Calgary Kennel & Obedience Club
Saturday, September 9, 2023



Related Results

Obedience

Friday, September 08 (Obedience Trial-1)
Friday, September 08 (Obedience Trial-2)
Saturday, September 09 (Obedience Trial-3)
Saturday, September 09 (Obedience Trial-4)
Sunday, September 10 (Obedience Trial-5)
Sunday, September 10 (Obedience Trial-6)

Rally Obedience

Friday, September 08 (Rally Trial-1)
Friday, September 08 (Rally Trial-2)
Saturday, September 09 (Rally Trial-3)
Saturday, September 09 (Rally Trial-4)
Sunday, September 10 (Rally Trial-5)
Sunday, September 10 (Rally Trial-6)



Results courtesy of:

-- Elyse Fernets --
GCH Xoe Eleki’s Harvest Moon
"Harvey"
Breeders/Owners: Elyse Fernets & Leanna Mottus
Handler: Elyse Fernets


Best In Show
Judge: Doug Gaudin
Poodle (Standard)  
GChB Crystalton Chikoda Curtain Call
Points: 290 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Doug Gaudin
Portuguese Water Dog  
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O
Points: 254
Best Puppy In Show
Judge: Doug Gaudin
French Bulldog  
Timepieces Too Fat To Fly
Best Baby Puppy In Show
Judge: Doug Gaudin
Doberman Pinscher  
Sharinway's In The Arms Of An Angel
Best Veteran In Show
Judge: Doug Gaudin
Rottweiler  
GChEx OTCh Esmonds God Of All
Best Brace In Show
Judge: Doug Gaudin
Bernese Mountain Dog  Doubledutch's Leia & Bernese Mountain Dog  Doubledutch's Amilyn








Group 1 - Susan Quesnel Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   47
Group 2nd   
GCh Loretta Labs Persistence Of Memory
  Retriever (Labrador)   39
Group 3rd   
Stonepeake Third Time Lucky
  Retriever (Chesapeake Bay)   35
Group 4th   Ch Leith Gramayre Mic Drop   Weimaraner   34
BPIG   Ch Leith Gramayre Mic Drop   Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ashmores The Eighth Note
  Weimaraner   0
Best Veteran In Group   
Ch GMOTCh GMH Zaniri Letter By Letter
  Retriever (Golden)   0
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB DuValin Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
GCh Duchess du Pimbina



4-6 Month Bitch Class
1st DuValin Yoko

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bianca's Save The Last Dance

Best Of Opposite Sex
Vielseitigs Legacy Lives On

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bianca's Save The Last Dance

Best Puppy In Breed
Bianca's Save The Last Dance


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bianca's Save The Last Dance

Reserve Winners Bitch
Bianca's Dancing After Midnight

Junior Puppy Bitch Class
1st Bianca's Save The Last Dance

Canadian Bred Bitch Class
1st Bianca's Dancing After Midnight

4-6 Month Bitch Class
1st Malhaven Dark Chocolate Espresso

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonepeake Third Time Lucky



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonepeake Third Time Lucky

12-18 Month Bitch Class
1st Stonepeake Third Time Lucky

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Hollykins Beach You To It

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Hollykins Beach You To It

Best Puppy In Breed
Goldcker Rhinestone Furst Nova


Winners Dog: (2-5-1-0)
Tasmara Highland Spirit

Reserve Winners Dog
Goldcker Rhinestone Furst Nova

Senior Puppy Dog Class
1st Goldcker Rhinestone Furst Nova

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tasmara Highland Spirit

Veteran Male
Ch GMOTCh GMH Zaniri Letter By Letter

4-6 Month Dog Class
1st Wakemup Piece Of The Puzzle


Winners Bitch: (2-5-1-0)
Hollykins Beach You To It

Reserve Winners Bitch
Verdoro's She's A Miracle

Junior Puppy Bitch Class
1st Trugold's Amazing Grace
2nd Revelry's Blonde Bombshell

