Assiniboine Kennel Club
Saturday, March 30, 2024 - Show-3



Related Results

Conformation

Friday, March 29 (Show-1)
Friday, March 29 (Show-2)
Saturday, March 30 (Show-3)
Sunday, March 31 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Kathleen Anderson-Wulff
Havanese  
GChEx Oeste's Askin For Kisses
Points: 204 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kathleen Anderson-Wulff
Dachshund (Standard Smooth)  
GChG Chilcotin's Olive Oyl
Points: 178
Best Puppy In Show
Judge: Kathleen Anderson-Wulff
Miniature Pinscher   Toykeeper's Hour Glass
Best Altered In Show
Judge: Kathleen Anderson-Wulff
Papillon  
Riesa's C'Est La Vie Riffraff








Group 1 - Kim Ramey-Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Goldpaw's Baelfire Making Magic At Bearzden
  Retriever (Golden)   38
Group 2nd   
GChB Keypoint's Heaven N Hell Can Wait
  Spaniel (English Springer)   28
Group 3rd   
GCh Moonsetter Riding The Storm To Oakisle
  Setter (Gordon)   24
Group 4th    Panacea Kizmar Fire Roasted At Paytah   Vizsla (Smooth)   22
BPIG   
Ch Eirene's Strip Tease
  Retriever (Golden)   1
Group 1st (Altered)    SR Summer Rains Coco   Retriever (Labrador)   1
Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
IL Granaio Dei Malatesta Aphrodite

Best Puppy In Breed
IL Granaio Dei Malatesta Aphrodite



Winners Bitch: (0-1-0-0)
IL Granaio Dei Malatesta Aphrodite

Junior Puppy Bitch Class
1st IL Granaio Dei Malatesta Aphrodite

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Braithwaite Quest

Best Puppy In Breed
Braithwaite Quest



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Braithwaite Quest

Senior Puppy Bitch Class
1st Braithwaite Quest

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Legacyk The Chosen One


Winners Dog: (1-0-0-0)
Legacyk The Chosen One

Open Dog Class
1st Legacyk The Chosen One


Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 7 pts (3-2-0-3)
Ch Rickways Born To Rule

Best Of Opposite Sex
Rickways Scotch Whiskey

Best Of Winners: (3-2-0-3)
Thomashenry's Goddess Of The Lake

Best Puppy In Breed
Rickways Scotch Whiskey

Select Bitch
Ch Rickways Love At First Sight


Winners Dog: (3-2-0-3)
Rickways Scotch Whiskey

Reserve Winners Dog
Rickways Texas Man

Junior Puppy Dog Class
1st Rickways Texas Man
2nd Rickways I Want You To Want Me

Senior Puppy Dog Class
1st Rickways Scotch Whiskey


Winners Bitch: (3-2-0-3)
Thomashenry's Goddess Of The Lake

Reserve Winners Bitch
Tybo's End Of An Era

12-18 Month Bitch Class
1st Tybo's End Of An Era

Open Bitch Class
1st Thomashenry's Goddess Of The Lake

Altered Female
SR Summer Rains Coco

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Briarstone's Uptown Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Sunsetter's Lightning Strikes Once



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Linwood Classical Rendition

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Linwood Classical Rendition

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Moonsetter Riding The Storm To Oakisle

Best Of Opposite Sex
Ch Sassenach Evans DJ Mango Tango Pearl



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Sebastian's Power Play

Best Puppy In Breed
Sebastian's Power Play


Winners Dog: (2-0-0-0)
Sebastian's Power Play

Reserve Winners Dog
Blackgem's Diamond At Dagobah

Canadian Bred Dog Class
1st Blackgem's Diamond At Dagobah

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sebastian's Power Play


Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Sovereign Rionnag Breagha

Best Of Opposite Sex
GCh Kinwashkly The Final F Word

Best Puppy In Breed
Sovereign Rionnag Breagha



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sovereign Rionnag Breagha

Junior Puppy Bitch Class
1st Sovereign Rionnag Breagha

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ranzfel Serendipity

Best Puppy In Breed
Ranzfel Serendipity


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ranzfel Serendipity

Junior Puppy Dog Class
1st Ranzfel Serendipity


Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChB Keypoint's Heaven N Hell Can Wait

