Battle River Canine Association
Friday, October 27, 2023



Related Results

Obedience

Friday, October 27 (Obedience Trial-1)
Saturday, October 28 (Obedience Trial-2)
Sunday, October 29 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, October 27 (Rally Trial-1)
Saturday, October 28 (Rally Trial-2)
Sunday, October 29 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
GCh Ghostpine's Brightest Star
"Sirius"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Michael Hill
Collie (Rough)  
GChS Tallywood Coalescence
Points: 337 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michael Hill
Papillon  
GCh Riesa N Passionpaps Locked And Loaded
Points: 278
Best Puppy In Show
Judge: Michael Hill
Bullmastiff  
Ch Seek Me If You Can De Terras Lusitanas








Group 1 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   48
Group 2nd   
Ch Kulana Prime Time
  Setter (Irish)   39
Group 3rd   Ch Leith Gramayre Mic Drop   Weimaraner   36
Group 4th   
GCh Loretta Labs Persistence Of Memory
  Retriever (Labrador)   31
BPIG   Ch Leith Gramayre Mic Drop   Weimaraner   N/A
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Whiskeytown Canadian Crown Royal Blu

Best Of Opposite Sex
Ch Crossiron's Feelin' Groovy




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Braithwaite Quest

Best Puppy In Breed
Braithwaite Quest



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Braithwaite Quest

Junior Puppy Bitch Class
1st Braithwaite Quest


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Clarity's Take The Shot

Best Puppy In Breed
Malhaven Dark Chocolate Espresso



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Inglis Above The Sky

Select Dog
GChS Birdzthewrd Too Humble To Brag




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 8 pts (2-5-2-0)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Trugold's Amazing Grace

Best Of Winners: (2-5-2-0)
Trugold's Amazing Grace

Best Puppy In Breed
Trugold's Amazing Grace

Select Dog
GCh Canzas Good Day Sunshine


Winners Dog: (2-5-2-0)
Taffy's Yellowstone

Reserve Winners Dog
Kavon's Link To The Past

Senior Puppy Dog Class
1st Taffy's Yellowstone
2nd Kavon's Link To The Past


Winners Bitch: (2-5-2-0)
Trugold's Amazing Grace

Reserve Winners Bitch
Goldcker So Fish Ticated

Junior Puppy Bitch Class
1st Auburnmist Special Edition
2nd Carsher's Naughty Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Trugold's Amazing Grace
2nd Goldcker So Fish Ticated

Open Bitch Class
1st Expeditions Midnight Charm


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services


Winners Dog: (1-2-2-2)
Diamante's Heir

Open Dog Class
1st Diamante's Heir


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Tenacity's Girls Just Wanna Have Fun

Reserve Winners Bitch
Eagertrieves Sweet Deal

12-18 Month Bitch Class
1st Eagertrieves Sweet Deal

Open Bitch Class
1st Tenacity's Girls Just Wanna Have Fun


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Tollchester's Terrific Trout

Best Of Opposite Sex
GCh MOTCh Manitou Radiant Featherz

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Littlebay Gordgeous At Foxvale

Best Puppy In Breed
Featherz Geo Joe


Winners Dog: (1-1-1-1)
Featherz Geo Joe

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Featherz Geo Joe


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Littlebay Gordgeous At Foxvale

Canadian Bred Bitch Class
1st Littlebay Gordgeous At Foxvale


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Kulana Prime Time

Best Puppy In Breed
Trusask's In Pusuit Of Happiness

Select Bitch
GCh Shadowmere Copperhollow Celtic Moon N Virgo



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChG Mar-K's Here We Go Again!