Senior Puppy Bitch Class
1st Verdoro's She's A Miracle

Canadian Bred Bitch Class
1st Hollykins Beach You To It

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tasmara Maple Sugar

4-6 Month Bitch Class
1st Auburnmist Special Edition

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChS Loretta Labs Persistence Of Memory

Best Of Opposite Sex
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Select Dog
Ch Mayhemfarms A Star Is Born


Winners Dog: (1-0-2-1)
Torngat's Midnight Dream

Open Dog Class
1st Torngat's Midnight Dream


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Redwing Empress Strikes Back

Best Of Opposite Sex
Ch Readyfor Zippity Do Dog Sawyer

Select Dog
GCh Woodcreek's Ray Of Sunshine


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sassenach Evans On Fire



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Driftwind Reach for The Stars



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 6 pts (4-1-0-2)
Ch Stormking Are We There Yet Maggie

Best Of Opposite Sex
Amigo's Bird Zekeing Missile

Best Of Winners: (4-1-0-2)
Hunterslove Limited Edition

Best Puppy In Breed
HuntersHeart Spirit Bear

Select Bitch
Ch Amigo Whitehead Yellow Rose


Winners Dog: (4-1-0-2)
Amigo's Bird Zekeing Missile

Reserve Winners Dog
HuntersHeart Spirit Bear

Senior Puppy Dog Class
1st HuntersHeart Spirit Bear

12-18 Month Dog Class
1st Amigo's Georgie Boy

Open Dog Class
1st Amigo's Bird Zekeing Missile
2nd Kinwashkly Roe


Winners Bitch: (4-1-0-2)
Hunterslove Limited Edition

Open Bitch Class
1st Hunterslove Limited Edition

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 4 pts (5-0-0-0)
Winauby's Dark N' Dashing

Best Puppy In Breed
Sherlock's Fair Play


Winners Dog: (5-0-0-0)
Winauby's Dark N' Dashing

Reserve Winners Dog
Winauby's Double Down

Senior Puppy Dog Class
1st Sherlock's Fair Play

12-18 Month Dog Class
1st Winauby's Dark N' Dashing
2nd Winauby's Cheeky Chap

Canadian Bred Dog Class
1st Winauby's Double Down

Open Dog Class
1st Winauby's Dust N' Dazzle


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Beswin Ynot Aim For The Stars

Best Of Opposite Sex
Ch Beswin Ynot Dream With Mee

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Beswin Ynot The Next Chapter

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot The Next Chapter


Winners Dog: (1-2-1-1)
Bondir's Ami Brilliant Berwin

Junior Puppy Dog Class
1st Bondir's Ami Brilliant Berwin


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Beswin Ynot The Next Chapter

Reserve Winners Bitch
Bondir's Ami Riche Edwina

Junior Puppy Bitch Class
1st Bondir's Ami Riche Edwina

Senior Puppy Bitch Class
1st Beswin Ynot The Next Chapter

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Long Lane Worth My Weight N Gold