Best Of Opposite Sex
Ch Merry Thoughts Poppy On A Whim

Select Dog
Ch Keypoint's Show You The World



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Rosen's Jenessa

12-18 Month Bitch Class
1st Rosen's Jenessa

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Panacea Kizmar Fire Roasted At Paytah

Best Puppy In Breed
Panacea Kizmar Fire Roasted At Paytah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Panacea Kizmar Fire Roasted At Paytah

Junior Puppy Bitch Class
1st Panacea Kizmar Fire Roasted At Paytah

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Koping Bivins No Harm No Fowl

Best Of Opposite Sex
Koping Sea Ya Later

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Koping Versa Near And Dear


Winners Dog: (1-1-0-1)
Koping Sea Ya Later

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Koping Sea Ya Later


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Koping Versa Near And Dear

12-18 Month Bitch Class
1st Koping Versa Near And Dear





Group 2 - Kathleen Anderson-Wulff Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   18
Group 2nd   
Ch Sunhunde Night Goddess
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   17
Group 3rd   
Ch Phantoms 24K Magic
  Ibizan Hound   10
Group 4th   
GChB Aikerskaill N SpecialD's New Sensation
  Whippet   9
BPIG   
Ch E R Dox Out Of The Blue At Kaltoba SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   1
Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Orphan Owen v Grunsven



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Waskasoo's Second To None



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wolfwoods Claude Monet

Best Of Opposite Sex
Veena Szana At Serendipity

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wolfwoods Claude Monet


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wolfwoods Claude Monet

12-18 Month Dog Class
1st Wolfwoods Claude Monet


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Veena Szana At Serendipity

Open Bitch Class
1st Veena Szana At Serendipity

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 6 pts (0-4-1-2)
Ch Sunhunde Night Goddess

Best Of Opposite Sex
Ch Admindac Just Putting It Out There ML

Best Puppy In Breed
Doxmors Fight Like A Girl

Select Bitch
Ch Phenomenal Phantasy Of Astraea


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Longonlovings Dreams In Darkness



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch E R Dox Out Of The Blue At Kaltoba SL

Best Puppy In Breed
Ch E R Dox Out Of The Blue At Kaltoba SL



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Phantoms 24K Magic



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Khamsin's Another Perfect Day



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Aikerskaill N SpecialD's New Sensation

Best Of Opposite Sex
Counterpoint Wasn't That A Party!

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Counterpoint Wasn't That A Party!

Best Puppy In Breed
McCartney's Always Welcome At Westham


Winners Bitch: (1-1-0-1)
McCartney's Always Welcome At Westham

Senior Puppy Bitch Class
1st McCartney's Always Welcome At Westham





Group 3 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Aerdenhout's Make It True
  Schnauzer (Giant)   38
Group 2nd   
GCh ZaiZoe-Kuhl These Boots Are Made For Walkin'
  Boxer   37
Group 3rd   
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O
  Portuguese Water Dog   34
Group 4th   
Mallaig's Over The Sea To Skye
  Bullmastiff   33
BPIG   
Ch Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun
  Bernese Mountain Dog   1
Group 1st (Altered)   
Polarpack's Prince Of Fire & Ice
  Samoyed   1
Group 2nd (Altered)   
GCh JungerSohn A Story Two Tell V. Esmond
  Rottweiler   1
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch TyOhni's Lady Freya

Best Puppy In Breed
Artic-luv's Astra At Greywolf


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun

Best Of Opposite Sex
Elsuli's Bud Grant At Afterberner

Best Puppy In Breed
GCh Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun


Winners Dog: (1-0-0-1)
Elsuli's Bud Grant At Afterberner

Senior Puppy Dog Class
1st Elsuli's Bud Grant At Afterberner


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh ZaiZoe-Kuhl These Boots Are Made For Walkin'

Best Of Opposite Sex
Hi-Tech Chasing My Dream

Best Puppy In Breed
Rasilons April Wine


Winners Dog: (2-0-0-1)
Hi-Tech Chasing My Dream

Reserve Winners Dog
Rasilons April Wine

Senior Puppy Dog Class
1st Rasilons April Wine

Open Dog Class
1st Hi-Tech Chasing My Dream


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mallaig's Over The Sea To Skye