Best Of Opposite Sex
Ch Rejoices N Countrystars Moonmist

Select Dog
GChB Canrick's Patriot

Select Bitch
GCh Stand Alone's Hearts On Fire




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tricklecreek Gran Torino




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (4-0-0-0)
Winauby's Dark N' Dashing



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keypoint's Colours Of The Wind




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Zoldmali Hunter Gaboca

Best Of Opposite Sex
Sarga's Frost Jeges

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Zoldmali Hunter Gaboca


Winners Dog: (1-2-0-0)
Sarga's Frost Jeges

Open Dog Class
1st Sarga's Frost Jeges


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Zoldmali Hunter Gaboca

Reserve Winners Bitch
Aldozovolgyi-Drotos Draga

Open Bitch Class
1st Zoldmali Hunter Gaboca
2nd Aldozovolgyi-Drotos Draga


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
Ch Leith Gramayre Mic Drop

Best Of Opposite Sex
Ch Breica's Maybe This Time

Best Puppy In Breed
Ch Leith Gramayre Mic Drop

Select Dog
GCh Leith Gramayre Fortified Spirit

Select Bitch
GChB Target's Surrounded By Your Embrace


Winners Dog: (1-0-2-2)
Ashmores The Eighth Note

Junior Puppy Dog Class
1st Ashmores The Eighth Note



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 2 - Monica McCaffrey Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   32
Group 2nd   Ch Of Course Nyah's Delight   Rhodesian Ridgeback   31
Group 3rd   
GChB Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   30
Group 4th   
GCh Aikerskaill N SpecialD's New Sensation
  Whippet   29
BPIG    Kocar's All-Star Party   Bloodhound   N/A
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Intisara'z Ecstasy

Best Of Opposite Sex
Summit Under Cover Of Dark

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Heartbeat Autumn Royal Shiraz

Best Puppy In Breed
Ambertail's Touch Of Dazzling Intrigue


Winners Dog: (1-2-0-1)
Summit Under Cover Of Dark

Open Dog Class
1st Summit Under Cover Of Dark


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Telford's Isn't She Charming

Best Puppy In Breed
Telford's Isn't She Charming



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Telford's Isn't She Charming

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Telford's Isn't She Charming


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kocar's All-Star Party

Best Puppy In Breed
Kocar's All-Star Party



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kocar's All-Star Party

Junior Puppy Bitch Class
1st Kocar's All-Star Party


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
Ch Wolfwoods Midnight Fire

Best Of Opposite Sex
GCh Veena Elista Stone Roses

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Elance Watercolour

Best Puppy In Breed
Elance Honour Guard

Select Dog
Ch Wolfwoods' Spirit Walker

Select Bitch
Ch Morozova Rey's Seraphina At Wolfwoods


Winners Dog: (2-2-2-2)
Elance Honour Guard

Reserve Winners Dog
Wolfwoods Jackson Pollock

Junior Puppy Dog Class
1st Wolfwoods Jackson Pollock

Senior Puppy Dog Class
1st Elance Honour Guard


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Elance Watercolour

Reserve Winners Bitch
Veena Sunara

12-18 Month Bitch Class
1st Elance Watercolour

Open Bitch Class
1st Veena Sunara


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Telford's Ok Let's Show

Best Of Opposite Sex
BNB RHK Casper's Dashing Dante

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Telford's Ok Let's Show

Best Puppy In Breed
Telford's Ok Let's Show

Select Dog
GCh RHK Nutty Fireball

Select Bitch
GCh RHK Dark Diva Zensation


Winners Dog: (1-2-2-1)
RHK Vastayan Time Winder

Junior Puppy Dog Class
1st RHK Vastayan Time Winder


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Telford's Ok Let's Show

Reserve Winners Bitch
RHK Vastayan Light Bender

Junior Puppy Bitch Class
1st RHK Vastayan Light Bender

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Telford's Ok Let's Show


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chrislynn's Shift Happens SW




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Of Course Nyah's Delight




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 7 pts (3-2-2-1)
GChB Aikerskaill N SpecialD's New Sensation