Best Puppy In Breed
Long Lane Worth My Weight N Gold


Winners Dog: (1-0-0-0)
Long Lane Worth My Weight N Gold

Junior Puppy Dog Class
1st Long Lane Worth My Weight N Gold


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Stoney Lake Legendary Lexi

Best Of Opposite Sex
Dreamvizslas And Just Like That

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stoney Lake Legendary Lexi

Best Puppy In Breed
Stoney Lake Legendary Lexi


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Stoney Lake Legendary Lexi

Junior Puppy Bitch Class
1st Stoney Lake Legendary Lexi

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Leith Gramayre Mic Drop

Best Of Opposite Sex
GChB Target's Surrounded By Your Embrace

Best Puppy In Breed
Ch Leith Gramayre Mic Drop


4-6 Month Dog Class
1st Ashmores The Eighth Note


Winners Bitch: (0-2-1-1)
Carnmellis Yorkshire Rose

Reserve Winners Bitch
Greyghost's Fuzzy Quatre

Senior Puppy Bitch Class
1st Greyghost's Fuzzy Quatre

Open Bitch Class
1st Carnmellis Yorkshire Rose





Group 2 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   25
Group 2nd   
GCh Telkel Karma Is A Bit Charmed SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   24
Group 3rd   
GChB Matsutake's Moments Reflection
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   21
Group 4th   
GChB Snow Hill Fire And Rain
  Whippet   20
BPIG   
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Jangel's Awbarilicious Life

Best Of Opposite Sex
Polo's Crown Prince Of Aphra

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Jangel's Awbarilicious Life


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Jangel's Awbarilicious Life

Open Bitch Class
1st Jangel's Awbarilicious Life

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Noblewinds A Wakh Among The Stars


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Veena Sunara



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Veena Sunara

Reserve Winners Bitch
Elance Falling Glass

12-18 Month Bitch Class
1st Veena Sunara

Canadian Bred Bitch Class
1st Elance Falling Glass

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 10 pts (2-3-4-2)
GCh Stardax Go Your Own Way

Best Of Opposite Sex
Ch Telford's Wild Wilson

Best Of Winners: (2-3-4-2)
Telford's Ok Let's Show

Best Puppy In Breed
Ch Telford's Wild Wilson

Select Dog
Award Cancelled

Select Bitch
Ch Blackpoint Tickle My Fancy


Winners Bitch: (2-3-4-2)
Telford's Ok Let's Show

Reserve Winners Bitch
Era A Rendition Of Legends

Junior Puppy Bitch Class
1st Telford's Ok Let's Show
2nd Blackpoint Royal Flush

Senior Puppy Bitch Class
1st Era A Rendition Of Legends

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Telkel Karma Is A Bit Charmed SL

Best Of Opposite Sex
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL

Best Of Winners: (0-0-0-1)
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL

Best Puppy In Breed
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Telkel Dance To The Music SL

Open Bitch Class
1st Telkel Dance To The Music SL

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Matsutake's Moments Reflection



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rocklake Rhymer Skedaddle



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rocklake Rhymer Skedaddle

Reserve Winners Bitch
Irishware Porcelaine Chandelier

Canadian Bred Bitch Class
1st Rocklake Rhymer Skedaddle

Open Bitch Class
1st Irishware Porcelaine Chandelier

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness

Open Bitch Class
1st Nefer-Temu Ultimate Darkness

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Snow Hill Fire And Rain







Group 3 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O
  Portuguese Water Dog   75
Group 2nd   
GCh Nightshade Solar Powered Of Kuvuk
  Siberian Husky   74
Group 3rd   
GChB Esmonds You Make Me Smile
  Rottweiler   67
Group 4th   
Ch Akiak's Qimmiq Jasmine
  Canadian Eskimo Dog   66
BPIG   
Ch Legendale N Ko's Blazing Sunshine
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sharinway's In The Arms Of An Angel
  Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group   
GChEx OTCh Esmonds God Of All
  Rottweiler   0
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Aracari's Sicilian Cosa Nostra

Best Of Opposite Sex
Ch Aracari's Tick Tock Tannenbaum

Best Puppy In Breed
Aracari's Never Trust A Babyface


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Aracari's Never Trust A Babyface

Junior Puppy Bitch Class
1st Aracari's Never Trust A Babyface

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tonomi's Gold Dust Woman

Best Puppy In Breed
Tonomi's Building A Mystery



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tonomi's Gold Dust Woman

Reserve Winners Bitch
Tonomi's Building A Mystery

Senior Puppy Bitch Class
1st Tonomi's Building A Mystery

12-18 Month Bitch Class
1st Tonomi's Gold Dust Woman

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 12 pts (1-5-2-5)
GCh Alpinemist's Wish Upon A Star

