Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club
Saturday, February 1, 2020



Related Results


Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
BIS RBIS BPISS MBPIS GCHEX Ghostpine's DiamondOfHope RN RATI RATN
"Remi"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski


Best In Show
Judge: Terry Carter
Deerhound (Scottish)  
GCh Hollyrood Cosmopollyton
Points: 461 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Terry Carter
Keeshond  
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
Points: 412
Best Puppy In Show
Judge: Terry Carter
Shetland Sheepdog  
Mystic Suntime Anything For You
Best Baby Puppy In Show
Judge: Terry Carter
Pug   Xoe Eleki's Me And Bobby McGee








Group 1 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Birdztheword Too Humble To Brag
  Retriever (Flat-Coated)   84
Group 2nd   
GChEx Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   79
Group 3rd   
Ch Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   57
Group 4th   Ch Beaumark's Diamond Xpress   Retriever (Labrador)   56
BPIG    Sevenoaks Rock Legend   Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Auburnmist Toodalu   Retriever (Golden)   0
Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cookieland It's Not Personal



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
Ch Peregrine's Semper Fidelis

Best Of Opposite Sex
GCh Localuna's Viva La Revolution

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Firepoint N Clarity Burlesque

Best Puppy In Breed
Firepoint N Clarity Burlesque

Select Dog
Ch Clarity Go'n Big With VJK-Myst

Select Bitch
Ch Braebrook's This Is How We Do


Winners Dog: (1-1-2-2)
Wingshots Smokin Prairie Fire


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Firepoint N Clarity Burlesque

Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Birdztheword Too Humble To Brag

Best Of Opposite Sex
Telltail Final Fling

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Telltail Final Fling

Best Puppy In Breed
Inglis Shoot For The Stars

Select Dog
GCh Heirborn Above The Law


Winners Dog: (1-2-2-0)
Inglis Shoot For The Stars


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Telltail Final Fling

Reserve Winners Bitch
Inglis Chanda's Magical Light

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 21 pts (6-10-3-3)
GChEx Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
Verdoro's St Kitts And Nevis

Best Of Winners: (6-10-3-3)
Harmony's It's A Hoot At Kenro

Best Puppy In Breed
Ch Eirene's Chase N Chicks

Select Dog
Ch Eirene's Chase N Chicks

Select Bitch
Ch Verdoro's Beauly


Winners Dog: (6-10-3-3)
Harmony's It's A Hoot At Kenro

Reserve Winners Dog
Coppermoon Adore Me If U Dare


Winners Bitch: (6-10-3-3)
Verdoro's St Kitts And Nevis

Reserve Winners Bitch
Tasmara Hollykins Symmetry

Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 13 pts (4-6-2-2)
Ch Beaumark's Diamond Xpress

Best Of Opposite Sex
Ch Kai Den Southern Belle @ Tri-Ever Amen

Best Of Winners: (4-6-2-2)
Labralayne's Horse Power

Best Puppy In Breed
Eagertrieves Paevalley Chanel

Select Dog
Ch Beaumark's Baron Of Torngat

Select Bitch
Ch Kai Den Tri-Ever Rozova @ Tenacity Amen


Winners Dog: (4-6-2-2)
Labralayne's Horse Power

Reserve Winners Dog
Torngat's West Of The Edge


Winners Bitch: (4-6-2-2)
Eagertrieves Paevalley Chanel

Reserve Winners Bitch
Labralayne's Boughs Of Holly

Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Caltansis Mike Trouts Honour

Best Of Opposite Sex
Woodcreek's End Game

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Caltansis Mike Trouts Honour

Best Puppy In Breed
Caltansis Mike Trouts Honour


Winners Dog: (1-3-0-0)
Woodcreek's End Game


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Caltansis Mike Trouts Honour

Reserve Winners Bitch
Aqueus 6 Karat Peridot

Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Editions Sevenoaks Party Girl

Best Of Opposite Sex
Sevenoaks Jumped Right In

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Editions Sevenoaks Party Girl

Best Puppy In Breed
Sevenoaks Rock Legend

Select Bitch
Ch Set'r Ridge's Lark Ascending


Winners Dog: (3-2-0-1)
Sevenoaks Jumped Right In

Reserve Winners Dog
Sevenoaks Rock Legend


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Editions Sevenoaks Party Girl

Reserve Winners Bitch
Sevenoaks Sun Surf And Sand

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh KLAD Samamari Sweet Baby James