Best Of Opposite Sex
Cooperdale Miss Delicious

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mallaig's Over The Sea To Skye


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mallaig's Over The Sea To Skye

12-18 Month Dog Class
1st Mallaig's Over The Sea To Skye


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cooperdale Miss Delicious

12-18 Month Bitch Class
1st Cooperdale Miss Delicious

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 9 pts (3-2-2-3)
GCh Outlaws Shoot To Thrill

Best Of Opposite Sex
Ch Hilltophaven's Causin' Havoc

Best Of Winners: (3-2-2-3)
Supernova Here Comes the Hotstepper

Best Puppy In Breed
Ch Hilltophaven's Takin' The World By Storm

Select Dog
GCh Hilltophaven's Runnin' With A Dream

Select Bitch
GCh Cassels Redline At Erobern


Winners Dog: (3-2-2-3)
Hilltophaven's Firestorm

Reserve Winners Dog
Santa Dream Brainstorm

Senior Puppy Dog Class
1st Holmrun's Last Chance

Canadian Bred Dog Class
1st Hilltophaven's Firestorm

Open Dog Class
1st Santa Dream Brainstorm


Winners Bitch: (3-2-2-3)
Supernova Here Comes the Hotstepper

Reserve Winners Bitch
Hilltophaven's Wildfire

Senior Puppy Bitch Class
1st Hilltophaven's Wildfire

12-18 Month Bitch Class
1st Supernova Here Comes the Hotstepper

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brazen Shine On Darkstar



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tiara Del Vezuvia Mastino

Best Puppy In Breed
Tiara Del Vezuvia Mastino



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tiara Del Vezuvia Mastino

Junior Puppy Bitch Class
1st Tiara Del Vezuvia Mastino

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Wathaman's Flirt'n With Fire


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Lasquite's Inspector Clouseau

Best Of Opposite Sex
Ch Idle Down Haters Gonna Hate V Covered Bridge

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Covered Bridge's Country Boy V Hunfrith

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-0-0-4)
GChB Winterpeg's Teija

Best Of Opposite Sex
Remy The Auora Melody From Hillset

Select Bitch
Ch Polarfleece's Atlas Of My Heart


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aerdenhout's Make It True



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Celtic Cross Dream A Little Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Celtic Cross Dream A Little Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Celtic Cross Dream A Little Dream

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Unicornhill Tattle Tale

Best Of Opposite Sex
Oakridgelane's Sound Of Speed

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Aoi's Shunico's Dream Jahan

Best Puppy In Breed
Aoi's Shunico's Dream Jahan


Winners Dog: (1-2-0-1)
Oakridgelane's Sound Of Speed

Open Dog Class
1st Oakridgelane's Sound Of Speed


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Aoi's Shunico's Dream Jahan

Reserve Winners Bitch
Oakridgelane's Ice Queen

Junior Puppy Bitch Class
1st Aoi's Shunico's Dream Jahan

Open Bitch Class
1st Oakridgelane's Ice Queen





Group 4 - Kim Ramey-Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Table Top Irresistible Dance Ironwood Imaginabull
  Bull Terrier (Miniature)   20
Group 2nd   
Sionnach's Pint Of Harp's
  Irish Terrier   18
Group 3rd   
GChB VDK Glamorous At Embolden
  Scottish Terrier   17
Group 4th   
GChS Benchmark's Bright Shining Fame
  Border Terrier   16
BPIG   
Sionnach's Pint Of Harp's
  Irish Terrier   1
Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Shawndee Focus On Glamoor



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shawndee Focus On Goldenspring

Reserve Winners Bitch
Shawndee Focus Point

12-18 Month Bitch Class
1st Shawndee Focus On Goldenspring
2nd Shawndee Focus Point

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GChS Benchmark's Bright Shining Fame

Best Of Opposite Sex
Boldwind Amazed By You

Best Puppy In Breed
Ch Mysidekick N Firefly's Serendipity

Select Bitch
Ch Mysidekicks Tui Byrd



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Boldwind Amazed By You

Open Bitch Class
1st Boldwind Amazed By You

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Table Top Irresistible Dance Ironwood Imaginabull