Best Of Opposite Sex
Ch NitroBerner's Happy Days At Zeigen

Best Of Winners: (1-5-2-5)
Creo's Fitzroy Freyja

Best Puppy In Breed
Ch NitroBerner's Happy Days At Zeigen

Select Dog
Ch NitroBerner's Golden Pioneer

Select Bitch
GCh Taplac's Lean On Me Misty


Winners Dog: (1-5-2-5)
Creo's Just Cruisin Along

Senior Puppy Dog Class
1st Creo's Just Cruisin Along


Winners Bitch: (1-5-2-5)
Creo's Fitzroy Freyja

Reserve Winners Bitch
Delagrea's Easy Come Easy Go

12-18 Month Bitch Class
1st AlpineMists Livingstone Falls
2nd Doubledutch's Amilyn

Canadian Bred Bitch Class
1st Creo's Fitzroy Freyja
2nd Doubledutch's Leia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delagrea's Easy Come Easy Go

Veteran Female
GCh NitroBerner's Coco Chanel

4-6 Month Bitch Class
1st Alpinemist's Swiss Miss

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Nightwatch's Solar Impact

Best Puppy In Breed
Seek Me If You Can De Terras Lusitanas


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 17 pts (4-7-5-2)
Ch Akiak's Qimmiq Jasmine

Best Of Opposite Sex
Ch AAA Voyageur Qimmiq Derringer

Best Of Winners: (4-7-5-2)
Arcticsun's Qimmiq Sila

Select Dog
GCh Arcticice Qimmiq Xerox

Select Bitch
GCh Akiak Qimmiq Pikatti


Winners Dog: (4-7-5-2)
Arcticice Qimmiq Lichen

Reserve Winners Dog
Akiak's Qimmiq Tuktu

12-18 Month Dog Class
1st Akiak's Qimmiq Tuktu

Canadian Bred Dog Class
1st Akiak's Qimmiq Justice

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hurstkins Arctic Voyage Aklak

Open Dog Class
1st Arcticice Qimmiq Lichen

Veteran Male
GCh Arcticice Qimmiq Xerox

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Island Reign's Forge New Ground

Best Of Opposite Sex
Rocky Views Playing For Keeps At Prairie Creek


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch EBD ValbyDane Fate Designs A Legacy

Best Of Opposite Sex
Ch EBD ValbyDane Almost Legendary

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Kingstone's Widowmaker

Best Puppy In Breed
Kingstone's Widowmaker


Winners Dog: (1-1-1-1)
Azulene's Can't Say No To This

Junior Puppy Dog Class
1st Azulene's Can't Say No To This

4-6 Month Dog Class
1st Cosmic Nobonz Starry Pie'd Surprise


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Kingstone's Widowmaker

Canadian Bred Bitch Class
1st Kingstone's Widowmaker

Veteran Female
GCh EBD ValbyDane RockStar Glamour

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lexington Excelsior Empire States Ava At Katywinds



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Esmonds You Make Me Smile


4-6 Month Bitch Class
1st Tierney's Into The Wyld

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
GCh Starquest Put A Spell On Snowbastian

Select Bitch
Ch Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Innovations Son Of A Goodfella

Best Of Opposite Sex
GSMBilG Du Imprintz (Morales)

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cethuz A King's Gift

Best Puppy In Breed
Cethuz A King's Gift


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cethuz A King's Gift

Junior Puppy Dog Class
1st Cethuz A King's Gift


Winners Bitch: (1-1-1-0)
GSMBilG Du Imprintz (Morales)

Senior Puppy Bitch Class
1st GSMBilG Du Imprintz (Morales)

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GChB Nightshade Solar Powered Of Kuvuk

Best Of Opposite Sex
Ch Rockyview's Northern Ice Diamond At Nanook

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Nightshade Jupiter Rising

Select Bitch
GCh Excalibur's Vanity Fair With Kuvuk


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Nightshade Jupiter Rising

Reserve Winners Bitch
Whirlwind's A Dragons Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Nightshade Jupiter Rising