Best Of Opposite Sex
Nikomidiya Kinship Of The Two

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Pastorale Nova Keanu Black Sextet

Best Puppy In Breed
Nikomidiya Kinship Of The Two


Winners Dog: (2-3-1-0)
Pastorale Nova Keanu Black Sextet

Reserve Winners Dog
Canrick's Patriot


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Nikomidiya Kinship Of The Two

Reserve Winners Bitch
Mar-K & Kove's Sweet Little Somethin

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 10 pts (3-6-1-1)
Ch Amigo Ben Watch Me Go

Best Of Opposite Sex
Ch Amigo's Spot On Miss Annie

Best Of Winners: (3-6-1-1)
Prairiestorm Pippin

Best Puppy In Breed
Islandview Mistic Storyteller


Winners Dog: (3-6-1-1)
Prairiestorm Pippin

Reserve Winners Dog
Islandview Mistic Storyteller


Winners Bitch: (3-6-1-1)
Macbrits Shakotko Nova

Reserve Winners Bitch
Islandview SK Prairie Mist

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Ramblewood All The Right Moves

Best Of Opposite Sex
Beswin Ynot A Moment In Time

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Beswin Ynot A Moment In Time

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot A Moment In Time


Winners Dog: (1-2-1-0)
Beswin Ynot Time After Time


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Beswin Ynot A Moment In Time

Reserve Winners Bitch
Kayterra's CatchMeIfYouCan

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Koping WinWeim Rockin The Crue

Best Of Opposite Sex
Koping I Love Rock N' Roll

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Koping WinWeim Rockin The Crue

Best Puppy In Breed
Koping WinWeim Rockin The Crue

Select Dog
Ch Koping Man Enough To Wear Pink


Winners Dog: (2-1-1-0)
Koping WinWeim Rockin The Crue

Reserve Winners Dog
Koping Flaunt Your Feathers


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Koping I Love Rock N' Roll





Group 2 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   48
Group 2nd    Pahlavi Affirmed   Afghan Hound   47
Group 3rd    Carrig Makin' Waves At Wagswell   Dachshund (Standard Wire-Haired)   45
Group 4th   
Ch Pridebass Romeo In Love
  Basset Hound   42
BPIG    Pahlavi Affirmed   Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Telford's Lead The Way   Beagle   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Pahlavi Affirmed

Best Puppy In Breed
Pahlavi Affirmed


Winners Dog: (2-0-0-0)
Pahlavi Affirmed


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia

Best Of Opposite Sex
Ch Summit Sweet Surrender

Select Dog
Ch Summit Son Of A Preacher



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Pridebass Romeo In Love

Best Of Opposite Sex
Shecaras Penelope

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Shecaras Penelope

Best Puppy In Breed
Shecaras Penelope


Winners Dog: (1-1-1-0)
Shecaras Otto


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Shecaras Penelope

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Windyhill's Dashing Dylan

Best Of Opposite Sex
Telford's Made For Glory

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Windyhill's Dashing Dylan

Best Puppy In Breed
Windyhill's Dashing Dylan


Winners Dog: (1-5-0-0)
Windyhill's Dashing Dylan


Winners Bitch: (1-5-0-0)
Telford's Made For Glory

Reserve Winners Bitch
TraJam High Society

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Elista's Heart Song

Best Of Opposite Sex
Elista's Heart's Desire

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Elista's Heart Song

Best Puppy In Breed
Elista's Heart Song


Winners Dog: (2-1-1-0)
Elista's Heart's Desire

Reserve Winners Dog
Elista's Joyful Heart


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Elista's Heart Song

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Era Of The Command Performance

Best Of Opposite Sex
RHK Putting On A Show

Best Puppy In Breed
RHK Frostys Dark Diva

Select Bitch
Ch Burberry Of Yang Guang Kennel



Winners Bitch: (0-2-1-1)
RHK Putting On A Show

Reserve Winners Bitch
RHK Frostys Dark Diva

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GCh Christofle Curtain Lights

Best Of Opposite Sex
FifthElement's Dark Knight

Best Of Winners: (2-2-0-2)
FifthElements's Blakeaway

Best Puppy In Breed
FifthElements's Blakeaway

Select Bitch
Ch FifthElement's Plavalguna


Winners Dog: (2-2-0-2)
FifthElement's Dark Knight

Reserve Winners Dog
Fifthelement's Let's Get It On


Winners Bitch: (2-2-0-2)
FifthElements's Blakeaway

Reserve Winners Bitch
Wagswell's Ruby Tuesday MS

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Wagswell's Raise Your Glass MW



