Wheat City Kennel Club
Saturday, November 11, 2023



Related Results

Obedience

Thursday, November 09 (Obedience Trial-1)
Friday, November 10 (Obedience Trial-2)
Saturday, November 11 (Obedience Trial-3)
Sunday, November 12 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Thursday, November 09 (Rally Trial-1)
Friday, November 10 (Rally Trial-2)
Saturday, November 11 (Rally Trial-3)
Sunday, November 12 (Rally Trial-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Peter Martin
Setter (English)  
GChB Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter
Points: 203 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Peter Martin
Australian Shepherd  
GCh Turbar's Spinal Tap
Points: 167
Best Puppy In Show
Judge: Peter Martin
Bernese Mountain Dog  
Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun
Best Altered In Show
Judge: Peter Martin
Spaniel (Brittany)  
Ch Kinwashkly Finn Magoo
Best Veteran In Show
Judge: Peter Martin
Saluki  
Ch Khamsin's Sterling Stetson








Group 1 - Peter Martin Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter
  Setter (English)   35
Group 2nd   
GChB Tricklecreek Gran Torino
  Spaniel (Clumber)   32
Group 3rd   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   31
Group 4th   Ch Karajen Kizmar Let's Get Lit   Vizsla (Smooth)   24
BPIG    Legacyk The Chosen One   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Eltin's Fire Of Nicholas
  Setter (Irish)   0
Group 1st (Altered)   
Ch Kinwashkly Finn Magoo
  Spaniel (Brittany)   0
Group 2nd (Altered)    Trusask Galileo Party Of Time   Setter (Irish)   0
Group 3rd (Altered)    Kizmar Pagliacci Tell No Tales   Vizsla (Smooth)   0
Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whiskeytown Canadian Crown Royal Blu



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Legacyk The Chosen One

Best Puppy In Breed
Legacyk The Chosen One


Winners Dog: (1-0-0-0)
Legacyk The Chosen One

Junior Puppy Dog Class
1st Legacyk The Chosen One


Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonepeake Knock Three Times



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonepeake Knock Three Times

12-18 Month Bitch Class
1st Stonepeake Knock Three Times

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Best Of Opposite Sex
Ch Rickways The Bishop

Select Bitch
GCh Tybo's Little Black Olive



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter

Best Of Opposite Sex
Ch Sunsetter's Lightning Strikes Once

Select Bitch
GCh Briarstone's Uptown Girl



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Ch Crimsonacre Moonshadow

Best Of Opposite Sex
Trusask's In Pusuit Of Happiness

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Trusask's In Pusuit Of Happiness

Best Puppy In Breed
Trusask's In Pusuit Of Happiness

Select Dog
Ch Arnie Brave Lion

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Kinwashkly The Final F Word


Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tricklecreek Gran Torino



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GChS Keypoint's Play On Words

Best Of Opposite Sex
Keypoint's Change Is Gonna Do U Good

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Rosen's Julyetta

Best Puppy In Breed
Rosen's Julyetta

Select Bitch
Ch Merry Thoughts Poppy On A Whim


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Rosen's Julyetta

Reserve Winners Bitch
Rosen's Jenessa

Junior Puppy Bitch Class
1st Rosen's Julyetta
2nd Rosen's Jenessa

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Karajen Kizmar Let's Get Lit

Best Of Opposite Sex
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess


Winners Dog: (1-0-0-1)
Karajen Kizmar Let's Get Lit

Open Dog Class
1st Karajen Kizmar Let's Get Lit





Group 2 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes
  Greyhound   17
Group 2nd   
GChB Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   16
Group 3rd   
GCh Phantoms Circle Of Life
  Ibizan Hound   15
Group 4th   
Ch Chrislynn's Shift Happens SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   14
BPIG   
Clandara's Chasing Cars At Dreamwindz
  Whippet   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Khamsin's Sterling Stetson
  Saluki   0
Group 1st (Altered)    Lildachar Max A Million   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Nalikar's Blow Us All Away



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Shecaras Mayberry Melody

Best Of Opposite Sex
GCh Introducing Ike V. Grunsven


Winners Dog: (1-0-1-1)
Orphan Owen v Grunsven

Open Dog Class
1st Orphan Owen v Grunsven


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Waskasoo's Second To None



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Elance Falling Fire



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Phenomenal Phantasy Of Astraea

Best Of Opposite Sex
Ch Shamorra Brandach Heartspell

Best Puppy In Breed
Ch Phenomenal Phantasy Of Astraea



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Brandachs Jamocha MLD

Junior Puppy Bitch Class
1st Brandachs Jamocha MLD

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Chrislynn's Shift Happens SW