Best Puppy In Breed
Amarantine's Window To My Soul



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Amarantine's Window To My Soul

Senior Puppy Bitch Class
1st Amarantine's Window To My Soul

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB YellowBrickRoad Bijou O'Corimar



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sionnach's Pint Of Harp's

Best Puppy In Breed
Sionnach's Pint Of Harp's



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sionnach's Pint Of Harp's

Senior Puppy Bitch Class
1st Sionnach's Pint Of Harp's

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Adrienne's They Won't Forget Me Shawndee

Best Puppy In Breed
Adrienne's They Won't Forget Me Shawndee



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Adrienne's They Won't Forget Me Shawndee

Reserve Winners Bitch
Shawndee Adrian See Spot Run

Senior Puppy Bitch Class
1st Adrienne's They Won't Forget Me Shawndee

12-18 Month Bitch Class
1st Shawndee Adrian See Spot Run

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Villam's Sinatra Berry

Best Of Opposite Sex
Bowsers Footsteps In The Dark

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Villam's Sinatra Berry

Best Puppy In Breed
Villam's Sinatra Berry


Winners Dog: (1-1-0-0)
Villam's Sinatra Berry

Senior Puppy Dog Class
1st Villam's Sinatra Berry


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bowsers Footsteps In The Dark

Open Bitch Class
1st Bowsers Footsteps In The Dark

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB VDK Glamorous At Embolden



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Mysticgold Funny Girl At MacTal

Best Of Opposite Sex
GCh Skyehigh's Lord Bixby O'Forestfield

Best Puppy In Breed
Mysticgold Funny Girl At MacTal



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Mysticgold Funny Girl At MacTal

Reserve Winners Bitch
Windacre A Song In The Ayr At MacTal

Junior Puppy Bitch Class
1st Forestfield Coral Reef

Senior Puppy Bitch Class
1st Mysticgold Funny Girl At MacTal

Open Bitch Class
1st Windacre A Song In The Ayr At MacTal





Group 5 - Kathleen Anderson-Wulff Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   25
Group 2nd   
GChS Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   24
Group 3rd   
Simian Tamarin American Tail
  Affenpinscher   22
Group 4th    Toykeeper's Hour Glass   Miniature Pinscher   21
BPIG    Toykeeper's Hour Glass   Miniature Pinscher   1
Group 1st (Altered)   
Riesa's C'Est La Vie Riffraff
  Papillon   1
Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Simian Tamarin American Tail


Winners Dog: (1-0-0-0)
Simian Tamarin American Tail

Open Dog Class
1st Simian Tamarin American Tail


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chantilly Lace Pretty Face Von Fritz



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mini's Hollywood Nights

Best Of Opposite Sex
Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mini's Hollywood Nights

Best Puppy In Breed
Mini's Hollywood Nights


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mini's Hollywood Nights

Junior Puppy Dog Class
1st Mini's Hollywood Nights


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Open Bitch Class
1st Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
Hex's Just A Little Black Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Puffin N Wind Frankly My Dear

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Hex's Just A Little Black Magic

Best Puppy In Breed
Hex's Just A Little Black Magic

Select Bitch
GChB Rosen's Firefly Serenity


Winners Dog: (1-3-1-2)
Hex N Wind Fry Me Up Some Beignets

Junior Puppy Dog Class
1st Hex N Wind Fry Me Up Some Beignets

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Oeste's Askin For Kisses



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chi's What's The Fuss Gus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chi's What's The Fuss Gus

Open Dog Class
1st Chi's What's The Fuss Gus


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Toykeeper's Hour Glass

Best Of Opposite Sex
Toykeeper's Repeat Performance

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Toykeeper's Hour Glass

Best Puppy In Breed
Toykeeper's Hour Glass

Select Dog
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us


Winners Dog: (1-1-1-0)
Toykeeper's Repeat Performance

Senior Puppy Dog Class
1st Toykeeper's Repeat Performance


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Toykeeper's Hour Glass

Senior Puppy Bitch Class
1st Toykeeper's Hour Glass

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GChS Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
Riesa's Marked For Mystery