Open Bitch Class
1st Whirlwind's A Dragons Heart
2nd Whirlwind's Pumpkin Patch





Group 4 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara
  American Staffordshire Terrier   30
Group 2nd   
Ch VDK Glamorous At Embolden
  Scottish Terrier   29
Group 3rd   GCh Pinnacle Broxden Lickety Split   Fox Terrier (Smooth)   22
Group 4th   Ch Tarahill's Hidden Treasure   Cairn Terrier   21
BPIG    River Glenn Be Still My Heart   Parson Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tarahill's Court Jester   Cairn Terrier   0
Best Veteran In Group   
GChB Distaff Blackbird
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brea's Champagne Bleuz



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 6 pts (0-1-3-3)
GCh Zoda J's Forget Me Knots

Best Of Opposite Sex
GCh Ganymede's Holy Grail

Best Puppy In Breed
Bodacious Red Shadow

Select Dog
GChS Benchmark's Bright Shining Fame

Select Bitch
Ch Zoda's Explosion Of Pickles



Winners Bitch: (0-1-3-3)
Bodacious Red Shadow

Junior Puppy Bitch Class
1st Bodacious Red Shadow

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS Renica's Good Omens

Select Bitch
Ch Tinydancer One Of These Nights



4-6 Month Bitch Class
1st Tinydancer Gimme! Gimme! Gimme!

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Tarahill's Hidden Treasure

Best Of Opposite Sex
GCh Tarahill's Celtic Fire


4-6 Month Dog Class
1st Tarahill's Court Jester


4-6 Month Bitch Class
1st Tarahill's Living The Good Life

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pinnacle Broxden Lickety Split



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Kenan's Celtic Legend


Winners Dog: (2-0-0-0)
Kenan's Celtic Legend

Reserve Winners Dog
Gellent Hof Zennon Miracle

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kenan's Celtic Legend

Open Dog Class
1st Gellent Hof Zennon Miracle


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
River Glenn Be Still My Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Boldheart's Pixie

Best Of Winners: (2-1-0-1)
River Glenn Be Still My Heart

Best Puppy In Breed
River Glenn Be Still My Heart


Winners Dog: (2-1-0-1)
River Glenn Be Still My Heart

Reserve Winners Dog
River Glenn Zero Fox Given

Senior Puppy Dog Class
1st River Glenn Be Still My Heart

12-18 Month Dog Class
1st River Glenn Zero Fox Given


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Boldheart's Party Till Midnight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boldheart's Party Till Midnight

4-6 Month Bitch Class
1st Boldheart's Light It Up
2nd Aspen Ridge Pay The Piper

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GChB VDK Glamorous At Embolden

Best Of Opposite Sex
Ch Dunkeld's Red Sky Solar Flare

Best Of Winners: (1-3-1-2)
McVan's Twist And Shout

Best Puppy In Breed
Langholm Champagne On Ice

Select Bitch
GChB Glenshiel's Valkyrie


Winners Dog: (1-3-1-2)
McVan's Twist And Shout

Open Dog Class
1st McVan's Twist And Shout

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Tyrone Quintessential Pinehome

Best Of Opposite Sex
Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Best Puppy In Breed
Tyrone I Can Buy Myself Flowers



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Senior Puppy Bitch Class
1st Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Ghostpine's Brightest Star

Best Puppy In Breed
Ch Hillside Wolfsbane

Select Dog
Ch Hillside Wolfsbane






Group 5 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   41
Group 2nd   
GCh Annevan Salem V Scion Of Lore
  Silky Terrier   39
Group 3rd   
GCh Rae Anne's Top Gun
  Papillon   38
Group 4th   
Ch Msfizz Code Of Honor
  Cavalier King Charles Spaniel   31
BPIG   Ch Pastel's Moscow Mule   Chihuahua (Long Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Firesprite Sibling Rivalry   Pomeranian   0
Best Veteran In Group   
Ch Avimimus Topaz Tephra
  Italian Greyhound   0
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GCh Msfizz Code Of Honor