Best Of Opposite Sex
Ch Willowood-Sandale I'm Here For The Party



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Phantoms Circle Of Life



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kibo's Girl From The North Country


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Khamsin's Another Perfect Day


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Clandara's Chasing Cars At Dreamwindz

Best Puppy In Breed
Clandara's Chasing Cars At Dreamwindz






Group 3 - Peter Martin Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Gentry's Dragon Fyre V Scion
  Doberman Pinscher   37
Group 2nd   
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O
  Portuguese Water Dog   22
Group 3rd   
Ch Cabezon's The Menace
  Mastiff   21
Group 4th   
Ch Brazen Shine On Darkstar
  Dogue de Bordeaux   19
BPIG   
Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun
  Bernese Mountain Dog   N/A
Best Veteran In Group   
GChB dBella's Back To The Fuchsia
  Doberman Pinscher   0
Group 1st (Altered)   
Ch Whitcam's Jewel Thief
  Doberman Pinscher   0
Group 2nd (Altered)   
GCh Laurado's Beat Ya To It At Sobeit
  Great Dane   0
Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun

Best Of Opposite Sex
Anastasia's Change In Latitude

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun

Best Puppy In Breed
Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tangent's Poetry In Motion

Best Puppy In Breed
Ch Tangent's Poetry In Motion



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sheharla's Sweet And Spicy



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brazen Shine On Darkstar



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Strider N Droghedas We Will Rock You At Wishmaster



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Cabezon's The Menace

Best Of Opposite Sex
GCh Bendegeit's Peridots N Pearls



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch RCh OTCh Baby Blue's Really Frank



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Wathaman's Flirt'n With Fire

Best Of Opposite Sex
Stoneyplains Black Ice V Nighthawk

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Stoneyplains My Time To Shine


Winners Dog: (1-1-0-1)
Stoneyplains Black Ice V Nighthawk

Canadian Bred Dog Class
1st Stoneyplains Black Ice V Nighthawk


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Stoneyplains My Time To Shine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stoneyplains My Time To Shine

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasquite's Inspector Clouseau



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 7 pts (1-0-2-5)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
GChB Winterpeg's Teija

Select Dog
GChB Snowater's The Puck Drops At Snowbastian

Select Bitch
GCh Starquest Put A Spell On Snowbastian


Winners Dog: (1-0-2-5)
Remy The Auora Melody From Hillset

12-18 Month Dog Class
1st Remy The Auora Melody From Hillset


Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Unicornhill Tattle Tale







Group 4 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   22
Group 2nd   
GCh VDK Glamorous At Embolden
  Scottish Terrier   21
Group 3rd   
GCh YellowBrickRoad Bijou O'Corimar
  Cairn Terrier   20
Group 4th   
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara
  American Staffordshire Terrier   19
BPIG    Adrienne's They Won't Forget Me Shawndee   Russell Terrier   N/A
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Est Etiam Magia Magnus

Best Of Opposite Sex
Shawndee Focus On Goldenspring

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Est Etiam Magia Magnus

Best Puppy In Breed
Shawndee Focus On Goldenspring


Winners Dog: (1-1-0-0)
Est Etiam Magia Magnus

Open Dog Class
1st Est Etiam Magia Magnus


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shawndee Focus On Goldenspring

Senior Puppy Bitch Class
1st Shawndee Focus On Goldenspring

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS Benchmark's Bright Shining Fame

Best Of Opposite Sex
GCh Mysidekicks N Darkars Thanks In Advance



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Table Top Irresistible Dance Ironwood Imaginabull



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Tinydancer The Thunder Rolls

12-18 Month Bitch Class
1st Tinydancer The Thunder Rolls

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB YellowBrickRoad Bijou O'Corimar



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
El-Ray's Heart On Fire At Paigewyre

Best Of Opposite Sex
Paigewyre Talk Of The Town

Best Of Winners: (1-2-0-0)
El-Ray's Heart On Fire At Paigewyre


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Paigewyre Talk Of The Town

Reserve Winners Bitch
Paigewyre Just Chillin

Open Bitch Class
1st Paigewyre Talk Of The Town
2nd Paigewyre Just Chillin

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sionnach's Sage And Spice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sionnach's Sage And Spice

12-18 Month Bitch Class
1st Sionnach's Sage And Spice

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Adrienne's They Won't Forget Me Shawndee