Best Of Opposite Sex
Ch Collooney Ragnar Lophbrok

Best Of Winners: (3-2-2-1)
Brookside Agarita Sunrise

Best Puppy In Breed
Windborn Serena's Song At Cloverdale

Select Dog
GChB Hamrya's Desert Dust Devil


Winners Bitch: (3-2-2-1)
Brookside Agarita Sunrise

Reserve Winners Bitch
Windborn Serena's Song At Cloverdale

Senior Puppy Bitch Class
1st Windborn Serena's Song At Cloverdale

Canadian Bred Bitch Class
1st Brookside Agarita Sunrise


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 3 - Monica McCaffrey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Innovations Git R Done
  Schnauzer (Giant)   60
Group 2nd   
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O
  Portuguese Water Dog   57
Group 3rd   
GCh Mtn High Happy Hour At Sikome
  Newfoundland   54
Group 4th   
GChS Aiden Sergina V.'T Rijkenspark
  Bernese Mountain Dog   53
BPIG   
Ch Seek Me If You Can De Terras Lusitanas
  Bullmastiff   N/A
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChS Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Best Of Opposite Sex
GChB Tailspins Mirror Image

Select Dog
Ch Creo's Hidden Tresure



Winners Bitch: (0-1-2-1)
NitroBerner's Happy Feet

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st NitroBerner's Happy Feet


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Newalba N Novera's Full Circle

Best Of Opposite Sex
GCh Briante's Diamond In The Ruff

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Zaizoe's God Of Thunder

Best Puppy In Breed
Ch Tangent's Poetry In Motion

Select Bitch
Ch Tangent's Poetry In Motion


Winners Dog: (1-2-1-2)
Zaizoe's God Of Thunder

Open Dog Class
1st Zaizoe's God Of Thunder


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChB Newalba's Ben Grimm

Best Of Opposite Sex
Ch Bolder's Dowager Countess

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Nightwatch's Solar Impact

Best Puppy In Breed
Ch Seek Me If You Can De Terras Lusitanas

Select Dog
Ch Seek Me If You Can De Terras Lusitanas


Winners Dog: (1-3-2-1)
Nightwatch's Solar Impact

Open Dog Class
1st Nightwatch's Solar Impact


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 10 pts (0-3-3-5)
GChS Gentry's Dragon Fyre V Scion

Best Of Opposite Sex
Ch Legendale N Ko's Blazing Sunshine

Best Puppy In Breed
Ch Legendale N Ko's Blazing Sunshine

Select Dog
GCh Dbella's Revenge On The Sea

Select Bitch
GChS Gentry's Califragilistic



Winners Bitch: (0-3-3-5)
Karlee's Stone Of Destiny

Reserve Winners Bitch
Sharinway's In The Arms Of An Angel

Junior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's In The Arms Of An Angel
2nd Legendale N Ko's Luky Leia

Canadian Bred Bitch Class
1st Karlee's Stone Of Destiny


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Livesky's Rainbow After The Storm

Best Of Opposite Sex
Ch Livesky's Perfect Storm

Best Puppy In Breed
Libertesse This Fools On Fire

Select Bitch
Ch ATG's Leave Her Wild



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Mtn High Happy Hour At Sikome




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O

Select Dog
GCh Baywood Call Of Duty




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Wathaman's Helluva Hasty Turn

Best Of Opposite Sex
GChB Esmonds You Make Me Smile



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services

Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Innovations Git R Done

Best Of Opposite Sex
Portland Medusa

Best Puppy In Breed
T9 That Don't Impress Me Much



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Portland Medusa

Reserve Winners Bitch
T9 That Don't Impress Me Much

Open Bitch Class
1st Portland Medusa
2nd T9 That Don't Impress Me Much


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Foxbridge High Tides Roll'n Kohle

Best Of Opposite Sex
Heinrich V Galahad Ever On My Mind

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Foxbridge High Tides Roll'n Kohle

Best Puppy In Breed
Foxbridge High Tides Roll'n Kohle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Foxbridge High Tides Roll'n Kohle

Junior Puppy Dog Class
1st Foxbridge High Tides Roll'n Kohle


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Heinrich V Galahad Ever On My Mind