Best Of Opposite Sex
Ch Kewpy's Misty Blue

Best Puppy In Breed
Dawnaquinn Dorothy's Ruby Slippers

Select Bitch
GChB Kewpy's Cinnamon Girl



Winners Bitch: (0-2-1-3)
Sunsprite's Surely Beloved

Reserve Winners Bitch
Dawnaquinn Dorothy's Ruby Slippers

Senior Puppy Bitch Class
1st Dawnaquinn Dorothy's Ruby Slippers

12-18 Month Bitch Class
1st Sunsprite's Surely Beloved

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pastel's Moscow Mule

Best Puppy In Breed
Ch Pastel's Moscow Mule



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Dipped In Carmel

Best Puppy In Breed
Sharinway's Dipped In Carmel



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sharinway's Dipped In Carmel

Junior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's Dipped In Carmel

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 10 pts (2-1-6-2)
GChB Wind Heaven Sent

Best Of Opposite Sex
GCh Hex's Roc Me Out

Best Of Winners: (2-1-6-2)
Wind, Highway To The Danger Zone

Best Puppy In Breed
GCh Halostar Go Big Or Go Home

Select Dog
GChS Tanooki Suit Of Lore

Select Bitch
Ch Crestars Zhen Against All Oddz HL


Winners Dog: (2-1-6-2)
Wind, Highway To The Danger Zone

Reserve Winners Dog
Dalen Golden Ring

Junior Puppy Dog Class
1st Wind, Highway To The Danger Zone
2nd Dalen Golden Ring


Winners Bitch: (2-1-6-2)
Dalen Good Girl Gone Bad

Junior Puppy Bitch Class
1st Dalen Good Girl Gone Bad

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Diavolino's Last Kiss


Winners Dog: (1-0-0-0)
Diavolino's Last Kiss

Canadian Bred Dog Class
1st Diavolino's Last Kiss

Veteran Male
Ch Avimimus Topaz Tephra


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChS Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
GCh Sunokas Neon Strike At Sunburst

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Prestwick's Candi Crush

Best Puppy In Breed
Prestwick's Candi Crush


Winners Dog: (2-3-1-1)
Prestwick's Let The Good Times Roll

Reserve Winners Dog
Prestwick's Takin Care Of Business

Junior Puppy Dog Class
1st Prestwick's Takin Care Of Business

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Prestwick's Let The Good Times Roll


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Prestwick's Candi Crush

Reserve Winners Bitch
Illaryi's Dancing By Moonlight

Junior Puppy Bitch Class
1st Prestwick's Candi Crush

Senior Puppy Bitch Class
1st Prestwick's Life Of The Party

12-18 Month Bitch Class
1st Illaryi's Dancing By Moonlight

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Intime Poms In A Pinch

Best Of Opposite Sex
Firesprite Worth The Wait

Best Puppy In Breed
Firesprite Worth The Wait


4-6 Month Dog Class
1st Firesprite Sibling Rivalry


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Firesprite Worth The Wait

Senior Puppy Bitch Class
1st Firesprite Worth The Wait

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Keja's Precious Gift

Best Of Opposite Sex
Ch Keja's Never Out Of Style

Best Puppy In Breed
Houseopaws Stinker Bell


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Houseopaws Stinker Bell

Junior Puppy Bitch Class
1st Houseopaws Stinker Bell

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Select Dog
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore