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wagswell's Little Nell MW

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Telkel Dance To The Music SL

Best Puppy In Breed
Telkel Dance To The Music SL



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Telkel Dance To The Music SL

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Carrig Makin' Waves At Wagswell

Best Of Opposite Sex
Ch Armin Von Bienenman

Best Puppy In Breed
Carrig Makin' Waves At Wagswell

Select Bitch
Ch Wiretap Zinging In The Rain



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Carrig Makin' Waves At Wagswell

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollyrood Cosmopollyton



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Valbydane Kamar Imagine Beyond Dreams

Best Puppy In Breed
Valbydane Kamar Imagine Beyond Dreams


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Avitar's Timeless Jazz

Select Dog
Ch Avitar's Smoking Hot Jazz


Winners Dog: (1-0-1-0)
Avitar's Timeless Jazz


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Armagh Taya's Glory Of Course



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Haefen Phaeton Kingsley


Winners Dog: (1-0-0-0)
Haefen Phaeton Kingsley


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 8 pts (4-4-0-1)
Ch Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo

Best Of Opposite Sex
Cariad N Robbins Hudson River Landing

Best Of Winners: (4-4-0-1)
Cariad N Robbins Hudson River Landing

Best Puppy In Breed
Cariad N Robbins Hudson River Landing


Winners Bitch: (4-4-0-1)
Tarrango's Telling Tales

Reserve Winners Bitch
Nasusa Mystic Falls





Group 3 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet
  Doberman Pinscher   105
Group 2nd   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   88
Group 3rd   Ch Tybrushe's Livin The High Life   Boxer   76
Group 4th   Ch Echoing Wind's Take It All   Siberian Husky   71
BPIG    Lindsayleigh's Ivy   Schnauzer (Giant)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nighthawk's Gossip Girl Of Eternalfire   Rottweiler   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Tonomi's Shout It Out Loud

Best Of Opposite Sex
Sanekats Nova

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Sanekats Loki Of Feldman's

Best Puppy In Breed
Sanekats Sunny Daze From Janet


Winners Dog: (1-2-1-0)
Sanekats Loki Of Feldman's


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Sanekats Nova

Reserve Winners Bitch
Sanekats Sunny Daze From Janet

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
Ch NitroBerner's Dancing Prince

Best Of Opposite Sex
Ch Quellens Kiss Me N Get Dressed

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Aiden Sergina Van 'T Rijkenspark

Best Puppy In Breed
Aiden Sergina Van 'T Rijkenspark

Select Bitch
Ch Nitroberner's Fire Fox


Winners Dog: (1-3-1-2)
Aiden Sergina Van 'T Rijkenspark


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Belnois Vrrooom To Nitro

Reserve Winners Bitch
Susa's Grier

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
Ch Tybrushe's Livin The High Life

Best Of Opposite Sex
Briante's Diamonds Are Forever

Best Puppy In Breed
Briante's Diamonds Are Forever

Select Dog
Ch Livin N Tybrushe's Burninbridges

Select Bitch
Ch Briante's Diamond In The Ruff



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Briante's Diamonds Are Forever




Winners Dog: (1-1-0-0)
Kenterains First To Qualify


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kenterain's Twin Turbos

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 16 pts (4-8-3-2)
GCh Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet

Best Of Opposite Sex
GCh Cassius de Akido San

Best Of Winners: (4-8-3-2)
Cassels Southern Tennessee

Best Puppy In Breed
Karlee's Itzz In The Cards

Select Dog
Ch Karlee's Kicking It Up A Knotch

Select Bitch
GChEx Janterra's Diamonds And Rust


Winners Dog: (4-8-3-2)
Mojave's Paved In Gold

Reserve Winners Dog
Cassels Criminal Mind


Winners Bitch: (4-8-3-2)
Cassels Southern Tennessee

Reserve Winners Bitch
Karlee's Itzz In The Cards

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 10 pts (3-5-2-1)
GCh Wil-Joi Alluring Larkspur V Meraki

Best Of Opposite Sex
Kiltic's Bacardi Breeze

Best Of Winners: (3-5-2-1)
Kiltic's Bacardi Breeze

Best Puppy In Breed
Kiltic's Bacardi Breeze

Select Dog
GCh Invogue FiresbreathvValbydane

Select Bitch
Ch Allyndanes The Last Word


Winners Bitch: (3-5-2-1)
Kiltic's Bacardi Breeze

Reserve Winners Bitch
Paquestone N Kilitc's Nockout

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
O Loup Des Gorges De Cauterets