Junior Puppy Bitch Class
1st Heinrich V Galahad Ever On My Mind


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services

Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 4 - Peter Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   20
Group 2nd   
GCh Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   19
Group 3rd   
GCh Hjohoo's Yes Hjo Can
  Cairn Terrier   18
Group 4th   
GChS Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   16
BPIG   
Tyrone I Can Buy Myself Flowers
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 5 pts (0-1-1-4)
GCh Zoda J's Forget Me Knots

Best Of Opposite Sex
Ch Ketschup King Psi Mysteria

Best Puppy In Breed
Bodacious Machibuse

Select Bitch
Ch Bodacious Chock Full Of Sugar



Winners Bitch: (0-1-1-4)
Bodacious Machibuse

Junior Puppy Bitch Class
1st Bodacious Machibuse


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Hjohoo's Yes Hjo Can

Best Of Opposite Sex
Ch Beguiling Gnoma Lisa




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Blueve's First Edition




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Northcote Affirm Awestruck




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Terraraz It's Miller Time




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tucks Hey Rey




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clarity's Kaboom Of Summer




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChB Glenshiel's Valkyrie

Best Of Opposite Sex
Ch Glenshiel's Gregarious Laird

Select Bitch
GChB VDK Glamorous At Embolden




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Tyrone Quintessential Pinehome

Best Of Opposite Sex
Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Best Puppy In Breed
Tyrone I Can Buy Myself Flowers



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Senior Puppy Bitch Class
1st Tyrone I Can Buy Myself Flowers


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ghostpine's Brightest Star




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 5 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Riesa N Passionpaps Locked And Loaded
  Papillon   53
Group 2nd   
GCh Annevan Salem V Scion Of Lore
  Silky Terrier   42
Group 3rd   
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto
  Chihuahua (Short Coat)   41
Group 4th   
Ch Sylyn's Transforming Malakyte Of Destiny
  Havanese   38
BPIG    Annacott Animato Kiki Dee   Papillon   N/A
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Kewpy's Cinnamon Girl

Best Puppy In Breed
Caruaidd's Miss Bridgerton



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Caruaidd's Miss Bridgerton

Junior Puppy Bitch Class
1st Caruaidd's Miss Bridgerton


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Pastel's Moscow Mule

Best Of Opposite Sex
Sweet Dreem Prada Goldenrain

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Sweet Dreem Prada Goldenrain

Best Puppy In Breed
Ch Pastel's Moscow Mule


Winners Dog: (2-1-1-0)
Blue Nile Sapphier Goldernain Chinuahua

Reserve Winners Dog
Kenzo Radostnii Angelgrad

Junior Puppy Dog Class
1st Kenzo Radostnii Angelgrad

Canadian Bred Dog Class
1st Blue Nile Sapphier Goldernain Chinuahua


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Sweet Dreem Prada Goldenrain

12-18 Month Bitch Class
1st Sweet Dreem Prada Goldenrain


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Typecast Trustfall

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Typecast Toy Story

Best Puppy In Breed
Typecast Toy Story


Winners Dog: (1-1-1-0)
Typecast Toy Story

Junior Puppy Dog Class
1st Typecast Toy Story


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Typecast Trustfall

Junior Puppy Bitch Class
1st Typecast Trustfall


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services


Winners Dog: (4-5-2-2)
Cristall 'N Shantel The Time Of My Life

Reserve Winners Dog
Yorkhouse Briar Bear

Junior Puppy Dog Class
1st Cristall 'N Shantel The Time Of My Life

Senior Puppy Dog Class
1st Yorkhouse Briar Bear

12-18 Month Dog Class
1st Dalen Dancing With The Devil
2nd Dalen Blaze Of Glory


Winners Bitch: (4-5-2-2)
Dalen Queen Daenerys

Reserve Winners Bitch
Wind Made You Look

Junior Puppy Bitch Class
1st Wind Made You Look

Senior Puppy Bitch Class
1st Yorkhouse Mango Meringue

12-18 Month Bitch Class
1st Sunlit's Done Me Dirty
2nd Dalen Ring Of Fire

Open Bitch Class
1st Dalen Queen Daenerys


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Hawks'n'Hooves It's A Gift

Best Of Opposite Sex
GCh Coton CPH's Keep Me Safe Kenobi

Best Puppy In Breed
Hawks'n'Hooves Liliana

Select Dog
GCh LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Hawks'n'Hooves Liliana