Group 6 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Crystalton Chikoda Curtain Call
  Poodle (Standard)   35
Group 2nd   
Ch Staken Kandansk Digital Princess
  Poodle (Miniature)   30
Group 3rd   
GCh Timepieces Wicket Wilma
  French Bulldog   26
Group 4th   
GCh Meadowpark's Brazen Bentley
  Tibetan Spaniel   17
BPIG   
Timepieces Too Fat To Fly
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Milo's Something To Talk About
  Dalmatian   0
Best Veteran In Group   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Dalnavert Luvit Longines Dolcevita

Best Puppy In Breed
Luvit Solstice Dalnavert Pi In The Sky


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chowridge U R Not Just Eye Candy



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Merry Go Round Again

Best Of Opposite Sex
Sun Dog N Winterspear All Dressed Up

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Echoviews Pop A Top

Best Puppy In Breed
Ch Merry Go Round Again


Winners Dog: (1-1-1-0)
Echoviews Pop A Top

Senior Puppy Dog Class
1st Echoviews Pop A Top

4-6 Month Dog Class
1st Milo's Take A Chance On Me


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sun Dog N Winterspear All Dressed Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Sun Dog N Winterspear All Dressed Up

4-6 Month Bitch Class
1st Milo's Something To Talk About

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
GCh Timepieces Wicket Wilma

Best Of Opposite Sex
Timepieces Too Fat To Fly

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Timepieces Too Fat To Fly

Best Puppy In Breed
Timepieces Too Fat To Fly

Select Dog
Ch Aracari's Antonio Aglio E Olio

Select Bitch
GCh Aracari's Rizzoli And Panettone


Winners Bitch: (2-3-2-2)
BFF's Zenith Of Beauty

Reserve Winners Bitch
Eagertrieves Bedazzled By Attituddy Judy

Senior Puppy Bitch Class
1st Eagertrieves Bedazzled By Attituddy Judy
2nd Carpe Diem Bulldog Nicki

12-18 Month Bitch Class
1st BFF's Zenith Of Beauty

4-6 Month Bitch Class
1st Wildx Akira Pequeoo Moloso

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees

Best Of Opposite Sex
GCh Admiraal's Sweet Willow


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Staken Kandansk Digital Princess

Best Of Opposite Sex
Ch Maezhi's Easy On The Eyes

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Fascino's Terrible Fate

Best Puppy In Breed
Fascino's Terrible Fate


Winners Dog: (1-1-1-1)
Fascino's We'll Drive You Crazy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Fascino's We'll Drive You Crazy


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Fascino's Terrible Fate

Junior Puppy Bitch Class
1st Fascino's Terrible Fate

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GChS Crystalton Chikoda Curtain Call

Best Of Opposite Sex
Sailso Presley Guides Me Home

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Coronado Heritage Rose


Winners Dog: (1-3-0-1)
Sailso Presley Guides Me Home

Open Dog Class
1st Sailso Presley Guides Me Home


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Coronado Heritage Rose

Reserve Winners Bitch
Coronado Benverde Mint Julep

12-18 Month Bitch Class
1st Benverde Coronado Rosa Verde

Canadian Bred Bitch Class
1st Coronado Benverde Mint Julep

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coronado Heritage Rose

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Darken's Candle In The Wind From Monterrez

Best Of Opposite Sex
Monterrez The Fast And The Furious

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Darken's Candle In The Wind From Monterrez

Best Puppy In Breed
Monterrez The Fast And The Furious


Winners Dog: (1-1-0-0)
Monterrez The Fast And The Furious

Senior Puppy Dog Class
1st Monterrez The Fast And The Furious

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Halo's Signed On The Dotted Line By Whissler

Best Puppy In Breed
Ch Halo's Signed On The Dotted Line By Whissler



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Whissler N Sealegends Cutie Patootie

Reserve Winners Bitch
Whissler N Sealegends Kiss My Sass

Junior Puppy Bitch Class
1st Halo's Sweet Magnolias

Senior Puppy Bitch Class
1st Whissler N Sealegends Kiss My Sass

Canadian Bred Bitch Class
1st Whissler N Sealegends Cutie Patootie

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Meadowpark's Brazen Bentley

Select Dog
GCh Trekhond Topoftheworld Jasam



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tyrone Walk This Way With Adominos