Winners Dog: (1-0-0-0)
O Loup Des Gorges De Cauterets


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lizona's All For One

Best Of Opposite Sex
Mome Lizona's Mocha Drizzled Latte

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lizona's All For One

Best Puppy In Breed
Lizona's All For One


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lizona's All For One


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mome Lizona's Mocha Drizzled Latte

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Titanbear Quidi Vdi

Best Of Opposite Sex
Mtn High Colorado Road Trip

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Mtn High Colorado Road Trip

Best Puppy In Breed
Mtn High Colorado Road Trip


Winners Dog: (1-2-1-0)
Titanbear The Beat Goes On


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Mtn High Colorado Road Trip

Reserve Winners Bitch
Mtn High Happy Hour At Sikome

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Northsky's Captain

Best Of Opposite Sex
Freestyle 'Elluva Good Time At Baywood

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Northsky's Captain

Best Puppy In Breed
Freestyle 'Elluva Good Time At Baywood

Select Dog
Ch Fado's Estrelaleal Rei


Winners Dog: (2-2-1-0)
Northsky's Captain

Reserve Winners Dog
Aveiro's Gotta Luv A Superhero


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Freestyle 'Elluva Good Time At Baywood

Reserve Winners Bitch
Baywood's Feeling Nauti

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 11 pts (5-2-3-2)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Ch Nighthawk's Born To Be Wild

Best Of Winners: (5-2-3-2)
Eternalfire's Stay Gold Ponyboy

Best Puppy In Breed
Brotom's In A Nutshell

Select Dog
Ch Eternalfire's Do It For Johnny

Select Bitch
Ch Wathaman's Dare2Demand Applause


Winners Dog: (5-2-3-2)
Eternalfire's Stay Gold Ponyboy

Reserve Winners Dog
Fortail Puna At Brotom


Winners Bitch: (5-2-3-2)
Brotom's In A Nutshell

Reserve Winners Bitch
Eternalfire's Illegal Entry

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Ch Desertwind's Betcha X Luke

Best Of Opposite Sex
Yensid's Greatest Showman

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Desertwind's Cloud9 Albertasky

Best Puppy In Breed
Desertwind's Cloud9 Albertasky


Winners Dog: (1-4-0-1)
Yensid's Greatest Showman


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Desertwind's Cloud9 Albertasky

Reserve Winners Bitch
Desertwind's Benita X Luke

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin

Best Of Opposite Sex
GCh Polar Mist Lil Miss Fancy Pants

Best Puppy In Breed
Snowlegend Bright Show Star

Select Dog
Ch Sershan's Premiere Misha



Winners Bitch: (0-2-3-1)
Snowlegend Bright Show Star

Reserve Winners Bitch
Snowlegend Cosmic Beauty

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
Ch Histyle's Make It Rain

Best Of Opposite Sex
Ch Aerdenhout's I'm With The Band

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Aerdenhout's Light Speed

Best Puppy In Breed
Lindsayleigh's Ivy

Select Bitch
Ch Asgardian's Jade Memoire


Winners Dog: (1-4-1-2)
Kiraly's Drogon


Winners Bitch: (1-4-1-2)
Aerdenhout's Light Speed

Reserve Winners Bitch
Lindsayleigh's Ivy

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Peppermill's Mackenzie King


Winners Dog: (1-0-0-0)
Peppermill's Mackenzie King


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 14 pts (5-5-2-3)
Ch Echoing Wind's Take It All

Best Of Opposite Sex
Ch Nightshade Star Of The Galaxy

Best Of Winners: (5-5-2-3)
Nanook's Mistral Wind

Best Puppy In Breed
Nanook's Mistral Wind

Select Dog
Ch Kuvuk's Harvest Moon

Select Bitch
Ch Rockyview Nanook Polar Diamond


Winners Dog: (5-5-2-3)
Nanook's Mistral Wind

Reserve Winners Dog
Aurorabalto Winter Wonderland


Winners Bitch: (5-5-2-3)
Nanook's Ice On Fire

Reserve Winners Bitch
Kuvuks Fooled Us All





Group 4 - John Constantine-Amodei Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   46
Group 2nd   
Tyrone Summer Solstice
  Soft-Coated Wheaten Terrier   44
Group 3rd   
Ch Quarrydene's Issa Diamond
  Cairn Terrier   39
Group 4th   
Blackrystal Amarillo By Mornin
  Manchester Terrier   30
BPIG   
Tyrone Summer Solstice
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Versaterre's Fancy AF   Border Terrier   0
Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brea's Champagne N Candlelight