Junior Puppy Bitch Class
1st Hawks'n'Hooves Liliana


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Sylyn's Transforming Malakyte Of Destiny

Best Of Opposite Sex
Ch Seda's Walking On Sunshine

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Protege SS Rock The Boat At Seda

Best Puppy In Breed
GCh Sylyn's Transforming Malakyte Of Destiny


Winners Dog: (1-1-1-1)
Protege SS Rock The Boat At Seda

Junior Puppy Dog Class
1st Protege SS Rock The Boat At Seda


Winners Bitch: (1-1-1-1)
HBH Henwrach All Fyred Up

Open Bitch Class
1st HBH Henwrach All Fyred Up


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services


Winners Dog: (1-3-5-2)
Derrima Ever Ready

Junior Puppy Dog Class
1st Derrima Ever Ready


Winners Bitch: (1-3-5-2)
Pixel Breath Of The Wild

Reserve Winners Bitch
Annacott Animato Kiki Dee

Junior Puppy Bitch Class
1st Annacott Animato Kiki Dee
2nd Gibraltar Around The World

Canadian Bred Bitch Class
1st Pixel Breath Of The Wild


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Arwins Currently Single

Best Of Opposite Sex
Ch Terramarie's Prince Of Tides

Best Puppy In Breed
Arwins Currently Single

Select Bitch
Ch Cascadepom's Domenica Dolce



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Arwins Currently Single

Reserve Winners Bitch
Tofini Kiss This

Junior Puppy Bitch Class
1st Arwins Currently Single
2nd Tofini Kiss This


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Templecity Squid Pro Quo

Best Puppy In Breed
Templecity Squid Pro Quo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Templecity Squid Pro Quo

Junior Puppy Dog Class
1st Templecity Squid Pro Quo



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
GCh Eleki Xoe's Add A Little Spice

Best Of Opposite Sex
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Best Puppy In Breed
GCh Eleki Xoe's Add A Little Spice

Select Dog
GCh Aisle's I Am Groot



Winners Bitch: (0-4-2-1)
Xoe's Faith, Trust, And Pixie Dust

Reserve Winners Bitch
Eleki Xoe's Fat Bottomed Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Aisle's Tribute To Carol

Senior Puppy Bitch Class
1st Eleki Xoe's That's Hot

12-18 Month Bitch Class
1st Xoe's Faith, Trust, And Pixie Dust

Open Bitch Class
1st Eleki Xoe's Fat Bottomed Girl


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 6 - Peter Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   60
Group 2nd   
Ch Milo's Take A Chance On Me
  Dalmatian   52
Group 3rd   
GChS Mrang Belcourt Journey To Midori
  Poodle (Miniature)   47
Group 4th   
SharonValley Ligh't Em UpAt Mackendrick
  Boston Terrier   39
BPIG   
Ch Milo's Take A Chance On Me
  Dalmatian   N/A
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
SharonValley Ligh't Em UpAt Mackendrick



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rakaro's Mind 'n Manners

Best Puppy In Breed
Rakaro's Mind 'n Manners



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rakaro's Mind 'n Manners

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rakaro's Mind 'n Manners


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Milo's Take A Chance On Me

Best Of Opposite Sex
Milo's Something To Talk About

Best Puppy In Breed
GCh Milo's Take A Chance On Me

Select Bitch
Echoview N Sevenmoons Play Me Something Country



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 11 pts (3-5-3-1)
GCh Timepieces Wicket Wilma

Best Of Opposite Sex
Ch DNZ Magik's Abra Kadabra

Best Of Winners: (3-5-3-1)
Viners Line Kharton

Best Puppy In Breed
Ch DNZ Magik's Abra Kadabra

Select Dog
GCh Timepieces Too Fat To Fly


Winners Dog: (3-5-3-1)
Viners Line Kharton

Reserve Winners Dog
Amadeus Mozart Of Frog Castle

Junior Puppy Dog Class
1st Amadeus Mozart Of Frog Castle
2nd Wynnbul Sensation Bugsley