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Hallmark's His Royal Highness

Best Puppy In Breed
Rae Anne's Timeless Elegance

Select Dog
Ch Paradisewing's Walk Through The Fire


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Riesa's Marked For Mystery

12-18 Month Bitch Class
1st Riesa's Marked For Mystery

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pom Beach Kidd`s Marvelous Sabrina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pom Beach Kidd`s Marvelous Sabrina

12-18 Month Bitch Class
1st Pom Beach Kidd`s Marvelous Sabrina

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
GCh Eleki Xoe's Add A Little Spice



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
VeeVee Dream Come True

Best Of Opposite Sex
VeeVee Rise N Star

Best Of Winners: (1-1-0-0)
VeeVee Dream Come True


Winners Dog: (1-1-0-0)
VeeVee Rise N Star

12-18 Month Dog Class
1st VeeVee Rise N Star


Winners Bitch: (1-1-0-0)
VeeVee Dream Come True

12-18 Month Bitch Class
1st VeeVee Dream Come True





Group 6 - Kathleen Anderson-Wulff Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rugerlane That's One Way Of Putin It
  Bulldog   23
Group 2nd   
GChS Crystalton Chikoda Curtain Call
  Poodle (Standard)   21
Group 3rd   
GCh SpecialD Resting Witch Face
  Dalmatian   17
Group 4th   
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   16
BPIG   
Elkridge's Brighter Then The Sun
  Poodle (Standard)   1
Group 1st (Altered)   
Ch Dawin's My Girl
  Poodle (Standard)   1
Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Luvit Solstice Kaos At Dalnavert

Best Puppy In Breed
Dalnavert Luvit Top Gun

Select Dog
Ch Siren's The People's Prince


Winners Dog: (2-0-1-0)
Luvit Solstice Kaos At Dalnavert

Reserve Winners Dog
Dalnavert Luvit Top Gun

Senior Puppy Dog Class
1st Dalnavert Luvit Top Gun

12-18 Month Dog Class
1st Luvit Solstice Kaos At Dalnavert


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Rugerlane That's One Way Of Putin It

Best Puppy In Breed
Over The Tops Ace In The Hole


Winners Dog: (1-0-1-0)
Over The Tops Ace In The Hole

Senior Puppy Dog Class
1st Over The Tops Ace In The Hole


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh SpecialD Resting Witch Face



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Eagertrieves Brazen Bedazzled

Best Puppy In Breed
Katzenjammers Dr J Julius

Select Dog
Ch Vavam Mallaig


Winners Dog: (1-0-2-0)
Katzenjammers Dr J Julius

Senior Puppy Dog Class
1st Katzenjammers Dr J Julius


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Canterbury's Red Baron

Best Of Opposite Sex
Ch Balladair's Whiskey And Pearls At Covet


Winners Dog: (1-0-0-1)
Canterbury's Red Baron

Open Dog Class
1st Canterbury's Red Baron


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
GChS Crystalton Chikoda Curtain Call

Best Puppy In Breed
Elkridge's Brighter Then The Sun

Select Bitch
GCh Safari's Visualart Can't Dim My Shine



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Elkridge's Brighter Then The Sun

Senior Puppy Bitch Class
1st Elkridge's Brighter Then The Sun

Altered Female
Ch Dawin's My Girl

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch BriShiWorld Katsu

Best Of Opposite Sex
BriShiWorld Sako

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Xi Yun Bao Lu

Select Dog
Qi Yun Wu Que Of Siang Shun Cyuan She


Winners Dog: (1-2-2-0)
Xi Yun Bao Lu

12-18 Month Dog Class
1st Xi Yun Bao Lu


Winners Bitch: (1-2-2-0)
BriShiWorld Sako

Reserve Winners Bitch
Xi Yun Wan Qian

12-18 Month Bitch Class
1st Xi Yun Wan Qian

Open Bitch Class
1st BriShiWorld Sako

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Jadesilk Hopelessly Devoted To U

Best Puppy In Breed
Jadesilk Firenze



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Jadesilk Firenze

Junior Puppy Bitch Class
1st Jadesilk Firenze

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tyrone Walk This Way With Adominos