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brea's Champagne N Candlelight

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GCh Schaber's Chargers The Legend Of Troy

Best Of Opposite Sex
Alpine's Mesa Boogie

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Backwood's Roaring Wild Fire

Best Puppy In Breed
L&R Chargers Tyr War Of Justice

Select Dog
Ch LBK's Rebel And Proud Risk And Fun


Winners Dog: (2-2-2-0)
Backwood's Roaring Wild Fire

Reserve Winners Dog
L&R Chargers Tyr War Of Justice


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Alpine's Mesa Boogie

Reserve Winners Bitch
Laffystaffs First Go Round

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nosehill's Asha



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nosehill's Asha

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Ch Castle Guard Tork

Best Of Opposite Sex
Castle Guard Homeward Bound

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Castle Guard Homeward Bound

Best Puppy In Breed
Castle Guard Homeward Bound

Select Dog
Ch Ganymede's Holy Grail


Winners Dog: (2-2-2-0)
Versaterre Half Sour

Reserve Winners Dog
Kismet's Delgado


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Castle Guard Homeward Bound

Reserve Winners Bitch
Castle Guard Penny Lanne

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Amarantine’s Valiant Raider

Best Of Opposite Sex
Amarantine's Seige Of Kattegat

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Amarantine’s Valiant Raider

Best Puppy In Breed
Amarantine’s Valiant Raider


Winners Dog: (1-1-0-0)
Amarantine’s Valiant Raider


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Amarantine's Seige Of Kattegat

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 8 pts (1-3-3-2)
Ch Quarrydene's Issa Diamond

Best Of Opposite Sex
GCh Cairnisles Sharp Dressed Man

Best Of Winners: (1-3-3-2)
Quarrydene's Barklay's Bark

Best Puppy In Breed
Quarrydene's Fireball Phoenix

Select Dog
Ch Quarrydene's Masterpiece

Select Bitch
Ch Quarrydene's Diamond Heist


Winners Dog: (1-3-3-2)
Quarrydene's Barklay's Bark


Winners Bitch: (1-3-3-2)
Quarrydene's Fireball Phoenix

Reserve Winners Bitch
Tarahill's Sweet Summer Breeze

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tolyn's Knight Commander


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tolyn's Knight Commander


Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Blackrystal Amarillo By Mornin

Select Bitch
GCh Blackrystal Rhinestone Cowgirl



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Blackrystal Amarillo By Mornin

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Redfearn's Cherise Treasure



Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Boldheart's Put A Spell On You

Best Puppy In Breed
Westhams Little Ol Cowgirl



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Westhams Little Ol Cowgirl

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Raylin SC Spellbound

Best Of Opposite Sex
Mapherna's Fixin It Good Felix

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Raylin SC Spellbound

Best Puppy In Breed
Raylin SC Spellbound


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mapherna's Fixin It Good Felix


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Raylin SC Spellbound

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Rynara's What Dreams R Made Of



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Lochraven Glenecho Clearly Karma

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
AvalonisEfbeGoodspice Copycat

Best Of Opposite Sex
Avalonis Wade Right In

Best Of Winners: (1-2-0-0)
AvalonisEfbeGoodspice Copycat

Best Puppy In Breed
AvalonisEfbeGoodspice Copycat


Winners Dog: (1-2-0-0)
Avalonis Wade Right In


Winners Bitch: (1-2-0-0)
AvalonisEfbeGoodspice Copycat

Reserve Winners Bitch
Avalonis Gossip Girl

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Tyrone Summer Solstice

Best Of Opposite Sex
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Tyrone Summer Solstice

Best Puppy In Breed
Tyrone Summer Solstice

Select Dog
Ch Tyrone's Winterfell


Winners Dog: (2-1-1-1)
Tyrone Summer Solstice

Reserve Winners Dog
Tyrone Mercury Rising


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Tyrone I'm Your Venus

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Distaff Black Bart

Best Of Opposite Sex
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope



Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Skyehigh's Here We Go Again

Best Of Opposite Sex
Tasha's Olala Lulu



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tasha's Olala Lulu





Group 5 - John Constantine-Amodei Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit
  Havanese   51
Group 2nd   
Kimro's Debonair
  Miniature Pinscher   42
Group 3rd   
GCh Xoe's Heartbreaker
  Pug   41
Group 4th    Lynperial's Dust Bunny   Griffon (Brussels)   31
BPIG   
Kimro's Debonair
  Miniature Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Xoe Eleki's Me And Bobby McGee   Pug   0
Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Matmor Talk Of The Town