Open Dog Class
1st Viners Line Kharton


Winners Bitch: (3-5-3-1)
Petite Bijou Pucker And Pout Buffy

Reserve Winners Bitch
Carpe Diem Bulldog Nicki

Junior Puppy Bitch Class
1st Wildx Akira Pequeoo Moloso

Senior Puppy Bitch Class
1st Petite Bijou Pucker And Pout Buffy
2nd BFF's Whiskey Lullaby

12-18 Month Bitch Class
1st Carpe Diem Bulldog Nicki

Canadian Bred Bitch Class
1st BFF's Zinfandelle


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees

Best Of Opposite Sex
GCh Admiraal's Sweet Willow

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams

Best Puppy In Breed
Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams

Select Bitch
Ch Admiraal's Sashay Away


Winners Dog: (2-1-1-2)
Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams

Reserve Winners Dog
Admiraal's Perry Mason

Junior Puppy Dog Class
1st Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams

Senior Puppy Dog Class
1st Admiraal's Perry Mason


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Admiraal's Wicked Little Charmer

12-18 Month Bitch Class
1st Admiraal's Wicked Little Charmer


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Ch Jaron's Cybele De Santa Inez




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
D.C.Kin's Untold Tale Of Hiroshima At Makisig

Best Of Opposite Sex
Satika's Hello, Its Mee

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Satika's Hello, Its Mee

Best Puppy In Breed
Cintara Simply Jay'd

Select Bitch
Ch D.C.Kin's Magic & Midnight Lace


Winners Dog: (1-3-1-1)
Satika's Boom Boom Boom

Open Dog Class
1st Satika's Boom Boom Boom


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Satika's Hello, Its Mee

Reserve Winners Bitch
Cintara Skyes The Limit

Junior Puppy Bitch Class
1st Cintara Simply Jay'd

Open Bitch Class
1st Satika's Hello, Its Mee
2nd Cintara Skyes The Limit


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GCh Sunside Steady Freddy

Best Puppy In Breed
Mydream's Here Comes Guenther!


Winners Dog: (3-0-1-0)
Sunside Don't Stop Me Now

Reserve Winners Dog
Mydream's Here Comes Guenther!

Senior Puppy Dog Class
1st Mydream's Here Comes Guenther!

12-18 Month Dog Class
1st Sunside Don't Stop Me Now

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mydream's It's All For The Kisses



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Adominos To-Jo Too Bad She's Bad

Best Of Opposite Sex
Tyrone Walk This Way With Adominos


Winners Dog: (1-0-0-1)
Tyrone Walk This Way With Adominos

12-18 Month Dog Class
1st Tyrone Walk This Way With Adominos



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blanch-O's Hear Me Whisper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blanch-O's Hear Me Whisper

Open Dog Class
1st Blanch-O's Hear Me Whisper



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services


Group 7 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   58
Group 2nd   
GChB Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   55
Group 3rd   
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune
  Collie (Smooth)   38
Group 4th   
GCh Woodside's Zita Don't Steal Me Away
  German Shepherd Dog   34
BPIG   
IB'lieve's Uptown Girl
  Bouvier des Flandres   N/A
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Katlar Cowgirl Is Comin Home



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Katlar Cowgirl Is Comin Home

Reserve Winners Bitch
Jokarra's Pied Pyper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jokarra's Pied Pyper

Open Bitch Class
1st Katlar Cowgirl Is Comin Home


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
Saffire's Believe In Dreams

Best Of Opposite Sex
GChS WR Aussies Half And Half

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Saffire's Believe In Dreams

Best Puppy In Breed
GChB BigRkAussies Great Divide

Select Dog
GCh Turbar's Shakin' It At Carnival

Select Bitch
GChB BigRkAussies Great Divide


Winners Dog: (2-3-2-1)
Oenomel's Better Shape Up

Reserve Winners Dog
Graceland's Hide The Evidence

Junior Puppy Dog Class
1st Graceland's Hide The Evidence

Open Dog Class
1st Oenomel's Better Shape Up


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Saffire's Believe In Dreams

Reserve Winners Bitch
Saffire's Coiled In Love

12-18 Month Bitch Class
1st Saffire's Believe In Dreams

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Casselcreek A Thing For Bling