Group 7 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Sugarok Magical Mystery Tour
  Finnish Lapphund   36
Group 2nd   
Ch IB'lieve's Uptown Girl
  Bouvier des Flandres   31
Group 3rd   
GCh Headline Prairiepine's Fly With Me At Brackenbrae
  Collie (Smooth)   30
Group 4th    Windkist Up The Ante   Puli   28
BPIG   
Ch IB'lieve's Uptown Girl
  Bouvier des Flandres   1
Group 1st (Altered)   
GCh Ch (Alt) Kinring's Antares
  Australian Shepherd   1
Group 2nd (Altered)   
Ch (Alt) Ksenia's Mr Man Levi
  Shetland Sheepdog   1
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Reddenblu's Tennessee Bourbon


Winners Dog: (1-0-0-0)
Reddenblu's Tennessee Bourbon

Open Dog Class
1st Reddenblu's Tennessee Bourbon


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Uniquity's Lucas Rising

Best Of Opposite Sex
Sensation's Night Halo

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Vortex Alpha Put Up Your Dukes

Best Puppy In Breed
Ch Uniquity's Lucas Rising


Winners Dog: (1-1-1-0)
Vortex Alpha Put Up Your Dukes

12-18 Month Dog Class
1st Vortex Alpha Put Up Your Dukes


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sensation's Night Halo

Senior Puppy Bitch Class
1st Sensation's Night Halo

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Black Diamond Willow

Best Of Opposite Sex
Darian Tuxedo Junction

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Black Diamond Willow


Winners Dog: (1-1-0-0)
Darian Tuxedo Junction

Open Dog Class
1st Darian Tuxedo Junction


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Black Diamond Willow

Open Bitch Class
1st Black Diamond Willow

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh IB'lieve's Uptown Girl

Best Puppy In Breed
GCh IB'lieve's Uptown Girl



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Headline Prairiepine's Fly With Me At Brackenbrae


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jimeni's Endeavour V Eklectic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jimeni's Endeavour V Eklectic

Open Dog Class
1st Jimeni's Endeavour V Eklectic


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Windkist Up The Ante

Best Of Opposite Sex
Immerzu Quenelle

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Windkist Up The Ante

Best Puppy In Breed
Immerzu Quenelle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Windkist Up The Ante

Canadian Bred Dog Class
1st Windkist Up The Ante


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Immerzu Quenelle

Senior Puppy Bitch Class
1st Immerzu Quenelle

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 8 pts (2-5-0-2)
Zesta Time To Shine

Best Of Opposite Sex
Ch Cassbar Reflections

Best Of Winners: (2-5-0-2)
Zesta Time To Shine

Best Puppy In Breed
Amberlyn's Caught My Heart

Select Bitch
Ch Beldawn Illumination


Winners Dog: (2-5-0-2)
Zesta Time To Shine

Reserve Winners Dog
Cassbar's I Told You So

Junior Puppy Dog Class
1st Cassbar's I Told You So

Open Dog Class
1st Zesta Time To Shine

Altered Male
Ch (Alt) Ksenia's Mr Man Levi


Winners Bitch: (2-5-0-2)
Zesta Mama Mia

Reserve Winners Bitch
Amberlyn's Caught My Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Conspirito Tresta Talisman

Senior Puppy Bitch Class
1st Amberlyn's Caught My Heart
2nd Amberlyn's Donayne Blue Clear Sky
3rd Ksenia's White Water Whiskey

Open Bitch Class
1st Zesta Mama Mia

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Nootka's Highway Man

Best Of Opposite Sex
Nootka's Heart Of Gold

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Nootka's Highway Man

Best Puppy In Breed
Nootka's Highway Man

Select Dog
Ch Night Keepish Flying High


Winners Dog: (2-2-1-0)
Nootka's Highway Man

Reserve Winners Dog
Nootka's Hard Act To Follow

Junior Puppy Dog Class
1st Nootka's Highway Man
2nd Nootka's Hard Act To Follow


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Nootka's Heart Of Gold

Reserve Winners Bitch
Nootka's Hand Made Jewel

Junior Puppy Bitch Class
1st Nootka's Heart Of Gold

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nootka's Hand Made Jewel

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By