Best Of Opposite Sex
Dawnaquinn All Hallows' Eve

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Matmor Talk Of The Town

Best Puppy In Breed
Matmor Talk Of The Town


Winners Dog: (1-1-0-0)
Matmor Talk Of The Town


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dawnaquinn All Hallows' Eve

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Pastel's Trust Me I'm A Doctor

Best Of Opposite Sex
Mt Magics Roll Of The Dice

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Pastel's Trust Me I'm A Doctor

Best Puppy In Breed
Pastel's Trust Me I'm A Doctor


Winners Dog: (2-2-0-0)
Pastel's Trust Me I'm A Doctor

Reserve Winners Dog
Louis


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Mt Magics Roll Of The Dice

Reserve Winners Bitch
Ibiza On My Love Vom Loewengarten

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Mt Magics Payday

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Puppy In Breed
Chi'Veneziani Alefer's Pluto


Winners Dog: (1-1-0-0)
Chi'Veneziani Alefer's Pluto


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mt Magics Payday

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 8 pts (4-3-1-1)
Ch Willowglyn Paris Pink

Best Of Opposite Sex
Ch Myangel-Chloe N Cristall's Drunk In Love

Best Of Winners: (4-3-1-1)
Sol'tanto Zefira d'Amore

Best Puppy In Breed
Ch Willowglyn Paris Pink


Winners Dog: (4-3-1-1)
Firecrest A Girl's Best Friend

Reserve Winners Dog
Yorkhouse Jerrico


Winners Bitch: (4-3-1-1)
Sol'tanto Zefira d'Amore

Reserve Winners Bitch
Firecrest N Calindi Lady Luck

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Quantum Leap Vom Cotonfeeling

Best Puppy In Breed
Quantum Leap Vom Cotonfeeling


Winners Dog: (3-0-0-0)
Quantum Leap Vom Cotonfeeling

Reserve Winners Dog
Sandee's Good Time Charlie


Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lynperial's Dust Bunny



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lynperial's Dust Bunny

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 8 pts (2-3-3-1)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
GCh Specialty La Belle's Diva

Best Of Winners: (2-3-3-1)
Havasmallpaw Friday Nite Lites

Best Puppy In Breed
Havasmallpaw Friday Nite Lites

Select Dog
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon


Winners Bitch: (2-3-3-1)
Havasmallpaw Friday Nite Lites

Reserve Winners Bitch
Seda Twinkle Whoz Ur Daddy

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Diavolino's A Kiss For Luck

Best Puppy In Breed
GCh Diavolino's A Kiss For Luck



Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lionheart Mi Zentoyouyou



Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kimro's Debonair

Best Puppy In Breed
Kimro's Debonair


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kimro's Debonair


Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Vala's Little Lion Man


Winners Dog: (1-0-1-0)
Valifyre Without A Trace


Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Diaquiris Pinball Wizard

Best Puppy In Breed
Diaquiris Pinball Wizard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Diaquiris Pinball Wizard


Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Firesprite Great Expectations

Best Of Opposite Sex
Shelkovy Nos Voyage To Hollywood

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Firesprite Great Expectations

Best Puppy In Breed
Windsongs Rembrandt At Pombeach


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Firesprite Great Expectations

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nice & Outgoing Tw Vivien



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nice & Outgoing Tw Vivien

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 9 pts (2-3-3-2)
GCh Xoe's Heartbreaker

Best Of Opposite Sex
Ch Pekeapug's Hugapug Smoken Love

Best Of Winners: (2-3-3-2)
Zevald's Star Magic Of Brynmill

Best Puppy In Breed
Ch Pekeapug's Hugapug Smoken Love

Select Dog
GCh Xoe's Wheat King At Eleki

Select Bitch
Ch Pekeapug's Hugapug Luv By Air


Winners Dog: (2-3-3-2)
Zevald's Star Magic Of Brynmill

Reserve Winners Dog
Aisle's I Am Groot


Winners Bitch: (2-3-3-2)
Aisle's Northern Lights

Reserve Winners Bitch
Eleki Xoe's Fat Bottomed Girl

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Artemus Tessier Time Enough

Best Of Opposite Sex
Artemus Tessier Timeless

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Artemus Tessier Time Enough


Winners Dog: (1-1-0-0)
Artemus Tessier Time Enough


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Artemus Tessier Timeless





Group 6 - John Constantine-Amodei Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   49
Group 2nd   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   40
Group 3rd   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   32
Group 4th   Ch Timberfox's Minion Mayhem   Shiba Inu   31
BPIG   
Kandansk Staken Nosferatu
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Whissler's Snoop Doggie Dawg   Shih Tzu   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Danmar Buck