Best Puppy In Breed
Adrienne's They Won't Forget Me Shawndee


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB VDK Glamorous At Embolden



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Tenax Watch Her Soar

Best Puppy In Breed
Ch Tenax Watch Her Soar

Select Bitch
Ch Tenax Let Me Be



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Cleopatra Of Forestfield

Best Puppy In Breed
Stoon's Seren Wen



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Windacre A Song In The Ayr At MacTal

Reserve Winners Bitch
Stoon's Seren Wen

Junior Puppy Bitch Class
1st Mysticgold Funny Girl At MacTal

Senior Puppy Bitch Class
1st Stoon's Seren Wen

12-18 Month Bitch Class
1st Windacre A Song In The Ayr At MacTal





Group 5 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   30
Group 2nd   
GChS Sanderlin Big Bang Theory
  Miniature Pinscher   27
Group 3rd   
GChS Rae Anne's Top Gun
  Papillon   26
Group 4th   
GCh Annevan Salem V Scion Of Lore
  Silky Terrier   21
BPIG   
Ch Eleki Xoe's Add A Little Spice
  Pug   N/A
Group 1st (Altered)   
Riesa's C'Est La Vie Riffraff
  Papillon   0
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kewpy's Cinnamon Girl



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chiquita De Oro Gladys Vanilla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Open Bitch Class
1st Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 13 pts (2-4-4-4)
GCh Rosen's Firefly Serenity

Best Of Opposite Sex
Ch Puffin N Wind Frankly My Dear

Best Of Winners: (2-4-4-4)
NV And Valour's Divine Surprise

Best Puppy In Breed
GCh Halostar Go Big Or Go Home

Select Dog
GCh Halostar Go Big Or Go Home

Select Bitch
Ch Puffin N Wind Show Me How You Burlesque


Winners Dog: (2-4-4-4)
Dalen Dancing With The Devil

Reserve Winners Dog
Hex's Papa's A Rolling Stone

12-18 Month Dog Class
1st Dalen Dancing With The Devil

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hex's Papa's A Rolling Stone

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch That's Carlosas Bandera Pirata

Best Of Opposite Sex
That's Carlosas Onyx Enchantress

Best Puppy In Breed
That's Carlosas Onyx Enchantress



Winners Bitch: (0-2-1-1)
That's Carlosas Onyx Enchantress

Reserve Winners Bitch
That's Carlosas Mystic Opal

Senior Puppy Bitch Class
1st That's Carlosas Onyx Enchantress

Canadian Bred Bitch Class
1st That's Carlosas Mystic Opal

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sanderlin Big Bang Theory



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChS Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
Riesa's Marked For Mystery

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Paradisewing's Walk Through The Fire

Best Puppy In Breed
Paradisewing's Walk Through The Fire

Select Dog
GChB Riesa N Passionpaps Locked And Loaded


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Riesa's Marked For Mystery

12-18 Month Bitch Class
1st Riesa's Marked For Mystery

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
GCh Eleki Xoe's Add A Little Spice

Best Puppy In Breed
GCh Eleki Xoe's Add A Little Spice



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore

Select Dog
Ch Ricochet Last Call







Group 6 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Yan Huang International China Happy Prince
  Chow Chow   17
Group 2nd   
Ch Rugerlane That's One Way Of Putin It
  Bulldog   16
Group 3rd   
GCh Boston Attitude Resistance Is Futile
  Boston Terrier   15
Group 4th   
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   13
BPIG   
Ch Milo's Take A Chance On Me
  Dalmatian   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Luvit Dalnavert A Movado Sportivo
  Bichon Frise   0
Group 1st (Altered)   
Ch Dawin's My Girl
  Poodle (Standard)   0
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dalnavert Luvit Kate Spade


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Boston Attitude Resistance Is Futile


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rugerlane That's One Way Of Putin It



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Yan Huang International China Happy Prince



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Milo's Take A Chance On Me

Best Puppy In Breed
GCh Milo's Take A Chance On Me



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eagertrieves Brazen Bedazzled



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Tyramara's Season Of The Wolf

Best Of Opposite Sex
Sunniva's Sunflower Sweetness Princess B



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Sunniva's Sunflower Sweetness Princess B

Reserve Winners Bitch
Sunniva's Working 9-5

Canadian Bred Bitch Class
1st Sunniva's Sunflower Sweetness Princess B

Open Bitch Class
1st Sunniva's Working 9-5

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Crystalton Chikoda Curtain Call



Veteran Female
Ch Dawin's My Girl

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Satika's Born To Sparkle

Best Puppy In Breed
Xi Yun Wan Guan


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tyrone Walk This Way With Adominos


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tyrone Walk This Way With Adominos