Open Bitch Class
1st Saffire's Coiled In Love


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hpnotiqs Silver Willow



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hpnotiqs Silver Willow

Open Bitch Class
1st Hpnotiqs Silver Willow


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dragonfli De La Destinee

Best Puppy In Breed
Ch Dragonfli De La Destinee




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kulana Eclipse Make The Bedrock

Best Puppy In Breed
Kulana Eclipse Make The Bedrock



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kulana Eclipse Make The Bedrock

Senior Puppy Bitch Class
1st Kulana Eclipse Make The Bedrock


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Bolo's Coach Of Zottelbaer

Best Of Opposite Sex
IB'lieve's Uptown Girl

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Bolo's Coach Of Zottelbaer

Best Puppy In Breed
IB'lieve's Uptown Girl


Winners Bitch: (3-1-0-0)
IB'lieve's Uptown Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st IB'lieve's Uptown Girl


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Ch Rainycreek Tallywood Solaia


Winners Dog: (1-0-1-1)
Tamaron's Never Go Back

12-18 Month Dog Class
1st Tamaron's Never Go Back



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune

Best Of Opposite Sex
GCh Tamaron's After Midnight

Select Bitch
Ch Whiskeyjack Rumor Has It



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Tamaron's From Dusk Til Dawn

Open Bitch Class
1st Tamaron's From Dusk Til Dawn


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Woodside's Zita Don't Steal Me Away

Best Of Opposite Sex
GChB Lacomtesse Vampire Slayer




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vittetoes Silfra Keplersdottir



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vittetoes Silfra Keplersdottir

Open Bitch Class
1st Vittetoes Silfra Keplersdottir


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Keecam's Take Me Sirius Lexi

Best Of Opposite Sex
Double R/R Raindance Levi

Best Puppy In Breed
Ch Keecam's Take Me Sirius Lexi


Winners Dog: (1-0-0-1)
Double R/R Raindance Levi

Open Dog Class
1st Double R/R Raindance Levi



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Iszkiri Rise To The Challenge Remedius

Best Of Opposite Sex
Iszkiri Halo Ultraviolet Rayz



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Iszkiri Halo Ultraviolet Rayz

12-18 Month Bitch Class
1st Iszkiri Halo Ultraviolet Rayz


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Windkist Shotgun Start

Best Of Opposite Sex
Windkist Up From The Ashes



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 16 pts (6-6-2-3)
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Ch Liska Shadows In The Moonlight

Best Of Winners: (6-6-2-3)
Zesta Fired Up

Best Puppy In Breed
Mystic Suntime Lightning Crashes

Select Dog
GChB Zesta Step Up

Select Bitch
Ch Zesta Scarlet Letter


Winners Bitch: (6-6-2-3)
Zesta Fired Up

Reserve Winners Bitch
Zesta Don't Even Ask

Junior Puppy Bitch Class
1st Jetset Love You So
2nd Mystic Suntime Essential

Senior Puppy Bitch Class
1st Zesta Unanswered

Canadian Bred Bitch Class
1st Zesta Fired Up
2nd Zesta Don't Even Ask

Open Bitch Class
1st Cincerlee's Blinding Lights


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
Curig Eternal Flame

Best Of Opposite Sex
GCh Curig A Kiss From A Rose

Best Puppy In Breed
Curig Invictus Maneo

Select Bitch
Angelwing's Fleur De Lis


Winners Dog: (2-0-0-2)
Curig Eternal Flame

Reserve Winners Dog
Curig Invictus Maneo

Senior Puppy Dog Class
1st Curig Invictus Maneo

Open Dog Class
1st Curig Eternal Flame



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By