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tyrone Walk This Way With Adominos

12-18 Month Dog Class
1st Tyrone Walk This Way With Adominos




Group 7 - Susan Quesnel Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   31
Group 2nd   
GChB Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   28
Group 3rd   
GChB Lacomtesse Vampire Slayer
  German Shepherd Dog   18
Group 4th   
Ch MBS Continuum
  Belgian Shepherd Dog   16
BPIG   
Ch BigRkAussies Great Divide
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
IB'lieve's Uptown Girl
  Bouvier des Flandres   0
Best Veteran In Group   
GChB Zesta Shiver Me Timbur
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clearwater Djanga's Rhythm Of Life


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch WR Aussies Fire Starter

Best Of Opposite Sex
GChB BigRkAussies Great Divide

Best Puppy In Breed
GChB BigRkAussies Great Divide



4-6 Month Bitch Class
1st Kiji I'll Have Another Nickel

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Niobe De L'Ame Du Loup



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
GCh MBS Continuum

Best Of Opposite Sex
Ch AlphaLoup's I'm No Angel

Best Puppy In Breed
Ch AlphaLoup's I'm No Angel


Winners Dog: (3-0-1-1)
Vulpes' Another Summit Mastered

Reserve Winners Dog
Teseko Born To Shine

12-18 Month Dog Class
1st Vulpes' Another Summit Mastered

Open Dog Class
1st Teseko Born To Shine
2nd Stronghold's K9's Fox






4-6 Month Bitch Class
1st IB'lieve's Uptown Girl

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Ch Rainycreek Tallywood Solaia

Best Puppy In Breed
Ch Prairiepine's When The Stars Go Blue

Select Dog
Ch Prairiepine's When The Stars Go Blue



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Lacomtesse Vampire Slayer

Best Of Opposite Sex
GCh Starrdogs Grace And Grit



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Audurs Galdra Astrikur

Best Of Opposite Sex
Ch Audurs Galdra Koldimma

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Audurs Galdra Astrikur

Best Puppy In Breed
Audurs Galdra Astrikur


Winners Dog: (1-2-0-1)
Audurs Galdra Astrikur

Senior Puppy Dog Class
1st Audurs Galdra Astrikur


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Audurs Ovaenta Karamella

Reserve Winners Bitch
Audurs Galdra Rauðhetta

Senior Puppy Bitch Class
1st Audurs Galdra Rauðhetta

Open Bitch Class
1st Audurs Ovaenta Karamella

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Iszkiri Rise To The Challenge Remedius

Best Of Opposite Sex
Porgeloci Csepke

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Iszkiri Rise To The Challenge Remedius


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Porgeloci Csepke

Open Bitch Class
1st Porgeloci Csepke

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 9 pts (2-4-2-2)
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Ch Strattonhill Head Over Heels

Best Of Winners: (2-4-2-2)
Coastalviews Arctic Blue Ice

Best Puppy In Breed
Mystic Suntime Pulsar

Select Dog
Ch Shadland Chromatic

Select Bitch
Ch Shelgrande's Believe It Or Not


Winners Dog: (2-4-2-2)
Mystic Suntime Pulsar

Reserve Winners Dog
Shelgrande's Eddie Money

Junior Puppy Dog Class
1st Shelgrande's Eddie Money

Senior Puppy Dog Class
1st Mystic Suntime Pulsar

Veteran Male
GChB Zesta Shiver Me Timbur


Winners Bitch: (2-4-2-2)
Coastalviews Arctic Blue Ice

Reserve Winners Bitch
Zesta Forever My Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Jetset Love You So

Canadian Bred Bitch Class
1st Zesta National Geographic

Open Bitch Class
1st Coastalviews Arctic Blue Ice
2nd Zesta Forever My Girl

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By