12-18 Month Dog Class
1st Tyrone Walk This Way With Adominos




Group 7 - Peter Martin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Turbar's Spinal Tap
  Australian Shepherd   39
Group 2nd   
GCh Woodside's Zita Don't Steal Me Away
  German Shepherd Dog   27
Group 3rd   
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   23
Group 4th   
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres
  Schapendoes   22
BPIG   
Ch Kiji I'll Have What She's Having
  Australian Shepherd   N/A
Best Veteran In Group   
Ch RGCh Tumbleweed's Valubal Landslide
  Old English Sheepdog   0
Group 1st (Altered)   
Zesta Age Of Dyna
  Shetland Sheepdog   0
Group 2nd (Altered)   
Ch RGCh Tumbleweed's Valubal Landslide
  Old English Sheepdog   0
Group 3rd (Altered)   
Nootka's Extrordinary Gentleman
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Group 4th (Altered)   
GCh Ch (Alt) Kinring's Antares
  Australian Shepherd   0
Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Catalyst's Red Headed Stranger



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Catalyst's Red Headed Stranger

12-18 Month Bitch Class
1st Catalyst's Red Headed Stranger

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 11 pts (3-2-3-4)
GCh Turbar's Spinal Tap

Best Of Opposite Sex
GCh Kiji I'll Have What She's Having

Best Of Winners: (3-2-3-4)
Showkayce Rumble In The Jungle

Best Puppy In Breed
GCh Kiji I'll Have What She's Having

Select Dog
Ch Kinring's Simply Stunning

Select Bitch
Ch Kinring's Act Of Valour


Winners Bitch: (3-2-3-4)
Risk'N Hope's Follow The Beat

Reserve Winners Bitch
Kiji I'll Have You Know

Junior Puppy Bitch Class
1st Kiji I'll Have You Know

Canadian Bred Bitch Class
1st Risk'N Hope's Follow The Beat

Veteran Female
GCh Ch (Alt) Kinring's Antares

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB RCh Buaidh Motlikru Litle Blk Book

Best Of Opposite Sex
Lochairn Carefree Highway

Best Puppy In Breed
Lochairn Carefree Highway


Winners Dog: (1-0-0-1)
Lochairn Carefree Highway

Junior Puppy Dog Class
1st Lochairn Carefree Highway


Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Casryn's Defender Of The Divergent

Best Puppy In Breed
Casryn's Defender Of The Divergent



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Casryn's Defender Of The Divergent

Senior Puppy Bitch Class
1st Casryn's Defender Of The Divergent

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Darian Tuxedo Junction


Winners Dog: (1-0-0-0)
Darian Tuxedo Junction

Open Dog Class
1st Darian Tuxedo Junction


Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Tallywood Coalescence



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh DK Shadagrace Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Ch Shadagrace Can't Stop The Feeling

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Shadagrace Sweet Oh Henry

Best Puppy In Breed
Faerywing Shadagrace Brave To The Bone


Winners Dog: (2-2-2-1)
Shadagrace Sweet Oh Henry

Reserve Winners Dog
Faerywing Shadagrace Brave To The Bone

Senior Puppy Dog Class
1st Faerywing Shadagrace Brave To The Bone

12-18 Month Dog Class
1st Shadagrace Sweet Oh Henry

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Woodside's Zita Don't Steal Me Away

Best Of Opposite Sex
GChB Lacomtesse Vampire Slayer

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Prairiesides Islands In The Stream


Winners Dog: (1-1-1-1)
Woodside's That Willbe Theday

Open Dog Class
1st Woodside's That Willbe Theday

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger


Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Cincerlee's Urban Glamour

Best Of Opposite Sex
Amberlyn's Animation

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Cincerlee's Urban Glamour

Best Puppy In Breed
Amberlyn's Caught My Heart


Winners Dog: (1-4-0-0)
Amberlyn's Animation

Junior Puppy Dog Class
1st Amberlyn's Animation

Veteran Male
Ch (Alt) Ksenia's Mr Man Levi


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Cincerlee's Urban Glamour

Reserve Winners Bitch
Zesta Unanswered

Junior Puppy Bitch Class
1st Amberlyn's Caught My Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Zesta Unanswered

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Amberlyn's Diamond Ring

Open Bitch Class
1st Cincerlee's Urban Glamour

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Kendelee's Defying Gravity

Best Puppy In Breed
Curig In Blossom


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Kendelee's Defying Gravity

Reserve Winners Bitch
Curig In Blossom

Senior Puppy Bitch Class
1st Curig In Blossom

Open Bitch Class
1st Kendelee's Defying Gravity

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By