Winners Dog: (1-0-0-0)
Danmar Buck


Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Mackendrick Star'n'Stripes

Best Of Opposite Sex
Mackendrick Style N Grace

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Mackendrick Star'n'Stripes

Select Dog
GCh Sito's Drk Tribute To Trillow


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Mackendrick Style N Grace

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
GCh Rugerlane's Legend Of The Jungle

Best Of Opposite Sex
Rugerlane Casiopeia In The Sky

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Rugerlane's Busta Move

Best Puppy In Breed
Rugerlane's Busta Move


Winners Dog: (1-5-1-0)
Rugerlane's Busta Move


Winners Bitch: (1-5-1-0)
Rugerlane Casiopeia In The Sky

Reserve Winners Bitch
Peres' Miss Behavin At Rakaro

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Chowridge Missy Lianne At Budasbest

Best Of Opposite Sex
Cross B All That And More For Chowridge

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Chowridge Missy Lianne At Budasbest

Best Puppy In Breed
Chowridge Missy Lianne At Budasbest


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Chowridge Missy Lianne At Budasbest

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Milo's Here Comes Freddie



Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Flamant Franco Allegretto

Best Of Opposite Sex
Xclusive Slavic Storm

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Darslines Shine Donpersion

Best Puppy In Breed
Xclusive Slavic Storm

Select Dog
Ch Shades Of Gold


Winners Dog: (1-2-2-0)
Darslines Shine Donpersion


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Xclusive Slavic Storm

Reserve Winners Bitch
Darslines Shine Kesly

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 8 pts (3-4-2-0)
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees

Best Of Opposite Sex
Swixkees Lady Tralee

Best Of Winners: (3-4-2-0)
Swixkees Lady Tralee

Best Puppy In Breed
Swixkees Lady Tralee

Select Dog
GCh Bonden's Red Ferrari


Winners Dog: (3-4-2-0)
Pace Into Intrigue

Reserve Winners Dog
Beaukees Take Me On A Road Trip


Winners Bitch: (3-4-2-0)
Swixkees Lady Tralee

Reserve Winners Bitch
Chinookees Marley And Mee

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Apsolutely Weekend Warrior



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kerryken Lord Of The Rings


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kerryken Lord Of The Rings


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kandansk Staken Nosferatu

Best Puppy In Breed
Kandansk Staken Nosferatu


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kandansk Staken Nosferatu


Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 7 pts (3-2-1-2)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
GCh Crystalton Tees Me HRH Aviator

Best Of Winners: (3-2-1-2)
El Yoc I'm The One

Best Puppy In Breed
Cremelulas Mr Bojangles

Select Bitch
Ch Seransil Temple City Eng Cream


Winners Dog: (3-2-1-2)
Cremelulas Mr Bojangles

Reserve Winners Dog
Con Brio Skyewell Roc'on One More Time


Winners Bitch: (3-2-1-2)
El Yoc I'm The One

Reserve Winners Bitch
Xalted Midnight Lightening

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Timberfox's Minion Mayhem

Select Bitch
Ch Timberfox N Sunojo Kiz Da Girl



Winners Bitch: (0-2-0-2)
SunojoTimberfox She Sparks Joy

Reserve Winners Bitch
Sunojo's Uncharted Territory

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Sunside Never Say Never

Best Of Opposite Sex
Fantasy's Girl On Fire At Sunside



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Fantasy's Girl On Fire At Sunside

Reserve Winners Bitch
Mydream's Shall We Dance



Group 7 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Mystic Suntime Anything For You
  Shetland Sheepdog   72
Group 2nd   
Ch Woodside's Maxum
  German Shepherd Dog   45
Group 3rd   Ch Kyon's Fredens Prins   Norwegian Buhund   38
Group 4th   
Praderia's Hallelujah
  Spanish Water Dog   37
BPIG   
Mystic Suntime Anything For You
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pardon My French Bois duTot   Belgian Shepherd Dog   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 6 pts (2-4-0-1)
Ch Milliron R Take Pride Its A Daisy

