone Walk This Way With Adominos




Group 7 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   54
Group 2nd   
GChB Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   44
Group 3rd   
GChS Annrock's Stonehill A League Of Her Own
  Australian Shepherd   25
Group 4th   
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres
  Schapendoes   17
BPIG   
IB'lieve's Uptown Girl
  Bouvier des Flandres   N/A
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Reel Shazam!

Best Puppy In Breed
Reel Shazam!


Winners Dog: (1-0-0-0)
Reel Shazam!

Junior Puppy Dog Class
1st Reel Shazam!


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clearwater Djanga's Rhythm Of Life


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (1-3-1-3)
Annrock's Stonehill A League Of Her Own

Best Of Opposite Sex
GChS WR Aussies Half And Half

Best Of Winners: (1-3-1-3)
Casselcreek A Thing For Bling

Best Puppy In Breed
GChB BigRkAussies Great Divide

Select Bitch
GChB BigRkAussies Great Divide


Winners Dog: (1-3-1-3)
Graceland's Hide The Evidence

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Graceland's Hide The Evidence


Winners Bitch: (1-3-1-3)
Casselcreek A Thing For Bling

Reserve Winners Bitch
Saffire's Believe In Dreams

12-18 Month Bitch Class
1st Saffire's Believe In Dreams
2nd Cruisin's Born To Be Wild

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Casselcreek A Thing For Bling

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Kelkary's Ring Of Fire

Best Puppy In Breed
Kelkary's Ring Of Fire


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
On Targets Star Lord


Winners Dog: (1-0-0-0)
On Targets Star Lord

Open Dog Class
1st On Targets Star Lord


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
IB'lieve's Uptown Girl

Best Puppy In Breed
IB'lieve's Uptown Girl



Winners Bitch: (0-4-0-0)
IB'lieve's Uptown Girl

Reserve Winners Bitch
Bon Idee's Vortex At Afterglow

Junior Puppy Bitch Class
1st IB'lieve's Uptown Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Bon Idee's Vortex At Afterglow

12-18 Month Bitch Class
1st Breugel's Izzy-Willow In The Wind At Angelbrin

Open Bitch Class
1st Bolo RSVP Pending For Fortress

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tamaron's Never Go Back


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tamaron's Never Go Back

12-18 Month Dog Class
1st Tamaron's Never Go Back


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Tamaron's Lord Of The Rings

Best Of Opposite Sex
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
New Era's Twizzler

Best Of Opposite Sex
GChB Mystksand Street Justice At Kylone

Select Dog
GChB Lacomtesse Vampire Slayer



Winners Bitch: (0-1-2-0)
New Era's Twizzler

Open Bitch Class
1st New Era's Twizzler

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Keecam's Take Me Sirius Lexi

Best Of Opposite Sex
Double R/R Raindance Levi


Winners Dog: (1-0-0-1)
Double R/R Raindance Levi

Open Dog Class
1st Double R/R Raindance Levi


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 9 pts (1-3-2-4)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger

Best Of Opposite Sex
Ch Valubal Word Puzzle

Best Of Winners: (1-3-2-4)
Valubal Keeping Up Appearances

Best Puppy In Breed
La Conquista Afrodita

Select Dog
GCh Woolkin's Hello World

Select Bitch
Ch Coatlicue Went Bang Shangalang


Winners Dog: (1-3-2-4)
Tumbleweed's God Of The North

12-18 Month Dog Class
1st Tumbleweed's God Of The North


Winners Bitch: (1-3-2-4)
Valubal Keeping Up Appearances

Reserve Winners Bitch
La Conquista Afrodita

Senior Puppy Bitch Class
1st La Conquista Afrodita

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Valubal Keeping Up Appearances

Open Bitch Class
1st Tumbleweed I Wanna Dance At Silverspar

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 18 pts (6-6-4-3)
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Mystic Suntime Essential

Best Of Winners: (6-6-4-3)
Mystic Suntime Essential

Best Puppy In Breed
Mystic Suntime Essential

Select Dog
Ch Ashwyn Giorgio Armani

Select Bitch
Ch Zesta Scarlet Letter

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By