Aristocrat Hound Association
Friday, April 19, 2024



Related Results

Conformation

Friday, April 19

Related Specialties

Doberman Pinscher Club of Canada [National] - Saturday, April 20 - Conformation
Doberman Pinscher Club of Canada [National] - Friday, April 19 - Obedience
Doberman Pinscher Club of Canada [National] - Friday, April 19 - Rally Obedience
BC Doberman Pinscher Club - Sunday, April 21 - Conformation
BC Doberman Pinscher Club - Friday, April 19 - Obedience
BC Doberman Pinscher Club - Friday, April 19 - Rally Obedience
Papillon Canada [National] - Saturday, April 20 - Conformation
French Bulldog Fanciers of Canada [Regional] - Saturday, April 20 - Conformation
Cavalier King Charles Spaniel Club Of BC - Saturday, April 20 - Conformation
French Bulldog Club of Western Canada - Friday, April 19 - Conformation
Renaissance Dog Association - Thursday, April 18 - Conformation
Renaissance Dog Association - Friday, April 19 - Conformation
Renaissance Dog Association - Saturday, April 20 - Conformation
Renaissance Dog Association - Sunday, April 21 - Conformation
Renaissance Dog Association - Thursday, April 18 - Conformation
Renaissance Dog Association - Friday, April 19 - Conformation
Renaissance Dog Association - Saturday, April 20 - Conformation
BC All Terrier Club - Friday, April 19 - Conformation
Terrier Breeders' Association Of Canada [Group Specialty] - Sunday, April 21 - Conformation
Terrier Breeders' Association Of Canada [Welsh Terrier Specialty] - Saturday, April 20 - Conformation
Terrier Breeders' Association Of Canada [Miniature Bull Terrier Specialty] - Saturday, April 20 - Conformation
Terrier Breeders' Association Of Canada [Scottish Terrier Specialty] - Saturday, April 20 - Conformation
Terrier Breeders' Association Of Canada [Miniature Schnauzer Specialty] - Saturday, April 20 - Conformation
Terrier Breeders' Association Of Canada [Smooth Fox Terrier Specialty] - Saturday, April 20 - Conformation
Terrier Breeders' Association Of Canada [Parson Russell Terrier Specialty] - Saturday, April 20 - Conformation
Yorkshire Terrier Club of BC [Regional] - Saturday, April 20 - Conformation
Afghan Hound Club of BC - Saturday, April 20 - Conformation
Pacific Saluki Club of BC - Saturday, April 20 - Conformation
Western Gazehound Club - Sunday, April 21 - Conformation
Boxer Club of Canada [Regional] - Sunday, April 21 - Conformation
Group V Dog Club of BC - Friday, April 19 - Conformation
Bullmastiff Fanciers of Canada [Regional] - Saturday, April 20 - Conformation



Results courtesy of:


-- Maria McDonald --
Multi BIS Multi RBIS CAN GCHS & AM CH Lacomtesse Ritchie Gecko
"Ritchie"
Breeders: Richard Lortie and Diane Gobeil
Handled by: Maria McDonald / Jennifer Driessen
https://www.facebook.com/Kohlein/








Group 2 - Lynne Harwood Top Dog
Points
Group 1st    Polo's Rio Diamonds   Afghan Hound   68
Group 2nd   
GChB Odessa Ridgefolk N' Qwandoya
  Rhodesian Ridgeback   65
Group 3rd   
GCh Hollyrood Aurelia Feralia
  Deerhound (Scottish)   46
Group 4th   Ch Otrada Sapsan   Borzoi   45
BPIG    Polo's Rio Diamonds   Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanfax Redwillow Kanzi   Rhodesian Ridgeback   0
Best Veteran In Group   
GChB Teckelwood Rae's Casper ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Owner Handled In Group    Polo's Rio Diamonds   Afghan Hound   0
Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Polo's Rio Diamonds

Best Of Opposite Sex
GCh Polo's The Royal Advisor

Best Puppy In Breed
Polo's Rio Diamonds

Select Dog
Ch Kominek's Hawthorne



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Polo's Rio Diamonds

Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea



Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fetch And Smell Felix Madrigal


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fetch And Smell Felix Madrigal


Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Otrada Sapsan

Best Of Opposite Sex
Otrada Solomiya

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Otrada Solomiya

Select Dog
GCh Elmden's Heart Of Rock-N-Roll At Greystone


Winners Dog: (1-2-2-0)
Deamon Bat Jemerri


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Otrada Solomiya

Reserve Winners Bitch
Elmden's Wheel In The Sky

Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Couture's Thain Of The Shire

Best Of Opposite Sex
Joskip's Sinfully Delicious ML

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Joskip's Sinfully Delicious ML

Best Puppy In Breed
Joskip's Sinfully Delicious ML


Winners Dog: (1-3-2-0)
RHK Vastayan Time Winder


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Joskip's Sinfully Delicious ML

Reserve Winners Bitch
RHK Cookies Dark Moon @ RWDoxies

Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS Longonlovings Dreams In Darkness

Best Of Opposite Sex
Ch Kurzebeine MS Von Red Bull Power

Select Bitch
Ch Gurkha's So Pretty Gonna Kiss Myself MS



Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dreamdax Just One Lifetime



Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL

Best Of Opposite Sex
Barkerville Leylah

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Barkerville Hermes SL

Best Puppy In Breed
Barkerville Hermes SL

Select Dog
Ch Barkerville Milos SL


Winners Dog: (2-1-2-0)
Barkerville Hermes SL

Reserve Winners Dog
Lookingglass Adventure Is Out There SLD


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Barkerville Leylah

Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Barkerville Bianca SS

Select Bitch
GChS Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Matsutakes Forged In Fire

Best Puppy In Breed
Wagswell's What a Wonderful World



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wagswell's What a Wonderful World

Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollyrood Aurelia Feralia



Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sukunimi Rufus

Best Of Opposite Sex
Pikkinokka's Star Topaz Honeybear

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sukunimi Rufus


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sukunimi Rufus


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pikkinokka's Star Topaz Honeybear

Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Grandcru Bannock

Select Bitch
GChB Windrock Shangri-La



Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Valbydane Realm Of Imagination



Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Soletrader Thunderball



Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 18 pts (4-3-5-7)
GChB Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Best Of Opposite Sex
Ch Goldenears Golden Boy

Best Of Winners: (4-3-5-7)
Coso's Full Throttle

Best Puppy In Breed
Coso's Full Throttle

Select Dog
Ch Puff The Magic Wyndragon

Select Bitch
GCh Coso's Ama La Vita


Winners Dog: (4-3-5-7)
Coso's Full Throttle

Reserve Winners Dog
Ridgefolk's Jericho Moon


Winners Bitch: (4-3-5-7)
Ushindi Tanest Inaya

Reserve Winners Bitch
Ridgefolk's Callisto Of Ageis

Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 7 pts (1-0-5-2)
GChB Khamsin's Another Perfect Day

Best Of Opposite Sex
Ch Lahhabeh Kamala Amira Al Daoud

Select Bitch
Ch Krimzyn Love You To The Moon


Judge: Lynne Harwood

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
Ch Prima's Watch Me Reach For The Moon

Best Of Opposite Sex
Besties Moonscape At Stormhold

Best Puppy In Breed
McCartney's Always Welcome At Westham

Select Dog
GCh Burnt Sienna Red Mountain

Select Bitch
Ch Hilerica Zagato At Sailaway



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Treadway Fantasy

Reserve Winners Bitch
McCartney's Always Welcome At Westham

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By