Best Of Opposite Sex
Dancin' Eyes Memphis Legend

Best Of Winners: (2-4-0-1)
Dancin' Eyes Memphis Legend

Best Puppy In Breed
Graceland's Something To Talk About


Winners Dog: (2-4-0-1)
Dancin' Eyes Memphis Legend

Reserve Winners Dog
Sheep's Kin Lawless


Winners Bitch: (2-4-0-1)
Graceland's Something To Talk About

Reserve Winners Bitch
Dancin' Eyes Midnite March

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Winsomoor Tell Me No Lies

Best Of Opposite Sex
GCh Romar's Wendy You Want To Eat

Best Puppy In Breed
Winsomoor Tell Me No Lies



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Winsomoor Tell Me No Lies

Reserve Winners Bitch
Bonny And Clyde's Email My Heart

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ame Magnanime Hugues Rebell



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Allante's Asap Of Woods Cove

Best Of Opposite Sex
Ch Sumerwynd Winter Is Coming De Mon Plaisir


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eclipse House Of Cards



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eclipse House Of Cards

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
She Is Lanvern's Burnt Sugar

Best Of Opposite Sex
Bon Idee's Sinner Or Saint

Best Of Winners: (2-2-0-0)
She Is Lanvern's Burnt Sugar

Best Puppy In Breed
She Is Lanvern's Burnt Sugar


Winners Dog: (2-2-0-0)
Bon Idee's Sinner Or Saint

Reserve Winners Dog
Lanvern's Bond's Dallas


Winners Bitch: (2-2-0-0)
She Is Lanvern's Burnt Sugar

Reserve Winners Bitch
Lanvern's Moneypenney

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Tallywood Indulgence

Best Of Opposite Sex
GCh Fonehill Solar

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Fonehill's On The Wing

Best Puppy In Breed
Whiskeyjack A Bit Ambitious

Select Dog
Ch Solhaven's Rising


Winners Dog: (1-2-2-1)
Fonehill's On The Wing


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Rainycreek Tallywood Coquette

Reserve Winners Bitch
Whiskeyjack A Bit Ambitious

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Tamaron's Calamity Jane

Best Of Opposite Sex
Tamaron's All Night Long

Best Puppy In Breed
Tamaron's All Night Long


Winners Dog: (2-0-0-1)
Tamaron's All Night Long

Reserve Winners Dog
Whiskeyjack Alchemy Ambitions


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Orical Outback Adventure


Winners Dog: (1-0-1-0)
Snowventure Karhu's Adventure


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 6 pts (1-2-1-3)
Ch Woodside's Maxum

Best Of Opposite Sex
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke

Best Of Winners: (1-2-1-3)
Mystksand's Street Justice

Best Puppy In Breed
Mystksand's Street Justice

Select Bitch
GCh Snowycreek's Galileo Galassia


Winners Dog: (1-2-1-3)
Mystksand's Street Justice


Winners Bitch: (1-2-1-3)
Billyjo's Lydia V El Shaddai

Reserve Winners Bitch
Qisma's Dirty Little Secret

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kyon's Fredens Prins



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Coatlicue Went Bang Shangalang

Best Puppy In Breed
Coatlicue Went Bang Shangalang



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Coatlicue Went Bang Shangalang

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 26 pts (7-9-7-4)
Mystic Suntime Anything For You

Best Of Opposite Sex
GCh Zesta Hello Forever

Best Of Winners: (7-9-7-4)
Mystic Suntime Anything For You

Best Puppy In Breed
Mystic Suntime Anything For You

Select Dog
Ch Zesta I Have The Answer

Select Bitch
Ch Westpointe's Guilty Pleasure


Winners Dog: (7-9-7-4)
Mystic Suntime Anything For You

Reserve Winners Dog
Linkridge Tom Ford


Winners Bitch: (7-9-7-4)
Mystic Suntime Anything For Love

Reserve Winners Bitch
Mystic Suntime Be Anything

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Praderia's Hallelujah

Best Of Opposite Sex
Ch Zorrazo Painted In Gold For Praderia



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Praderia's Hallelujah

Reserve Winners Bitch
Zorrazo Witch Hazel

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Tanybryn Mr Magic's Yanto

Best Puppy In Breed
Bernerbarn Curious George


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bernerbarn Curious George


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By